Nieui Trai Ingezonden. Laatste Berichten. QuakerOats Marktprijzen. Advertentiën. c« Actief Vei Zit- en KEUK LIJNZA/ Soyaboo reserve voor winst-uitkeering 1914 - 5 000 idem 1915- 5 bij te schrijven bij »eigen kapitaal. - 066.01 Onlangs hebben wij uwe vergadering in kennis gesteld met de verdere stappen, die door ons college werden gedaan om te ko men tot een verbreeding van het begin van de Langestraat bij de Varkensmarkt. Wij hebben toen ook meegedeeld, dat voorloopig de hand was gelegd op het per ceeltje, gelegen tusscheti het reeds aange kochte pand van den heer De Jong en dat van den heer Van Zalingen. De beslissing daarover werd, in afwachting van nader te doene stappen, aangehouden. De onderhandelingen, gevoerd met de eigenaars van de beide aan den overkant gelegen perceelen, hebben niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Huu eischen zijn zóo bezwarend, dat wij hebben besloten, na raadpleging van de Commissie voor de finan ciën, daarop niet verder in te gaan. Het wil ons ^chter met genoemde com missie voorkomen, dat, iu het belang eener latere verbreeding, het bovengenoemde per ceeltje moet worden aangekocht. Het is toch niet zeker, dat later op de zelfde voorwaar den gelegenheid zal bestaan tot aankoop. En hoe sterker de positie van de Gemeente daar ter plaatse wordt, des te gemakkelijker zal het later vallen, de gewenschte verbreé- ding tot stand te brengen. Onder meededeeling vafl het vorenstaande, hebben wij daarom de eer U hierbij een concept-besluit aan te bieden, strekkende tot aankoop van meergenoemd pand, groot 54 c.A. voor f 7000. In uw vergadering van 19 December 1913 werd ons een crediet verleend van f 400 voor het wegruimen van een groote hoeveel heid puin, afval, enz. van het terrein van den Reinigingsdienst, waarvoor het Eem- college een plaatshad beschikbaar gesteld in de oude beekvakken langs de Barne- veldsche- of Flièrbeek even voorbij de ter reinen van de kazerne voor bereden wapens. Het Eem-college deed de toezegging, dat het een bijdrage van f 250 zou verleenen. Op 27'Januari 1914 zijn wij overgegaan tot de openbare aanbesteding van het ver voeren der puin, enz. naar de beekvakken voornoemd en werd het laagst ingeschreven voor f 1147, welk bedrag de geraamde kos ten, ad 650, belangrijk overschrijdt. Bij onderzoek bleek, dat de raming der kosten er op was gebaseerd, dat door het Eem-college de noodige baggerschuiten zou den beschikbaar wórden gesteld, dat vanwege het Eem-college éen man bij het lossen be schikbaar zou zijn en dat een gelegenheid gemaakt zou zijn om met de schuiten in het te dichten gat te kunnen komen. Deze toezeggingen van het Eem-college waren echter door de bijdrage van f 250 vervallen, zoodat de aannemer voor alles zou moeten zorgen, hetgeen bij de aanbesteding de hoogere inschrijving verklaart. Een nadere raming der kosten van ver voeren van de aanwezige hoeveelheid puin, enz. thans geschat op 1400 M3 be draagt f 1200, waarin het Eem-college, blij kens een nader ontvangen schrijven, f 500 zou willen bijdragen. Ten einde tot de zoozeer gewenschte op ruiming van de puin, enz. te geraken, heb ben wij de eer U voor te stellen, het crediet van f 400, verleend bij uw bovengenoemd besluit, te verhoogen tot f 700. De betaling van dit bedrag zal kunnen geschieden uit den post »Reinigingsdienst< der Begrooting, dienst 1914. Door de goede zorgen van den Wethouder der Bedrijven, den heer N. Veis Heyn, is de Gemeente-gasfabriek ruim voorzien van steen kolen. De heer J. Postma, leeraar aan de Han delsdagschool hier, staat op de voordracht ter benoeming tot Directeur van de Handels dagschool en den Handels-avondcursus te Zwolle. In de 4de groep voor het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in deze Provincie konden 4 van de 21 adspiranten door de mobilisatie niet deel nemen