r Stadsnieuws. Comité Belgischeviu zijn we tot dusver buiten de» krijg geble ven J lebben we werkelijk een tractaat met Amerika Is 't niet een beetje zonderling, dat een lid der volksvertegenwoordiging deze vragen moet stellen Ken kleine groep maakt deze hoogst be langrijke zaken uit, terwijl welvaart, leven, bloed en bezitting moeten geofferd door allen, zelfs door velen, die de diplomaten slechts heel uit «Ie verte kennen. Kvengood als dc wetgevende macht go- heel berust bij de parlementen, kan de diplomatie komen aan de vertegenwoordi gers van het geheele volk. Heeft men dit bereikt dan zullen er minder utopieën wezen, maar is er ook veel minder gevaar. liet derde punt brengt ons binnen het roligieuse. Op reis naar Amersfoort las spr. de rede van prof. Diepenhorst tot overdracht van het rectoraat der Vrije universiteit te Amsterdam, een verheerlijking van den defensieven en den offensieven oorlog, culmïneerend in deze uitspraak: >Een krachtige defensie-politiek is voor een bloeiend economisch leven geen bedreiging, doch een stut*. In het Christendom is overschreden de grens der beperkte moraal. I Iet ook te voren aangehaalde >Gij zult niet dooden», geldt voor iedereen; de zedelijkheid houdt niet op bij de grens der gemeenschap, doch om vat het geheele Christendom. Wie te Emmerik komt. heeft de zelfde moraal in acht te nemen die hij te Arnhem volgdede moraal te Harwich behoort de zelfde te zijn als aan den Hoek van Holland. Dit geldt in tijd van vrede in de reus achtige uitbreiding van de menschen, die de mcnschheid beschouwt als een geheel, Doch in tijd van oorlog? Iedere partij heeft dan haar eigen wetten. De oorzaak van dezen geweldigen terug tred ligt hierin, dat de moraal van den enkelling anders is dan de moraliteit var. het geheel. Als er éen een moord pleegt, dan noemt geheel een volk dat ontzettend; als een geheel volk uittrekt om te moorden, dan Toen wij lazen over de concentrilie-kam- pen der Engelschen in Zuid-Afrika waren wij verontwaardigdwerkelijk zeer hoog staande Engelschen, uit de allerbeste kringen, hadden niet de minste wroeging. Evenzoo gaat het met de gevoelens, die aanleiding geven tot den oorlog. In Frankrijk zijn die gevoelens ingegeven door het stel selmatig en opgeschroefd roepen om revanche (kermis te Givet) in Engeland, door de zucht om winst te behalen vooral voor de nijver heid, die door Duitschland zoozeer is over vleugeld. Duitschland heeft dus links een buurman, die wraak wil nemen, en rechts een, die wil opdringen naar het Westen. We zijn een soort ideëele eenheid, doch blijven ten slotte toch slechts menschen. En ook blijven de rasverschillen. Xu honderd duizenden Beigen onder ons zijn, is het rasverschil onder zekere controledoch hoe sprak het in 1830, toen het zonder controle was. De publieke moraliteit is anders voor den enkelling dan voor de massa. Komt zij uit het evenwicht dan beleven we de geweldige gebeurtenissen en zien we alle ellende van thans. Het was de taak geweest van de geeste lijke leiding om het Evangelie meer naar voren te brengen en dan de volkeren te leeron, dat de moraal van den enkelling en en die van het volk en van alle volkeren de zelfde behooren te zijn. Het is dc taak van do geestelijkheid om de publieke mora liteit te leiden in andere banen. Thans doet het pijnlijk, aan te lezen, dat ieder land meent een eigen God te hebben, IJ. Groene wegen, uit I.eiden in de Doops gezinde kerk, ds. Ten Cate. De Commissaris der Koningin in deze Provincie verleent morgen geen audiëntie. Agenda voor de openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag 27 October 1914, des middags ten 2 ure. 1. Benoeming van een Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst. 2. Benoeming van een tijdelijk Ieeraar in de Xederlandsche taal aan het Gymnasium. 3. Benoeming van een stembureau voor de verkiezing van 3 leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. 4. Voorstel van Burgemeester en Wet houders 0111 te benoemen tot tijdelijk Ieeraar in de Natuurkunde aan de Burgeravondschool F. 1-aber en tot tijdelijk Ieeraar in het Lijnteekenen P. Xierop en 11. Y. Dijkstra. 5. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanleggen van wegen aan den Zuidkant van den Berg, over de terrei nen aangekocht van mevrouw de wed. Roos Ylasman, langs de trambaan Zeist Amersfoort, en tot verharding van den Kalk weg. ij. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een verhoogd crediet voor de opruiming van puin, afval, enz. van het terrein van den Reinigingsdienst. 7. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het leggen van een riool in de Krankeleden- en de Lieve Vrouwestraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om een adres aan H. M. de Koningin te richten, waarbij in beroep wordt gegaan van de beslissing van Gedeputeerde Staten tot niet-goedkeuren van de Verordening op het bou wen op bepaald aangewezen gronden der Gemeente. 9. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot uitbetaling van schadevergoeding en restitutie van arbeidsloon aan den aan nemer van den aanleg van de Bernulfusstraat. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen rooien van boomen aan den Woestijgerweg. 11. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de indeeling der Bureaux van het Gemeentehuis en tot in gebruikneming van het gebouw aan de Koe straat voor kantoor van den Gemeente-ont vanger en den Controleur der Belastingen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het aanbrengen van beplanting op de wegen op de Zuidhelling van den Berg an langs de trambaan. 13. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van een crediet voor het verrichten van eenige herstellings werken aan het politiebureau, 14. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het doen rooien van boomen aan den Kalkweg. 15. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot overneming van den Bisschops- weg. 16. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van een ontwerp besluit tot wijziging van het Uitbreidingsplan. 17. Voorstel vrn Burgemeester en Wet houders tot het onttrekken aan den open baren dienst van een strook grond, Jeei uit makende van de Wilhelminastraa,. en tot verkoop van dien grond aan J. W. van Achterbergh. 18. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het kosteloos in gebruik geven van het perceel Langestraat 5 aan de sub commissie voor kleeding van het plaatselijk steuncomité. 19. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling van het Raadsbesluit d.d. 26 Mei 1914, waarbij aan de Handels- rvaren. dat door de tegenpartij al deze j school in gebruik wordt gegeven het gebouw llende en al deze wreedheid en al deze ver- jn [je Koestraat, met de bepaling, dat ook liet speelterrein in gebruik wordt gegeven. van hetgeen met zoo groote zorg werd "opgebouwd, wordt geschoven op de schouders van den eonigen en algoeden God. Veel beter ware, te komen tot inkeer en deemoed. Er m o e t een bekeering plaats hebben in het openbare en hei kerkelijke leven. Spr. verklaarde met nadruk, dat hij niet wilde redeneeren als een blank pacifist. We staan daarvoor veel te zier in het midden van dc droeve werkelijkheid en beselfen, dat we den langen weg naar betere tijden niet /■'.o spoedig klinnen uileggen als ieder onzer wel zou willen. We komen er niet met thco- retiseeren de harde werkelijkheid leert wel anders. Doch die werkelijkheid moet ver vormd naar denkbeelden waarin beschaving en liefde tot vrede den boventoon hebben. Fr moet worden begonnen met deze twee eischcti de diplomatie hebbe minder macht, «•11 <-r moet komen een andere moraal. Het laat zich nu-reeds aanzien, dat na de/en oorlog dc uitputting zóo groot zal wezen, dat de bodem gereed zal zijn voor een goede bewerking. In d staande Kernonstrantsche kerk hoopt aan- Zondag voor te gaan prof. dr. H. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verkoop van een perceeltje grond aan A. F. 1.. van Hengel. 21. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot in gebruik geving van een lokaal van het z.g. Werkbuis aan de muziekver- eeniging «Harmonie». 22. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der boekwaarde van percceleu. te brengen in het Grondbedrijf. 23. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verhuren van een gedeelte van het perceel l.angestraat no. 10. 24. Voorstel van Burgemeester er. Wet houders tot het aangaan van een ruiling van grond aan 'den Utrechtschenweg met T. van Iloogevest, 25. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van woningen en land aan den Bolleweg. 2h. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onderhandsche verhuring van diverse woningen en landerijen der Gemeente. 27. Voorstel van Burgemeester en Wet- ouders tot het verleenen van vrijstelling van het hoogteverbod voor den bouw van een R. K. kerk op het terrein, verkocht aan den heer II. Kroes q.q. 28. Voorstellen van Burgemeester en j Wethouders tot het verleenen van een voor- «Volkshuisvesting II» voor de stichting van 42 woningen en een badhuisje met boven woning. 