Donderdag 13 Augustus 1914. No. 8452. i 63e Jaargang. Stadsnieuws. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR J. FREDEEZE5. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zatcrdagavor d, Abonnement per 3 maanden f 1. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de 111 casseer kosten in rekening gebracht. KORTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter openbare kennis, dat bij hun be sluit van 7 Augustus 1914, No. 10, aan J. PO LAK en H. POLAK, te Amsterdam, en hunne rechtverkrijgenden voorwaardelijk ver gunning ib verleend tot het oprichten van eene inrichting tot het vervaardigen, verwerken en bewerken van ptoducten voor de fabricatie van etherische oliën, vruchten-essences en reukstoffen (met uitzondering van muskus) en het in voor raad -hebben van voor dat bedrijf benoodigde producten, op een terrein, alhier gelegen aan den Hoogeweg en den Lageweg, bij het kadaster bekend onder Bectie A no. 14SG en 1551. Amersfoort, 10 Augustus 1914, Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De prijzen, hedenmiddag op de Groenten- en fruitve:,i"g besteed, zijn als volgt: Snijboonen 10.5 13.5 cent per 100 stuks. Pronkers 6.5 Princesseboonen 2.5 i 4 Aardappelen (eigenheimers) f 0.925 tl f 1. per halve H. L. Aardappelen (poters) f 0.70 per halve II. L. Uien f 1 per halve H. L. Komkommers (wit) 1 3 tl 4 cent per stuk. II 1 tl 2.5 (groen) I 3 tt 4.5 Kropsla f 1 a f 1.30 per 100 krop. Bloemkool 3 tl 7 cent per stukhierboven kan 4 cent winst worden berekend. Roodekool 2 5 cent per stuk; hierboven kan 2 cent winst worden berekend. Amersfoort, 11 Augustus 1914. De Burgemeester van Amersfoort, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat bij een onderzoek, inge steld den 10 Augustus 1914 door den Gemeen telijken keuringsdienst, is gebleken, dat de m e 1 k, door de volgende personen binnen deze Ge meente verkocht als volle molk, ondeugde1 lijk van samenstelling is door de aan wezigheid van toegevoegd water. H. HOKSBERGEN, landbouwer, Birkt 3, J. ROUWENDAAL, landbouwer, Hooglandscheweg 3. Amersfoort, 12 Augustus 1914. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. De Secretaris, R. VEENSTRA. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. Het Steun-comité bericht, dat tot met heden aan giften werd ontvangen een bedrag van f 2461.79. Behalve van de vele tastbare blijken van medewerking en steun, van alle zijden ontvangen, maakt het comité dankbaar melding van het streven van sommige firma's hier ter plaatse om het loon van hun personeel, dat onder de wapenen is geroepen, geheel of gedeeltelijk te laten doorgaan. Het comité wekt de firma's die hierom trent nog geen besluit genomen hebben, en trouwens ieder industrieel of werkgever, op, dit voorbeeld naar vermogen te willen volgen. Op deze wijze steunt men het comité in zijn pogen en helpt men mede, den grooten nood zooveel mogelijk lenigen. Amersfoort, 11 Augustus 1914. LANKAMP, Secretaris. Onzijdigheid. Leger en vloot zijn gereed om onze po litieke onzijdigheid te handhaven en tot het uiterste zullen zij hun plicht doen, hoe ook. in dezen ernstigsten aller tijden waarin het schijnt, dat Europa zichzelven wil vernietigen, aan vele kanten de toeleg is, ons mede te verwikkelen in dezen rampzaligen oorlog, minder omdat men ons kwaad toevvenscht dan wel om te gelegener tijd Nederland uit te spelen tegen het ongelukkige België, dat weer het land zal worden, dat het meest lijdt onder het oorlogswee. Ons kleine land, aan den uithoek van Euro pa's vasteland, ligt als in watten gebakerd en beschut tegen den oorlog, en zijn vastbe raden Regeering zal al het mogelijke doen om te voorkomen, dat er nog grootere na doelen aan worden toegebracht dan die welke de mobilisatie en de onrust in heel ons we relddeel veroorzaken en door den nasleep van het een en het ander nog zullen worden veroorzaakt. Maar als de Regeering zich onzijdig houdt en door leger en vloot die onzijdigheid be vestigt dan is het de plicht van het volk achter dat leger en achter die vloot om óok onzijdig te blijven. Doet het dit dan wordt de zeer zware taak der Regeering aanmerkelijk verlicht. Ieder kan en dus moet ook ieder in deze dagen daartoe meewerken. Het kan niet genoeg herhaald, dat ieder verplicht is, zijn gezond verstand te gebruiken. Op de eerste plaats mogen we niet ver geten, dat sedert de harde lessen van 1S70 toen de Duitsche Generale staf over de sterkte en de bewegingen van het Fransche leger werd ingelicht door de met