Stadsnieuws l>t' Kijks-iiii<lilflni. Daar November t 13 voor 's Rijks schat kist schitterend kon genoemd worden, steekt de uitkomst voor de afgeloopen maand (de vierde oorlogsmaand) daarbij nóg ongunsti ger af dan in gewone omstandigheden het geval zou zijn. Het rainingseijfer van f 15690733 werd toen overtroffen met f 6 189 237 en in vergelijking met November 1912 was toen f 1 495430 meer ontvangen. De opbrengst in November 1914 valt, ver geleken met het ramingscijfer, intusschen nog mee. In October (de derde oorlogsmaand, die al gunstiger was) kwamen wij bij de raming f 263615 te kort; thans is er f 3->4 333 méér ontvangen dan voor een maand werd gerekend (f 19849749). In October verschilde de opbrengst met die der overeenkomstige van verleden jaar f 1 742 661. Dit was toen een vooruitgang vergeleken bij Augustus en September en ook thans nog is in dat opzicht de afgeloopen maand min der ongunstig dan genoemde twee maanden terwijl ook de vergelijking met het ramings- eijfer, al was de uitkomst ongunstiger dan in October, nog meevalt, want in Augustus was, bij de raming vergeleken, de achterstand f 3 947 320 en in September f 5 546 345. Voor enkele middelen is er in November nog vooruitgang geweest. De telegrafen en telefonen hebben f 230 164 meer opgebracht, een doorgaand verschijnsel gedurende den oorlogstijd, naast een achteruitgang bij de posterijen ditmaal van f526412; er wordt veel te veel gebruik gemaakt van portvrij dom aan militairen. Voorts is er toevallig van de Staatsloterij een voordeelig saldo van f 155 412 en hebben de menschen weer meer liefhebberij gekregen in het jagen, want de jachtakten brachten f 1275 meer op. Al het overige is bedroevend, voor zoover de einduitkomsten aangaat. Al dadelijk treffen ons de cijfers van de invoerrechten en de loodsgelden, die twee thermometers van de handelsbedrijvigheid. Bij de invoerrechten is echter een kleine vooruitgang. In September werd van dat middel ontvangen f 722 795, in October f 932 028 en thans f 1 038 931. hetgeen echter nog f314 822 minder isdan in November 1913. Bij de loodsgelden zijn de cijfers iets on gunstiger. In September kwam f77 610 bin nen en in October f 98 999thans, over November, slechts f90915. of f243598 minder dan in November van het vorige jaar. De directe belastingen geven in de afge loopen maand f215665 minder. Daartoe wordt bijgedragen door tekorten bij de Grond belasting f45917, bij de Bedrijfsbelasting (hoofdsom) f125079 en bij de Vermogens belasting f75781. Doch bij de opcenten op beide laatstgenoemde middelen zien wij een hoogere opbrengst van resp. f 184 252 en f245450, terwijl ook de Personeele belasting f 40 257 méér' aanwijst. De accijnzen wijzen, in vergelijking met November 1913. een tekort aan van f 867 865, waarvan de suiker f 703 765, de wijn f io 778, het zout f f 4 598, de bieren en azijnen f 23 586, waartegenover het gedistilleerd f 274 736 meer opbracht en ook van den geslacht-accijns f100627 meer werd ontvan gen. Dat ls vermoedelijk te danken aan de voeding vai. vele vreemde monden, maar men zou dan moeten aannemen, dat deze zich niet geheel spenen van genotmiddelen. De indirecte belastingen bleven f 1 137 134 ten achter, waarvan men echter moet aftrek ken het tekort bij de successierechten van f602416. De zegelrechten gaven f113900 minder, de registratierechten bleven met f 379 759 achter en de hypotheekrechten verminderden met f41016. Minder gaven voorts: de waarborg der gouden en zilveren werken f 26 340, en de domeinen f r6 206. Wij zijn nu bij de raming (over 11 