Stadsnieuws. aan Servië, waarin, met zooveel woorden, de eisch om de (iroot-Servische beweging- op te geven. N'aar spr. meening zit in die nota de bron van den huidigen oorlog. Pas over een 20 of 30 jaren, als we kunnen beschikken over hetgeen in de Kabinetten is behandeld, als we zullen hebben Mémoires, of als er twist zal zijn gekomen tusschen de leidende per soonlijkheden, zullen we kunnen uitmaken wie al dan niet de schuld heeft van deze ellende.- Oostenrijk moet hebben voorzien, dat Servië den eisch niet kon inwilligen, vooral wegens her mede-onderzoek door Oosteii- rijksche rechterlijke ambtenaren van het geding tegen den moordenaar en de aan stichters van den moorden Oostenrijk moet hebben geweten, dat het kon rekenen op den steun van Duitschland. Het antwoord van Servië was uitermate diplomatiekdoch twee dagen later werden de diplomatieke betrekkingen afgebroken en den 27 Juli volgde de oorlogsverklaring door Oostenrijk, dat deze zaak niet vatbaar achtto voor inmenging van anderen, bijvoorbeeld het Hof van arbitrage. Rusland had middelerwijl verklaard, dat het niet kon toelaten de «afstraffing» van Servië, omdat deze afbreuk zou doen aan Rusland's positie. Engeland was niet verplicht, in te grijpen. Het had geen afspraak en had dus onzijdig kunnen blijven, doch stelde zich reeds in de eerste dagen partij, naar spr. meening omdat het stond voor de keus om ét voorloopig aan te zien het verloop van den oorlog en zich er dan in te mengen, of om terstond in te grijpen. De schending der neutraliteit van België was Engeland een hoogst welkome aanleiding om zijn houding te verklaren. Had Engeland niet deelgenomen aan den oorlog dan zou Frankrijk alras zijn over meesterd en daardoor de macht van Duitsch land in Europa zijn versterkt en die van Engeland dus verminderd. Thans bestond de gelegenheid om den mededinger tegen te houden, een gevoeligen slag toe te brengen en de gevaarlijk toenemende mededinging voor langen tijd tegen te houden. Ook Japan *»ecfi zich gevoegd naast Engeland en dezer dagen heeft Turkije zijn neutrale positie laten varen, hetgeen er toe kan leiden, dat ook Griekenland, Rumenië en Bulgarije weer in den oorlog worden betrokken en ook Italië nog zal meedoen. Hoe die oorlog zal verloopen, is niemqnd in staat, te voorspellen. Slechts dit is met zekerheid te zeggen, dat in geen honderd jaren zich gebeurtenissen voordeden als die, welke we thans, gelukkig uit de verte, beleven, gebeurtenissen, die kunnen leiden tot aanzienlijke verzwakking van een der partijen. Zoolang de oorlog duurt, zal ook de posi tie van Nederland zeer hachlijk zijn het verloop kan nog best zóo worden, dat ook ons land in den oorlog zal moeten wor den betrokken. Doch ook al mocht het der Regeering gelukken, de onzijdigheid tot het einde te bewaren, dan nog zullen er bij den vrede allerlei bepalingen worden gemaakt, die voor ons land van het allerhoogste belang kunnen zijn. Wij kunnen ons nog niet ten volle reken schap geven van de hoogst gewichtige periode, die ook voor ons land is aangebroken en van de allergewichtigste gevolgen van dezen wereldbrand ook voor Nederland. Daaron» doet ons >'olk goed, zoo krachtig mogelijk zijn bestaan als nationaliteit te ver dedigen niet alleen met de wapenen, doch ook door zich schrap te zetten tegen elke bedreiging, door te versterken het besef, dat wij door geaardheid en karakter een eigen volk zijn, dat recht heeft op een eigen plaats in Europa, dat prijs stelt op het behouden van zijn zelfstandigheid, en dat zich wil verweren tegen iederen vreemden invloed, c'iok al wordt ons geen wapengeweld aange daan. BIVAKMUTSEN. Aan de Moeders, de Zusters, de Vrouwen de Verloofden, de Tantps en de Nichtjes van onze soldaten. Zooeven krijg ik het verzoek 0111 mee te helpen tot het breien en verzamelen van een groot aantal bivakmutsen voor onze soldaten. Ik weet niet beter te doen dan hiervan langs dezen weg kennis te geven. Wij beginnen met zulk een bivakmuts te hreien voor ieder der onzen, die onder de wapenen zijn, en dan doen wij nog eens ons best voor anderen. Deze zaak heeft de goedkeuring van het Legerbestuur, dat verklaarde op de toezen ding van bivakmutsen grooten prijs te stellen. Van die bivakmutsen voor anderen zou ik gaarne de eerste ontvangen vóór 27 No vember. A a n w ij z i n g e tl voor het breien. Men heeft noodig 4 fijne houten breinaalden (voor hen die stijl breien) of 4 grove stalen breinaalden, 110. 