Stadsnieuws. Volgens officieele gegevens oritaat de mo bilisatie (leger en marine) van Duitschland 3 600 000 man, Engeland 1 500 000, Oos tenrijk 2 600 000, België 200 000, hrankrijk 3 400 000, Rusland 7 000 000, totaal 18 350 000 man. Strijdend Europa besteedt d a g e 1 ij k s aan kosten voor transport, voeding-, munitie, verwoesting 150 tot 200 millioen gulden. Dagelijks zijn de kosten voor de Europeesche leger6 in het geheelvoedsel voor de man schappen 2i) millioen, voedsel voor de paar den 2.5 millioen, soldij 10.5 millioen, soldij voor de werklieden in de arsenalen 2.5 mil lioen, mobilisatie 5 millioen, mobilisatie en transport van levensmiddelen en munitie 10 millioen, munitie: 10 patronen per man en per dag 10 millioen, artillerie 10 schoten per stuk en per dag 5 milloen, marine 2 schoten per stuk en per dag 1 milloen, équipemen ten berekend over 10 dagen 10 millioen, ambulance, 500 000 gewonden of zieken a f 2.50 per dag, 1.25 millioen, minder-waarde der belastingen 25 millioen, hulp aan nood lijdenden (een tiende der bevolking) f 0.50 per dag 17 millioen, schadeloosstellingen, vernieling, enz. 5 millioen, totaal 135 millioen. Feitelijk zijn deze cijfers nog te laag, want ze werden berekend volgens een normalen prijs van levensmiddelen, enz. Daarbij komt nog de vernieling en slijting van het oorlogs materiaal. Wanneer men raamt, dat een derde van het materiaal vernield wordt en de kosten van deze vernieling over 30 dagen verdeelt, komt men tot een waardevernieling van een 10 tot 15 millioen per dag. Met een verliesschatting van 150 tot 200 millioen gulden per dag blijft men dus onder de werkelijkheid, want men moet er nog bij rekenen de honderden dooden, zieken en ge wonden, de gesloten fabrieken, de verlaten akkers en den verlamden handel. fagf Su bindt een band van lijden ^c) burgers van ons land. vg-j Jg Sn donkeren de lijden Eu zorg en noodden ft brandt. 3/ Laat nu, wal deelt, verscheiden 'p (3^ En reikt tot hulp de hand. fë) Zendt uiv bijdragen of uw toezeg- J^d} fis*gingen aan het steun-comitéten Sladhuizekamer no. H. M. de Koningin heeft den wensch te kennen gegeven, dat, met het oog op de ernstige tijdsomstandigheden, haar a.s. ver jaardag niet feestelijk zal worden herdacht. Ook van het uitsteken der vlaggen dient te worden afgezien. We hebben dien wensch te eerbiedigen, 't Is inderdaad geen tijd van feestbetoon. Doch wel een om op 31 Augustus ons er over te verheugen, dat onze nationale driekleur nog zou kunnen wapperen, om dankbaar te wezen, dat we te midden van de hoog opslaande baren veilig zijn en dat we mochten blijven een onathankelijken Staat. Door Burgemeester en Wethouders is verspreid het volgende beleefde verzoek »De economische crisis vraagt ook van de Gemeente buitengewone werkzaamheid. Ons v.ollege tracht de vele en velerlei moei lijkheden zoo goed mogelijk op te lossen, maar heeft daarbij in de eerste plaats behoefte aan de noodige kasmiddelen. »De voornaamste bron, de Inkomstenbe lasting, leverde echter tot nu toe zeer wei nig op. En wij begrijpen, dat er velen zijn, die thans moeilijk aan hun verplichtingen kunnen voldoen maar wij zijn óok overtuigd, dat er zeer velen zijn, die w l in staat zijn hun belasting te betalen, maar zulks nalaten te doen, in de meening, dat hiermede geen haast behoeft te worden gemaakt. »Het komt ons thans nog niet geraden voor, den Ontvanger uit te noodigen, tot waarschuwing te willen overgaan. Liever