bijblad Amersfoortsche Courant Stadsnieuws. Ingezonden, van de uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. h. van CLEEFF vAN ZATERDAG 20 DEO. 1913. kampioen* wordtmeegedeeld.dat L Jaarboekje van den A. N. W. B. zul- l"?.rde" opgenomen de 70 plaatsen waar aagelijks het weerbericht van het observato rium te De Bilt wordt bekend gemaakt, foort tWCede plaats wordt genoemd Amers- Zóo scheutig is het Rijk niet. Toen inder- ija een particulier het weerbericht zich da gelijks deed seinen, hing het telegraafkantoor een afschrift uit. Zoodra het abonnement aoor den particulier werd opgezegd, ver dween ook het weerkastje. Intusschen tracht het Bondsbestuur te be werken, dat het bericht dagelijks ten minste aan alle telegraafkantoren wordt voorge hangen. In het Duitsche Rijk is dit reeds sedert jaar en dag het geval. De Nieuwjaarswenschen kunnen reeds 26 December in de postbussen worden gestoken, mits men twee elkaar schuin snijdende lijnen over het adres trekt. De «Eembode* meldt, dat op de terreinen aan den Zuidkant van den Berg, gister door architect H. Kroes van de Gemeente gekocht, de nieuwe St. Antonius-kerk met pastorie gebouwd en een Zusterhuis met scholen gesticht zal worden. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 95 de heer J. L. van Nieuwenhuizen, graan- en fouragehandel, Lageweg 3. De heer W. van Hoorn is aan de Rijks universiteit te Utrecht bevorderd tot arts. Luitenant-kolonel H. J. Indeweij, comman dant van het 16e regiment infanterie, heeft ontslag uit den dienst gevraagd. Hedenochtend om kwart voor elven wer den bij het 5e regiment infanterie, om half twaalf bij het 16e regiment infanterie be- eedigd de nieuwbenoemde reserve-officieren. De officier van gezondheid 2e klasse J. G. Bantjes, gedetacheerd geweest bij het Oost- Indisch leger, is geplaatst bij het Militair hospitaal, hier. Bij de jongste promotie zijn o. a. bevor derd tot luitenant-kolonel de majoors L. Noest, directeur der Normaal-schietschool, en A. A. Heisterkamp, provinciaal-adjudant in Noord-Holland. De hoofdnummers van het nieuwe pro gramma der bioscoop »De Arend* zijn »De moedige ingenieur*, een dramatisch verhaal dat in Amerika speelt tijdens een spoor wegstaking en den moed toont van den ingenieur, die, om een zieke te redden, zijn leven waagt en zelf den arts met een loco motief haalt; en »Het doofstommenlegaat*, een werkelijk grappige comedie, vol verwik kelingen, met, als slot, het huwelijk van den schilder, die om te kunnen trouwen zich doofstom houdt Zoowel in deze als in die aan de Lange- straat worden gedurende de Kerstdagen voorstellingen gegeven; in de laatste ont vangen de kinderen een Kerstgeschenk. De plaatselijke afdeeling van het Kruis- verbond, R. K. vereeniging voor drankbe strijding, heeft zeer in den breede behandeld het volks-petititionnement voor plaatselijke keuze (local option) en besloot met 39 tegen 3 stemmen, daartoe niet mede te werken. Aanvaardt men, zoo werd betoogd, het beginsel van plaatselijke keuze dan is de eerste stap gezet op den weg naar het to taal-verbod. De Staatsrechterlijke gevolgen eener officieuse volksstemming zijn niet te overzien. De toepassing is niet grondwettig en zal leiden tot bedenkelijke gevolgen van de methoden, die niet zijn gebaseerd op over reding, doch op dwang. De strijd, die de R.K. drankweer heeft te voeren, is geen kamp te gen den drank, maar tegen de onmatigheid en genotzucht. Het goede voorbeeld door de Kath. drankbestrijders gegeven, was reeds velen ten zegen. De beweging tegen het misbruik heeft succc#; het gebruik van al coholica mindert. De beweging, voortsprui tende uit Christelijke naastenliefde zou ver- Steenen en verdorren wanneer de Staat hier dwingend optrad en daardoor haar schoonste intenfie wegnam. Misbruik sou daarmee tóch niet onmogelijk worden gemaakt. Tot zulk een uiterste doorgedreven overheidsbemoei ing is niet aanbevelenswaardig. Ook de Drankwet, mits juist uitgevoerd, werkt de drankbestrijding flink in de hand. Vooral aan de zuiverheid eener volksstem ming dient niet te veel waarde gehecht en gaat men dien weg op, dan zullen telkens tot oordeelen niet volkomen bevoegden