DE PRINS. UNION BLOOKERS CACAO, TAFELWATER DAALDERS DE HUISHOUDGIDS. Alléén ,*«55% SINGER Jlgp SINGER-MAATSCHAPPIJ, De Groene Pompadour. LUVD1ISÏSKJD. SOMNAMBULE. FLEHITE MAILDIENSTEN Feuilleton. Een zoenoffer. MAGLXKXLDS oc TRISZBIZSBSBG HET BESTE TE AMERSFOORT VERKRIJGBAAR BIJ. M. R. N. OOSTERVEEN, Langestraat 95 en Arnliemschestraat 11, Telefoon 77. Een verkoelende Drank van Meng in een glas i lepel Blooker's Daalders Cacao en 2 lepels suiker met een scheutje koud water goed dooreen, vul het glas met spuitwater of koude melk en de drank is gereed. Gouden Medaille, Gent 1908. Onder redactie van mevrouw V.T. van der VECHT, Oud-leerares in Koken en Voedingsleer. Dit tijdschrift verschijnt eiken Zaterdag. Proefnummers gratis en franco verkrijgbaar bij iederen Boekhandelaar en aan het bureau van »DE HUISHOUDGIDS* Burgstraat 65, UTltECHT. Onze machines behoeven geen aanprijzing in winkels met DIT uit- hangbord zijn de Wij verzoeken slechts er op te letten, dat ze Naaimachines fj aan het juiste adres gekocht worden. verkrijgbaar. Amersfoort, Westslngel 49 hoek Yarkensmarkt. In eiken Boekhandel teekent men in op den 14eti Jaargang van De mooiste Illustratie in Nederland. Behalve een groot aantal zeer fraaie platen en portretten, die de voornaamste gebeurtenissen in Nederland en in het buitenland in beeld brengen, tal van belangrijke geïllustreerde artikelen op elk gebied en boeiende novellen van bekende Auteurs, begint vanaf heden in dit weekblad een nieuwe serie romans Een zeer boeiende Roman van de bekende schrijfster E. VON ADLERSFELD—Ballestrem. Verder in de Bibliotheek yan >De Prins* de boeiende roman van C. N. en A. M. WILLIAMSON Daarna de nieuwe roman van A. GEOFFROY i Mr Alle abonnó's zyn verzekerd. "VU Men abonneert zich door het geheele land bij eiken solieden Boekhandelaar of bij de Agenten tegen f3.per jaar voor de gewone, en tegen f5.per jaar voor de luxe editie. Abonnementen kunnen met elk nummer aanvangen, doch zijn steeds verbindend tot No. 52. Op plaatsen waar geen Boekhandelaar gevestigd is, kan men zich direct per post abonneeren tegen toezending van postwissel van f 3.75 voor de gewone en f 5.75 voor de luxe-editie, aan de Uitgever N. J. BOON, Anisteldjjk 13, Amsterdam. Men ontvangt daarvoor een prachtige illustratie van 20 groote bladzijden op mooi papier met 40 a 45 platen per week. Oudheidkundig Museum. Dagelijks te bezichtigen voor niet leden a f 0.10. Kosteloos des Dinsdags van 10 tot 12 en van 1.30 tot 3 uur. CREDIET- VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van den BEKGH. wilhelm in astra at 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. WIJZE van VERZENDING. Laatste Busltohtino JULI. AUGUSTUS. OOST-IN DI Uit Amsterdam, niet de s.s. der Maatschappij Nederland. 10.— 's av. 3, 17, 31 14, 28 Uit Rotterdam, met de a.s. der Rotterdamsche Lloyd. 10.— 'aav. 10, 24 7, 21 Over Genua, met de s.s. der Maatschappij Nederland.!j G.5 'b m. 1, 15, 29 12, 26 Over Marseille, met de s.s. der Rotterdamsche LloydS) 8.10 'sav. 7, 21 4, 18 ld. met de Fratuche pak- boot. 6.25 's m. 11, 25 8, 22 Over Brindisi, met de En- 3, 17. 31 14, 28 gelsche pakketboot 10.45 'a m. 10, 24 7, 21 Over Napels met de Duit- iche pakketboot S.10 'sav. 8, 22 5, 19 SURINAME. uit Amattdani. 