aan het mondeling examen. De 5 candidaten der Hoogere Burgerschool hier slaagden allen, te weten de heeren O. H. Bauer, J. D. Berkhuizcn, H. S. Dahler, D. A. Schreuder en F. M. van Veen. Van de Rijks-school te Utrecht slaagden 4 van de 5 adspirantenvan de Gemeente lijke school aldaar slaagden alle 4 adspiran ten van de Bijzondere school aldaar werd de eenige candidaat afgewezen. Mejuffrouw M. H. E. Huisinga verwierf het diploma voor piano-onderwijzeres van de Ned. Toonkunstenaars-vereeniging. Nn de tijd weder is gekomen, dat het oude pluimvee in de rui gaat en dus thans wordt gehouden tot schade van den eigenaar, heeft het V. P. N. Bestuur, op verzoek van verscheidene kippenhouders, weder de gele genheid geopend om het slachtgevogelte bij openbare veiling te verkoopen. Aangezien op deze wijze het best de juiste waarde wordt ontvangen en de verkoop bij gewicht en contant geschiedt, is te verwachten, dat door de pluimveehouders van deze gele genheid ruim gebruik zal worden gemaakt. Men zie verder de advertentie. Luitenant H. A. Ribbius, van het Instruc tie-bataljon te Kampen, wordt overgeplaatst naar de Eerste school voor verlofs-officieren, hier. De bij de 5e regiment infanterie-brigade en het ie regiment veld-artillerie nieuwbe noemde officieren zullen 5 Augustus worden beëedigd en in functie gesteld. De Openbare leeszaal en bibliotheek, -aan de Beukenlaan, werd verrijkt door den aan koop van een exemplaar der Encyclopedie van Nederlandsch Indië, onder redactie van Van Lith, Spaen en Fokkens. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer J. J. P. van Wisselingh, Lan gestraat ;i 18. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om kwart na achten, die van de overige voertuigen uiter lijk om kwart vóór negenen zijn aangestoken. De onmogelijkheidom te vervoeren, heeft een geweldigen invloed gehad op de producten, gister ter markt aangevoerd. De vrij geringe hoeveelheid aan eetwaren, enz. had tot gevolg, dat de prijzen met het uur opliepen. Als de treinenloop weer normaal is, dan komt dit alles terecht. Een wel zeer gunstige uitzondering op het soms dolzinnig opjagen der prijzen maakt Bunte's vischhandel, die alles tegen den ouden prijs verkoopt, doch tegen baar geld. Door het Gemeentebestuur is ten behoeve van het electriciteitsbedrijf aanbesteed: A. Het leveren, leggen en monteeren van het kabelnet. Ingeschreven werd tegen eenheidsprijzen door: Siemens Schuckerts VVerke A. G., te Berlijn Groeneveld, Ruem- pol Co., Amsterdam; >Hemaf< Henge- losche Electr. Mij.; firma Felten-Guillaume te KeulenN. V. Siemens Technisch Bureau van kabel werken, te Duisburg; B. Het graafwerk ten behoeve van het kabelnet. Ingeschreven werd tegen eenheids prijzen door: firma Herman Peters Van Walen, te Arnhem; firma Groenhuizen, Hil versum (in massa voor f 10520); Electro- technische bureaux, AmsterdamJ. W. Bos, Amersfoort (in massa f 9350); M. Putman en T. W. Bonte, Amersfoortfirma Groene veld, Ruempol Co. Amsterdam. C. Het leveren en opstellen van trans formatoren en zuilen. Ingeschreven door: firma Groeneveld, Ruempol Co., Amster dam f 4910 en f 8240; Electro-Stroom Mij., Amsterdam f 6754 en f 9260; »Hemaf«, Hengelosche Electr. Mij., f 5622 en f 9974, in massa f 15 500; Electro-technische Bureaux Amsterdam, f 5742 en f 7730; Firma Mijns- sen, te Dordrecht, f 6022 en 8250. D. Het leveren van electriciteitsmeters, Inschrijvers: Siemens Schuckerts Werke A. G., te Berlijnfirma Groeneveld Ruem pol Co., AmsterdamMix Gran, te Ber lijn; N. V. Maatschappij tot vervaardiging van gasmeters, te Dordrecht. De hier niet aangegeven prijzen worden eerst later meegedeeld. Vraag niet wat mag, maar vraag wat moet. De »vredes-populier«. Een zeldzaam toe vallige omstandigheid heeft zich te Jena voorgedaan, die vooral bijgeloovige lieden ernstig zal stemmen. Op den