LIJNZAA! Soyaboi De Voorzitter: In alinea i staat »Partijen verbinden zich, de beslissing van alle uit deze overeenkomst voortvloeiende geschillen, zonder tusschenkomst der rechter lijke macht, in hoogste instantie op te dra gen aan een door hen te benoemen scheids man, die naar billijkheid zal rechtspreken en zelf de regeling der procedure vaststelt.. Het is moeilijk, alles vooraf te regelen, vooral als er onwil is 't spel zou zijn. De heer Gerritsen: Toch meen ik, dat zoo'n onwillige de beslissing over het geschil heel gemakkelijk op sleeptouw kan houden. De V o o r z i 11 e r Als de derde arbiter niet komt, kunnen de twee andere vergade ren en de procedure vaststellen. We willen hopen, dat beide partijen zóo hoog staan, dat zij arbiters zullen kiezen, die hun toevlucht niet zullen nemen tot der gelijk chicaneeren. We moeten eenig vertrouwen hebben; zonder vertrouwen is geen contract mogelijk. De heer Gerritsen: Ik zal geen voor stel doen. Art. 15, houdende bepalingen omtrent een eventueele nieuwe overeenkomst, wordt goed gekeurd z. d. of h. st. Aan de orde is het ontwerp-besluit, waarbij B, en W. worden gemachtigd a. bij de daartoe bevoegde autoriteit(en) de noodige vergunning(en) aan te vragen tot het leggen en hebben van kabels, die nende tot bet leveren van electrische energie, in de Rijks-wegen en het kruisen der spoor wegen binnen de Gemeente en verder tot het uitvoeren of daarstellen van die werken, welke in verband met die stroomlevering op die wegen of plaatsen noodig mochten blijken b. met de Naamlooze Vennootschap «Hol- landsche Electriciteits Maatschappij», geves tigd te Hilversum, de overeenkomst aan te gaan. 2. de Begrooting voor den dienst 1914 te wijzigen en aan te vullen als volgtte verhoogen Hoofdstuk VII, art. 3, volgn. 67: »Opbrengst van geldleeningen», met f 125 000; en in te stellen onder Hoofdstuk XV. art. 19, volgn. 257 Kosten van aanleg van een kabelnet met bijhoorende werken tot levering van electrische energie», f125000. De heer Van Achterbergh: Ik zal geen voorstel doen, doch zou aan B. en W. willen verzoeken, dien post te doen aanbe steden, De Voorzitter: B. en W. zullen dit later onder de oogen zien. Het geheele voorstel wordt aangenomen z. h. st. Wethouder R ij kens: Niet om over het afgehandelde punt te spreken, vraag ik het woord. Ik geloof, dat het besluit, aangenomen met rlgemeene stemmen, van zeer ver strek kende gevolgen zal zijn voor den bloei van Amersfoort. Het voorstel is van Burgemeester en Wet houders, doch de Wethouders hebben dit maal al heel weinig meegewerkt tot de voorberei ding. Als Amersfoort binnenkort zal kunnen be schikken over electrische energie dan zal dit wederom te danken zijn aan de groote acti viteit van den Burgemeester, trouw bijgestaan door den Secretaris, die ontzaglijk veel moeite en tijd besteedden om ook deze gewichtige aangelegenheid tot een goed einde te brengen, De Raad weet dit zoo niet en ook anderen mogen het wel eens weten. Niet alleen hier zijn de vele onderhande lingen gevoerd, maar ook elders. Zoo weet ik, dat beide heeren 's avonds naar Henge- loo reisden, daar tot 3 uur 's nachts verga derden en na weinig of geen nachtrust den volgenden ochtend terugkeerden naar Amers foort en om 9 uur alweer in het Raadhuis present waren. De heeren begeeren geen lof, doch ik meen, dat wij beiden mogen gelukwenschen nu het door hen voorbereid voorstel onge wijzigd en met algemeene stemmen werd aangenomen (instemming). De Voorzitter: Ik dank U, ook na mens den Secretaris. De zaak is zeer vlot geslaagd en we hopen, dat reeds in het najaar electrische energie kan worden geleverd. 2. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceel grond, groot 62 M2 voor f 1.75 per M2, aan den heer P. H. van Haselen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van wegen, gelegen onder de Gemeente Leusden. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanstelling van een Hoofd-op- zlchter bij de Gasfabriek en Waterleiding. .5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van grond, groot 2950 M-' voor f 1.50 per M2, aan den heer H. A. Pothoven. 6. Verzoek van den heer R. Zijlstra om eervol ontslag als Directeur van de gemeen telijke Gasfabriek en Waterleiding, met in gang van 1 Juli. Alle aangenomen z. d. of h. st. De Voorzitter: B. en W. zouden nog willen inbrengen een mondeling verzoek, waaromtrent eigenlijk reeds is beslist. Aan de Ooster Stoomtram Maatschappij is concessie verleend, haar electrische tram AmersfoortZeist te doen eindigen op het Stationsplein. De Maatschappij verzoekt, onder overlegging eener gewijzigde teeke- ning, haar te doen eindigen bij de rijwiel bewaarplaats, Feitelijk is het een wijziging van een Raads besluit, doch B. en W. hebben geen bezwaar tegen het verzoek. Goedgekeurd z. d. of h. st. De Raad gaat hierna om 8.25 over in comité-generaal. Een van de eerste vergaderingen van cor- poratiën, welke mr. J. C. graaf Van Rand- wijck hier bijwoonde nadat hij op 29 Augus tus 1912 was geïnstalleerd als Burgemeester van Amersfoort, was die op 12 December daaraanvolgende belegd door de commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor het electriciteits-vraagstuk, dat nevens andere al aanstonds bijzonder zijn aan dacht had. Toen reeds had hij ér zich van op de hoogte gesteld, dat zoowel door «Handelen Nijverheid» als door de Kamer van Koop handel de wenschelijkheid van het verkrijg baar stellen van electrische energie, vooral voor de klei n-nij verheid, meermalen hier ter sprake was gebracht. De zeer groote belangstelling voor de openbare vergadering, in De Arend» gehou den, was hem een aansporing te meer om de plannen te verwezenlijken. En ziet, reeds Dinsdagavond kon, ofschoon in zóo korten tijd reeds zoo menig ander hoogst belangrijk voorstel den Raad bereikte, door 2ijn onverpoosden ijver, en óok door dien van den Gemeente-secretaris, den heer A. R. Veenstra, de Raad eigenlijk zonder discussie het besluit nemen waardoor uiter lijk in het aanstaande najaar Amersfoort in het bezit zal zijn van electrische energie, zoowel voor licht als voor drijfkracht. Het zeer omstandige rapport omtrent de electrificatie van onze Gemeente bewijst met hoeveel zorg ook deze voor de stad zoo hoogst belangrijke zaak is voorbereid en van alle kanten overwogen. Het Dagelijksch Bestuur, dat uit den aard der zaak meer dan eenig ander kennis heeft kunnen nemen van den ontzaglijken arbeid, welke de voorbereiding heeft gevorderd, heeft bij monde van Wethouder R. G. Rijkens daarvan eenige mededeelingen gedaan en namens de burgerij dank gebracht aan beide mannen, die zoo onvermoeid strevep om een voordeel te meer te bezorgen aan de stad, wier belangen zij bij het aanvaarden van hun ambt plechtig beloofden met al hun ver mogen te zullen voorstaan. De Raad heeft hartelijk ingestemd met den gelukwensch, beiden heeren gebracht. De burgerij moge nu toonen, dat zij den arbeid, in haar belang gegeven, op prijs stelt. Mejuffrouw C. J. ten Bosch, directrice der Industrie- en huishoudschool, zal examineeren in koken bij de examens, uitgaande van den Bond van leeraressen bij het huishoudonder- wijs. Volgens de Haagsche bladen wordt kolo nel W. li. Piepers, thans"commandant van het 2e regiment huzaren, te Tilburg, genoemd als opvolger van generaal Mathon als inspec teur der cavalerie. Met ingang van 1 Mei a.s. zullen ook bij de liollandsche Spoorweg-Maatschappij vcor het vervoer van rijwielen als bagage, rij- wielkaarten worden verkrijgbaar gesteld, evenals zulks thans bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en de Ned. Centr. Spoorweg Maatschappij plaats vindt. De triptieken van de Kon. Ned. Automo biel Club voor auto's en motorrijwielen zijn thans te Amersfoort verkrijgbaar bij de firma Van der Zoo de Jong Van Ophoven, Westsingel 37. De