Zaterdag 6 December 1913. No. 8348. 63e Jaargang. B IJ B L A D. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". p. HOOFD-REDACTEUR FRaDERXKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post f1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels f 1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentién van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU KORTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een De ouderdomsrente. Aanstaanden Dinsdag 9 December zal ook hier plaats hebben de eerste uitkeering van de ouderdomsrente, gelijk op een andere plaats in dit nummer wordt meegedeeld, hier ter stede in het gebouw van het Leger des Heus aan het Havik tegenover de Bloemen- dalsche brug. De volgende uitbetalingen zullen geschie den aan het Postkantoor, voorloopig aan het loket, waar worden behandeld de Rijks postspaarbankzaken, maar óok de Aange- teekende stukken, en óok de zaken van de Rijks-verzekeringsbank. Men kan er dus zeker van wezen, dat er voortaan een geweldig gedrang zal zijn vóór dat loketje juist in den hoek het >rechts houden* kan daar meteen eens beoefend en dat de ambtenaar, die achter het loket dienst doet, wel zeer te beklagen is. De geheele zaak is trouwens geweldig onpractisch aangepakt. We bedoelen van hoogerhand. Het zeggen is, dat hier ter stede 700 zich aanmeldden voor de uitkeering en dat een Goo die zullen ontvangen. We laten voor 't oogenblik in 't midden, dat daaronder menschen zijn, die zelfs meer dan éen eigen huisje hebben, geheel vrijdat er onder zijn anderen, evenzeer in goeden doen, die, naar eigen mededeeling, al zóo lang belasting hebben betaald, dat ze nu zonder blikken of bloozen de ouderdomsrente in ontvangst nemen en een aardig duitje op hun belasting penningen overhouden. Voor die 600 menschen zijn op 3 Decem ber dus juist in den druksten tijd voor de postkantoren, waar om de St. Nicolaas- pakjes zoowel alle vast-los personeel als militairen te hulp werden geroepen de kennisgevingen ontvangen en besteld. En op een massa menschen van hoogen leeftijd, sommigen amper meer kunnende loopen en grootendeels niet of niet meer kunnende schrijven, zullen nu de uit den aard der zaak strenge bepalingen voor de afhaling van aangeteekende stukken waar van de meesten nooit hebben gehoord worden toegepast. De Directeur van het postkantoor hier heeft de goede gedachte gehad, den eersten storm af te wachten in het gebouwtje van het Heilsleger, waar, met een beetje overleg een in- en een uitgang te bedenken valt; hetgeen wel noodig zal wezen, omdat de oudjes er als de kippen bij zullen zijn om de zoo welkome twee of drie guldens in ont vangst te nemen. Doch na 9 December zullen allen ten Post- tore hun uitkeering moeten gaan halen. Of moeten laten halen want velen zullen, door de gebreken van den ouden dag, door ziekte, of hoe dan ook, niet naar het Post kantoor kunnen gaan en een gemachtigde zenden, die dat spreekt haast vanzelf in de schafturen komtbij voorkeur tusschen 12 en 2 uur. In den aanvang werd den Directeuren van de Postkantoren overgelaten, een dag te bepalen, onder dit voorbehoud, dat de een maal gekozen dag ook voor altijd zou gel den. We meenen zeker te weten, dat voor Amersfoort is vastgesteld de Dinsdag. Is dat zoo dan zullen dus Dinsdags alle andere zaken ten Postkantore, die aan dit óene loketje moeten behandeld, zeer groote vertraging ondervinden. Aan den Directeur en zijn ambtenaren is dit niet te wijten. Want als de uitkeeringen inspanning, hun opgelegd voor deze taak, die niet de hunne is en waarmede zij op 't laatste nippertje in kennis werden gesteld, doch moeten zij de registers en andere papperassen in orde maken, óok van de onder het kantoor ressorteerende hulpkan toren. Als er in een Gemeente een loting voor de Nationale militie moet worden ge houden dan kiest men daarvoor een flink ruim lokaal, zoo mogelijk in een stille buurt, en roept de lotingsplichtigen op bij kleine troepjes. Zouden nu Kamer van Koophandel en Fabrieken, Handel en Nijverheid, en de Hanze het niet daarheen kunnen leiden immers kooplieden en nijveren hebben hier bij het allermeest belang dat een meer geregelde afwikkeling alsnog wordt voorge schreven. In dezer voege, dat de rente-uitkeering plaats heeft niet op éen dag, doch op de zes werkdagen, bijvoorbeeld 's Maandags aan hen wier familienaam begint met de letters A tot D, Dindags aan de letters E tot K, enzoovoort. Het Postkantoor kent de namen en weet dus of er heel veel B's J's en