2y. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot onbewoonbaar verklaring van het perceel Bolderstraat no. 14, toebehoorende aan P. I.obel, de perceplen Bolderstraat nos. 16 en 18, toebehoorende aan G. van Kalleveen. en de perceelen nos. 20, 22, 24, 26, 28, 30 en 32, toebehoorende aan J. W. Boshuizen. 30. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot adhesiebetuiging aan een adres van den Raad der Gemeente Utrecht, waarbij adhesie wordt betuigd aan een adres van de Coöperatieve woningbouwvereeniging voor Gemeente-personeel aan IF M. de Koningin om vernietiging van een besluit van Gede puteerde Staten, waarbij wordt geweigerd het verleenen van een voorschot voor woning bouw. 31. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Begroeting voor het Grondbedrijf, dienst 1914. 32. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Gemeente-begroo ting, dienst 1914. 33. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdess tot vaststelling van de Begrooting van het Burger Weeshuis voor hei jaar 1915. 34. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging der Verordening op de Inkomstenbelasting. 35. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot het verleenen van verlof aan J. Pannekoek, onderwijzer aan school C, gedurende den tijd dat hij als reserve ie lui tenant der Infanterie in werkelijken dienst is. 36. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het verlof, ver leend aan mejuffrouw E. L. M. Sinnige, onderwijzeres aan school A. 37. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot verlenging van het ziekteverlof, verleend aan T. Beverloo, onderwijzer aan school C. 38. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den pensioen grondslag van den Directeur der Hoogere Burgerschool, dr. P. G. Tiddens. 39. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling der jaarwedden en pensioengrondslagen der leeraren aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool en de Burger Avondschool. 40. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van het salaris van den ambtenaar, belast met het in ontvangst nemen en uitbetalen van pensioenen aan Gemeente-ambtenaren. 41. Voorstel van Burgemeester en Wet houders om afwijzend te beschikken op het verzoek van N. G. van de Stadt, ambtenaar ten kantore van den Gemeenteontvanger, om nog éen jaar in dienst dezer Gemeente te mogen blijven. 42. Advies van Burgemeester en Wet houders op het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdende ver zoek om verhooging van subsidie. 43. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot wijziging van de Verordening der Commissie voor de Fabricage en tot uitbreiding van het aantal leden der Com missie van Wetgeving. 44. Vaststelling der kohieren van het schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool en het Gymnasium over het schooljaar 1914/1915. 46. Voorloopige vaststelling der Gemeen te-rekening over het jaar 1913, met de daarbij behoorende rekeningen van de Gasfabriek, de Waterleiding en het Straten- en wegen fonds. 47. Vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over het jaar 1913. 48. Vaststelling der rekening van het Burger Weeshuis over het jaar 1913. 49. Voorstel van Burgermeester en Wet houders tot vaststelling van de Begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1915. 50. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van de Gemeente- begrooting, met de Begrootingen der Ge meente Gasfabriek en Waterleiding, de Begrooting van het Grondbedrijf, dc Be grooting van het reservefonds tot het doen van uitkeeringen krachtens de Pensioenwet ten voor de Gemeente-ambtenaren, en de Begrooting van het Straten- en wegenfonds, alle voor den dienst 1915. no. 385 de heer J. P. Haansc hot n, waar- denis, Land- en nemend Directeur van het post-,' Tijdschrift voor en telegraafkantoor, Utrechtse he- ,r weg 93. Met ingang van 1 November zal een nieuwe beperkte dienstregeling op de Ne- derlandsche spoorwegen worden ingevoerd, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehou den met alle billijke verzoeken. Het gezamenlijk spoorwegboekje komt binnenkort in den handel. Sedert hedenochtend wordt ook hier geen groot wittebrood meer geleverd, doch uitslui tend bruinbrood. Wel wordt klein wittebrood gebakken, terwijl ook wordt gezorgd voor de voeding van die zieken, welke geen bruinbrood mogen