„EYSINK" Rijwielen lichten gang en soliditeit. Koninklijke Marine. Bioscoop De Arend. V nurtoren wachter, Waarom 't mis lien. lOOOOO en 5000© ®+0+©4®+0© Soiled. Sierlijk. zijn overal bekend door hun Snel. Sterk. Stoomwasscherij W. G. BURGER. i* ZEIST. *1 Oe Dochter van den Feuilleton. Gulden. N.V. Obligatie-Mij „HET WITTE KRUIS". Gerestigd te 's-GRAVENHAGE, Anna Panlownaplein 3. Op 3 pCts. Premie-obligatie No. 9704, ad flO.gevallen de 100 000 Gulden 10 maal op ingeschreven bij den HoofdvertegenwoordigerH. J. JANSEN, Sumatrastraat 207, Den Haag (10 maal)en op No. 14671 gevallen de 50 000 Gulden 10 maal op ingeschreven bij de HoofdvertegenwoordigersGebrs. POLAK, Dunne Bier kade 22, Den Haag (8 maal)S. J. COHEN, Bloemendaalstraat 37, Amersfoort (2 maal). Gelden onmiddellijk uitbetaald. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws, gevestigd te AMSTERDAM. AfdeelingSchriftelijke Cursussen, onder leiding van dr. P. BRANDSEN, '.eeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, mr. W. van DELDEN, procuratie-houder eener Bank-instelling, te Amsterdam, dr. F. H. FISCHER, dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. C. de GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, dr. D. de LANGE, privaat docent aan de Universiteit te Groningen, dr. H. A. NABER, leeraar aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus te Hoorn, mr. Ch. THORS, advocaat en procureur te Amsterdam en andere bevoegde docenten. Wij organiseeren de volgende schriftelijke cursussen Nederlnndsche Handelscorrespondentie, Fransch (voor beginners), Fransch (voor eenigszins gevorderden), Frausch (voor meergevorderden), Fransch (voor de akte L. O.), Fran8che Handelscorrespondentie (voor beginners), Fransche Handelscorrespondentie (voor meergevorderden examen-cursus), Dnitsch (voor beginners), Duitsch (voor eenigszins ge vorderden), Duitsch (voor meergevorderden), Duitsch (voor de akte L. O.), Duitsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Duitsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Eugelsch (voor beginners), Eugelsch (voor eenigszins gevor derden), Engelsch (voor meergevorderden), Engelsch (voor de akte L. O.), Engelsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Engelsche Handelscorrespondentie (voor meer gevorderden examen-cursus), Boekhouden (voor menschen uit de practijk), Boekhouden (voor eenigszins gevorderden; examen-cursus), Boekhouden (voor akte M. O. K 12), De tèchnieh der Administratie, Warenkennis, Handelskennis, Handelsrecht, Handelsaardryks- kunde, De techniek der Bedrijfs-reclame, Stenografie (systeem Groote), Machineschrijven, Algemeene litteratuurgeschiedenis, Italiaansch (voor beginners), Italinansch (voor meer gevorderden), Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch, Russisch, Maleisch, Latjjn, Esperanto, Natuurkunde (voor meergevorderden), Scheikunde (voor beginners), Dierkunde en physi ologic, Weer- en sterrekunde, Wiskunde (voor beginners), Wiskunde (examen-cursus voor de akte L. O.), Psychologie. Algemeene ontwikkeling, seliryven zonder fouten, en goede stijl. Een cursus duurt minstens 3 maanden, hoogstens anderhalf jaar. Het lesgeld is in het algemeen f6.— per kwartaal. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. De opgaven, enz. worden beantwoord en uitgewerkt in de eerstvolgende les; hiermee hebben de leerlingen dus hun werk te vergelijken. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen. Is dit een absolute noodzakelijkheid, dan wordt het werk persoonlijk door den docent gecorrigeerd. Velen hebben onze cursusssen reeds met succes gevolgd en hebben aan onze schriftelijke cursussen een mooie positie te danken gehad. