Stadsnieuws. Diphterie. De ziekte kenmerkt zich door geel beslag op tong en keelholte of onder de oogen. In dit laatste geval wordt de kip blind, kan haar voedsel niet meer vinden en sterft. Komen de gele knobbeltjes ook in de luchtpijp dan stikt het dier. Ontdekt men die knobbeltjes bij een der kippen dan moet men alle dieren éen voor éen nazien, de zieke apart zetten, de gele korstjes verwijderen met een scherp spaantje en het wondje penseelen met jodium-tinctuur. De ziekte wordt veroorzaakt door de donkere, vunzige hokken. Zonlicht is het beste ontsmettingsmiddel. K i p p e n-c h o 1 e r a uit zich plotseling. Het dier valt dood terwijl het voer pikt of een ei legtin een beetje talrijk beslag vindt men iederen ochtend 10 tot 20 dieren dood. Zij is te danken aan den invoer van Italiaansche kippen, die vooral vroeger zeer veel werden ingevoerd in Limburg. Toen in 1901 en 1902 aan cholera een 55 000 kippen stierven, ging de V. P. N. de oorzaak na en werkte zij den invoer zóo sterk tegen, dat de Italiaansche Regeering protesteerde. Inderdaad werden de hoenders gezond uit Italië verzonden, doch door de lange reis in benauwde kooien en door de groote afwisse ling van temperatuur werden de dieren ziek vandaar ook de naam transport-ziekte en besmetten zij elkaar. De mest is verbazend dun en besmettelijk. Eenden en zwanen, die in het door de uit werpselen besmette water komen, sterven ook aan cholera. De ziekte treedt zóo hevjg op, dat eraan het cadaver bijna niets te zien is en de doode dieren dan ook veel als pas geslachte hoenders worden verkocht. Het eenige her kenningsmiddel vindt men aan de niet zorg vuldig verwijderde stukjes long. Onnoodig te zeggen, dat dergelijke kippen hoogst gevaarlijk zijn voor kinderen en zieken, die, zooals dat heet, juist worden opgekwikt door een kippensoepje. liet meest komt de ziekte voor in Lim burg en Zeeland. Door enting is, als men er spoedig bij is, de ziekte te genezen. Slechts 10 pCt. der aangetaste dieren sterft dan. Spr. wees er nog op, dat ieder het recht heeft een doode kip, die hij aan een besmet telijke ziekte gestorven waant, op te zenden naar de Rijks-seruminrichting te Rotterdam, waar het onderzoek kosteloos plaats heeft en ook kosteloos het advies wordt gegeven. Zullen we succes hebben van den strijd tegen de besmettelijke ziekten dan moeten we allen eerlijk samenwerken. Waarschuwen we elkaar niet, dan sluipt de ziekte binnen en breidt zij zich uit van het eene hoender- beslag op het andere en veroorzaakt zij allengs grooter geldelijk nadeel. Men waarschuwe zoo spoedig mogelijk den veearts, die van de serum-inrichting de middelen kan betrekken, welke de ziekte voorkomen dan wel bestrijden. Men neme geen toevlucht tot kwakzalversmiddelen of zelf-doktoren. Men zondere de zieke dieren af, opdat zij de gezonde niet besmettenen men ver brande de gestorvene en werpe die vooral niet in de beek. Men zorge voor goede hokken, lette op de broedeieren die men ontvangt, op de zakken waarin het voeder, op het haksel waarin de eieren worden verzonden, en denke er om, dat ook ratten en muizen de besmet ting overbrengen. Hoenders, die men bijkoopt, zondere men een 14 dagen af eer men ze bij de andere voegt. In de korte pauze, welke nu volgde, zeide een der belangstellenden, dat de kosten der inenting toch wel geweldig hoog zouden loopen en vroeg hij of de kippenhouders niet zelf de sera konden krijgen men behoefde dan óok den veearts niet te betalen. Dr. I e Hennepe antwoordde, dat de serum- inrichting thans 16 sera bereidt. Alleen de veearts, als vakman, kan de ziekte onder kennen alleen hij weet welk soort serum moet toegepast. In den regel wordt 10 cent per inspuiting berekend voor een lid van de V. P. N., althans in de onder-afdeeling Amersfoort, 3 of 4 cent en dit luttele bedrag bespaart uit den den aard der zaak vele guldens, die men anders derft door het sterven der kippen en het gemis aan eieren tijdens hun ziekte. Het best doet men met de buren te over- leggen wanneer de veearts kan komen. Deze kan dan zonder