Stadsnieuws. flink ruime afdeeling voor bagage- en goe derenvervoer. De personen-rijtuigen bestaan uit een groo- tere afdeeling voor de ze klasse met 3 ineen- loopende compartimenten van 6 en 1 van 3 zitplaatsen, benevens een afdeeling voor de ie klasse met g even ruime zitplaatsen. De personen rijtuigen hebben een rondom door glas afgeschoten voor- en achterbalkon, s Winters kunnen ze evenals de postafdeeling 'worden verwarmd middels radiatoren. Gister hebben we een proefrit meegemaakt. Te kwart over eenen vertrokken van de Wuytiers-laan, ging het in een goed gan getje die laan af tot de lijn ombuigt naar links om rechts van het Rijks-opvoedings gesticht door den Appelweg iets vóór de stichting «Saint Louis* op den Utrechtschen straatweg uit te komen. Bij het stijgen heeft men een prachtig vergezicht op Soest en om- Sevi"Éf- Acht dagen aan een stuk is men bezig ge weest om die bocht zóo te leggen als ze wezen moesteindelijk is men er in geslaagd, haar zóo te maken, dat het treintje er zonder de minste hapering doorheen glijdt. Als straks de Gemeente naast den tram weg een 14 M. breeden verkeersweg zal doen aanleggen dan zal deze weldra de weg zijn dien automobilisten bij voorkeur zullen volgen, hetzij ze naar Birkhoven, hetzij ze naar de stad gaaneen belangrijke verbete ring voor het verkeer op den Utrechtsche- weg in de bebouwde kom der Gemeente. De Commissie, welke de aandacht vestigt op Amersfoort als woonplaats, heeft op het kruispunt van den Kalkweg en den lommer rijken Utrechtscheweg een reusachtig re clame-bord doen plaatsen, dat wel zeer in in het oog valt en de omgeving niet ont siert. 't Viel op, zoo zacht als het treintje over de rails gleed en, door een vernuftige samen stelling der wissels, steeds rechts hield. De velgen drukken den wissel steeds aan is de trein over den wissel dan springt deze van zelf terug. Terloops zij opgemerkt, dat dit systeem van wissels voorloopig nog wel geen toepassing zal vinden voor zware spoortreinen, zoodat daar voorshands de wisselwachters nog in functie zullen worden gehouden, Langs den Waterheuvet de historische naam luidt ietwat anders Nieuw Cray- enhorst, het gebouw der Oud-Katholieke vacantie-kolonie, Heideheuvel en Eikenhorst, waarnaast het zoogenaamde werkspoor der Genie, een miniatuur-treintje doch met heel wat capaciteit, naar het kamp gaat, bereik ten we na juist 20 minuten rijdsns het Huis ten Halve. Op dit korte traject zijn niet minder dan 21 stopplaatsen, zoodat de wandelaar telkens gelegenheid heeft mee te rijden, de bewo ners der vele villa's aan den weg om het trammetje te verlaten. Even voorbij Zandbergen buigt de lijn weer om, kruist den straatweg en komt ach terlangs het station Huis ter Heide op den spoorweg van De Bilt naar Zeist. Op dit traject is tusschen de rails voor de locaal- treintjes der Ned. Centraal Spoorweg-maat schappij een derde rail gelegd voor de wagens der Ooster Stoomtram Maatschappij, die van Huis ter Heide dus als 't ware de spoorbaan volgen. Even vóór en links van het station Zeist der N. C. S. is in aanbouw een remise voor de nieuwe lijn der O. S. M., terwijl rechts daarvan het kantoor van den chef en het goederen-bureau reeds in gebruik zijn. Precies op tjjd, om 1.55, bereikten we de Parel van het Sticht, gelijk de Zeistenaren bun mooi dorp bij voorkeur noemen, waar reeds heel wat pensiongasten bleken te ver toeven. Zoodra de lijn in exploitatie komt, zullen de trams doorrijden