avond, waarop de Oostenrijksch- Hongaarsche nota aan Servië werd ter hand gesteld. Donderdag 23 Juli dus, barstte boven Jena een zwaar onweer los en vernielde de bliksem den »vredes-populier«, die in 1816 werd geplant ter herinnering aan den veld tocht. tegen Napoleon. De reusachtige boom had reeds veel ge leden en men had al maatregelen moeten nemen om hem te beschermen, door o.a. de takken te steunen, maar die voorzorg was ijdel; thans ligt de boom, die de overwin ningen tegen Frankrijk in 't geheugen le vendig hield, in stukken ter aarde. De onrust om de Europeesche verwikke lingen aan den eenen kant, die slechts een 50-tal menschen had doen gaan naar het bioscoop-theater aan de Langestraat, en een absoluut onvoorzien weigeren van den motor aan den anderen kant waren oorzaak, dat Donderdagavond de lezing met demonstraties over electriciteit voor klein-industrie en huis houdelijk gebruik niet kon doorgaan. Nauw had de heer E. F. Suringar het woord ge.iomen of een zuigerveer van den motor, die 't bij het proefdraaien Zoo best had gedaan, sprong stuk. Onder deze omstandigheden stelde de heer N. Veis Heijn, als Wethouder van de Gemeen te-bedrijven, den aanwezigen, ont'sr wie Wethouder Rijkens en twee Raadsleden, voor, later eens terqg te komen. Uitstel is dus geenzins afstel. De heer Denijs van Roon het zij hier uitdrukkelijk gezegd die part noch deel heeft aan het weigeren van den motor, had in de zaal een tafel vol instrumentjes en apparaten voor huishoudelijk gebruik geëtaleerd. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. het Nederlandsche Volk. Op het oogenblik staat de wereld aan den vooravond van een ramp, die haar weder gade in de wereldgeschiedenis niet vindt. De mogendheden hebben zich vastgewerkt in verschillende bondgenootschappen. Onder ling hebben zij daarentegen zulke tegenstrij dige belangen, dat er m. i. maar éen ding is om een moordpartij op groote schaal te voorkomen, n.l. opzegging van alle bondge nootschappen en het aangaan van een nieuw verbond: Frankrijk, Duitschland, Engeland, Italië, Oostenrijk, enz., kortom de Wester ache beschaving, tegenover het opdringend Slavendom. Dit alleen kan den wereldvrede brengen, Geschiedt dit niet, dan is een terugdringing van de cultuur het onvermijdelijke gevolg. \Yie neemt in deze ontzettende onrust het initiatief tot een dergelijken stap Elke minuut eerder dat men zich daartoe aangordt, kan een zegen worden voor de menschheid. J. D. REIMAN Jr. Amersfoort, 30 Juli 1914. Geachte Redactie, Nu de mobilisatie een feit is geworden en daardoor de noodige handen ontbreken om den te veld staanden oogst binnen te halen en andere hoogst noodige dingen te doen, vraag ik mij af, of het mogelijk is, dat wij stede lingen ons in dit opzicht nuttig kunnen maken. Zij, die met mij hierover van gedachten willen wisselen, gelieven hun adres mij op te geven en de maatregelen hiervoor beramen. Spoedige hulp is vooral nu dubbele hulp! Hoogachtend, FONTEIN. Langestraat 28. .Amersfoort, 1 Augustus 1914. PREDIKBEURTEN. Zondag 2 Augustus. Evang. Luthersche kerk. Voorm. lo'/a uur, ds. A. Junod, uit 's-Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Geen dienst. Doopsgezinde kerk. Geen dienst. Gereformeerde kerk (Langegr.) Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Donner. Gereformeerde kerk (Amicitia). Geen dienst. Chr. Gereformeerde gemeente, Voorm 93/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5!