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage dadelijk ons gratis- prospectus aan, hetwelk alle verdere inlichtingen bevat. De Administratie van het Bureau is gevestigdSingel 276, te amsterdam. Telefoon nummers: Noord 10789 en 10148. Afgescheiden van deze cutussen wordt door ons een schriftelijke cursus gepubliceerd, welke bestemd is voor vrouwen, die, zonder Fröbel-onderwijzeres te zijn, onze kleintjes moeten bezighouden. De cursus is dus niet voor kinderen bestond, maar voor jonge moeders en onderwijzeressen. Bureau tot publiciteit van Wetenschappelijk nieuws JOH. GÖBEL Jr., Directeur. Kennisgeving, dat gelegenheid bestaat tot het aangaan eener vrijwillige verbtnten.s bij Hr. Ms. Zeemacht als: Matroos-torpedomaker Kleermaker Matroos-kok Stoker 2e klasse leerling-stoker minimum-leeftijd 21 jaar. maximum-leeftijd 29 jaar. minimum-leeftijd 21 jaar. maximum-leeftijd 28 jaar. minimum-leeftijd 19 jaar. maximum-leeftijd 25 jaar. (indien reeds zeer voldoende kunnende stoken, maximum-leeftijd 29 jaar), minimum leeftijd 16 jaar. maximum-leeftijd 17 jaar. i- 0«n ippftiiH van 14 tot en met 20 jaar immer de gelegenheid [,eroWpcngVestcld°oTbfde Zeemacht in'dienst te treden als jongen, lichtmatroos of matroos Nadere inlichtingen worden op aanvraag (het renden van een briefkaart voldoende) gratis verstrekt door den Commies van aanneming der Marine te Willemsoord (Den Helder). AMERIKAANSCH SYSTEEM. Wassehen geheel opgemaakt of droog toegeslagen GOEDE BEHANDELING. BILLIJKE PRIJZEN. Goederen worden te Amersfoort 's Woensdags franco gehaald en gebracht. MF" PROSPECTUS wordt op aanvrage gratis toegezonden. Nog lieden en morgenavond beslist LAATSTE voorstellingen van de prachtig mooie kunstfilm in 7 afdeelingen. Lengte meer dan 2000 M. 2 (Slot). Toen ik terugkeerde naar mijn hotelletje, waar ik intrek had genomen, was ik zeker van mijn zaak. Napoleon in hoog eigen persoon zou het tegen mij hebben afgeiegdbedenk wel, dat het gold een manoeuvre in vredesiyd en er dua slechte met losse patronen werd gevuurd. Den volgenden dag dan commandeerde ik een geheele compagnie. Mijn troep etond te rusten naast een heerlijk door booiuen beschaduwden weg. Ik bad in myzelven het Gebed vóór den slag. Plotseling kwam de baluljons-adjudunt aangerend „Voorwaarts I Richting op den groo- ten schoorsteen I" Dat had ik verwacht. Men begon altyd met den grooten schoorsteen. Maar wat wae dat Er *as nóg een fabrieksschoorsteen. Wat kun nen burgers toch onverantwoordelijk domme dingen doen. EdCd, ik marcheerde in de rich ting van den hoogsten schoorsteen. paar noorde ik den majoor brullen 6n de adjudant rende weer spoorslags Daar my toe: „De kleine schoorsteen is de groote schoorsteen en de groote schoorsteen is de vuurtoren 1" Van den kan' van majoor bracht de wind iets van „stommeling" naar mij over. Ik liet onmiddellijk murcheeren in de richting van den kleinen schoorsteen, die de groote schoorsteen was. De hoornblazer van den majoor blies haiii en ik liet halt houden. De majoor kwam naar mij toe gereden. Ik meldde mijn compagnie present alsof ze er Diet wasdoch dat behoort er nu eenmaal zoo bij maar ik had vergeten beveel man er waren, of liever ik had er niet naar gevraagd en zeide dus, toen de majoor mij de sterkte vroeg99. Ik vond dit nogal een fatsoenlijk getal voor een compagnie, die gereed stond den laatsten droppel bloeds te wagen voor het