Dinsdag ÏO November 914. No 8490 64e Jaargang. w. Stadsnieuws. Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortscho Courant, voorheen Firma HOOFDREDACTEUR S». J. FR EDERIKS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi.— rancc r post /1.15. Advertentién 16 regels 60 cent; elke regel meer 1 o cent. Bij regel- auonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en onteigening* a ver en 1 n per regel 15 cent Reclames 15 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. I ij advërtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU 20RTEGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. KENNISGEVING. De Kamer vun Koophandel en Fabrieken heeft otvangen van het Bureau voor lmudelsinlich- tingen te Amsterdam lijsten van geboden en gevraagde handelsartikelen waarvoor, ten gevolge van de maatregelen, door. buitenlandsche Rs- greringen genomen, in verschillende landen wij- '/.iging van aanvoer noodig wordt gemaakt, kan sen voor nieuwe zaken worden geopend, enz. Deze lijsten liggen voor belangstellenden ter lezing in het Secretariaat der Kamer, Muurhui- zon 110. in. Daar is óok ter lezing gelegd het tweede maandbericht van het Xedcrlundsche koopmans gilde te Dtisnehlorf. Amersfoort, November 19H. liet Bestuur der Kamer voornoemd J. KR. K LEBER, Voorzitter. II. 1'. van IIASELEN, Secretaris. Do dekking: der oorlogslasten. (INGEZONDEN.) Toen het aftreden van den heer Bertling I als Minister van Financiën in de «Staats courant» was vermeld, kon men als verklaring van dit aftreden in do bladen vinden, dat hij heenging, omdat hij in de uiterst moei lijke omstandigheden, waarin ons land ver keert, een man met groote parlementaire ervaring aan hot hoofd van het Departement van Financiën noodig achtte. Er was onge twijfeld aan het hoofd van dit Ministerie een eerste kracht noodig en het is dus niet te verwonderen, dat den heer Treub deze portefeuille werd toevertrouwd. Al is het oorlogsgeweld gelukkig ons land gespaard gebleven, wij hebben sinds drie Augustus militie en landweer onder de wapenen moeten houden; aan de achterge bleven gezinnen moet wekelijks uitkeering gedaan wordenvoor requisities zijn tonnen gouds betaaldkortom aan onze schatkist zijn enorme eischcn gesteld. Met Januari 1915 zal onze vlottende schuld verre over de tweemaal vijftig millioen zijn gestegen, welke de Kamer als buitengewoon crediet toestond en in totaal zullen de oorlogslasten wel niet ver van de 250 millioen blijven. Minister Treub zal tot taak hebben, voor de dekking van deze som te zorgen. Dit kan op twee manieren geschieden en wel door een leening van 250 millioen op langen termijn; of door een vermogensaf stand in eens. In zijn uitnemende artikelen in dc ragen des Tijds», in de afleveringen van October en November, heeft dr. Bos zich warm voor stander van het laatste denkbeeld getoond. Wij hopen van harte, dat daarbij het gcheelc volk aan zijn zijde zal staan. In de groote bladen heeft dezer dagen het bericht de ronde gedaan, dat Minister Treub door een leening de oorlogskosten wil dekken. Ronduit gezegd: Wij kunnen dit zeer bezwaarlijk gelooven. Immers, hoe de Minister deze leening ook zou uitschrijven, vrijwillig dan wel gedwongen, het onver mijdelijk gevolg zal zijn, dat voor rente en aflossing het Staatsbudget met milli-enen zal worden belast. Dr. Bos berekent in zijn artikel in de Xovember-aflevering van Vragen destijds», dat bij een leening voor 30 