tijdverzuim vele honderden kippen op éen dag enten of met serum be handelen. Voor zijn komst rekent de veearts geen visite-geld. Dc heer li e a u f 0 r t, hierna het woord verkrijgend, zeide, dat thans maar al te goed bekend is, dat bij nagenoeg alle kippenhou ders kippenziektcn voorkomen, ziekten waar tegen. gelijk dr. Tc Hennepe deed uitkomen, veel is te doen, ziekten, die bijna alle voor komen kunnen worden, dank zij de vorde ringen der wetenschap. Dc oorzaken dier ziekten zijn niet te zoe ken bij de kippen, doch bij de kippenhou- ders. Nog niet zoo heel lang geleden bestond de gchcele kippenhouderij hierin, dat men op zijn erf een paar kippen hield, liefst met mooie kleuren. Kwam cr een eitje dan peu zelde men dat op, kwamen er wat veel, dan verkocht men de overtollige eierenlegde de kip niet meer, dan peuzelde men ook de kip op, In de latere jaren echter is men gaan in zien, dat kippenhouden een heel loonend nevenbedrijf is en in plaats van de beroemde 6 of 12 kippen met éen haan, ging men 100, jazelfs 1000 kippen houden met de noodige hanen. Doch men lette niet op de verzorging, of schoon iedere huismoeder heel goed weet, dat een gezin van 300 personen heel wat meer zorg eischt dan een klein gezin. Men drong de kippen in de zelfde ruimte bij el kaar. Doch deze zorgloosheid heeft zich geducht gewroken. Immers de gansche bergruimte werd door en door vervuild en besmet met allerlei ziektekiemen. E11 daarin moeten de kippen de helft van hun leven doorbrengen. Er moet dus een geheel ander systeem gevolgd en begonnen moet worden bij de kuikenfokkerij. De kloek zit vol luizen en vlooien, maar óok vol ziektekiemen, vooral van tuberculose. De kuikens, die uit de zelfde vieze bakken drinken, door den zelfden mest scharrelen, bij de oude kippen kruipen, worden er door be smet en sterven. Hoe eerder dit geschiedt, des te beter is dat, want daardoor hebben zij geen gelegenheid de besmetting weer verder te verspreiden. Zeer groote sterfte onder de kuikens wordt ook veroorzaakt door een ingewandsaandoening, die op de* oudere dieren geen vat heeft. Daarom: houdt kuikens en oudere dieren uit elkaar. Een uitmuntende verzorging kunt ge zien op de hoeve »den Akker» bij Voorthuizen, waar jhr. A. W. den Beer Poortugael een terrein van ruim een halve Hectare uitslui tend voor zijn kuikens bestemde, met dit prachtig resultaat, dat onder de 600 kuikens geen enkel sterfgeval voorkwam en zij, zonder buitengewone verzorging, reeds be gin November aan den leg gingen. Zekerdeze betere wijze van verzorging eischt uitgaven, doch deze geven rijke rente; doet men het niet dan heeft men jarenlang ellende en verlies. Het is niet mogelijk een ziekte te bestrij den in een hoenderbeslag, dat men niet kan overzien, waarvan de houder zelfs het aantal niet kent. Het is niet doenlijk, ziekten te voorkomen als men de dieren maar laat rondscharrelen op mestvaalten, die broed plaatsen bij uitstek van bacteriën, en hen daar hun voer voorwerpt. Evengoed als ieder mensch heeft elk dier behoefte aan zinde lijkheid. Het bost is, de hoenders te verdeelen in koppels van ten hoogste 100 stuks en die koppels zooveel mogelijk gelijkelijk te ver deelen over het geheele erf. Overal waar de hokken flink uiteen gelegen zijn, heeft men geen ziekten gekregen onder de koppels. Zoodra de kuikens uit de kuikenweide komen, moeten ze worden gesorteerd over de hokken. Elk dier keert dan steeds naar zijn eigen hok terug. De meeste hokken zijn thans nog beneden alle critiek, minder wat het uiterlijke, dan wel het innerlijke betreft. In vele zit de mest duimen dik zelfs tegen den zolder. En toch geeft goede huisvesting de eerste •winst, want zij voorkomt ziekten en dus het inroepen der hulp van den veearts. Gewoonlijk wordt tot den dorpstimmerman gezegd: iik heb zooveel geld, bouwt gij daarvoor nu een hok». De man bouwt dan een hok, soms heel aardig van vorm, doch totaal ongeschikt voor de huisvesting der hoenders. Minder onwil dan wel onwetendheid is daarvan de oorzaak. Welnu, inlichtingen wor den steeds gaarne kosteloos