Stadsnieuws. zal geen letterkunde dor vreemde talen noodig hebben, voor den ander kan volstaan worden met de beginselen der plant- en dierkunde zoo zijn er zoo vele vakken, waarvan een kort overzicht voldoende is, terwijl andere zelfs geheel gemist kunnen worden. De onderteekenaars zijn dan ook van oordeel, dat de studie van slechts enkele vakken verplicht moet zijn, en dat de meer gevorderde leerlingen zelfs uit de overige beliooren te kunnen kiezen. Hierdoor zal verkregen worden, dat de jongelieden niet reeds vroegtijdig overwerkt, gejaagd en nerveus worden, en zal er tijd voor handenarbeid, muziek of andere kunsten, gymnastiek en sport overblijven. Ziedaar de korte inhoud van het adres, naar aanleiding waarvan dr. H. Beckering Vinckers, leeraar aan de Hoogere Burger school met 5-jarigen cursus te Zalt-Boinmel, aan. aan de «Nieuwe Rotterd. Crt.schrijft Hoeveel ouders in den lande zullen met blijde instemming het adres van de hoog leeraren W. L. P. A. Molengraaf}, J. Ph. Suyling, C. Wir.kler, G. A. I". Molengraaff, W. H. L. Janssen van Raay, D. van Blom, J. H. Valckenier Kips, H. tor Meulen, J. G. Sleeswijk en J. F. Niermeyer, gericht aan de Tweede Kamer, gelezen hebben een adres, dat een protest is tegen de onderwijsregeling, zooals die werd voorgesteld door de Staats commissie. Tal van stemmen zijn er in de laatste ja ren opgegaan en hebbep geroepen om ver lichting van den last, die geladen wordt op de jonge schouders van Hoogere Burger scholieren en Gymnasiasten, maar de Staats commissie heeft die stemmen niet gehoord, ze althans volkomen genegeerd. In plaats van verlichting, brengt haar re geling nog verzwaring. En het is vooral daartegen, dat de onder teekenaars van het adres protest aanteekenen. Vier lesuren per dag achten zij het maximum voor leerlingen van Gymnasium en Hoogere Burgerschool, terwijl nu de meeste dagen gedurende zes lesuren hun onverdeelde aan dacht geeischt wordt, in de hoogere klassen hier en daar zelfs gedurende zeven. Als men daar dan nog bijrekent drie, vier, vijf uur huiswerk voor middelmatige leer lingen, dan is het haast onbegrijpelijk, dat er nog niet meer stemmen opgaan om daar tegen niet krachtiger op te komen. Voor Maandag geeft men dan vaak nog een extra- portie werk op, omdat de Zondag er tusschen ligt. Geen tijd voor muziek, voor teekenen of eenige andere liefhebberijtreen tiid voor wandelen, fietsen of eenige andere sport, of het gaat »ten koste van de studie Zóo kweekt men een vroegtijdig over werkt», gejaagd en nerveus geslacht. Is het wonder, dat jongelui, na die vijf of zes jaar doorworsteld te hebben, aan de Aca demie of de Hoogeschool gekomen, begin nen met eens een jaartje uit te blazen en vaak aan 't uitblazen blijven, tot ze ten slotte deu aftocht moeten blazen. Dat zoo'n ver ontrustend groot percentage studenten sjeest, moet mede voor een deel worden toegeschre ven aan het afgejakker op de Hoogere Bur- school en Gymnasium. En dat is niet de schuld van de leeraren, maar van de bestaande on derwijsregeling en van het Chineesche eind examen, waaraan men maar krampachtig blijft vasthouden, Vele jongelui krijgen zóo'n ingekankerden haat aan de studie, dat ze na de gelukkig doorstane marteling van veertien dagen, eeni ge weken later gevolgd door een lichtere torture van drie dagen, hun boeken wegslin geren om er nooit weer naar om te zien; want het zijn hun ergste vijanden in plaats v-n hun beste vrienden. En moet dat alles nu nog erger worden Ouders het adres van genoemde pro fessoren geeft u gelegenheid om daartegen in verzet te komen, biedt