Aan de orde is de rondvraag. De heer H. van II as el en: Alhoewel ik niet spreek in overleg met mijn mede leden der commissie uit deze Kamer voor de elect riciteit meen ik toch ook hun tolk te zijn wanneer ik thans een eeresaluot breng aan den Bur gemeester en den Gemeente-secretaris aan wier voortvarendheid wij het te danken heb ben. dat wij vermoedelijk nog in dit jaar hier zullen kunnen beschikken over electri- sche energie, zoowel voor licht als voor drijfkracht (instemming). Het komt me zeer noodzakelijk voor, dat men nu zoo spoedig mogelijk de aansluitings- voorwaarden kenne. Ten andere zou ik wenschen te wijzen op het schrijven van den heer Bunte in de Amersfoortsche Courant* van 21 April over dc vischmarkt; een zeer oude quaestie, ook in de Kamer meermalen ter sprake gebracht. Ik ga geheel accoord met dat schrijven en zou het zeer gewenscht achten, dat de Raad de verbetering der markttoestandeii ter hand nam. De Voorzitter: Ik meen, dat dit laatste het best te borde is te brengen in het jaarverslag. Wat het eerste betreft, meen ik, dat we gerust kunnen zijn. Ik breng mede gaarne een saluut aan de activiteit van Burgemees ter en Secretaris en meen, dat we de verdere regeling gerust kunnen overlaten. Ik hoop, dat zoo velen gebruik zullen maken van de elecritische energie als maar mogelijk is. De vergadering, om 8.25 geopend, werd hierop te 9.15 gesloten. De l.ijst van hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe belastingen in de Provincie Utrecht telt 192 namen. Uit Amersfoort komen daarop voor de heeren P. van Achterbergh, D. Gerritsen, A. W. Ilubers, G. Kolff en A. M. Tromp van Holst. Het laagste gezamenlijk bedrag van aan slagen, dat heeft geleid tot plaatsing op de lijst, is f 1329.48. Het aantal inwoners der Provincie is 288 5*4- Dr. E. J. Beumer, Kamerlid voor Kam pen, is benoemd tot lid der parlementaire commissie van voorbereiding voor het ont werp tot wijziging van het Wetboek van Strafvordering. Majoor M. Grondhout, van het ie regi ment huzaren, wordt 1 Juni bevorderd tot luitenant-kolonel. Luitenant G. Doorman, van het ie regi ment veld-artillerie, luitenant C. A. F. baron Van Heerdt, van het ie regiment huzaren, en luitenant P. C. Colthoff, van de cavalerie Oost-Indisch leger, zijn benoemd tot jury leden voor het op 1 Juni te Zeist te houden concours-hippique. Luitenant G. Dames, van het 5e regiment infanterie, is toegelaten tot den cursus voor algemeene krijgskundige studiën bij de Hoo- gere Krijgsschool en zal 1 November naar s-Gravenhage vertrekken. De sectie motor-mitrailleurs vertrok heden- ochtend naar Assen om daar oefeningen te houden. Officier van gezondheid 2e klasse J. Pluim wordt 1 Mei overgeplaatst van Amsterdam naar het Militair hospitaal te Amersfoort. Aan paardenarts 2e klasse dr. T. J. van Capelle, van het ie regiment huzaren, is, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei non activiteit verleend voor den tijd van Zes maanden. Hij wordt te Ede vervangen door paar denarts W. K. Picard, van de Hoefsmid- school. Majoor J. L. van der Moer, van het 20e regiment infanterie te Harderwijk, zal op treden als leider van de schietoefeningen, welke var. 28 Mei tot t2 Juni worden ge houden in de legerplaats bij Harskamp en waaraan deelnemen de drie scholen voor verlofs-officieren, de 4 mitrailleur-afdeelingen en een ploeg van het 20e regiment. Men schrijft ons: Het bericht, voorkomende in eenige bladen als zou een groot deel der leden van de 1 onderofficiers-vereeniging >Ons Belang* na aanneming van het voorstel contributie-ver hooging zich afscheiden en een