Stadsnieuws. Met vol vertrouwen kunnen wij aanraden den leerlingen, die een specialcn aanleg voor het tcekencn hebben en niet tot de sterksten behooren, in deze richting te leiden. Want bovendien worden deze oud-leerhngen in de fayence- en tegelfabrieken, de werkplaatsen voor het glasschilderen, het glas-etsen en in de cliché fabrieken met open armen ontvan- ^Nu wat het metselen betreft. Zeker, 't komt wel eens voor, dat de met selaars in den winter gedurende korten tijd zonder werk loopendoch men vergete niet dat al is een metselaar eens zonder werk, het loon in de laatste jaren dermate is ge stegen, dat dit bij eenig overleg voor die enkele weken geen bezwaren oplevert. Het is immers overbekend, dat de goede metselaars met het loon bovenaan staan. Bo vendien moet men er mede rekening houden, dat het veelvuldig zonder werk zijn bij de metselaars slechts voorkomt bij hen, die zich wel metselaar noemen, doch eigenlijk slechts «steenenstapelaars* zijn. De metselaar toch, die met alles wat zijn vak betreft, zoowel practisch als theoretisch op de hoogte is, die goed heeft leeren teekenen en dus zelfstan dig naar teekening werken en met oordeel stellen er. aanpakken kan, wordt tot nu toe met een kaarsje gezocht. Aan dergelijke menschen is groot gebrek. Moeten deze vakmannen nu lichaamlijk zoo bijzonder forsch ontwikkeld zijn. Het metselwerk is geen zwaar ambacht alle materialen worden hun op het eerste sein onmiddellijk aangedragen. Groot van stuk en zwaar gebouwd behoeven zij inder daad niet te zijn. Zij moeten echter een goede gezondheid genieten en kunnen wen nen, zonder nadeel voortdurend in de buiten lucht te werken. Het metselen is werkelijk, als het prac tisch en theoretisch in de puntjes wordt ge leerd, een mooi en goed vakhet zal in den eersten tijd geen concurrentie te vreezen hebben van de machine en nu in de Am bachtsscholen te Zwolle, Nijmegen, Arnhem, 's-Gravenhage en Utrecht «geschoolde* met selaars worden gevormd, kan het niet uit blijven of het moreele peil komt binnenkort op de zelfde hoogte als dat der andere am bachten. Wij althans durven den ouders gerust in overweging te geven, hun zoon hierbij te plaatsen. Bovenal, men doe een beroepskeuze, die zich geheel aanpast aan de individueele eigenschappen van het kindmen leide haar in de juiste richting. We herinneren, dat toen indertijd ook aan de Ambachtsschool hier een cursus in metse len met groote zorg was voorbereid en warm aanbevolen door de patroons in de bouw vakken zoowel als de deskundigen in de organisaties, zich niet éen leerling aanmeldde. Men ziet nu eens hoe tegen zichzelven ze waren. Het wetsontwerp tot verhooging der op centen op de Successie- en de Inkomsten belasting heeft gister den Raad van State bereikt. Nog een amerijtje geduld en we weten hoeveel opcenten. Door de tusschenkomst van den Commis saris der Koningin is nog eens de aandacht gevestigd op de arbeidstoestanden in Duitsch- land en speciaal op de mededeeling dien aangaande van de Arbeidsbeurs te Oberhau- sen aan het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen, dat het op het oogenblik zeer moeilijk is, geschikte arbeidsgelegenheid te vinden in Duitschland. Fabrieksarbeid wordt thans in het geheel niet gevraagd mijnarbeid is zeer moeilijk te vinden, terwijl in de bouwvakken r eeds sedert langen tijd een depressie viel te con- 1 stateeren. De Arbeidsbeurs ontvangt reeds uit de groote Duitsche steden aanvragen van Ne- de:'anders om plaatsing te Oberhausen, aan gezien in hun woonplaatsen geen