BIJBLAD Amersfoortsclie Courant Stadsnieuws. Ingezonden. van de No. 8398 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 4 APRIL 1914. Het zoogenaamde Gasthuiskerkje zal wor den heropend op 26 April. Het zeggen is, dat naast de Tabaksbelas ting, uit welke Minister Bertling tien mil- lioen hoopt te ontvangen, een belasting zal worden geheven op muziekinstrumenten, niet bestemd voor studie of beroep, en op lucifers. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad dezer Gemeente op Dinsdag 7 April 1914, des avonds 8 uur. 1. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aangaan eener overeenkomst met de Hollandsche Electriciteits Maatschappij in zake de levering van electriciteit aan de Gemeente, en tot wijziging der Begrooting dienst 1914 in verband daarmede. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond aan P. H. van Haselen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van wegen, gelegen onder de Gemeente Leusden. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanstelling van een Hoofd-op- zichter bij de Gasfabriek en Waterleiding. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond aan H. A. Pothoven. De Ooster Stoomtram Maatschappij zal half April aanbesteden het aanleggen van banen met bijkomende werken voor de electrische tram van Amersfoort naar Zeist. Door de commissie voor de kaasmarkt te Amersfoort is in haar laatstgehouden vergadering besloten, Burgemeester en Wet houders van Amersfoort in overweging te geven, de kaasmarkt dit jaar te doen hou den op 6 en 20 April, 4 en 18 Mei en vervolgens des Maandags van iedere week, aan te vangen op 25 Mei 1914, telkens des voormiddags ten half negen uur, tegen welke regeling bij Burgemeester en Wethouders van Amersfoort geen bezwaren bestaan. Tot dusver ving de markt aan om half tien. Zij is dus op verzoek van de belang hebbenden een uur vervroegd. Kolonel J. Burger zal aanstaanden Maan dag het bevel over de 5e infanterie brigade aanvaarden. Aan luitenant L. A. M. Ottenhof, van het 5e regiment infanterie gedetacheerd bij de topographische inrichting, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met gelijktijdige benoeming tot cor rector bij die inrichting. Luitenant H. W. L. E. Mathon, thans van het 3e regiment huzaren, zal tijdelijk over gaan bij de gendarmerie in Albanië. De woningbouw-vereeniging «Volksbe lang* is bij Kon. besluit toegelaten als ver- eeniging, uitsluitend in het belang van ver betering der volkshuisvesting werkzaam. Het pompstation met motoren voor water voorziening der 80 woningen der woning bouw-vereeniging »St. Bonifaciust wordt ge leverd door het electro-technisch bureau De nijs van Roon, hier. Gisteravond gaf de N. V. Tooneel ver- eenigingt, directie Herman Heijermans, in >Amicitia« een opvoering van «Revolutie- bruiloft*, tooneelspel in 3 bedrijven, vrij naar Sophus Michaiëlis. Er waren een kleine vijftig menschen in de zaal, o.i. juist het zelfde aantal te veel. De afwezigen hadden het ditmaal bij het rechte eind, want een dergelijke paskwillige draak is de moeite van het aankijken cp een tooneel niet waard. Als de Tooneelvereeniging het stuk eens liet verfilmen In een derderangs bioscoop kan het er wellicht nog' wegens de costu mes mee door. Den inhoud van het stuk na te vertellen, is onmogelijk, om de eenvoudige reden, dat het geen inhoud heeft. Het is een samenraapsel van onmogelijke, aangebrande en toch niet gare situaties. Op een doode meer of minder komt het er bij den schrijver niet aan; trom geroffel en schoten vormen het voornaamste deel van de dialoog, en wat er dan nog overschiet, zijn zulke holle phrasen, slecht vertaald, in gezwollen zinnen, zonder kop of staart, dat het den hoorder wee om 't hart wordt. Tegen zooveel narigheid kan zelfs de beste tooneelspeler niet opvoegt daarbij het publiek, dat de zaal geeuwend leeg had gelaten, dan begrijpt men de rest. Louis van Gasteren is een te goed acteur om hem ook maar éen opmerking toe te voegen over zijn spel in zulk een nonsens- rol. Het is alleen een schande, hem zoo'n rol te bedeelen. Willem van der Veer maakte