nieuwe ver- eeniging oprichten onder den naam van »Pro Patria* schijnt, voor wat het oprichten eencr nieuwe vereeniging betreft, geheel van grond ontbloot te zijn. Bij de afgevaardigden van alle garnizoenen, die ter vergadering van >Ons Belang» aanwezig waren, was van een dergelijke beweging niets bekend. Het onaanneemlijke van bovenbedoeld ingezonden bericht springt dan ook dadelijk in het oog als men bedenkt, dat van een reeds samengesteld Bestuur geen sprake kan zijn, omdat er nog, als zoodanig, geen ver gadering is belegd geweest. Dat de contributie-verhooging zou moeten dienen om de instellingen te steunen, bleek geheel onjuist te zijn, daar deze zóo rendeeren, dat zij zich ruimschoots kunnen staande houden. t'. Het voorstel tot contributie-verhooging werd dan ook met overgroote meerderheid (97 tegen 24 stemmen) aangenomen. Na de mededeeling van dezen uitslag ont stond een langdurig en daverend applaus. Ook dit jaar hield de Kon. Militaire Sportvereeniging haar voorjaarsbijeenkomst te Amersfoort, welks omgeving zich zoo bijzonder leent voor de verschillende proeven der zoogenaamde military*, waarvan de eerste plaats had Vrijdagmiddag en bestond uit een afstandsrit over t6 K.M. af te leggen binnen 50 minuten. Het parcours liep van de cantine der Rijschool over Ba voort, Leus- derheide, Kampoord en Vlassakkers naar Birkhoven, waar 11 hindernissen van 1.10 M. moesten worden genomen. De tweede proef, Zaterdag afgelegd, be stond uit dressuurproeven voor dienstpaarden in twee klassen en een afstandsrit met hinder nissen over 40 K.M., af te leggen in ten hoogste 3 uur 30 minuten, voor de eene, en een over 16 K.M., af te leggen in ten hoogste 1 uur en 20 minuten, voor de andere klasse. De dressuurproeven hadden veel belang stelling en werden o. a. bijgewoond door generaal Weber, den divisie-commandant, en kolonel Burger, den brigade-commandant. Bij den afstandsrit over Hoogland—Soest moest o. a. de Eem worden overgestoken in een klein pontje en moesten 20 hindernissen wor den genomen. De derde proef werd gevormd door een steeple parcours over onderscheidenlijk 3500 Meter, af te leggen binnen 5 minuten en 50 seconden, en over 2200 M., af te leggen in ten hoogste 4 minuten. De vierde proef werd Zondag gehouden op bet sportterrein Birkhoven* en bestond uit een hindernis-parcours, al weer wat zwaarder dan vorige jaren. Stilstand is achteruitgang* is de leus van kolonel VV. H. Piepers, Voorzitter der vereeniging. Kampioenen waren: in 1908 luitenant R. Wilson met De hengst; in 1909 luite nant Knel, met Redcap; in 1910 de zelfde met het zelfde paardje; in 1911 luitenant Wilson, met Debutant; in 1912 luitenant Knel, met Drogheda en in 1913 luitenant jhr. Quarles van Utford, met Marengo. Er waren ditmaal 8 deelnemers, met 10 paarden. De luitenants Wilson, Knel en jhr. Quarles reden weer mee. Bij de laatste proef waren er 5 deelnemers. Den isteti prijs, f 300, benevens een zil veren presenteerblad.aangeboden dooreenige dames te Amersfoort, behaalde luitenant R. Wilson,ditmaal met Blue Blood;den 2den, f 200, luitenant jhr. K. Quarles van Ufford, die weder Marengo bereed; den 3den, f 100, luitenant jhr. D. Gevers Deynoot, met Rosa. Met hen verwierf luitenant jhr. P. J. Boogaert, met Pitti Sing, de verguld zilveren medaille der vereeniging omdat ook hij aan alle eischen van den wedstrijd voldeed. Op het sportterrein werden nog zes wed strijden verreden. Voorrijden dienstpaarden klasse A; 23 deelnemers met 24 paarden. Den ïsten prijs, f75 benevens een antieke klok, aangeboden door den heer A. M. Tromp van Holst, Voorzitter der