M's zijnde in ons land meest voor komende beginletters van familienamen. Doet men dit niet dan kan men er zeker op gaan, dat de tandjes van de reuzen-ma chine, die postbedrijf heet, niet meer behoor lijk in elkaar grijpen en zij dus te avond en te morgen stil staat. De uitvoering van de plotseling bij amen dement ingevoerde wetsbepaling zal niet alleen schatten gelds kosten, doch stelt de geregelde uitvoering van den postdienst in de waagschaal. Kanaal en Eein. Nu het Minister ie-Cort van der Linden op zijn program heeft staan de droogmaking van de Zuiderzee mag met grond verwacht worden, dat het graven van een kanaal door Geldersche vallei, om een kortere en betere verbinding van Amsterdam met den Rijn te verkrijgen, zijn verwezenlijking meer nabij komt. Om Amsterdam ten opzichte van den Rijn- handel niet langer in ongunstiger conditie te laten vërkeeren dan Rotterdam, stelde reeds in 1877 Minister Tak van Poortvliet voor zeer ten genoege van de Amsterdamsche kooplieden Amsterdam langs Amersfoort met den Rijn door een kanaal te verbinden. De Kamer verwierp evenwel dit voorstel (art. 1 van de Kanalenwet) met 40 tegen 39 stemmen. Onder de tegenstemmers behoorde ook jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, destijds Bur gemeester van Amersfoort. Zijn beslissende stem heeft Amsterdam het zeer onvoldoende Merwede-kanaal bezorgd en Amersfoort in het bezit gelaten van zijn slecht bevaarbare Eem. Nu, 36 jaren later, staan we nog voor het zelfde feit; de scheepsvaartverbinding van Amsterdam met der» Rijn voldoet niet. Mocht dit Ministerie er in slagen, een be gin te kunnen laten maken met de droog making van de Zuiderzee, dan bestaat er kans, dat een kanaal door de Geldersche vallei niet langer tot de vrome wenschen blijft behooren. Ook voor Amersfoort zou dit kanaal van zeer groote betcekenis worden. De eenige scheepvaartverbinding met de buitenwereld, die Amersfoort bezit, is de Eem. De vaargeul dezer rivier is zóo smal, dat bij lagen waterstand twee schepen elkaar niet kunnen passeeren de bochten zijn der mate onbetrouwbaar, dat een schipper, die het vaarwater niet op zijn duimpje kent, tel kens gevaar loopt, met zijn schip aan den grond te geraken. Vele ondiepten belemme- het scheepvaartverkeer ten zeerste. door een uitgestrekte zandplaat zóo bemoei lijkt, dat het heel gewoon is, dat een boot 24 uur vastzit en het niet tot de zeldzaam heden behoort, dat 7 a 14 dagen gewacht moet worden alvorens de waterstand ge doogt, de Eem op te varen. Brengt dit on- gewenscht oponthoud al groote schade, in den winter kan het bovendien zeer gevaar lijk worden. Plotseling intredende strenge vorst doet snel ijsgang ontstaan. De schip per, die niet vooruit kan, moet óf zich met zijn schuit laten invriezen, óf in groote haast den terugtocht aanvaarden. Het een zoowel als het ander, kan voor schip en bemanning noodlottig worden. Het beurtverkeer op Amsterdam en Rot terdam is niet goed te regelen. Tijden van aankomst en afvaart zijn onmogelijk vast te stellen, De booten komen telkens weer 24 tot 36 uur over tijd binnen. Het gevolg van dezen onhoudbaren toestand is, dat de handel te Amersfoort meermalen lang moet wachten op de meest noodige goederen. Vooral consumptie-artikelen, die nogal in groote hoeveelheden per scheeps gelegenheid worden aangevoerd, kunnen niet dan jnet groot nadeel voor de betrokkenen, zoo lang onderweg blijven. Dat handel en scheepvaart de dupe wor den van zoo'n slechten waterweg en veel geldelijk verlies lijden, ligt voor de hand. Desondanks wordt het aantal schepen en hun tonneninhoud steeds grooter. Reeds nu ankeren jaarlijks een duizendtal binnen- en buitenlandsche vaartuigen in de Eemhaven wel een sprekend bewijs, dat Amersfoort als handelsstad een groote toekomst tegemoet gaat, zoodra zij in het bezit is van een goede scheepvaartverbinding met de buitenwereld, Bij wat meer belangstelling van de zijde van het Gemeentebestuur hadden kleine beteringen al lang aangebracht kunnen zijn, maar een algeheele goede bevaarbaarheid van de Eem zou kosten met zich brengen, die ver boven de financieele draagkracht der Gemeente gaan. Daarom kunnen de verbete ringen niet afdoende zijn. Amersfoort komt eerst tot vollen bloei als het kanaal door de Geldersche vallei vol tooid zal zijn. Handel en scheepvaart zullen zich enorm ontwikkelen en wie weet wat de industrie, die nog onbeduidend is, ons dan te zien zal geven. Bovenstaande correspondentie, die merk waardig veel gelijkenis heeft met