doen wij een beroep op den goeden burgerzin van velen, en noodigen ook U uit, uw belasting zooveel mogelijk te willen voldoen*. Wij nemen deze circulaire in haar geheel op én omdat bij verre niet alle belasting plichtigen haar ontvingen én omdat volgens het oude, beproefde recept éen bericht in de courant beter is dan duizend strooibiljetten, die maar al te vaak ongelezen blijven. Het steun-comïté kan slechts steun verlee- nen als het zelf steun ontvangt. Een waarheid als een koe, doch waarvan nog lang niet allen overtuigd zijn, want er zijn er nog, die overleggen met hoe weinig zij er af kunnen in plaats van te overwegen, dat, indien zij geen contant geld hebben, het comité hen ten volle credietwaardig acht en hun toezegging gaarne tot het volle be drag verzilvert. Wondere verhalen loopen er over uitkee- ringen aan gezinnen die geen steun verdie nen. I.aat ons herhalen, dat elke aanvraag om hulp zoo nauwkeurig mogelijk op ver schillende wijzen wordt getoest. Men moet waarlijk den ijver en de toewijding bewon deren van hen. die voor hun medeburgers zoo veel tijd en zóo veel organiseerend ta lent over hebben en zelfs voor langer tijd allerlei plannen beramen. Elke aanwijzing, die maar eenigszins kan dienen om steun te onthouden aan hendie hem niet waardig zijn, wordt dankbaar aan vaard en men kan er ten volle van verze kerd wezen, dat de naam van zegsman of zegs- onder geen enkel beding wordt genoemd. Men doet door dit »aanbrengen« overigens iets heel leelijks ook een heel goed werk, want men bevordert daardoor, dat het inge komen geld uitsluitend wordt bestemd voor hen, die werkelijk steun verdienen. Geld wordt zoo min mogelijk gegeven bonnetjes voor eetwaren en dergelijke kun nen niet worden verkwanseld. We noemden het reeds een trouvvaille van de beste soort, dat het comité in samenwer king met de tijdelijk Arbeidsbeurs het pijn lijke wil wegnemen, dat altijd is verbonden aan onderstand en dat het een deel der in gekomen gelden wil benutten voor verhar ding van den Kalkweg, een werk, dat te avond of te morgen toch moest uitgevoerd. Het Raadslid de heer P. van Achterbergh, zeker een zeer deskundige, heeft zich wel willend belast met de leiding dier werk zaamheden. Ten deele zullt die worden uitgevoerd door vaklieden, anderdeels door hen, die zich aanmelden om steun. Al vrij spoedig zal blijken of zij willen werken dan wel ot zij behooren tot hen die, al is er geen spoor van oorlog of economische crisis, er door een meewarig gezicht en hartroerend verhaal steeds in slagen, hun luiheid bot te vieren en te leven op anderer zak, die «bid den om wark en God danken als ze 't niet kriegen». Klagen dezen over het zware werk of te laag loon dan weten steun-comité en Arbeidsbeurs precies hoe laat het is. Er zal acht uur per dag worden gewerkt iemand zonder kinderen kan verdienen f 6 per week, iemand met éen kind f 6.50, met twee kinderen f 7, met drie kinderen f7.50, met vier of meer f S per week. Wie dus w i 1, kan op eerlijke en volstrekt niet vernederende wijze voor de zijnen zorgen. Mits de burgerij steune zooveel haar mo gelijk is. De tramweg AmersfoortZeist is wat het gedeelte Amersfoort—Huis ter heide betreft, thans gebracht onder dagelijksch toezicht van den districts-inspecteur der spoorwegdiensten te Arnhem, thans den heer W. E. Kruytbosch. Met ingang van 1 November is benoemd tot boekhouder van het kadaster hier de heer A. van Nijnatten, thans in gelijke betrekking