Maatschappij »Sport- terrein Birkhoven», verwierf luitenant A. G. Lagerwey, met Barbaraden zden, f 50, lui tenant T. A. E. R. Wynoldy Daniëls, met Tango girl; den 3den, f 25, luitenant F. Everwijn Lange, met Chukri pacha. De bronzen medaille der vereeniging werd met hen toegekend aan luitenant jhr. P. J. Boogaert, met The glad eye, en aan luitenant J. E. Haitsma Muiier, met Black and tan, die eveneens voldeden aan de eischen van dezen wedstrijd. b. Rijschool-n u pi m e r, uitgevoerd door de officieren der cavalerie en der be reden artillerie benevens de onderofficieren van die wapens, die aan die inrichting rij- kunstig onderwijs ontvangen. Een heel mooi nnmmer, waarin beide klassen hun paardjes de verschillende gangen zeer correct deden u tvoeren. De eenige belooning voor de deelnemers was af en toe een daverend applaus. c. Springconcours voor onderoffi cieren der veld-artillerie; 12 deelnemers; prijzen kunstvoorwerpenie prijs wacht meester De Keijzer, met no. 115; 2e prijs wachtmeester Bodeghom, met Redwald3e prijs wachtmeester Mein^-s, met Jans. d. Voorrijden dienstpaarden, klasse B; 7 deelnemers met 8 paarden. De iste prijs f 150, benevens een schemer lamp, aangeboden door den heer A. M. Tromp van Holst, Voorzitter van de Maat schappij »Sporterrein Birkhoven*, kon wor den toegekend aan luitenant R. Wilson, met Soliman; de 2de, f 100, aan luitenant P. H. llekkema, met Ginette; de 3de, f 60, aan luitenant H. J. Fruin, met Black lady Met hen verwierf luitenant P. W Pie- ters, met Dipodiwirio, de zilveren medaille der vereeniging omdat hij ook voldeed aan de eischen van dezen wedstrijd. e. Schoonste en best gaande dienstpaard, geen Rijks-paard, waaraan alle officieren deelnemers aan de boven vermelde wedstrijden deelnamen. De prijs, f 100 met verguld zilveren medaille der vereeniging, werd ten slotte toegekend aan luitenant R. Wilson, met Soliman. f. Springconcours voor onderoffi cieren der cavalerie, der rijdende artillerie en der mitrailleur-afdeelingen; 19 deelnemers; prijzen kunstvoorwerpen. ie prijs wachtmeester Ringlever, met Jocco2e prijs wachtmeester De Ruyter, met The hunter3e prijs wachtmeester Van Ballegooij, met Japie4e prijs wachtmeester Welbergen, met Benno; 5e prijs opperwacht meester Pors, met Jacoba, Bestuursprijzen wachtmeester Van Dok, met Pietopper wachtmeester Bremer met Mina; wachtmeester De Vogel, met Negro; en wachtmeester Beks, met Emma. Het schijnt evenwel, dat door het uitvallen van éen deelnemer er waren 20 inschrij vingen een vergissing heeft plaats gehad bij het noteeren der punten. De Holland—Belgiö-voetbalwedstrijd te Amsterdam heeft kennelijk grooten invloed gehad op het bezoek van de tribunedaar was het vooral het zeer fraaie weder in aanmerking genomen ditmaal slechts matig druk. Op het middenterrein waren echter bij de duizend bezoekers, die de veelal zeer spannende wedstrijden met groote aandacht volgden. Velen, die voor den eersten keer dit sport- feest bezochten, betreurden het, dat dit zoo gunstig in het centrum des lands gelegen sportterrein, dat zich zoo uitstekend leent ook voor goede paardensport, niet méér wordt benut en verwonderden er zich over, dat het nog zoo weinig bekend is in sport kringen buiten het voetbal. Een woord van lof aan het Bestuur voor de uitmuntende regeling en aan zijn ring- meester, luitenant A. G. Lagerwey, is ten volle verdiend. De Pathé-courant in het bioscoop-theater aan de Langestraat geeft onder meer de blijde uiting van nationaliteit in Zweden en proeven met een motor-sledehet natuur tafereel, prachtige sneeuwgezichten in Zwe den met