door den consu lent of de Secretarissen der V. P. N. ver strekt. Het hok moet zóo zijn, dat vooral in den winter de zon er overal goed in kan door dringen. Het moet luchtig en koel zijn, op dat de kammen niet bevriezen en de dieren niet vatbaar worde voor kou vatten, waar door ze licht diphterie krijgen. Dag en nacht moet de buitenlucht vrij kunnen toetreden, zoodat de temperatuur binnen en buiten steeds gelijk is, daar anders de kammen nat wor den door de neerslaande dampen en kans hebben, te bevriezen. De kippen worden dan meteen afgehard. I Iet bok zij vooral droog. Vocht is hoogst schadelijk voor de hoenders. In lage streken worde het zoo hoog mogelijk boven den grond gebouwd, opdat de hoenders geen na deel hebben van den vochtigen opslag van den bodem. Men bouwe het nooit boven een zoowat gedempte sloot. Men boude het zindelijk en zorge er voor, dat het gemakkelijk te reinigen is. Daarom brenge men er een mestvloer in aan en 25 c.M. daar boven de zitstokken, die niet aan den wand mogen worden bevestigd, doch los moeten liggen, opdat geen bloedluizcn zich kunnen nestelen. De mestvloer moet tweemaal per weck gereinigd middels een schoffel. Men denke er óok aan, dat het hok een tweeledig doel heeftherberging te geven gedurende den nacht, en schuilplaats over dag bij slecht weer, terwijl de kippen dan toch bezig moeten kunnen zijn. De kippen moeten uit te stallen, óok om dat de kippenluis kan overgaan op paarden en koeien. De hoenders moeten een eigen verblijf hebben, een goed ruim hok, dat tegelijk flink daghok en ruim nachthok is. Zoo'11 hok moet in een weide gezet, zóo, dat de dieren geen last hebben van Noor delijke winden. Wie zich de uitgaven voor zoo'n hok ge troost, zal ervaren, dat de eierproductie zeer toeneemt en dat hij er evenals de hoenders zelf best bij vaart. (De afbeelding van zoo'n model-hok is thans ten toon gesteld in de vitrine van Veenendaal's boekhandel). Om zoo'n grootere winst te maken, is het echter niet voldoende geen zieke dieren te hebben, doch moet men dieren kweeken, die vele, groote en vooral mooi-bruine eieren leggenmoet men zorgen, dat, als de oude kippen uitscheiden met leggen, de jonge dieren beginnen. Het een noch het ander is zulk een hek senwerk en wordt bereikt door samenwerking. Dr. Te Hennepe deelde reeds mede hoe ziekten kunnen voorkomen. Ook dit berust op samenwerking want als éen kippenhouder zijn dieren laat behandelen door een veearts en zijn buren doen dit niet dan kan hij er zeker van wezen, dat al vrij spoedig zijn dieren toch weer ziek worden. Die samenwerking heeft óok geleid tot de pluimvee-cursussen, die thans in 23 plaatsen over het geheele land, behalve op de Veluwe, worden gehouden en overal groote belang stelling hebben. In Brabant wordt een cursus gevolgd door mannen van 21 tot 75 jaar; te Hoogland zijn thans 50 deelnemers. Wie een tiental jaren geleden zou hebben gesproken van een pluimvee-wintercursus, zou zijn uitgelachen. Nu komen de deel nemers alle 12 avonden trouw, soms van uren ver. Men ziet hoe langer zoo meer in, dat ook kippenhöuden kennis vordert. Twee jaar geleden werd te Amersfoort de eerste cussus gegeven aan onderwijzers met de landbouwakte, die thans overal in hun omgeving op hun beurt cursussen geven. Het is weer de V. P. N., die dit mogelijk heeft gemaakt en die heeft aangetoond hoe veel ook hier door samenwerking is te be reiken, Het verkrijgen van vele en groote en mooi-bruine eieren kan óok alleen door sa menwerking. Het ei bevat een kiem, samen gesteld door den haan en door de hen en het komt er nu maar op aan, hanen en hennen te fokken van goede eigenschappen. Een kippenhouder kan dat niet dan na eindelooze proefnemingen, die wellicht schatten gelds kosten. Doch de samenwerking der V. P. N., die fokstations inricht, geeft hanen en hennen, die voldoen aan alle eischen. De V. P. N. heeft vertakkingen over het geheele land, behalve op de Veluwe de onder-afdeelingen zijn geheel baas in eigen huis en hebben zich slechts te gedragen naar het reglemen ten der hoofdvereeniging. Zeer