12. Voorts per muts: 60 Gram vier-draads wol van donkere kleur. De muts wordt gebreid als volgt: 30 steken opzetten dus 10 op elke naald, ie toer: 4 recht, 1 averecht, er\z. 2C toeridem. 3e toeréen steek maken (door heffing), 4 recht, i steek maken, 1 averecht, enz. 4e, 5e en 6e toerb recht, 1 averecht, enz. 7e toeréen steek maken, (1 recht; 1 steek maken, 1 averecht, enz. 8e, ge en 10e toer: 8 recht, 1 averecht' enz. 1 ie toer éen steek maken, S recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 12e, 13e en 14e toer: 10recht, 1 averecht, enz. 15e toer: éen steek maken, 10 recht, 1 steek maken, 1 averecht, enz. 16e, 17e en 18e toer: 12 recht, 1 averecht, enz. iqe toer: éen steek maken, 12 recht, averecht, enz. 20e, 21e en 22e toer: 14 recht, 1 averecht 23e toer éen steek maken, 14 recht, 1 averecht, enz, 'Nu zijn er dus op elke naald 32 steken. 24e, 25e en 20e toer: 15 recht, 1 averecht, enz. Nu volgen 24 toeren (met houten naalden) of 28 toe ren (met stalen naalden), 2 recht, 2 averecht. Daarna 2s steken afkanten, en op de overige 8 toeren heen en weer, 2 recht, 2 averecht breien. Zoo komen er 4 kantlussen. Nu weer 28 steken bij opzetten en weder in 't rond 2 recht, 2 averecht breien tot de wol is opgebreid. De opening aan het begin dichthalen. N.B. Men moet zeer los breien, anders wordt de muts te klein, en men moet zeer los afkanten, anders valt de onderste rand van de muts niet als een kraag. Aan te bevelen is, de eerste gebreide muts te doen passen. Mevr. A. MEUJ.EXBELTVan Sijx. Baarn, November 1914. Aanstaanden Zondag, den naamdag van den Koning der Belgen, zal een hijzonder plechtige godsdienstoefening worden gehou den voor de hier geïnterneerde Belgische militairen. In de religieus-socialistische samenkomst op Zondag 15 dezer, des avonds te 6 uur, zal voorgaan dr. H. W. Ph. E. van den Bergh van Eysinga, predikant te Zutfen. Wegens den te verwachten grooten toe loop zal de samenkomst worden gehouden in het kerkgekouw der Remonstrantsche gemeente. De Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel heeft goedgevonden, den maximum prijs van boter voor binnenlandsch verbruik voor den verkoop en-gros gedurende de maand November 1914 te bepalen op f 1.4.5 per K.G. Voor kleinere verpakkingen wordt deze prijs verhoogó met de gebruikelijke ver hoogingen. De detail-prijs van boter wordt per K.G. in maximum bepaald op 20 cent boven den vorengenoemde en-grosprijs. Voor speciaal verpakte boter kan een verhoogde prijs worden toegestaan. Het besluit van den Gemeenteraad* van Amersfoort betreffende het sloopen der to rentjes van de Kamperbinnenpoort is bij Kon. besluit van November, Staatsblad no. 521, geschorst tot 1 Mei 19:5. Voorloopig, zouden we willen toevoegen aan dit Staatscourant-bericht. De afdeelingen van de Raad hebben ver gaderd en 0.3. behandeld net Markt-rapport. Met ingang van morgen zal het carillon van den Lieve Vrouwe-toren ten gehoore brengen bij heel uur Bede voor het Vaderland», uit Valerius» Gedenckklanck», waarvan de tekst luidt Heer, Die uw tent in den hemelen spreidt, Alles op aard door L'w woord hebt bereidt, 't Schuimende, woelige meer kunt maken (stille En alles doet naar Uwen lieven wille, Wij slaan het oog tot U omhoog Die ons in angst en nood Verlossen kunt te aller stond Ja redden van den dood. en bij half uur «Wilt heden nu treden», mede uit Valerius' fGedenckklanck», waar van de tekst luidt Wilt heden nu treden voor God den Heere Hem bovenal loven van herten seer End' maken groot Zijns lieven namens [eere Die daar nu onzen vijand slaet terneer. De heer A. Schilling, doctorandus in de Nederlandsehe letteren, is benoemd tot leeraar in Xederlandseh en Aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool te Eindhoven. Dc heer O. F. W. Rietveld, Hoofd der Chr. school voor Lager en Meeruitgebreid Lager onderwijs, aan de Blankenhcym-straat, is benoemd tot Directeur van de Groen van Prinsterer-kweekschool te Doetinchem. De jongedames J. W. Koerselman en P. M. van der Knoop behaalden de akte vrije- en orde-oefeningen