Advertentiën. Dames en Heeren, Ned. Roode Kruik": Ned. Roode Kruis. Feuilleton. Een zoenoffer. ontzegt, dan kan hij ten minste 70 cent per week bijdragen voor het steun-comiti Klopt dat Voordracht ter benoeming van een onder wijzeres aan school G: 1. mejuffrouw J. H. van Achterbergh, onderwijzeres te Den Burg, Texel; 2. mej. E. D. van 'tWel, onderwij zeres 'te Haarlem; 3. mej. R. A. van den Hoven, onderwijzeres te Hooglanderveen, wonende te Amersfoort. Voordracht ter benoeming van een onder wijzeres in de Nuttige handwerken aan school Ctmejuffrouw M. P. K. de Koning, 2. mej. M. J. van den Donker, 3. mej. J. van Ruij- ven, allen te Amersfoort. De heer A. Pot behaalde de Lagere akte Duitsch. H. Wagt, overwegwachter aan het Smal- lepad, hoopt 1 September den dag te her denken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de H. IJ. S. M. Majoor G. P. Cheriex, thans te Haarlem, is daar Dinsdag in den ouderdom van 69 jaar overleden. Aan den heer W. H. A. van Os is, in verband met zijn benoeming tot Directeur van het Gemeente-ziekenhuis te Arnhem, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van inwonend klinisch assistent aan de afdeeling van den hooglceraar dr. P. K. Pel in het Binnen-gasthuis te Am sterdam. Bevorderd tot luitenant-ter-zee 2e klasse zijn o.a. de adelborsten ie klasse H. van Ramshorst en A. Prins. Een mopperaar ergerde er zich gister over, dat vrouwen en meisjes thans sokken moeten breien voor leger en vloot. We hielpen hem uit den droom door de vraag of hij 't dan wellicht beter vond, dat in de magazijnen tienduizenden paren sokken gereed zouden liggen, ten prooi aan motten en dergelijke. Nu opeens zóo velen zijn opgeroepen om het land te verdedigen, is het immers hoogst natuurlijk, dat er een tekort is aan die in ons waterland zoo hoogst nuttige voetbe kleedsels. Wij dragen nu eenmaal geen voet lappen. Hij eindigde dan ook met een: >Mien vrouw en mien dochters zet ik daodelik an 't breien*. Hoe lang de door den Europeeschen oorlog veroorzaakte abnormale economische omstandigheden nog zullen voortduren, weet geen mensch of zij niet nóg banger zullen worden, evenmin. Het komt er daarom op aan ook Minister Treub wees daarop bij de installatie van het Kon. nationaal steuncomité om met overleg te werk te gaan, gelijk in een stad, die belegerd wordt. Er mag nu vooral niets eetbaars verloren gaan. Zou het bijv. óok niet het wijst zijn om voorloopig weinig of geen rundvleesch te eten, maar eerst de varkens te consumeeren De varkens worden gemest met erwten e.i graansoorten, die wellicht nog kunnen dienen als voedsel voor de menschen. De koeien eten gras, dat nog in overvloed groeit, terwijl ook de hooibergen vol zitten met hooi. De boeren, die voor hun producten geen geld kunnen maken, willen hun varkens graag opruimendan behoeven zij geen duur varkensvoeder meer te koopen. Zij zouden er dus in de eerste plaats mee geholpen zijn als er in den eerstkomenden tijd veel varkensvleesch werd gegeten. En het verleenen van een ruggesteun aan de boeren is een nationaal belang. Maar door het sparen van erwten, rogge en ander koren, dat als varkensvoeder wordt gebruikt, ware het o.i. ook in 't belang van den minderen man, want het zou meewerken om het graan goedkoop te doen blijven. Zou het daarom ook niet goed zijn, als in de eerstkomende weken hoofdzakelijk varkensvleesch werd gebruikt om eerst als de varkensvoorraad voor een goed deel is opgebruikt, aan de runderen te beginnen j Aldus de «Stichtsche Courant*. Het jaarverslag over 1913 van de Oud- heidkundige verccniging «Flehite* is in druk verschenen. Aan de gister hier gehouden paardenmarkt werden aangevoerd 1S0 paarden, 60 hitten en 5 veulens. Prijs werkpaarden f 250 a f400, slachtpaarden f So a f 140, hitten f60 a f 125 veulens f 90 a f 140. Daar er geen