Stadsnieuws WERK MARKT. Burgemeester en Wethouder» van Amersfoort Brengen ter kennis ven belanghebbenden,dat de weekmarkt, vallende op den Eersten Kerstdag en den Nieuwjaaredsg sal gehouden worden des Woensdags te voren. Amersfoort, 11 December 1914. Burgemeester en Wethnndera voornoemd, De Burgemeester Van RANPWIJCK. De Secretarie, A. K. VKKNSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van de ingezeleuen dezer Gemeente, dat het door den Directeur van "s Rijks directe belastingen, enz. te Utrecht exe cutoir verklaarde kohieren nos. 6 en 7 van de Bedrijfsbelasting over het dienstjaar 1914/1915 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand geeteld. aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij do wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort den 15 December 1914. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Merkwaardige cijfers. In de «Vrijzinnig Democraat» schrijft B. (dr. D. Boa): In de afgeloopen week is de goudvoor raad van de Nederlandsche Bank gestegen van 17? 284 163,66 tot 181 182 664.S3. Daar mede is de positie van de Nederlandsche Bank zeer versterkt en haar kracht zeer vergroot. Van waar komt dat goud Naar verluidt uit Duitschland, met het doel, daartegen wissels te kunnen trekken, waardoor de zeer ongunstige wisselkoersen in Duitschland verbeteren. Daaruit blijkt weer eens te meer, van hoe veel belang de uitvoer van producten uit ons land is voor de sterkte van ons eigen credietwezen. Die samenhang ziet het groo- te publiek niet, maar zij bestaat wel ter dege. De uitvoer, welke uit ons land heeft plaats gevonden en nog plaats vindt, maakt het wederom gemakkelijker, dat onze Staat op de voordeeligste wijze kan voorzien in- zijn credietbehoefteo. Reeds vroeger wees ik in de «Vragen des Tijds» op het belang hier van, dat niet te snel tot uitvoerverbod wordt overgegaan, wanneer er geen politieke nood zakelijkheid bestaat. Dit moge voortdurend in acht worden ge nomen. In het vorige nummer deelden we mede tie conclusion der Commissie van rappor teurs uit de Staten van Utrecht ten opzichte van de adressen van Handelsschool en Indus trieschool. Thans volgen die adviezen. Zij schreef omtrent het verzoek om een verhoogd snbsidie. aan de Provinciale Staten van dit gewest gedaan door het Bestuur der vereeniging Handelsschool voor Amersfoort en omstteken« Enkele leden dringen aan op het toestaan der aangevraagde subsidie-verhooging. Sommigen hunner doen nadere mededee- lingen over den financieelen toestand der school, o. a. dat de aanvragen om subsidie aan andere Provincies niet tijdig genoeg zijn kunnen worden gedaan en daarom nu voor dit jaar aan onze Provincie een verhooging van subsidie moest worden gevraagd. Nu reeds is .er een tekort, als gevolg der om standigheden dit zal bij den aanvang van 191 i denkelijk f500 bedragen, Deze leden kunnen de argumenteering van Gedeputeerde Staten niet deelcn, noch het door ben in dezen ingenomen standpunt innemen. Irr.ners is het aantal leerlingen van buiten de Provincie niet van dien aard, dat gezegd kan worden, dat zij de splitsing der klassen hebben noodig gemaakt. Ook gevoelen zij weinig voor het te veel vasthouden aan de eenmaal genoemde 10 pCt. van het totaal-bedrag der uitgaven. Immers ontvangt bijvoorbeeld de Utrecht- sche Ambachtsschool 25 pCt, van het Rijks subsidie aan subsidie der Provincie en 11 a 12 pCt. van bet totaal bedrag barer uit gaven. Deze maatstaf ook hier aangelegd, zou bet subsidie juist ongeveer op bet nu aangevraagd bedrag brengen. Van andere zijde wordt hier tegenover opgemerkt, dat de vergelijking met het sub sidie, aan