maan den) f5 4'7 034 ten achter (f185989585, tegen f177 57254s) en over de elf maanden va:' het dienstjaar is de achterstand thans geklommen tot f4618500. Van het geraamde eindcijfer over het volle jaar ff 199 625 000) zijn wij nog f 21 032 452 afj daar tot dusver slechts f177592548 is ontvangen. Gesteld, dat December ook een kleine f 20 000 opbrengt, dat zal het geheele tekort rufm 2 millioen bedragen, in plaats van het traditioneele overschot. De door II. M. geschreven Kerstgroet zal Donderdag in den boekhandel verkrijgbaar zijn. De prijs is slechts 2,/2 cent. Men weet, dat de opbrengst nagenoeg geheel ten bate komt van het Kon. natio naal steun-comité. De Burgemeester houdt Woensdag en Zaterdag geen spreekuur ten Raadhuize. In het begin van Augustus, toen de moei lijke cflgen, die wij doorleven, pas waren aangebroken, hebben Burgemeester en Wet houders met een beroep op den goeden burgerzin, verzocht, de betaling van verschul digde Gemeente-belastingen zooveel moge lijk op tijdte willen doen. Overeenkomstig hun verwachting hebben zeer velen voldaan aan dat verzoek. Met des te meer vertrouwen wordt ander maal een beroep gedaan op de medewerking- van allen, die nog belasting (waaronder ook schoolgeld) aan de Gemeente zijn verschul digd. Aan hen wordt dringend verzocht, hel!* verschuldigde vóór 31 December a.s. te wil len voldoen. Met groote inspanning wordt er naar ge streefd, de kwade gevolgen van de tijdsom standigheden zooveel mogelijk te ondervan gen en af te wenden. Dit kan echter alleen als over voldoende kasgeld kan worden be schikt. Moet dit worden geleend, dan is een hooge rente verschuldigd, waardoor de kosten zeer hoog worden. Dit kan worden voorkomen, deze kosten kunnen worden bespaard, als alle burgers hun belasting voldoen vóór 31 December a.s. Stelt nu niet uit, doch geeft allen gehoor aan dit alleszins billijk verzoek. Van 1 Augustus tot 1 December is voor 15 millioen aan guldens aangemaakt en aanmaak voor Indië niet medegerekend voor 8 ton aan kwartjes en dubbeltjes. Alles wordt gedaan om de intrekking der zilverbons te bevorderen, hetgeen in de laatste weken weer voor een groot bedrag geschiedde. Thans wordt weer zilveren pasmunt aan gemaakt. Guldens zullen worden geslagen in elk geval tot het bedrag van 17 millioen is bereikt en is dat niet voldoende dan gaat men door. De prijs van het zilver steeg aanmerkelijk bij den aanvang van den oorlog, doch daalde alweer, zelfs beneden den vroegeren prijs. Dwang tot het weer in circulatie brengen van het ten onrechte opgepotte zilver is moeilijk uit te oefenende Minister van Financiën vertrouwt echter, dat men zal in zien, dat er in plaats van voordeel, nadeel is te verwachten van het oppotten. De 192ste openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, Zaterdagavond onder voorzitting van den heer J. G e r. KI eb er van 8.35 tot 9.15 ten Raadhuize gehouden, werd bijgewoond door op éen na alle leden en den Secretaris, den heer Hs. P. van Haselen. Afwezig was de heer Van Vollenhoven. Ingebracht werden o. a. een missive van het Gemeentebestuur omtrent de op 10 November gehouden perio dieke verkiezing voor de Kamer, waarbij werden herkozen de heeren J. Ger. Kleber, P. J. Hamers en H. van Haselen voor kennisgeving; de g»wone periodieken, welke ter lezing voorliggen aan het Secretariaat der Kamer, Muurhuizen no. 13, en daarbij onder meer een bericht van de Nederland- sche Kamer te Dusseldorf o/er den handel met Duitschland. een missive van het Gemeentebestuur, houdend bericht, dat een hoogere som voor de