l SIRAX HOTEL PLACE ROYALE Advertentiên. Marktprij zen. jiBUSSINK' KOEK BERN. BROM, Nicola) Lebret, Electrische Installaties. Directeur. Onderwijzeres Berlitz-Methode Besparing in de keuken neel van het openbaar Lager onderwijs waarvoor een ontwerp toen reeds in gereed heid was gebracht hebben wij, om wel bekende redenen, toen geen uitvoering kunnen geven. Thans hebben wij de eer U dat voorstel, waarin slechts een enkele verandering is gebracht, ter vaststelling aan te bieden. Het schijnt ons niet noodig, ter moti veering van dit voorstel in breede beschou wingen te tredenhet houdt eenvoudig in een verbetering van de materieele positie van het onderwijzend personeel. Slechts op een tweetal punten, waar afwijking van de be staande verordening kan worden geconsta teerd, willen wij uw aandacht vestigen. De bestaande regeling geeft voor het bezit van de hoofdakte f 125 eti voor het bezit van een bijakte, zoo van de bevoegdheid gebruik wordt gemaakt, f 150. Voor dit onder scheid hebben wij geen gegronde motivee ring kunnen vinden, waarom de vergoeding voor de hoofdakte is verhoogd. Onder de bijakte was niet begrepen die voor de Wiskunde. De bevoegdheid tot het geven van dit onderwijs kan thans alleen worden verkregen door het bekomen van de daarvoor ingestelde akte van bekwaam heid daarom schijnt het ons in overeenstem ming met de gedachte, die aan de veror dening ten grondslag ligt, die akte afzonder lijk te betalen en gelijk te stellen met de akten voor 1, m en n. Tot het indienen van dit voorstel was reeds besloten, toen de hierbij gaande adressen inkwamen. De kennisneming daarvan heeft ons geen aanleiding gegeven, ons ingenomen standpunt te herzien, behoudens het opne men van de akte p in artikel 8 evenmin hebben wij aanleiding kunnen vinden, in be schouwingen te treden over de aangevoerde argumenten. Het thans aangeboden voorstel zal een hoogere uitgave vorderen van rond f 10 000. Volgens het ontwerp-besluit zal de jaar wedde met ingang van 1 Januari 1915 be dragen van de Hoofden van school Aen Cf 1500 tot f 1900, van school B f 1300 tot f 1700, van school D, E, F en G f 1200 tot f 1600; de minimum-jaarwedde wordt 4 keer met f75 en daarna 2 keer met f 50 verhoogd, telkens na twee jaar dienst (als diensttijd komt in aanmerking de tijd, omschreven in art. 26s der Wet tot regeling van het Lager onder wijs). De Hoofden genieten bovendien vrije woning, zoo mogelijk met een tuin, dan wel huishuur-vergoeding van f 400 per jaar van een onderwijzeres) van bijstand f 650 tot f 1250; de minimum-jaarwedde wordt 6 keer met f 100 verhoogd, telkens na 2 jaar dienst. De onderwijzer(es) van bijstand, die den rang van hoofdonderwijzer bezit, geniet jaarlijks f 150 meer. Bovendien geniet hij indien hij gehuwd is of als weduwnaar éen of meer wettige kinderen heeft en den leef tijd van 28 jaar heeft bereikt, jaarlijks een huishuur-idemniteit van f 50; van een onderwijzeres in Nuttige hand werken buiten de gewone schooluren f 100 tot f 130; de minimum-jaarwedde wordt na 2 jaar en vervolgens na 1 jaar verhoogd met f 25. Een niet-gediplomeerde geniet f75 per jaar. Voor elke Lagere akte Fransch, Duitsch, Engelsch of Wiskunde kan als maximum f 150 en voor elke Lagere akte Geschiede nis, Handteekenen of Fraaie handwerken ten hoogste f 50 per jaar worden toegekend voor de Middelbare akten Fransch, Duitsch, Engelsch en Wiskunde bovendien f 100 per jaar, als het geven van lessen in de school in zulk een vak wordt opgedragen. Voor niet aan de school verbondenen, die onderwijs geven in Zang en Gymnastiek, wordt f 150 per jaar toegekend; voor her- halingsonderwijs aan jongens f 30 en aan meisjes f 35 per wekelijksch lesuur. Door de Tweede Kamer is f 10 000 toe gestaan voor de oprichting