naar het Rond en ver volgens naar Driebergen en naar Rhenen. Daar moet men overstappen in de tram, die naar Arnhem voerter zijn echter ook en kele doorgaande rijtuigen, bijvoorbeeld in de trams die om 11.35 en om '-'5 u'f Amers foort vertrekken. Overstappen en vooral overladen van goederen is met die trams niet noodig; een belangrijk voordeel, waarvan mettertijd druk gebruik zal worden gemaakt. Immers thans moeten de goederen uit het Oosten des lands alle worden overgeladen te Utrecht. Ook het personenverkeer ondervindt veel gemak van deze tram. Te De Biif behoeft men nu niet meer over te stappen oi Dng te wachten op een aansluitenden trein naar Zeist. Wie veel tijd heeft en een hem hoogst vermoedelijk geheel onbekend deel des lands wil leeren kennen, make het geheele traject van Amersfoort naar Arhem. Zeist, Rijzenburg, Driebergen, Doorn, I-eersum, Amerongen, Eist, de Plantage Willem III, Rhenen, de Grebbeberg, Wage- ningen, Renkum, Heelsum, Wolfhezen, Oos terbeek en Arnhem met hun omgeving zul len hem tot zijn groote verbazing leeren hoe heel mooi ons land is. Overal geeft de tram gelegenheid, even uit te stappen. De toestand in de Wuytierslaan is nog slechts een voorloopige. In de Raadsvergadering van 14 Juli werd besloten het terrein over hotel-Reichmann te koopen, zoowel om daar een station voor de tram te bouwen als om de Wuytierslaan te verleggen. Velen hopen, dat het ruiterpad, dat voor een deel werd opgeofferd voor de trambaan, óok weder zal worden aangelegd. Op het tweetal voor predikant bij de gecombineerde Chr. Gereformeerde gemeen ten Amersfoort en Baarn zijn gebracht de heeren J. Jongeneel en H. Hoogendoorn, candidaten van de Theologische school te Rijswijk.| H. M. de Koningin-Moeder zal aanstaan den Donderdag een bezoek brengen aan het Militair hospitaal, hier. De audiënties van den Minister van Finan ciën zullen voortaan worden verleend des Vrijdags om half twee, in plaats van des Donderdags. De Commissaris der Koningin in dit ge west heeft de Burgemeesters herinnerd aan zijn circulaire van 26 Juni 1912 nopens de woonwagen-bewoners en hen nogmaals ge wezen op de wenschelijkheid om geen reis- en verblijfpassen uit te reiken aan Zigeuners of andere in woonwagens rondtrekkende vreemdelingen of om de hun uitgereikte pas sen te verlengen. De Provinciale Staten hebben gister zon der hoofdelijke stemming het subsidie voor de vereeniging «Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken* verhoogd tot f5250. Zij beschikten afwijzend op het verzoek van de Amersfoortsche vereeniging tot be strijding der tuberculose om een jaarlijksch subsidie uit de Provinciale kas van f187.50. De afdoening op de aanvraag van het Utrechtsch Landbouw Genootschap om een subsidie van f 200 werd uitgesteld tot een volgende vergadering. Het vraagstuk der electriciteits-voorziening van de Provincie zal eveneens in een vol gende vergadering worden behandeld. De vergadering wordt heden voortgezet. In 1905 werd door een destijds hier werk zaam zijnd commies der posterijen in het «Tijdschrift voor posterijen en telegrafie* de vraag behandeld waarom de Administratie der posterijen zich, door toepassing van het nieuwe vervoermiddel, niet onafhankelijk zou maken van de spoorwegmaatschappijen en uiteengezet, dat door een auto-dienst de post stukken vooral naar het Noorden des lands veel sneller zouden worden verzonden. Thans wordt van Regceringswege een onderzoek ingesteld naar de