Stadsnieuws. Advertentièn. HEEMRi ft LIJNZA/ Soyabc <1 minuten gaans van het Huis Hoevelaken. De overbrenging van het lijk van 's-Gra- venhage naar Hoevelaken zal in alle stilte hedenavond plaats hebben. De Koningin heeft dadelijk na het ver nemen van de doodstijding van baron Schim- melpenninck van der Oye van haar deelne ming aan de familie doen blijken door het zenden van een telegram van rouwbeklag, gevolgd door een meer uitvoerig eigenhan dig schrijven. De Koningin-Moeder deed eveneens door een brief van rouwbeklag aan de familie van den ontslapen Voorzitter der Eerste Kamer van haar deelneming blijken. De Prins zond uit de Taunus een telegram van rouwbeklag. Ook HH. MM. zullen zich doen vertegen woordigen bij de begrafenis. KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Gelet op art, 37 der Drankwet, Brengen ter openbare kennis lo. dat bij hen is ingediend een verzoek schrift om verlof tot verkoop van alcoholhou denden, andere dan sterkeu drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, door BERNARDUS RIKSEN, arbeider, wonende alhier, in de bene den voorlokaliieit van bet perceel Krommestraat 1 te Amersfoort; Binnen twee weken na de dagteekening de zer bekendmaking kan ieder tegen het verkenen van de vergunning schriftelijk bezwaren in brengen. Amersfoort, 11 April 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. De voorspelling omtrent het weder ge durende de Paaschdagen is uitgekomen, wat den tweeden dag aangaat, nog verre over troffen. Vooral gister was het uitgezocht weer om eens naar buiten te gaan er. te zien hoe natuur reeds ontlook en door knop en bloem, bewees, dat de winterslaap thans voorbij is en er nieuw leven kwam. Vooral gister hebben talloos velen' geno ten van den vrijen dag buiten. In den militieraad voor de Provincie Utrecht zijn benoemd tot Voorzitter de heer J. H. Th. O. Kettlitz, lid van de Provinciale Staten tot zijn plaatsvervanger mr. H. J. H. baron, Van Boetselaer, lid der Provinci ale Staten tot ieden de heeren G. Serton, lid van den Gemeenteraad van Utrecht, en W. A. E. Mansfeldt, luitenant-kolonel, pro vinciale adjudant in Utrechttot hun plaats vervangers de heeren C. W. van de Kas- teele, lid van den Gemeenteraad van Utrecht, en J. E. Fabius, luitenant-kolonel van het iste regiment vesting-artillerie. Het beleggen in 's Rijks-Postspaarbank van een gedeelte van het handgeld, toege kend aan Nederlanders, die bij de Koloniale troepen in dienst treden, heeft niet meer plaats. Het geheele bedrag, f 250, wordt, nadat de man voor zes jaren is aangenomen, In eens aan hem uitbetaald. Alleen van hen, die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt, en van degenen, die ter opleiding bij de Koloniale reserve verblijven, wordt f 175 belegd, tot zij naar de Koloniën worden uitgezonden. Vreemdelingen ontvangen f 225, waarvan f125 bij gedeelten wordt uitgekeerd en de resteerende f 100 bij inscheping naar Indië. De Nationale vereeniging tot verbetering van den volkszang heeft aan alle klokkenisten een bundeltje van 7 volksliederen toegezon den. Andere zullen volgen en zóc hoopt de vereeniging nader te komen tot haar doel. Curatoren van het Gymnasium bevelen aan ter benoeming tot conrector de heeren dr.J. H. W. Strijd en dr. Chr. Deknatel. De »N. Rott, Crt.» deelt onder alle voor behoud mede, dat generaal-majoor W. F. Pop, commandant der 2e divisie, wordt genoemd als aanstaand inspecteur der gavalerie, tevens commando 't der op te richten cavalerie brigade. In de commissie voor aankoop van paarden in Ierland zijn benoemd tot Voorzitter majoor M. Grondhout, van ie regiment-huzaren; tot zijn plaatsvervanger ritmeester G. A. J. J. baron Van Heemstra, commandant van het ie depot-huzaren tot leden de gep. majoor jhr. Rutgers van Rozenburg en paardenarts ie klasse J. M. Knipscheer, van het 3eregi ment huzaren en tot plaatsvervangend lid kapitein J. H. van Reede, van de Rijschool. Wat sociale wetten zijn, weet thans wel iedereen, en op een hoogst enkele uitzon dering na erkent thans iedereen, dat het »wie niet werkt, moet ook maar niet eten» niet geheel kan opgevat volgens de letter. Doch een twintig jaar terug? Als toen een werkman een ongeval