Stadsnieuws. Ook hier ter stede i» een plaatselijk co mité gevormd en het is zeker een goede gedachte geweest van den Burgemeester, die de leden er van uitnoodigde. aan de commandanten der korpsen hier in garnizoen te verzoeken, zitting te nemen naast de Be stuursleden van dc historische vereeniging «Flehitc». Immers gedeelten van de stamkorpsen van het 5e regiment infanterie, van het te regi ment huzaren en van het ie regiment veld artillerie hebben deelgenomen aan don ge- denkwaardigen slag bij Quatre-Bras om twee dagen later bij Waterloo voorgoed de on afhankelijkheid van het vaderland te helpen verzekeren. Ds. B. P. Plantenga, uit Iiaarlem, hoopt aanstaanden Zondag voor te gaan in de Doopsgezinde kerk, hier. De lieer J. Keulen, leeraar aan het Gym nasium en dc Hoogere Burgerschool te Kam pen, hoopt Zondagavond in de religieus-so cialistische samenkomst te spreken over Het Evangelie dei aarde». Ds. H. L. van der Meiden, uit Enschedé, heeft bedankt voor het beroep naar de Chr. gereformeerde gemeenten te Amersfoort Baarn. Ds. A ,M. Donner en ds. H. Teerink zijn door de Provinciale synode afgevaardigd naar de Generale synode der Gereformeerde ker ken. De heer F. Begemann, werktuigkundig ingenieur, benoemd tot Rijks-nijverheidscon sulent in het Westen des lands, waartoe be- hoort de Provincie Utrecht, zal industrieelen in technische aangelegenheden kosteloos van advies dienen. Zijn adres is: Lange Vijverberg 14 te 's-Gravenhage. De vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken» heeft aan Pro vinciale Staten aanvankelijk verzocht om een subsidie van f 4450, later van f 5250. De vereeniging is van plan, groote uitbreiding aan hare cursussen te geven. Gedeputeerde Staten schrijven nu aan Provinciale Staten, dat zij geheel deelen het inzicht van het Be stuur, dat het beter is, op een ruim terrein, dat gelegenheid biedt voor uitbreiding, een geheel nieuw gebouw te stichten, dan eenige duizenden guldens te besteden om een toe stand te verkrijgen, die slechts tot een kort uitstel van de toch noodzakelijke verplaatsing zou kunnen leiden. De Gemeente Amersfoort is bereid, het oude schoolgebouw voor een redelijken prijs over te nemen en een geschikt terrein van voldoende grootte, ook voor mogelijke toe komstige uitbreiding, namelijk 4800 M-. ge legen aan den Leusderweg, in erfpacht te geven. Van het benoodigd kapitaal ad f 130000, hetwelk dc Gemeente Amersfoort zal ver strekken bij wijze van een 4.5 pCts. annuï- teitsleening, af te lossen in 50 jaren, ver meerderd met de opbrengst van het oude schoolgebouw ad f 16 000, zal f 100 000 worden gebruikt voor bouwkosten, f 33 000 voor aflossing van een op het oude gebouw rustende hypotheek en f iz 400 voor in richtingskosten. Annuïteit met erfpachtcanon vorderen samen een uitgaaf van f 7325, welke grootendeels gedekt wordt door het subsidie der Gemeente Amersfoort, hetwelk bij Raadsbesluit van 25 November 1913 is verhoogd tot f 7000. De vereischte uitbreiding van het aantal leerkrachten veroorzaakt een stijging van den post «salarissen» van f 14 175 tot f 20 141.66. Thans blijft nog de vraag te doen, op welke wijze het Bestuur zich voorstelt dc hoogere kosten, die de boven uiteengezette plannen medebrengen, te bestrijden. Behalve het Gemeentelijk subsidie ad f 7000 is op de Rijks-begrooting voor 1914 voor deze school een verhoogd subidie uit getrokken tot een bedrag van f t6 600. In het ontbrekende zal worden voorzien, be halve door subsidiën van de buitengemeen ten en het Nutsdepartement, contributies, schoolgelden en opbrengst verkochte werk stukken, door een verhoogd Provinciaal subsidie van f 3250. Gedeputeerde