u een kans om iets beters te verkrijgen. Dr. C. E. Hooykaas, uit Vlaardingen, hoopt aanstaanden Zondagochtend voor te gaan bij de godsdienstoefening in de Remonstrantsche kerk, hier. Volgens het >Haagschc Dbld.c schijnen de bezwaren tegen den vrijen Zaterdagmid dag aan de Departementen van algemeen bestuur van zóo ernstigen aard te zijn, dat de zaak opnieuw zal worden overwogen door den Ministerraad. Aanstaanden Zaterdag zijn de Departe menten in de Hofstad dus open en er bestaat veel kans, Jat het pas genomen besluit alweer wordt ingetrokken. liet door de Vereeniging tot bevordering van de rozenteelt »Nos jungunt rosa-c in het Oranjepark aan den Soestcrweg hier ge stichte rosarium zal aanstaanden Zaterdag middag om 3 uur door het Bestuur dier vereeniging officieel worden overgedragen aan het Gemeentebestuur. Omtrent dit rosarium kunnen wij voorloo- pig het volgende mededeelen liet is ruim 4000 M'- groot en heeft dus ruim anderhalf maal de oppervlakte van liet rosarium te Utrecht. Het is beplant met rond 2300 stam- klim- cn struikrozen in 200 variëteiten de mooiste en nieuwste rozen treft men er in aan, even als de beste der oudere soorten. Het rosarium kon hier worden gesticht, dank zij de medewerking van het Gemeente bestuur, dat zorgde voor de noodige werk krachten voor de beplanting, voor het aan brengen van waterleiding, van een nieuwe afrastering en voor de verdere afwerking. Alle rozen zijn geschonken door de ge noemde vereeniging, terwijl deze te zamen met de Vereeniging voor vreemdelingenver keer alhier, ook de noodige tuinbanken deed aanbrengen. Hoewel de nachtvorst van 2 op 3 Mei zeer veel schade toebracht, speciaal aan de stamrozen, laat het zich thans aanzien, dat er op den dag der opening reeds heel wat ro zen in bloei zullen staan. Het rosarium wordt dadelijk na de olfici- eele overdracht voor het publiek ter bezich- tiging gesteld en zal verder dagelijks geopend zijn van 9 tot 12 uur en van 1.30 uur tot zonsondergang. Het spreekt van zelf, dat tegen beschadi ging van het park, het plukken van bloemen, enz. ten strengste zal worden opgetreden. De commissie voor het beheer roept dan ook bij deze de welwillende medewerking in van het Amerstoortsche publiek om dit fraaie park, dat een belangrijke attractie voor onze stad kan worden, ongerept te kunnen be houden. Een heel oud Fransch rijmpje zegt Quant il pleut a Saint-Módard 11 pleuvra quarante jours plus tard, A moins que Saint-Barnabé I.ui coupe l'herbe, sous le pied. Op Sint Médard, den 9 Juni, goot het; en heden, op den naamdag van den heili gen Barnabas, is 't weer buiig. De meteorologen meenen wel, dat beide heiligen niet bijster veel invloed hebben op het wederdoch je kunt nooit weten. In ieder geval is er een vleugje hoop, dat. er na de eindelooze dagen van modder, mist en regen, er nu toch ook een paar komen van zonneschijn, misschien ook nog een zo- mersche Zondagnamiddag. 't Mag anders wel, want Maandag H Juni heeft het op het eiland Rozenburgge sneeuwd. De jongedames F. W. Meiners, C. de Lange en C. Kuyters verwierven de akte van be kwaamheid voor onderwijzeres De heeren C. K. van Daalen, Rijks-land- Louwleeraar, en J Leendertz Czn., Rijks-tuin- bouwleeraar in Utrecht, zijn benoemd tot leden van de examen-commissie voor de Middelbare akte land-, tuin- of boschbouw en de Lagere akte land- of tuinbouwonder- wijs. Kapitein H. A. Seyffardt, sous-chef van den staf der 4e divisie, wordt 13 Juli gede tacheerd bij het ie regiment veld-artillerie. De ie luitenant W. F. K. Bisschoff van lleemskerci- van de 4e