ALGEMEENE Advertentiën. reiziger, SAFE DEPOSIT. Feuilleton. Een zoenoffer. dringende behoeften het voorziet. Geen halve cent wordt roekeloos of nutteloos uit- alleen den warmsten dank verdient, maar waardoor het ook aanspraak mag maken op de medewerking van allen, die beseffen, dat in buitengewone tijden ook buitengewone krachtsinspanning en buitengewone mildheid een vereischte is. Ook September is voor de Amersfoortsche tram een heel onvoordeelige maand geweest in vergelijking met de zelfde maand van 1913. Thans werden vervoerd 6201 betalende passagiers, of 48S6 minderde ontvangst uit vervoer bracht op f 307.85, of f 244-5° minder; totale ontvangsten waren f 322.85, of f 230.50 minder; de dagkilometer-opbrengst was f 5.97, of f 4.27 minder. De heer A. P. H. J. van Weezei Errens heeft zijn bekend pastel Beuken aan het Uddelsrmeer» ter beschikking gesteld van het steun-comité. De heer Joh. G. F. van Achterbergh heeft het comité, dat, in overleg met het Centraal- comité voor uitgewekenen, tracht ook hier ter stede aan sommige gezinnen het gezins leven terug te geven tot tijd en wijle zij kunnen terugkeeren naar hun vaderland, wel bijzonder aan zich verplicht. Geheel belangloos stond hij de door hem tot voor kort bewoonde «villa Gretha» aan den Soesterstraatweg ter beschikking tot het eind van den oorlog; een aanbod, dat onmiddellijk met groote dankbaarheid is aanvaard. Te eerder, omdat het comité er zich ten volle van overtuigd houdt, dat dit prachtige voorbeeld velen zal aansporen, nu ook te zorgen voor huishoudgeld en zóo een waardig gebruik zal doen maken van dit ruime en keurig ingerichte landhuis. De vraag is gedaan waarom niet wordt getracht, eenloopende personen of kinderen onderdak te verschaften bij ingezetenen. Het comité heeft dit wel degelijk over wogen, doch dit voornemen losgelaten, om dat eenloopende personen en kinderen overal in den lande zeer gemakkelijk worden onder gebracht. Oneindig moeilijker is het voor het Cen- traal-comité, gezinnen onder te brengen, terwijl aan den anderen kant het toch niet aangaat, menschen die reeds zóo veel leeds ondervonden, nu óok nog het pijnlijke eener scheiding op te leggen. In overleg met het Centraal-comité heeft het plaatselijk comité dit moeilijkste deel op zich genomen, daarbij vertrouwend op de mildheid der stadgenooten een vertrou- wer, dat thans reeds werd bewaarheid en dat stellig ook in de volgende weken niet zal worden beschaamd. Mocht er nochtans iemand de voorkeur aan geven om, in plaats van éen kwartje per week af te staan om het gezinsleven in stand te houden, een eenloopend persoon of een kind tijdelijk tot zich te nemen, dan doe hij daarvan schriftelijk opgave aan den Secretaris van het comité, Kortegracht y, met vermelding van gewenschten leeftijd, milieu, religie, enz. Ook het nieuwe week-programma van het bioscoop-theater aan de Langestraat ls met groote zorg saamgesteld en nog ver beterd, omdat het spektakelachtige hoofd nummer »Czernouska, of De intrigante* is vervangen door een veel pakkender en natuurlijker, getiteld »Overtroefd*. Het eerste heette in Russische kringen te spelen en was een zóo zonderling samen- voegsel van allerlei eindjes film, waartusschen heele stukken ontbraken, dat de heer Van Roon het maar heel gauw deed vervangen. «Overtroefd» is de boeiende reeks handig heden van een detectief om een gentleman- Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente TE AMSTERDAMDAMRAK 74, Directeuren: J. r. I„ Itl.tVKK.MtHIUJ. *r. J. VAN SI'IIKVU'IUVKN on Jhr. Mr. II. SSISStKKT. Verzekerd Bedrag:212 MllliOen Gulden waaronder Verzekerd Kapitaal -fc 179 en verzekerde Rente ruim. 3 /4 g» i* Waarborgen64 ,t g, Aan Verzekerden betaald72 gg gg Ontvangsten in 1913II II tl Hoofdinspecteur voor Nederland P. A. ADAMA VAN SCHELTEMA, NIc. Maosstraat 51. AMSTERDAM. Inspecteur voor Utrecht: H. THIERENS, Weerd9tnffel O.Z. 65blS, UTRECHT. inbreker te ontmaskeren en mist het ijselijke, dat zooveel detective-films aankleeft. De Pathé-courant, de natuuropname en de komische nummers voltooien het welvoor ziene programma, dat tot Vrijdag wordt gegeven. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 7 wagens, bevattende 7100 pond kaas. De prijs was 31 tot 35 cent voor gewone kaas en 35 cent voor kaas onder Rijksmerk. De handel was vlug. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde wegens strooperij van appels en peren drie jongens van 14, 13 en 16 jaar, onderscheiden lijk tot 14 dagen en een maand tuchtschool. Deugd is het veiligste pantser. VOETBAL. De belangrijkste ontmoeting hier ter stede ging"eergisteren niet door. De" wedstrijd H. V. C.—Hertog Hendrik was namelijk afgelast. De wedstrijd, hiervoor in de plaats gesteld, tegen een Amersfoortsch militair elftal werd door H. V. C. met 5--1 gewonnen, waaruit wel blijkt, dat de winnaars ver n de meer derheid waren en beter spel te zien gaven. H. V. C. 2 verloor te Baarn met 12. De match Z. A. C.—Quick werd door onze stadgenooten verloren met 4o; met rust was de stand 1o. Zooals mij werd mee gedeeld, bestond het Quick-elftal voor een groot deel uit jonge krachten. Dat zij de routine der oudere spelers nog missen, staat wel vast, en dus in 4—0 nederlaag tegen een volledig Z. A. C.-elftal volstrekt geen reden om aan de toekomst te wanhopen. Op Birkhoven speelde Quick voor de 2e klasse U. P. V. B. tegen Vooruit 2. Opmerkelijk was 't, dat in dezen wedstrijd de jeugdige Quick-menschen het in lengte allen verre moesten afleggen tegen hun gasten, hetgeen natuurlijk in hun nadeel was. Wat spel en taktiek betrof, waren zij echter meermalen Vooruit 2 verre de baas. Dat de Amersfoorters ten slotte toch met 3 2 ver loren, is voor een groot deel te wijten aan onfortuinlijkheid. FUVI. Welken winter we kunnen verwachten. Wanneer October in het land is, xneenen verschillende weerkundigen, dat het tijd is, een weervoorspelling voor den aanstaanden winter te stellen. Weliswaar wil de meer derheid der meteorologen van dergelijke prognosen voor langen termijn niets weten, en noemt het kwakzalverij, maar enkele weerkundigen trekken zich hier niets van aan, en eind-September of begin-October publiceeren ze hun winter-voorspellingen. De directeur van een Zwitsersch obser vatorium, een meteoroloog te Euccle de ook in ons land bekende heer Bracke en een Engelsch weerkundige, Smith, laten nu niets van zich hooren maar nieuwe weer- profeten van dit soort zijn in Duitschland en Denemarken opgetreden, en zij voorspellen een zeer veranderlijken winter. Ze zullen het wel aan het rechte eind hebben. Wanneer is de West-Europeesche winter niet veranderlijk T AMERSFOORTSCH WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. U. VAN WELDEREN baron RENUKRS) Kortegracht 11. Tel. 176. Telegramadres„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binnen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor Bpcciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort. mr. II. J. M. van den BEKtili. WILHELMINastraat 5. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito rekening-courant. Een fabriek te dezer stede vraagt, om be staande cliëntèle in de omstreken te bezoeken en de relaties uit te breiden, een tegen vaste vergoeding en provisie. Br. fr. No. 533 aan KRAMER's Boek handel, Langestraat 65. LAMA1S0N BQUV/ERjsCo. Kortegracht naast het Postkant' w. Kmitooi' ran t) tot 4 nnr. Heyligers Yerlioef, (Th. W. J. HEYLIGERS en mr. dr. H. Th. A. VERHOEF). Kassiers eu Couiiiilssloiinalrs iu effecten. Telefoon 337. RENTE voor dadelijk opvorderbare deposito's 3'|. pCt, 99" Het kantoor is VERPLAATST naar ZUIDSINGEI, 43,. tegenóver de Kortegracht. .Engros-verkoop voor Amersfoort en om streken J. van VOLLENHOVKX, Afdce- ling KOLONIALE WAREN, Groote Kop pel 7 te Amersfoort. 140 150 I WEDEROM VERKRIJGBAAR Hvai-anlliraciet 35/50 iii.m. a f 1.50 per II. 11. 20/30 a f 1.40 Xk maak bekend, dat al rayn pry sen nog de selfde zya, die myn zomer-pryscourant vermeldt. Aanbevelend, J. VAN GTNKEL Jr. Hoogowes: 70, Telefoon 306. 150 140 35.) „Moeder vracht mij, en ik verzoek den heeren daarom, mij Ie willen verontschuldigen", viel Isa, het gesprek Afbrekend, haar neefin de rede. „Aaien, kapitein". Het kieael kraakte onder haar voetstappen en met een licht gekletter viel de glazen deur achter baar dicht. Nordenbolz keek haar niet na, doch er lag een merkwaardig ernstige en peinzende ui. irukking op zijn gelaat. Was het gezichtebedrog of werkelijkheid geweest, dat hij bij haar laatste woorden schitterende tranen in de achoone oogen bad meenen te zien Had bij haar dan gekrenkt; haar, die hij zeker wel van alle stervelingen het minst ver driet zou hebben willen aandoen Of was hier weder de oude antipathie voor hem doorgebroken, de antipathie, welke haar eens zulke onvtien- delijke woorden had ingegeven en die in den noodlottigen nacht, wellicht alleen onder den verpletterenden indruk van bet gelukkig afge wend vreselijke gevaar, voor een vluchtige minuut voor de opwelling van warme dankbaar- beid op den achtergrond waa getreden Kr bleef hem geen tijd om naar een antwoord op deze vragen te zoeken, want Kurt von Hed- mondt, die ui'. kleine incident natuurlijk slechts van de komische zijde opvatte, trok hem vroo- ijk t rc'i Tie :n h»f bono* litrhfive en met bijna verkwistende wielde ingerichte ver trek, dat hij met grappige zelfshespotting zijn „studeerkamer" noemde. Ken groote, rijkgebeeldbouwde schtijftafel was, wel is waar, tusschen de heide hooge vensters aanwezig, doch zij was zóo overdekt met tallooze allerliefste prullerijen, dat er nauwelijks plaats te vinden zou zijn geweest om een brief te schrij ven, laat staan een studieboek neer te leggen, en van de reusachlige boekenkast had de ge lukkige eigenaar, gelijk hij lachend bekende, als sinds langer dan drie maanden den sleutel verloren, zonder dat hem het verlangen bekro pen had, zich een nieuwen te laten maken. •Slechts een kort bevel aan den geroepen be diende was no.dig geweest 0111 na ailoop van weinige minuten het geurigste als goud schitte rende duivensap te doan fonkelen en met een plechtigheid, waaruit, ondanks allen humor, toch duidelijk genoeg zijn innige vreugde klonk, zeide Kurt, zijn bokaal opheffend „Het eer9te glas op onze oude en hernieuwde vriendschap, Hellmuth. Moge zij te allen tijde hecht gegrondvest zijn als een rots in zee, en moge zij op goeden, Duitschen trant ulle proe ven doorstaan, die haar in den loop der lijden wellicht