Staten vinden daarom vrij heid, aan Provinciale Staten voor te stellen, de verhooging van dit subsidie in te willigen. Een bezwaar is, dat het subsidie wordt gevraagd ook voor 1914, terwijl de Provin ciale begrooting voor dit dienstjaar reeds geruimen tijd geleden is vastgesteld. Wat dit laatste bezwaar betreft, kan het Bestuur in deze geen verwijt treffen, aangezien het ireeds 29 April 1913 zijn eerste aanvrage heeft ingediend en alleen aan de langdurige voorbereidende onderhandelingen met de Gemeente Amersfoort de vertraging in de afdoening is te wijten. Aangezien het belang der school meebrengt, dat zoo spoedig mogelijk met den bouw wordt aangevangen en voorat natuurlijk 1 zekerheid omtrent de subsidiën moet zijn 1 verkregen, stellen Gedeputeerde Staten daarom voor, over dit bezwaar heen te stappen, zulks te eerder, nu in het ontwerp besluit de bepaling is opgenomen, dat het verhoogd subsidie eerst zal ingaan met de opening van het nieuwe schoolgebouw, zoo dat het vermoedelijk toch over 1914 hoog stens nog slechts over 2 of 3 maanden zal behoeven te worden uitgekeerd. Vóór de gewone zitting van het Kanton- gericht werd de nieuwbenoemde kantonrech ter, mr. W. van Son, gisterochtend geïnstal leerd. Dit gedeelte der zitting werd bijgewoond door de kantonrcchter-plaatsvervangers mr. K. 11. de Beaufort en mr. C. M. van Voorst Vader, den Burgemeester van Amersfoort, den Commissaris van politie en de Rijks- en vele Gemeente-veldwachters uit het kanton. Mr. A. van Tra a,oudste kantonrechter- plaatsvervanger in benoeming, opende even na 10 uur de zitting en verzocht den grif fier, mr. P. H. F. Bijl de Vroe, de akte van belediging, welke op 10 Juni plaats had, voor te le2en en zeide vervolgens Mr. Van Son, de akte heeft aangetoond, dat U is beledigd. Aan mij is de aangena me taak, U te installeeren. Namens de kantonrechter-plaatsvervangers den griffier en de overige ambtenaren heet ik U van harte welkom. Hef feit, dat U solliciteerde, bewijst, dat U te Amersfoort bevrediging zocht voor een mogelijk reeds lang gekoesterden wensch. Ik hoop, dat die in vervulling moge gaan, in lengte van jaren; ik hoop, dat u hier werk zaam zult mogen zijn tot nut van de recht- zoekenden; ik hoop, dat het U en uw gezin gegeven moge zijn, te Amersfoort te vinden hetgeen U er van verwacht. Mr. A. N. F a b i u s, ambtenaar van het openbaar ministerie, herinnerde vervolgens, dat de plechtige installatie is afgeschaft se dert 1910. Toch wenschte spr. den nieuwen kantonrechter hartelijk welkom te heeten en daarbij den wensch te voegen, dat hij even aangenaam mocht samenwerken met den nieu wen titularis als met diens voorganger, en de hoop uit te spreken, dat mr. Van Son met evenveel voldoening ook in zijn nieuwe standplaats zijn ambt mocht bekleeden als inzijn vorige standplaatsen. Mr. Van Son dankte be ide sprekers voor de zeer waardeerende woorden en vervolgde Zooals U terecht hebt opgemerkt, mijnheer dc ambtenaar van het openbaar ministerie, is het reglement de maatstraf hoe we moeten handelen bij installaties ik zou echter tekort doen aan den giffier, die wel heeft uitgewezen, dat het eenvoudige voorlezing» wel is be doeld alseenvoudig doen voorlezen. Toen ik mijn benoeming uit een der bladen las, was ik zeer verheugd. Ik wenschte gaarne terug te keeren in het arrondissement Utrecht en koesterde reeds lang het plan, me in de omgeving van Amersfoort te ves tigen. Doch bij die blijdschap mengde zich een ander gevoel. Ik stelde mij aanstonds de vraag of ik de plaats wel even waardig zou kunnen vervullen als mijn voorganger, mr. P. J. F. van Voorst Vader, die door zijn bekwaamheid en zijn