BIJBLAD Amersfoorlsclie Courant Stadsnieuws. Ingezonden van de No. 8413 uitgave van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN ZATERDAG 9 MEI 1914. Verschenen is het 25ste Jaarverslag van de vereeniging >Reisbelasting*. Het bevat het portret van mevrouw A. Valeton-Voorhoeve. al dien tijd de Presidente der vereeniging, welke zóo veel goeds heeft gesticht. Uit de opgave omtrent het comité Amers foort blijkt, dat het stationsbusje in 1913 slechts opbracht f 5.94. Nog geen f 6, waar zóo velen hier gebruik maken van de treinen Zou 't geen aanbeveling verdienen, het voorbeeld te volgen van de dame te Leiden, van welke het verslag vertelt Een gewoon trammetje naar Leiden belast ze met 2V2 cent, een tochtje naar den Haag met een dubbeltje, groote reizen naar evenredigheid. Hoe goed heeft deze onbekende den geest van Reisbe- lasting begrepen* zegt het verslag. Men verzoekt ons opneming van de vol gende motie: De afdeeling Amersfoort der vereeniging van actief dienende onderofficieren »Qns Belang* kennis genomen hebbende van het Wetsont werp tot wijziging der Pensioenwet voor de landmacht 1902, overtuigd, dat de voorgestelde verhooging der standpensioenen niet aan de gestelde verwachtingen der betrokkenen beantwoordt, daar hierdoor geenszins het evenwicht tus- schen salarissen en pensioenen zal worden hersteld, geeft als hare meening te kennen, dat deze geringe verhooging de oplossing van het kadervraagstuk geen stap nader zal brengen, om reden de pensioenen nog geheel onvol doende zullen blijven om hiervan op gevor derden leeftijd naar behooren te kunnen be staan, spreekt als haar hoop uit, dat, door samen werking tusschen Regeering en Volksver tegenwoordiging, de voorgestelde wetswijzi ging een zoodanige verandering zal ondergaan, dat door de verhooging der standpensioenen werkelijk het evenwicht tusschen salarissen en pensioenen zal worden hersteld, verzoekt het Hoofdbestuur al datgene in het werk te stellen, noodig om tot het ge stelde in de vorige alinea te geraken, besluit deze motie ter algemeene kennis te brengen, door plaatsing in de verschillende nieuwsbladen. Onder voorzitting van dr. A. W. Brons veld, Ned. Hervormd predikant te Utrecht, hield de vereeniging «Kinderzorg*, in het provinciaal ressort Utrecht der Ned. Her vormde kerk, gister haar jaarvergadering in het kinderhuis »Aldegonde* aan den Arn- hemscheweg, hier. De vergadering, behalve door begunstigers bijgewoond door en 25-tal afgevaardigden van kerkelijke gemeenten, werd op de ge bruikelijke wijze geopend te 10 uur. De notulen der vorige jaarvergadering wer den gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den Secretaris, den heer C. Hubers, uit Baarn. De Penningmeester, mr. W. Th. Grothe van Schellach, deed vervolgens verslag, waar uit bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 29 708. 63, waarbij f 11 609.45 aan Rijks-sub sidie en f 1000 van een onbekenden gever; de uitgaven beliepen echter f 30159.16, zoo dat er een tekort is van ruim f450. Over eenkomstig h >t advies der financieele com missie name..i welke ds. Thomson, uit Hoog land, rapport uitbracht, werd de Penning meester gedechargeerd met da;.k voor zijn uitmuntend beheer. Dit tekort en de dringend noodige her stelling van het gebouw maken financieelen steun hoog noodig en den afgevaardigden der kerkeraden werd dan ook verzocht, col lecten te doen houden voor Kinderzorg, ge lijk thans in slechts 9 kerkelijke gemeenten geschiedt. De heeren dr. J, Adriani, mr. W. Th. Grothe van Schellach, ds. K. den Hollander, C. Hubers en dr. H. E. G. van der Mheene werden met algemeene stemmen herkozen tot Be stuurslid. Hierna trad de middagpauze in. In de jongste Bestuursvergadering der afdeeling Gooi- en Eemland van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren is besloten, ter verzekering eener doeltreffende werkwijze, in te stellen een werkcommissie, en zijn als leden daarvan aangewezen de heeren jhr. W. E. Engelen, te Hilversum \V. van den Heuvel, te De Bilt-station en jhr. J. A. Sandberg, te Amersfoort. Aan deze Bestuursleden in het bijzonder kunnen steeds klachten schriftelijk en mondeling ter kenis worden gebracht. In den wedstrijd om het gouden