van het Proef- fokstation met onderwijsinrichting voor de pluimveeteelt te Amersfoortwel een bewijs, dat het ijverig werken der V. P. N. in het belang der pluimveehouders door Regeering en Volksvertegenwoordiging ten volle wordt gewaardeerd. Deze belangrijke steun is ongetwijfeld grootendeels óok verkregen door het be schikbaar stellen van de benoodigde terreinen, bij »Birkhoven«, door de Gemeente, welke beschikbaarstelling op haar beurt is te dan ken aan het juiste inzicht van het Gemeen tebestuur en de gelukkige samenwerking met de bloeiende onderafdeeling Amersfoort van de V. P. N. Voor hen, die de laatste jaren onvermoeid hebben geijverd om Amerstoort te maken tot het centrum der Pluimveehouderij in Nederland en om bet fokstation hier ter stede gevestigd te krijgen, is deze beslissing van de Tweede Kamer ongetwijfeld een zeer be langrijk sueces. Mr. A. van Traa is herbenoemd tot kan- toni echter-plaatsver vanger in het kanton De Broederschap van Commissarissen van jfclitie in Nederland heeft eergisteren te Rotterdam haar 27ste jaarvergadering ge houden. Nadat eenige huishoudelijke zaken waren afgehandeld, kwam het belangrijkste punt der agenda aan de orde, n.l. »de positie van den Commissaris van politie in de huidige organisatie». Na^ ampele bespreking werd aan het Bestuur opgedragen, zich een drietal leden der Broederschap te assumeeren, om, na ingewonnen informaties omtreut de ver schillende dienstverhoudingen, bij de Regee ring stappen te doen tot herstel der positie van den Commissaris van politie in zijn his torisch ambt, daar, door reorganisaties van politiekorpsen in de laatste jaren, twijfel is gerezen of wel steeds rekening is gehouden met de wettelijke bepalingen, regelende de positie van den Commissaris van politie en met de daarmede in verband staande arres ten van den Hoogen Raad. De heer J. Middelkoop, te Nijkerk, leerling van mr. P. L. Baudet, verwierf gister het diploma voor candidaat Gemeente-secretaris. De heer J. Mensing legde aan de Rijks universiteit te Utrecht met gunstig gevolg af, het tweede Natuurkundig examen. De heer J. A. Jochems heeft gisteravond voor de laatste maal het concert gedirigeerd van de Amersfoortsche Muziek-Vereeniging". wier leider hij langer dan twintig jaren was. Er moeten wel zeer gewichtige redenen zijn waardoor hij reeds met ingang van 1 Juli ontslag nam van de vereeniging, welke op het punt staat, haar 25-jarig bestaan te her denken. De Harmonie van de wagenwerkplaats zal aantaanden Woensdagavond ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan, onder directie van den heer C. H. Stoetzer, een uitvoering geven in de muziektent op het Plantsoen. PREDIKBEURTEN. Zondag 21 Juni. Evang. Luthersche kerk. Voorm. iol/a uw, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10Vj uur, ds. Hooykaas. Doopsgezinde kerk. Voorm, io'/2 uur, ds. B. P. Plantenga, uit Haarlem. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 51/2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia); Voorm. 10 uur, prof. dr. J. Ridderbos, uit Kampen. Avond 5'/a uur, prof. dr. Ridderbos. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 9s/« uur, godsdienstoefening. Avond 5 h4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9'/2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Religieus-socialistische samenkomst. (Ons Huis). Avond 6 uur, de heer J. Keulen, uit Kampen. AMERSFOORT, ia Juni 1914. Appelen f o.a f o.Peren f o.— k f o.—. Nieuwe aardappelen f .5.—a f 5.50 Zand- aardappelen f 2.a f 2.40. Hoendereieren 14.25 a f4.60 per 100 stuks. Bruine eieren f4.60 a f5.30 p. 100 stuks. Grasboter f 1.20 a f 1.40 per Kilo. Kippen fo.8o a f 1.25. Kuikens f o.a f o.Piepkuikens f 0.40 a fo.8o. Ganzen fo.— a fo.