buitcnlandsche kooplui aan wezig waren, was er weinig handel. Overleg is toch maar 't halve werk. Dat is gisterochtend weer gebleken toen aan het Monnikenpad eeti hooimijt in brand j was geraakt en een paar takkebosscn ver- brandden. Iemand vloog naar de telefoon en alar- meerde de brandweer voor «een heele rij j huizen in lichte laaie*. Het gevolg was, dat, in plaats van de wijkploeg, de geheele brandweer uitrukte. En dat de Gemeente onnoodig veel kos ten had, óok al werden slechts heel enke len te werk gesteld om het vuur te beper ken. Een binnenbrandje in perceel Bergstraat 20 werd hedenmiddag door de bewoonsters ge- bluscht, zoodat de brandweer, die zeer snel ter plaatse was, niet behoefde in te grijpen. Morgen tusschen 11.25 en 1.48 zal een gedeeltelijke zonsverduistering te zien zijn. Wie er naar wil kijken, bcschcrme vooral zijn oogen door een dubbele laag donker glas of door zwaar met roet beslagen ven sterglas. In het station hier zou een Duitscher zijn gearresteerd, verdacht van spionnage. Ilij zou in het bezit zijn bevonden van stafkaar ten en van een dringend 'telegram aan de Duitsche Regeering. Daar is thans alles mogelijk, worden aller lei wonderverhalen gefabriektdoch we geven het bericht zóo als 't ons gewerd en onder alle voorbehoud. De politie geleidde heden een verdachte naar Nijmegen, een minderjarigen jongen naar Arnhem en een minderjarig meisje naar Zetten. Zij hield een zwerver aan, die in een tap perij aan het Havik no. 42 de lade lichtte en reeds een buit van rond f had bemach tigd toen hij werd ingerekend. De kracht van een natie wordt niet bere kend naar den omvang der bevolking, maar naar de waarde van de élite, die zij voort brengt. Tijdelijke Gemeentelijke ARBEIDSBEURS. Van de werklieden, die zich bij de tijde lijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs hebben aangemeld, is nog geen werk gevonden voor 3 administratie. 1 orgeldraaier. 4 bakker. 1 pettenmaker. beeldhouwer. 1 rijwielreparateur. 2 behanger. (1 schilder. 1 betonwerker. 16 schoenmaker. borstelmaker. 15 sigarenmaker. 3 cacaobewerker. 51 sjouwer. 6 dagmeisje. 1 slager. 2 electricien. 6 smid. 17 grondwerker. 1 steenhouwer. 5 handelsreiziger. 3 stratenmaker. 3 kellner. i stoffeerder. 6 kleermaker. 1 stoker. 1 koffe-maker. 2 stukadoor. 30 koopman. 2 suikerwerker. 1 koperslager. tabakswerker. 7 letterzetter. 2 tapijtwever. 2 locomot. poetser. 7 timmerman. i lompensorteerder. s veldarbeidcr. 3 loodgieter. 4 voerman, 5 loopknecht. 7 werkster. 1 machinedrijver. 1 winkelbediende. 1 metselaar, 1 winkelier. 8 meubelmaker. 1 zadelmaker. 4 naaister. 8 diverse arbeid. Paus Pius X is hedennacht overleden. De bezetting, zonder strijd, van Brussel door de Duitschcrs wordt ieder oogenblik verwacht, Getrouwd KI PJl.I'll JOHANNES VAN KI'WEN en HELENA CHRISTINA LOUISA DIFERÉE die, mede namens wedemjdsclie familie, hartelijk dank zeggen voor de belang stelling, bij hun huwelijk ondervonden. Amersfoort, 20 Augustus 1914. Heden overleed tot ouze diepe droefheid onze geliefde Broeder en Belui wdbroeder jonkheer Edmond Arnold Louis Gevers Dejnoot, Luiteuaut-Kolonel der Infan terie, in den ouderdom van 51 jaren. Uit aller naam, Jhr. F. G. A. GEVERS DEYNOOT. 's GhavuniiagK; 15 Aug. 1914. Volstrekt eenige kennisgeving. Met het oog op het onder de wapenen zijn van vele onderwijzers bij het Lager onderwijs in deze Gemeente, worden in het bezit der «acte L. O., die genegen ziju hunne diensten aan de Gemeente aan te bieden, uitgenoodigd, zich des morgens tusschen 10 en 12 uur ten Stadkuize te melden bij ondergeteekende. RIJ KEN 8, Wethouder van Onderwijs. ONDERI-IITGE KEUKE3ST. Beekensteinschelaan 42. Telefoon 287. MENt oor de week 23 tot en met 29 Aug. ZONDAG 23. Kalfsgehakt. Bloemkool. Chocoladepudding met vanillesaus. (Groente-soep). MAANDAG 24. Gestoofd