Dinsdag 23 December 1913. No. 8355. 63e Jaargang. kosteloos. Uitga/e van de Naainlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleelf" HOOFD-REDACTEUR J. rXlEDIEZK AMERSFOORT. s. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi. franco per post ƒ1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: EORTSu. v 6CHT 9. Postbus 9. Wie zich met ingang van 1 Januari doet in schrijven ais abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers K E N N I8GE VI N6EN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het bureau van den Bur gerlijken Stand gedurende de beide Kerstdagen voor het publiek geopend zal zijn des voormid- dagB van 8'/j tot 9 uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboorte of overlijden. De hiervoor nondige aanvrage moet geschieden aan het Gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en 8'/, ure des voormiddags van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 22 December 1913. Burgemeester eo Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeeue kennis, dat de Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 19 December 1913 heeft benoemd a. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de Gemeente-reiniging de heerenA. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn. b. tot leden van dc Commissie voor de Fabri cage de heerenA. M. Tromp van Holst, A. Eysink en H. Kroes c. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de Gasfabriek en de Water leiding de heeren: N. Veis Heyn, D. Gerritsen, A. Eysink en F. M. Houbaer d. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer van Birkhoven de heeren A. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, D. Ger ritsen en H. Kroes; e. tot leden van de Commissie van Wetgeving de heerenR. G. Rij kens en J. C. Rolandus Hagedoorn f. tot leden van de Reclame-commissie inzake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen de heeren: A. M. Tromp van Holst, J. van der Wal Kzn., A. H. van Kalken, M. R. N. Ooster veen en I'. S. R. Wolterbeek g. tot leden van de Commissie van bijstand voor den Keuringsdienst de heereDF. M. Houbaer, J. VV. Jorissen, J. C. Rolandus Hage doorn en I'. van Achterbergh; b. tot leden van de Commissie van bjjstand voor de financiën de heerenD. Gerritsen, N. Veis Heyn, H. Kroes en J. van der Wal Kzn. Amersfoort, 19 December 1913. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van KANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe- cutoors verklaarde kohieren nos. 3 en 4 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1913/14 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij do wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 20 December 1913. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. De Burgemeester en Wethouders van Amers- *°Geiet op artt. 6 en 7 der Hinderwet, brengen ter kennis vac het publiek, dot een door de N. V. Amerifoortsche stoomschoenen- fabriek „DE EENHOORN" ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een zuiggas-installatie voor het drijven van een Thomas-motor van 25 P. K. tot het in beweging brengen van verschillende machines voor het bewerken en vervaardigen van schoeisel, in het perceel alhier gelegen nan de Lavendel- slraat No. 7, bij het Kadaster bekend onder Sectie E, No. 5159, op de Secretarie der Gemeente ter visie ligt, en dat op Vrijdag den 2 Januari aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Tot het beroep, bedoeld in art. 15, le lid der Hinderwet, zijn volgens de bestaande jurispru dentie, alleen zij gerechtigd, die overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het Gemeentebe stuur of éen of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Amersfoort, 19 December 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Onder den maretak. OPROEPING VAN VERLOFGANGERS. De Burgemeester van Amersfoort, Gelet op het schrijven van den heer Commis saris der Koningin in de provincie Utrecht, dd. 3 December 1913, le afdeeling no. 1792, brengt bij deze ter kennis van den verlofganger der Militie Nicolaas Hoilijgers behoorende tot het Regiment Jagers, lichting 1911, dat het aan hem verleend verlof wordt inge trokken en hij op Maandag, den vijfden Januari 1914 onder de wapenen behoort te komen, waartoe hij zich op dien dag vóór des namiddags 4 uur by zijn korps te 's Gravenhage moetaanmeldeD, in uniform gekleed en voorzien van .verlofpas en alle kleeding- en uitrustingstukken bij zijn vertrek met groot-verlof meegenomen, zulks voor den tijd van vier weken en op grond van het bepaalde bij art. 97 der Militiewet wegens het niet-naleven van art. 96 dier Wet. Wordende den verlofganger uitdrukkelijk bekend gemaakt, dat hij zich in geen geval zal kannen beroepen op het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping, maar dat deze kennisgeving, welke uitsluitend dient als rechtsgeldig bewijs, dat de oproeping behoorlijk is geschied, hem bij niet-verschijning ter opkomst onder de wapenen, in verzuim stelt. Amersfoort, 19 December 1913. De Burgemeester voornoemd. Van RANDWIJCK. Bij het naderen van Kersttijd siert in ons land, met zijn internationale aanrakingspunten en zijn cosmopolistisch aanpassings- en imitatie-vermogen, de hulst met zijn karakter vol blad en zijn glanzend roode bessen al meer en nfeer de woningen van hén, die niet zoozeer door het werk in beslag genomen worden, dat zij geen gedachten meer hebben voor de poëzie der