van de zijne, wat er van te maken iszijn stem was als van ouds goed en zijn spel wint steeds. Henri Brondgeest was Henri Brondgeest, altijd de zelfde of hij Napoleon dan wel Marc-Arron, een markies dan wel een vischboer speelt. A propos, men zegt, dat de bioscopen het tooneel dooddrukken. Overbodige moeite, zouden wij zeggen. Met stukken als Revolutie bruiloft drukt het tooneel zichzelf wel dood. Heijermans ensemble is met deze soort stukken, die zoo hemelsbreed afsteken bij het eigenlijke genre van dit gezelschap en die zoo subliem door veelal de zelfde leden ervan worden vertolkt, hier we denken aan »Timm Bootst wel ongelukkig v. d. P. Gedurende Maart werden in de Openbare leeszaal, Beukenlaan 2, uitgeleend 2581 Febr.) 2308) banden. Het aantal bezoekers van de couranten- en tijdschriftenzaal bedroeg 1355 (1440), dat van de studiezaal 397 (392). Onder de bezoekers zijn niet gerekend zij, die alleen komen om boeken uit de biblio theek thuis ter lezing te ontvangen. Het groote nummer van de bioscoop »De Arend* draagt tot titel »Duur betaald* en brengt in beeld de edelmoedige vergelding van een eenvoudig werkman, wiens eenig kind door een arts is gered toen het werd aangetast door kroep. Als de dokter zich bij een bacteorologisch onderzoek heeft geïn fecteerd, offert de werkman zich op hij biedt zich aan voor de transfusie en redt daardoor op zijn beurt het leven van den arts. De Pathé-courant geeft weer tal van actu aliteiten van de drie komische films is een parodie op «Rinaldo Rinaldini* de aardigste. Herman AlthofFs circus zal 17 dezer uit Utrecht hier aankomen. Men zie de advertentie in dit nummer. De heer J. H. Jurriaanse, te Rotterdam, heeft thans reeds 20 150 adhsesie-betuigingen op zijn adres aan de Tweede Kamer nopens vogelverdelging. Het tweede elftal van Quick ontvangt morgen op Birkhoven het tweede van Voor waarts uit De Bilthaar derde gaat naar Kampong 4, te Utrecht. H. V. C. t gaat naar Herakles, te Alme- loo. Bij »De Kampioen* van deze week is ge voegd een flinke kaart van rijwielpaden door de Veluwe en omgeving, van Amersfoort tot bij Zutfen en van Zwolle tot Rhenen en Arnhem. Dat nummer bevat óok tochtjes voor de Paaschdagen en vanuit Amersfoort de vol gende tweedaagscb, ie dag: Amersfoort, Hoeve laken, Voorthuizeo, Oud-Milligei:, Nieuw- Milligen, Apeldoorn. Afstand 40 K M. 2e dag: Apeldoorn, I-Ioenderlc, L.terlo, Ede, Barneveld, Achterveld Amersfoort. Afstand 55 K.M. vierdaagsch, 1 e dag Amersfoort, Soest, Baarn, Hilversum, Laren, Bussum, Kaarden, Weesp, Amsterdam. Afstand 45 *K. M. 2e dag: Amsterdam, Abcoude, Loenen, Kreukelen, Maarssen, Utrecht, Zeist, Doorn. Afstand 50 K.M. 3e dag: Doorn, Leersum, Amerongen, Rhenen, Wageningen, Renkum, Heelsum, Arnhem. Afstand 40 K.M. 4e dagArnhem, Ginkel, Ede, Scherpen- zeel, Amersfoort. Afstand 45 K.M. Morgen houdt de Ned. Motorwielrijders Vereeniging een openings-reunie te Apel doorn, met een bezoek aan »Het Loo*. Introducé's welkom. Aan de V. P. N.-eierveiling hier, ter on derscheiding van de overige in den lande »De centrale* genoemd, werden gister ver kocht 25 440 kipeieren. De prijs liep van f 4 tot f 4.70. De daar geveilde eendeneieren golden f 4 a f 4-05. Aan de markt werden aangevoerd 230 000 eieren (tenzij er een schrijffout is in de officieele opgaaf) tegen f 4 a f 4.30. In verband met den Goeden Vrijdag wordt de volgende veiling hier gehouden Woens dag dezer, weder om tien uur. Aan de veiling te Roermond, waar in 1912 óok tegen Paaschtijd nog niet ten volle een half miüioen eieren werd aangevoerd, zijn gister 1 027 000 eieren aangebracht en ook alle verkocht. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan- gestraat 118. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk kwart na zeven, die van de overige voertuigen te allerleste om kwart vóór acht goed helder branden. Overleg voorzichtighandel met beslist heid geef toe met vriendelijkheidbied weerstand met kracht. Eon veelgelezen tijdschrift moet wel zijn het door het Belgische Ministerie van Land bouw uitgegeven «Bulletin de ('agriculture*. De Minister moest in de Kamer verklaren, dat de Fransche uitgave van dat leerzame tijdschrift 2 (zegge twee) abonné's heeft de Vlaamsche uitguve daarentegen 4 (vier). De uitgave kost den Staat jaarlijks 7227 franc dat is zoowat 1200 franc per abonné. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, In de jongste Raadsvergadering, b\j het voorstel van Burgemeester en Wethouders om een crediet te verleenen voor uitbreiding van het buizennet der Gasfabriek en Water leiding o.a. op den Utrechtscheweg, heeft de heer Briët ongeveer gezegd: »Is onder deze uitbreiding ook begrepen de uitbreiding van het buizennet in de nabijheid van het nieuwe R. K. jongens-pensionaat? De be woners daar haken er naar, te worden aan gesloten. Die aansluiting zal tóch moeten volgen*. En verder»Ik meen, dat de Gemeente een zeer groot verlies leed doordien werd geweigerd, het pensionaat aan te sluiten*. Dit is alleen in zooverre onjuist, dat het pensionaat thans eigen watervoorziening heeft cn dus n u denkelijk geen aansluiting meer verlangt met de Gemeente-leiding. Zeer juist zeide de heer Jorissen, dat het pensionaat voor eigen water zorgde. Als de heer Jorissen daar had bijgevoegd «omdat men het met de Gemeente niet eens kon worden over den prijs van water uit de Ge meente-leiding*, ware Z.Ed. opmerking nóg juister geweest. Ik denk, dat dit laatste den heer Jorissen onbekend was. De inlichting, die Ik den hecxBriët verstrekte, was geheel juist. Ik had die ongevraagd uit te goede bron om daar maar eenigszins aan te twijfelen. Buitendien, toen ik indertijd den Directeur der Gemeente-waterleiding op zijn kantoor over een aansluiting van mijn huis aan de Gemeente-waterleiding kwam spreken, zeide Z.Ed. mij, dat er twee heeren bij hem ge weest waren om aansluiting te vragen voor het pensionaat mot de Gemeente-waterleiding en dat, toen zij het met den Directeur over de conditiën niet konden eens worden, ge zegd hebben dan maar een put te zullen graven. Hetgeen is geschied. De heer Briët had in den Gemeenteraad gerust mij als zegsman kunnen noemen. Hoogachtend, Uw dw. dr., H. de KEMPENAER. Amersfoort, 3 April 1914. WAT 01 KEOR IS OP 0000 BN ZILVER. IS DE NAAM „B L 0 0 K E R" OP EEN BUS CACAO. BEURSO VERZICHT, van 28 Maart tot en met 4 April 1914. Hoewel de afgeloopen week nog allerminst een verbetering van zaken heeft gebracht, Is toch een eenigszins vastere stemming aan de internationale Beurzen ontstaan. In de eerste plaats is dat wel toe te schrijven aan de ruim blijvende geldmarkt, die zelfs bij de kwartaalswisseling geen oogenblik eenige meerdere spanning heeft getoond. En hoewel ook deze week door Staten, Gemeenten en particuliere instellingen weer veel leeningen aan de markt werden gebracht, hebben deze geen merkbaren invloed op de geldmarkt geoefend. Zoowel te Berlijn als te Londen spreekt men dan ook reeds van een verdere verlaging van het disconto. Ook het betalen der Brazillaansche coupons en het tot stand komen van een leoning van 45 millioen met de Mexicaansche Regeering, waardoor de dienst der buitenlandsche schuld hervat en de verhooging van de douanerechten afge schaft zal worden, droeg bij tot de vastere stemming, omdat daardoor een groote druk van de markt werd weggenomen, ontstaan door vrees voor het staken der rentebetaling op Braziliaansche fondsen, waarvan groote bedragen '.n Europa worden gehouden. Wat Amerika betreft, ook daar heerschte een iets betere tendenz. De berichten omtrent den gang van zaken bij de spoorwegen, zooals het steeds verder ontslaan van werk lieden en de verder verminderende netto's, welke aanleiding hadden kunnen zijn voor een zeer zwakke stemming voor spoorweg- waarden, hadden dit gevolg echter niet. Integendeel, juist voor dit soort waarden was Iets meer vraag, op de overweging.dat het optreden der spoorwegen meer duidde op een georganiseerd optreden om druk te oefe nen op de Interstate Commerce Commission om tot een spoedige decisie te ge-aken, dan wel, dat de toestanden inderdaad zoo ongunstig waren, als uit de handelwijze der spoor wegen zou zijn af te leiden. Of dit eenigen invloed op de Interstate