gemakkelijken omgang in de 18 jaren, welke hij het ambt hier mocht bekleeden, zich tal van vrienden en aller achting heeft verworven. Met ijver en mot lust hoop ik evenwel te slagen, daarbij geholpen door de reeks per sonen, die hier tot nog toe werkzaam waren en die, ik ben daarvan overtuigd, ook mjj zullen bijstaan in mijn soms moeilijke taak. Vooral de kantonrechters-plaatsvervanger hebben een zeer moeieltjke taak. Ik meen, dat we niet genoeg daarop kunnen wijzen, niet genoeg kunnen slaan op dat aambeeld, opdat zij eindelijk eenige vergoeding ont vangen in den vorm eener wettelijke bezol diging. Ik wil volstrekt niet zeggen, dat hun ijver dan zal toenemen dat is haast ondenk baar. Ik weet, dat zij met genoegen de plaats vervanging zullen waarnemen, doch ik hoop, dat ik hen nooit te zeer daarvoor lastig zal behoeven te vallen. Mijnheer de ambtenaar, ik hoop, dat wij inderdaad op aangename wijze zullen samen werken goede samenwerking is dringend noodig en ik vertrouw, dat wij deze zullen weten te bereiken. Te Zaandam en te Haar lemmermeer mocht ik steeds de meest aan gename samenwerking van uw ambtgenoo- ten ondervinden. Ik heb goeden moed, dat dit ook hier het geval zal zijn. Het is mij zeer aangenaam, hier te mogen begroeten den Burgemeester van Amersfoort, wiens aanwezigheid ik op zeer hoogen prijs stel. Ik begroet ook den deurwaarder, wiens naamgenoot, De Groot, te Haarlemmermeer we verleden week naar de laatste rustplaats moesten geleiden en die een humaan man en een goed en zeer gezien ambtenaar was. Ook begroet ik den Rijks-ambtenaar ter Griffie en ik verblijd er mij zoowel voor den griffier als voor mijzelven over, dat we dien hier hebben. Ik begroet ook de Rijks- en de Gemeen te-veldwachters met hun superieuren, met wie het mij een genoegen zal zijn, nader kennis te maken. Ik stel mij voor, de zelfde zittingsdagen te houden als thans gebruikelijk zijn en allen te woord te staan, die mij wenschen te spreken. Ik aanvaard mijn ambt en dank allen, die hier tegenwoordig waren. Bij mijn afscheid te Haarlemmermeer richtte ik ook het woord tot de vertegenwoordigers der pers. Ik wil dit hier'thans óok doen. I Iet is altijd goed als zij de openbare zittin gen bijwoont en precies weergeeft hetgeen daar wordt behandeld. De mededeeling der overtredingen kan afschrikwekkend werken op het publiek, zwakken waarschuwen teg en overtredingenhaar arbeid kan zeer opbou wend werken. Ik aanvaard de hamer en open de eerste zitting, welke echter een kinderzaak betreft en dus zal worden gehouden met gesloten deuren. Ter vervanging van den heer M. van der Horst is van het post- en telegraatkantoor te Culemborg naar hier overgeplaatst dc klerk der posterijen en telegrafie ie klasse W. F. Heusen. De Burgemeester is tot 25 Juni niet te spreken. De heer A. C. Koppejan, werktuigkundig ingenieur, heeft zijn functiën als Directeur der Gemeente-bedrijven hier aanvaard. Slechts in een deel der oplage van het vorige nummer konden we het telegram opnemen waarbij werd bericht, dat is be noemd tot griffier bij het Kantongerecht te Kampen mr. C. M. van Voorst Vader, advo caat alhier, waarnemend griffier bij de Recht bank te Utrecht, werkzaam ter griffie van het Kantongerecht te Amersfoort en kanton- rechter-plaatsvervanger aldaar, met eervol ontslag uit laatstgenoemde betrekking. De heer W. A. Hertog is beëedigd als klerk bij den bewaarder van de hypotheken en het kadaster. De heer J. Bast, lid van de firma A. Bast Zonen, is benoemd tot lid der jury van de Internationale bakkerij-tentoonstelling, welke tot 16 Juli wordt gehouden in het Pa leis van volksvlijt te Amsterdam, De jongedames C. J. C. van Andel en en M. J. D. van Andel verwierven de akte van bekwaamheid voor onderwijzeres. De Amersfoortsche Muziekvereeniging, di recteur de heer J. A. Jochems, zal morgen avond haar tweede concert in dit seizoen geven in de muziektent op het Plantsoen en daarbij het volgende programma ten gehoore brengen 1. Tout Bruxelles en fête, marsch H. Weijts. 