Stadsnieuws. brood en aardappelen betaald moeten worden gelijk in nof-nialc tijden, zou er een uitzon dering gemaakt dienen te worden voor de ile huishuur, terwijl een dak boven het hoofd toch evengoed een eerste levensbehoefte mag heotcn als eten en drinken, vuir en licht en kleedingOf moet soms de verhuurder óok maar in gebreke blijven bij het voldoen van zijn verplichtingen, zooals de betaling der rente van zijn hypotheken en van loon aan zijn arbeiders Wij denken, dat de inzender, die om oen huur-moratorium vraagt er anders over zou spreken, als hij toevallig eens geld moest hebben van den verhuurder, in plaats van diens schuldenaar te zijn. Men geloove trouwens vrij. dat de verhuurders schade genoeg lijden, door wanbetaling van huurders die werkelijk niet kunnen betalen. Men weet immers, dat die met zachtheid behandeld zullen worden en vreest dus niet al te zeer voor faillissementen, uitzettingen uit woningen, vervallen van afbetalings- contracten, verzekeringen en zoo meer, voor het geval de rechter doet zooals wij gelooven dat hij doen zal, d.w.z. dat hij heel karig zal zijn met het aannemen van een het eco nomisch leven verlammend beroep op over macht. De wetgever heeft immers reeds tegen een te strenge behandeling van den schuldenaar gewaakt door in de wet op het tijdelijk uitstel van betaling den rechter de bevoegdheid te verleencn om, al neemt hij dan geen overmacht en dus wel betalings- plirht aan, tegelijk uitstel van dien plicht te verleenen en daardoor faillissementen, executies, uitzettingen en andere onaange name gevolgen van wanbetaling te voorko men. Maar dat intusschen crediteuren van hun rechten gebruik maken en, door de wet tige middelen toe te passen, pogen uit to maken wie van hun schuldenaars niet kunnen en wie niet willen betalen, men kan 't hun toch waarlijk niet euvel duiden. In de Donderdag gehouden buitengewone vergadering der Provinciale Staten, in welke zou worden behandeld het rapport der in de vergadering van 17 September benoemde Commissie in zake do door Gedeputeerde Staten ontworpen Verordening op de elec- trïciteits-voorzienii.g in deze Provincie, werd meegedeeld, dat de commissie nog niet ge reed was met haar rapport. Üe wet schrijft echter voor, dat een buiten gewone zitting dor Staten niet langer mag worden verdaagd dan 14 dagen. De vergadering werd daarom weer ver daagd tot 14 October. Pij Kon. besluit is bepaald, dat burgerlijke ambtenaren en andere doorloopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen voorzoover zij sedert 1 October i 14. bij de gemobiliseerde strijdmacht anders dan voor rerste oefening onder de wapenen zijn - - van dien datum bezoldiging genieten, aan hun burgerlijk ambt of hun burgerlijken dienst verbonden, indien en voorzoover deze hooger is dan hetgeen zij in militairen dienst :.ls soldij, jaarwedde of traktement genieten. Aan burgerlijke ambtenaren en andere doorloopend of voor een bepaald werk in 's Rijks dienst werkzame personen, wier be- zoldiging over de maanden Augustus en Sep tember op grond van vroegere besluiten geheel of gedeeltelijk is ingehouden, zullen de ingehouden gelden alsnog worden uitbe taald, tenzij zij voor eerste oefening onder de wapenen waren. De Beurs-commissie door den Minister van 1 en Mandei. gister geïnstalleerd c.dbouw. Nijverheid I t leden der commissie welke Burge meester en Wethouders zal bijstaan in z,.kc hot beoordeelen van lichtbeelden