HER Hulp OPENffll Emma-bloom TEEKENCURSJS. werkmeisjes rijknechts, Advertentiën. Iersche Setter. De KierveH ©♦©♦O AM een klein land en groote koloniën. Het Oos ten ontwaakt en daar is meer dan éen Rijk, dat expansie zoekt. Er m a g geen strijd zijn tuischen koloniën en moederland. Er is geen verkerstening. De heer Iden- burg is en wordt ook niet terug geroepen. Toen Minister Pleyte Kamer-candidaat was ia Amsterdam IX sprak hij «I .de bezem in den mast«, doch thans, als Minister van Koloniën, kikt hij er niet meer van. Och, vroeger was de heer Pleyte in firma Van' Deventer; thans is hij in firma Cort van der Linden. Een moeilijkheid kan rijzen omtrent het subsidieeren van het bijzonder onderwijs in Indië. Hoe het daarmee is gesteld, werd het besf getypeerd door den heer Rutgers, die in de Tweede Kamer zeide bijzonder on derwijs. waar mogelijk openbaar onderwijs, waar noodig. De inlandsche bevolking heeft in de laatste- jaren veel meer dan ooit te voren begeerd om onderwijs te ontvangen, zóo veel, dat er niet genoeg scholen kunnen opgerichtmen moest dus dolblij wezen dat anderen óok de zending scholen willen stichten. De heer Van Deventer heeft in de Kamer ge zegd, dat men de zendingsscholen niet moest subsidieeren dan waar de bevolking Christe lijk onderwijs verlangt. Die eisch is te streng, want de Mohammedanen en de Boeddhisten, enz. vragen dit niet. Zij wenschen slechts, dat hun kinderen naar huis worden gezonden op de uren waarin Christelijk godsdienst onderwijs wordt gegeven. Zij zijn óok gods dienstig en stooten zich volstrekt niet aan de godsdienstigheid der Christelijke landge- nooten. Het stelsel-Van Deventer zou komen ten nadeele van het onderwijs en ten laste van de Chr. bevolking. De inlandsche be volking begeert geen neutrale school. Wat is toch neutraal Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die dit wist. Er is geen verschil van meening tusschen den Minister en den Gouverneur-generaal. Laat ons hopen, dat het zoo blijve en dat er geen partijstrijd ontsta, die zeer nadeelig zou werken voor ons koloniaal bezit (applaus). Ik heb den indruk, dat het Kabinet weer wat veel linksche Burgemeesters benoemt getuige Zaandam. Ten aanzien van de landsverdediging ver dient het m. i. alle vertrouwenhet wil hei werk van den heer Colijn voortzetten zonder dubbelzinnigheid r.n zonder vrees voor opposi tie. Veronachtzamen .we onze weerbaarheid en zouden we daardoor onze neutraliteit niet kunnen handhaven dan kunnen we er op rekenen, dat een ander Rijk een einde zal maken aan ons zelfstandig volksbestaan (applaus). Opvoering van het peil van het onderwijs en betere salarieering der onderwijzers kos ten veel geld. Men wil den leerplichtigen leeftijd verlengen en de salarissen verhoogen. Wegens de hooge kosten heb ik het eerste laten varen en voor het laatste gegeven den kindertoeslag. Het verhoogen van den leer plichtigen leeftijd met slechts éen jaar kost ruim een millioende verhooging der sala rissen zal 14 millioen vorderen, het verhoo gen van het aanvangssalaris met slechts f 100 zal 2.5 millioen vragen en het ergste is of de onderwijzer die verhooging wel krijgt, dan wel of de schoolbesturen die behouden. Daarom moet er zijn gelijkstelling van bijzon der en openbaar onderwijs met den waar borg, dat het meer toegelegde geld ook wordt uitbetaald aan de onderwijzers. Ik heb nooit ontkend, dat verhooging der onderwijs- salarissen gewenscht is, doch gewezen op de practische en de financieele moeilijkbeden en ik heb gewacht op de Tariefsherziening. Ik ben nu afgetreden; thans is er een vrijzinnig Minister, een dus meer verlicht persoon maar ook hij zegter is geen geld. Evenwel, de Tweede Kamer heeft held haftig aangenomen de motie-Terlaan. Weet ge wat dat is? Ik zal het u vertellen. Er was eens een arme jongen en die had een niet-scheutigen beschermer in wiens