zulk een referendum houden (kiesrecht, kermis, winkelsluiting en wat niet al) en op die wijze Parlement en Gemeenteraad maken tot een paskwil. De Donderdag onder voorzitting van den heer L. J. K r o o k gehouden maandverga dering van «Handel en Nijverheid* werd door slechts 12 leden bijgewoond. Velen had den echter bericht van verhindering gezon den. De notulen van 11 November werden ge lezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding daarvan merkte de heer Fontein op, dat de in de vorige verga dering afwezigen noch door een circulaire noch door de convocatie in kennis zijn ge steld met het toen genomen besluit om boete te heffen bij niet-komen. Uit de besprekingen bleek, dat die mede- deeling niet is uitgegaan omdat het Bestuur niet eenstemmig er over denkt of het hier al dan niet geldt een reglements-wijziging. Zoo spoedig mogelijk zal het hierover bera den en een definitief voorstel doen. Aan de orde was het verslag van den af gevaardigde naar de vergadering van de Kanaal-vereeniging »De Geldersche vallei*. De heer Versluysdeeldemede.dat die vergadering op 28 November werd gehou den te Amersfoort, dat het voorloopig comité werd gekozen als definitief Bestuur en dat de Statuten werden vastgesteld. Weldra zal hier een lezing worden gehouden door den heer A. A. Beekman, tevens propagandist der Zuiderzee-vereeniging. De Voorzitter herinnerde nog ;van welk zeer groot belang vooral voor den mid denstand dit kanaal zal blijken te zijn. Aan de orde ware de Ingekomen stuk ken een driemaandelijksch overzicht van de coöperatieve middenstands-credietbank teGro- ningen voor belangstellenden ten inzage bij het Secretariaat, Langestraat 143; van het Amersf. Dagblad* een circulaire omtrent een enquête in verband met de plaat selijke toestanden aangenomen voor ken nisgeving, met mededeeling, dat leden indi vidueel kunnen deelnemen van het voorloopig comité voor het Volks petitionnement voor plaatselijke keuze een circulaire daarover voor kennisgeving, onder mededeeling, dat de vereeniging als zoodanig zich behoort te onthouden, doch dat leden als particulieren alle vrijheid hebben, al dan niet mee te werken een exemplaar van «Vreemdelingeverkeer* waarin een resumé van het plan-Krook. Aan de orde waren de Mededeelingen. De Voorzitter deelde mede, dat ver moedelijk in Januari hier een lezing voor alle middenstanders zal worden gehouden door den heer C Koenraad, den Midden stands-consulent, over een nader op te geven onderwerpen dat met ingang van 1 Januari de lijst van vestiging en vertrek óok weder zal worden opgenomen in het «Amersf. Crt.« Aan de orde was de rondvraag. De heer Fontein bracht nogmaals ter sprake de boete op het niet-bijwonen der vergaderingen. Enkele Bestuursleden achten, dat de maatregel wel kan genomen, anderen niet. Wordt de maatregel doorgevoerd? De Voorzitter herhaalde, dat in de eerstvolgende Bestuurs-vergadering het voor stel tot reglements-wijziging aanhangig wordt en daarna per circulaire of op de con vocatie wordt meegedeeld. De heer Versluys: Is voor proef van éen jaar wel reglements-wijziging noodig? Reglements-wijziging moet geschieden door een vierde der leden in een apart belegde vergadering. De volgende vergadering is in ieder geval competent. De heer Van R a a 11 e meende, dat een zóo weinig ingrijpende zaak dergelijken omslag niet wettigt. De Voorzitter meende, dat bij den eersten keer, dat de boete wordt toegepast, men zal vragen op welk artikel zij berust. De heer Fontein merkte op, dat het houden eener zomer-vacantie óok niet in het reglement is vastgelegd. De heer Versluys vond het vreemd, dat een wettig bestuit eener Algemeene ver gadering niet doorgevoerd zou kunnen worden. De Voorzitter herhaalde, dat de zaak ter sprake komt in de eerstvolgende Be stuursvergadering. De heer E g g i n k Den 1 o Mei 1903 werd geheel onverwacht de toeslag in de D- treinen in het leven geroepen. Zoowel de Kamers van Koophandel als de Middenstands- vereenigingen trachtten dit ongedaan te maken; H. en N. in 1903, 1906 en 1907, doch Ke- geering noch spoorweg-maatschappijen sloor den zich aan de vertoogen. Den 12 December j.l. heeft