Kamer wordt uitgetrokken ten einde het tekort over het afgeloopen jaar te dekken en haar alzoo zonder schuld te maken be nevens een uitnoodiging om een begrooting op te maken de Kamer antwoordde, dat zij bereid is, een begrooting te ontwerpen, welke te gelegener tijd zal worden bekend gemaakt van den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel een statistiek van de scheep vaart op de rivieren en kanalen over 1913 ter lezing van de Ned. vereeniging voor handels onderwijs het eerste jaarverslag der Handels- hoogeschool te Rotterdam als voren een verslag van het Bureau voor den industrieelèn eigendom en den Octrooiraad als voren een verslag van het Bureau voor de sta tistiek over den Arbeidsraad als voren een statistiek van den in-, uit-, en door voer in October 1914 als voren; een circulaire van den Ned. Anti-Oorlog Raad zal circuleeren op korten termijn. Uit de vorige vergadering was aangehou den een adres van E. Potjer in zake dè be lasting op geraffineerd zout. Het stuk heeft inmiddels gecirculeerd De heer E y s i n k meent, dat het moet aangenomen voor kenninsgeving. In het ressort der Kamer zijn weinig of geen indus trieën, die hierbij belang hebben. Het prijs verschil zal miniem wezen. De Voorzitter zegt, dat het prijsver schil inderdaad niet groot is. Veel fabrieken gebruiken juist ruw zout omdat dit veel voor deel iger is. Wordt besloten, het adres aan te nemen voor kennisgeving. Aan de orde is een adres van de zuivel- fabrikanten aan de Tweede Kamer in zake het tijdelijk heffen van uitvoerrechten en houdend verzoek, deze niet toe te passen op zuivelproducten. De Voorzitter: Tal van Kamers en industrieelen, de Vereeniging »Het vrije ruilverkeer» en vele anderen zijn er tegen gekant. De heer H. van H aselen kan zich uitstekend vereenigen met de missive. Toen indertijd de landbouw in zeer ongunstige conditie verkeerde, werd hem zeker soort protectie verleend en is hij kunstmatig op geheven. Al hetgeen kunstmatig is, moet echter leiden tot verval en de landbouw beleeft dan ook zeer moeilijke tijden. De Voorzitter lacht een uitvoerbelas- ting niet toe. Oppervlakkig zou men zoo zeggen, dat zij wier product heel duur is, wat moeten afstaan voor het algemeen doch voor de controle zal weer een heel leger ambtenaren noodig zijn. De productie-kosten zijn veel hooger. Artikelen, waaraan veel geld zou zijn te verdienen, mogen niet worden uitgevoerd. De belasting zal daardoor betrek kelijk weinig opbrengen. Zij had moeten worden ingevoerd onmiddellijk bij het uit breken van den oorlogthans is de winst marge reeds lang overschreden. Ook spr. zou het adres willen steunen* Ook de heer Hamers kon zich zeer goed vereenigen met het adres, althans wat de zuivelproducten betreftechter niet met het ontwerp in het algemeen, waarover trouwens het advies der Kamer nog niet is gevraagd. De Voorzitter merkt op, dat de Kamer ook ongevraagd advies kan geven. De heer Meursing stelt voor, kort te wezen en dit adres te steunen. De heer H. van Haselen herhaalt, dat hij zich zeer goed kan vereenigen met het adres der zuivelfabrikanten, doch zegt, dat ook hij zijn opinie zich voorbehoudt omtrent adressen in den zelfden geest. Immers het zou mogelijk zijn, dat enkele fabrikanten zouden profiteeren ten koste van anderen. De Regeering komt er te laat mee. Het wordt een schermen in de lucht, waardoor enkele industrieën zullen worden getroffen. De heer Meursing: De groote winsten zijn tóch al gemaakt. De heer E y s i n k meent, dat er nog wel groote winsten te maken zijn, bijvoorbeeld met