—Oude eenden fo.a fo.Jonge eenden fo.8o a f 1.10. Hazen f o.a f o.Wilde konijnen f o. k fo.Tamme konijnen fo.70 a f 1.10 per stuk. Duivéh fo.50 a fo.70 per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f 18. a f22.Zeugen f40.k f80.Biggen f7.a f13.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd w.Ten ongeveerheet. Appelen, heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen; 15 heet. Zandaardappelen 200 000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 500 Kilo GrasboterVette Varkens Magere Varkens; Varkens voor exporf- •lagerij; 600 Biggen en 40 Zeugen. JJerhaaldeifjk ontvangen vrij het verzoek, adver tenties bij de familie-berichten te plaatsen of een andere opgegeven ruimte er voor te reserveeren. Hoewel wij zeer gaarne met verzoeken lu dit opzicht genit, rekening honden kan een vaste plaats aan advertenties NIET steeds worden ge waarborgd. Heden overleed te Amers foort, in den ouderdom van 80 jaar, onze Echtgenoot© en Moeder, Vrouwe WISKJE HTHKKMAN, geb. Van Heioma, eerder weduwe van Mr. T. A. Fontkin. Amersfoort Mr. A. STHEEMAN. Douairière Van BEYMA TUOE KINGMA— Fontrin. Haarlem Mr. A. A. STHEEMAN. Amersfoort, 16 Juni 1914. Geen bloemen. iwmÊÊÊammm—m DEVENTER gaat per el. AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. G. VAN WELDEREN baron RENGKR.8) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. I.ANUKSTRAAT 27, AMERSFOORT. Vertegenwoordiger tan liet Ingenienrs-boreao Utrecht. Wegens tusschentijdsche ontslagname van den tegenwoordigen, vraagt de AMERS FOORTSCHE MUZIEK-VEREENIGING een bekwamen Sollicitatie-brieven worden tot 25 Juni ingewacht bij den Secretaris der vereeniging, Muurhuizen 87 te Amersfoort. SCHILDERLES. A. KEUS, kunstschilder te Putten, stelt eenige uren beschikbaar tot het geven van Schilderles en Kunstgeschiedenis. P. G., akte L. o., Fransch L. o., Nuttige en Fraaie handwerken, uitstekende informa- tie's kunnende overleggen, zag zich gaarne geplaatst aan een school of als gouvernante externe in Amersfoort of omstreken. Brieven onder no. 234 aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. Opleiding akte Slöjd en Fraaie handwerken. Een dame wenscht nog enkele dagen bezet te zien met onderwijs aan een school of met particuliere lessen in handenarbeid, ontwer pen, battikken, rietvlechten, enz. Brieven onder motto «Handwerken» aan het Bureau der Amersfoortsche Courant, Kortegracht 9. VOOR ENGELSCH wordt ook met succes buiten Utrecht gegeven door Mr. W. ÜAVIES, Voorstraat 76M*. Utrecht. Beschaafde, eenvoudige juffrouw wenscht gaarne plaatsing als HUISHOUDSTER, assistente of gezelschap. Spoedig of later. Uitstekende referentiën. Brieven onder letters M. W. aan het Bu reau der Amersfoortsche Courant, Korte gracht 9. verkrijgt men met M a g g is Aiomi. Men lette slechts op de bij iedere flesch gevoegde ge bruiksaanwijzing. Smolders van Osoh. Gesticht 1891). Kortegracht 19, AMERSFOORT, Telefoon 161. Afzonderlijke zalen beschikbaarvoor vergaderingen, diners en soupers. Dagelijks verkrijgbaar van twee tot zeven uur. Middagschotels a 80 ct., bestaande uit soep, schotel naar keuze, lagerecht. Op vastendagen vischgerechten, zonder prijsverhooging. Rekende goede keuken. Rustige kamers voor langer verblijf, tegen pension-prijzen. beste schuurmiddel der we reld yoor potten, pannen, houtwerk, blik, enz. Vraagt monsters by winkelier of drogist. Betrekkingzoekenden, abonneert U op DE BETREKKINGSGID8. Abonnementsprijs bij toezending 1 maal per week f0.60 p. maand of f 1.60 p. 3 maanden; 2 maal per week f 1.of f2.60; 3 maal per week f 1.60 of f4.bij vooruitbetaling. Postwissels met opschrift «Betrekkinggids» aan den Uitgever P. VINK, le PJjuackerstraat 9a, Rotterdam.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2