overheerlijk pelswerk •en paarden op sneeuwijzers. Het groote nummer speelt te New-York. Een koopvaardij-kapitein, die zijn laatste reis zal ondernemen, vertrouwt zijn geheele kaoitaal toe aan een Bank-instelling. Naar huis teruggaand om afscheid te ne men van zijn vrouw en zijn kindertjes ver neemt hij, dat de Bank op springen staat. Hij ijlt terug en windt zich in het gesprek met den Bank-directeur zóo op, dat een be- roerto een einde aan z(jn leven maakt. Een bediende der Bank, die den stand van zaken vermoedde en den Directeur heeft gadege slagen, ontsteelt den doode de quitantie van de gestorte gelden. Een hevige scène tus- schen Directeur en bediende volgtlaatst genoemde ontvangt een deel van den buit en maakt zich uit de voeten. Door het groote bedrag, dat de kapitein deponeerde er wordt meer in film-tafe- reelen gegooid met tonnen gouds alsof het een peulschilletje is kan de Bank zich staande houden. Haar directeur leidt een leventje zonder zorg tot de bediende terugkomt, geheel en al berooid, en zich tot hem wendt. Hij be sluit hem uit den weg te ruimen, sluipt hem na en sticht brand in het huisje waar de bediende een onderkomen heeft gevonden bij de hoe langer zoo armer geworden weduwe van den kapitein. De zoon van den kapitein redt eerst moeder en zuster en daarna den kamerbewoner, die ten slotte bemerkt bij wie hij inwoonde en besluit zijn weldoener weder in het bezit te stellen van het hem toebehoorende. In dieos tegenwoordigheid ontmaskert hij den Bank-directeur, die ten slotte het geld terug geeft. Als wel vanzelf spreekt, een film vol spannende tafereelen. De vereeniging »Handel en Nijverheid* hield gisteravond van 8 uur tot bij elven haar laatste vergadering vóór het zomer-reces. Aangenomen werden 6 candidaat-leden. Secretaris, Penningmeester en Directeur van het informatie- en incasso-bureau brachten hun jaarverslagen uit. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren L. J. Krook en G, van Duin, terwijl in de vacature, onstaan door het bedanken door den heer H. Koning, werd gekozen tot Bestuurslid de heer A. van Zalingen. Tot afgevaardigden naar het Middenstands congres, te Dordrecht te houden, werden gekozen de heeren A. L. Krook en S. J. van Divnen; tot hun plaatsvervangers de heeren VV. van Schaik en L. A. Houbaer. Ter sprake werden gebracht klachten over de tarieven der Gemeentelijke waterleiding. In de Raadsvergadering van hedenavond wordt voorzien in de te borde gebrachte opmerkingen. Ook werd ter sprake gebracht de overlast, dien op marktdagen de bewoners der Lan gestraat tusschen Oude vischmarkt en Nieuw- straat hebben van het standplaats nemen met vischkarren. Uitgebreid verslag in een volgend nummer. Het ijverig Bestuur der Oranje-vereeniging heeft tegen Donderdagavond, wanneer jong- Holland den jaardag van het Prinsesje zal meevieren, voor de kinderen der leden een feest georganiseerd, dat weer klinkt als een klok. Een goochelaar komt dan in »de Arend» ennog veel meer. Wat dat allemaal zal wezen, vertellen we niet. Maar dat de kleinen (en ook hun geleiders) zich weer kos telijk zullen vermaken, staat als een paal boven water. In Bunte's vischhandel ligt een tarbot van 130 pond. Zoo'n knaap aan je hengel Ter heden gehouden veemarkt was de prijs der guste koeien f 180 a f190, der kalfkoeien f 200 a 1 280, der kalfvaarzen f:70 a f240 en der pinken f90 a f120. Bij de ten overstaan van notaris Joh. Knoppers gehouden veiling werd de hofstede Klein Hoolhorst«,bij Achte veld wat de eigen lijke boerenplaats betreft verkocht aan C. Spelt, te Lensden, voor f 11 220, terwijl het