BIJBLAD Amersfoortsclie entrant Stadsnieuws. van do No. 8430 uitgavo van N.V. de AMERSFOORTSCHECOURANT voorheen Firma A. II. van CLEEFF VaN Z A T E R DAG 20 U X I 1914 K E N N I S O E V I N (1. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gelet op ariikcl 18 der Wet van 4 De cember 1872 (Staatsblad 110. 13 j). Brengen ter kennis van de ingezetenen, dat voor een ieder de gelegenheid tot k o s- telooze inenting wordt gegeven op den eersten Maandag in de maand Juli 1914, des voormiddags te drie ure, in de daartoe be stemde lokaliteit van het voormalig school gebouw aan de Koestraat no. 9. Vestigen er voorts de aandacht op.'dat bij de aanmelding het vertoonen van een ge boortebewijs of trouwboekje gevvenscht is. Amersfoort, 20 Juni 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. II. W. van ESVEI.D. Weth., Loco-Burg. De Loco-Secretaris, K. KAAN Jr. Het meest interessante nummer van de de bioscoop „De Arend" is wel de natuur opname van den cacao-oogst. Ieder kent cacao, doch hoe die wordt ge wonnen, weten buiten Weespslechts weinigen. Ze kunnen het thans gaan zien. Het groote nummer is De mijneigenaar een drama, in scène gezet door de Vitagraph- maatschappij. Sir James Arnold is geruïneerd. Slechts een huwelijk van zijn dochter Emilie met Philip den zoon van den schatrijken mijn eigenaar Arthur Berkow, een jongrnensch verre beneden haar stand, kan hem redden. De vaders komen overeen, dat dit huwelijk zal worden geslotenEmilie verklaart aan Philip, dat zij hem niet liefheeft, maar toch komt het huwelijk tot stand, Inmiddels sterft Sir Arnold's broeders en komt hij weer in het bezit van een onmete lijk fortuin. Emilie behoeft nu niet langer bij Philip te blijven, meent hij. Op het oogentlik waarop zij haar man gaat meedeelen, dat zij hem wil verlaten, gebeurt er een ongeluk in de mijn. Philip spoedt;er zich heen en redt drie mijnwerkers het leven hijzelf blijft echter achter in de mijngang. Door zulk een moed gelroflen, besluit zij hem te redden, hetgeen haar ten slotte gelukt. Van nu aan leven zij zeer gelukkig samen. De reserve-majoor van den Generalen staf S. C. Muller wordt van 20 tot Juli werk zaam gesteld ten stafbnreele van de .1 divisie. Tot reserve ze luitenant bij het 5e regiment infanterie is benoemd de vaandrig C. E. van Dam, van het korps. De dirigeerend officier van gezondheid ie klasse dr. II. Zeehuizen, chef van het militair hospitaal te Utrecht, zal van 17 tot 26 Sep tember optreden als chef van den genees kundigen dienst bij de oefeningen in den vestingoorlog in het I-inge-accès, aan welke de 5e infanterie-brigade deelneemt. De sergeanten C. Bazel en N. K. J. van Waas, van de compagnie hospitaal-soldaten werkzaam bij het militair hospitaal hier, ver wierven het diploma voor verpleger van den Ned. bond van ziekenverplegers. Luitenant A. N. S. W. L. Coblijn, thans van het 2e regiment huzaren, wordt 1 Juli gedetacheerd bij de Iuchtvaart-afdeeling om te worden opgeleid tot militair vliegenier. Kolonel W. A. E. Mansfeldt, provinciaal adjudant in Utrecht, zal in het najaar den dienst met pensioen verlaten. Het eerstvolgende examen voor hen die wenschen te worden toegelaten tot de ver bintenis bij het reservekader der infanterie of vesting-artillerie zal plaats hebben op 14 Juli a.s. en, zoo noodig, op volgende dagen. Adspiranten bchoorén dc kennisgeving, dat 2ij aan het examen wenschen deel te nemen vóór 1 Juli in te zenden aan den hoofdoffi cier voor het reservekader, te 's-Gravenhage. Voor het spring concours van hot ook-op de tribune buitengewoon druk bezochte C011- cours-hippique te Wageningen waren 33 in schrijvingen, van welke slechts 2 niet uit kwamen. De uitslag was: ie prijs: luitenant C. H. Labouchére, Venlo, met Nitouche 2deprijs: luitenant A. Th. (kolenbrander, Amersfoort, met Spes3de prijsluitenant J. M. de Kruiff, met Honey Suckle; 4de prijs: luitenant W. C. baron Van Randwijck, Amersfoort, met KTancred5de prijsluitenant M. R. A. PKchoff van Heemskerck, Amersfoort, met Black; Ode prjjs: luitenant 1'. C. I.. Blom, Breda, met Never Mind en luitenant F. E. Everwijn Lange, Leiden, met Mayo II. Be- stuursprijzen