BIJBLAD Amersfoortsclie Corat Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. van de No. 8386 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHE COURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 7 MAART 1914. De eerste elftallen van H. V. C. en P. E. C„ uit Zwolle, zullen elkaar morgen ontmoeten achter «Rustoord*. Het Vijfde gaat naar G. V. C. 3, te Wa- geningen. Ook de bloemisten maken bij advertentie in dit nummer bekend, dat het uurloon is verhoogd. Bij de ten overstaan van architect H. Kroes gehouden aanbesteding voor den bouw eener R. K. kerk met pastorie te Epe werden ingeleverd g biljetten. De minste inschrijver besomde f 32 648. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór half zeven, die van de overige voertuigen ten allerlaatste om vijf minuten vóór zevenen goed helder branden. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrecbtschestraat 10. De kantonrechter veroordeelde drie ver koopera van Witte Kruis-aandeeltjes onder scheidenlijk tot f 5, f 15 en f 50 boete met in beslag neming der lootjes. Niemand komt moeilijker tot wijsheid dan de eigenwijze. Uit den Omtrek. Gedeputeerde Staten van Gelderland heb ben goedgevonden, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer het gedeelte van den Elspeet—Eper of Gortel- schen weg van de grens der bebouwde kom van Elspeet tot den Vierhouter en Soerel- scheweg en het gedeelte van laatstgenoemden weg, van weg B 106 tot den Nunspeet Vaassenschen of Vierhouterweg, vooralle motorrijtuigen op meer dan twee wielen ge sloten te verklaren. Het kosthuis voor gegageerde Oost-Indi sche militairen, dat door den Volksbond tegen drankmisbruik wordt ingericht bij Putten, zal 1 April worden geopend. Tot huisvader en huismoeder zijn benoemd de heer M. Koornstra, hier welbekend, en echtgenoote. De «Staatscourant* no. 56 bevat de Wet van 20 Februari («Staatsblad* no. 38) tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop aan het Hoogheemraadschap «De Bunschoter veen- en veldendijk* te Amersfoort, van de voormalige batterijen ten Oosten van de haven te Spakenburg. Het handschrift voor den eersten druk voltooid in Maart 1903, voor den tweeden in September 1910, voor den derden reeds in Juli 19 ti en voor den vierden in October 1913, wel een bewijs, dat «De hoofdbegrip pen over electriciteit en het gebruik van electrische toestellen, uiteengezet ten behoeve van den gebruiker* er in gingen als koek. Vroeger heette het meer eigenaardig «uit eengezet ten behoeve van den leek*een veel meer teekenende aanduiding. Reeds drie malen hebben we uiteengezet hoe wonderwel de ook hier bekende heer A. ten Bosch N.Jz., adviseerend elec- irotechnisch ingenieur, directeur van het Bureau voor electrotechnische adviezen te 's-Gravenhage er in is geslaagd, in hoogst bevattelijke bewoordingen het wezen van de electrische verschijnselen uiteen te zetten, zóo, dat geen enkel feitelijk meer geheimenis sen voor den leek verbergt. Van de wijze waarop de heer Ten Bosch den leek begrip tracht te geven van elec triciteit en hetgeen met haar verband houdt, laten wij hier een staaltje volgen «Zooals wij reeds hebben duidelijk ge maakt, wordt de electriciteit door de gelei ders naar de verbruikstoestellen gedrukt. Die druk dient om den geboden tegenstand te overwinnen. «Indien de tegenstand nu eens plotseling wordt opgeheven, wat dan? «Denken we eens aan een waterleiding. De druk van pompstatiou of watertoren vindt een tegenstand in de afsluitkraantjes hoe verder wij het kraantje opendraaien en hoe wijder het kraantje is, des te meer water en des te feller stroom. Nemen wij den tegenstand nagenoeg geheel weg, bij voorbeeld door de hoofdbuis stuk te slaan, dan komt er, oramp, veel te veel water op eens, ja, de bestrating wordt zelfs door in de hoogte gedrukt. «Wij herhalen, dat dit komt, doordat de tegenstand, die aan den druk van het pomp station werd geboden, is opgeheven. «Indien wij nu den tegenstand opheffen, die een verbruikstoestel biedt aan den elec- trischen druk, dan krijgen wij dus een veel te sterken stroom en de koperen leiding wordt zóo warm, dat brandgevaar ontstaat. Wij noemen dit plotseling opheffen van den tegenstandkortsluiting. «Nu heeft onze