SIDOL g-esloten De Eerste Amersfoertsclie Glazenwassclierij de allerbeste, wereld beroemde metaalglans Advertentiën. YERKAUE's Roggebrood I. R. I. OÖSTERYEEN, BERN. BROM, Nicolaï Lebret, Electrische Installaties. -Tl - KIKT VETTER Co., Aanbesteding. vergadering van het Utrechtsch Landbouw Genootschap gaf de nieuwe Voorzitter, de heer W. H. de Beaufort, uit Maarn, een overzicht van de banen, waarin hij meent dat het genootschap geleid moet worden door het nieuwe Bestuur, dat niet zijn kracht zal zoeken in afbreken van hetgeen vroeger is tot stand gekomen, maar integendeel in het steunen op de historie van het Genoot schap, dat reeds op een ruim 70-jarig tijd perk van werkzaamheid, waarin telkens groote feiten op den voorgrond treden, mag terugzien. Zonder hierop nader in te gaan, mag toch wel worden gememoreerd hetgeen het Ge nootschap voor het onderwijs heeft gedaan en nog doet, het instellen der verschillende commission voor de behartiging van de on derdeden van zijn taak, de aansporing tot het instellen van de Landbouw-onderlinge verzekering, de velerlei bemoeiingen in zake het tot stand komen van de Rijks-landbouw- winterschool te Utrecht, en nu onlangs weer de instelling van de vce-arbitnge. Steeds rusteloos voortwerken tot bereiking van het doel van het Genootschap: bevor dering van den Provincialen landbouw, zij de leuze en dit kan worden bereikt door welbegrepen grootere persoonlijke samen werking. Ook hier kunnen de voetstappen worden gedrukt van den vorigen Voorzitter, die te recht heeft ingezien, dat het noodig is, den omvang der afdeelingcn te verkleinen en daardoor de belangstelling in het afdeelings- leven te prikkelen. In iedere plaats toch zijn wel met den vinger aan te wijzen de man nen, die aangewezen zijn om in het Bestuur van een afgesplitste afdeeling zitting te ne men. Zoodoende zal het mogelijk zijn, kleinere afdcelingen te vestigen, waarvan de leden elkaar beter kennen en ook meer de zelfde belangen hebben dan dit bij groote afdee- lingen het geval kan zijn. Dit zou vanzelf leiden tot coöperatie op elk gebied, niet alleen een samenwerking om meer winsten te behalen, maar om gemeenschappelijk het algemeen landbouwbelang te dienen. Spreker beval den afgevaardigden en com missarissen der afdeclingen dringend aan, deze quaestie nauwgezet onder de oogen te zien. Om de vertegenwoordigers der afdeelingen in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van hetgeen in de andere afdcelingen ge schiedt, heeft de Secretaris, de heer G. C. Spengler, huize »De Birktf te Soest, een vragenlijst rondgezonden en het resultaat in een overzicht ter vergadering opgehangen. Hieruit valt veel te loerenwant zonder r.amen te noemen, zal het iedereen opvallen, dat er afdeelingen zijn, die in 1913 weinig, enkele die in het geheel niets hebben ge presteerd. Dit kan en moet anders worden, door het tot stand brengen van greater contact van het Dagelijksch Bestuur met de Aldeclings- besturen, door meer gebruik van het Orgaan tot gedachtewisseling en kennismaking, door het houden van excursies, door bespreking van de sociale wetten, die ook voor den land bouwer hoe langer zoo meer van ingrijpen den aard worden. Spreker deed ten slotte een beroep op al len om, met terzijde stelling van persoonlij ke belangen, den bloei van het Genootschap en den Utrechtschcn landbouw te helpen be- voi deren. Vervolgens tot behandeling van de Agen da overgaande, werd besloten, liet nazien van de notulen voortaan op te dragen aan een commissie, en de Rekening over 1913 en de Begrooting voor 1914 goed te keuren. Naar aanleiding van het voorstel der af deeling l.eersum-Amerongen om de districts- kcuringen op te heffen, althans te verminderen en daarvoor in de plaats te stellen