voorjaarsexamens der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden-vereenigin- ger. in Nederland zullen plaats vinden op. 17 en 18 Juni e.k. eri wel het voorbereidend examen alsmede de vakexamens in Neder- landsche, Fransche en Spaansche handelscor respondentie te Amsterdam en te Rotterdam, die in Duitsche en Engelsche handelscorres pondentie te Amsterdam, Rotterdam en Groningen, en de vakexainens in boekhouden te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Tilburg en Groningen. Secretaris der commissie, belast met cis regeling der examens, :s de heer G. Smits, postbus 35 te Haarlem. Nu de schoonmaak-bacil weer virulent wordt, zouden we even willen herinneren, aan het kleedingfonds van «Liefdadigheid'". Mevrouw Van Dam, Soesterweg 12, en Mevrouw Bos, Paulus Buyslaan 5, weten zoo'n uitstekend gebruik voor al die af leggertjes. Aan de Centrale eier-veiling werden gis ter aangevoerd 18 966 kippeneieren, die weer alle gretig koopers vonden. De prijs liep van f 4 tot f 4.50 per honderd de middelprijs was f 4.16. Aan de markt werden 160000 eieren aan gevoerd. De prijs was daar f 4 tot f 4 35, de middelprijs f 4.11. De advocaat-fiskaal van het Hoog-militair gerechtshof vorderde vier maanden militaire detentie tegen den inmiddels gedegradeerden sergeant van het 5e regiment infanterie, die 15 Maart 1913 zonder verlof zijn korps heeft verlaten en 24 Januari 1914 zich te Arnhem vrijwillig heeft aangemeld. De krijgsraad te Arnhem had hem des wege veroordeeld tot twee maanden en de gradatie, van welk vonnis hij in beroep ging. De detentie wordt gerekend te zijn inge gaan 31 Januari 1914. De uitspraak volgt op nader te bepalen dag. Voorrechten te ontvangen, is niet genoeg men moet er mee weten te woekeren. XJit don Omtrek. Te Harderwijk tracht men, evenals in 1906, te komen tot een Rijks-IIoogere Burger school met 5-jarigen cursus voor de Over- Veluwe. De nieuwe Kiezerslijst voor Hilversum telt 4973 namen, of 88 meer dan de vorige die voor Soest telt er 1007, of 74 meer. Op 1 Januari woonden te Brussel, en in zijn voorsteden, 15 200 Nederlanders en in geheel Belgie 100342. De Nederlandsche bevolking van Brussel bestaat grootendeels uit gepensionneerden, die van eiken Hollandschen gulden twee franken maken. Onder Vlaanderens toondichters neemt Lode wijk Mortelmans (geb. 1868) stellig een eerste plaats in en vooral als liedercomponist staat hij zeer hoog. Op uitnemende wijze heeft hij zich weten te vrijwaren voor pathos, waaraan zoo vele Vlamingen, als volgelingen van Benoit, doch minder geniaal, zich vaak te buiten gaan, een pathos, dat zoo licht ontaardt in banaliteit en trivialiteit, en ons, modernen, zoo langzamerhand ontwassen aan de romantiek van een Schumann en Mendels sohn, valsch en onnatuurlijk aandoet. Op met zorg gekozen teksten (van Gezelle, Reddingius e.a.) welke terwille eener ruime verspreiding der liederen bovendien in 't Fransch en Duitsch zijn vertaald, is niet alleen een meerendeels gelukkig gevonden melodie gegeven, doch daarmede tevens saamgegroeid een begeleiding, eenvoudig en innig harmonie, rijk aan rythmische schakeerïng, levend, van den eersten noot tot den laatsten en wat ook veel waard is technisch geer. bijzonder hooge eischen stellend. Juist deze begeleidingen maken die liederen zoo mooi, zoo rijk aan inhoud. In verband hier mede willen we b.v. wijzen op «Het strooien- dak», «Wiegeliedje* of «Kindje, wat ben je toch zacht», alle drie eenvoudige liedjes, doch juist door dien eenvoud (een zelfden als we b.v. bij Mahler opmerken) meesterlijk en van een innige ontroering, of op «Het jonge jaar», met zijn schitterende begeleiding en dithy rambisch slot. Door sommigen is Mortelmans als lieder componist de evenknie van Schumann, Schu bert, Grieg en Beethoven (sic genoemd natuurlijk schuilt hierin overdrijving, maar een schoon en rijk talent, dat ook te onzent bekendheid verdient, is hij