beschoren zijn". Met helderen, lang natrillenden klank slieten de glazen tegen elkaar en beide ollicieren leeg den hun glas tot den laats ten druppel. Daarna schudden zij elkaar nogmaals de han den en ieder van hen gevoelde, dat deze handdruk meer heteekenis had dan de meest woordenrijke belof'.e. Kr verliep een pons eer de vroolijke Kurt de opg wekte stemming had terug gevonden voor zijn overmoedig van den hak op den tak springen gekeuvel. Toen echter scheen het ook natuurlijk, dat hij het allereerst tt.ugkwam op de ontmoeting in den wintertuin. „floe merkwaardig is toch dat weerzien" zeide hij. „Men weet haast niet, met wie van ons het toeval zonderlinger heeft rondgesprongen en ik kun mij nu bijna niet verklaren, hoe het kwam, dat bij alle verhalen over de gebeurtenissen te Tannwald jou naam geen enkele maal genoemd is geworden. Wanneer het niet zulk een dwaze veronderstelling ware, zou ik half en half gaan gelooven, dat Isa het met opzet heeft gedaan. Muur wat zeg je nu wel van mijn geluk om zulk een snoeperig nichtje te bezitten Is het werkelijk niet een engel in levenden lijve?" Nordenbolz keek zeer aandachtig in zijn glas en hel was eigenlijk geen direct antwoord op Kurt's vraag, toe hij vroeg „Juflrouw Hudenroth is alzoo zeer na verwant aun je familie „Eigenlijk gezegd maar in den derden ol vierden graad, want baar moeder en mijn vader zijn zusterskinderen. Sinds onze kinderjaren had den wij elkander niet meer gezien. Mevrouw Hadenroth toch scheen met baar geliefd Tann wald als samengegroeid te zyn en voor onze uiLnoodigingen werd geregeld bedankt. Ditmaal echter denken zij des te langer en waarschijnlijk zelf den geheelen winter bij ons te blijven, en wanneer het lot het wil Hij stokte en een kleine verlegenheid, die item voortreflijk 9tond, was op zijn gelaat te lezen. „Nu vroeg de kapitein met zekere aarze ling, alsof het woord hem moeilijk van de lippen wilde. I led wondt echter sprong plotseling op en rekte vol jeugdig kruchtsgevoel zijn lenige gestalte in alle spieren. „Wanneer het lot het wil, zil Isa ons nim mermeer verlaten", vulde hij nan met schitte rende oogen. „Waarom zou ik er voor jou een geheim van maken Daar je haar kent, moet je, dunkt me, hegrijpen, neen, moet je het heel natuurlijk vinden, dat ik van het eerste oogenblik, dat zij hier wae, smoorlijk op haar verliefd ben geworden. Wanneer de trekvogels terugkomen, die nu over de bergen naar het Zui den trekken, zal zij mevrouw Isa von Iiedtmondt zijn. Dut heb ik mijzelven plechtig gezworen". De kapitein was in zijn stoel achterover gaan leunen. Hij had zijn gestalte een ruk gegeven als iemand, die met een energiek besluit iets van zich af wil schudden. „Werp eenig kleinood in zee, Kurt 1" zeide hij. „Ook den Zondagskinderen van jou slag zouden de goden eindelijk wel eens de overmant van hun geluk kunnen benijden". „Ja, ik ben gelukkig, Ilellmuth, onbeschrijf lijk gelukkig. Doch ik zul haar ook op mijn handen dragen, haar een hr.mel op aarde be reiden. De zaligheid, haar t« bezitten, zal geen onwaardige ten deel gevallen zijn". Zijn dwepende overdrijving zou wel in staat geweest zijn om den gerijpten man een glim lach af te lokken, doch kapitein Von Norden bolz glimlachte niet. Hij hief zijn glas op en zeide, wel is waar in vrienecliappelijke warmte, maar tevens vol diepen ernst „Blijf dit voor nemen steeds gedachtig, mijn jongen, en laat ons klinken op Isa'a geluk". (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2