ons jongste volstrekt niet ons laatste arti kel over de Eem, nemen we met instemming over uit »Het Vaderland», te meer omdat niet genoeg kan worden herhaald, welke zeer groote belangen Amersfoort heeft en bij de regularisatie van de Eem als vaar water èn bij het tot stand komen van het Kanaal door de Geldersche vallei, dat tegelijk scheepvaartverbinding en afwateringskanaal zal worden. Want strafrechtelijk ingrijpen, is beslist noodig tegen het maatschappelijk uitwas der oneerlijke concurrentie. Met civielrechtelijke actie alleen komt men er niet. Men houde dus onverpoosd vol en brenge zooveel mogelijk materiaal bijeen. Het kan wellicht weldra te pas komen, meent de »Utr. Crt.*, aan welke we dit pijl- artikeltje ontlecne.i. hebben plaat, gehad, der rivier word, van de vermoeienissen en de buitengewone 1 v uura Aandrang gewenscht. »De Minister is niet ontoegankelijk voor den aandrang van de zijde van belangheb benden, die slecht* door tusschenkomst van den strafwetgever een afdoende beteugeling van de oneerlijke concurrentie mogelijk ach ten*. Aldus de Minister van Justitie in zijn Me morie van antwoord op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer. Alzoo»de Minister is niet ontoeganke lijk voor aandrang*. Het is voorzichtig, zelfs diplomatiek ge zegd. Maar laten wij er het beste uit hopen. En er alvast dit besluit uit vormen, dat het zaak is, den drang, waarvoor de nieuwe Minister niet ontoegankelijk is, zoo sterk mo gelijk uit te oefenen. Reeds eenige instellingen en vereenigin- gen begonnen. Men houde de zaak warm! H. M. de Koningin keert aanstaanden Maandagochtend om 8 uur terug van »Het Loo* naar 's-Gravenhage, De Minister van F'inanciën heeft een com missie benoemd voor een technische her ziening van het Tarief van welke herziening hij 5 millioen meer opbrengst verwacht. Is dit iets anders dan de Tarief wet waar tegen vóór de Juni-verkiezingen zoo is ge sputterd Krijgen we dus weer de actie van het Anti-tariefwet-comité, dat immers geheel buiten de politieke partijen stond. De Directeur van het Postkantoor hier verzoekt ons, de aandacht der belangheb benden er op te vestigen, dat de eerste uit betaling der ouderdomsrente, ingevolge de Invaliditeitswet, op Dinsdag 9 December a.s. zal plaats vinden in het gebouw van het Leger des Heils, op het Havik alhier. De volgende uitbetalingen vinden, op nader te bepalen dagen, plaats aan het postkantoor tusschen 's ochtends half negen en 's middags half drie, voorloopig aan het loket Rijks postspaarbank. Ten einde op 9 December a.s. een regelma- tigen gang van zaken te bevorderen, wordt aan de betrokkenen verzocht, zooveel moge lijk in den voormiddag of in den vroegen namiddag de bedragen te komen in ont vangst nemen, doch niet vóór half negen des morgens en na half vier des middags. De transport-colonne van het comité Amers foort en omstreken van het Nederlandsche Roode Kruis heeft haar diensten aangeboden aan het Gemeentebestuur van Amersfoort, welke diensten zijn aanvaard. Met toestemming van Burgemeester en Wethouders zijn door het comité-Bestuur op den gereedschapswagen der brandweer ge plaatst draadspalken en pakken verband watten en in overleg met den commandant der brandweer zullen bij brand om beurten drie piketten uitrukken, onder bevel van de heeren A. E. Blok, L. Pezie en M. A. E. Seeuwen. Behalve uit deze heeren bestaan die piketten uit de heeren: J. Beekman, A. Bode, J.Evers, J. Groenhuizen, W. Groenhuizen, P. van 't Hof, M. van Hooge-est, K. Ipenburg, Ch. Koning, W. van Lmjn, H. Nieuwland, J. Okhuizen, W. J. F. A. Ribberink en E. Verschuur, allen in het bezit van het diploma. De heeren G. van Dort, te Leusden, en G. Luiting, te Soesterberg, kunnen uit den aard der zaak bij zoogenaamde vredesrampen hier ter stede geen hulp bieden, doch zijn niet min der nuttig in eigen omgeving. Hierbij mag wel gevoegd, dat de heeren zich nog steeds oefenen onder deskundige leiding, eens om de veertien dagen, in de Bestuurskamer der schietvereeniging »Prins Hendrik*, aan de Pieter Both-straat. Jongelieden, die in Januari den Roode Kruis-cursus willen volgen, zullen den heeren zeer welkom zijn. De colonne denkt er óok over, een red- dings-brigade voor drenkelingen te vormen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal aanstaanden Dinsdagavond ten Raadhuize een openbare vergadering houden. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 313 firma H. Wolters, Havik 12.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1