kast een kaas stond, aan de deur van welke kast de jongen af en toe zijn bpterham mocht wrijven. Dat is de motie-Terlaan. Het Kabinet wil Algemeen kiesrecht en dus meer dan vroeger werd voorgesteld door mij, die meent, dat kiesrecht toekomt aan het hoofd van het gezin en daarnaast aan een ander, die een zelfstandige positie be kleedt Ten opzichte van het vrouwenkiesrecht is van de Regeering slechts te verwachten een voorstel, dat de wet het niet verbiedt, terwijl de voorstanders wenschen volkomen Grond wettelijke gelijkstelling van man en vrouw. Hoe het een en het ander zal gaan, valt thans nog niet te beantwoorden. Indertijd is in een deputaten-vergadering der A. R. voorgesteld, kiesrecht te vragen voor vrouwen-gezinshoofden. Dat voorstel is verworpen omdat men geen kiesrecht wilde toekennen aan vrouwen, die een zelfstandige positie bekleeden. Een man, die een zelfstandige positie be kleedt, behoudt deze levenslang, tenzij hij dan misluktde vrouw behoort geen zelf standige positie te bekleedenzij is er op aangewezen, te trouwen, den steun van haar man te worden, hun kind te omringen met moederlijke liefde. De man moet in de maat schappij omtrent de buitenlandsche, de vrouw over de binnenlandsche zaken den boventoon voeren en slechts zoo nu en dan invloed oefenen op de buitenlandsche; zoo nu en dan, doch nooit als regel. Intusschen komen veel vrouwen niet tot een huwelijkdoch als men het kiesrecht onthoudt aan de ge huwde vrouw dan onthoudt men het aan haar, die de meest normale roeping als vrouw volgt. Als men aan de vrouw kiesrecht geeft zonder haar stemplicht op te leggen, dan zullen de vrouwen met rustige denkbeel den niet, de overigen wel gaan stemmen en dit is zeker niet te wenschen. Dit zijn slechts meditaties ik erken het van nuchteren aard, welke moeten mishagen aan de voorvechtsters van vrouwenkiesrecht, die hier te lande gelukkig niet zóo buitenis sig zijn als in Engeland, waar het nieuwste is, dat een vrouw van een hooggeplaatst persoon weigert heur haar te kammen zoo lang haar man niet heeft gezorgd, dat de vrouwen kiesrecht krijgen. Ten opzichte van het Staats-pensioen acht ik de houding van het Kabinet bedenkelijk. De heer Treub wil aan 7 o-jarigen en ouderen f 2 per week toeleggen. Eigenlijk is hij er, als gezegd, tegen, doch hij verdedigt zijn ommezwaai door te zeggen, dat het amende ment-Duys op art. 369 het Staats-pensioen feitelijk invoerde. Feitelijk is art. 369 de inleiding tot de verzekeringswetten, die pas goed kunnen werken als na 50 jaar alle premiën zijn gestort. Wie zoo'n fonds instelt, kan de in werking treding er van niet uit stellen, doch moet een brug maken, welke hierop neerkomt, dat voor de ouden van dagen, die niet of niet genoeg premiën stort ten, de storting plaats vindt en wel tot een bedrag van 10 millioen per jaar. In afwach ting nu van de 3 jaren waarna dit fonds in werking treedt, is door de vorige Regeering de minimu m-uitkeerir.g bepaald op f 2 per week. Ik herinner, dat in de wet staat, dat zij in werking treedt op 3 December 1913 en de nadere regeling 3 jaar later, dus op 3 December 1916. Het aantal 70-jarigen bleek 95 000 in plaats van 25 000een misrekening, die gelijk »De Nederlander* dan ook duidelijk aantoonde, niet mag geweten aan Minister Talma, doch die dan toch maar dit gevolg heeft, dan in plaats van 2.5 millioen de eerste 3 jaren 10 milioen moet bijgepast; een geduchte tegenvaller, die gelukkig slechts op de eerste 3 jaren drukt. Daarna werken de premiën. Volgens het ontwerp-Treub zal de ouder domsrente kosten 14.2 tot 13.8 millioen, om dat de heer Treub er de behoeftigen bij trekt en de heer Talma als voorwaarde stelde, dat de rentetrekkers eenigen tijd loondienst verrichtten. Oók moet voorzien in invaliditeit zonder ouderdom. De heer Talma had daarvoor noo dig 6 millioen de heer Treub becijfert daar voor noodig