jaar, jaarlijks voorzien zou moeten worden in een uitgave van ruim 16 millioen. Hoe zullen, deze millioenen dan gevonden moeten worden? Natuurlijk door nieuwe belasting ot door verzwaring van bestaande (de nieuwe be lastingen zullen bijna zeker verhoogde ac- cijnsen en verhoogde invoerrechten zijn). Jarenlang zal dan de groote massa dc naweeën van den krijg hebben te dragen. Er zijn andere, even schadelijke gevolgen. Als onze Staatsbegrooting met zulk een bedrag per jaar wordt belast, zal voor lange jaren alle sociale hervorming van de baan zijn. Met het argument »er is geen geld» zal elke poging om de sociale misstanden te verbeteren door middel van de wetgeving worden teruggewezen. Van beëindiging van den schoolstrijd zal niets komen, want voor de uitvoering der voorstellen, die de Verzoenings-commissie zal indienen, zal geen geld zijn. Van de zoo dringend noodige verbetering van de onderwijzers-salarissen, zoowel bij het openbaar Lager onderwijs als het Middel baar onderwijs, zal moeten worden afgezien, want de oorlogsleening slokt alles op. Elke lotsverbetering voor het mindere per soneel zal worden teruggehouden, omdat het geld ontbreekt. En erger nog. Het vakonderwijs, dat onze jongelieden zoo broodnoodig hebben om, na het sluiten van den vrede, een goedbetaalde betrekking te verkrijgen, zal in zijn groei worden belemmerd Aan al deze gevolgen, die zoowel door dr. Bos in zijn genoemde artikelen als door het Kamerlid voor Hoorn in de zeer lezens waardige brochure «Hoe betalen wij onze oorlogslasten» voor oogen worden gesteld, valt niet te ontkomen, als de dekking der lasten wordt gezocht in een oorlogleening. Wij zouden het toejuichen wanneer de Re geering zich verklaarde vóór het plan van dr. Bos, waar deze warm bepleit, dat wij het moeten aandurven, de oorlogslasten in eens af te doen. Wij hooren reeds de tegenwerpingdaar door zou men handel en nijverheid beletten, weer op te bloeien na den oorlog. Zou men dan meenen, dat niet precies zal de rente 4 pCt. bedragen. gedeelte verkregen worden door gedwongen om na ommekomst zijner studiën, die min- inschrijvingen, waarvoor in aanmerking j stens 8 jaar zullen vorder, in Indifi den zullen komen allen, die in de Vermogens- Bijbel te vertalen in het Soembaneesch. belasting voor minstens f 75 000 zijn aange- j slagen. Voor het gedeelte der leening, dat j Aan reserve-luitenant J. Verspoor, van op deze gedwongen wijze wordt geplaatst, 1 het ióe regiment infanterie, is verlof ver- j leend, zich tot 1 December 1915 in Oost- I Indië op te houden. Zijn benoemd tot reserve- 2e luitenant bij het .5e regiment infanterie de vaandrigs E. Cr, C. Gieskes, P. Goenee, II. J. Geldof en K. Bosch, jgiment infanterie de vaandrigs G. A. IL E. Ebell, A. W. der Vegt, j. W. Postma en v ig Menschenliefde, theoretisch, Doch zoo moeilijk in practijk, Welk geloof ons ook moog' scheiden,!*) (3^ Laat geen mcnschen honger lijden. Sluit uw beurs toch niet hermetisch, Doch geef van uw liefde blijk. Zendt inu bijdraijen of uw zcjfjinycn aan hel steun-cc ten Sladhuize, lamer no. lor- P a a bij het 1 J. Klavcrstijn, Verhoef. J. van A. de Wit, bij het ie regiment huzaren de kornets A. van Weideren baron Rengers, P. A. M. Bootz en K. E. L. M. Goossen, bij het ie regiment veld-artillerie de kor nets P. F. Bisdom, J. A. Blaauw, A. J. de Jong, H. van der Beke Calleniels, C. H. Jeltes, A. J. Verbeek van der Sande en B. F. Enschedé, bij het 22e