dervoorstc-llingen zijn benoemd: mevrouw A M. Rtynders-Calkoen en de hoeren ds. A. I'. van Mengel, Th. J. Il.Bianchi en A. Veen Puntenburg). heeft De Gemccnte-begri in de afdtelingen van der. Raad geen leiding gegeven tot het voeren van meene beschouwingen. Men had respect voor het werk van Bur gemeester en Wethouders, die. rekening houdend met de bijzondere omstandigheden, dc Begrooting z >0 in elkaar hebben gezet. In dc eerste afdeeling werd gevraagd waarom, ofschoon door den Raad daartoe is besloten, geen hooger bedrag is uitge trokken voor dc jaarwedden der leden van h«-t Dagelijks' h Bestuur. Verzócht werd, te voorkomen, dat zij ii-:- reeds lang vóór 1 uur in het Raadhuis aanwezig waren om belasting tc betalen, wurd'-n teruggezonden met dc mcdcdeoling. dat het kantoor werd gesloten. n-kki ;g'l werd over zeker bureaucratisch van Openbare werken tegenover ibriek. toir van den Utrcchtschcweg gelijkcr had kunnen worden aangelegd. Men wenschte verbetering van den Hof, verhooging van het Marktmeesters-salaris en een memorie-post voor een vischmarkt. De vraag werd gedaan of niet agenten 3e khsse kunnen aangewezen voor plant soenwachter, ter voorkoming van vernieling van het plantsoen. Verzocht werd. maatregelen te nemen t<j>t verbetering van de brug bij de Kattenkatnp, hoewel zij particulier eigendom is. Nu de Gemeente een goede waterleiding heelt, werd in overweging gegeven, de stads- pompen geleidelijk weg te nemen. Gevraagd werd of de begrafenisrechten niet kunnen verhoogd. In overweging werd gegeven, in de scho len een centrale verwarming aan te brengen, hetgeen, naar men meent, zou leiden tot bezuiniging. Met nadruk werd verzocht, het verhoogd subsidie voor de Industrie- en huishoudschool toe te staan, daar dit geld zeer nuttig wordt besteedeen verzoek, dat instemming vond bij vele leden. D.it de post, uitgetrokken voorden school arts, werd terug genomen, wekte teleurstelling. Aangedrongen werd op het aanbrengen van de toegezegde tweede lantaarn op het Eemhoofd. Gevraagd werd, een memorie-post uit tc trekken voor verbetering v^ji Bisschopsweg en Achter Luiaard. In de tweede afdeeling werd onder meer gewezen op de wenschelijkheid om de Algc- meene begraafplaats des Zondags ook 11a 3 uur open te stellen, Het bedrag van f 105 uitgetrokken voor schoonmaakkosten der Hoogere Burger school, legen f i zo voor het Gymnasium, gaf een lid den indruk, dat eerstbedoeld gebouw wel zeer smerig moet 'zijn. Nu de Gemeente een geding voert met de l'trechtsche Waterleiding Maatschappij achtte men het wenschelijk, voor dezen post een bedrag uit to trekken. Voorgesteld werd, de verbetering van Kleine Koppel, Brecdesteeg, Teut, St. Agatha- straat en Kampstraat en den aankoop van een pneumatischen reiniger als niet-nood- zakelijk uit te stellen. De opmerking werd gemaakt, dat, nu de betaling van het schoolgeld drie keer per jaar geschiedt, men driemaal naar den Ont vanger moet en driemaal zegelgeld heeft te betalen, De vraag werd gedaan, deze be zwaren op te heffen. 