kruis, uitgeloofd dcor den U. P. V. B. ontvangt morgen het eerste elftal van Quick hier het eerste van Voorwaarts, uit Utrecht. Quick 2 gaat voor de tweede medaille- ronde naar het eerste van Vooruit, te De Bilt. H. V. C. 1 ontvangt achter Rustoord voor een vnendschappelijken wedstrijd Go Ahead, uit Deventer. Van verschillende winkeliers ontvangen we het verzoek, geen advertentiön op te ne men omtrent een vliegenden winkel, die zou worden gehouden in de groote zaal van de sociëteit Vereeniging*, een verzoek waar aan we, als steeds, gaarne zullen, voldoen. We kunnen echter niet gelooven, dat het Bestuur dezer in hoofdzaak uit middenstan ders bestaande sociëteit zou toepassen het Vespasiaansche >non olet* en de zaal zou verhuren voor zulk een doel. Aan de Centrale eierveiling der V. P. N. werden gister verkocht 32 168 kipeieren. De prijs liep van f 3.70 tot f 5.50 per 100. De markt was vlot, met veel navraag naar groote en bruine eieren. Onder architectuur van den heer Hs. Kroes wordt te Munsterscheveld (Dr.) gebouwd een St. Henricus-gesticht met scholen voor reke ning van de Congregatie van O. L. Vrouwe van Amersfoort. De 15 inschrijvingen liepen uiteen van f 61 740 tot f43 521, met welk laatstgenoemd bedrag minste inschrijver was C. Krombrink, te Meppel. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. De lantaarns van auto's en rijwielen moeten volgende week uiterlijk om kwart 11a achten, die van de overige voertuigen op 't laatst te kwart vóór negen goed helder branden. Het is volgens Handelsberichten*, de bekende uitgaaf van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, gebleken, dat enkele in Engeland wonende personen, die weinig vertrouwen verdienen, werk ervan maken om aan te bieden Nederlandsche ondernemingen in Engelsche Maatschappijen om te zetten. Met het oog hierop wordt belanghebbenden aanbevolen om, alvorens op dergelijke aanbiedingen in te gaan, deug delijk naar de betrokken personen te infor- meeren en wordt hun voorts medegedeeld, dat de Nederlandsche consul-generaal te Londen steeds gaarne bereid is, zooveel mogelijk inlichtingen te verstrekken. De teerste handen zijn het best in staat om de diepste rimpels weg te nemen. AMSTPRDAMSCRE SNUFJES. Miskend genie! Iemand met een gezond verstand en stevi- gfe handen aan het lijf moet al heel onge lukkig zijn, wanneer hij te Amsterdam z'n brood niet kan verdienen. Tijdelijk, in tijden van crisis, wanneer er alom werkloosheid heerscht, kan hij elk dubbeltje moeten om- keeren vóór hij het uitgeeftmaar normaal leeft hij er flink van en hij en zijn gezin komen, wat men noemt, «knap* voor den dag. Helaas, intellectueele arbeid wordt dikwijls niet zoo goed betaald. Is men een kunste naar, dan is dc boter zelden dik gesmeerd. Is men een genie, dan is men gedoemd droog brood te eten. Het is treurigmaar het is werkelijkheid. Hendrik Poelen van Hoelen was ..10'n genieHij studeerde in Utrecht, maar hield het er niet langer dan éen jaar uit. Toen werd hij literator, leeraar, schrijver van in gezonden stukken in bladen, hulp-corrector aan een annoncenblad. En de oude geschie denis herhaalde zich z'n beurs was einde lijk leeg, en het scbaen hem, dac zijn onder gang naderde. Maar, wanneer de nood het hoogst is, is de redding nabij. En zoo kwam de literator op het lumineuse idee, een aan tal schetsen in een tweevels boekje te pu- bliceeren, en hiermee te colporteeren. Poelen is hierdoor een Amsterdamsche type geworden. Geen predikant, advocaat, dokter, ingenieur of leeraar, of hij beeft wei eens den literator op bezoek gehad. Door zijn beschaafde manieren, die een goede af komst verraden, weet Poelen tot de studeer kamer door te dringen. Daar vertelt hij uit z'n studententijd, nu een dertig jaar geleden hij deelt mee, hoe uitstekend z'n werk is, en wanneer hij het kleine gele boekje op het bureau legt, is er bijna niemand, die hem de paar dubbeltjes, die hij er voor vraagt, durft weigeren. Zóo leeft hij. Arm genie I'REBIKBEURTEN. Zondag to Mei. Evang. Luthersche kerk. Voorm. tol/s uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. totyj uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm. to'/j uur, ds. Ten Cate. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. to uur, ds. Donner. Avond 5i/s uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia), Voorm. to uur, ds. Teerink. Avond 5'/2 uur, ds. Teerink. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5'i4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Voorm. 9'/2 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. to uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-social. samenkomst (Ons Huis). Avond 7 uur, ds. M. C. van Wijhe, uit Berghem. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie, Gaarne had ik dit ingezonden stukje in uw blad van 9 Mei. Bij voorbaat mijn dank, hoogachtend, J. BOSHUIZEN. Amersfoort, 8 Mei 1914. ZONDAGSRUST VOOR KAPPERS. Eigenaardig is het, dat de Zondagsrust in het kappersbedrijf tot het onmogelijke schijnt te behooren en het ware te hopen, dat juist van de zijde van het publiek wat medewer king verkregen kon worden. Men doet tegenwoordig zoo veel voor Zondagsrust en negenuur-sluiting, enz., maar de barbier- kapper moet Zaterdagavond tot 12 uur en nog later werken en dan nog laat men hem den Zondag niet vrij. Er is echter nog meer. Mijnheer A dwingt zijn kapper, 's Zondags te scheren, kan men dan verwachten, dat barbier C zijn werkman niet zal scheren. Beiden doen hun best voor 's levens onder houd. Beiden zijn bang hun klant, bij wei gering, te verspelen. In de bouwvakken en op verschillende kantoren verlangt men een vrijen Zaterdag middag en men krijgt dien ook. Zouden de ze bevoorrechten dan ook niet geneigd zijn, tot medewerking om dezen billijken eisch der kappers te vervullen? Het publiek moet toch in deze voelen, dat de rechtmatigheid van het verzoek op inwilliging aanspraak heeft. En men dwinge toch vooral den Kap per met recht van een slaaf van zijnen ar beid, niet om thuis te komen scheren. Dat dwingt tot oneerlijke concurrentie. Niet de kappers kunnen hier de oplossing brengen, doch alleen het publiek, dat welwillend zijn kan, bewijze hier, dat het iets gevoelt voor dit streven en geve den kappers den vrijen Zondag na den overmatig drukken Zaterdag. BEURSO VERZICHT, van 2 tot en met 9 Mei 1914. De stemming aan de Beurzen blijft traag en ook in de afgeloopen week is in de voor uitzichten nog niet veel verbetering geko men. De omvang van zaken blijft gering, doch waar vooral in speculatieve kringen nog weinig vertrouwen in de toekomst be staat, staan er tegenover het voortdurend aanbod slechts weinig koopers, waardoor de koersen van alle waarden blijven afbrok kelen. Nu eens is het de eene dan weer de andere Beurs, die het voorbeeld geeft van zwakte en nergens wordt eenige veerkracht aangetroffen. Deze week ging de oorzaak der slapheid van de Europeesche Beurzen uit van Parijs, waar het bankiershuis De Neufville zijn betalingen staakte ten ge volge van groote verliezen, in Braziliaan- sche waarden geleden. Het groote aanbod hierdoor voor Parijsche rekening te Londen in Braziliaansche en Zuid-Afrikaansche waar den uitgelokt, deed ook daar de stemming, die aanvankelijk vast was, op de verwach ting van een spoedige bevredigende oplos sing der Ulster-kwestie, omslaan en op zijn oeurt beïnvloedde Londen onz" eigen Beurs. Ook de Berlijnsche Beurs was zonder be paalde oorzaak krachteloos, terwijl het op viel, dat van die zijde een bijna voort durend aanbod in Canadian Pacifies kwam. New-York, die de vorige week in aangena me stemming had beëindigd, volhardde daar in niet lang en kwam geleidelijk weder geheel te staan onder den invloed van de Mexicaansche crisis en de moeilijkbeden, waarin het Missouri-Pacific-stelsel nog steeds verkeert ten opzichte van de verlenging der op 1 Juli vervallende 25 millioen dollar- notes. En zoo ontstond een stemming, die de Beurs ongevoelig maakte voor goede factoren en haar slechts deed zien naar het geen ongunstigs werd gepubliceerd. Het oogstrapport, hetwelk in het einde van de afgeloopen week werd gepubliceerd, bleef zonder invloed. En toch zou het wel de moeite waard zijn geweest, daar wat meer de aandacht aan te schenken, omdat ten slotte de uitval van den ditjarigen oogst wel een van de voornaamste factoren zal zijn, die. over den gang van zaken in de Unie zal beslissen en voor de sporen een