verkregen luitenant P. M. R. Versteegb, Ede, met Salomé, en luitenant F. J. J. Trapman, Amersfoort, met Fox. De A, Z. P. C. hoopt morgen te profi- teeren van den officieelen eersten zomerdag en heeft daartoe een vijftal wedstrijden uit geschreven, welke om twee uur aanvangen in de zweminrichting. Eerst een wedstrijd over 40 M. voor juniores, dan een over 80 M. voor seniores, vervolgens een wedstrijd over 40 M. voor dames en daarna twee polo-wedstrijden, onderscheiden lijk door juniores en door de eerste twee zeventallen der A. Z. P. C., waarbij de voorhoede van het eerste zevental tegen de voorhoede van het tweede, en de achterhoede van het tweede tegen de voorhoede van het eerste zevental speelt. Dat wordt dus een hoogst spannende onderlinge promotie-wed strijd. Xeptunus gaat voor de competitie naar Triton, te Weesp. Kolonel J. Burger, commandant der 5e infanterie-brigade, heeft een zilveren wissel beker beschikbaar gesteld voor voetbal bij zijn brigade, door welke nochtans ook andere openluchtspelen ernstig worden beoefend. De spelleiderscursus, hier sedert anderhalf jaar gegeven door den Ned. bond voor lichamelijke opvoeding, wordt einde Juni opgeheven. In een hoofd artikel in het jongste num mer van »De Kampioen* wordt gewezen op de noodzakelijkheid van een afzonderlijken weg voor wielrijders door een gedeelte van Gooi- en Kernland. Vooral bij Eemnes, waar het beruchte dijkje, vlak langs de Oostzijde der bestrating, den aanleg van oen rijwielpad onmogelijk maakt, is de toestand bepaald gevaarlijk, en verbreeding van den weg, zooals tusschen Naarden en Laren zal geschieden, is hier haast onuitvoerbaar. Daarbij komt nog. dat men feitelijk op dezen weg is aangewezen. Elders kan de wielrijder dikwijls de hoofd wegen, waarop het auto verkeer zich con centreert, vermijden. Hier is echter geen keus. Althans tot dusverre. Het Bondsbestuur heeft het plan opgevat om aar. dezen onhoudbaren toestand een eind te maken door den aanleg van een afzonderlijken wielrijdersvveg van Laren Zuidwaarts, dwars over de heide tot aan de heuvels bij het Laarder Waschmeer, en dan linksaf door de bosschen, om bij Baarn.even ten Noorden van ►Growieveld,* op den straatweg uit te komen. Dit zou een enorme verbetering zijn, ook om van natuurschoon te kunnen genieten maar.... er zijn eenige duizenden mee gemoeid. Hier toch kunnen wij niet, zooals bij het verrukkelijk liet van Bonilsrijwielpaden op tie Noorder-Veluwe, grootendeels volstaan rret het doen afplaggen van de heide. De aard. van den ondergrond en het oneindig drukkere verkeer eischen een geheel anderen aanleg; bovendien moet er hakhout gerooid en grondwerk verricht worden, en dit alle17 kost veel geld. Bij den aanleg van rijwielpaden pleegt de Bond subsidie te geven als de onmiddellijk belanghebbenden hunnerzijds bijdragen. Dit is een billijke en noodzakelijke eisch. Er is dan ook. met het oog op dit plan, reeds op ons aandringen een ■-Vereeniging voor aan- I leg en onderhoud van rijwielpaden in Gooi j en Eemland* opgericht, die gelden bijeen- j brengt en zich met het jaarlijksche onderhoud zal belasten. In dit geval zijn echter de »onmiddellijk belanghebbenden* niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats de bewoners van Laren en Baarn, die zooveel andere wegen I in de onmiddellijke omgeving hebben, maar I integendeel de tallooze wielrijders, die het Gooi plegen te bezoeken. I Op hun medewerking doen wij hierbij j een ernstig beroep. Van de wielrijders natuur- j lijk in de eerste plaats, doch eveneens van de automobilisten, die er óok belang bij hebben, het rij wiel verkeer op dien lastigen weg door Eemnes te zien verminderen. Eenige Gooische automobilisten hebben reeds steun verleend, j Laat ieder zijn steuntje bijdragen. Moge de Penningmeester der vereeniging, mr. L. I,. F. André de la Porte, te Baarn, deze i week veel aangeteekende brieven en post- wissels ontvangen, opdat spoedig met de uitvoering der geheel gereed zijnde plannen een aanvang zal kunnen worden gemaakt. Op het petitionnement voor Plaatselijke keuze werd in de Provincie Utrecht geteekend j door 38 518 van de 153686 inwoners van ten