geheel, met de boomen, enz,, opbracht f38 430, De auditeur-militair bij den krijgsraad te Arnhem eischte gister twee maand hechtenis wegens het toebrengen door schuld van zwaar lichamelijk letsel en f 25 boete of vijf dagen hechtenis wegens te hard rijden tegen luitenant-vliegenier L. C., die 13 De cember op den U trechtscheweg bij de Wes terstraat den apothekers-loopknecht H. B. aanreed met zijn auto, ten gevolge waarvan de getroffene het rechter sleutelbeen en een rechter rib brak en dientengevolge blijvend 25 pCt. invalide is. Mr. H. J. M. van den Bergh, verdediger van beklaagde, zal 8 Mei conclusie nemen. De getuigen-verklaringen waren weer ho peloos verward. Vrees is een toestand van traagheid en zwakheid. Wanneer wij door haar over meesterd worden, valt het den vijand licht ons ter aarde te werpen. den Omtrek. De verkoop van de Emma-bloem in het rijke Baarn, welks Ambachtsvrouw is TI. M. de Koningin-Moeder, heeft opgebracht f 238. Dan maakt Amersfoort met zijn f 358 toch een beter figuur. De Gemeenteraad van Harderwijk besloot, niet in te gaan op het verzoek van het Ge meentebestuur van Amersfoort om adh&sie te verleenen aan het request om de Gemeen telijke Hoogere Burgerschool van Amersfoort te doen overnemen door het Rijk, op grond, dat Harderwijk geen belang heeft bij het tot stand komen eener Rijks-Hoogere Bur gerschool te Amersfoort. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd tevens besloten, voorshands niet aan te sluiten aan het van Provinciewege aan te leggen kabelnet tot voorziening van electrici- teit, op grond, dat het, ook in verband met de uitbreiding der gasfabriek te vorigenjare, niet wenschelijk moet geacht worden, thans mede te werken om een concurreerend be drijf in de Gemeente in het leven te roepen. Dat is nu toch eigenlijk geen doen met eere, om in den tijd dat er nog heel wat vergaderingen zijn te verslaan en je dus met den besten wil geen gevolg kunt geven aan al die verlokkingen, je stoelvastheid zóo op de ijroef te stellen. Je zoudt er, gegeven ook het mooie weer en de natuur op haar mooist, zóo uitvliegen onmiddellijk nadat je de mooie iliustraties hebt gezien. En dan drie tegelijk! 'f. Is een geweldige temtatie »Midden Nederland, geïllustreerd vreemdelingenblad voor het Gooi, Baarn, Soest, Zeist, De Bilt, Bosch-en-Duin, Drie bergen, Doorn, de Grebbe, Rhenen, Renkum, Nunspeet, Putten, Oosterbeek, Arnhem, Velp, Utrecht, Amersfoort, enz.* opende den trits. Een uitgave van den heer H. A. Stadermann te Baarn, in kloek quarto formaat, dat van April tot October iedere week kosteloos wordt gezonden naar hotels, wachtkamers, reisbureaux en allen, die het aanvragen, Losse nummers zijn bovendien tot luttel prijs verkrijgbaar aan de kiosken. Bij heel mooie plaatjes voegde de uitgever een goeden tekst. Dat Amersfoort op den titel achteraan komt, is het gevolg hiervan, dat de commissie hier ter stede 't in den neus kreeg, dat het tijdschrift zou verschijnen en zich repte om den uitgever er opmerkzaam op te maken, dat Amersfoort was vergeten. De heer Sta- plaats in de eerste aflevering, dermann gaf nu aan Amersfoort de eere- Het Aprilnummer van den 4den jaardag van »Het toeristenblad voor Nederland, uit gave van het reisbureau «Nederland*, direc tie C. Brouwer, te 's-Gravenhageis de tweede plaaggeest, die ons voert naar Zwit serland, langs den Rijn, naar de Harz, naar Parijs, naar Londen, naar Berlijn en precies aangeeft met hoe weinig geld je kunt ge nieten van al dezen heerlijkheden. Van April tot December verschijnt dit

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2