overkwam, was er slechts een hoogst enkele werkgever, die bedacht, dat zijn werknemer met diens ge zin moest leven ook zonder dat hij te werk kwam. Zoo'n werkman mocht van geluk spreken, als hij, van het ongeval hersteld, zijn plaats nog niet ingenomen vond. Hoogst enkele patroon^ gaven in die benarde dagen een deel van het weekloon, als zij wat vooruitstrevend waren en zich door ge heel vrijzinnige verzekering hadden gedekt, zelfs het geheele weekloon doch als regel mocht een werknemer geen ongeval over komen en was het vrijwel iets ondenkbaars, dat hij ziek werd. Juist in den tijd, dat zoo'n werknemer thuis te bed lag een ziekenhuis was hier toen nog niet en slechts de heel ernstige patiënten werden zoo goed en zoo kwaad als dat ging naar Utrecht vervoerd pijnigde hem, zoodra hij wat beter werd en dus meer tot besef kwam, de gedachte wat er moest worden van zijn gezin, dat er tot dusverre dan toch gekomen was. Werd niet, veelal bij toeval, de aandacht gevestigd op zoo'n gezin en dan door parti culieren steun verleend dan verviel het tot armoede en was het een heelen dobber, met ontzagelijk veel overleg en door ontzet tende ontberingen er weer bovenop te komen. Het is de groote verdienste van den heer D. Gerritsen, dat nu twintig jaar geleden dus lang vóór er eigenlijk sprake was van Ongevallenwet en Ziektewet in onze goede stad maatregelen zijn genomen om te voorkomen, dat ongeval of ziekte een voor den werkman zóo ontzettend gevolg konden hebben. Na een uiteenzetting door den heer J. C.J. Pels Rijcken van de wijze waarop hij te Woerden, zijn vorige standplaats, de gevol gen van ziekte of beroepsongeval had weten te verzachten, wist de heer Gerritsen eenige vrienden tè bewegen, met hem eenige nadere samensprekingen te houden een kapitaaltje werd bijeengebracht om aan de eerste slechte kansen het hoofd te kunnen bieden en zóo kon opgericht de neutrale vverklieden-veree- niging «Onderlinge Hulp», wier leden door kleine wekelijksche bijdragen voortaan zelf voorzagen in kwade dagen en het konden stellen buiten de hulp van anderen, die, hoe kiesch ook verleend, toch altijd verre achter staat bij zelfhelp. Gister werd het 20-jarig bestaan herdacht in «Amicitia». Een naamgenoot van Bosco, den grooten goochelaar van vele vorige ge slachten, verbaasde de zeer talrijke aan wezigen door zijn groote behendigheid, vooral door de wijze waarop hij in een om mezien een prachtigen bouquet voor me vrouw Gerritsen bijeen tooverde leden met hun dames zorgden voor heel aardige voor drachten allen werden ruim onthaaldhet was een teest van belang. En er was alle reden tot feestvieren en tot lang feestvieren het werd heel laat eer ook maar éen van de bijna 500 bedacht, dat het reeds ver na middernacht was. Maar meer nog dan het feest moet indruk hebben gemaakt het openingswoord, waarin werd geschetst het vele goede, dat «Onder linge Hulp» heeft tot stand gebracht. En met4 groote dankbaarheid werd her dacht hetgeen de heeren J.C.J. Pels Rijcken, thans Eere-Voorzitterjhr. mr. B.W.Th. Sand- berg, de eerste Penningmeester, thans Eere lid D. Gerritsen, al dien tijd Voorzitter; J. van Wessum, reeds 20 jaar nu Onder-voor zitter; jhr. S.M. van Reigersberg Versluys, die het zoo zeer moeilijke ambt van Penning meester bekleedt; L. van Achterbergh, de Secre taris, alle commissarissen en zooveel anderen, zoowel de leden der commissie van advies als de geneesheeren en zij, die steeds met zorg nagaan of er ook lijntrekkers zijn, die de door anderen dikwijls met zoozeel ontberin ghiieen- gebrachte gelden zouden willen voor zich- zelven opeischen, voor de vereeniging hebben gedaan. Voor de leden was het een dolprettig feest voor Bestuur en adviseurs moet het een heel mooie avond zijn geweest De heeren Pels Rijcken en jhr. Versluys konden niet tegenwoordig zijnjhr. Sand- berg was echter naar hier gekomen en ver heugde er zich niet weinig over, dat hij alle Bestuursleden van vóór twintig jaar nog altijd trouw op hun post vond. Als blijvend aandenken werd namens de bijna 300 leden aan den heer Gerritsen aan geboden een keurige album, bevattende .51 photo's van Amersfoort voorheen en thans, genomen door den heer J. W. Wentzelde