10.— rv. 2, 16, 30 13, 27 over Saint Nataire. 0.25 's m. 4 over Southampton. 10.- 'sav. 13, 27 10, 24 CURAQA0. over Amsterdam. 10.— 'sav. 2, 16, 30 13, 27 over Hamburg 10.- 'sav. 5 l'J 5, 19 over New-York 5.15 'sav. Dinsdag en Vrijdag Dinsdag en Vrijdag X00RD-AMERIKA eikei Dinsdag en V r ij d a g, laatste buslichting 5.10 'a avonds. J) Nazending 5.10. Suppleroire mail voor brieven, briefkaarten kende Btukken van allerlei aard 0.26 's morgens. Ter drukkerij van de Naam" looze Vennootschap „De Amers- foorleche Courant voorheen firina A. H. van CleefF' worden spoe dig, net en billijk vervaardigd Aauplakbilletteu Aandeelen Bestekken Bonbockjes Briefhoofden Cheques8 Doodsberichten Dissertaties Enveloppen Facturen Formulieren 6eleibilletten Huweljjksbrieven I n wikkelpapiei en Jaarverslagen Kennisgevingen Linieerwerk Menu'» Nota's Orderbriefjes Pandbrieven Prijscouranten Registers Rouwbrieven Staten werk Tarieven Trouw brieven Uituoodigingsbrieveu Verlovingskaarten Visitekaartjes Wissels Zegels en elk ander voorkomend boek- of steendrukwerk. 5.) Na herhaald hoesten, had eindelijk een der af gevaardigden den noodigen moed bijeen om te uutwoorden „Zooal» u terecht vermoedt, mijnheer Mercker, hebben wij van onze kameraden de opdracht gekregen om u ernstig te vragen of er dan geen mogelijkheid zou zijn, dat het tueschen u en ons tot een minnelijke schikking komt". „Een minnelijke schikking? Dat klinkt alsof jelui mij voorwanden kon voorschrijven. Ver geet dit niet, Martens, en maak het ook aan de anderen duidelijk, al hetgeen een verbetering van de arbeidstoestanden betreft, kan slechts uit mijn eigen vrije besluit voortvloeien. Er is van vormelijke onderhandelingen tusschen ons evenmin sprake als van een schikking of iets dergelijks". „Wij willen hier nier redetwisten, mijnheer Mercker" hernam de oude wever „want er is ons al bitter weinig aangelegen, of wij voor een macht gelden, maar wel daaraan om te leven en onze huiegezinnen voor honger en ellende te vrijwaren. Eu daartoe zullen wij, ondanks al onzen vlijt, niet meer in staat zijD, wanneer de nieuwe fabrieksbepalingen ingevoerd mochten worden. Onze loonen zijn sedert den dood van den handelaraad reeds tweemaal verminderd en wij hebben het ons laten weggevallen, ofschoon wij te nauwer nood meer dan droog brood ver dienen tegen nóg lagere loonen echter dan de tegenwoordige, kunnen wij niet werken bjj God wij kunnen het niet en wij koesteren het ver trouwen, dat u dit zult iuzien". „Zoo; ben je nu ten einde, of heb je nög wal te zeggen?" „Neen, mijnheer. Vóór eenige weken waren wij van plan, een kleine loonaverhooging te vra gen thans willen wij er ons echter mede tevre den stollen, als maar alleB bij het oude blijft". „Nu, dat is voor julie doen nogal bescheiden. Maar vooreerst echter zult gij ondanks dat alles genoegen moeten nemen met de nieuwe fabrieks bepalingen en de verminderde loonen. De toe stand onzer industrie maakt mij de uiterste spaarzaamheid tot plicht, war.t je weet heel goed, das ik niet alleen voor mijn eigen voordeel moet zorgen, maar ook nog de verantwoordelijkheid te dragen heb, dat de vrouw en de dochter van mijn overleden