betere toekomst zal kunnen openen. Wat nu de gepubliceerde cijfers betreft, deze zijn gunstiger dan verleden jaar en wekken, waar ook de bebouwde oppervlakte zoo veel grooter is, groote ver wachtingen voor de toekomst. Toch dient men nog niet te veel waarde aan die cijfers te hechten, aangezien de oogst nog verre is en het jonge gewas nog den mocilijksten tijd tegemoet gaat. Hoe dit ook zij, waar men thans zijn hoop voor de toekomst der sporen bouwt op de verwachting van een goeden oogst en van een vrachtverhooging, had men wel kunnen verwachten, dat, waar de kans op het eerste groot is, de markt daarvan gunstiger invloed had ondervonden. Ook de koperstatistiek, dte gunstiger was dan men verwachtte, ook al wijst zij een vermeerdering der voorraden aan, bleef zonder eenigen invloed. Wanneer wij de koersen vergelijken, dan vinden wij over de geheele lijst nadee- lige verschillen, die in sommige gevallen verschillende percenten bedragen. Zoo verlo ren Chesepeakes 4 pCt. in verband met on gunstige dividend-geruchten, terwijl Missouri Pacifies het geheele de vorige week be haalde herstel weer moesten prijs geven. Ook Canadians lagen zwak door aanbod van Ber lijn en verloren per saldo bijna 5 pCt. Het bericht, dat het Hooggerechtshof de Equi table Life Insurance in het ongelijk heeft gesteld in haar proces tegen de Union om trent de voorgenomen bonus-uitkeering, had op den koers van deze waarden geen invloed. In de STAATSFONDSENMARKT ging buitengewoon weinig om, terwijl de stem ming algemeen lusteloos was. Onze Nederl. Werkelijke Schuldsoorten konden vrijwel op prijs blijven, met uitzondering evenwel van Integralen, die per saldo een kwart pro cent moesten prijs geven. Van de buiten- landsche soorten vond slechts in enkele handel plaats, steeds tegen fractioneel lagere prijzen. INDUSTRIEELS WAARDEN hadden voor de Amerikaansche soorten een afbrok kelend verloop in overeenstemming met de geheele Amerikaansche markt. Groote koersverlagingen kwamen echter niet voor. Voor Amalgamateós was de tendenz wat zwakker, in verband met de tegenvallende jaarcijfers der Anaconda Copper, hoewel men niet gelooft, dat dit tot gevolg zal hebben verlaging van het dividend bij de Amalga mated. Het is merkwaardig, dat de prijs voor koper betrekkelijk zoo zwak blijft, terwijl de voorraden gedurende de laatste jaren regelmatig zijn afgenomen en in totaal thans nog slechts ruim 110 millioen pond bedragen, tegen bijna 360 millioen pond vijf jaar terug. Met deze cijfers voor oogen blijft men dan ook ten opzichte van de ko- permarkt optimist gestemd. Steelshares lagen betrekkelijk vast, hoewel algemeen een nieu we vermindering in de onuitgevoerde or ders wordt verwacht. Wij kunnen dit niet anders verklaren dan door de hoop, dat de binnenkort te verwachten vrachtverhooging van de sporen ruimere bestellingen voor deze Maatschappij zal ten gevolge hebben. CULTUUR- en MIJNWAARDEN zijn twee afdcelingen van onze markt, die weinig of geen aandacht meer trekken. Wat de eerste betreft lagen aand. Ilandelsvereeniging Amsterdam weer flauwer, op berichten van kapitaalsuitbreiding, terwijl aand. Handels maatschappij stationair bleven. Van mijnwaar den waren Singkep Tin wat flauwer, evenals Redjang Lebongs. De afdeeling der PETROLEUMWAAR- DEN had een beslist flauw verloop, welke flauwe stemming uitging van Londen, in verband met een verlaging der olieprijzen. Aand. Koninklijke moesten een zevental pro centen prijsgeven, aand. Gecons. llollandsche zelfs ruim 10 pCt., aangezien dit fonds onder invloed stond van de minder gunstige April- productie der Astra Romana. Van de Rus sische soorten verloren North Caucasians een 40-tal procenten, in verband met het tegenvallende dividend, terwijl ook Russians flauw waren, nu bleek, dat de terugbetaling van de achterstallige rente op de debentures de kaspositic der Maatschappij zeer heeft verzwakt. RUBBER WA ARDEN lagen stil en brokkelden algemeen af. terwijl TABAKS WAARDEN algemeen lager verhandeld werden en nogal sterk warin aangeboden op minder gunstige geruchten omtrent het thans te velde staande gewas. PROLONGATIE 3 a 3'/-ti tegen 4 vorige week. M. V. L.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5