kosten en de uitvoerbaarheid van zulk een geregelden auto-dienst, aanvankelijk tusschen Utrecht en Zwolle. Het Bestuur der plaatselijke afdeeling van den Ned. Bond van Gemeente-werklieden verzoekt ons, te verwijzen naar zijn adver tentie in dit nummer nopens de fooien. Nu met ingang van 1 Juli hun nieuwe loonregeling in werking is getreden, is het den Gemeente-werklieden verboden, fooien aan te nemen en het Bestuur doet een beroep op de burgerij om dit verbod te helpen handhaven door ook geen fooien aan te bieden. Verder schrijft het Bestuur: «Evenzoo is het met kermis en nieuwjaar, daar dan door sommige categorieën van werklieden kaartjes worden aangeboden. Mocht dit echter nog gebeuren dan hopen wij, dat de ingezetene, die zulk een kaartje ontvangt, dit zal willen opzenden aan dën afdeelings-secretaris, C. Wijnen, Heiligenbergerweg 45, om zoodoende een einde te helpen maken aan het bedelen door menschen, die dit niet behoeven te doen*. De heer H. van Woudenberg, werkzaam ten kantore van de Gemeente-bedrijven, die onlangs het diploma Boekhouden verwierf van de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden, behaalde nu óok het diploma Boekhouden van de federatie van kantoor bedienden «Mercurius*. Zijn collega de heer G. Karsbergen slaagde voor het Mercurius-diploma Engelsche cor respondentie. De heer H. A. J. H. Vermolen slaagde bij het eind-examen voor werktuigkundige van de Middelbare technische school te Amsterdam. De he' W. Alings verwierf de Lagere akte Handteekenen. Dr. W. C. Schimmel, Directeur van 's Rijks-veeartsenijschool te Utrecht, is benoemd tot eerelid van het Koninklijk genootschap van veeartsen te Londen. Luitenant-generaal G. A. Buhlman, com mandant van het veldleger, zal de Keizer- manoeuvres van het Duitsche leger bijwonen. Luitenant S. Schilderman, van het 3e re giment veld-artillerie gedetacheerd bij de rijschool, zal 1 October optreden als instruc teur bij de trekschool voor de bereden ar tillerie te Bergen-op-Zoom. Majoor V. Noest, thans chef van den staf der 3e divisie te Breda, is met ingang van j October benoemd tot Secretaris-generaal van de Rijks-verzekeringsbank. Aan den cadet-sergeant G. C. Blaauw, van de cavalerie b. t. 1., is toegekend een gouden remontoir-horloge met inscriptie als belooning voor uitstekend gedrag en bijzondere plichts betrachting gedurende zijn verblijf aan de Kon. Militaire Academie. Deze eereprijs zal hem morgen door den gouverneur der K. M. A. worden uitg jreïkt. Programma van het concert, aanstaanden Donderdagavond door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. Bikkers, te geven op het terras van «Amicitia* 1. Koningin Wilhel- mina-marsch, Van der Hegge Zijnen. 2. Ouverture «Haydé*, Auber. 3. In schöner Maiennacht, Walzer, Rentzsch. 4. Grande fantaisie sur des motifs de l'opéra «Roméo et Juliette*, Gounod. 5. Ouverture «Banditenstreiche*. Suppé. 6. Ball^tmusik und Hochzeitszug aus der Oper «Féramors*, Rubenstein. 7. Menuetto, Paderewski. 8. Potpouri sur l'opéra «Les cloches de Corneville*, Planquette. De heer A. L. Versluys, die van 6 tot 9 September weder meedoet aan den Neder land—Engeland-rit, in welke de heer A. Eysink, doch in de fabrikanten-klasse, even eens zal uitkomen met een 3 P. K. Eysink- motor, heeft Vrijdag een tocht gemaakt van Amsterdam naar Brussel en terugheen en terug op éen dag, een prestatie, nog door niemand verricht. 