te Maastricht. De heer J. Th. van Sloten, onderwijzer aan de school aan de Koningsstraat, behaalde de hoofdakte. De heer A. A. Stoker verwierf de Middel bare akte Fransche taal B. Voor het bezoeken van de 111 staat van oorlog verklaarde gebieden van 011s land worden geen passen meer vereischt. Natuurlijk zijn enkele terreinen verboden voor wie daar niet behoeft te wezen. Ook worden auto's aangehouden, ter controle van het rijbewijs. Men doet in ieder geval goed door te zorgen, dat men een of ander iden titeitsbewijs bij zich heeft, een lidmaatschaps kaart, een binnenlandsche pas, een paar briefkaarten ol hoe dan ook. In verband met de mobilisatie zijn op verschillende wegen de armen der wegwij zers van den A. N. W. B, verwijderd. Onnoodig en onpractisch en heel kostbaar. Onnoodig, omdat er stafkaarten zijn onpractisch, omdat de eigen patrouilles er last van hebben kostbaar, omdat men veel gemakkelijker de wegwijzers een kwart slag had kunnen omdraaien en ze dan later weer veel vlugger iu den normalen stand had kunnen brengen. Ten einde zooveel mogel"*!" te zorgen, dat geen nijverheid wordt stopgezet door gebrek aan grondstoffen, machines of producten, die anderen beschikbaar hebben, heeft het Rijks bureau voor handelsinlichtingen, te Amster dam, een dienst van vraag en .-anbod inge steld. Al een paar keeren hebben we meegedeeld, dat bij de spaarbanken hier weer flink wordt ingelegdeen zeer juiste meter voor den toestand. De Directie dier instelling bericht thans, dat, evenals bij de bijzondere spaarbanken, ock aan de Rijks-postspaarbank de toestand gaandeweg beter is geworden. Toonden dit de uitkomsten van het tijdvak van 1 tot 7 Augustus, dus onmiddellijk 11a de panickda- gen 29, 30, 31 Juli en 1 Augustus, reeds aan, zeer verrassend waren inderdaad die van het tijdvak van 8 tot 15 Augustus. Van j tot en met 7 Augustus werd in totaal uitbetaald ongeveer 2.5 millioen de inlagen bedroegen toen echter reeds bijna 1.5 millioen, een bedrag, dat zeer zeker niet verwacht kon worden, omdat dc tijdsom standigheden (de in vele vakken bestaande werkloosheid en de belemmering van het crediet) een aanzienlijk deel der inleggers noodzaakten, hun spaarpenningen aan te spreken. Onder de inlagen waren zonder twij fel begrepen aanzienlijke sommen, die in den eersten angst van de spaarbank waren terug gehaald, doch welke, toen de vrees was geweken, spoedig weer naar de veilige be waarplaats werden teruggebracht. In het tijdvak 8 tot 15 Augustus bedroe gen de inlagen bijna f 991 000, dus minder dan in eerstgenoemde periode, doch de terug betalingen waren in nog veel belangrijker mate gedaald (n.l. tot f 1 0S3 000) zoodat slechts een nadeelig verschil tusschen inlagen en terugbetalingen bestond van f 92 000. Werden van t tot 7 Augustus in alle Pro vinciën en groote plaatsen de inlagen door de terugbetalingen overtroffen, in het tijd vak 8 tot 14 Augustus overtroffen in de Provinciën Overijsel, Gelderland, UTRECHT, Den Haag en, merkwaardig genoeg, Noord- Brabant, Limburg en Zeeland, de inlagen de terugbetalingen. liet aantal aanvragen om terugbetaling, in de laatste dagen van Juli zóo schrikba rend groot, dat aan afdoen ervan niet te denken viel, is gedaald, zelfs tot beneden het gemiddelde, en talloos zijn degenen, die hun in de paniekdagen gedane aanvragen herriepen. De feesten tot viering op 19 September van het 75-jarig bestaan der H. IJ. S. M. zijn uitgesteld. De plaatselijke commissie stond het voor die feesten bestemde geld af aan het steun comité. De beide waterpolo clubs hebben de goede gedachte gehad, tegen morger. een water feest te geven ten bate van het steun-comité. Er zal, o.a. door booten, zooveel mogelijk plaats worden gemaakt in de zwemschool. Het programma omvat: 1. Figuurzwemmen door damen, leden van de A. Z. P. C. onder leiding van den inspecteur. 