beroemde Edison een uit vinding gedaan, die een zijner geniaalste ge noemd mag worden, daar hierdoor een kort sluiting, wanneer zij ook ontstaat, beslist geen gevaarlijke gevolgen kan hebben. «Edison heeft de zoogenaamde «veilig heidsklep* uitgevonden. Hij heeft gezegd «plaats in iedere geleiding een dun looden draadje, dat smelt, voordat de eigenlijke ge- leiddraad te warm wordtindien de stroom in de geleiding, door welke oorzaak ook, te hoog wordt, dan zal het dunne looden draadje het eerst smelten en daarmede den stroom verbreken. «Deze grondgedachte van Edison is in den loop der jaren uitgewerkt tot een volkomen systeem het stelsel der veiligheden*, Dit citaat geeft op het boek een beteren kijk, dan de meest apprecieerende woorden onzerzijds zouden kunnen geven. De tekst van den pas verschenen vierden druk beslaat 111 pagina's het aantal atbeel- dingen is uitgebreid tot 120; en toch is de prijs de zelfde gebleven, gelijk de adverten tie hierneven uitwijst. De 22 paragrafen handelen overelectrici teit in het algemeen electrische geleiders en niet-geleidersde electrische stroomde electro-motorische krachtgelijkstroom en wisselstroom stroomsterkte de begrippen Volt, Ampère en Ohm electrisch arbeids vermogen, uitgedrukt in Wattmagnetisme; de gloeilampverbruiksmeters toepassing van den electromotor in landbouwbedrijf, timmerwinkel, slagerij, bakkerij, enz.electrici teit voor kook- en verwarmingsdoeleinden de electrische tramlucht-electriciteitde invloed van den electrischen stroom op het menschelijk lichaam, De laatste 9 komen in den eersten druk niet voor. We herhalen hetgeen we schreven bij de bespreking van den eersten druk«Bijna ieder gaat om met een electrisch toestelletje, een schel, een telefoon, en vraagt zich wel eens af, hoe dat toestel werkt en waarom het zóo werkt. Of hij neemt in het dage- lijksch leven electrische verschijnselen waar en ergert er zich in stilte over, dat hij ze niet te verklaren weet. Dit boekje nu geeft antwoord op nagenoeg alle vragen, die bij den leek kunnen opkomen en dit op zeer bevattelijke wijze*. Nu het zoo brandend vraagstuk van ver strekking van electrische energie weer aan de orde komt, straks de electrische tram naar Zeist zal worden in gebruik genomen, zullen stellig heel velen dit boekje koopen en ijverig bestudeeren. Al ware het slechts om niet met be schaamde kaken te zitten als tijdens zoo'n ritje zoontje of dochtertje meedoogenloos informeert: «pa hoe komt het, dat we nu rijden zonder paard Nog een sensationeel radium-nieuwtje. Door de Amerikaansche pers loopt het bericht van een belangrijke ontdekking op radium- gebied, gedaan door den chemicus Willy Wolff, die overal groot opzien verwekt. Zijn de berichten juist, dan heeft deze ontdekking onoverzichtbare gevolgen voor het menschelijk leven en zullen zoowel handel als industrie er belangrijke wijzigingen door kunnen ondergaan. Wij willen echter meer bezadigde berichten afwachten en beperken ons tot hetgeen Wolff zelf over zijn uitvinding mee deelt. «Het is mij na jaren van ingespannen arbeid gelukt, de lichtkracht van radium volkomen te exploiteeren. Ik heb met behulp van radium een mengsel gemaakt, waarmee ik eene of andere stof kan bestrijken met andere woorden impregneertn en dat in alle denkbare kleuren. Dit praeparaat noem ik «Lyda*. Weefsels met «Lyda* gepraepa- reerd, katoen, zijde, wol, vlas of een steensoort, gips, hout, papier, glas, enz. enz., stralen in het donker het prachtigste groen, violet, blauw, rood of geel uit. Het geheim van de zaak is, dat ik alpha- en beta-stralen in radium zichtbaar weet te maken, terwijl in zuiver radium alleen gamma-stralen zichtbaar zijn voor het menschelijk oog. «Nog kan men zich niet voorstellen hoe grooten invloed mijn «Lyda* zal hebben op velerlei toestanden. Het electriciteits-verbruik zal snel afnemen. Voor reclame-doeleinden grijpt men het nieuwste, mijn «Lyda*. «De lichtkracht van eenmaal bestreken stof is te berekenen op tien jaar. Een groot voor deel van Lyda, is verder, dat het niet zooals fosior een nadeeligen invloed heeft op het menschelijk lichaam*. Waren we een halve maand verder in het jaar, we zouden het heele verhaal als een Aprilmop beschouwen. Nu