2. Ouverture L'idole, R. Polin. 3. Au golfe de Naples, wals Lagardie. 4. Fantaisie Martha» Flotow. 5. Avanti marsch, G. B. Cosseti. 6. Ouverture «Nuit fantastique» Boucara. 7. Vroolijke broeders, wals Rob. Vollsted. 8. Fantaisie »Fête d'automne» G. Falier. 9. Finale. Dit zal het laatste concert van deze ver eeniging zijn, dat onder leiding van den heer Jochems wordt gegeven. Immers hij nam ont slag als directeur met ingang van 1 Juli. Bij het Internationale kegel-concours te Utrecht heeft Amersfoort slechts twee prij zen weten te veroveren; de heer G. de Jager den 6 den serie-prijs personeel, met 93 hou ten (de eerste werd gewonnen met 99) en de heer II. Brandsen een dagprijs, met 39 houten. Verleden week Donderdag deelden we iets mede omtrent het rosarium, deze nieuwe attractie voor onze goede stad. Het Maart nummer van „Rosarium" geeft, met een plattegrond, een zeer gedetailleerde be schrijving van het rozenpark, dat ruim 4000 M- groot is en beplant met 2250 rozen in 200 variëteitenbovendien zijn een 300-tal rozen in potten geplaatst als reserve voor planten, die in den loop van den winter mochten dood gaan. De stichting van het park is mogelijk gemaakt door de welwillen de medewerking van een 20-tal beroeps kweekers, wier namen worden vermeld op de bordjes, geplaatst bij de door hen ge schonken planten. Doordat het park anderhalf maal zoo groot is als dat te Utrecht, doet zich hier beter de gelegenheid voor tot het geven van een demonstratie van de verschillende manieren, waarop rozen in tuinen kunnen aangewend. Het is omgeven door een witgeschilderd hek van 1 M. hoogte en 256 M. lengte en beplant met klimrozen. Het hek is geplaatst op den beganen grondoverigens ligt het geheele rozenpark, behalve het gedeelte bij het prieel aan den linkerkant, 75 c.M. lager. In het midden is een flinke gemetselde bak met fontein aangebracht, diep 1 M. en met een middellijn van 3.50 M. In dezen bak zullen waterlelies in verschillende kleu ren worden geplant, terwijl kleurige goud- visschen er weldra zullen rondzwemmen. Over den bak worden nog twee elkander kruisende ijzeren bogen van 3.50 M. aange bracht, waarlangs de heerlijke klimrozen La Perle en Albéric Barbier zullen worden ge leid. Deze zelfde klimrozen zullen tevens dienen voor bekleeding van het gedeelte van den fonteinbak, dat boven den grond uit steekt. Tot de fontein geven vier oploopende paad jes toegang. Langs deze paadjes zijn de vol gende lei-klim-rozen geplantMrs. Flight, Cats, American Pillar, Anna von Rübsamen, Marco en Ciimbing Captain Christy. Overi gens bevat het middelgedeelte van het park in hoofdzaak stru'krozen en halfstammen. Dit middelgedeelte is aan beide zijden, aan den buitenkant der daarom heen leidende paden, beplant en als het ware afgezet met een rij hoogstammett, waartusschen slingers van klimrozen zijn geleid. Aan de ingangen, aan den kant van Soes- terweg en Parallelweg, zijn groote ijzeren bogen geplaatst, begroeid met klimrozen Tausendschön, Dorothy Perkins, Albéric Barbier en Léontine Gervais. In het midden van de korte zijde, aan de Puntenburgerlaan, is een prieeltje van wit houtwerk, begroeid met klimrozen Albéric Barbier. Ter weerszijden van de daarheen leidende steenen trappen groeien leirozen Lady Gay en the Farquahr, geleid langs