Commerce Commis sion zal hebben, dient afgowacht. Opmerkelijk isechter.dat deze week een officieele mede- decllng van haar verscheen, dat de beslis sing zooveel mogelijk zou worden bespoe digd en dat daarom de verhoeren op 2 April definitief geëindigd zouden worden. Indlon, wat wij nu al zoo vaak hebben gezien, op het uiterste moment niet opnieuw de beslissing wordt uitgesteld, dan kunnen wij deze dus eindelijk binnen 1 a 2 maanden tegemoet zien en zal opnieuw een punt van onzekerheid zijn weggenomen. Wat het tweede onzekere punt botreft, n. 1. Mexico, in verband met het innemen van Torreeneen der belangrijkste steden van Mexico, door de opstandelingen onder Villa, laat het zich aanzien, dat ook in deze een oplossing niet zoo heel lang meer op zich laat wachten. Zeer vast lagen deze week aandeelen Missouri Pacific, naar aan leiding van berichten, dat een regeling was getroffen voor de binnenkort vervallende 25 millioen dollar-notcs en dat de Rockefeller- groep onderhandelingen voerde om de familie Gould uit de verschillende door haar gecon troleerde spoorwegen te doen uittreden. Op het laatst van de week, toen bericht werd, dat deze onderhandelingen voorloopig waren afgesprongen, ontstond voor Gould-waurden een flauwe stemming, die ook de rest van de markt meesleepte, waardoor het aanvan kelijk behaalde avana weer bijna geheel teloor ging. Per saldo vinden wij dan ook slechts fractioneele koersverschillen ln ver gelijking met de vorige week. STAATSFONDSEN brokkelden verder af voor onzo Ncderlandscho Werkelijke Schuld soorten, ondanks de ruimere goldmarkt. Rus sen waren zwakker gestemd, terwijl Brazili anen belangrijk konden opkomen, in ver band met het betalen der coupons. INDUSTRIEELE WAARDEN waren zwak gestemd voor Stcel-sharcs. waarop het gunstige jaarverslag geen invloed mocht oefenen. De berichten uit de ijzerindustrie zijn van dien aard, dat de toekomst zich voor deze Maatschappij op het oogenblik weinig bemoedigend laai aanzien. De orders in Maart zijn steeds verder ingekrompen en op de Beurs wordt een afneming, der uit staande orders van 230000 ton verwacht. Gunstiger was dc stemming voor Amalga- mateds, in verband met den vasten prijs voor koper te Londen. Zeer willig waren een oogenblik Studebakers, die, op gunstige berichten omtrent den gang van zaken, per saldo ruim 4 pCt konden opkomen. CULTUUR- en CREDIETWAARDEN hadden wederom een stille markt, hoewel dc stemming iets beter was. Willig waren aandeelen Java-cultuur cn Kalibagors, tor- wijl voor aan declcn Nedorl.-Indischo liou- taankup goede vraag bestond, evenals voor aandeelen Nederl.-Indische Handelsbank. MIJN'HOUWWAARDEN hadden een zeer stille markt. Redjangs waren prijshoudend, terwijl Oost Borneo-waarden eenigszins kon den montccren, op gunstige verwachtingen omtrent het dividend. Great Cobars zetten hun dalende beweging verder voort. De gewone aandeelen lsjaen terug tot 6, de 6 pCts. obligatiën kwamen van 47 op 33. PETROLEUMWAARDEN trokken vooral de aandacht door de willige stemming, die er heerschte voor aandeelen Astra Romana, een fonds, dat hier nict-officieol verhandeld wordt. Deze Maatschappij hooft een niouwa bron aangeboord, waardoor de dagelijksche productie ongeveer verdubbeld Is, welk be richt tot gevolg had, dat de koers der aan deelen opliep van 137 tot 189. Aandeelen Geconsolideerde Hollandsche, die een groot belang bij deze Maatschappij hebben, profi teerden eveneens van deze willige stomming cn zagen hun koers verbeterd van zoó'/gtot 235. Voor beide fondsen werden de hoogsto noteeringen echter niet gehandhaafd. Aan deelen Koninklijke lagen zeer stil. doch konden eveneens enkele procenten opkomen. Zeer gezocht waren aand. North Caucasian, die van 435 tot 483 opkwamen. RUBBERWAARDEN waren prijshou dend terwijl TABAKSWA ARDEN vrij onregelmatig gestemd waren, zonder per saldo groote koersverschillen naar cene of andere richting te tooncn. PROLONGATIE blijft 3a/« pCt. M. 4 V. L. PREDIKBEURTEN. Zondag 3 April. Evang. Luthorsche kerk. Voorm. '.o'/a uur, dr. Toxopeus.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5