Stadsnieuws. sche en Javaanschc jongelieden ontsnapt na tuurlijk aan alle controle. Het Nederlandsch Verbond verschaft de adressen over en weer, cn dan kan 't er op losgaan. Nedenandsche sociologen in den dop en politieke tinnengie- ters in spc brieven aan de Javaansche ditos hun jeugdige beschouwingen over de sociale ongerechtigheden van het Westen over. Deze soort correspondenten plegen, ondanks hun leeftijd, tot de zwartkijkers te behooren of althans zich in hun sociologische beschouwin gen als zoodanig te gedragen. Door de zich in dezen vorm uitende associatie van Oost en West die meer op een spelletje lijkt dan op een ernstige poging om de Wester- sche en de Oostersche wereld nader tot el kander te brengen worden alzoo de leerlingen der inrichtingen voor voortgezet inlandsch onderwijs deelgenoot gemaakt van hetgeen er onbekookts rondspookt in het prille brein van den eenen of anderen Ne- derlandschen jongeling. Wat er uit Indië door de Javaansche corres pondenten aan de jeugdige geestverwanten in Nederland wordt overgebriefd, laat zich min der gemakkelijk raden, 't Komt ons voor, dat deze soort, aan alle publieke controle ont snappende associatie meer kwaad dan goed kan doen en dat het Nederlandsch Verbond zich tweemaal had mogen bedenken, alvorens daartoe de hand te leenen. De «Locomotief* schrijft, dat deze «asso ciatie-correspondenties* niet beperkt blijven tot het terrein der politiek en sociologie, doch zich óok bewegen op erotisch gebied. Weten onze jongemeisjes wel, dat hun brieven ook door de kameraden der jongelui worden gelezen en gecommentarieerd? En weten hun ouders en verzorgers dat? Zeer terecht zeggen beide bladen, dat de «associatie van Oost en West* geen kinder werk is en dat, in 't algemeen, zij niet wordt gebaat door dergelijke briefwisseling, doch wel geschaad. De tweede kinderkerk der Ned. Hervormde gemeente zal aanstaanden Zondag worden1 geopend. Zij wordt gehouden in de voormalige Di aconie-school, bij het Sluisje. Met ingang van i Juli is de dienstkring Utrecht der controleerende geneesheeren van de Rijks-Verzekeringsbank gewijzigd. De Provincie Utrecht blijft nochtans be hooren tot dien vierden dienstkring. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben ter kennis gebracht van de Provinciale Staten van dat gewest, dat de Staten van de Pro vincie Gelderland, in afwijking van de be slissing, welke in de najaarszitting van Pro vinciale Staten van Utrecht van 1912 werd genomen op het verzoek van de Collegiën der exonereerende landen om goedkeuring van het gezamenlijk besluit dier Collegiën en van het College ter directie van den Slaperdijk tot wijziping der conventie van 25 Januari 172 in hun vergadering van 16 Juli 1913 hebbei besloten: ie. aan de Collegiën der exonereerende landen cn aan het College ter directie van den Slaperdijk mede te deelen, dat voor de Staten geen termen bestaan tot goedkeuring van de in hun adres aangegeven wijziging va.) artikel VII der Nadere conventie van 25 Januari 1727 over de heulen in den Slaper dijk bij den Rooden Haan, omdat geen wet telijke bepaling bestaat, waarbij die goed keuring wordt gevorderd; 2e. Gedeputeerde Staten te machtigen om, namens de Staten, aan H. M. de Koningin te verzoeken, het tusschen die Staten en hun ambtgenooten van Utrecht gerezen ge schil omtrent de vraag, of de genoemde conventie en die, daarin in artikel 1 aange haald en gedagteekend 11 Januari 1714, al dan niet zijn Reglementen in den zin van artikel 190, lid 2 der Grondwet en artikel 