raden wij onze lezers slechts aan, nadere berichten af te wachten, alvorens zich over dit product van den menschelijken geest al te zeer te verheugen. Een nieuwe voedingsstof voor auto's. Het «Nieuwsblad van het Noorden* meldt, dat de heer Oltmans, die vroeger te Gronin gen een loodgieterszaak had, een vloeistof heeft saamgesteld, welke benzine kan ver vangen. Te Amsterdam wordt een fabriek gebouwd, waar deze uitvinding productief zal worden gemaakt. De uitvinder heeft financiers gevonden, die zich met hem in die zaak interesseeren. De verkoop van de aan- deelen heeft hem nu reeds een paar ton opgebracht. De vloeistof is goedkooper en veel minder gevaarlijk dan benzine. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Een nieuw praetisch hulpmiddel by de Dierenbescherming. Aan de Redactie. Een gevallen paard daaromheen een menschenoploop en daarbij een vloekende en met de zweep slaande koetsier of voer man ziedaar een van de tafereelen, die vooral de bewoners van de moderne steden met hun geasphalteerde of door sneeuw of ijzel bedekte straten d -vijls te aanschouwen krijgen. Vaak ziet men dan, dat zoo'n gevallen paard erg mishandeld wordt, waartegen, zoo- dra maar een zaakkundige daarbij komt, het ophelpen in de meeste gevallen snel, zonder slaan en vloeken, gebeurt. Niet alleen, dat door het vallen veel waardevol paardenmaterieel verloren gaat, maar een gevallen paard veroorzaakt in de j groote steden met haar soms betrekkelijk nauwe straten een groote stoornis in het verkeer, omdat dikwijls, bij gebrek aan de noodige hulpmiddelen veel tijd noodig is, alvorens het dier weer op de been is gebracht. Het lijkt mij daarom niet ondoelmatig om belanghebbenden hier te wijzen op een nieuw, eenvoudig hulpmiddel, hetwelk mij van bevriende zijde uit Duitschland werd toegezonden, en dat aldaar «patentamtlich* is beschermd. Het zijn een paar zoogenaamde hoefschoe- nen, die uit een zeer sterk soort vlechtwerk gemaakt zijn, en die, zoodra het paard ge vallen is, eenvoudig over de hoeven gescho ven worden, waardoor voorkomen wordt, dat het dier, bij het opspringen, op den gladden bodem opnieuw uitglijdt en zich bezeert. Deze schoenen, in het voertuig medegeno men, kunnen tevens uitstekende diensten bewijzen, wanneer het paard onderweg een ijzer verloren heeft, om den hoef voor be schadiging te vrijwaren, en ook op stal bij hoefaandoeningen zijn zij gebleken een prac- tisch hulpmiddel te zijn om de wond tegen infectie door het indringen van urine en andere stoffen te vrijwaren. Nu weet ik wel, dat deze mededeelingen niet iederen eigenaar van paarden tot aan koop van zoo'n paar hoefschoenen zullen doen besluiten, maar misschien kunnen zij onze zusterafdeelingen of andere vereenigin- gen tot bescherming van dieren, in de eerste plaats die in de grootere steden, aanleiding geven om op voor de paarden bijzonder ge vaarlijke plaatsen in de stad, een of meer paren voor kostelooze gebruikmaking bij ongevallen beschikbaar te stellen. De Berliner omnibus-maatschappij heeft on langs 500 paren besteld, die in de wagens worden medegevoerd om, zoo noodig, direct bij de hand te zijn. De prijs is in Duitschland f 2.40 per paar, en ik ben gaarne bereid om op kosten van den aanvrager het mij ter kennismaking ge zonden paar op zicht te zenden. Van LAER, Voorzitter van de afdeeling «Nij megen* der Nederl. vereeniging tot bescherming van dieren. Nijmegen, Maart 1914. De geachte inzender gaat mank aan het euvel van zoo menig warm dierenbescher mer, namelijk, dat ook hij vergeet, dat de mensch óok een zoogdier is zij het dan een van de allerbovenste plank en dus óok beschermd dient te worden. Immers hij schrijft maar weer aanstonds van ranselende en vloekende voerlui. Er moge er thans, dank zij «Dierenbescherming*, nog éen op de duizend te vinden wezen, als algemeene regel geldt, dat zoo'n voerman, als zijn paard stort, er heel vlug bij is om, middels deken en zachtheid, het paard op te helpen. Zijn raad om hoefschoenen mee te voeren, óok bij bereden artillerie en trein,is intusschen zóo goed, dat we het stuk gaarne plaatsen. Red. DE KAASMARKT. Geachte Redactie, Velen, die het wel meenen met het welzijn van Amersfoort, zullen het met mij