de Utrechtsche Ambachtsschool te verleenen. niet doorgaat. Daar golden om standigheden, welke zich plotseling hebben voorgedaan en waar de Provincie mede in inoet helpen voorzien om het voortbestaan der school te verzekeren. Het geraamd tekort der oederhavigt Han delsschool te Amersfoort wordt aan die zijde vlet op f 500. doch slechts op f 130 berekend en bet is toch wel aan te nemen, dat de vereeniging wel zelve in dat tekort zal kun nen voorzien, terwijl de schooi me* of zon- der die kleine som toch niet staat of valt. Meif lette ook op den steun, dieu zij van andere Gemeenten, n. 1. van Baarn en nu ook van Zeist, ontvangt. Het onbelemmerd voortbestaan der school is derhalve vrijwel verzekerd. Nog valt op het volgende de nadruk te leggen. Het Rijk geeft in dc huidige moeilijke tijdsomstandigheden het voorbeeld om ook in de Provinciale huishouding een gepaste zui nigheid te betrachten. En wanneer men nu zegt, dat de school in kwestie het aange vraagde geld bepaald behoeft, dan dien' gevraagd, of de Provincie daarvoor aanspra kelijk moet zijn. De Provinciale inkomsten, welke voor on geveer de helft uit opcenten op de Personeele belasting bestaan, zullen een belangrijke daling ondergaanvermoedelijk zal deze 15 pCt., d. i. f 15000 bedragen. Groote zui nigheid is dus noodig en van verhooging der opcenten kan geen sprake zijn. Eenige leden sluiten zich aan bij dit betoog, dat de' Provincie de zuinigheid be trachten moet; een hunner vreest zeer voor een tekort op den dienst van >915 en geeft daarom zijn instemming te kennen met het door Gedeputeerde Staten gedane voorstel. Een ander lid prijst de door Gedeputeerde Staten voorgestane zuinigheid, maar acht de verleening van het aangevraagd verhoogd subsidie, juist omdat de school ook lijdt door de moeilijke tijden, toch hoogst gewenscht. Laat de Provincie die verhooging voor éen jaar toestaan en zoodoende der vereeniging de gelegenheid geven, inmiddels uit te zien naar en pogingen aan te wenden tot het verkrijgen van subsidie van andere Provincies. Laat men niet wachten totdat de financieele nood zóo hoog geklommen is, dat het subsidie bepaald noodig wordt, om den ondergang der school te verhoeden. Door een der leden wordt de opmerking gemaakt, dat in de voorbereidende klassen, hoewel zij bezwaarlijk gemist kunnen worden, eigenlijk geen onderwijs in een of ander handelsvak wordt gegeven, dus dat het daar gegeven onderwijs niet diende te worden gerekend tot het door de Provincie gesub sidieerde. Een ander lid weerlegt deze opmerking door er aan te herinneren, dat de leerlingen, welke op de school worden toegelaten, nood zakelijk op een gelijk peil van kennis moeten worden gebracht, hetwelk zij uiteraard niet bezitten om met vrucht het te geven han delsonderwijs te kunnen volgen. Ook die voorbereidende klassen dienen dus wel dege lijk mede van het Provinciaal subsidie te profiteered Nog wordt er van andere zijde aan herin nerd, dat een hernieuwde aanvrage om sub sidie, en dan voor 1916, vrij zeker ook in de a. s. zomerzitting aan de orde zal komen. De Commissie van Rapporteurs stelt aan de vergadering voor, te besluiten overeen komstig het voorstel van Gedeputeerde Staten (dus afwijzend te beschikken op het verzoek om het subsidie te verhoogen tot f2250, doch te verleenen f 1725, of f525 minder). Ten opzichte van het adres van het Pie stuur der vereeniging «Amersfoortsche In dustrie- en huishoudschool*, to Amersfoort, om verbooging van het Provinciaal subsidie schrijft de commissie In een der afdeelingen zou een lid dit subsidie voorwaardelijk toegestaan willen zien. Een ander lid stelde