Donderdag 25 December 1914. No 8509. 64e Jaargang B IJ B L A D. i kosteloos- Stadsnieuws Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff" hoofd-redacteur p- <x. rRïDBRXKS. amersfoort. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden fi.— franco per post f 1.15, Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenlngs- advertentiën per regel 15 cent Reclames 15 regels .ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers io cent. Bij advërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. SORTSGRAOHT 9. Postbus g.t Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een 1 Wie zich met ingang van 1 Januari doe tin- schrijven als abonné, ontvangt de tot dien datum verschijnende nummers kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken bekend, dat het Bureau van den Bur gerlijken stand gedurende de beide Kerstdagen voor het publiek geopend zal zijn des voormid dags van half negen tot negen uur, uitsluitend tot het doen van aangiften van geboor'.en of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschie den aan het Gemeentehuis, mondeling of schrif telijk, uiterlijk tusschen acht uur en kwart over aohteD des voormiddags van den dag, waarop men aangifte wil doen. Amersfoort, 19 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd,v De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretarie, k. kaan jzd. loco-Secr. VREEMDELINGEN. Aangifte voor de Bevolkingregisters. Burgemeester en Wethouders van Amers foort noodigen nogmaals de inwoners, die vreemdelingen huisvesting verleenen, uit, ten spoedigste de noodige opgaven te doen op het Bureau Bevolking (kamer no. 3.) Niet tijdige aangifte kan gestraft worden met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Amersfoort, 21 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, K. KAAN Jzn., loco-Secr. I)E WERELDSMART. 'k Vraag niet waarom der Volk'ren kruis Zoo donker is, zoo zwaar en bang. Zoo menschonteerend, vol van wee, Bij droeve, sombere doodenzang. 'k Vraag niet waarom de wereldsmart Zoo groot, zoo wreed, onmenschlijk is. Maar 'k vraag, o God, een glimp van licht In alle ellende en duisternis. 'k Vraag geen «waarom»het kind der aard Kan Uwe wegen niet verstaan; Maar o, geef licht, een weinig licht, Om Uwen weg te kunnen gaan. O God van liefde en vrede, spreek, Spreek in 't vertwijflend menschenhart, Verbitterd, en zoo ver van U, Door al dien jammer, al die smart. Ga met Uw levensadem heen Heen over de aarde, gansch heelal. Wek leven, geestlijk leven weer, In 't koude, donkre dooaendal. J. van REES— van nauta lemke. Uit«Het toekomstig leven». Kerstmis. Een zonderling Kerstmis. Het conventio- neele Kerstlandschap met zijn besneeuwde boomen is, althans in ons land, ver te zoeken. Een droeve Kerstmis. Overal heerscht on rust in plaats van vrede. Hier te lande be zorgdheid over den steeds'oenemenden druk van de gevolgen van den krijg, die in Augustus is ontbrand in bijna heel Europa en reeds oversloeg naar Afrika. De handel en de nijverheid zien met toenemende zorg hun voorraden slinken en ontvangen geen nieuwede arbeid ligt voor een groot deel stilaan onze grenzen, bij onze zeegaten en op onze kusten zullen thans velen met niet minder angst terugdenken aan hun huis, dat zij begin Augustus verlieten, nering of be drijf overlatend aan gewoonlijk niet volko men bevoegden. En nóg mogen we ons ge lukkig prijzen, dat we tot dusver mochten ontkomen aan het lot van zoo heel velen in de ons omringende landen, dat we nog een tehuis bezitten, dat de dood geen grooter aantal jonge levens wegmaaide dan in andere tijden. Wat moet er omgaan in de Belgen, die thans in ons land toevlucht vonden. Wie zal beschrijven hun droef gemis juist op dit groote feest, dat immer spreekt van licht en liefde, nu zóo veel rond hen donkerder is dan het meest duistere oogenblik van heel hun leven, nu zij onzeker zijn omtrent het lot van bloedverwant en vriend, van hof en have. Wat is er geworden van de beroemde Kerst-markten in de groote Duitsche steden, waar in andere tijden arm en rijk samenko men om iets te zoeken waarmee zij een huisgenoot kunnen verblijden Wat van de Kerst-viering in Engeland en zijn koloniën Wat van het Kerstfeest in Frankrijk Overal rouw voor hetgeen geschiedde overal zorg en angst voor hetgeen nog komen kan. Want