afdee- lingskeuringen, ontspon zich een langdurige discussie, doch daar de regeling dier keu ringen aan een Rijks-commissie is opgedragen, kan het Genootschap geen verandering daarin brengen, alleen wcnschen te kennen geven. J Iet voorstel van de afdeeling Wijk-bij- Duurstede om een fonds te stichten ten bate van onbemiddelde jongemannen, die de op te richten Landbouwwintcrschool te Utrecht wenschen te bezoeken, werd aangenomen, met dien verstande dat het Genootschap als bemiddelaar zal optreden, daar het zelf geen middelen daartoe heeft. Vervolgens hield mr. Zaaycr, uit Den Haag, een zeer toegejuichte rede over de vee-arbi trage, die den .(den Mei 1.1. door het Ge nootschap in de Provincie is ingevoerd, terwijl spreker na afloop gelegenheid gaf, vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Men schrijft uit Soesterberg Zaterdag zijn de heer en mevrouw H. Koppeschaar, beiden arts, die hier een jaar of vier geleden het herstellingsoord »Tjcmara« openden en meer nog wellicht bekend zijn als óc leiders van de Montenegrijnscho ambu lance, naar Hilversum vertrokken Het vertrek van deze sympathieke familie is voor hen, die hun eenvoud en hulpvaar digheid mochten loeren kennen, een groot verlies. Jammer ook, dat het heerlijke Tjcmara met zijn prachtige bosschcn, thans onbe woond is. Dr. Paul von Mauser, de uitvinder in r.Sf>3 van het Mauser-geweer, later telkens door hem verbeterd, is in den ouderdom van 76 jaar te Oberndorf aan de Neckar overleden. AMSTERDAMSCUE SNUFJES. liet Blinden instituut. Men schrijft ons uit Amsterdam Neerlands hoofdstad, het aloude Amster dam, is rijk aan liefdadige instellingen. Ze alle met name noemen, gaat niet. We zouden niet volledig kunnen zijn. We willen alleen voor een oogenblik de aandacht der lezers en lezeressen vragen voor een inrichting, naar wij nieenen haar in soort eenig in ons land het Blinden-Instituut, aan de Vossius- straat te Amsterdam. Komt mee de oreede trap op en vertoeft enkele oogenblikken in het vriendelijk tehuis der arme blinde kin deren, door hun ouders hierheen gezonden om tot flinke, nuttige mannen en vrouwen in de maatschappij te worden gemaakt. Wie het gezichtsvermogen verliest, mist wel veel, doch niet alles, liet blinde kind heeft spe ciale zorg en deskundige leiding noodig. Alleen hierdoor kunnen zij van verschoppe lingen, van hinderpalen worden tot degelijke menschen, die evengoed als ieder ander den kost voor zich en de hunnen verdienen en ondanks hun blindheid gelukkig worden. Dit hebben reeds een eeuw geleden de i.iafinen der Independent Order of Odd Fellows begrepen. Van hen is de stichting van een instituut voor het onderwijs van blinden uit gegaan. Het bleek in een behoefte te voor zien. Steeds grooter gebouw moest men be trekken en thans staat daar, aan de Vossius- straat, de rustige straat rechts van het lom merrijke Vondelpark, bet Blinden instituut, waar elk blind kind met liefde en zorg wordt opgenomen en verpleegd. Daar, bij hun ge lijken, vinden ze berusting. Ze Ieeren er al les. Lezen en schrijven in Braillc-schrift is liet grondbeginsel. Rekenen volgt. De meis jes leeron haken, naaien en breien net als ieder ander, en de jongens knutselen er, dat een lust is. De mandenmakersafdeeling heeft vele leerlingen. Vreemde talen worden eveneens onderwe zen, en wie gezien heeft, hoe vlug een blinde op de schrijfmachine kan Ieeren tikken, zal stellig zijn vooroordeel tegen de onbruikbaar heid van blinde menschen prijs geven. Merkwaardig is, welk een jnisten kijk ook blinden kunnen krijgen op de gcograf frische ligging van stad, land, of werelddeel. Het onderwijs der blinden richt zich allereerst op de ontwikkeling vanden tastzin der vingers, die bij jonge kinderen fijner is dan bij die van een