heil van het lieve vaderland. De majoor, die de sterkte precies kende van het staatje, dat hem v&or het uitrukken was overhandigd, keek me aan op de meest onheil spellende manier en beval mij, de sterkte te doen tellen, 't Kwam ietwat anders uitöG. Ik hoorde zoo iets van „bende". Toen kwam de opdracht. Bij den zoogenaamden vuurtoren was een reus achtig aantal divisies vijandelijke troepen in opmarsch en ik moest met mijn compagnie den opraarsch dekken van den trein waarmede onder andere werd vervoerd de geheele krijgskas waarin duizend millioen. Hij bedacht zich een oogenblik en verbeterde: tien duizend millioen. Mijn 5G man verklaarde bij tot een half regiment, korporaal Dinges benoemde hy tot een eskadron' cavalerie en tamboer Jansen tot een mitrailleur- sectie. Vervolgens beval by my te gelooven aan een overstelpend vuur op mijn linkerflank en ik moest nu maar zorgen, dat ik de enorme som veilig en wel in behouden haven bracht. Ofschoon de majoor alle mogelijke moeite had gedaan om de opdracht recht moeilijk te maken, ging ik er vol moed op los. Ik had dit al meer bij de hand gehad; alleen was er vroeger niet zoo'n bom geld in de krijgskas, heette het eska dron vroeger Pieter86n eu de mitrailleur-sectie Hendriks IV. Ik bezette onmiddellijk de gebruikelijke punten. Doch nóg onmiddellijker riep de majooi; „Wat doet u nu? U bezorgt den Staat een verlies van tienduizend millioen, die den vijand in banden zijn gevalleneen half regiment infanterie laat u z6o maar vernietigen; uw mitrailleur-sectie is in de pan gehakt; uw cavalerie wentelt zich 111 het bloed. En dut is alles uw werk. 't Lijkt op niets. Onbruikbaar. Krankzinnigenwerk". En nog een berg vijven en zessen meer. Vroe ger dan iemand had durven hopen, blies de hoornblazer„Einde der manoeuvre". dracht TolKenden d,lg kre;g ik mijn tweede °P* Terugtocht onder mitrailleur-vuur, versterkt door cavalerie-aanvallan, verscherpt door artil lerie-vuur op korten afstand, met bommen uit luchtschepen, de straatweg ondersteld als zee strand, met op de zee de vereenigde Engelsch- Kussische vloot van louter Dreadnoughts, over stelpend vuur rechts en link*, van voren en van acnter, en om den toestand nóg meer onhoudbaar te maken een aardbeving met een tóo verschrik kelijke lava- en slijk-massa, dat de voertuigen tot hun assen in de modder zonken. Eers'. terugtocht naar de boomengroep en dan snel handelen. Ik liet myn compagnie rechtsomkeert maken en marcheerde in de richting van een groep prachtige kastanjes. Met volle doodsverachting marscheerde ik aan het hoofd van mijn „regi ment", nu 58 man. Plotseling een heeach gebrul achter mij. De bataljons-adjudant kwan weer aangerend. „Kijk toch uit, u loopt de heele boomgroep onder den voet". Ik keek om. Mijn onderhebbend regiment grin nikte dat het een lust was en nu pas zag ik, dat het een soort eierdans uitvoerde tusschen miserabel kleine dennetjes. Hoe kon ik ook weten, dat dit de beroemde „boomgroep" was. Pas 's middags werd mij het raadsel opgelost. Telkens ais het bataljon naar het bosch was geweest om daar heldhaftig te strijden, had het een paar van die dennetjes meegebracht en zóo was hier de „boomgroep" ontstaan. En nn liep ik met mijn ruwe reserve voeten deze kosteiijke plantage onderstboven. Nog nooit in mijn leven heb ik iemand zóo boos gezien als dien ochtend den majoor. Hij keurde mij niet eens een critiek waardig en wendde zonder een woord te spreken den teugel. Kort daarna vroeg en kreeg ik ontslag.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 4