artikelen, welke een oorlogvoerende mo gendheid noodig heeft. De Voorzitter acht de maatstaf niet goed. De grondstoffen zijn zooveel duurder geworden. Als bijvoorbeeld een bakker zijn brood nu duurder verkoopt, maakt hij nog geen winst, want de tarwebloem is wel twee maal zoo duur als vroeger. Met algemeene stemmen wordt hierna be sloten, dit adres te steunen. Aan de orde is het onderzoek der geloofs brieven. De heer Meursing rapporteert namens de Commissie van onderzoek, dat zij accoord zijn bevonden en adviseert tot toelating der herkozen leden, Aldus besloten. Aan de orde is de verkiezing van een Voorzitter eii diens plaatsvervanger. Herkozen worden als Voorzitter de heer J. Ger. Kleber en als zijn plaatsvervanger de heer H. Meursing. De heer H. van Haselen wenscht als oudste lid den Voorzitter geluk met zijn herbenoeming en hoopt en vertrouwt, dat deze. ondanks het klimmen der jaren, èn als lid èn als Voorzitter met onvertiauwden ijver de belangen van den handel en de nijver heid zal bevorderen (instemming) en com plimenteert ook den heer Meursing. Aan de orde is de rondvraag, De heer H. van Haselen: Is 't be kend of de lichten aan den mond der Eem reeds branden De heer Eysink: In de jongste Raads vergadering zijn de plannen goedgekeurd. Het wordt iets goeds. De heer H. v a n Haselen: Ik moet tot mijn spijt constateeren, dat nu reeds in dit tweede najaar de verlichting nog niet in orde is, tejwijl zij zoo gemakkelijk in den afgeloopen zomer had kunnen worden aan gebracht. Verleden jaar is de stoomboot Burgemeester van Amersfoort» nog vast geraakt door de duisternis. De Secretaris, de heer H. P. van Haselen, deelt mee, dat hij bij de jongste schouw heeft gezien, dat op het Ooster- en het Westerhoofd twee behoorlijk hooge ijzeren torens zijn geplaatst, die als onderdeel van de lichten zullen dienen. Het zal een groote verbetering zijn. De heer Eysink kan hieraan toevoegen, dat zoodra dit systeem van verlichting met persgas bekend was, B. en VV. alle moeite hebben gedaan om het te verkrijgen. Er moesten echter Waterstaats-autoriteiten in gekend, doch B. en W. hebben allen moge lijken spoed betracht. De Voorzitter: In ieder geval is er reden tot dankbaarheid. Ik hoop, dat spoedig de mededeeling komt, dat de lichten zijn ontstoken, hetgeen zeer in het belang zal zijn van de schipperij en dus voor den han del en de nijverheid. De vergadering wordt hierna gesloten, Evenals vorig jaar zal het prachtig carillon van den Lieve Vrouwe-torcn het Kerstfeest inleideu. Aanstaanden Donderdagavond van 8 tot 9 zal de heer S. A. van Kalveen, de stads- klokkenist, Iiemony's klokken Kerstliederen doen beieren. Op de Nieuwe Algemeene begraafplaats werd gistermiddag het stoffelijk hulsel ter aarde besteld van den lieer P. C. II. Britt in leven landmeter bij het kadaster en lij van den Gemeenteraad. Op den doodctiakker waren saamgekomen Burgemeester en Wethouders met den waar nemend Gemeente-secretaris, vele Raadsleden debewaardervan de hypotheken en het kadas ter, de oud-bewaarder en andere hoofdamb tenaren van dit dienstvak. De Burgemeester herdacht in zeer waar- dcerende bewoordingen hetgeen de ontslapene voor de Gemeente heeft gedaan. De hoofd ingenieur-verificateur van het kadaster roemde hem als hoogst verdienstelijk en plichtge trouw ambtenaar. Luitenant J. P. Briët bracht als oudste zoon den dank der familie voor de hartelijke belangstelling in haar groot verlies. Na zeer trouwen dienst gedurende 43 jaar is den heer If. W. Ebert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als