stellig. Zooals we reeds zeiden, deze liederen zijn niet specifiek Vlaamsch ze zijn er te beter om. Juist door hun universaliteit behooren ze in ruimen kring gewaardeerd te worden 't zijn liederen, niet alleen voor de concert zaal, maar ook voor het huisgezin. De heeren Alsbach Co., te Amsterdam, hebben een goed werk gedaan, deze serie van 24 liederen in het licht te geveneen kostbare onderneming, die veler steun ten volle verdient. H. VOETBAL. De Amsterdamsche correspondent van de «Nieuwe Rott. Crt.» geeft in de volgende bewoordingen zjjn indrukken weer van den NederlandDuitschland-wedstrijd, Zondag in het nieuwe stadion te Amsterdam gespeeld het mooiste, dat we er tot dusver over lazen Dit zijn de indrukken van een leek, jawel, maar van een leek die tot dusver tot de onverschilligen behoorde, en die na den dag van gisteren opeens enthusiast voorstander van het voetbalspel is geworden. Eerst grijpt je aan de afwachting van die meer dan 23 000 menschen, bijeengezeten tegen de zacht-opglooiende wanden van de wijde kom, waarvan het gladgestreken groene veld de bodem is. Om half drie worden daar de mannetjes neergezet, die straks om den palm der over winning zullen kampen: elf witte en elf oranje boys. De muziek speelt, eerst het «Heil dir....», dan het «Wilhelmus». En meteen begint je hart te popelen, want nu wordt het je op slag duidelijkniet twee elftallen zonder meer, maar twee naties staan tegen over elkander. Ook in onzen tijd van steeds toenemend internationalisme zegt dat nog wat. Geen spoor, fiets en auto, geen internationale I congressen, geen redevoeringen en wereld organisaties, van welken aard ook, geen «alle Menschen werden Brüder» en geen socialisme zelfs kunnen dat uitwisschen het gevoel, dat daar onze jongens in het veld gaan vleesch van ons vleesch, bloed van ons bloed Het voetbalspel, het meest populaire spel van onzen tijd, opent nieuwe perspectieven, vergezichten op onze innigste gevoelens, op wat daar sluimert diep in ons, op onze liefde voor eigen land, eigen taal, eigen zeden, eigen ras vooral. Stil; het spel gaat beginnen, en op den wijden menschenring om het veld, den zwa ren, zwarten band, die witgespikkeld is met hoofden, houdt plotseling alle beweging op. De spanning is er dadelijk óok bij mij. Ik ken geen van de spelers, behalve dan den fameusen Gübel, den Hollandschen doel- verdediger, die als vanzelf wordt aangewe zen door het kader van zijn goal en ik ken ook niet de techniek van het spel. Maar toch leer ik spoedig genieten. Ik geniet van de ongelooflijke snelheid der spelers, van hun vasthoudendheid, hun taaiheid en vooral van hun koelbloedigheid. Terwijl hij zich het middenpunt van de aandacht van duizenden weet, een publiek niet slechts van leeken, maar óok van kenners, die eiken mistrap, om niet te zeggen eiken misstap zijnerzijds onbarm hartig zullen vcroordeelen (in den wedstrijd der volkeren mag het uitverkoren individu zich niet vergissen, daar stelt de geheele na tie hem aansprakelijk voor) terwijl hij zich aan alle zijden beloerd en bedreigd weet door vlugge en slimme tegenstanders, blijft zoo'n speler uiterlijk even kalm als den vo- rigen dag op het oefenveld. Bedaard, bijna achteloos, schuift zijn voet den bal wat op zijde en even daarna vliegt het leder weg naar een volgend steunpunt in het eigen elf tal. En ziehier iets, dat mij bijzonder getrof fen heeft in het voetbalspel. Ik vind prach tig de behendige wijze waarop er een, die wel het alles overwinnend enthusiasme lijkt, heenbreekt door de liniën der tegenpartij, recht op het doel af; maar treffender nog is, als die zelfde speler, de gelukkige, die op het punt staat een held te worden in de oo gen van duizenden, op het laatste oogenblik misschien, vrijwillig eigen roem opoffert en niet zélf de goal tracht te maken, maar den bal overgeeft aan een ander uit het elftal, die beter geplaatst is en meer kans van tref fen