minste 23 jaar, of 25 pCt. der bevolkingi in het geheele Rijk door 670 600. Een vriendelijke hand schrijft ons Te Amsterdam werd Donderdag, onder voorzitterschap van ds. J. IX van Calcar, uit Beverwijk, de Algemeene ledenvergadering j gehouden van de Maatschappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het j huisgezin („Zandbergen"). Uit het verslag van den Secretaris, mr. j Winkel, bleek o.a., dat het aantal verpleeg- j den steeds toeneemt en vooral in het laatste jaar sterk is vooruitgegaan met ingenomen- heid werd gememoreerd de opening van een I nieuw herstellingsoord, „Het Treeker Bergje", bij Amersfoort. De Penningmeesteres, mej. Bouricius, gaf j een relaas over den financieelen toestand, j met opwekking tot steun door lidmaatschap j of schenking. Een commissie tot het nazien der boeken bracht bij monde van den heer Merens. uit Bloemendaal, gunstig rapport uit en huldigde in het bijzonder den Directeur, jhr. W. A. Ortt, onder opwekking aan degenen, die in vroeger jaren voor hun lidmaatschap mochten hebben bedankt, thans weder hun steun aan „Zandbergen" te verleenen. Tot Bestuursleden werden herkozen de heeren prof. F. Kenninck, B. Steggerda, mr. J. Winkel en C. L. G. Schrassert Bert. De Eerste Kamer heeft gister zonder hoof delijke stemming aangenomen het wetsont werp voor de uitbreiding van het artillerie- schietterrein bij Oldebroek. De heer A. Kellenaers, hoofd-redacteur van »De Voorhoede*, het bekende Leidsche weekblad, werpt een balletje op om in 1919, dus over vijf jaar, een Nederlandsche ten toonstelling te houden op het gebied van handel en nijverheid, landbouw en scheep vaart, kunst en wetenschap. Een pracht-idee en lang genoeg te voren aangekondigd om geheel gereed te kunnen zijn en te toonen wat ons klein land vermag. Minder kunnen we ons vereenigen met zijn voorstel om die tentoonstelling te doen plaats hebben te Utrecht »als middelpunt van het land*. 't Wil ons voorkomen, dat Amersfoort daarvoor gunstiger ligt en dat men, om maar eens iets te noemen, op de Vlasakkers terrein te over heeft voor een Nationale tentoonstelling. De rede van dr. Wisse over Lijkverbran ding is thans in druk verschenen, nog iets uitgebreider, dan zij is uitgesproken, en thans in den boekhandel verkrijgbaar gesteld. Aan de Centrale eierveiling van de V.P.N. hier werden gister aangevoerd en grif ver kocht 28 600 kipeieren, waarvan de prijs liep van f 4.15 tot f 5.40. 0 De eendeieren golden f 4,30 a f 4.40, de kalkoeneieren f 8, de parelhoeneieren f 4. Er was levendige handel met ee:i hooge en vastsluitende markt. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. Maat, Hof 2. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór negenen, die van de overige voertuigen op 't laatst vijf minuten voor half tien zijn aan gestoken Er waart hier weer een als heer gekleed persoon rond, die giften tracht te verkrijgen voor een liefdadig doel. Denk er nu toch eens aan, dat dergelijke inzamelaars alléén te vertrouwen zijn als op hun lijst het stempel van den Commissaris van politie ter plaatse staat. Het Hoog militair gerechtshof veroor deelde tot 50 cent of éen dag twee ser geanten van het 16e regiment infanterie, die in eersten aanleg door den Krijgsraad te Arnhem werden vrijgesproken van het te Hilversum op 10 Februari met een rijwiel berijden van het verharde verhoogde voet pad aan de liroest. De Krijgsraad grondde de vrijspraak up de omstandigheid, dat niet was te laste gelegd, dat het feit gepleegd werd binnen de bebouwde kom der Gemeente, zooals de verordening voorschrijft. Het Hof besliste echter, dat uit het proces-verbaal is gebleken, dat het feit wel degelijk binnen de bebouwde kom der iemeente is gepleegd_ Klaag nooit, dat ge niets hebt aan uw leven. Vraag u liever af wat uw naaste omgeving aan uw leven heeft. TJit dan Omtrek. Men schrijft uit Austerlitz, bij Wouden- berg Menigeen zal wellicht ineenen, als hij leest van boschbrand, dat het verbrande deel wei nig °f geen waarde meer heeft. Wanneer het jong hout geldt, is die meening juist als het echter zware dennen betreft, is in de meeste gevallen alleen de voet der boomen zwartgebrand, doch