concierge van de Hoogere Burgerschool, die hem zoo lief is geworden en door welke hij, zoowel van den kant der leeraren als van de zijde der leeringen, zoozeer werd gewaardeerd. Leeraren en leerlingen, wetend hoe heel zwaar het hem valt, te scheiden, van z ij n school, die hij immers ook nog openen, heb ben getracht hem dit heengaan zoo licht mogelijk te maken. In de Gymnastiekzaal werd heden, in tegenwoordigheid van allen, afscheid van hem genomen, nog eens weer gezegd hoe zeer men hem waardeerde. En als blijvend aandenken werd hem namens leeraren en oud-leerlingen een welgevulde enveloppe en namens de leerlingen een zeer fraaie leunstoel aangeboden. Moge, na een zóo welbesteed leven een nog lange rust zijn deel wezen. Hij heeft dien zoo ten volle verdiend. Tot concierge der Hoogere Burgerschool is benoemd J. van Dijkhuizen. Tot tijdelijk amanuensis, voorloopig voor éen jaar, aan Gymnasium en Hoogere Bur gerschool E. A. Struijkenkamp, uit Delft, De Phoenix-brouwerij heeft een nieuw eermetaal kunnen voegen hij de vele, welke zij reeds verwierf. Op de Koloniale tentoonstelling te Sema- rang is haar een zilveren medaille toegekend. Ten behoeve van Belgische kindertjes is onder leiding van dr. I. M. de Haas (Wijers- straat) in het perceel Muurhuizen 63 inge richt een ziekenhuisje. Ook hierbij bewees de plaatselijke afdee- ling van het Ned. Roode Kruis weer haar goede diensten. Het is thans zeker, dat de nog in de Infanterie-kazernes geïnterneerden worden ondergebracht in de barakkenkampen bij Soesterberg, waar nog 10 barakken zullen worden bijgebouwd, vier in het eerstbetrokken, en zes in het andere kampement. Begin December werden vijf hier geïnter neerde Belgische officieren uit hun rang ontzet. Zonder te worden gehoord, hetzij door een Belgische, hetzij door een Nederlandsche commissie van onderzoek. We kunnen natuurlijk niet beoordeelen of de hoofdofficier al dan niet zijn plicht heeft gedaan doch zijn onderhebbendihadden slechts te gehoorzamen aan zijn bevelen. Zij zijn thans overgeplaatst naar Leeuwar den en de meesten moeten daar leven van het soldaten-tractementdat is van éen dub beltje. Bij een dansavondje in café Otte werd Zondag door Belgische onderofficieren een collecte gehouden voor de kameraden aan het front, met de bedoeling daarvan een Kerst- dan wel Nieuwjaarsgave te zenden, Aan den balletmeester, den heer D. Ock- huysen, kon f14.15 worden ter hand gesteld. In de barakkenkampen bij Soesterberg is een dergelijke inzameling gehouden, welke ruim f500 opbracht en een waarbij een kleine f300 werd bijeengebracht voor de Nederlandsche militairen. De zanguitvoering, Vrijdagavond door mo- juffrouw Elly Geuer met haar leerlingen in «Amicitia» gegeven ten bate van het plaat selijk steun-comité, is een groot succes ge weest. De zaal was gelukkig heel goed be zet, vrouwenkoor en kinderkoor zongen opperbest en de sopraan-soliste, mejuffrouw A. Bollen, uit Utrecht, voltooide het geheel. De Kerst-cantate werd gezongen bij een prachtigen Kerstboom en een met zorg ge kozen levensgroote beeldengroep. 't Was een heel mooi geheel. De «Alliance fran<;aise« deed haar vijfde extra-bulletin het licht zien. Voor belangstellenden is het kosteloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Korte gracht 9. De A. N. W. B. besloot Zondag in zijn jaarvergadering zonder hoofdelijke stemming om voor f 50 000 deel te nemen in de Oor- logsleening. Een sympathieke daad te meer, die, behalve bij de 35 000 leden van den bond, navolging

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2