heeft. Het is het absoluut opofferen van eigen-ik, en het bedwingen van onze spon taniteit. De Franschen munten niet uit door samenspel, zoo verneem ik van ter zijde. Het verwondert mij niets! Reeds bij den Gouden Sporenslag ontbrak er wel iets aan het samenspel der Franschen. En evenmin kan het verbazen, dat de Duitschers in kor ten tijd zóo groote vorderingen in het voetbal spel hebben gemaakt, als waarvan zij naar het oordeel van bevoegden Zondag hebben blijk gegeven. De discipline zit hun in het bloed. En men bewondert hun spel dan ook al- lerwege. Maar toch maar tóch het zijn de vreemden, het is het andere volk, en het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Als, na de rust, de kans keert, en het «Deutschland, Deutschland iiber alles» schrik barende werkelijkheid dreigt te worden, dan maakt zich een' diepe neerslachtigheid mees ter van het publiek. Naast mij zit een heer, die zucht alsof hij hevige pijn lijdtiedere goal die de Duitschers maken, is hem een schot in de borstmen kon het hooren. Zoo, dus tóch Neen, twintig-duizendmaal neen, Fortuna keert zich weer tot ons! En als een watervloed breekt de wilde voldoe ning zich baan. In de verte siddert het amphitheater ron dom als een fel bewogen magnetisch veld. Er wordt op horens geblazen, en men luidt telkens een belmen lacht, schreeuwt en juicht, men wuift rhet programma's en zak doeken, steekt parapluiën en wandelstokken omhoog, en stoot allerlei ongearticuleerde geluiden uit, die soms bedoeld zijn en in ernst bedoeld als een aanmoediging voor een bepaald speler, een dier kleine, kleurige poppetjes daar beneden in het veld, verweg. Het liollandsche elftal wordt als 't ware voortgeblazen door een stormwind van bezieling, en opgezweept door het felle verlangen van het liollandsche publiek, naar meer nog, harde revanche, ondubbelzinnige overmacht op die anderen. Er zit in dien geweldigen hartstocht iets dat verschrikt, dat ontroert ook. De volksziel spreekt zich luide en vrij uit. Er is geen spel, geloof ik, dat zóo sterk op dien volksziel inwerkt als het voetbalspel. Een minuut vóór den tijd gelukt het den Duitschers gelijk te maken. Voor beide elf tallen, voor beide naties is de eer dus even groot. Stil trekt het volk weghet spel is uit, en we hebben niet gewonnen. 2t April. Emma-bloe Concert «fe|| 23 April. Lezing Ke 24 tot 26 Apr. Kon. ft) 25 April. Leert goei] 29 April. Toonkunst,! Markt^ AMERSFOOM Appelen fo.— a] fo.—Kleiaardappoloj aardappelen f 2-—4-j f4.00 a f4.35 per f4.35 a f4.60 p. 100! a f 1.50 per Kilo. Kuikens f o.— a f 0,- fo.— Ganzen fo.— f 1.a f 1.40. Jongj Hazen fo.a fo.^S a fo.—Tamme konij stuk. Duiven fo.6o varkens f o.a f o.-—I a f22.—. Zeugen f6<j f9.- a f 16. Aangevoerd waren Appelen, heet. Pel appelen 100 heet. Za stuks Hoendereieren 300 Kilo Hooibote^ Magere Varkens;^ slagerij; 250 Biggel Advei AMERI WISSEL- en (Mr. S. G. VAN WFJ Kortegracht 11?1 Telegramadres Assurantiën. In; Credieten. e Coupons. - -üfc Deposito's. Effecten. 5 Verhuurt loket: speciaal gebouwdel volgens tarief, of* te zijnen kantore. bijeenkomsten. Zat. en Zo. Bioscoop «De Arend». Dagelijks Bioscoop LangestraatOpenbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en j bibliotheek, Kampstraat 18. 13 April. Onderlinge Hulp. 17 tot 20 Apr. Circus Althoff. ONDERIiXïtf Beekensteinscheü MENU voor de w zo> Braadstuk. Dope (Ma<j maa Kalfslappen. Spin vanillevla. din Fricandeau. R <5 woi Runderlappen. Roe met vanilleM? dond; Kalfsgehakt. Raapst, (Lond9F VRI1 Baklappen (desv. pudding in. pruncl zats Varkenslappe^ 1 Indien men rijst in] verkiest, dan op deï De Directrice behil het menu, zoo noodi* De achteraan stM lijks geleverd a ioffl Voor niet-leden, iudi hooger. Bonnen hiej N.V. Koiiiif vh. WESSJ worm) Opga Voedert uw vee mW merk de „81 meri uitmuntende door bo en voedingswaarde. EEHE-DIPiOl NEGEN GOUDl 1

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2