rundvleesch. Peren. Rijstebrij. Rijst-soep). DINSDAG 25. Fricandeau. Spcrsieboonen. Pruimen. (1 .ondonderry-soep). WOENSDAG 26. Kalfslappcn. Stoofsla. Gebakken brood. (Vcrmicclli-socp). DONDERDAG 27. Braadstuk. Snijboonen. Beschuit met bessensap. (Kerry-soep). VRIJDAG 28. Garnalenschotel (indien mogelijk). Sla. Komkommer. Deenschc rijst. (Macaroni-soep). ZATERDAG 29. Karbonade. Wortelen. Maizenavla. (Rijst-soep). Indien men rijst in piaats van aardappelen verkiest, dan op de bon invullen. De Directrice behoudt zich het recht voor, het menu, zoo noodig, te wijzigen. De achteraan staande soepen worden dage lijks geleverd a 10 cent per portie voor leden. Voor niet-leden, indien zonder maaltijd, iets hooger. Bonnen hiervoor verkrijgbaar. Comité voor AMERSFOORT on omstreken. Bij het Bestuur van boven genoemd comité is ontvangen een schrijven van liet Hoofd comité, waarin o. a. wordt meegedeeld: Van verschillende zijden ontvangt ons Hoofd-comité berichten omtrent misbruik, dat wordt gemaakt van het ondcrscheidingstee- ken van het Roode Kruis, óok op voertuigen en gebouwen. Met verwijzing naar art. 435 bis van het Wetboek van Strafrecht, vastgesteld bij de Wet van 7 Januari 1911 (Staatsblad no. 5, van 1911) en luidende: Hij, die, zonder daartoe gerechtigd te «zijn, gebruik maakt zij hot ook met een «geringe afwijking van een naam of van «een onderscheidingsteeken, waarvan het ge- »bruik krachtens wettelijk voorschrift uitslui- «tend aan eenige vereeniging of aan het «personeel van eenige vereeniging of aan het personeel van den geneeskundigen dienst «des legers is toegekend, wordt gestraft met »hechtenis van ten hoogste eene maand of geldboete van ten hoogste driehonderd «gulden*, heeft het Hoofd-comité van het Xeder- landsche Roode Kruis de eer U te verzoe ken, dit in uwe omgeving bekend te willen maken. Ter voorkoming van onaangenaamheden zij herinnerd, dat tot het voeren van het onderscheidingsteeken van het Roode Kruis uitsluitend zij zijn gerechtigd, die in het bezit zijn van een bij dat teeken door een bevoegde autoriteit uitgereikt schriftelijk bewijs. Alle overigen hebben zich dus er van te onthouden, in het openbaar gebruik maken van dat teeken. Voor het comité de ie Secretaris FREDERIKS. Comité voor AMERSFOORT or omstreken. Wordt lid, helpt het Bestuur om zijn taak naar behooren te vervullen. Bedenkt hoe alle leden van het Bestuur, onverschillig welke functie zij beklecden, alles doen zonder eenige bezoldiging, hoegenaamd. Bedenkt, dat do leden van de verpleeg- eti van de transport-colonnes het liefdewerk, dat zij reeds verrichtten, deden zonder eenige vergoeding. Slechts aan zeer enkele leden van deze colonnes, welke bij het in orde brengen der nood-ziekenhuizen loon moesten derven, omdat zij hun gewone bezigheden niet konden waarnemen, werd voorzoover zij dit verlangden en zoo lang zij in actieven dienst waren een zeer matig dagloon uit betaald. Toezeggingen voor het lidmaatschap (contributie ten minste f 1 per jaar) worden gaarne in ontvangst genomen aan hel Bureau van inlichtingen, Kortegracht 9. De ie Secretaris, P. J. FREDERIKS. (JREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. II. J. .M. run den KKRGil. wilhelminastraat 5. Zij stelt zich ten dool het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-hlanco het incassooren van handelspapier het ontvangen van gelden 5 deposito rekening-courant. 