arbeid te verkrijgen is. Ook de Duitsche Arbeidsbeur zen vangen aan, de Nederlanders naar Oberhausen te verwijzen, daar er voor Duit sche arbeiders reeds moeilijk plaatsing is te vinden. Mitsdien, zegt het Bestuur, is het aan Nederlanders op het oogenblik sterk te ont raden, zich naar Duitschland te begeven, zonder de zekerheid door de Beurs te Ober- housen geplaatst te kunnen worden en zonder voldoende middelen om eventueel de terug reis te kunnen aanvaarden. Behalve een aantal vaklieden is de Directeur voorloopig slechts in staat, grondwerkers te plaatsen. De Ecm is weer bevaarbaar altijd voorzoover dat mogelijk is zoolang niet aan dien kant van het kanaal door de Geldersche vallei met de uitgravingeu is begonnen en de vrachtbooten hebben gister hun dien sten hervat. Aan het postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Januari ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 51 538.80 en daaruit teruggevraagd f 57 253 72. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 17 495. In Januari is in 10 keeren het aantal regendagen viel door de vorst niet juist te controleeren uit den regenmeter hier afgetapt 60.6 m.M. neerslag. De eerste maand des jaars is voordeelig geweest voor de tram. Zij vervoerde 9632 betalende passagiers, of 49 meer dan in de Louwmaand 1913; de ontvangst uit het vervoer was f 482.15, of f 3.45 meerde totale ontvangsten beliepen f 497.21 of f 10.39 meer; de ontvangst per dagkilomcter was f 8 91 of 19 centhooger. Er is een nieuw type van postzegels van i'/2 cent in verkeer gebracht. De lichtblauwe kleur is bij dezen nieuwen druk donker blauw. Andere wijzigingen zijn er niet. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben goedgekeurd de Raadsbesluiten tot terug koop van den Berg en tot aankoop van de terreinen aan den Berg van de heeren mr. Saaymans Vader en Ruitenberg. Te rekenen van 1 Februari zijn benoemd tot hoofd-agent van politie G. van der Hoist, thans rechercheuren tot rechercheur L. H. Hartman, thans agent van politie 2e klasse. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans aangesloten met no. 323 het woonhuis van den heer N. Veis Heyn, Wethouder der be drijven, Blankenheimstraat 16. In den ouderdom van 85 jaar is hier over leden mejuffrouw Louisa C. M. Schikhoff, tot voor eenige jaren hoofd der Bewaarschool van de Zusters van O. L. Vrouwe van Amers foort, welke moeitevolle betrekking zij nage noeg 40 jaren bekleedde. De heer A. Looxma van Weideren baron Rengers is gister gekozen tot Onder-voor zitter van het Hoofdbestuur van het Utrechtsch Landbouw Genootschap. Tot luitenant-kolonel-commandant van het 16e regiment infanterie is bevorderd majoor jhr. E. A. L. Gevers Deynoot, van het regiment grenadiers. Luitenant W. J. Meijncina, gedetacheerd geweest bij de landmacht in West-Indiö, wordt ingedeeld bij het 5e regiment infanterie. Aan ritmeester L. C. Beijnen, van het ie regiment huzaren, is met ingang van 1 Februari, op zijn verzoek, non-activiteit ver leend voor den duur van éen jaar buiten be zwaar van 's lands schatkist. Volgens de »N. Rott. Crt.