's Ochtends om 2.45 van hier vertrokken, reed hij om 4.44 af van het Beursterrein te Amsterdam, was om 8.29 te Willemsdorp, te 8.50 aan den Moerdijk en kwam om 12.25 te Brussel aan, vanwaar hij om 1.15 weer vertrok. Om 5.59 werd Geertruidenberg bereikt, na een half uur oponthoud wegens banden- pech, om 8 uur was hij te Gorinchemtusschen Utrecht en Amsterdam had de heer Versluys veel last van mist, doch om 10.40 was hij weer te Amerdam, een 20 minuten later dan hij had gedacht. We herinneren nog even aan de Alge- meene vergadering van den Amersfoortschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, welke morgenavond in «Het valkje* wordt gehou den en die toegankelijk is voor iederen be langstellende. Ondanks de warmte (de temperatuur van het water in de zwemschool was 74 graden F.) speelde de H. V. C. hier Zondag tegen een Ajax-combinatie uit Amsterdam. De rust ging in met 2—0, het einde kwam met 72 in het voordeel der thuisclub. De verkoop der bloempjes voor «Her wonnen levenskracht* heeft Zondag in stad en omgeving opgebracht f 686.17. De kleine verkoopstertjes uit de Lieve- Vrouwe-parochie brachten f 296 bij elkaar, die uit de St. Franciscus-parochie f 144.30, die van de St. Henricus-parochie f 101.65; Hoogland gaf f 56.40, Hamersveld en Achte- veld ieder f 44. De Vereeniging tot bestrijding der tuber culose te Amersfoort is er in geslaagd, de hand te leggen op een stuk gronds, uitko mend op den Bloemweg en den Utrechtsche weg, naast het perceel van Wethouder Van Es veld.. Daarop zullen worden gebouwd lighallen, terwijl het bestaande woonhuis wordt inge richt voor consultatie-bureau en woning voor den concierge, die tevens is belast met het toezicht op de patiënten. Het ging het Bestuur der afdeeling, dat zijn taak zoo gaarne ruim opvat, zeer ter harte, dat bet in den laatsten tijd zoo veel aanvragen van patiënten om in de lighallen een plaatsje te vinden, wegens gebrek aan ruimte moest afwijzen. Het hoopt door den thans getroffen maat regel in de eerste jaren te kunnen voldoen aan alle aanvragen. Het Bestuur meent, dat thans het oogen- blik is gekomen waarop het een beroep mag doen op de offervaardigheid der stadgenoo- ten, ten einde de kosten van den aankoop en de inrichting te kunnen bestrijden. Het vraagt geen nieuwe dan wel verhoogde jaarlijksche bijdragen, doch een gift ineens en vertrouwt, dat de circulaire, welke binnen kort zal worden verzonden, niet allee* aan dachtig zal worden gelezen, maar dat ook het aangehechte Inteekenbiljet door ieder, naar zijn vermogen, zal worden ingevuld, zoodat de bestrijding der immers geneesbare ziekte ook hier ter stede met kracht kan worden ter band gengmen. Aan de kaasmarkt werden gister aange voerd 29 wagens met 12 850 pond kaas. De prijs was 27 tot 29 eer,!, voor kaas onder Rijks-controle 31 cent. De handel was vlug. Een aan ziekte gestorven paard werd onder politietoezicht onbruikbaar gemaakt voor de consumptie. Een minderjarig meisje, dat zich ophield in een logement hier, is door de politie teruggeleid naar haar ouders te IJselstein. Zij geleidde naar hun ouders een meisje uit Putten, dat te Amsterdam zwervende werd aangetroffen, en een jongen uit Ame rongen, die te Zvaag-Westeinde rondzwierf. Zij hield hier aan een gesignaleerde, die nog 3 dagen te goed had. Luister als het geweten fluisterend spreekt, opdat ge niet spoedig zult hebben te hooreu naar de luide stem van het berouw. Vit den Omtrek. H. M. de Koningin-Moeder gaat aan staanden Zaterdag naar