jaar of twaalf. Daarom zal een kind van zes jaar vlugger de Braille-teekens Ieeren onderscheiden dan zijn ouder kame raadje. Directeur van het Instituut is de heer Lenderink, een man, die niet alleen het onderwijs der blinden doch ook dat der doof-geboren kindertjes, en dat der doof stomme blinden, grondig heeft bestudeerd. Zijn pupillen kennen hem reeds op grooten afstand, want zij houden van den vriende lijken directeur, die altijd het beste met hen voorheeft. I11 het Instituut wordt nauwkeurig gelet op bijzondere begaafdheden of talenten Mu zikale aanleg komt het meest voor. De blinde organisten van de Vossiusstraat behaalden reeds menigen prijs. Het druk beoefenen der gymnastiek dient niet alleen tot bevordering van de gezond heid, het is om den blinden hun onzekeren, tastenden gang af te Ieeren. Wie hen 's Zon dags ter kerke ziet gaan, herkent hen slechts aan de uniforme kleeding en de dwalende oogen. Hun hoofd is opgericht. De beenen heffen ze flink op. Beklagen mag men ze niet. De kinderen zijn, het is hen aan te zien, gelukkig. In hun tehuis leerden ze zien, zij het dan ook niet met de oogen. Niet ten onrechte staat boven den ingang van het instituut: »Lux in tenebris* (licht in de duis ternis). De ondergeteckenden deelen hierdoor mede, dat hnnne kantoren op alle ZATERDAGEN in de maanden JUNI, JULI en AUGUSTUS na 12 uur zullen zijn. Ainersf. Wissel- en Effectenkantoor. Cattie Co. Louis Hanlo. Heyligers Verhoef. Lainaison Bouwer Co. Methorst Van Lutterveld. Van der Zoo de Jong Van Ophoven. maakt haar geachte clientele bekend, dat het kantoor is VERPLAATST van Utrecbt- schewpg 45 naar UTREC1ITSCHEWEG 22, hoek Lange Bergstraat. Aanbevelend, G. KIERS. AMERSFÖORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. VAN KELDEREN baron RENGER8) Kortegrai-ht 1 Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiön. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal geb<".'\-le kluis (Safe Deposit) volgens tariet, ->p aanvrage verkrijgbaar te zijnen ka. re. 1 Herhaaldelijk ontvangen wij het verzoek, adver tenties bij de faniillc-bericUten tc plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken in dit opziehl geuit» rekening houden kan een vnsle plaats aan advertenties NIKT steeds worden ge waarborgd. De lieer eu mevrouw liÜCKERT -Boson geveu ken nis van het overlijden van hun ZOONTJE. Semarang, 30 Mei 1914. Tanapoetik 10. voedzaam, gezond, smakelijk, 15 cont. Liiugestrnat 46, Ariihemschestraat 11, Telefoon 77, AMERSFOORT. LANGESTRAAT 27, AMERSFOORT. Vertegenwoordiger Utrecht. Ol'ENBARE LEESZAAL Beukculaan 2. Vr(je toegang voor ieder boven 18 jaar. Couranten Vakbladen Tijdschriften Boeken Adresboeken. UITLEENBIBLIOTHEEK. LAMAISON BOUWER Co. Kortegracht 22 naast het Postkantoor. Belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wissels en Coupons. Sluiten prolongatien Safe-inrichting. Kassa vnn 9 tot 4 nnr. Distill. Wijnon. LikeuroD. Lieve Vrouwe-kerkhof, AMERSFOORT. CKEDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BKRGH. WILIIELMIN ASTRAAT 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden ft déposito rekening-courant. Het Bestuur der Vereeniging «Am bachtsschool voor Amersfoort en omstre ken" zal op Vrjjdag 5 Juni 1914, des namiddags te twee uur, in een der zalen van de Ambachtsschool in het openbaar aanbesteden: het bouwen van een Am bachtsschool, smederij-ge bouw en concierge-woning met schaftlokaal op een terrein, liet z.g. Vilders bosch, aan den Leusder- weg te Amersfoort. Bestek en teekeniögen zijn h. f 5. verkrijgbaar aan de Ambachtsschool, waar tevens alle werkdagen tot en met den dag vóór de aanbesteding tusschen 8 en 12 en 2 en 5 uur inlichtingen wor den verstrekt.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 3