1 let bedrag van f 140 000 voor Hoofdelijken omslag werd onder de gegeven omstandig heden wel wat hoog geacht, in vergelijking met de f12357280, in 1 q 14 ontvangen en gevraagd werd of bijzondere omstandigheden bekend zijn. welke dat bedrag moiiveeren. Het antwoord van Burgemeester en Wet houders is nog niet in druk verschenen. In den ouderdom van 71 jaar is Donder dagavond ontslapen de heer Bernard A. van Ruyven, Tot kort vóór de ernstige ziekte, die hem ten grave sleepte, was hij de zeer accurate Penningmeester van het Nuts-ziekenfonds en een niet minder gewaardeerd Bestuurslid van Vreemdelingenverkeer. Maar bovenal verplichtte hij Amersfoort aan zich als oprichter en veeljarig Bestuurs lid van de Amgrsfoortschc Vrijwillige Brand- voor een algemeenc vergadering tot het vast stellen der Statuten en het benoemen van Commissarissen. Nieuwe aandeelhouders mogen meestem men en kunnen zich dus nog aanmelden bij een der leden van de voorloopige commissie. Vreemdelingenverkeer houdt Dinsdag haar jaarvergadering: de l.uthersche kring even eens. Met Bestuur van het plaatselijk Nuts- departement zal Dinsdagmiddag vergaderen om de winterplannen te bespreken. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is met ingang van 2 October wat betreft de maximum-prijzen, het vol gende vastgesteld: Beste Zeeuwsche tarwe (met uitzondering van zaaitarwe) per 100 K.G. f12.50. De andere soorten inlandsche tarwe naar ver houding. Inlandsche rogge (met uitzondering van zaairogge) per 100 K.G. i 11Tarwe bloem, inlandsch o, per 100 K.G. f 16.25. Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 14. Roggemeel (ongebuild) per 100 K.G. f13. De prijzen zijn contant aan fabriek of molen voor bakkers en dergelijke mcelver- bruikers. Aan tusschenhandelaren moet op verzoek 25 cent korting-worden toegestaan. Witbrood per K.G. 23 cent, bruinbrood per K.G. 21 cent, gebroken Groningsch rog gebrood per K.G. 12 cent. Deze prijzen mogen dus aanleiding zijn tot een verhooging van den broodprijs in verschillende Gemeenten vanvoor witbrood met niet meer dan 2 cent, voor bruinbrood en gebroken Groningsch roggebrood met niet meer dan cent per K.G. De prijzen zijn contant, afgehaald aan de bakkerij of den winkel. van zich schuldig tc hebben gemaakt aan verduistering. t Is weer dc drank, die den jongen ten val bracht. j De »Barncveldsche Crt.» schrijft er van Van afkomst was hij een welgestelde boerenzoon, wiens ouders, zooals het heet, >er goed bij zaten», doch al vroeg bracht de zucht naar drank hem op het verkeerde pad. Nadat hij door eigen schuld verplicht I was, als boerenknecht zijn broodje te ver- I dienen bij vreemden trok hij naar Duitschland, waar hij bleef tot de oorlog ook hem daar het werk ontnam. Gelukkig voor den aarts zwerver, vond hij nu bij den landbouwer G. van de Kraats, wonende nabij «de Biezen f, een liefderijk tehuis, hetgeen de verdachte, zooals hieronder blijken zal, niet bijzonder op prijs wist te stellen. In 't laatst der vorige week toch had Van de Kraats een paard verkocht aan een landbouwer te Zeumeren, welk beest de knecht Maandag mocht weg brengen, terwijl hem tevens werd opgedragen, de koopsom in ontvangst te nemen. Natuur lijk voldeed hij hieraan, doch, wat hij naliet, was het ontvangen geld aan zijn weldoener af te dragen. Spoorloos is hij met den buit verdwenen. Alleen is men te weten gekomen, dat hij aan een vriendinnetje, dat hem vroeger meermalen aan een vinkje had doen smullen, een paar mud aardappelen had cadeau gedaan. Natuurlijk heeft Van de Kraats van een en ander aangifte bij dc politie gedaan en zóo werd de ontrouwe dienstknecht nog den zelfden avond te Amersfoort aangehouden. Van de f87,50, die bruintje had opgebracht, had hij slechts f 23,67 overgehouden. Tot opvolger van den heer M. van Lin- gen als Directeur der R. K. Jongensscholen aan de