Arolsen, doch keert 31 Juli terug op «Soestdijk*, waar het Ko- ninklijk gezin den 1 Augustns wordt ver wacht. Het winnen van hooi in de Eemnesser- polders is, om zoo te zeggen afgeloopen. Veel hooi wordt verzonden naar het Gel- dersche. waar de uiterwaarden dit jaar een zeer zuinig beschot gaven. Burgemeester en Wethouders van Hilver sum stellen den Raad dier Gemeente voor, een Kon. besluit uit te lokken, waardoor het salaris van den Commissaris van politie, dat thans f 2800 bedraagt, zal worder. ver hoogd tot f 3200. De eerste eiermarkt te Lunteren zal mor genochtend worden gehouden. Slaagt zij, dan kan de Raad van Ede bij Provinciale Staten de instelling dier markt bevorderen. Kapitein P. D. van Essen heeft bij Putten een terrein aangeboden, dat zeer geschikt is om te worden gebruikt voor tusschenlau- dingsplaats door vliegeniers. Het is bereids daarvoor ingericht. De Gemeenteraad van Soest besloot, aan Gedeputeerde Staten voor te stellen, de jaarwedden van den Burgemeester, den Secre taris en den Ontvanger te brengen van f 1400, f1300 en f750 op f 1800, f1700 en f900. Gisterochtend is te Amsterdam in den ouderdom van 71 jaar overleden David Tobias Bamberg, de bekende goochelaar, in engeren kring geëerd door zijn groote lief dadigheid. WATERPOLO. Het eerste zevental der Amersfoortsche Zwem PoloClub speelde Zondag te Rot terdam, weer tegen De Maas. Vóór de rust waren de Rotterdammers overwegend sterker; door middel van de Benega's werd 4 keer gedoelpunt. Na de doelverwisseling echter kwam A. Z. P. C. in de meerderheid en Wagenaar en IJselsteijn wisten ieder éen doelpunt te makenechter scoorde Maas óok nog eens, zoodat het einde met een 5-2 nederlaag voor de Amersfoorterskwam. Neptunus verloor te Amsterdam tegen Dolfijn, uit Weesp, met 3o. FUVI A MSTERDAMSCHE SNUFJES. DE BARREVOETERS. Het is nu bijna een jaar geleden, dat wij de aandacht vestigden op een nieuwe be weging, die der hoedeloosheid. Zooals alle belangrijke cultuurbewegingen ging die óok uit van de hartader des lands. Amsterdam is nu eenmaal het centrum van Nederland. (Onze Amsterdamsche waarnemer beweert dat wel, doch het bewijs zou, dunkt ons, niet zoo gauw te leveren zijn. Red.) Die hoedeloosheid, zooals wij de beweging nu maar zullen blijven noemen, viel te be schouwen als een deel der zoogenaamd humanitaire beweging, waartoe wij bijvoor beeld ook het geheelonthouden, het planten- eten, het niet-rooken en het rein-leven reke nen. Die geheelonthouders, vegetariërs, enz. zijn hun tijd een heel eind vooruit. Het zijn eigenlijk menschen van het jaar 2000, en moet er dus op het gebied van cultuur iets nieuws worden uitgevonden, dan is zoo'n lid van de humanitaire beweging daarvoor de aangewezen man. Hij heeft z'n hoed opge borgen uit principedat is hier de groote kwestie. En die andere hoedeloozen, die bij gebrek aan vlas-blonde krullen hun gepoma- deerde scheiding door de zon laat roosteren, zijn na-apers, zonderlingen, kudde-dieren, enz. De humanitairen zijn de stuw. Met die hoedeloosheid hebben zij een enorm succes gehad. Zelfs menschen, die tweemaal op een dag vleesch eten, hebben zij tot de hoede loosheid bekeerd. moet eens te Amster dam komen kijken om nog niet eens over het Gooi te spreken. Werkelijk, mevrouw, echt chicque heeren, die u zich alleen maar kunt voorstellen in gekleed costuum, laten hun hoogen hoed thuis, en doen mee aan de hoedeloosheid.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2