gebruiken. Men zie de advertentie. Vier van de oud-leerlingen der Hoogere Burgerschool, die dit jaar met goed gevolg het eind-examen aflegden, meldden zich aan voor toelating tot de Kon. Militaire Acade mie te Breda en zijn allen geplaatst en wel G. D. J. Birnie, voor infanterie hier te lande W. F. L. Mingels, voor cavalerie h. t. 1. K. W. Bouwensch, voor infanterie Oost- Indisch leger en N. J. Zijlstra, voor artillerie Indië. De heer P. van der Spaan verwierf de akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnas tiek. Vele particulieren, die Belgische officieren dan wel Belgische uitgewekenen in huis na men, hebben nog altijd verzuimd, daarvan aangifte te doen ten Stadhuize, bureel Be volking. Hoe vlugger zij dit verzuim herstellen, des te eerder kunnen de naamlijsten worden op gemaakt en des te sneller en zekerder kun nen de inlichting-bureaux in den lande on derzoek doen voor de verwanten. Stel 't nu niet andermaal uit. Aanstaanden Zaterdag zal men geen Belgisch geld kunnen inwisselen bij het correspondentschap der Nederlandsche Bank, hier. Blijkens advertentie in dit nummer zal door de Bank van Huydecoper Van Dielen, te Utrecht, behoorende tot de groep der Rotterdamsche Bankvereeniging, met ingang van morgen ook hier ter stede een bijkantoor worden gevestigd, met de directie waarvan voorloopig wordt belast jhr. Huy decoper van Nigtevecht, tot'dusver Directeur van het bijkantoor te Zeist. Het Bestuur van de Amersfoortsche Bak kerspatroons-vereeniging is thans saamgesteld als volgtA. J. van Zalingen, Voorzitter Koning, Onder-voorzitter; J. D. van Gel der, ie Secretaris; W. C. Ramselaar, 2e Secretaris; C.van Ommeren, Penningmeester. De najaarsvergadering van de Amersfoort- he Industrie- en Huishoudschool wordt aanstaanden Dinsdagmiddag gehouden. Luitenant A. Josephus Jitta is gister, ter wijl hij bij een gevaarlijke bocht per rijwiel de baan overstak, door de stoomtram uit Mierloo gegrepen eu aan de bekomen ver- 'ondingen overleden. Zoowel het Gemeentebestuur als het Comité voor de uitgewekenen hebben aan allen doen ter hand stellen de mededeelingen zoo wel van de Belgische intercommunale com missie als van andere tot oordeelen bevoeg den, zoodat allen weten, dat zij kunnen terugkeeren naar hun vaderland. Wie bij het naar hier komen goederen mist, kan, indien ze inderdaad zijn gevonden, navraag daarnaar doen bij bet Bureau van gevonden goederen der Maatschappij tot exploitatie van Staats-spoorwegen, te Utrecht Ook elders worden lectuur en spelen in gezameld om den Belgische geïnterneerden de verveling te verdrijven. Hedun werd aangevangen met het ver strekken van ondergoed uit de Rijks-mili taire magazijnen. Jhr. Quarles de Quarles, oud-gouverneur van Celebes, die zich per tram naar Zeist wilde begeven, zakte Dinsdagavond op de Wuytierslaan plotseling ineen. Een hartverlamming had een einde ge maakt aan zijn leven. Een 24-jarig letterzetter, die uit de gang van Café Riche een rijwiel stal, is door de politie aangehouden en, na te hebben bekend, ter beschikking gesteld van de justitie te Utrecht. Zij hield hier ook aan een militair, die te Hilversum een rijwiel huurde en dat hier verkocht. Leer berusten den was. 1 hetgeen niet te vermij- schot en een bijdrage aan de sticiiiiu g aangesloten met De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt Zaterdagavond een openbare vergade ring, ten Raadhuize. Aan het plaatselijk telefoonnet is thans Nieuws uit de openbare leeszaal (Beukenlaan). Relangrijke tijdschriftartikelen October. Beteekenis der gebruikte afkortingen A. is De Aarde en haar VolkenBew. is De Beweging Bk. is Het BoekB. R. is Belang en RechtEc. is De EconomistEl. is ElzevierG. is De GidsH. D. is Hemel en Dampkring; H. R. is Hollandsche Revue; L. Nat. is De Levende Natuur; Nat. is De Natuur; N. G. is De Nieuwe Gids; N. T. is De Nieuwe Tijd; N. Tg. is De Nieuwe Taal gids O. E. is Onze EeuwO. K. is Onze KunstO. T. is Ons TijdschriftO. is Omhoog S. is De SamenwerkingS. T. is Stemmen des TijdsS. W. V. is Stemmen voor Waarheid en Vrede; T. A. G. is Tijdschrift van het Aardrijkskundig Genoot- schap; T.G.L.V. is Tijdschrift voor Geschie- Vragen van Bladen" *1 J- Algemeene Dr. J. R S1 tehjk-sociale oven,/ w. H. Vliege^ esteiin n„ Coupons, Deposito's. Effecten. V Uitbetaling gen tusschen 9Wï ten kantore Stadbos, op ZATEUDAO 24 »)C VeT rï&nffiïa van 10 gulden eni 1 Terug te berorge het Bureau der Kortegracht 9-

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2