13ft, lid 1, der Provinciale wet, krachtens dat artikel der Grondwet wel te willen be slissen. Dienovereenkomstig werd door Gedepu teerde Staten van Gelderland het gerezen geschil aan de beslissing der Kroon onder worpen. De Kroon nn heeft beslist te verklaren, dat de Conventie van 1714, in dit besluit be doeld, is een Waterschapsreglement en de Nadere conventie van 1727 een wijziging, daarvan en dat mitsdien de wijziging dezer conventies is gebonden aan de wettelijke regelen, die ten aanzien van Waterschaps reglementen zijn gesteld. De ambtenaren der invoerrechten, die in de grensstreken belast zijn met het toezicht op bet internationaal verkeer met automo bielen, motorrijwielen en andere rij- en voertuigen, zuilen met ingang van 1 Juli 1914 voorzien zijn van een onderscheidings- tecken, bestaande uit een vlaggetje in de nationale kleuren, in de witte baan waarvan gedrukt is het woord «Douane*. De bestuurders van alle rij- en voertui gen zijn op vertoon van dat teeken verplicht, het rij- of voertuig te doen stilhouden, ten einde de gelegenheid tot visitatie te geven. De heer H. H. van der Zoo ^de Jong slaagde aan de Rijks-universiteit te Utrecht voor het eerste gedeelte van het practisch apothekers-examen. Trein-controleur T. Lesterhuis, van de N. C. S., hoopt morgen den dag te herdenken waarop hij 25 jaar geleden bij die Maat schappij in dienst trad. Dat hem de eere-medaille der Oranje Nassau-orde in goud werd toegekend, is mede een bewijs, dat zijn goede diensten worden gewaardeerd. De trein, die het stoffelijk hulsel van ma joor Thomson van Amsterdam naar Gronin gen zal vervoeren, zal omstreeks io Juli Amersfoort passeeren. Generaal-majoor P. W. Weber dineerde Zaterdag ten Paleize «Het Loo.« Onder leiding van generaal-majoor P. W. Weber, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, commandant der 4e divisie, zal van 14 tot 18 Juli een kaderoefening worden gehouden in Limburg en Brabant, aan welke, behalve de divisie-staf, zullen deelnemen de brigade- en de regiment-commandanten der divisie. Kapitein J. T. Heins, van het -de regiment infanterie, wordt gedetacheerd bij de 5e brigade. Een poosje geledén maakten we melding van een vinding van luitenant J. P. Bolten, van het 16e regiment infanterie, om den voor het richten zeer hinderlijken rook van mitrailleuses zijwaarts af te leiden. Vrijdag zijn daarmee zeer naar wensch geslaagde proefnemingen gedaan op de vlakte bij Waalsdorp, in tegenwoordigheid van den Minister van Oorlog, den directeur der Schietschool, dien van de artillerie-inrichtingen en andere deskundigen. Militie ie luitenant A. A. de Haas, van het 16e regiment infanterie, is overgeplaatst bij het 34ste landweer-district, te Rotterdam. De zoo heel lang verwachte cavalerie-pro- motie is nu eindelijk afgekomen. Ritmeester F. L. de Voogt, van de rij en hoefsmidschool, is bevorderd tot majoor en toegevoegd aan den inspecteur der ca valerie. Bij het ie regiment huzaren zijn bevorderd tot ritmeester de ie luitenant J. A. baron Van Heeckeren van Molecaten, adjudant van het korps; tot ie luitenant de 2e luitenants jhr. W. S. van den Bosch en A. Th. Colen brander en tot reserve ie luitenant de re serve 2e luitenant dr. Th F. Egidius, van het korps. Ritmeester F. G. de Bas, van het ie re giment huzaren, is bevorderd tot majoor bij het 4e regiment, te Deventer. Tot ritmeester bij de rij-en hoefsmidschool is bevorderd de ie luitenant H. F. C. baron Bentinck, adjudant van het 2e regiment hu zaren. Nn is er toch wel een klein kansje, dat