feesten van het einde des jaars. Langzamerhand ziet men het ge bruik toenemen om aan lichtkronen, lampen en spiegels het krachtige groen te han gen, dat zoo lang jong en frisch blijft en in de doodsche dagen zonder licht en zonder warmte doet denken aan niet-overwonnen natuurkrachten, aan de lente, aan beloften van nieuw ontwakend leven. Bij dien hulst, of alleen, hangt soms een maretak, de mistletoe, en laat zijn witte besjes glinsteren in de stralen "an haardvuur of luchter. Dat is de heilige plant der Druïden, dc parasiet van den eik, eertijds onder groote ceremoniën afgesneden, thans met een vervagend waas van mysterieuse kracht als een symbool van vrede en vriend schap overgebleven uit de oude tijden. Nederland kent dus, schoon niet algemeen nog, den hulst er. den maretak in verband met de laatste feestviering van het jaar, het beginfeest der reeks groote Christelijke ge denkdagen. Doch in Engeland, vooral in Wales, dat nog zooveel oude gebruiken zorgvuldig in eere houdt, speelt de maretak een groote rol in de beteekenis van het Kerstfeest. De heer des huizes voert zijn vrouw onder den groenen maretak, die aan den zolder der kamer is opgehangen. De glinsterende pare len schijnen als een zegen te willen neder- stroomen op beider hoofd. Dan spreekt hij een gelukwensch uit, die als huiszegen wijding geeft aan het feest. Het is een oud, heel oud gebruik, afkom stig rit den tijd, toen het Christendom nog niet bestond, doch later overgenomen en zich toegeëigend door de belijders van den nieuwen godsdienst. Die fiissche loot uit oude eikenstammen had wonderbare kracht; zij maakte sterk, genas, en behoedde voor kwaad. En het gebruik kon blijven bestaan, wijl op het feest, dat eind-December wordt gevierd, ook de Christenen in zich gedachten voelden opkomen van dankbaarheid en van veiligheid, omdat boven hun hoofden was opgegaan een groote lichtende ster, die de duisternis der wereld overstraalde en den dag deed aanbreken na langen nacht. De maretak, opgehangen in onze huizen, wijst teruf op oer-oude heidensche mytholo gische voorstellingen. In den klein-kindertijd der cultuurvolkeren van Europa leefden de menschen veel meer in met de natuur dan thans. Met naïeve en tevens scherpe waar neming drongen zij veel dieper in het wer ken en weven der natuurkrachten in. Dui zenden jaren geleden werd de maretak in verbaud gebracht met den eeuwigen strijd om het bestaan, zooals die zich in de natuur openbaart. De maretak of mistel heeft een groote plaats in de Balder-mythe. Balder, de reine, vlekkelooze lichtgod, werd door beangstigende droomen geplaagd. Toen hij dit aan de Asen mededeelde, besloten dezen zijn dierbaar leven te beveilligen. Frigg nam alles wat op aarde was, hetzij het leefde of levenloos was, een belofte af, dat het Balder geen kwaad zou doen. Doch den maretak veronachtzaamde hijdie scheen hem te jong en te ongevaarlijk. Vroolijk stelden nu de goden de onkwets baarheid van hun lieveling op de proef. In blij tijdverdrijf wierpen zij naar hem met stee- nen, pijlen er. speren, zonder hem te kwet sen. De listige Loki echter vroeg aan Hodur, Balder's broeder, waarom hij niet meedeed. Hodur antwoordde hem «omdat ik niet zien kan«. Toen sprak Loki: »Doe toch als andere mannen en breng Balder eere. Ik zal u wij zen, waar hij staatwerp naar hem met dezen tak*. Daarop nam Hodur uit Loki's handen den maretak en wierp dien naar Balder, zoodat deze doorboord werd en dood nederviel. Het is niei moeilijk, deze mythe in haar beteekenis duidelijk te maken. Balder is het allen en alles blijmakende licht, tot hetwelk zich alle schepsel in warme liefde wendt. In het midden van den zomer heeft zijn heerschappij haar hoogtepunt be reikt. Dan beginnen de dagen te korten en het licht begint te verzwakken. De blinde Kodur, die Balder doodt, is de nacht van den winter, die na den hoogste zonnestand nadert en wiens Rijk langzamer hand wijkt, wanneer 11a den kortsten dag de zon nieuw geboren wordt. Doch Hodur is slechts het werktuig in handen van den listigen Loki, in wien zich de macht van het kwaad verpersoonlijkt. Waarom de maretak den lichtgod ten doode treft Omdat hij groeit en rijpt in den winter. Daarom is hij ook het symbool van wintersche verstarring. Dat bij niet meege teld werd bij de aflegging der belofte, die Frigg al het geschapene deed ondergaan, kwam hieruit voort, dat hij, de parasietische plant, geen zelfstandig leven had. Hij werd te gering geacht en zie, het schijnbaar onbe duidende werd in de hand van een boos wicht een moordwerktuig. De eerste Christenen onder de Germanen behielden echter alleen de gedachte aan de overwinnende kracht van den mistel. Ter zijde stellende, dat hij den God des lichts ter neer wierp, hechtten zij wel vast aan het denkbeeld van het niet te stuiten leven der natuur, opbloeiend uit wintersche doodsch- heia en sprekend van de overwinnende macht van het kleine. Bij het vieren van het feest van het kindeke in Bethlehem's stal wisten zij niet beter te doen dan den maretak in hun huizen op te hangen. Had niet dat kin deke der wereld boosheid overwonnen? Was het niet geboren als een nieuwe lente voor de menschheid uit winterschen dood? De zegen, onder den maretak uitgespro ken, werd zóo. onbewust, een opzien tot den brenger van het nieuwe licht, tot de zon, die voor de menschheid opnieuw opging na duis teren nacht.

Amersfoortsche Courant | 1913 | | pagina 1