Frankrijk bevriende Engelsche pers er hoegenaamd geen mededeelingen worden gedaan aan oorlogs-correspondenten, vaklieden in optima forma, de besten van de besten, mannen met een wereldnaam. Hetgeen tot dusver werd ten beste gegeven, is eensdeels fantasie om toch iets te lezen te geven, anderdeels geschreven om te gelijk stemming te maken in de eigen partij en afbreuk te doen aan de tegenpartij. Men herinnere zich óok, dat de telegraaf- agentschappen in handen zijn van Fransche en Engelsche Maatschappijen en dat hun agenten in Duitschland pas sedert Maandag van deze week weer aan het woord konden komen. Men aanvaarde daarom voorloopig al het geen wordt meegedeeld onder voorbehoud. De -Igemeene verzuchting van alle jour nalisten, die toch zoo gaarne hun lezers op de hoogte houdenis geen nieuws. Dinsdag zelfs geen enkel bulletin. De groote slagen en de ernstige gebeur tenissen, die aanstaande zijn, worden lang zaam voorbereid, zoodat een tijdelijk ophou den van den berichtenstroom niet meer dan natuurlijk is. Niet minder natuurlijk is, dat dat de menschen in deze dagen van span ning voortdurend nieuw nieuws wenschen en ongeduldig uitzien naar groote dingen. Maar deze laten zich niet dwingen. Daarover beschikken de leiders der ijzeren legermachten in hun verschrikkelijke verant woordelijkhein en eerst moeten die lcger- machteu zijn saamgekomenthans zijn ze nog slechts in opmarsch. In vergelijking met 1870 is er ditmaal reeds heel snel gevochten. Den 14 Juli 1870 verliet Benedetti Ems. Pas den 2 Augustus had het treffen plaats bij Saarbrückcn, den 4 Augustus bij Weis- senburg, den 6 bij Worth en bij Spiecheren, den 16 bij Mars la Tour, eindelijk den 30 Augustus en den 1 September bij Sedan. Thans zond Duitschland in den avond van 2 Augustus zijn ultimatum aan België over den vrijen doortocht en reeds drie dagen later hadden de gevechten rond Visé en Luik plaats. Het parool is afwachten en niet te spoe dig alles gelooven, dat wordt gemompeld, niet alles vreezen waarvoor gevreesd kan worden. Men zie de zaken niet nóg somber der in dan ze al zijn. Wie in ons land mocht willen wanhopen, zie toch vooral niet voorbij den grooten, onmetelijken zegen, dat wij tot dusver aan den oorlog zijn ontkomen en dat vrij zeker de oorlog ons bespaard zal worden. Stoffe lijke verliezen zullen wij lijden, economische moeilijkheden zullen wij te bestrijden hebben doch het leven onzer bewoners, de bodem en ue eigendom, die de onze zijn, konden, Godë zij dank, tot dusver worden beveiligd en worden het met de dag meer. >Ab\varten und Theetrinken* is thans een gevleugeld woord in het Duitsche leger. Laat ons, volk achter leger en vloot, óok afwachten. De Regeering is wakker en zorgt voor Laat ons haar steunen door niet éen daad te begaan, welke ook maar in de verste verte doet blijken van sympathie dan wel anti pathie met een van de strijdende partijen. Ons medelijden omvatte allen die thans in het veld zijn, allen menschen als wij, met de zelfde deugden en de zelfde ondeugden, onderdanen van met ons land bevriende mogendheden, tegenover welke ook wij, niet- combattanten, de meest strikte onzijdigheid in acht hebben te nemen. Doen wij dit dan steunen wij eerst recht de neutrale houding van onze Regeering, dan dienen wij ons vaderland evengoed als de nu strijdende volkeren het hunne, op een wijze, die wel minder gerucht maakt, maar die niet minder dienstig is tot de algemeene zaak. KONINGIN EN VOLK. De Haagsche kouter der »Prov. Gronin ger Ct.« schrijft: Nimmer zal mij uit de herinnering wijken het tooneel, dat ik Dinsdag der vorige week voor het Koninklijk Paleis in het Noord einde heb meegeleefd. Ik heb onze Vorstin bij vele ook gewich tige gebeurtenissen, in haar leven, van vrij nabij kunnen gadeslaan, bij feestelijke ge legenheden, in 's lands raadszaal, als jonge vrouw, toen zij voor het eerst haar echtge noot (toen nog haar verloofde) aan het volk voorstelde, als jonge moeder, toen zij voor de eerste maal haar kind aan haar getrouwe onderdanen liet zien. En onder vele andere omstandigheden. Nimmer als Dinsdag. Zooals zij daar stond, de trekken wit als het kleed, dat zij droeg, gespannen van in gehouden emotie, innige, diepe bezorgdheid op heel het gelaat, de linkerhand zenuwach tig spelend met de blonde haren van het kind, dat zij nu en dan, als instinctmatig, tegen zich aandrukte Een geheele divisie was langs haar ge trokken, schier rakelings: een bonte troep van jongere en oudere mannen, allen de oogen op haar richtend, als om te zeggen >wij zijn er, gij kunt op ons rekenen*. 