ofschoon het Vrede op aarde< schering en inslag vormt van elke Kerstfeest herdenking en het »In de menschen een welbehagen» onafscheidenlijk daaraan is ver bonden, is er thans onvrede alomme en viert het dierlijke in den mensch hoogtijwordt voor recht gekreten hetgeen het grootst denkbare onrecht is, wordt moord verheer lijkt en zelfs beloond. Maar evenals in '70 vóór Parijs zal een Duitsch zanger tegen middernacht zijn loop graaf verlaten en met het door hem ingezette >Stille Nacht, heilige Nacht* een wijle het vuren doen staken, en een Fransch kunst broeder zijn vijand nu zal naar voren treden en de gevechtspauze een poosje ver lengen door »Minuit Chretiens, c' est 1' heure solenelle* te doen weerklinken in de van alle kanten gretig luisterende ooren. En wederom zal men aan beide zijden een tijdje aarzelen om het eerst het vuur te heropenen, dat weer verder! zaait in de rijen van hen, die de hope zijn des vaderlands, en dat in menig gezin de komende dagen nóg droe viger maakt dan zij thans reeds zijn. Indien gij morgen uw ochtendblad opslaat, bedenk dan eens welk een in-droeve Kerst mis die van 1914 is voor vele honderddui zenden ga eens na hoe menige ledige stoel bij het Kerstblok stond, hoezeer de avond vóór het Kerstfeest was een yan groot leed en van diepe droefenis. Laat ons Gode danken, dat dit niet is ge komen over ons en Hem bidden, dat a zal dan nog lang niet alles zijn vergeten het Kerstfeest van 1915 ook buiten onze landsgrenzen er weer een zal wezen van innige huiselijkheid, een familiefeest waarbij daar helaas velen zullen ontbreken, doch dat reden geeft tot groote blijdschap, die velen volken wezen zal. De Kerstviering in de Remonstrantsche kerk zal plaats hebben morgen, Eersten Kerstdag, om half elf, onder voorgaan van ds. Hooykaasdie in de Doopsgezinde kerk op Tweeden Kerstdag, onder voorgaan van ds. Ten Cate. In de religieus-socialistische samenkomst, welke Eersten Kerstdag wordt gehouden in »Ons Huis«, zal Enka (mejuffrouw Van der Vlies, uit Schiedam) spreken overVrede op aarde Tot ouderlingen van de Gereformeerde kerk aan de Langegracht zijn herkozen de heeren W. Ruitenberg en G. G. van Alte- na; tot diakenen, de heeren II. J. Bast, A. van Ooik en D. van Schooneveld, terwijl in dit ambt werd gekozen de heer J. van den Hooff. H. M. de Koningin heeft gister, onmiddel lijk nadat de Eerste Kamer na korte discus sie zoncier hoofdelijke stemming het Leenings- ontwerp had aangenomen, die wet geteekend en voor 2.5 millioen deelgenomen in de vrij willige Oorlogsleening. De Nedcrlandsch Bank, die bij de belee ning van schuldbrieven der vrijwillige lee ning genoegen neemt met 5 pCt. surplus, zal vermoedelijk bij beleeningen van schuld brieven der gedwongen leening 20 pCt. of meer surplus eischen. De rente van de voor schotten op de vrij wille leening zal voors hands 5 pCt. zijn en die der voorschotten op de gedwongen leening minstens 1 pCt. meer. Men zie nog de advertentie in dit num mer. Alvorens in de Raadsvergadering van Dinsdagmiddag waarvan we de resultaten meedeelden in het vorige nummer aan de orde te stellen punt i der agenda (her stemming over het voorstel van B. en W. nopens het opmaken van het stenografisch Raadsverslag, waarover in de vergadering van 15 December de stemmen staakten) deelde de Voorzitter mede. dat volgens art. 30 van het Reglement van orde voor de zittingen van den Gemeenteraad in ver band met art. 50 lid 2 der Gemeentewet de discussiön konden worden heropend. De heer Van Achtarbergh wenschte de discussiön te heropenen. De heer J o r i s s e n stelde voor, dit niet te niet te doen. Met 8 tegen 6 stemmen werd besloten, ze te heropenen. De heer Van Achtetbergh: Na de vorige zitting zijn verschillende adressen in gekomen. Ik herhaal, dat ik niet ben de vertegenwoordiger van de firma Bosch, doch dat ik zuiver op het oog heb de belangen van de Gemeente en ik vraag nogmaals of het gerechtvaardigd is, f 400 weg te gooien, vooral waar dit staat tegenover de humani teit van de firma Bosch. Ik wil er niet over spreken of de oplage gelijk is; het is vrij wel bekend, dat door het inleggen van het Amersfoortsch Dagblad de verspreiding vrijwat grooter is. Waar de firma Bosch het verslag gratis zal rondsturen, zie ik niets van dien aard van de tegenpartij. Het alge