de vraag of, indien het Rijks-subsidie achterwege blijft, de plannen van het Bestuur toch uitgevoerd zullen worden. De Commissie van Rapporteurs is van meeniug, dat al zou door het Rijk alsnog subsidie worden verleend, om de zelfde rede nen als medegedeeld ten opzichte van de Handelsschool geen hooger subsidie kan wor den toegestaan en stelt derhalve aan de ver gadering voor, te besluiten overeenkomstig het voorstel van Gedeputeerde Staten (afwij zend te beschikken op het verzoek om het subsidie te verhoogen met f 225 en het te willen bre.igen op f 1950), Het pers-bureau van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren schrijft Jarenlang is door de ambtenaren bij het bestuur en de administratie der Gemeenten aangedrongen op lotsverbetering. Dat die I aandrang geheel gerechtvaardigd was, wordt algemeen erkend. Intusschen hebben de Ge meente-ambtenaren de laatste maanden niet gesproken over salarisverbetering. Zij gaven 1 zich, in het algemeen belang, geheel aan j hun gewichtigen arbeid, en het mag zeker I wel eens gezegd, dat zonder die groote toe- wijding de zaken niet goed hadden kunnen j gaan. Thans veroorzaakt een aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken, naar I ons bleek, bij vele Gemeente-ambtenaren I een pijnlijke gewaarwording. Er wordt in dat stuk meegedeeld, dat de Minister van Koloniën bereid is, aan Gemeente-ambtenaren een vergoeding toe te kennen van f 2.50 per vrijwilliger, dien zij behulpzaam zijn bij j het verkrijgen van stukken voor den Kolf nialcn militairen dienst. De Minister van Koloniën kan niet bp- doeld hebben de Gemeente ambtenaren op deze wijze dienst te laten doen als hand langers bij de werving, want dat is dan toch zeker niet hun taak. De maatregel is stellig goed bedoeld, het pijnlijke is echter de om standigheid, dat hij wenschelijk of noodig kon worden geoordeeld. Van tweeën éen: óf de bedoelde werkzaamheden behooren tot de taak van de Gemeente-ambtenaar, en dan heeft afzonderlijke belooning geen zin óf zij behooren daartoe niet, maar dan moeten zij ook niet van hem worden gevraagd. Wij zijn van meening, dat het eerste het geval is. Hoewel dan niet wettelijk daartoe verplicht, behoort de ambten? ar ten Gemeen tehuize ook bij het bovenvermelde, belang hebbenden zooveel mogelijk ter wille te zijn. Hij heeft trouwens nimmer geweigerd, ge volg te geven aan don oproep van hooger bestuur om, zij het naar de letter onverplicht, bij tallooze zaken mede te werken in het algemeen belang. Maai het Rijk late achter wege een belooning van enkele rijksdaalders voor een bepaalde soort van diensten. Er zal, ook als weder zoogenaamd normale om standigheden zijn ingetreden, in de eerste jaren van Gemeentebesturen et. -ambtenaren, ook door bet Rijk. ontzaglijk veel worden gevorderd, en stellig kan op bun krachtige hulp staat worden gemaakt. n jongste tijdsverloop staat daarvoor borg. Intusschen vergoede het Rijk. in den vorm van verhooging der bestaande Rijks-uitkee- ring, voortaan aan de Gemeenten behoorlijk de kosten. Wij hopen, dat de Gemeente ambtenaren ook ditmaal de gevraagde dien sten zullen verleenen, maar bet daarvoor in uitzicht gestelde niet zullen aanvaarden. De heer G. A. Groote Haar heeft nu wijlen den heer J. R. van 't Hof opgevolgd als lid van het suppletie-fonds der Diaconie school, genaamd Gabrie Meben school. De Minister van Oorlog heeft bepaald, dat met ingang van Januari aanstaande de aanduiding «Receuil militair* zal worden ver vangen door Legerorders». Als er nu nog een paar andere Provisio- tieele reglementen die weldra hun hon derdsten geboortedag zouden kunnen her denken worden verdoopt èn herzien, dan zullen in het Nederlandsche leger alweer minder uitheemsche vaktermen worden ge bezigd. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is heden op de gebruikelijke wijze uitgereikt aan den hospitaal-bediende J. Loeff, van het Militair hospitaal, hier. Bij het afdeelingsonderzoek van de voor gestelde voorzieningen betreffende de rechts toestand van hier te lande geïnterneerde militairen van een buitenlandsche mogendheid meenden sommige leden van de Tweede Kamer, dat ook de vraag moest worden op gelost in hoeverre geïnterneerden aan de Rijks- en Gemeente-belastingen zullen heb ben bij te dragen. Men was vrij algemeen van meening, dat overwogen moest worden, dat bedoelde personen onvrijwillig op Ne- derlandschen bodem vertoeven, Andere leden wezen er op, dat, wat de toepassing van ons administratief recht be treft, de geïnterneerden eenvoudig zijn te beschouwen als personen, die, evenals andere vreemdelingen, hier te lande vaststaande rech ten en plichten hebben. Sommige leden vonden in het wetsont werp aanleiding, te vragen of het noodig is, bijzondere voorzieningen te treffen aangaande den rechtstoestand der thans vooi een groot deel in vluchtoorden verzamelde vluchtelin gen. Dr. Jan Kalff, de zoo kundige Secretaris der Monumenten-commissie, en het Be9tuur der Vereeniging tot het houden van kunst beschouwingen, enzoovoort welke juist door deze laatste toevoeging op kunstgebied nog heel wat anders den leden kan geven dan tentoonstellingen hadden Donderdag avond meer belangstelling verdiend van den kant der leden en van de Belgen. Andere, niet minder belangrijke bijeenkomsten voor de eersten, de zeer juiste vrees om bij het zien der ongeschonden Belgische monumenten hoogst onaangenaam te worden aangedaa.. voor de laatsten moge als verontschuldiging gelden, dat het auditorium geenszins even redig was aan het helaas zoo actueele onderwerp en aan den jonge* geleerde, die het zoo volkomen beheerscht. Zonder al te groote sprongen te maken, zonder af te dalen in vermoeiende bijzonder heden, gaf dr. Kalff in zeer aangenamen vorm een belangwekkende schets van het ontluiken en opbloeien der vrije kunsten in Vlaanderenland, aanvankelijk onder Frau- schen en tevens eenigermate onder Duitschen invloed, van welke de eerste domineerde nadat de Eransche gothiek in het begin der 13e eeuw haar intrede had gedaan in België (grondslag Sainte Gudule te Brussel 1220) tot pas in de 16e eeuw een eigen Belgische kunst ontstond. Als wel vanzelf spreekt, stond dr. Kalff lang stil bij de lakenhalen van Yperen, Mecbelen en Termonde en bij de stadhuizen van Brugge, Brussel en Leuven met hun opmerkelijke sculpturale ornamentcering en Jat van Antwerpen, een juweel van zuivere renaissancemonumenten, ontstaan in een tijd van groote welvaart en uit onbreidel- baren zin naar vrijheid," gedenkteekenen waarvan thans helaas veel is vernietigd of wordt bedreigd met ernstige beschadiging, doch, zooals ook uit de fraaie lichtbeelden overtuigend bleek, sprekend van de fierheid van een volk, dat niet kan ten onder gaan. De kunst loopt in ons land, waar kunst geen Regeeringszaak is, om broodin deze tijden natuurlijk nog oneindig meer dan ge- woonlijk. Vandaar dan ook, dat Amersfoort in de laatste weken wordt bezocht we denken hier meer aan bezoek, dan aan be zoeking door reizende tooneelgezelschap- pen, -die niet weten, dat we hier nogal verwend zijn en die dus een geheid »Kas- senstück* komen afdraaien. Het Zondagavondpubliek is nogal goed lachs, ergert zich niet al te zeer aan ge waagde, soms zeer gepeperde grappen, en amuseert zich. Met