« zou de land weer, in plaats van in April, in October worden opgeroepen voor herhalingsoefe ningen. Het ware te wenschen, dat hieromtrent spoedig zekerheid kome, opdat de landweer- plichtigen zich behoorlijk kunnen vrij maken uit hun betrekking zouder die in de waag schaal te stellen. Majoor J. M. Mazel is, op zijn verzoek, eervol ontheven van zijn betrekking van Directeur van den hoofd-cursus te Kampen, terwijl in zijn plaats is benoemd kapitein N. J. Kooiman, van de ie infanterie brigade. De eerstesteen-legging van het rust- en vacantie-oord van den Kon. Nederlandschen Bond van oud-onderofficieren, dat zal ver rijzen aan den Groesbeekscheweg bij Nij megen, zal plaats hebben op 14 Augustus. De tooneel-vereeniging »Arti et amicitiaec, uit Bussum, die Zaterdagavond in »Amicitia< hier een voorstelling gaf ten bate van de Amersfoortsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, had een stampvolle zaal en zal dus wel een flink bedrag hebben bezorgd aan de kas der T. B. C.-vereeniging. De dames en de heeren, die de groote welwillendheid hadden, andermaal ons te doen genieten van hun hoogst beschaafd spel, hadden vooral succes met hun blijspel «Zand in de oogen*, dat er goed inzat en waarvan alle rollen uitmuntend waren bezet. De dramatische fantasie «Als de Koning komt* bleek geweldig maakwerk te zijn en lag stellig niet in het genre van deze zeer goede dillettanten-club, die steeds zoo ge lukkig is in blijspelen. Kransen en bloemen en applaus, zelfs na de wel w?.t heel lange pauze, waren ten volle verdiend. De regisseur verdient een extra woord van lof. In de lijst der uit-jes hebben we als hoogst vermoedelijke data voor de voordrachten van den heer D&hne opgenomen 17 en 18 Fe bruari. Zeker is reeds, dat Emiel Hullebroeck den 16 Maart hier komt. Van gansch anderen aard is wel de lie- der-avond, die dr. Georg Henschel hier 23 Februari geeft. Ten afscheid want voortaan zal hij zich geheel wijden aan zijn werkkring van componist, dirigent en pedagoog. Het programma bevat de meest gelief koosde nummers van Henschel'srepertoire aria's en liederen van Franck, Handel, Uma rosa, Beethoven, Schubert (das Wandern), Schumann (Husaren-Abzug, Lied «ne« Schmiedes), Loewe (Die verfallene Mühle, Erlkönig, Heinrich der Vogler), Dvorak, Brahms, Henschel (Die Sommernacht, Am grünen See von Nemi) en Gounod. In de Bioscoop «De Arend* gaat deze week als eenig nummer de kunstfilm «De dochter van den vuurtorenwachter*, een pracht van ensceneering en opzet, ook wat het dramatische betreft, een meesterstuk van de Noorsche filmfabriek, dat overal volle zalen trekt en ook hier Zondag alleen een kleine 1000 bezoekers had. In korte trekken is de geschiedenis deze. Een landeigenaar heeft twee zoons, Hugo, zijn lieveling, en Robert. Hugo heeft geld noodig en besteelt zijn vader, doch wordt op heeterdaad betrapt door zijn broeder, die echter om hem het leven te redden door de uitgestane angsten wordt Hugo plotseling zeuuwziek de schuld van den diefstal op zich neemt en door zijn vader wordt verjaagd. We vinden hem terug als kapitein van den schoener «Harland*, aan boord van welke brand uitbreekt. Nauw brengt hij er het leven af, doch hij wordt gered door den vuurtorenwachter van het naburige eiland en liefderijk verzorgd door diens dochter. Hugo heeft zijn losbandig leven voortgezet en daardoor den dood zijns vaders verhaast. Met eenige vrienden gaat hij jagen op het eiland. Hij ziet de dochter van den vuur torenwachter en probeert haar te schaken. Op 't laatste oogenblik snelt Robert toe Hugo vlucht, doch geraakt in het drijfzand, waar hij den dood vindt. Robert herkent hem te langen leste en doet de uiterste po gingen om hem te redden doch vruchteloos. De misdaad vindt haar straf. Vooral gisteravond was het vol in het bioscoop-theater aan de Langestraat, waar. ter gelegenheid van het 2-jarig bestaan dezer onderneming, de heer D. van Roon, feitelijk de man die de bioscoop-vertooningen