mitrailleur-afdeeiing, is aangewezen om deel te nemen aan den tweeden wapencursus voor officier van wa pening bij de artillerie-inrichtingen te den Hembrug. Het eerste concert in dit seizoen op het terras van «Amicitia» zal worden gegeven op i3 Juni. De waterpolo-club «Xeptunus» ontvangt aanstaanden Zondag de Utrechtsche Zwem- Club voor de competitie. We herinneren, dat de Proeftuin van de tu'nbouw-vereeniging «Amersfoort» ook voor niet-leden deze week nog te bezichtigen is van 's ochtends 8 tot 's avonds 5 uur en aanstaanden Zondagmiddag van 2 tot 3 uur. Ook de vereeniging «Handel en Nijver heid» verzond een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal om haar groote instemming te betuigen met het voorstel- Aalberse tot bestrijding van de oneerlijke mededinging en der Kamer te verzoeken, dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk in be handeling te nemen. De plaatselijke afdeeling van den Ned. barbiers- cn kappersbond heeft besloten, de Zondagssluiting te doen ingaan op 5 Juli. Tot heden is bij het Hoofdbestuur van het Hoefijzerverbond bijna f 60 000 ingekomen voor het Nederlandsche kinderherstellings oord. Voor het hoofdgebouw is ongeveer f 80 000 noodig, terwijl het ziekenhulsjc.de lighutten. de mcubileering en de inrichting ten minste f 20000 zullen vereischen. Nog verscheidene sub-comité's in kleinere plaatsen zijn bezig met inzamelen. Het verbond wil trachten, in do week van 1 tot 8 Augustus in zooveel mogelijk alle Gemeenten een straatverkoop te organisccren van de hoefijzerspeldjes. Het is de bedoeling om, als het geld bij een is, onmiddellijk met den bouw te begin- De bouw der Ambachtsschool op het ter rein aan den Leusderweg tegenover de In- fanterie-kazernes is opgedragen aan den aan nemer H. J. van Kalleveen, die met f93 179 minste inschrijver was. Het begin is er Want heden werd door het Elcctro-tech- nisch bureau, Denijs van Roon, in de Utrecht- rechtschestraat, alhier, de binnen-installatie voor clectrisch licht in het het eerste per ceel in onze gemeente als gereed opgeleverd en wel voor den vischwinkel van den heer G. Bunte, aan de Langestraat. We hebben zoo'n flauw vermoeden, dat er in 't najaar, het tijdstip ongeveer, waar op stroom geleverd zal worden, schier geen magazijn in onze hoofdstraat zal zijn, dat zich niet baden zal in het «nieuwe licht». De Canadeesche Regeering bericht, dat er op 't oogenblik in Canada genoeg handwerks lieden en geschoolde en ongeschoolde arbei ders aanwezig zijn voor alle werkzaamheden, die in den loop van 1914 moeten worden uitgevoerd. Wel is er plaats voor landarbeiders, vrouwelijk dienstpersoneel en landbouwers met kapitaal. De Commissaris van politie in de 2e af deeling te Utrecht bericht, dat door de re- cherhe aldaar beslag is gelegd op een nik kelen haarknipschaar, z.g. «tondeuze» met twee daarbij behoorende voor het knippen bestemde platen en een schroefsleuteltje. Op het rechterhandvat het woordAcsculap, en op het linkerhandvat de lettersD. R. G. M. De schaar is verpakt in een kartonnen doos, beplakt met purperkleurig papier, op de bovenzijde een licht groenkleurig etiket, waarop een teekening, voorstellende een haarknipschaar en de woorden «Haarschneide Maschine «Ideal», ie Qualitdt Tondeuse Hair Clipper Schnitthohe 3, 7 und 10 m.M. Beliebtes Modell». Inlichtingen omtrent deze schaar, vermoe delijk afkomstig uit een pakket dat aan een der spoorweg-maatschappijen ter verzending werd toevertrouwd, worden inverwacht bij voornoemden Commissaris. Overneming in andere provinciale bladen dringend gewenscht. Het leven is niet