meen belang wordt er niet door gediend als we f 400 meer uitgeven. Zijn we ge rechtigd, voor dien prijs gedurende 14 a 15 weken werk te verschaffen aan ten hcogste éen stenograaf? We moeten zorgen, de werkloosheid tegen te gaan, doch ik meen niet, dat dit op deze wijze zal worden bereikt. De heer Van der Wal: Dit royaal voorstel van Bosch is de eigenlijke bedoeling geweest van de 2e afdeeling en ik zal me dan ook houden aan de stemming van den vorigen keer. Ik ben er zeker van, dat wan neer het verslag wordt opgedragen aan de firma Van Cleeff. de verspreiding belangrijk kleiner zal zijn. Ik zou nog kunnen heen stappen over die f 300 of f 400. Als de cou- rantiers de zaak wat beter hadden begrepen, zouden ze samengewerkt en zich vereenigd hebben. Waar zij zóo weinig blijk gaven van te willen samenwerken in het belang der Gemeente, raad ik ten sterkte aan, het verslag nog éen jaar te gunnen aan de firma Bosch en dan nog eens te zien. De heer Gerritsen: Het wordt een concurrentie-geschiedenis. Ik ben er van overtuigd, dat er over een jaar weer niets wordt bereikt. De firma Bosch heeft meege deeld, dat zij het verslag niet meer kan leveren voor f800; nu zij later weer ver klaarde, het tóch voor dien prijs te doenis dit slechts een soort concessie. Daarna zullen we veel duurder uit zijn. De heer Jorrissen: Den vorigen keer heb ik gestemd vóór het het voorstel van B. en W. en ik zal dit weer doen. Hangende deze quaestie is van éen der partijen een voorstel ingekomen, dat eigenlijk beneden de waardigheid van den Raad en unfair is. In den handel noemt men zooiets oneerlijke concurrentie. Het gaat niet aan om, als een aanbod is gedaan en niet aangenomen, nog eenSj weer achterna te zeggen ik doe er nog ets bij. Al dit gratis uitdeelen, is ver lakkerij. De heer Kroes: Ik heb den vorigen keer tegen het voorstel van B. en W. ge stemd om het motief, dat de firma Bosch tijdens de mobilisatie aanbood, tegen het oude tarief te willen leveren en dit blijft me bij. Met hetgeen de heer Van der Wal heeft aangevoerd, kan ik niet meegaan. Het gratis aanbod laat mij totaal koud; doch, dat de firma Bosch tijdens de drukkende omstandig heden aanbood, voor den ouden prijs te leve ren, moeten we appreciceren. Hoeveel con tracten zijn in dien tijd niet opgezegd. Wethouder R ij kens: Het is mijn plan niet geweest, me te mengen in de dis- cussièn en ik zou ook niet hebben gesproken ?ls ik daartoe niet was gedwongen. De heer Van Achterbergh heeft in de vorige zitting gezegd, dat achter deze quaestie een groot geheim zit en dat zij is gehuld in een groot waas. Gister heb ik in het Amers foortsch Dagblad gelezen De Voorzitter: Ik geef U in over weging, geen acht te slaan op beweringen in de pers. Wethouder R ij kens- Ik verbeeld me, dat waar insinuaties worden gemaakt in het publiek, ik het recht heb De Voorzitter: U sp- eekt daar van insinuaties. Het college .">n B. en W. staat te hoog om daarop in te gaan. WethouderRijkens:De zaak is niet aan gebonden door B. en W. Zij hebben er niet aan gedacht, het leverings-contract op te zeg gen. Den 21 Augustus eischte de firma Bosch f85 per zitting; dat vonden B. en W. te hoog. Ik persoonlijk heb gedacht, dat we konden volstaan met een analytisch verslag, doch de afdeelingen wenschten een steno grafisch verslag. Toen zijn B. en W. in onderhandeling getreden met éen verslag gever er is nog e n andere goede hier, doch zijn ambt belet hem, de middagzittingen bij te wonen. De heer Frederiks zat toen 22 Sep tember in de Raadszaal. Zeer merkwaardig is, dat den 23 September, dus den volgenden dag, de firma Bosch haar prijs terugbracht op f 75- Ik wil er nog de aandacht op vestigen, dat op 21 Augustus we verkeerden in precies de zelfde buitengewone omstandigheden ten gevolge van den oorlog als waarin we thans verkeeren. Den 28 September werd het contract met de firma Bosch opgezegd, omdat dit moet geschieden 3 maanden vóór de expiratie. Den 24 October deed de firma Bosch het aanbod, den ouden prijs te handhaven voor éen jaar. Den 27 October kwam dit voorstel in handen van B. en W., die in dit moei'ijk geval de meening der afdeelingen vroegen, in welke ik de zaak, als niet-Voorzitter eener afdeeling, inleidde. In éen afdeeling meende

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 1