1 Anders guitige jongenssnuiten stonden nu strak; landweermannen met baarden hadden I de oude stramheid van hun eersten oefentijd I teruggevonden piepjonge officieren, in splin ternieuwe uniform en met glimmend leergoed, der handjes van Julians gegrepen en zóo, met het kind naast zich, trad zij met snelle treden op het volk toe, tot zij de (eerste rij bijna beroerde. Met dat zeldzaam fraai getimbreerd ge luid, dat op wie 't hoort zijn bekoring nooit mist, gaf H. M., den rechterarm omhoog geheven tot jubelgebaar, het sein tot een >Leve het vaderland!» En steeds maar die kreet herhaleqd, die nu duizend echo's vond, passeerde zij nu de revue van haar volk. Duizenden hoeden en zakdoeken, als een vlucht zeldzame vogels, gingen aan uitge stoken handen de lucht in, vrouwen en meisjes snikten, mannen bedwongen hun tranen niét. Vlak bij mij stond de gewezen Indische legeraanvoerder generaal Van Daalen en die houwdegen was zijn aandoening kwalijk meester. Een gejuich als een orkaan brak los; een groep zette het volkslied in. Dan even het moment van suite, slechts onderbroken door het luide snikken van vrouwen en toen zong heel de massa, als éen reusachtig gemengd koor, onder het klankbord van den zonbestraalden hemel. En, midden op de rijweg, het van het lange staan moede geworden Prinsesje naast zich, dat met verwonderd-ernstig snoetje naar Moeder opzag, zong de Koningin der Neder landen met haar volk mede, terwijl het betraande gelaat als hoogere bezieling ver kreeg. Hier gaf het geprangde gemoed van Vor stin en volk zich lucht in de tonen en woorden van het volkslied. Ik geloof niet, dat ik ooit meer zóo zal hooren zingen. In de I.uthersche kerk hier hoopt aan staanden Zondagochtend voor te gaan ds. J. L. F. de Meijere Joh. Cz., thans predikant te Haarlem. In de Remonstrantsche kerk, ds. I. Hooy- kaas, die uit het buitenland is teruggekeerd. Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Voor zitter van het Ned. Roode Kruis, vergezeld van den heer A. W. baron Van Ittersum, werkmeester der Johanniter-orde, en lui tenant jhr. J. H. Backer, ordonnansofficier van H. M. de Koningin en tijdelijk adjudant van Z. K. II.. bracht gistermiddag een bezoek aan de nood-ziekenhuizen van het comité Amersfoort en omstreken van het Ned. Roode Kruis. Na in oogenschouw te hebben genomen het gedeelte van het St, Elisabeths-gast of - ziekenhuis begaf Z. K. H. zich naar het poogden niet eens ïschneidig* te doen; de Patronaatsgebouw aan het Zand, waar hij tros scheen een bijeengeraapt mengsel van de hoofdverpleegsters, de verpleegsters, de allerlei gerequireerde wagens, welker zeden 1 helpsters en het personeel der mannen- nog de namen droegen van bekende Haagsche coionne z-,ch deed voorstellen. handelaren; fijne koetspaarden, cobs hackneys, gingen voor munitiewagens of sleepten een veldsmidse. Neen, dit was geen revue, het was een oorlogsvaardige troep, waaraan niets vergeten was. Het leger bracht zijn Koningin het saluut zijner offervaardigheid. Het was een »ave Caesar* in de taal der 20ste eeuw omgezet. Staande op het voorplein van het Paleis, vlak bij den rijweg van het Noordeinde, had de Koningin het voorbijtrekken gevolgd met haar, duizenden, die in een breeden boog een halven cirkel bijna, tegenover het Paleis en op de trottoirs geschaard, diep onder den indruk van den ernst der tijden, deze revue bijwoonden, in stilte bijna, zonder kreet, zon der poging om een goed plaatsje te veroveren. Nu was de troep voorbij. Toen geschiedde het meest spontane ge beuren, dat ik ooit heb meegeleefd. Nog vóór Prins Hendrik goed haar be doeling kon begrijpen, had de Koningin een Met de leden van laatstgenoemde collone, die gereed zijn om naar het Zuiden des lands te vertrekken, onderhield Z. K. H. zich eenige oogenblikken. Ook de Landstorm heeft thans aanzegging g-kregen, zich gereed te houden. Welke diensten kunnen gevorderd van deze reserve, zetten we reeds uiteen in het nummer van 8 Augustus. Ten postkantore licht men ons in, dat er nog rechtstreeks verkeer bestaat met onze Koloniën. Hun. die naar het buitenland willen schrij ven, wordt aangeraden daarvoor briefkaarten te gebruiken. Brieven worden geopend en daardoor veel vertraagd. Er zijn nieuwe karmijnroode bankbriefjes van f 10 en blauwe van f 25 in omloop ge bracht door de Nederlandsche Bank. Heden werden aan het Agentschap ie

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1