gewenscht is die samenwerking, on derling en met de groote vereeniging, die reeds zooveel deed en nog veel meer zal doen. Baron Van X a g e 11 dankte vervolgens de sprekers, herinnerde er aan, dat Bameveld in heel Europa is bekend door zijn eiermarkt en sprak den wensch uit, dat het thans óok zou krijgen een krachtige vereeniging van kippenhouders, de eerste op de Veluwe. Toen we om 9 uur de zaal verlieten de heer Beaufort, die niet met den trein be hoefde terug te keeren naar Amersfoort, lichtte daarna het gesproken woord toe met zijn mooie lichtbeelden hadden zich reeds 50 leden aangemeld voor de nieuwe onder- afdeeling en zeer vermoedelijk komt er thans te Voorthuizen óok een. KENNISGEVING. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en VVethoudera van Amersfoort, Gelet op artikel IS der Wet van 4 December 1S72 (Staatsblad no. 134), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat voor een ieder de gelegenheid tot kostelooze inenting wordt gegeven op den eersten Maandag in de maand januari 1914, des namiddags te drie ure, in de daartoe bestemde lokaliteit van het voormalig schoolgebouw Wijk A, Koe straat no. 9; Vestigen er voorts de aandacht op, dut by de aanmelding het vertoonen van een geboorte bewijs of trouwboekje gewenscht ie. Amersfoort, 9 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeoster, Van IIANDWIJC'K. De Secretaris, A. R. VKENSTRA. Voor dc zooveelste maal heeft de stad Utrecht het pleit gewonnen van Amersfoort. Bij Kon. besluit van 2 December is bepaald, dat in de Gemeente Utrecht een Rijks-land- bouwwinterschool zal worden gevestigd. De Gemeente Utrecht heeft een flink terrein, ook voor den proeftuin, beschikbaar gesteld aan den Amsterdamschen straatweg voorbij de openbare slachtplaats en Amersfoort, veel meer centrum van landbouw en veel minder met onderwijs-instellingen en Rijks-scholen bedeeld dan Utrecht, heeft weer het nakijken. Van de goed 200 gerechtigden tot het in ontvangst nemen der ouderdomsrente meld den zich Dinsdag slechts 182 in het gebouw van het Heilsleger aan het Havik aan, of zonden hun ver-tegenwoordiger. Van de 21 mannen en 5 vrouwen, ver pleegd in het St. Pieters- en Bloklandsgast huis, die mede gerechtigd waren, de twee guldens in ontvangst te nemen, hebben 15 mannen en 1 vrouw dit geweigerd, omdat de stichting op grond van art. 63 Armen wet f 1.50 opvorderde als bijdrage in de ver- pleegkosten. Allen, die dit geheel onverwachte vaste weekgeld in ontvangst mochten nemen, wa ren daarover zeer verheugd en lieten dit dui delijk blijken. Jammer, dat er zoo betrekke lijk veel onder waren, die dezen steun geens zins behoeven. Voortaan kan de rente worden ontvangen aan het postkantoor en de hulpkantoren. Ieder weet thans, welken dag zij of hij wordt verwacht en zoodoende kan voorkomen, dat de overige dienst ten postkantore vertraging ondervindt. De Dinsdagavond onder voorzitting van den heer J. Ger. K1 e b e r ten Raadhuize gehouden 186ste openbare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken werdt bijgewoond door 3 leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van Ilaselen. Afwezig met kennisgeving waren de hec- ren Hamers, H. van Haselen en S. van Vollenhoven. De notulen van 11 October werden gele zen en ongewijzigd vastgesteld. Behalve de gewone periodieken waren ingekomen een uitnoodiging tot bijwoning der opening van de Nederlandsche Handels-hoogeschool te Rotterdam de Voorzitter werd door ongesteldheid verhinderd, daarvan gebruik te maken een dankbetuiging van het Centraal-bureau voor de statistiek voor het toegezonden jaar verslag der Kamer voor kennisgeving een verzoek van het Tijdschrift voor Nijver heid om zich daarop te abonneeren be slissing in een volgende vergadering; van de Ned-vereen iging voor tentoonstel- lingsbelangen een opwekking om deel te nemen aan de in 1915 te Di'isseldorf te hou den Gewerbe-Ausstellung voor kennis geving van de American Chamber of commerce, gevestigd Raadhuisstraat 13 te Amsterdam, het verzoek om toezending van verslagen daaraan