dat al blijft het jamnier, dat het ge zelschap-Ben Delmonte, waaronder zulke werkelijk goede krachten schuilen, hier moet komen met Gemobiliseerd*, maakwerk van Kraats Co. van wel zeer inferieure soort. De 500ste opvoering van «Op hoop van zegen» zal ter eere van Herman Heijermans plaats hebben op 24 December in den Stadsschouwburg te Amsterdam. Wie deze huldigings-voorstelling wil bij wonen, mag er wel zorgen er heel vlug bij te wezen om zich te voorzien van een toe- gangskaait. De voordrachtavond, door mevrouw Bol- dingh-Goemans Donderdagavond te geven in de groote zaal van «Amicitia», belooft zeer interessant te worden. Onze hoog-begaaf- de landgenoote zal voordrachten houden in de Hollandsche, Vlaamsche- en Fransche taal. In verschillende steden van ons land is zij reeds met groot succes opgetreden en haar voordrachten hebben een welverdiende groote vermaardheid gekregen. Over een voordracht te Amsterdam schrijft «De Telegraaf», o.a.«En daarbij een verruk kelijk FranschMet «l'Ode a la Malibran» besloot mevr. Boldingh haar voordracht, die was als het schoonste, dat een vrouw ons bieden kanélégance, ernst, gevoel en geen spoor van verveling. En daarbij van een coquette kortheid. Dit was wél FranschEn van het besteun baiser littéraire Vroeger vestigden we reeds dc aandacht op de lezing welke prof. dr. Ph. Kohnstamm, van de Gemeentelijke universiteit van Am sterdam, zal houden in de plaatselijke af- deeling van den Ned. Protestanten Bond. De advertentie hierneven 2egt wanneer en waar die plaats heeft. Aandeelhouders van de Middenstands-cre- dietbank voor Amersfoort en omstreken wor den bij advertentie in dit nummer opgeroepen tot een buitengewone vergadering, welke hier zal worden gehouden op Dinsdag 29 December onder meer ter benoeming yan een Directeur. Commissarissen stellen voor, tot wederop- zeggens te benoemen den heer J. VV. de Groote, uit Zutfen, tegen nader door hen te bepalen voorwaarden, terwijl alle reis- en verblijfskosten door hem zullen worden betaald tegen een vergoeding, berekend naar f1200 per jaar Ingetrokken is thans het verbod tot het verstrekken van sterkedrank aatr militairen in den rang van onderofficier. Ten opzichte van militairen beneden dien rang blijft het gehandhaafd. Het is Zaterdag- en Zondagavond weer vrij roerig geweest, zooals dat onder de vaklui heet. Een drietal bij Soesterberg geïnterneerden zocht Zaterdagavond hrer twist met een ver gunninghouder, die hen niet wilde toelaten. De politie rekende hen in en een militaire patrouille zorgde voor het verdere geleide. Zondagavond werd een vechtlustig Neder- landsch infanterist, die ten slotte op de Varkenmarkt met een mes dreigde, evenzeer ingerekend en later overgegeven aan een patrouille. Gister geleidde de politie tot over de grenzen der Gemeente fe woonwagens die bij Birkhoven en 9 die aan den Hoogeweg hadden post gevat in verband met «Ie paardenmarkt te Utrecht, waar zij op last van den linie-commandant niet mochten ver blijven. Zij arresteerde een Belgische vrouw, die op heeterdaad werd betrapt bij het lade- lichten. Hedenochtend werd zij ter beschik king gesteld van de justitie. De ambtenaar van het Openbaar ministerie bij de Arrondissements-rechtbank te Utrecht vorderde zes weken tegen den Haagsch« n automobilist, die 23 Juli ter hoogte van het Rijks-opvoedingsgesticht sergeant W. Ha mers aanreed, die met zijn rijwiel op het rijwielpad zich bevond en een saamgestelde breuk van het linker- en vrij ernstige kneu zingen aan het rechterbeen opliep en mis schien blijvend kreupel zal zijn.

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2