Breestraat is benoemd de heer M. J. Martens, Hoofd der St. Joseph-school te Win terswijk, die 1 Januari in functie hoopt te treden. optr-N Gevraagd werd waarom de torentjes van Ie Knmperbinner. poort nog staan, ofschoon rord besloten, ze op te ruimen. Aangedragen werd opeen beter herstellen an dc straten en "pgemerkt. dat het tmt- Zij, die door de mobilisatie niet in de ge legenheid waren het mondeling gedeelte van het eind-examen der Hoogere Burgerscholen met s-jarigen cursus in deze Provincie af te leggen, werden thans daartoe in staat ge steld. met twee jongedames uit Drente, die evenmin het examen konden voltooien. Van de S candidaten werden er 3 afge wezen en kon het diploma neden worden uitge- reikt aar.de heeren I', I'everelli, J. Reiser- I bach. P. Soels, allen van de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool te Utrecht; en mejuf- frot.wen Ilendrika van Dijk en Maria Rijk- mans. beiden van de Rijks-Hoogerc Burger school te Meppel. Aan de Amersfoortsche Machinale Brei "rij van den heer S. L. de Winter (St. Andries- straati is door het Departement van Oorlog opgedragen de levering van ecnige duizen den paren wollen sokken, tc leveren in vier kavelingen. Een goede werkverschaffing. Aan militie ie luitenant B, H. Peteri, van het 16c regiment infanterie, is eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. De Minister van Landbouw heeft, nu in den boterhandel dc normale verhoudingen allengs zijn teruggekeerd, besloten, bij wijze van proef, geen maximum-prijs voor boter vast te stellen, zulks in het vertrouwen, dat geen abnormale prijsopdrijving zal plaats vinden. De Burgemeesters zijn uitgenoodigd. van tijd tot tijd na te gaan of, in vergelijking j met overeenkomstige tijdstippen van vorige jaren, de boterprijzen zijn verhoogd en in j dit geval daarvan mededeeling te doen aan den Minister, die daarna de noodige maat- j regelen zal overwegen. Aan de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 16752 kipeicreu, die werden ver- kocht voor f7.75 tot f8.90 per honderd. Eend- 1 eieren deden f 6.20 tot f 6.35, kalkoeneiercn f7.50. De 190 oude kippen golden 2S tot 45 cent vr°eg ik zoo diplomatiek mogelijk, per Kilo. de 22 jonge hanen 30 tot 34 cent, «Vel, pa. hier staat het», antwoordde mijn dc 9 eenden 35 cent per Kilo. veelbelovende jongste spruit, die een adver- De handel was vlug en de prijzen waren tentie-pagina van het «Handelsblad» had flink. zitten bestudeeren in plaats natuurlijk van j zijn jaartallenboek en hij las: «Eduard De lantaarns van auto's en rijwielen moe- ten volgende week uiterlijk vijf minuten vóór zessen, die van de overige voertuigen op 't allerlaatst om vijf minuten vóór half zeven goed helder branden. Morgen is hier alleen geopend de apotheek van den heer Th. C. V. ter maat. Hof 2. Wie goed leeft, leeft dubbel. «Pa, dat kan toch niet?» viel mijn jongste gisteravond opeens uit. Hij is op het Gym nasium en doet, naar ik telkens van zijn leeraren hoor, zijn best. »Wat kan niet, jongen informeerde ik belangstellend. »Twee maal twee is toch geen vijf, pa*. Neen, dat kwam ook mij verdacht voor. Mijn oudste, die op de Hoogere Burgerschool is, zat er echter bij en dus gaf ik me niet bloot, 't Is al zoo lang geleden sedert ik de tafels van vermenigvuldiging leerde en ze vinden zóo veel nieuwigheden uit, dat je veiliger doet, bij dergelijke vragen een hou ding te manifestccren en je je vaderlijk ge zag een stuk hooger houdt dcor niet al tc beslist te antwoorden: «neen, jongen, twee maal twee is vier». Hoe kom je zoo tot die vraag, jongen» Een gedeelte van de ontvangst bij den morgen tusschen II. V. C. en Hertog Hen drik. uit Arnhem, tc houden voetbalwedstrijd, wordt afgestaan aan het steun-comitc. Aandeelhouders in de op tc richten Mid- dcnstands-crcdictbank voor Amersfoort en omstreken zijn tegen Donderdag opgeroepen 't Gister weer een ware ongeluksdag ge weest. 