is voldaan van vice-admiraal J. van den Bosch, te j 's-Gravenhage, een verzoek om adhicsie op het plan van prof. C. L. van der Bilt voor een radio-telegrafische gemeenschap tusschen Nederland en Oost-Indië zal circuleeren bij de leden van het Bestuur der Vereeniging van fabrikanten van goud- en zilverwerken be zwaren tegen het ontwerp eener nieuwe Waarborgwet, met het verzoek adh:osie te verleenen op haar verzoek om den waarborg los te maken van het Departement van Financiën en te brengen onder dat van Land bouw, Nijverheid en Handel, waarbij het thuis behoort te behandelen in een vol gende vergadering; van het Centraal-bestuur van den Ned. landbouwraad een verzoek om adhaesie op zijn adres aan den Minister van Waterstaat om de maximum-afmeting en het maximum gewicht der postpakketten te verhoogen en te bepalen, dat pakketten boven ,5 K. G. moeten afgehaald aan de post- en hulpkan toren zulks om den handel in snijbloemen, planten, enz. wordt gesteund mot algc- meene stemmen berichten van de Direction der groote dagbladen, dat zij de marktberichten zullen opnemen zoodra deze van meer beteekenis worden aangehouden tot de weekmarkt weer wordt gehouden. Een commissie-uit dc Kamer, bestaande uit de heeren II, van Haselen en Van Vollenhoven, zal dit ver zorgen een schrijven van de Kamer te Roubaix naar aanleiding van het spoorwegongeluk bij Melun zal circuleeren bij de leden. Aangehouden werd in dc vorige vergade ring het adres van de Kamer tc Deventer nopens het straffeloos krenken van rechts personen, Naamlooze Vennootschappen, enz. Het werd weder aangehouden. Aan de orde was het advies der Kamer omtrent de ontwerp-IIandelswarenwet, welke oneerlijke concurrentie kan tegengaan. Het verzoek daartoe, door den Minister van Financiën gedaan, werd behandeld in besloten vergadering. De vergadering keurde thans het advies goed met algemeene stemmen. Dc Kamer vereenigt zich volgens dat advies geheel met het ontwerp. Aan de orde was dc voorziening in dc vacatures, ontstaande door het periodiek I aftreden van den V voorzitter. De heeren J. Qer werden herkozen ming aan. De vergadering hierop gesloten. Mejuffrouw L T~ aan de Nuts-Frobc onderwijzeres aand, te Dordrecht. De heer II. Rijks-universiteit'tn volg afgelegd het logie. Luitenant 1.. j,~v regiment infanterie school voor verlofsó Militairen bonédi kunnen voortaan in betaling van militai Bij Kon. Besluit ten tot wijziging v de landmacht en de van 20 December treden. Voor zooveel betr< macht van de zeekrij Indië onderworpen, van 31 October ir/| ingang van 1 Juli' Het derde ab Dinsdag weer een nieten. Direct na het eei E-moll van Monde applaus voor den ongekunsteld op he geen technische m minste zoo scheen gemak waarmee h zakken van zijn s om even compleet ware er niets gaam Het was voor de het programma di Berlijn naar >Toi den heer J. F. va makkelijke taak c geleiden en hoe w Zoo iemand moet z naar zijn om op dii te veel naar voren schien tot hinder va juist diit te geven o zoo groote Emil Een heerlijk, zuii menten welk een was, kwam in he pauze tot zijn red toch ook welk een Die ontzaglijke Moszkowski werd geen studieBravo En de hoofdpersoc verrukkelijk, meesle eerste nummer hei het tweede de So Kreisler was een n liet laatste nun staande, had momi rukkclijk genieten, mooi in »Introducti van St.-Saens en ic De bijval was zó dat Thelmanyi het op een extra» vi daar zeer dankba Ruim kwart na i lijke concert. Nog even verwijl tie omtrent de wei lezing, welke morg Aanstaanden Zon rakles to Almeloo, Z. A. C. uit Zwolle De II. IJ. S. M.b Zn. te Haarlem 1914 doen drukken, en wederom een sii of de werkkamer. De randversiering ren en uitmuntend het fraaie silhouet van den IJ-kant, ec de groote tentoonst bied, dezen zomer dat door Hobbe Sn het paviljoen der tentoonstelling. De maandbladen data der feestdagen het Vorstelijk huis medcdcelingcn omt Wij gaan vaak 1 verdriet en raken zoom van ons klc» XTit dj De Hervormde onder leiding van# inwendig worden firma Meester A

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 2