/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 ut"", godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 23 tot en met 30 Juli. GEBOREN: Anna Maria, d. van Hendrik van Vulpen en Elisabeth van Ooik. Johanna, d. van Gerardus Hendrik Bliekendaal en Kornelia Maria Krielen. Gerard Jan, z. van Hen drik Wanningen en Johanna Weide. Mar- tinus,.z. van FranciscuS Berendse en Hendrika van Asselt. Jantje, z. van Hendrik van Ginkel en Jannige Harskamp. Leentje, d. van Jan Tommei en Alijda van der Vel den. Adriaan Nico, z. van Anthonius Kuijer en Alijda Schoonderbeek. Gerritje, d. van Joseph Verhoef en Hendrika Pampus. Tonia Alijda, d, van Jacob Vivié en Elsina Fontijn. Philippus Arnoldus, z. van Marinus Manné en Johanna Schutten. Marten, z. van Gerrit de Gans en Aartje van der Horst. Anton Martin Marie, z. van Barend Smetz en Elisabeth Johanna Maria van Mierlo. Willem Gerrit Aart, z. van Aalbertus Boshuizen en Johanna Barendina Maria Dieters. Een natuurlijk kind. ONDERTROUWD Theodorus Johannes Buissink en Maria Anna Anthonia van Heedel. Johannes Antonius Hoes en Johanna Frederika van den Hoven. Frederik van den Hoven en Elisabeth Joanna Hendrika van Wandelen. Hendrik van Mameren en NeeltjePijl. Johannes van der Pol en Antonia Wilhelmina ten Hoven. GETROUWD: Herman de Metter en Adriana Johanna Willemijntje Heins. Nicolaas van Velzen en Elisabeth Johanna Steenbeek. Jacobus Clarisse en Hendrika Wilhelmina van Goor. -- Anthonius Vonk en Lijsbert Terpstra. Hermanus Johannes Bouwman en Maria Frederika Smit. OVERLEDEN Antoon van den Brink, 6 mnd. Doraline Annette Schütze. 3 dagen. Petronella Johanna Pos, 10 mnd. Wouter van den Brink, 73 jr., echtg. van Batiana Jacoba Kesteloo. In de Openbare vergadering van do Gemeenteraad op a. s. Maandagavond zullen niet in behandeling worden ge nomen de punten 2, 3, 6, 10, 11, 17, 18, 19, 21 en 22, van de agenda, vermeld op pag. eén van dit blad. la T«*f BMrUJdMa tem ■mm au ta bavotaa. AMERSFOORT, 31 Juli 1914. Appelen f o.a f o.—Peren f7.a f 10.— Nieuwe aardappelen t o.a f o.Zand- aardappelen f 2.a f 2.50. Hoendereieren f3.50 a f5.10 per 100 stuks. Bruine eieren fo.— a fo.p. 100 stuks. Grasboter fi.40 a f 1.55 per Kilo. Kippen fo.70 a fi.io. Kuikens fo.8o a f 1.20. Piepkuikens f 0.30 i fo.So. Ganzen fo.— a fo.Oude eenden f0.80 k f 1.Jonge eenden fo.a fo. Hazen f o.a fo.Wilde konijnen fo. a fo.Tamme konijnen fo.50 a f 1.— per stuk. Duiven f 0.40 a fo.50 per paar. Vette varkens f o.a f o.Magere varkens f o. a fo.Zeugen f40.a f60.Biggen f6.a f'2.Vette koeien fo.afo. Aangevoerd waren ongeveerheet. Appelen, 30 heet. Peren, heet. Kleïaard- appelen 300 heet. Zandaardappeler.120 000 stuks Hoendereierenst. Eendeneieren 300 Kilo GrasboterVette Varkens Magere Varkens; Varkens voor export- slagerij; 300 Biggen en 30 Zeugen. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAAN DAG 3 A U G U ST"US aanstaande, 's namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van gelden. HERMS. P. VAN HASEI.EN, Secretaris-Penningmeester. Vöor de vele bewijzen van belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- Grootmoeder, betuigen wij onzen hartelijken dank. F.. C. LUIJKX en familie. Amersfoort, 25 Juli 1914. Langestraat 35. Wegens het vervullen van zijn militairen dienstplicht worden do function van den Directeur der „Amors- foortsche Begrafenis Tereeniging" tijdelijk waargenomen door den heer U. PRINS, Utrechtschestraat 110. II, telefoon no. 13. Voor de Commissie van toezicht, P. J. FKKDERIKS, Secretaris. voor dagelijksch vrijen tijd beschikb kunnende omgaan, Borgstorting vereis No. 3232 Adv. linr. Rotterdam. GEVRAAGD e met of zonder pens Brieven onder Bureau der Amersfi gracht 9. Mevrouw BREV Haarlem, vraagt, Amersfoort te dient goed kunnende kol Zonder goede g» te melden. wa LANGE TELi LAMA1S0N i a a n- Effectenl C o u pon s.JÏÏ Sluiten S afe-inri Kassa van 9 tot I AMERSFOORTSCB WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. 8. O. VAN WELDEREN baron RENDERS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. IN.V. Koiiin| vh. WESSJ WORK Opgj Voedert uw vee m(| merk de uitmuntende door Ij en voedingswaardel KKRE-IHPjf neuen 001/

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2