ijzerdraad aan houten paaltjes. Daar tegenover is een pergola van 14 M. lengte, bestaande uit natuurhout en beplant met klimrozen in 11 soorten. Het witgeschilderde hek, dat het rosarium omgeeft, is verdeeld in 4 vakken, terwijl in elk vak langs het hek 12 a 16 klimrozen zijn geplant, welker namen op bordjes aan gegeven zijn. In het rozenpark zijn, over verschillende grootere vakken verdeeld, 146 perken aan gebracht, ieder met 10 a 18 struikrozen. Ook langs den buitenrand binnen het hek bevinden zich perken met struikrozen. Tusschen de perken zijn binnenin het ro sarium in hoofdzaak halfstamrozen geplant, en in den buitenrand uitsluitend hoogstam- rozen. De middelvakken zijn beplant met stam en struikrozen, terwijl rondom deze vakken langs dunne ijzeren staven, op pl.m. 40 c.M. boven den grond, leirozen zijn aangebracht. In de groote buitenvakken staat in het midden een tuinvaas, om welker voet poly- antha's zijn geplant. Elk dezer vakken bevat vier flinke perken struikrozenhet zijn dus alle kleine rozen- tuintjes op zich zelf, die aantoonen hoe men in kleine stadstuintjes aardige rozengroepjes kan mr.ken. ^.Ten slotte zij vermeld, dat in het park op verschillende plaatsen fraaie banken gelegen heid zullen geven tot een rustig zitje. Eenige van die banken werden geschonken door Vreemdelingenverkeer», de andere zijn aan gebracht voor rekening van »Nos jungunt rosse». De nachtvorst van 2 op 3 Mei heeft veel schade toegebracht vooral aan de stamrozen, doch het mooie weder van de laatste paar dagen heeft weer veel goed gemaakt. Zeer terecht zeide jhr. Mock Zaterdag bij de overdracht, dat dit geschenk afwijkt van andere geschenken in zoover het op het oogenblik van de aanbieding niet op zijn mooist is. Als eenmaal de leirozen goed zul len zijn aangeslagen en de klimrozen zich zullen hebben geslingerd om ijzerdraad en latwerk, zal het een kostelijk vertoeven we zen in deze rozengaarde. Aanstaanden Zondagavond zullen, naar de »Eembode- meedeelt, de R. K. Volksbond en de R. K. propaganda-clnb op luisterrijke wijze den dag herdenken waarop tien jaar geleden paus Leo XIII door zijn en cycliek »Rerum novarum» de grondwet voor den arbeid vaststelde. Kapelaan P. J. van Schaik, adviseur van den Volksbond, zal spreken over de geschie denis dezer encycliek, terwijl kapelaan A. Schaars, uit Hamersveld, haar zal behandelen in verband met het arbeidersvraagstuk. Een dameskoor onder leiding van mejuf frouw El. Geuer, uit Utrecht, en de harmonie van den Volksbond zullen welwillend mee werken. Het comité voor Plaatselijke keuze hield hier Dinsdag onder voorzitting van den heer II. G o r d e a u Jr. zijn slotvergadering. Na zijn welkomstwoord deelde spr. mede, dat de stoutste verwachting verre is over troffen daar Amersfoort met 2797 stemmen heeft meegedaan aan de nationale beweging tot beteugeling van het drankkwaad. Waren er meer huisbezoekers geweest dan had wei- licht heel Amersfoort geteekend, stellig ten spijt van hen die beweerden, dat de bewe ging niets om 't lijf heeft. Onmiddellijk resultaat zal er niet wezen, doch bij een derden aanval zal er toch wel iets worden opgenomen in de wetgeving, dat plaatselijke keuze mogelijk maakt. De Penningmeester, de heer W. C. Luberti, deed vervolgens rekening en verantwoording, waaruit bleek, dat bij een ontvangst van f 95.20 er een tekort ontstond van f 12.16. Staande de vergadering werd het beheer nagezien en vervolgens onder dankbetuiging décharge daarvan verleend. De Secretaris, de heer A. J. Huys- kens, bracht hierna verslag uit. Daarin worden gememoreerd het ontstaan, de samen-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2