mr. H. Smeenge in de Tweede Kamer gewezen op dezen drukkenden, onbillijken en impopulairen maatregel, die door de Staatsspoor reeds is ingetrokken. Mr. Smeenge hoopt, dat de Minister de H. IJ. S. M. zal bewegen, des gelijks te doen. Spr. stelt een motie voor, om dit te be vorderen. Verschillenden steunen die motie. De heer Luycx acht een anderen vorm beter dan een motie. De Voorzitter acht het beter, deze zaak te overleggen met de Hanze-afdeeling en andere middeustands-vereenigingen. Het Bestuur zal zoo spoedig mogelijk stappen daarvoor doen. De heer E g gi n k brengt ook ter sprake het door mr. Rink in de Tweede Kamer gesprokene over oneerlijke concurrentie en over het wenschelijke eener algemeene Rijks keuring. De V oorzitter herinnert, dat hier de Gemeentelijke keuringsdienst op 1 Januari in werking treedt en het beter is, de resul taten daarvan af te wachten. De vergadering, te 8.15 geopend, werd hierop te 9.10 gesloten. Volgens den «Maasbode* zal het door mr. Aalberse toegezegde wetsontwerp tot straf rechterlijke bestrijding van oneerlijke con currentie waarschijnlijk reeds de volgende maand worden ingediend. De Ned, Hervormden hebben zich wel zeer mild getoond. De eerste winter-collecte bracht op f 610, de Protestantsche Armenloterij f 957 en voor de meubileering van het Gasthuiskerkje werd bijeengebracht ruim f 2000. De Kerstpotten van het Heilsleger brach ten slechts f 34.64 op, tegen verleden jaar bijna f 50. Bij het 13e wapenfeest van het Kon. On derofficieren Schermbond, dat gister te Utrecht eindigde, behaalde wachtmeester J. van Ooijen, van het ie regiment huzaren, nog den 7 den prijs floret. Gelijk we reeds meldden, ontvangt Het Vijfde hier morgen G. V. C. 3, uit Wage- ningen. Quick 2 speelt te De Bilt tegen Presto 2 Quick 3 zal op Birkhoven ontvangen H.V.C. 3. De H. IJ. S. M. zal een nieuw model perronkaart invoeren, waarop de tijd is ver meld gedurende welke zij geldig is. De prijs blijft vijf cent. Aan den heer H. G. van Kalleveen, die met f18890 minste der 31 inschrijvers was voor den bouw der openbare school met gymnastieklokaal in de Kerkebuurt te Soest, is dat werk opgedragen. De hoogste inschrijver besomde f 25 200. Morgen is hier alleen geopend de apo theek van den heer D. H. G. Ittmann, Lan gestraat 9 bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk 4.18, die van de overige voertuigen op 't laatst te 4.48 wor den aangestoken. Door de politie is in beslag genomen een klankloos, vermoedelijk beschadigd, guldens stuk. Het is opgezonden naar 's Rijks-Munt, te Utrecht. Tegen een 20-jarigen jongen, die bij een tapper aan de Appelmarkt een paar kor nuiten trakteerde, doch, toen tot betalen wtrd aangemaand, den tapper mishandelde en ten slotte eenruit insloeg, is proces-verbaal opgemaakt. In een boerderijtje Achter Luiaard wordt sedert Donderdagochtend een bedrag van f 600 vermist, de opbrengst van een koetje, dat moest worden verkocht om de huur te kunnen betalen. Het kistje, waarin het geld was geborgen, werd gevonden in een voor tuintje in de nabijheid. De politie zoekt den dader, die stellig goed vertrouwd is met de inrichting van het huisje en de bergplaats van het geld naast het bed, waar een zieke in lag, en die geweten moet hebben, dat er geld aan wezig was. De tevredenheid is een tuinierster, die zorgt, dat wij bloemen hebben ook midden in den winter. 'Uit den Omtrek. De jacht op reebokken en reegeiten en die op hazen en fazanten zal in de Provincie Gelderland gesloten worden op 31 December 1913 met zonsondergang. Te Barneveld is Dinsdagavond definitief opgericht epn onder-afdeeling van de V. P. N., aanvankelijk met ongeveer 60 leden. Het Bestuur bestaat uit mei. M. Hartog en de hee- ren M. van Dorsser, J. van Droffelaar, D. Romeijn Hz. en J. Zandbergen. Uit de mededeelingen bleek, dat de schade, veroorzaakt door sterfgevallen onder de kippen aldaar, op minstens f 100000 per jaar geschat moet worden. Zelfs waren van de aanwezige landbouwers dit jaar niet min der dan een vierde gedeelte van hun kippen gestorven. Het muziekkorps «Volharding* te Hoogland heeft niet zeer zijn naam gehandhaafd. De instrumenten zijn verkocht aan de harmonie te Eemnes en het Hooglandsche korps is ontbonden. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie, Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Aan kerkeraden en kerkelijke Be sturen, vakvereenigingen en afdee- lingen van politieke parttijen. Door een comité, samengesteld uit drank bestrijders van allerlei richting, is een peti tionnement op touw gezet voor Plaatselijke keuze. Aan H. M. de Koningin zal worden ver zocht, de Drankwet zoodanig te wijzigen, dat aan de mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder in een plaats gelegenheid worde gegeven, bij stemming zich uit te spreken over beperking of opheffing der inrichtingen voor drankverkoop («Vergunningen*, of «Ver gunningen* en «Verloven*) ter plaatse; en wanneer twee derden der uitgebrachte stemmen zich daar vóór verklaart en de Re geering daar tegen geen bezwaar heeft, tot die beperking of opheffing worde overge gaan. Ondergeteekenden, daartoe uitgenoodigd vanwege het Centrale comité, zouden gaarne wenschen, dat ook in onze Gemeente de actie voor dit petitionnement zoo krachtig moge lijk werd gevoerd. Zij noodigen U daarom met aandrang uit, te willen medehelpen tot de vorming van een Amersfoortsch comité voor dit doel. Plaatselijke keuze toch is een zaak, die niet alleen voor drankbestrijders, maar voor alle bovengenoemde lichamen en vereenigingen van zeer groot belang is. Zij allen komen voortdurend in aanraking met het alcoholisme. Dit erkennende, zal uw Bestuur niet aarze len, éen der meest krachtige pogingen om dit kwaad tegen te gaan, te steunen. Zij verzoeken LT, indien hun plan uwe in stemming wegdraagt, U te doen vertegen woordigen op de vergadering van 6 Januari, te 8 ure in «Ons Huis*, Kortegracht 1, om daar een definitief comité voor onze Ge meente op te richten. Namens het voorloopig comité H. GORDEAU Jr., Voorzitter. A. J. HUIJSKENS, Secretaris, Krommestraat i2d. H. J. van den HENGEL, Penningmeester. Geachte Redactie, Gaarne zag ik, dat U onderstaand stuk in uw blad opnam. Sinds onze uitvoering van 2 December worden er omtrent de Chr. Zangvereeniging «Soli Deo Gloria* allerlei praatjes rondge strooid namelijk, dat zij een «soldatentroep* en een «zoodje* is, de verdere minne woor den maar achterwege latende. Dit geschiedt door leden en bestuursleden van een paar zangvereenigingen hier ter plaatse. Ik neem hun dit niet kwalijk, want het blijkt hieruit, dat zij het onbewust doen. Het is natuurlijk begonnen om een slechte blaain op onze ver eeniging te werpen, maar zij vergeten hier door, dat zij de treurige opvatting van hun vereeniging blootleggen. Wij nemen leden aan, die instemmen met artikel 2 van ons reglement, dat luidt «dat zij erkennen den zang als een gave Gods en willen medewerken tot uitbreiding van het Christelijk lied*. Wij vragen niet tot welke categorie van menschen zij behooren, maar wij stellen deze voorwaarde, dat wij ver wachten, dat zij met ernst en toewijding zich geven aan de vereeniging. Wat het gezegde «soldatentroep» aangaat, hieruit blijkt de bekrompen gedachte van hen, die zich lid van een zangvereeniging noemen. Is een militair ook geen mensch Mag een militair, wanneer deze tot een Christelijke vereeniging wenscht toe te treden, geweigerd worden Een voorbeeld. Een Friesche burgerjongen, volbloed zanger, moet bet vaderland dienen, wordt uit vereeniging, familie en kennissen weggerukt en overge plaatst naar Amersfoort. Zijn eerste werk is een zangvereeniging op te zoeken, gaat naar het Bestuur, maar krijgt ten antwoord«om dat u militair bent geworden, willen wij u niet toelaten*. Is het niet schreiend, is dit niet een bittere ervaring voor zoo'n jongeling om een of twee jaar zijn stem niet te mogen paren in het lied. Treurige toestand. Waarom is die zangvereeniging, welke vóór eenigen tijd werd opgericht, weer van den aardbodem verdwenen Omdat zij éen soort menschen wilde hebben, en niet als leuze had «Kunt ge zingen, zing dan mee, wie ge ook zijt*. Wat het gezegde «een zoodje* betreft, lees de recensies der bladen, hoort wat de bezoekers van onze uitvoering zeggen, en ge

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 5