regiment infanterie de vaandrig P. H. X. Briët. Aan den heer C. Fransen, Directeur van het post- en telegraafkantoor hier, is verlof verleend, zich te T.eiden op te houden. Begin December zal de treinenloop der het zelfde geldt, als men het geld door weer aanmerkelijk worden uit- middel van leening vindt? Zoo'11 leening zou 1 get>re'd- geheel in ons land geplaatst moeten worden. Alle Staten van Europa zullen in eigen land zóóveel geld behoeven tot herstel der ge leden schade, dat wij zei ven de leening moeten opbrengen. Als men dan bedenkt, welke nadeelen zoo'n lecning medebrengt, begrijpt men, dat een zoo bekend industrieel als de heer D. W. Stork, van Hengeloo, geheel aan de zijde staat van hen, die een I vermogens afstandbepleitcn. Waarom dit te meer billijk is Wij geven het woord aan den heer StorkI «Men kan gerust zeggen, dat in het alge- meen het belang bij het behoud van den Herinnerd zij. dat Grondbelasting en Per- soneele belasting vóór half November ten volle betaald moeten zijn. Bij de heden van 10 tot 1 uur ten Raad- huize gehouden periodieke verkiezing voor de Kamer van Koophandel cu 1 abrieken kwamen 12 van de 187 kiesgerechtigden op. De heeren J. Ger. Kleber, II. van Hase- len en P. Jos. Hamers werden herkozen met 11 stemmen. Ter betaling van den aanleg van het electrische kabelnet, voor een geldleening, aan de Ambachtsschool te doen, enz. heeft rede bij alle bezittenden groot is en dat zij j tje Gemeente belangrijke geldsommen noodig. i»n hplnncrriikp. nremie hnddpn willen he- I ri„„ ï..-,™» ,1 Hoe komt zij daaraan In gewon e tijden levert dit vraagstuk geen bijzondere moeilijkheden thans echter, in crisistijd, staat de zaak anders; immers het geld wordt door de verschillende Bank- belangrijke premie hadden willen be- 1 talen, wanneer zij bij den aanvang van den oorlog zekerheid hadden kunnen verkrijgen, dat ons land er buiten zou blijven. «Welnu die premie legge de Staat hun j nel geiu woruc uour u« vcisumienuc imm«- achterna op. Uit een billijkheidsoogpunt is j instellingen alleen tegen vrij hoogc rente daartegen niets in te brengen». I verschaft. De heer Stork zegt in zijn betoog van de Aan den anderen kant echter doet zich bezitters: het verschijnsel voor, dat de deposite-rente «Alle vermoger.den, die het hart op de 1 niet hoog is, m. a. w. de toevloed van rechte plaats hebben en niet al te spoedig geld o. a. van particulieren schijnt groot vergeten zijn de angstige oo^enblikkcn, in genoeg te zijn. 't begin van den oorlog doorleefd, zulien j Zouden inwoners van Amersfoort, die het met liefde de hun op te leggen schatting op financieel belang hunner Gemeente en ook het altaar des vaderlands offeren». van zichzelven goed begrijpen, nu niet goed Waar uit zóo verschillenden kring het doen, aan B. en W. eens op te geven, welke betoog voor een vermogensafstand klinkt dr. Bos (Vrijz.-Dem.), De Jong (L. U.), Stork (V.-L.\ de «Standaard» het «Centrum», en het «Huisgezin» (Katholiek) zal de Regeering 1 niet aarzelen, dien weg in te slaan, temeer als de volksdrang haar steunt. liet doel van ons betoog is dan ook, onze lezers op te wekken de Regeering te doen zien, dat in aller hart leeft, hetgeen dr. Bos zoo krachtig zegt: «Men durve het aan, de oorlogslasten ineens te delgen». Dat vraagt het landsbelang en van Minister Treub mag ieder hopen, dat hij de oplossing der fmaticieele moeilijkheden zal brengen. H. V, Het verluidt, dat het gedeelte der