het concert van de stafmuziek van het 5e rigiment infanterie aanstaanden Donderdag avond zal kunnen worden gegeven op het terras van «Amicitia*. De zaal van het bioscoop-theater aan de Langestraat is wegens het zomerbezoek aan zienlijk verkleind en ongeveer teruggebracht tot haar vroegere afmetingen. Een verandering, die werkelijk een ver betering is, omdat de projecties thans veel meer tot hun recht komen. Morgen worden ingelegd de D-treinen Amsterdam—Zwolle en Groningen—Leeuwar den. C. Biezenbos, die al zoo menigmaal hier een prijs behaalde bij de wegwedstrijden van de wielrenners-vereeniging «Volharding* nam Zondag deel aan den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland over 100 K. M., verreden op den weg Brussel - Gent. Ofschoon hij een goed kwartier oponthoud had. omdat hij viel over twee voorgangers, die óok gevallen waren, kwam hij alseefste van de amateurs aan en verwierf daardoor den 8sten prijs. In het Zaterdagmiddag op «Houtrust*, bij Den Haag, voortgezette concours-hippïque won in den landenwedstrijd Nederland met 13 fouten in 4 minuten en 27 seconden. Voor ons land kwamen uit luitenant La- bouchère met «Spes*, luitenant Colenbrander met «Chanteclair*, en luitenant De KruyfÏF met «Honey suckle*. Voor den jachtritom den London-show cup, Zondag tot besluit van dit concours verreden, waren 49 deelnemers. Den isten prijs, den wisselbeker, bemach tigde luitenant De Kruyff, met «Black paddy*, in 2 minuten 46 seconden en met o fouten; den 2den de Belgische kapitein Nijssens, met «Sultane*, in 3.13 minuten, eveneens zonder fouten; den 3den luitenant jhr. Röell, den 4den luitenant Labouchère, den 5den luitenant Trapman, en den 6den de Belgische luitenant D'OuItremont. De voorloopige commissie voor het open baar speel- cn sportterrein laat er geen gras over groeien. Zij heeft, onder toezending van ontwerp statuten, aan de Besturen van een honderd tal vereenigingen en aan enkele particulieren een circulaire verzonden, waarin zij hun steun inroept om de goede zaak te helpen tot stand brengen. De voorloopige commissie meende haar taak ruimer te moeten opvatten en geen kinderbewaarplaats te moeten maken, doch gelegenheid te moeten bieden om volksge zondheid, volkskracht, levensgereedheid en tucht te bevorderen door de bevolking, en in het bijzonder de jeugd, te gewennen aan gezamenlijke lichaamsoefeningen, lichaams beweging en spel onder leiding van deskun digen. Zij hoopt te komen tot een gordel van speel- en sportterreinen rond de stad, waar de jeugd buiten de schooluren dus ook in de vacantie onder leiding kan spelen, vereenigingen openluchtspelen kunnen be oefenen, schoolfeesten en wedstrijden kunnen gehouden (deze worden echter op Zondag niet uitgeschreven door de vereeniging), ter wijl zij zal trachten, cursussen te doen hou den tot het vormen van spelleiders. Weldra dat is indien de Besturen der vereenigingen den tijd zullen hebben gehad, hun leden te raadplegen en er gemachtigden zullen zijn benoemd zal een Algemeene vergadering worden gehouden tot het kiezen van een definitief Bestuur en het vaststellen der reglementen. Het Hoofdbestuur van den Middenstands bond stelde de volgende agenda vast voor het wederom te Dordrecht te houden con gres. Op 15 en 16 Juli zullen op de Algemeene vergadering de volgende onderwerpen beha- deld wordenCheque- en giro-dienstIs reclame in het belang van den Middenstand?; Snel en goedkoop rechtVakopleiding en leerling-wezenVreemdelingenverkeer en Middenstand. Bij de Zaterdag door architect W. Salomons gehouden aanbesteding voor den bouw van een dubbel heerenhuis aan de Blankcnheim- straat werd ingeschreven als volgtH. Hei- lijgers f «2 600, W. van Genderen f 11 950, H. Lablans f11595, Van Veen Heere f 11 443, L. J. Hemels f 10 985, Gebrs. Fijnen- berg f10880, C. J. Kuntz f10567, P. de Bruin f 10 167, H. J. Arbon f9498 en Vos Lensing f 9020. Gegund aan den laagsten gegadigde. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 17 wagens met 10 750 pond kaas. De prijs was 28 tot 32 cent; voor kaas onder Rijks-controle 33 cent. De handel was vlug. Een jongen uit Leusden. die gisteravond rond half zeven op zijn rijwiel van de Var kenmarkt de Langestraat inreed en natuur lijk niet rechts hield, botste bij de Lieve Vrouwe-straat tegen het paard van de tram. De tramkoetsier, die den wielrenner zag aankomen, remde uit alle macht. Een agent van politie trok nog juist intijds den jongen onder het paard, dat door den schok viel, weg. Den koetsier en den agent komt alle lof toe voor hun kordaat optreden. Het 4-jarig dochtertje van R. uit de Hel lingstraat, dat vandaag voor veertien dagen al spelend op den Zuidsingel achteruit onder een juist zich in beweging zettenden wagen liep, is gtster in het St. Elisabeths-ziekenhuis overleden. Naar het Militair hospitaal hier is Zondag middag per rijwiel-brancard vervoerd het lijk van een sergeant der grenadiers, die per rij wiel zich wilde begeven van de legerplaats bij Harskamp naar Den Haag. Omstreeks 11 uur gekomen bij de scherpe bocht van den Rijks-straatweg bij Terschuur, op het punt waar een schuur het uitzicht beneemt en waar een maand of vier geleden een zelfde ongehik plaats had, eveneens met doodelijken afloop, verliet hij het rijwielpad. Op den straatweg kwam van den anderen kant een automobiel, die hem greep en bijna op slag doodde. De automobilist, wien volgens de getuigen geen schuld treft, spoedde zich naar den ge neesheer te Voorthuizen, die slechts den dood kon constateeren, en vervolgens naar Amers foort om zelf ten spoedigste aangifte te doen, ook bij den militairen geneeskundigen dienst. De 20-jarige, die pas examen had gedaan voor den Hoofdcursus, reed aan den ver keerden kant van den weg. Vandaar, dat hij dwars voor de auto kwam en botsing een zóo noodlottig gevolg had. Voor de rechthebbenden zijn terug te bekomen aan het hoofd-bureau van politie: enige zilveren lepels, in het huisvuil gevonden, en een dames-handtasch, een dames-hor loge, een zilveren armband, een broche, een portemonnaie, een lorgnet, alle op den open baren weg gevonden. Ondanks de vele waarschuwingen waagde een wielrijder het, na bezetten tijd zonder licht te rijden. Een proces verbaal met de gevolgen daar van is het loon voor zijn heldenstuk. Een minderjarige jongen, die te Vianen rondzwierf, is naar hier geleid en door de politie op transport gesteld in de richting Meppel. De Hooge Raad heeft gister beslist, dat personen, die niet tot een kerkgenootschap behooren, geen bewijskrachtige getuigenver klaringen kunnen afleggen, zelfs al leggen zij de belofte af volgens het z.g. eedwetje. Of er te Werkendam veel sollicitanten zul len komen voor de betrekking, welke de Gemeente te vergeven heeft? Zij vraagt een meerderjarig ambtenaar ter Secretarie. Deze moet niet alleen volkomen op de hoogte zijn met de Gemeente-admini stratie, maar ook in staat wezen om geheel zelfstandig te werken. En zij geeft daarvoor twee honderd gul den per jaar; dus nog niet ten volle vier gulden per week. Eén buitenkansje is er bij. De gelukkige, die benoemd wordt, heeft uitzicht om óok Administrateur te worden van de Gemeente- waterleiding en hiervoor zou hij honderd gulden per jaar krijgen. Als alles dus meeloopt, ontvangt deze ge lukkige een heelen gulden daags; de Zon dagen niet meegerekend. Altijd indien hij, als Administrateur, geen borg behoeft te stellen en ongerekend zijn bijdrage voor het pensioen. 