band werd met niet minder zorg vervaardigd door den heer P. Fritz de heer D. Heymans van der Douwer calligrafeerde de opdracht voor dit werkelijk kostbaar geschenkte kostbaarder, waar het denkbeeld er van ge heel is uitgegaan van de leden, die slechts voor de uitvoering er van raad vroegen aan een der Bestuursleden, doch overigens onder linge hulp in toepassing brachten. In het bioscoop-theater aan de Langestraat gaat deze week, behalve de Pathé-courant en een geweldig lachding, een erg dramatisch drama, getiteld «Schuldig», volgens het tekstboekje d e film van het seizoen, naar het gelijknamige drama van Richard Voss. Dr. Hans Oberlünder heeft alle mogelijke zorg besteed aan do regie, de beste acteurs van Berlijnsche theaters vervullen er de hoofdrollen in, er komen werkelijk aangrij pende scènes in voor, maar met dat al is het geheel zóo dramatisch, dat het bijna niet te verduwen is. De kantoorbediende Thomas Lehr ziet tot zijn schrik, dat zijn zoontje Karei met een revolver speelt. Om ongelukken te voorkomen, neemt Lehr de revolver mee naar zijn kan toor, waar Wilhelm Schmidt, de kantoor knecht, het wapen ziet wegsluiten. Schmidt koestert het plan, ecu slag te slaanals hij een flink bedrag steelt, kan hij uitwijken naar het buitenland en daar een heeren leventje leiden indien hij nii óok maar de schuld kan werpen op een ander. Mevrouw Lehr heeft de gewoonte, haar man na afloop van diens dagtaak bij zijn kantoor op te wachten. Daardoor komt zij in aanraking met een der patroons van haar man, die af en toe een paar beleefdheids- phrases met haar wisselt. Schmidt wekt nu de achterdocht van Lehr op, die den patroon nagaat. ^Op een avond opent Schmidt de brandkast middels een door hem nagemaakten sleutel. De patroon, die nog iets op het kantoor had te doen, overvalt hem daarbij en hij doodt dezen middels de revolver van Lehr. Lehr, die zijn patroon is nagegaan, komt óok in het kantoor en Schmidt inaakt nu alarm en beschuldigt Lehr van den moord. Alles ge tuigt tegen hem, vooral zijn door niets ge rechtvaardigde jaloerschheid, en hij wordt veroordeeld tot 20 jaar tuchthuisstraf. Terwijl hij in den kerker zucht, treedt zijn vrouw in betrekking bij een bierhuishouder, die ook een danshuis heeft en haar mishandelt en haar kinderen op den slechten weg brengt, j Door wroeging geplaagd, keert Schmidt terughij bewerkt de in vrijheid stelling van den onschuldig veroordeelde en sterft. Lehr vindt vrouw en kinderen terug en in plaats nu, dat het gezin, na zóo veel leed, betere dagen mag beleven, komt er nog grootere ijselijkheid, want Lehr doodt Jeu j danshuishouder en met een pathetisch«nu ben ik werkelijk schuldigbreng mij nn j daarheen, waar ik zoo lang onschuldig heb geboet» eindigt het stuk. Het is werkeiijk jammer van de kosten, 1 van het spel, van de geheele verfilmingdoch j men huilt tranen met tuiten. En dit schijnt 1 toch maar de hoofdzaak te wezen. Vrijdag 17 April men vergete dit niet zal in Amicitia» alhier een concert worden gegeven ten bate van den helaas door ern- stige hersenziekte aangetasten, bekenden viool-virtuoos Monnier Harper. Initiatief hiertoe werd genomen door mej. 1 Josefine Lulofs, uit Apeldoorn, die hem vele malen ook hier op haar bescheiden, zorg- i volle wijze begeleidde. Zij heeft de beroemde Angle Sydow met haar leerlinge mej. Elsa j Dankmeijer weten te winnen om eenige j rhytmische dansen te doen zien. Waar verder de heer Leo Ruygrok, cel list, en de lieer Joan Lulofs, baryton-zanger, hun welwillende medewerking verleenen en stapels critieken, die in waardeering elkaar weinig toegeven, hen reeds gewerden, mag met reden worden verwacht, dat de zaal nu eens te klein zal blijken om hen te bevatten. die„ genieten en weldoen willen en kunnen 1 doen samengaan. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, naar «De Nederlander» bericht, in overleg met de Vereeniging voor openbare leeszalen, een regeling voor de subsidieering dier in stellingen getroffen, waardoor het mogelijk zal zijn. voornamelijk de minder goed gesitu eerde leeszalen te helpen. Het subsidie wordt verleend naar een tabel van inkomsten, waar bij voor de eerste duizend gulden een bedrag van 5/10, voor de volgende duizend 4/10 van dit bedrag, met een daling van het percen tage voor de volgende bedragen van duizend gulden, uit de Rijkskas wordt toegelegd. Leeszalen, die volgens deze nieuwe regeling minder zouden ontvangen dan zij thans heb ben, zullen hun verkregen rechten behouden. Bij de heden gehouden weekmarkt waren de prijzen voor guste koeien f140 a f210, voor kalf koeien f 220 a f 260, voor kalfvaarzen 0 a f220 en voor pinken f go a f120. Voor de rechthebbenden zijn aan het hoofd bureau van politie terug te bekomen twee dames-horloges, op den openbaren weg ge vonden. Het politie-rapport bevat niets bijzonders. Mooi weer en een prettige drukte en dus geen aanleiding tot welke domheden ook. Als het geweten fluisterend spreekt, luister dan, want anders zult ge spoedig naar de luide stem van het berouw moeten luis teren. In de Zaterdagmiddag gehouden Raads vergadering van Barneveld werd onder meer het percentage voor den hoofdelijken omslag verhoogd yan 2.47 tot 3.18. Een der vroede mannen schrikte daarvan zóo, dat hij zich liet ontvallen: Als ik dat had geweten dan zou ik mijn inkomsten heel wat lhger hebben opgegeven. Burgemeester en Wethouders van Utrecht stellen den Raad dier Gemeente voor, f 12 000 beschikbaar te stellen als renteloos voorschot voor het tot stand komen van den spoorweg GoudaMontfoortUtrecht. Bijeenkomsten. Zat. en Zo. Bioscoop «De Arend». Dagelijks Bioscoop LangestraatOpenbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kampstraat 18. 17 April. Concert Jos. Lulofs. 17 tot 20 Apr. Circus Althoff. 2t April. Emma-bloem. Concert Hekking-Kerrebijn. 23 April. Soiree Kinderzorg. Lezing Kernkamp, Faust. 24 tot 26 Apr. Kon. Militaire sportvereen. 25 April. Leert goeddoen. 29 April. Toonkunst, Faust. Uerhiutldclijk ontvangen wij liet verzoek, adver tenties bij de fiimille-btrichtcu te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opzicht geuit, rekening honden kun een vaste plaats aan advertenties NIET steeds worden ge waarborgd. Heden overleed inijn dierbare Echtgenoot JAN ELIAN NICOLAAS baron 8CHIMMÈLPKNN1NCK VAN DER OYE VAN HOEVELAKEN, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal in den ouderdom van 77 jaar, na eene gelukkige echtvereeniging van ruim 36 jaar. Douairière baronesse SCHIM MELPENNINCK. VAN DEtt OYE VAN HOEVELAKEN. geb. Labouchkiiic. 's-Gravenhage, 11 April 1914. Verzoeke geen bloemen. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Vader, Behuwd vader, Grootvader en Overgrootvader J. E. N. baron SCHIMMEL PENNINCK VAN DER OYE VAN HOEVELAKEN, Kam,rheer en Adjudant i.b.d.van M. de Koningin, Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, in den ouderdom van ruim 77 jaar. 's-Gravenhage, 11 April 1914. Warnsveld, M. J. bar»8® VAN NAGELL, geb. bai'Bse Schimmrlfknninck van dhr Oyb. S. A. K. baron VAN NAGELL. Den Haag, C. H. bar980 SCHIMMELPEN NINCK VAN DEIt OYE. Doorn, Mr. A. baron SCHIMMELPEN NINCK VAN DER OYE. 11. F. S. bar»90 SCHIMMELPEN NINCK VAN DER OYE, geb. jkvr° Hutsskn van Kat- tbndijke. Apeldoorn, A. VAN REIGERSBERG VER SLUYS, geb. ba»80 Schimmrlpknninck van dku Oyb. Jhr. H. A. VAN REIGERSBERG VERSLUYS, benevens Kleinkinderen en Achterkleinkinderen. Begrafenis Woensdag 15 April 1914 te Hoevelaken. Verzoeke geen bloemen. Eenige en algemeene kennisgeving. G. 00( Amersfoort, \iï t Derde aa 1 Bij vonnis van Rechtbank te 1900 veertien, Johanna Marta 3( houdster, en Cat* in Samümnos GALJj tl beiden wonende^ 1 rail tafel en botDl wettelijke gevolg» De pj ju AMER 'I en (Mr. S. VAN Kortegracht 11. Telegramadres Assurantiën. I Credieten, Coupons. Deposito's. Effecten. B Verhuurt loketje: speciaal gebouwd) volgens tarief, pp te zijnen kantore. de rivier iinnklerl WATERGRAj geven bij deze dat de Rekening en over het Dienst» 1914 gedurende inzage zal liggen tarie van het huizen No. 13. Amersfoort, 11 p "Wt \i Mr CREDIETl te Corresponded mr. H. J. WILIIE Zij stelt zich I he* verleenen soonlijke of zake! het incasseerenl het ontvangen rekening-courant I E N.V. Kditir. vh. WESSA worn Opgt Voedert uw vee tó merk de „S 1 uitmuntende door b en voedingswaarde.l EERE-DIP1 NEGEN G011

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2