zóo kort, of er is altijd nog wel tijd om elkaar te helpen. "Uit den Omtrek. Ds. K. van As, te Moerkappele, heeft bedankt voor de toezegging van beroep naar de Ned. Hervormde gemeente Bunschoten. Op 23 Juni zal bij het station De Bilt een oefening worden gehouden onder leiding van ilcn dirigeerond officier van gezondheid 2c kl. Nord, uit Utrecht, met Roode Kruis. Burgemeester en Wethouders van Harder wijk stelden den Raad dier Gemeente voor, bij stichting van een Rijks-Hoogere Burger school daar ter stede, waarom een 170-tal Ingezetenen in een adres aan de Koningin heeft gevraagd, den Staat aan te bieden een terrein om niet, ter keuze van de Regee ring, aan den Stationsweg en een bijdrage van f 20. 000 in de stichtingskosten. De Burgemeester deed den Raad een afzonderlijk voorstel en wela. tot aanbieding van een terrein als bovenbedoeld, tot bijdrage van f 40. 000 in de bouwkosten en tot garan tie van f4000 voor schoolgelden per jaar, als maximum na 4 jaar te bereiken of b. aan bieding van een vrij terrein als bovenbedoeld en van f 60. 000 ineens in de stichtingskosten. De Raad besloot Dinsdag, naar aanleiding van een vraag van den Inspecteur van het Middelbaar onderwijs of de Gemeente een offer zou willen brengen voor de tot stand koming dier Rijks-school voor de Over- Veluwe, aan de Regeering aan te bieden een bouwterrein aan den Stationsweg bene vens f25 000, Men verzoekt ons te herinneren, dat het op het landgoed «Hoevelaken» verboden is, met een rijwiel op de voet- en wandelpaden te komen. Een typische illustratie van het getob rnet de booien in het Haagje geeft de volgende advertentie uit een der plaatselijke bladen «Een meisje vraagt voor haar Mevrouw, wegens vertrek door bijzondere omstand g- heden, een net, eenvoudig keuken-werkmeisje. Goede referentiën staan haar ten dienste. Brieven, enz.» Allengs meer gevallen worden bekend van mcnschen, die een ouderdomsrente trekken, welke in geen verhouding staat tot het loon, dat zij vroeger voor hun «arbeid» genoten. Zoo de volgende Te Meppel woont een 70-jarige vrouw, die gedurende de laatste zes jaren bij een IsraGlictisch gezin Sabbath-diensten heeft verlicht, voor een belooning van 10 cent por week. Dit honorarium is voor haar een buitenkansje zij kan thans daarom iedere week f2.— ouderdomsrente halen. Te Maurik woont een man, die langer dan 40 jaren eiken Zondagochtend gedurende ongeveer 3 minuten de torenklok luidde en daarvoor met Nieuwjaar een rijksdaalder als loon ontving. Die man geniet nu voor dien arbeid een ouderdomsrente van f 2 per week, dat is meer dan 4000 percent. Nog een ander geval speelt in de Betuwe. Te Ommeren leefde een gezin, dat eiken dag een Liter jenever verorberde. Die drank werd eiken dag te Lienden of te Ingen in een herberg gehaald door een oude vrouw, die nu voor dien arbeid f 2 per week ouder domsrente geniet. De betrekkelijke beteekenis van de tijds eenheden. Een jaar heeft 364 dagen of 8760 uur, of 525600 minuten, of 31536000 seconden. Een monsch van 70 jaar heeft ge- leeid (elk jaar op 365 dagen gerekend) 25550 dagen, of 613200 uur, of 36702000 minuten, of 2207 520 000 seconden. Waarom, zoo vraagt men zich af, moet men als tijdmaat een bijzondere beteekenis hechten aan het jaaris de seconde niet van de zelfde beteekenis. Men schat het totaal aantal menschen op rond 1500 millioen. Wanneer elk mcnscb 2 seconden werkt, dan verrichten zij evenveel arbeid als óen mensch, die 100 jaar leeft. Daarenboven is ons «jaar» klein in verhou ding tot de jaren op andere planeten. Een Mars-jaar bijvoorbeeld duurt 686 