te hebben bijna 20 millioen, of 13.8 millioen meer. Minister Talma wilde toekennen f3, f 4 en f 5 Minister Treub zegt, dat wie ouder wordt minder behoeften heeft en vermindert daarom de uitkeering tot f 2 op 7 o-jarigen leeftijd een bewijs, dat de arbeiders, die hebben meegeholpen om het rechtschc Kabinet te kelderen, meenend dat zij er door het Staats-pensioen beter op zouden worden, er slechter van worden. Staats-pensioen is gebouwd op behoefte doch de Minister wil niets geven aan be deelden. Zijn dan bedeelden niet-behoeftig Staats-pensioen zelf is niets anders dan be deeling. Staats-pensioen neemt uit de hand de armverzorging van kerkelijke en bijzondere armbesturen en instellingen van weldadigheid en stelt in een bedeeling van hen, die tot dusver geen bedeeling noodig hadden. Ik geloof, dat we tegenover het huidige Kabinet deze houding moeten aannemen steunen in hetgeen goed is, bestrijden in hetgeen verkeerd isen hieronder Staats pensioen, dat rechts niet kan goedkeuren en bij links teleurstelling wekt. De financieele toestand des lands vervult mij met bezorgdheid. Er is geld noodig voor de sociale wetten, voor de verdediging van onze Koloniën, en voor de onderwijs-aangelegenheden. Waar moeten de middelen tot dekking vandaan komen Het is een ernstige ziekte in or.s politiek leven, dat men over die vraag niet nadenkt en er nog veel minder over spreekt. Links is wel te vuur en te zwaard opge trokken tegen het Tarief, doch heeft nage laten, aan te wijzen waar het geld dan wèl vandaan moest komen. Het Tarief is een belasting, die, als ze verkeerd wordt geheven, schadelijk-, doch als ze met eenig talent wordt geheven, voordeelig is; denk er aan, dat bet buitenland de verhoogde inkomende rechten betaalt, dat in het binnenland industrieën worden gevestigd, enz. Elke andere belasting is veel nijpender dan het Tariefzóo de verhooging der successie, welke wel wordt betaald als de erfenis wordt ontvangen maar toch óok als de steun van den pater familias is ontvallen aan de zijnen. De Minister van Financiën becijfert, dat er in 1915 een w e r k e 1 ij k tekort zal zijn van 20.5 millioen. In dat tekort zijn begrepen de invaliditeits-uilkeeringen met 6 millioen, die aan ouden van dagen met 3.9 millioen. Ge ziet dus, dat de heer Treub bijna 10 millioen duurder is dan de heer Talma, die, ware hij aangebleven, het Tarief zou hebben gehad als dekking, terwijl zijn opvolger allerlei heffingen overweegt en zelfs het suikerpotje zal moeten aanspreken. Ik ben er nog volstrekt niet zeker van, dat alle wenschen van den Minister van Financiën zullen worden verwezenlijkt, doch ik weet, dat het geld er moet wezen. Ik wensch hem den zegen. Als dit Kabinet heengaat en er komt dan weer een rechtsch Kabinet eer de dekking van het tekort is gevonden, hoe moet het dan met de schatkist Stemt men het ouder- domspensioen-Treub af dan scheelt het al 10 millioen. Hoe staat dit Kabinet ondanks allen strijd en alle verkiezings-speeches ten opzichte van het onderwijs-vraagstuk. De vrijzinnige Minister erkent thans, dat rechts gelijk heeft. Volgens den heer Cort van der Linden volgt uit de vrijzinnige levensbeschouwing, dat »jederman auf seine FaQon selig werden* kan en ik vertrouw, dat hij op dien grond de verzoening zal tot stand brengen. Wat zal de Staats-commissie voor het onderwijsvraagstuk in deze doen? De heer Cort van der Linden verscheen als redder in den nood. Als hij heengaat, is er weer nood. De linkerzijde zal zich dus wel twee malen bedenken eer zij zijn minis terieel leven verkort. In de Staats-commissie moet men er dus ernstig naar streven, het onderwijsvraagstuk ook op wetgevend gebied op te lossen. Of zij daarin zal slagen en of de oplossing zal worden bekrachtigd De linkerzijde heeft hierbij te overwegen, dat de rechtsche par tijen te machtig zijn dan dat zij over zich laten loopen. De