Gymnastiek. De heer II. J. Groote Balderhaar ten Velde, thans Burgemeester van Werkendam, is met ingang van 19 November benoemd tot Burgemeester van Genemuiden. De beeldhouwer H. van der Geld is in den ouderdom van 76 jaar te 's-Hertogenbosch overleden. Bekend is zijn hoogaltaar van 9 bij 7 Meter en met meer dan 200 figureneen werk van tien levensjaren. De St. Franciscus Xaverius-kerk hier heeft van hem een "kruisweg. Hier ter stede doet een drietal verhalen de ronde, waarin Belgische officieren een niet-gelukkige rol zouden spelen. Zij zouden in het gezin, waarin zij als huisgenoot zijn opgenomen, hun nie-tofficieele vrouw heb ben opgenomen. De Burgemeester, zulks vernomen heb bende, heeft een onderzoek hiernaar inge steld en verzoekt ons thans, deze geschiede nissen als geheel verzonnen te signa- leeren. Ingediend is een wetsontwerp, houdende voorzieningen betreffende den rechtstoestand van hier te lande geïnterneerde militairen van een buitenlandsche mogendheid, allereerst met het oog op de belangen der geïnter neerden zeiven, tegenover wie de Staat thans een wettelijk niet begrensde bevoegd heid tot individueel verschillende behandeling bezit, zoodat practisch een evenzeer onge limiteerd stelsel van huishoudelijke straffen en maatregelen op hen bij eventueel wan gedrag zou kunnen worden toegepast. Daar naast vorderen de belangen der gemeenschap, dat de noodige gelegenheid besta om onder de zoo talrijke geïnterneerden voldoende orde en tucht te blijven handhaven en dat dezen daartoe, gelijk mede in het belang der handhaving van onze neutraliteit, zekere onder straf- en tuchtelijke sanctie te stellen bijzondere verplichtingen worden opgelegd Met betrekking tot de geïnterneerden behoort m. a. w. een bijzonder recht in het leven te worden geroepen en wel het militaire recht. Onder meer zal worden vastgesteld, dat de geïnterneerde militair, die opzettelijk in strijd met een door hem gegeven belofte of aangenomen voorwaarde, waaronder hem verlof is verleend om zich tijdelijk of voor goed te verwijderen, schendt, of die daartoe samenspant, wordt gestraft met militaire ge vangenisstraf van ten hoogste zes jaren. De kazernegebouwen waarin Belgische geïnterneerden zijn onderdak gebracht, zullen in het laatst dezer en in het begin der vol gende maand worden ontruimd en in orde gebracht voor de miliciens van de lichting 1915, die, volgens de wet, half Januari in dienst moeten komen. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat met de minderen ook een groot aantal Belgische officieren naar elders gaat. Voorloopig blijft de Regeerings-trein, die uitgewekenen kosteloos terugbrengt naar België, 's ochtends om 10.49 uit Utrecht ver trekken. Uit Roosendaal vertrekken sedert heden ochtend kostelooze treinen naar Antwerpen 's ochtends 0:11 6.50 en 10.50 en 's middags om 2.50. Er zijn individuen die zichnietontzien.de vrouwen, die hier geïnterneerden komen be zoeken, op straat op te vangen en van deze armen veel te hooge bedragen te vorderen voor logies en ontbijt. Gelukkig vormen zij de uitzondering: want treffend is het, te vernemen hoe menschen, die 't zelf lang niet breed hebben, geheel kosteloos deze stumpers verzorgen. N11 dergelijke schromelijke uitbuiting der commissie ter oore is gekomen, heeft zij maatregelen genomen om haar te voorkomen en te zorgen, dat zij, die voor eigen rekèning willen logeeren een behoorlijk bed en een voldoende ontbijt vinden voor een schappe lijke» prijs. De cursus van »Hooger onderwijs buiten de universiteit» door prof. dr. H. F. Nier- strasz te geven over «Welke gevaren be dreigen ons van de zijde der insecten», zal plaats hebben op Dinsdagen 24 November en 1 en 8 December. De lezing over Kdmond Rostand zal door den heer I. M. J. Hoog worden gehouden op Dinsdag 12 Januari. De lezing van den heer W. Wirtjes za plaats hebben op later te vermelden datum. Het Bestuur der afdeeling Amersfoort en omstreken van het Utrechtsch Landbouw Genootschap heeft, omdat er niet kan ge rekend op slakkeumest, ten behoeve van arbeiders-kleine landgebruikers, in de afdee ling woonachtig, een flinke hoeveelheid su- perphosfaat besteld, opdat de »oouw« niet óok in 't gedrang komt. De «Eembode» bericht, dat het Bestuur R. K. bouwvereeniging «St. Bonifacius» heeft vastgesteld de weekhuur der 30 woningen type A op f 2.40, der 20 woningen B op f 2.50, der 20 woningen C op f 2.80 en der 10 woningen type D op f 3.15 tot f 3.25. Het. bereidt voor de aanstelling van een woning-inspectrice. Op 1 December kunnen betrokken 14 •woningen A, 6 type B en 20 type C. De stadswerkman P. van Bekkum had gister het ongeluk, op den Westsingel uit een raa n te vallen en zich daarbij vrij ernstig te bezeeren. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde twee werklieden van hier wegens weder- spaunigheid tegen politie-beambten tot 14 dagen gevangenisstraf. De afstand tusschen het edele en het onedele is dikwijls zeer gering, waaruit blijkt, dat het edele vaak overschat en het onedele niet genoeg verontschuldigd wordt. De spoorweg Gouda-Schoonhoven wordt aanstaanden Maandag voor het publiek ge opend. AMSTEKUAMSCHK SNUFJES. Herfstdag. Men schrijft ons uit de Hoofdstad: De bladen, die nog aan de boomen hangen, zijn nu te tellen. Zij hebben de stormwinden getrotseerd en zullen blijven hangen tot de eerste krachtige nachtvorst ze er afschudt. De straten zijn wit, evenals in den winter bij vriesweer, en steken af bij de sombere lucht. Af en toe, wanneer het zonnetje door het egale wolkengordijn boort, heerscht er wat vroolijkheid en lachmaar meest houdt de zon zich schuil achter het trieste dek en dan grijnst de herfst ons tegen, droef geestig, Verdrietig, kil. Het colbertjes-weer is gedaan. Het is nu het tijdperk van de demie-saison, en de dames, die zich zelden de luxe pemitteeren er een specialen herfstmantel op 11a te hou den. hebben hun wintermantel reeds voor den dag gehaald. De boa doet eveneens weer algemeen z'n plicht. Maar de mannen blijken practischer en laten hun pels rustig in de kamferkast hangen, tot het ijs vriest. Met de mode wordt het in het algemeen nu op een accoordje gegooid. Duizenden en duizenden dames en heere», ook uit den eersten stand, bezuinigen zich, en denken, er niet aan, nieuwe kleeding aan te schaffen wanneer men nog goede exemplaren bezit van een vorige mode. Er worden jassen, mantels, en heeren- zoowel als dameshoeden opgezocht van 1910, soms 1908, soms nég vroeger. Die mode-anarchie is practisch en gezellig en gemakkelijk. Je hoeft nu nooit bang te wezen, niet in de mode te zijn. E11 de groote verscheidenheid in kleeding illu streert de straten, vroolijkt ze wat op. We zullen niet in bijzonderheden treden, we zijn geen expert op dit gebied, maar ons pas toraal achternichtje geven wij in ernstige overweging, eens goed op de mode te letten, wanneer ze te Amsterdam komt. Misschien vermaakt ze zich ermeemaar zeer waar schijnlijk wordt ze bekeerd en zal ze tot de overtuiging komen, dat ook op het plat teland het anti-modisme mag gaan heer- schen. In de mist. We zitten nu in de mi^. Het is er de tijd voor. November is de mistmaand bij uitnemendheid meest hebben wij te kiezen tusschen twee kwaden» regen en wind aan de eene zijde dan wel nevel of mist aan den anderen kant. Wat heldere zonne schijn komt in November sporadisch voor, tenzij de wind krachtig uit het Noord-Uosten blaast, en het al winterweer is. De wereld is nu klein. Soms, wanneer de mist erg dik is, ziet men geen den Meter voor zich uit. Een andere maal is het slechts een nevel, die het vergezicht tot op een Kilometer verkleint. Ieder mensch heeft in zich een neiging om ver te zien, dóór te zien als het ware. Maar de mist vormt voor het oog een ondoordringbare» muur. De geluiden dringen van verre afstanden tot ons doorzelfs geluiden, die we anders niet hooren, worden nu waargenomen, maar men ziet niet. Psychologen hebben gemend, «lat een mist, die eenigen tijd aanhoudt, <p som mige naturen dan ook een belangrijken invloed moet hebben. Zoo heeft de mist al zellmoorden op haar geweten, meent men. Dit moet echter nog bewezen, want het zelfmoorden-maximum valt niet in de mist maand maar in Mei en Jnni, wanneer juist een mist- en nevel-maximum wordt bereikt' Wij gelooven dan ook, dat de invloed van de mist op onze psyche niet zoo bijster groot is, vooral, wanneer wij een gezellige, goed-verwarmde huiskamer tot onze beschik king hebben, een goede «kleinere wereld».

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2