2. Water-polo A. Z. P. C. Neptu- nus. 3. Water-polo voor juniores. 4. Gecostumeerd water-polo. Dat nu het zvvemsportlieveud Amersfoort zorge voor een reuzen-ontvangst, H. V. C. houdt morgenmiddag een voet balwedstrijd tegen de Baarnsche V. V. Ditmaal niet ten bate van het steun-comité. De wedstrijd was reeds vastgestelddoch H, V, C. is reeds in onderhandeling met een eerste klas.ee club om Zondag 30 Augustus te spelen voor het steun-comité. Mr. J. C. graaf Van Randwijck heeft aanvaard het Eere-voorzitterschap van de A. Z. P. C. De vereeniging »Handel en Nijverheid» houdt aanstaanden Donderdag een zeer belangrijke buitengewone ledenvergadering. De zonsverduistering had gister met vol maakte stiptheid plaats. Precies om 11,25 begon ze; om 12.36 be reikte zij haar maximum en was 10.7 der zo.ismiddellijn verduisterd klokke 1.37 ver dween het laatste stukje maanschaduw. Aun de Centrale eierveiling der V. P. N. werden gister aangevoerd 22 808 kipeieren, die grif werden verkocht voor f 4.65 tot f 5-5otwee partijtjes heel kleine eieren gin gen voor f 4.20 tot f 4.25, Eendeieren golden f 4.80, kalkoeneieren f 6.50. Nu er geen invoer en daarentegen wel uitvoer is, spreekt het vanzelf, dat er enorm veel kooplust is. Er is veel vraag naar groote en bruine eieren De ooievaars hebben de reis naar het Zui den aanvaard. Ze zijn dit jaar vroeger ge gaan dan gewoonlijk. Zou hierop soms een vroeg invallende winter volgen Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Langestraat 9, bij de Varkenmarkt. De lantaarns van auto's en rijwielen moe ten volgende week uiterlijk om half acht, die van de overige voertuigen te acht uur wor den aangestoken. Men waardeert eerst ten volle den voor spoed, als de tegenspoed is begonnen. "Cit den Omtrek. Toen begin Augustus de prinsesjes van Erbach als ieder jaar kwamen logeeren bij hun oud-tante, de Koningin-moeder, meen den vele couranten, dat zij in ons land in veiligheid werden gebracht. Zij keerden Donderdag terug naar Duitsch land, dat dus nog niet geheel en al schijnt bezet door hranschen en Engelschen en Russen. Door^ het Gemeentebestuur van Soest is 1000 K. G. zout aangekocht, dat tegen inkoopsprijs wordt overgedaan bij hoeveel heden van ten hoogste 25 K. G. Het is voornemens, ook handelend op te treden, wanneer de slagers de vleeschprijzen niet verminderen, evenals zulks te De Bilt is geschied. Mr. I.. W. van Gigh, de bekende Amster- damsche advocaat, is heden op 52-jarigen leeftijd te Baarn overleden. Het Panama-kanaal is thans geopend voor scltepen met een diepgang van niet meer dan 30 Meter. Onnoodig te zeggen, dat er geen feestelijk heden bij plaats hadden. Max Bewer vertelt als historisch feit het geen dezer dagen in Rijnland gebeurde, in de volgende bewoordingen Ein Sekundaner, sechzehn Jahr, Steht im Bezirks-Gedrüng. Der Stabsarzt sagt ihm klipp und klar »Die Brust ist viel zu eng«. »Für eïne Kugel breit genug«, Sagt keek der junge Schneuz, ;Und wenn es Gott im Hiinmel will, Auch für ein Eisern Krcuzc. Het orgaan der Vereeniging van uitge vers van