de wortels hebben zóó veel geleden, dat het bosch toch gekapt moet worden. Dat het in dit geval toch waarde houdt, bleek weer bij de inschrijving van het op 22 Mei verbrande bosch van omstreeks anderhalve H.A., waarvan ruim 1 H.A. geschikt voor mijnhout en de rest dunne sparren. Hoogste inschrijver was de heer Van Tilburg, van Terborg, voor f 1405, laagste de heer Van Amerongen voor f Soo. Burgemeester en Wethouders van Har derwijk hebben den Burgemeester van Epe, naar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van Z.Ed.Achtb., bericht, dat zij, na gehouden besprekingen, van meening zijn, hun medewerking tot den aanleg van een locaalspoorverbinditig Harderwijk—Deventer niet te kunnen verleenen, aangezien de Ge meente te weinig belang bij een eventueele tot stand koming van die verbinding zou I hebben. Het Centraal-comité tot steunverleening aan het Nederlandsche Roode Kruis tot uit zending van verplegend personeel en mate riaal naar de peststreken in Ned.-Indië, deelt ons mede, dat op 12 Juni j.l. bij den Pen ningmeester van het Eere- comité, den heer T. J. van Haren Noman, Singel 250 te Amsterdam, aan giften is ingekomen een totaal bedrag van f 177 270.48, waaronder éen gift van f 25 000, vier giften van f 10 000, een van f 7500, vijf giften van f 5000, twee giften van f 3000, een gift van f 2500, acht, giften van f 2000, 26 giften van f 1000. Reeds enkele plaatselijke steuncomité's zon den hun bijdragen in, terwijl verwacht mag worden, dat nog zeer vele steuncomité's zullen volgen. De uitgifte van weekabonnementen, geldig op alle spoorwegen in Nederland, die ver leden jaar werden verkrijgbaar gesteld om de vele tentoontstellingen op goedkoope wijze te kunnen bereiken, beantwoordde niet aan de verwachting. Er werden door alle Maatschappijen te zamen in Nederland 214 eerste klasse, 1174 tweede klasse en 1545 derde klasse abonnementskaarten verkocht. Er werden uitgegeven aan Algemeene vacantiekaarten ie klasse 32825 stuks a f4 of'f 131 300, 2e klasse 134662 stuks a f 3 of f 403 986, 3e klasse 252 924 stuks a f 2 of f505648, totaal 420 311 stuks met een op brengst van f 1 040934, of 36929 stuks meer dan in 1912, met een hoogere opbrengst van f 93 353. Door de vier Maatschappijen werden uit gegeven Kilometerboekjes ie klasse 1000 K.M. 26545 stuks; van 500 K.M. 14289 stuks; 2e klasse 1000 K.M. 51 861 stuks; van 500 K.M. 66421 stuks; 3e klasse 1000 K.M. 29 210 stuks; van 500 K.M. 91 537 stuks, totaal 107 6i6stuks van 1000 K.M. en 172 247 stuks van 500 K.M.dus tesamen 279 863 stuks, of 10880 minder dan in 1912. Kiiometerkaarten ie klasse 5834 stuks 2e klasse 23 065 stuks; 3e klasse 49 815 stuks; totaal 78714 stuks, of 8197 meer dan in 1912. De gezamenlijke opbrengst dezer Kilo meterboekjes en Kiiometerkaarten bedroeg f 4611 384, of f 36 8S0 minder dan in 1912. De Vakschool voor den boekhandel wordt 1 September te Amsterdam geopend ter opleiding van jongens en meisjes, die in den boekhandel, cf onmiddellijk door den boek handel, zich een bestaan wenschen te ver- Naar het schietkamp van de firma Krupp te Meppen is een kanon overgebracht, dat een kaliber heeft van 38 centimeter en 17 Meter lang is. Ieder schot eischt 200 Kilo kruit en kost 6000 gulden. Het kanon zelf heeft 300 000 gulden gekost. Het draagt 24 Kilometer ver, d.i. onge veer den afstand van Amersfoort naar Am sterdam, 's Hertogenbosch, Arnhem, Zutfen of Kampen. Lijst van de aan het kantoor Amersfoort ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke, wegens onbekendheid van de geadres seerden, niet konden uitgereikt gedurende de eerste helft der maand Juni 191.; Brieven (Binnenland). A. Bijl de Vroe, Den Haag. mej. A. A. Gillissen, Hilversum. K. H. Heijsgild, Veenendaal. Van Hoogendorp, Zeist. A. Jansen, Bussum. mej. A. M. Slof, Leeuwarden. Leo Spierings, Rotterdam. Briefkaarten (Binnenland). G. van Bekkum, Amsterdam. E. de Boer, id. Wed. P. Hanrath, id. Treurekamp, id. F. de Jong. Nijmegen, mej. M. Kranen, Amersfoort, mej. W. Mark, Hilversum. Moosdorff Gerritsma, Zwolle. J. H. C. van Slooten. Arnhem. 3 zonder adres.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 5