betreu ren, dat van de kaasmarkt waarvan terecht verwacht werd, dat zij levensvat baarheid zou bezitten na een levensduur van slechts acht maanden zoo weinig meer wordt vernomen. Maandag 2 Februari werd geen enkel vrachtje aangevoerd, terwijl een maand later, 2 Maart, een zeer klein vrachtje ter markt was. Zelfs de plaatselijke bladen maken geen melding meer van den al of niet aanvoer. Dit teekent. Hoewel geringe aanvoer in den winter is te verklaren, had ik niet gedacht, vooral nu de markt slechts ééns per maand werd gehouden, dat de aanvoer zóo onbeduidend, zelfs nihil zou zijn, te meer daar de omstandigheden voor de kaasbereiding en den verkoop bijzonder gunstig zijn, daar in geen jaren voor stalkaas zóo'n hooge prijs is betaald. De marktprijs was en is nog steeds op 9 a 10 cent per Kilo boven den normalen prijs op de verschillende markten. Nu doet zich de vraag voorHoe nu gehandeld Thans moet m. i., wil men de markt niet opheffen of zien verloopen hetgeen nog erger is met spoed en practisch worden gehandeld, daar de tijd nadert, dat de graskaas wordt verwacht. Worden thans niet met spoed doeltreffende maatregelen genomen, dan zal het beter zijn tot opheffing te besluiten dan dat de spruit, met zooveel zorg geteeld, den marteldood sterft. Te allen tijde heb ik met lof gesproken over de vele en omvangrijke werkzaamheden der commissie, zoowel op de vergadering van 6 December 1912 als in de plaatselijke bladen van 11, 21 en 27 Mei en 27 Juni 1913. Echter opperde ik in den beginne reeds de vrees, dat, met de allerbeste bedoeling, de verkeerde weg was ingeslagen. Al heel spoedig bleek, dat mijn vrees niet ongegrond was. Het is echter niet mijn bedoeling, hierop thans verder in te gaan. De vragen Hoe moet nu gehandeld, en wat moet nu gedaan worden, zijn niet zoo gemakkelijk te beantwoorden. M. i. moet thans getrachta. de kaasma kers te bewerken ter markt te komenb. zooveel mogelijk koopers ter markt te krij gen (niet uit Gouda en Bodegraven). Wil dit in den beginne niet, dit is niet zoo bezwa rend, indien er maar geregeld aanvoer komt. Hiervoor is wel een weg te vinden, met goeden wil, welke echter beter op een vergadering van belanghebbenden is te be spreken dan in een courant te behandelen. Het is, zooals op de tweede vergadering werd gezegd«een boer laat zich niet binden*, d. w. z. niet door reglementen of boeten. Indien het door de commissie aldus werd geregeld, dat moeite werd gedaan om den aanvoer te vermeerderen en dat, na niet te lang pingelen, de prijs van elders wordt be taald, dan ben ik verzekerd, dat de landbou wers in h u n belang ter markt komen en dat de koopers dan wel degelijk zullen op dagen. Daar Amersfoort zeer gunstig ge legen is, kan, voor plaatsen waarmee geen bootverkeer bestaat, met de spoorwegmaat schappijen over vlugge, doelmatige zending en speciaal tarief onderhandeld worden, ter wijl ik overtuigd ben, dat het Gemeentebe stuur zal doen wat het kan tot welslagen der markt. Gelijk ik reeds schreef, kan de werking waarop en hoe een en ander moet geschie den in een spoedig te beleggen vergadering besproken worden mits zoo spoedig mo gelijk, daar de tijd dringt. Hoewel ik liever zou willen, dat een en ander door iemand met meer kennis werd besproken en toege licht, ben ik, desgevraagd, in het belang der zaak niet ongenegen, zoo noodig deze zaak ter vergadering in te leiden. Hoogachtend en met dank voor uw gast vrijheid uw dw„ J. W. EGGINK. Amersfoort, 5 Maart 1914. BEURSO VERZICHT, van 28 Februari tot en met 7 Maart 1914. Opnieuw moeten wij melding maken van een onbevredigenden gang van zaken aan de internationale fondsenbeurzen. Bepaald dui delijk waarneembare oorzaken, die aan de overal hcerschende zwakke stemming ten grondslag liggen, kunnen wel niet direct wor den aangewezen, maar de reeds in het begin van Februari ingetreden ommekeer heeft, ge leidelijk aan, een toestand van lusteloosheid en opnieuw aan gebrek van vertrouwen in het leven geroepen, welke de Beurzen overgevoelig heeft gemaakt, zoodat zelfs de kleinste ongunstige berichten reeds een groo ten invloed oefenen en er wederom geen enkele gunstige factor schijnt te kunnen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5