dagbladen »De Nederlandsche Dagbladpers» schrijft Wat is force majeure f Dat is over macht en dit beteekent, dat daarop zich be roepen onze adverteerders, die contracten met ons hebben geslotenom niet te advertee- ren onze geabonneerden, die thans juist vele en dure berichten wenschenom niet te betalen de tusschenpersonen van onze geabon neerden (boekhandelaren) en van onze adver teerders (advertentie-bureaux) om quitantiën en wissels te weigeren, de post en de spoorwegmaatschappijen, om onze couranten slecht te bezorgen; Reuter, om extra-betaling te heffen; onze papierleveranciers, om den gecon tracteerde!! papierprijs op te slaan onze goede vrienden, om van ons gratis pakken couranten te verlangen voor de militairen te velde de klanten onzer particuliere drukkerijen, om niet te laten werken en zelfs periodieken niet te laten verschijnen. Wij zitten er midden in en, als wij zijn aangesloten bij den >Nederlandschen Bond van boekdrukkerijenkrijgen wij van de secretarissen der Centrale commissie bericht, dat ondanks de oorlogsovermacht, die overal wordt toegepast als middel om aan verplichtingen tegenover »ons te ontkomen voor ons de opzeggingstermijn voor onze werklieden niet is verkort. En inmiddels hebben wij zeer hooge kosten voor onze berichten te betalen en kunnen wij de gezinnen onzer werklieden, die als soldaten zijn opgeroepen, niet onverzorgd laten. AMSTKItD A M S( 11K SM I J KM. De Amsterdamsche gemobiliseerde». De meeste Amsterdamsche >jongens« er zijn mannen onder met reuzenbaarden zitten nu in Brabant. 'Enkelen liggen n Noord-Holland, en die hebben een heel wat beter levenze lietsen zoo af en toe naar Mokum, vertoeven daar dan een aantal uren, en gaan altijd gezellig in kleine troepjes naar hun fort terug, waar ze dan wel eens een boom vellen, ofmaar laat ons geen militaire geheimen verklappen. De geest onder de Amsterdammers is goed, dikwijls zelfs beter dan onder de plattelandssoldaten. Trouwens, te Amsterdam is nog steeds zoo goed als r.iets te doen. Zóóveel verliest men nu niet met het soldaat zijn. Natuurlijk brengen de militairen heel wat humor binnen de poorten. De mop van den dag is het volgende. Evert Cornell's, de populaire Concertge bouw-dirigent, heeft óok het soldatenpak-je aan. Hij spreekt met een kameraad over hun werkkring, en verneemt»Ja, zie je, ik haal m'n kosje met het bespelen van het orgel een cent is wel niet veel, maar ik kan er toch best van komen». »Azoo, collega, dat treft goed dat doe ik óok Waar de mobilisatie good voor is. Niemand is zóo ingenomen met de mobi lisatie als het eerste het beste Amsterdam- sche bakvischje. Duizenden en duizenden jongens van het platteland, met verbruinde gezichten en stevige knuisten, zijn ingekwartierd bij brave Amsterdammers, en hun tengere dochterkens, met vale stadskleur, vertroetelen hun half- paying guests, loopen ze 11a met vlaatjes eu toetjes en ommeletjes soufflees en riz glacé en garnalen-croquetjes die boerenjongens hebben gelukkig sterke magen en besproei en hun tijdelijke huisgenooten als het ware met bier, kwast, melk, chocolade, koffie, thee, enz. De plattelandsjongelui laten het zich welgevallen. Zij, verdedigers van het vaderland, mogen zij het niet goed hebben, hebben zij daar geen recht op, zij, die hun boederij in den steek lieten zoodra Hare Majesteit order gaf tot mobiliseeren Zij hadden zich niet anders voorgesteld! Maar

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2