compagnon geen verliezen lijden". Nu achtte waarschijnlijk de andere afgevaar digde het wenschelijk, een woordje in het ge sprek te mengen, doch het was zeer zeker een hoogst ongelukkige ingeving, die hem zeggen deed „O, wanneer de handelsraad zaliger nog in leven ware, dan zou het heel wat beter met ons gesteld zijndie ware niet doof gebleven voor een verstandig voorstel". Mercker drukte een oogenblik de lippen opeen en zeide toen scherp: „Wat mijnheer Hadenroth gedaan of niet ge daan zou hebben, is mij totaal onverschillig. Mijn principe is, in elk geval nimuier toe te geven aan een druk, die mijn werkvolk op mij tracht uit te oefenen. Zegt dat aan je kameraden en zegt hun tevens, dat ik voornemens beu, binnenkort nog menige andere onregelmatigheid te doen ophouden, die hier onder een al te zacht bestuur de fabrieken is binnengeslopen en er zich heeft vastgeworteld. En daarmede heb ben wij, wat mij betreft, afgehandeld. Goeden avond". Door een handgebaar gaf hij belden mannen hun afscheid, doch dezen aarzelden nog een oogenblik met heen te gaan. „Mijnheer Mercker", zeide Martens eindelijk, „ik werk nu al 43 jaar in de weverij van Hadenroth en heb daar al heel wat doorleefd, goede zoowel als slechte tijden, maar een werk staking hebben wij nog nooit gehad en het zou mij bitter leed doen, wanneer ik op mijn ouden dag zoo iets nog moest meemaken". De faorikant, die den beiden mannen reeds den rug had toegekeerd, wendde zich nog een maal heftig naar hen om en viel uit „Wat, je vermeet je dus, mij te dreigen?" „Wij dreigen volstrekt niet, mijnheer Mercker, maar wij mogen u ook niet verzwijgen, dat wij tot het uiterste besloten zijn. Ik heb de anderen genoeg gewaarschuwd en tot vrede vermaand, zoolang het ons maar eenigzins mogelijk was, onzen toestand te dragen, Wanneer u ons echter met zulk een antwoord laat heengaan, dan moet ik zelf verklaren neen, er is geen ander middel meer om ons aan ons goed recht te helpen". „En je denkt mij daarmede te dwingen? Mij? Doch het is overbodig, daarover verder een woord te 9preken. Gaat en doet wat je goed vindt, doch neeint je in acht. Je kon mij bij die gelegenheid wel eens van een zijde leeren kennen, die je weinig pleizier zou doen". Gebiedend had hij bij deze laatste woorden den arm uitgestrekt naar de deur en ditmaal waagden de beide afgevaardigden geen woord meer in het midden te brengen. Zwijgend en ter neer geslagen slopen zij de deur uit. Met een uitdrukking van toorn in d: oogen keek Mercker hen na door het raam ter wijl zij daar zwijgend en de grijze hoofden diep gebogen, de richting naar de weverswijk insloegen. De beide eenvoudig ingerichte kamers waar mede Mercker zich voor zijn woning vergenoegde, lagen aan den naar de fabrieksgebouwen toege- keerden kant der villa. Daarheen begaf hij zich au om van kleeren te verwisselen, en zijn bediende, een man op leeftiid, met een baardeloos, listig gezicht, was hem daarbij behulpzanm. Er werd geen woord tusschen beiden gespro ken en eerBt toen zijn heer den hoed opzette en naar de rijzweep greep, kuchte de bediende een paar malen, alsof hij ietB wilde zeggen, maar geen moed daarvoor kon vinden. (.Wordt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 4