moge lijk maakt, zijn eere-avond had. De zaal was smaakvol gedecoreerd, het personeel droeg een bloemtuiltje in het knoopsgat en een strijkje verhoogde de fees telijkheid een strijkje waarvan vooral mag genoemd de bassist, die met wondere vaar digheid zijn instrument bespeelde. Na het bioscoop-journaal, waarin o. a. proeven met een valscherm, genomen van den Eifeltoren, en de inwijding eener Rus sische kapel, en «In den tunnel*, met Suze Grandais als hoofdpersone, kwam het groote nummer, «De wraak van den visscher*. Daar vóór sprak de explicateur, de heer Helm, den heer Van Roon op recht hartelijke wijze toe en dankte hem namens de directie voor de goede zorgen, welke hij bij de oprich ting heeft gewijd aan de installatie en sedert de opening aan de machinerietin. Nooit kon er iets haperen of de chef had de fout aanstonds ontdekt en even vlug verholpen. Ook dankte hij hem namens het publiek en overhandigde hem een reusachtigen lauwerkrans benevens een lang gedicht waarin een der trouwe be zoekers een nauwkeurig relaas heeft gege ven van de gebeurtenissen in deze bioscoop. Een en ander vond, blijkens het dave rend applaus, warme instemming. «De wraak van den visscher* speelt bijna geheel op Marken en is een Berlijnsche film, die stellig een lange wereldreis zal maken en overal gaarne zal worden gezien om de werkelijk mooie en interessante kijkjes op het eiland en in de woningen der visschers. Natuurlijk gaat het ook u. ier tusschen twee medeminnaars van Zijtje óe Jong die de voorkeur geeft aan Dirk de Vda!, don armste, doch een brave kerel, die door Piet Boes, een rijken jongen visscher, bijna aan den hongerdood wordt prijsgegeven. Terwijl Boes de wacht heeft zij zijn slechts met hun beidjes aan boord maakt hij het seheepje onklaar en verlaat het in de boot na alle victualie overboord te hebben geworpen. Pas als De Vaal ontwaakt, bemerkt hij. dat hij alleen is. Hij wordt nochtans gered en komt na veel omzwervingen terug op Marken, waar hij zich wreekt op zijn belager door hem te redden bij een brand. Als slotnummer ging een kluchtfilm van bijna 1 K.M., getiteld «De fideele schoon zoon*, die eveneens zeer in den smaak viel. De Algemeene Nederlandsche Geheel Ont houders Bond gaf Zondag weer een goed geslaagden feestavond in «Amicitia*. 't Was niet zóo vol als andershetgeen meer jammer was, daar de zang van «Het dagende licht*, de blijspelen van detooneel- club en de viool-quartetten er werkelijk moch ten wezen. In de Vrijdag te houden cursus-vergade ring van «Groen van Prinsterer* zal de heer Joh. Goote, uit Amsterdam, inleidenAnti- revolutionnair, niet conservatief. De afdeeling slagerij van «Helpt elkander* heeft overgenomen de slagerij met inventaris van den heer L. S. de Winter, Langegracht 1. Het is geenszins onmogelijk, dat de oud- Minister Talma hier zal komen spreken over Plaatselijke keuze. Om kwart voor twaalven kwam de «Rotter dam*, van de Ned.-luchtvaart-vereeniging, over de stad. Welke klant 't meest als zoodanig wordt geacht en op prijs gesteld? Die niet noodeloos moeite laat doen. Die niet al te besluiteloos is. Die een gegeven advies op prijs stelt. Die niet minachtend tegenover zijn leveran cier optreedt. Die niet alles wat van buiten-de-stad komt, mooier en goedkooper vindt. Die niet monsters of stalen langer houdt dan strikt noodig is. Die niet vergeet, dat 'n winkelier slechts tusschenpersoon is en geen fabrikant, en hij dus niet voor alles verantwoordelijk kan worden gesteld. Die niet verwacht dat 'n winkelier n altijd gelijk humeur of stemming heeft. Die 'n geplaatste advertentie ook werkelijk leest en vermeldt. Die de Amersfoortsche Courant trouw leest om precies te weten, wélke soliede firma's iets aanbieden, dat goed en niet te duur is. Bij de heden hier gehouden veemarkt was de prijs der kalfkoeien f 200 a f 240, die der guste koeien f 130 a f 140. De handel was vlug. Aan het hoofd-bureau van politie zijn voor de rechthebbenden terug te bekomen drie dames-handtasschen en een portemonnaie waarin eenig geld en een quitantie. Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen wielrijders wegens het rijden zonder lichtgevende lantaarn. De onmisbaarste levenskunst is al het kleine als klein en het groote als groot te beschouwen. D"it den Omtrek. Door den Commissaris der Koningin in Gelderland is bepaald, dat het tijdstip, waar op de in artikel 47 van het Provinciaal wegenreglement bepaalde beperking van het vervoer met zware vrachten op de Provin ciale wegen aanvangt op middernacht van 31 Januari op 1 Februari 1914. Tot Directeur bij den Gemeentelijken keuringsdienst van levensmiddelen, genot middelen en gebruiksartikelen, met uitzonde ring van vleesch en visch, te Baarn is voor 1914 benoemd dr. A. Verwey, te Rotterdam. De bevolking der Gemeente Utrecht is in 1913 toegenomen met 1562 inwoners en bestond op 1 Januari 1914 uit 59 444 man nen en 64 971 vrouwen, totaal 124 415. Het sociëteitsgebouw «Sic Semper*, te Utrecht, is verkocht aan de Gemeente Utrecht voor f 67 000, het aangrenzende heerenhuis voor f10 000. De Centrale raad van beroep voor de Ongevallenwet zal er in worden gevestigd. Ook Voorthuizen heeft thans zijn onder- afdeeling der V. P. N. Na een lezing van den hoer H. B. Beaufort, den pluimvee-consulent, is zij opgericht met aanvankelijk 40 leden. Februari. Sprokkelmaand is de laatste maand van den metcorologischen winter. De normaal-temperatuur is in die maand hard stijgende. De temperatuursverschillen der verschillende dagen kunnen echter nogal groot zijn. Soms heerscht er nog echt win terweer, komt er een vorst van 10 gr. voor een andere maal is het werkelijk zacht en gaat men in z'n enkele colbertje op stap. Meest zit de wind in den Zuid-Westhoek. Een Westerstorm in Februari is echter óok geen zeldzaamheid. Is de wind Zuid-Oost, of heerscht er windstilte dit gebeurt bijna voortdurend enkele malen dan vriest het ruig; het is veelal zonnig, maar eveneens valt er een nevelvorming te constateeren. Sneeuwval komt in hoofdzaak voor bij Noordelijke winden, na een vorst-tijdperk ook bij Zuid-Westelijke. De gevaren der aviatiek. Een werk van Roger Dépagniat geeft een interessant overzicht omtrent de gevaren der aviatiek, waaruit duidelijk blijkt, dat het gevaar steeds minder wordt. In 1908 waren er 5 aviateurs, die tezamen >900 K. M. aflegden er was dat jaar éen slachtoffer. In 19 m waren er 500 aviateurs, de afgelegde afstand bedroeg 690 000 K. M., het aantal dooden In 1912 was het aan tal vliegeniers 58 000, er werden 20 millioen K. M. afgelegd en er vielen 148 slachtoffers. Dus in 1908 was er éen doode op 1600 K. M., in 1910 i op 33 000 K. M., en 1912 i op 140 000 K. M. Men ziet het, de aviatiek gaat vooruit. De vliegenier Weymann heeft dan ook in »Le Temps* verklaard, dat het weldra moeilijker en gevaarlijker zal zijn, een auto te besturen dan een vliegmachine. In «La Nature* wordt meegedeeld, dat men sinds eenigen tijd bij de drogisten kleine metalen doosjes verkrijgbaar stelt, die een

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2