14.) Hy wierp Isa een blik vol baal en woede 10e en nam, zonder eenig verder woord van afichoid aan Gertrud, den weg, dien zij hem tooeven tot zijn redding had aangewezen. Het wat hoog tijd voor bem. zich in veiligheid le begeven, want bijna op het zelfde oogenblik, dat by in de aan de woonkamer grenzende keuken verdween, weerklonken er buiten een paar korte commandowoorden, een vaste mannentred en bet kletterende aanntooten vzn een sabel klonken op den vloer en door de geopende deur echoot de kleine dokter Wal- terehauaen blauwrood van opwinding de kamer binnen. ,,Den hemel ty lof en dank", kuchte bij. „Het ie nog niet te laat. Ach, juffrouw iea, wat hebt a mii, armen man, van daag een angsten zorg bereid". Isa betuigde echter met geen enkel woord haar leedwezen, ja bet scheen half en half alsof zij hem noch gezien noch gehoord had, zóo onverschillig gleed haar blik over hem heen om op de gestalte van den rnun te blijven rosten, die militairement strum ou rechtop in de opening van de deur stond. Gelijk de drie sterren op zijn kraag aantoon den, was hij de kapitein van de zoooven binnen- gerukte compagnie, ofschoon zijn schrander en fijn gevormd gelaat nog opvallend jong scheen voor dezen rang. Hij had zulk een hooge gestuite, dat hij mot den helm op onmogelijk de katne-r zou hebber, kunnen binnentreden zonder te bukkiri en het indrukwekkende zijner verschijning werd nog verhoogd door den diepen, bijna somberen errmt in zijn trekken. Eenige seconden lang had zijn blik op dien van Isa gerust en ai wa-zijn door wind en zon gebruind geluat ook al onbeweeglijk gebleven, zoo moest toch zeker haar aanblik als ee:i machtige verrassing op hem gewerkt hebbon, want voor e<-n man van goede opvoeding was de rustpoos bijna al te lang, die hij had laten verstrijken, ee. hij tot den militaron groet de hand aan den helrn bracht, en met diepe wcl- luidende stem zeide I „Kapitein Von Nordenholz; U hebt, zooala van zelf spreekt, van ditoogenblik af niets meer te vreezen, mejullrouw, want u staat onder mijn bescherming en die van mijn manschappen''. Even weinig als eruan getwyfeld kon worden, dat Isa gedurende de laatste ongenblikken wer kelijk een doodelijken angst had uitgestaan, even onmiskenbaar lokte bet kalme, zelfbewuste op treden van den jongen officier, die meende zich I terstond -Is haar beschermer te mogen hekend I maken, haar licht gewekten toorn, i Slechts zeer licht, en met eun bijna hoogmoe- dig gebaar boog zij, ter beantwoording van zijn j groet, het hoofd, en wendde zich toen met haar I antwoord niet tot hem, maar lot den nog steeds ademloozen op het eerste liet beste bankje neer gezonken dokter. „Ik dank u zeer voor uw opofferende be- moeiingen, dokter, doch u ziet, dat uw bezorgd- beid voor mijn veiligheid volkomen ongegrond 1 was. Niemand dacht er in ernst aan, mij eenig j leed te doen en ik geloof niet, dat er een mili- I 'aire bedekking noodig iB om mij ongedeerd thuis te laten komen". j Verwonderd keek de dokter naar haar op, want het wns huiten iederen twijfel voor hem geweest, dat bij hior als een redder in den hoogslen nood verschijnen zou, en nu eerst be merkte hij, fiat hij zijn binnen'reden nog alleen maar do beide jongemeisjes hij den iloode ge weest waren. „Maar" stamelde hij, verlegen in het rond ziend, „rende die ijzervreter mij daarbuiten dan niet liet ondersthoven, dat al mijn ribben er mij nog pijn van doen? Wnnr is hij nu zoo plotse ling gebleven Mot angstig smeekenden blik keek Gertrud naar de dochter vf.i: den hundclaruud, doch Isa knikte haar veelhotcekenend en geruststellend toe en de dokter bleef zonder antwoord op ziju verwonderde vraag. Naar het scheen, was hem in zijn voldoening over de ongegrondheid van zijn vraag ook niet zoo bijzonder veel aan zulk een antwoord gele gen en niet hij, maar de kapitein was liet, die tot fsa's verbazing aan het onderwerp vasthield. „Naar ilg'hoor, mejuffrouw, is 11 lastig geval len door een man, die mij als een der hoofd- raddraaiers hij het opstootje van gister werd aangewezen, liet is mijn plicht, dien man te arresteeren, en u zult duurom zeker wel de goed heid willen hebben om rnij te zeggen, waarheen hij is gegaan". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2