's Ochtends geraakte oen stokdoof man op de Langestraat onder de tram, De koetsier remde zóo tijdig, dat het oudje vrijkwam met den schrik. Door de goede zorgen van den heer l'ortmann was hij weer spoedig op zijn verhaal. Omstreeks 12 uur ontwrichtte een jongen, die op de leege kraampjes op den Hof krij gertje speelde, den schouder. Tegen half drie geraakte op den spoor wegovergang bij het Smallepad een wiel- rijdster bekneld tusschen twee wagens, waar van de ecne met hout, de andere met ijzer was beladen. Ernstig gekneusd werd zij binnengedragen bij den overwegwachter en later per brancard naar haar huis aan den Soesterweg vervoerd. Haar toestand was hedenochtend zelfs gunstig. In alle drie de gevallen verleende dr. Morren de eerste hulp. Een ongeluk met doodelijk gevolg had hedenochtend omtrent half acht plaats op den Westsingel bij de Hellingbrug. Een voor een veewagen gespannen paard, dat even onbeheerd had gestaan op het Spui. ging cr van doorin steeds sneller vaart joeg het den Singel op. De juist 75-jarige melkslijter A. van Putten, uit de St. Jorisstraat, die op het trottoir vluchtte, werd door den geweldig slingeren- I den wagen tegen den grond gesmakt, kroeg I het voertuig over zich heen en was op slag dood. De omwonenden brachten hem naar de j drukkerij van den heer Melchior. waar dr. Morren alleen den dood kon constateeren. Door de politie is proces-verbaal opge- maakt tegen een automobilist, die in de I .angestraat bij de Varkensmarkt te hard reed, In een vorig nummer deelden we mee, I dat door dc politie hier een boerenknecht uit Barneveld werd aangehouden, verdacht Verkade zal Dinsdag opvoeren tweemaal twee is vijf; een spel uit het Deensch». «Twee maal twee is ook vijf, want vier is vijf» orakelde mijn H. B. S.-er. «Da's niettes» kwam mijn jongste. «Och kind. hou jij nou je mond» scham perde de oudste. «Kijk dan maar». Met nam hij een stuk papier en schreef 20 20 dus: 25 45 16 - 36. *5 45 T - 36 81 (5 24 1 dus 5 9 4 9.^ jus 5 4 en dus óok 4 5- Do jongste gaf zich gewonnen. Ik zweeg, letterlijk verstomd over zóo veel geleerdheid, en ik bedacht hoe ontzaglijk veel wij toch tekort gekomen zijn toen ons dejongenskiel nog om dc schouderen gleed Ten slotte raapte ik al mijn moed bijeen en zeide «Zouden jelui nu maar niet aan je werk gaan. jongens, anders is 't morgen weer mis". «Weer?» mopperde de oudste. «Nu ja, maak eerst je werk maar af» kwam ik. Ik nam de courant en 't stond er werke lijk: 2 X 2 5- Zoo op die cijfers turend, kwam er uit een of ander schuilhoekje nog heel wat los; ik zette mij weer aan 't cijferen en vond zoo doende het volgende: 5 4, of 4 -f 1 4, dus 1 0. millioen X o en dus x millioen o (x zoo groot te nemen, als men maar wil). Waaruit alweer volgt, dat een volk, dat jaarlijks meer dan 5 jCt. van zijn inkomen bij den Ontvanger brengt, feitelijk geen cent belasting betaalt. ing toch. die Wiskunde. 'Sting I Raar

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2