't Is wel jammer, dat in de oproeping niet vermeld wordt hoeveel uur per dag moet gewerkt, hoe het staat met de kamer huur, of de ambtenaar iedere week een schoon boordje moet dragen, enzoovoort. WATERPOLO. U. Z. C., uit Utrecht, was Zondag weer bij «Neptunus" op bezoek. De Utrechtenaren hebben namelijk geen terrein en spelen daarom al hun thuiswedstrijden op het terrein der tegenpartij. Schiedsrechter Bierlee liet op zich wachten, zoodat pas tegen half drie werd begonnen. Als eindelijk beide zeventallen ten tooneele verschijnen, blijkt het, dat Neptunus volledig is, terwijl U. Z. C. een invaller heeft voor Leusden. Neptunus heeft de eerste minuten het beste van het spel en het Utrechtsche doel ont snapt eenige malen te nauwer nood aan een doorboring. Het is echter uitstel van excecutie, want Vlaanderen ziet spoedig kans, den Utrechtschen doelman te doen visschen. We hebben nu, zooals later bleek, het beste van het spel gehad; er wordt tamelijk wild en ondoordacht verder gespeeld. U. Z. C. maakt gelijk door een doelpunt, dat door Kuiper voorkomen had moeten worden. Daarna is het rust. Na de doelverwisseling wordt het spel van beide zijden nog wat slechter. U. Z. C is in de meerderheid; de aanvallen dezer vereeni ging zijn nu zeer talrijk; er wordt echter menig staaltje van onhandig spel vertoond. Ten slotte werpt een U. Z. C.-speler, binnen de 2 Meter-lijn liggend, den bal in 't doel. Iedereen verwacht natuurlijk, dat de scheids rechter dit doelpunt ongeldig zal verklaren; tot ieders verbazing geeft echter de heer Bierlee met een elegant handgebaar te kennen dat de bal zit. Tegen het einde maakt U. Z. C. aan alle onzekerheid een einde door Vreeswijk ten derden male te passeeren, zoodat Neptunus met 3 j verliest. Het spel stond dit keer op een zeer laag peil. Van beide vereenigingen moeten de spelers trachten meer handigheid met den bal te verkrijgen. Ook werden er pracht kansen verknoeid door te langzaam zijn. De spelers van Neptunus moeten zich veel meer toeleggen op het dekken. Het wil ons voorkomen, dat bet tweede zevental der A. Z. P. C., dat niet eens in de tweede klasse competitie uitkomt, van beide zeven tallen met glans gewonnen had. De middag werd besloten met een nummer hinderniszwemmen en een paar partijen touwtrekken. FUVI. A.s. Zondag speelt hier het eerste zeven- tol der A. Z. P. C. zijn eersten compe titie-wedstrijd tegen het eerste van D. J. K., uit Amsterdam. Neptunus speelt hier dan ook een compe titie-wedstrijd tegen Dolfijn I, eveneens uit Amsterdam. Burgerlijke Stand ran Amersfoort van 19 tot en met 25 JunL GEBOREN: Gerrit, z. van Aart van Soeren en Wijm- pje van den Brink. Wilhelmus z. van Johan Frederik Andreas Hofmann en Gijs- bertha Eibers. Een natuurlijk kind van het vr. geslacht. Petrus Antonius, z. van Arie Rijs en Cornelia Speijer. Henricus Anthonius, z. van Adrianus Coenraad Her- bold en Anna Cornelia van Veggel. Klasina Johanna, d. van Leonard Johannes Moggenstorm en Aletta Johanna Kroeze. Klara Elisabeth, d. van Jacobus Cornelis Adriaanse en Johanna Antoinetta Teunissen.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2