oorlogs leening, dat bij vrije inschrijving wordt ge plaatst, 5 pCt. rente zal afwerpen. Mocht De Minister van Oorlog heeft, onder dag- teekening van dezer, het volgende geschre ven aan de Burgemeesters Daar het zich niet laat aanzien, dat op spoedige demobilisatie van de weermacht mag worden gerekend en het komende wintertijdperk stellig hoogere uitgaven zal vorderen van de achtergebleven gezinnen der dienstplichtigen, vind ik aanleiding U :r op te wijzen, dat U zonder voorafgaande machtiging mijnerzijds bevoegd zijt, het be drag der aanvankelijk door U toegekende vergoedingen te verhoogen, indien en voor zoover U zulks noodig acht oin te voor komen, dat het den betrokken gezinnen zou komen te ontbreken aan het noodzakelijke voor levensonderhoud. Onder het laatste versta ik, zooals U on getwijfeld bekend is. niet alleen voldoende voedingsmiddelen, doch ook kleeding, vuur, licht en huisvesting. Voorts meen ik er ook dc bijdragen aan zieken- en begrafenisfond sen onder te moeten begrijpen. Hoewel schier overbodig, zij er niet te min de aandacht op gevestigd, dat de ver hoogingen in geen geval aanleiding mogen geven om de wettelijke maximum-vergoe dingsbedragen te overschrijden, en ook, dat de vergoeding nimmer meer mag bedragen dan het verschil tusschen het bedrag, het welk de dienstplichtige in het gezin inbracht en hetwelk hij aan het gezin aan eigen le vensonderhoud kostte. sommen zij ter leen willen geven, tegen welken rentevoet en op welken termijn? Gister is een aanvang gemaakt met het stellen van een kabelhuis voor den electri- schen stroom bij de Kamperbinnenpoort, Men leze de mededeeling van dc Amers foortsche bakkerspatroons-vereeniging in dit nummer. De jongedames M. Th. Keete, J. J. E. Pluim en G. Visser en de hee» C. van Huizen behaalden dc akte vrije- en orde-oefeningen der Gymnastiek. De heer L. Onvlee Jr.. die verleden week slaagde voor het scmi-candiilaats aan de Vrije universiteit te Amsterdam, is door het Ned. Bijbelgenootschap aangewezen om vol- gend jaar aan de Rijks- iversïteitte Leiden echter'op die wijze niet de geheele leening te worden opgeleid tot doctor in de talon I worden ondergebracht, dan zal het resteerende van den Oost-Indischen archipel en bestemd Zaterdagavond werd ten Raadhuize onder voorzitting van den heer R. G. R ij k e n s, Wethouder van Onderwijs, een vergadering gehouden van leeraren en onderwijzers, die zich belangloos hebben bereid verklaard om dezen winter kosteloos les te geven aan of lezingen te houden voor de manschappen van het eigen garnizoen, dus voor Neder- landsche militairen. Van de 34 heeren, die zich beschikbaar hebben gestold, waren er 27 aanwezig. Enkele manschappen hadden zich opgege ven voor landbouwkunde, boekhouden en teekenen, doch 91 voor Engelsch, 59 voor Fransch, 44 voor Duitsch en 170 voor ge woon Lager onderwijs. De Gemeente zal kosteloos lokalen en leermiddelen beschikbaar stellen. Het onderwijs zal twee uren pér week worden gegeven door onderwijzers van het Lager onderwijsde lezingen zullen eens eens per maand worden gehouden door leeraren van Gymnasium en Hoogere Bur gerschool. In de commissie, welke deze goed zaak verder zal voorbereiden, zijn benoemd de heeren F. Wesseling, J. Ilovens Greve, E. van Buitenen, A. J. lluiskens en D. Huygen. Men tracht evenzeer slag te gegen aan gei onderwijs van allerlei nterneerde militairen,

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1