dagen, 23 uur en 30 minuteneen Jupiter-jaar (van 10479 Jupiter-dagen) is gelijk aan 11 Aard- jaren, 314 dagen en 3 uur. N. E. u. E. Bij oorlogsschepen wordt vergrooting van de tonnenmaat alleen gerechtvaardigd door de grootere gevechtskracht, welke het schip daardoor verkrijgt. Vergrooting der lengte gaat gepaard met sterkere machines, hetgeen bij passagiersschepen weinig of geen bezwaar oplevert. Daarentegen staat bij oorlogssche pen naast het voordeel, dat de snelheid groo- ter wordt, het nadeel, dat door de grootere lengte het trelvlak veel grooter wordt, waar door weer een aanzienlijke vermeerdering van het pantsergewicht noodzakelijk wordt. Terwijl de bouwkosten van een oceaan- stoomer ongeveer 2000 pond sterling, of f 24 000 per voet lengte bedragen, zijn zij voor een oorlogsschip niet minder dan 3500 pond, uf 4 2 000 per voet lengte. Het verschil, dat uitsluitend aan de bepant sering is toe te schrijven, zou nog veel groo ter zijn, wanneer de oceaanstoomer van bin nen niet zoo luxueus ingericht was. Wil men de tonnenmaat van een oorlogs schip vergrooten cn toch de lengte niet grooter nemen, dan moet men het in de breedte vinden, om den voorgeschreven diep gang niet te overschrijden. De verhouding van lengte tot breedte is daarom bij oorlogs schepen ongeveer 7 1 en bij oeeaanstoomers 9.3 1. Nieuws uit de openbare leeszaal (Beukenlaan) Belangrijke tijdschriftartikelen Juni. Beteekenis der gebruikte afkortingen A. is De Aarde en haar Volken; Bew. is De Beweging; Bk. is Het Boek; IV R. is Belang en RechtEc. is De EconomistEl. is Elzevier; G. is De Gids; II. D. is Hemel en Dampkring; H. R. is Hollandsche Revue L. Nat. is De Levende Natuur; Nat. is De Natuur; N. G. is De Nieuwe Gids; N. T. is De Nieuwe Tijd N. Tg. is De Nieuwe Taal gids O. E. is Onze EeuwO. K. is Onze KunstO. 1'. is Ons TijdschriftO. is Omhoog S. is De SamenwerkingS. '1'. is Stemmen des TijdsS. W. V. is Stemmen voor Waarheid en Vrede; T. A. G. is Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genoot schap T. G. L. V. is Tijdschrift voor Geschie denis, Land- en VolkenkundeT. S. II. is Tijdschrift voor Sociale hygiene V. D. is Vragen van den DagVr. H. is De vrouw en haar huis; W. BI. is Wetenschappelijke Bladen. I. Algemeene onderwerpen pbilosophie. H. J. van Wijlen, Nieuwe onderwijspoli tiek (S.T.) H. C. Gunning—De Vries, Huwe lijkstrouw of vrije liefde (O.T.). C. Pekel haring, Do laatste hypothese over het wezen van het schoone (G.). dr. A. W. van Ren- terghem, De vrije uitoefening der genees kunst I (G.). 11. P. Berlage, Stedenbouw (Bew). F. H. A. Sabron, Geschiedenis der lijfstraffen bij het Nederlandsche leger (Nav.) prof. dr. P. J. Muller, Het determinisme (V.D.). II. Godsdienst. L. C. Schuller tot Peursum, Het eeuwfeest van het Nederlandsch Bijbelgenootschap (S. T.) J. Snetlage, Mystiek (O.). J. B. Th. Hu- genholtz, Naar aanleiding van «De vleesch- wording des Woord» (O.). III. Sociologie. mr. dr. A. van Gijn, Nog eens hervor ming van de Staats-begrooting I (Ec.) prof. dr. P. van Geer, De Tweede Kamer over het wetsontwerp op het levensverzekerings- bedrijf (Er.) mr. J. Reitsma, De emigratie beweging van Amsterdam, mede in verband met de inkomstenbelasting (Ec.). Parvus, De klassenstrijd van het proletariaat (N.T.) L. L. H. de Visser, Het proletariaat in het bak kersbedrijf en de staking te 's-Gravenhage (N.T.) IV. Taal en letteren. C. G. N. de Vooys, Hoe zijn Anglicismen te beschouwen (N.Tg.) prof. J. J, Salverda de Grave, Het Roelandslied en de theorie

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2