rechU.1 zijde blijve daarom vast aaneen gesloten bijeen eendracht maakt macht en houde zich steeds gereed en haar kruit droog om met Gods hulp samen te strijden tot heil en zegen van het vaderland. DeVoorzitter meende, dat het applaus, beter dan zijn woorden konden doen, ver tolkte de instemming en den dank der ver gadering en sloot op de gebruikelijke wijze te 10.10 de bijeenkomst. VEREF.NIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE TE AMERSFOORT. Dames en jongemeisjes, die genegen zijn, op Dinsdag 21 April mee te helpen aan den verkoop van de worden beleefd verzocht, zich zoo spoedig mogelijk, met opgaaf van beschikbare uren, aan te melden bij mevrouw gravin Van randwijck, Utrechtscheweg 90. mevrouw baronesse Van OLDENNEEL, Utrechtscheweg 1. mevrouw LOUMAN, Paulus Buyslaan 5. Bij mejuffrouw A. M. VAN BUUREN, bestaat gelegenheid om grondig en degelijk te leeren niaatnouipn, teokenen en vervaar- digon van allo dames- en kinderkleeding. Tevens patronen op maat verkrijgbaar. Aanbevelend, in«j. A. M. van Buureu, Gedlpl. Leerares. Schimmelpennickstraat 8, AMERSFOORT. HULPBANK TE AMERSFOORT. GEVRAAGD in ie klas Café-Restaurant te Rotterdam, tegen 15 April of 1 Mei TWEE FLINKE helder kunnende werken, niet beneden 18 jaar, loon f 180.-, intern, van goede getui gen voorzien. Br. fr. lett. R F 042 a. h. Alg. Adv.-Bur. D. Y. ALTA, Groote Markt 21. Rotterdam. De N. V. Stoomolieslagerij Graanhan del van J. VAN VOLLENHOVEN vraagt twee om direct in dienst te treden. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 6 APRIL aanstaande, 's namid- dags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. van HASELEN, Secretaris-Penningmeester. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan De partementshoofden, Wijkbezoe- kers en Belangstellenden zal het Contraal-burean op DINSDAG 7 APRIL a.s. namiddags ten vier uur, ten Raadhuize zitting houden. Voor spoedeischende zaken wende men zich tusschentijds tot den Boekhouder der vereeniging den heer N. G. van de STADT, Zuidsingel 12. Voor de vele en hartelijke bewijzen van belangstelling, ondervonden bjj het overljjden van ons geliefd Dochtertje en Zusje CLASINA, betuigen wij onzen hartelijken dank. L. HOÜBAER. A. 8. M. HOUBAER- Van Buchkm, en kinderen. Amersfoort, 4 April 1914. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (nr. S. TAN WELBHRKN baron BENUERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. met pension gevraagd, van 5 tot en met 23 Mei 1914, voor reserve-luitenant. Brieven onder motto »Pension« aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Korte- gracht 9. bij en toezicht op de studie van leerlingen der Hoogere Burgerschool aangeboden. Brieven onder letters II B aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. TE KOOP AANGEBODEN een mooie, Te bevragen: Schimmelpenninckstraat 16. LAMAISON BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa van 9 tot 4 unr. begeven zich tegenwoor dig niet op reis, alvorens zich voorzien te hebben van een doos, inhouden de 400 Wybert- Tablelfen. Het beste ■middel tegen verkoud heid of heeschheid hebben zij daardoor direct bij de hand, zoodat hun stem, welke bij hen, uit den aard der zaak, veel te lijden heeft, daardoor gespaard wordt en haar goeden en vollen klank blijft behouden. Te bekomen in alle Apotheken en Drogisterijen a 60 cent per doos. Depot te AmersfoortA. van de WEG, Langestraat 23, telefoon 217, let het oÓjm van 10 April T E des voorin, ten Zooveel Maandags en d 0 1 nevenstaand wettig gedepotiee d MERK 1 RAG üfl zitten gemek munten uit d Alleenvt Dnitachland's voornaAm UTRECHT naar om gedurende VIER daj Stand 1 lm maar eenig op de geb Zonder marktsclü^e] en overal het gesprek v; Let wel op den Fin en mijn beste reclame is Oordeel zelf! VRIJDA De voorste alle richtingen

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2