BIJBLAD AintaMi Courant Bericht. Stadsnieuws van de No. 8509 uitgave van N.V. deAMERSFOORTSCHECOIJRANT voorheen Firma A. H. van CLEEFF VAN DONDERDAG 24 DECEMBER 1914- KEN NISG E V IN G. MARKTEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter kennis van belanghebbende», dat op marktdagen uil 1 Januari 191» de kippenmurkt sal worden gehouden op het Havik. De plaatsing der verlfoopera zal geschieden op aanwusing van den Marktmeester. Amersfoort, 24 December 1914. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Bureeroeealer, Van RANDW1JCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Ingevolge Raadsbesluit van 22 December zal het steno grafisch verslag der openbare vergaderingen van den Ge meenteraad worden samenge steld en gedrukt door de N. V. „De Amersfoortsche Courant, voorheen firma A. M. van Cleeff". Het zal kosteloos wor den toegezonden aan de abonné's op de Amersfoort sche Courant. Niet-geabonueerden op die courant kunnen volgens art. 5 van de overeenkomst met de Gemeente de geregelde toezending van dat verslag voortaan zich verzekeren tegen betaling van 50 cent per kalenderjaar. DE DIRECTIE. Een leerling der Hoogere Burgerschool schrijft ons nog over de huldiging van den heer Ebert, waarover we in het vorige num mer reeds een kort bericht opnamen Dinsdag, den laatsten schooldag, 's middags om 3 uur, waren in de aardig versierde Gymnastiekzaal de Directeur der Hoogere Burgerschool, de Rector van het Gymnasium, de leeraren, vele oud-leeraren en oud-leer lingen van beide inrichtingen en de meesten der leerlingen aanwezig om afscheid te nemen van den heer Ebert als concierge en ama nuensis. De Directeur zeide ongeveerHooggeachte Ebert, nu bet uur van scheiden daar is, ge voelen wij welke gedachten in U moeten omgaan, nu gij 43 jaar lang, sedert de op richting dezer school, als concierge en ama nuensis uw ambt trouw hebt waargenomen. Steeds hebt ge uw beste krachten gegeven en steeds bijgedragen tot bloei en groei van onze school. Al heb ik slechts 21/., jaar van uw goede diensten ais concierge kunnen genieten, toch hebt ge U in dien korten tijd boven mijn lof van uw moeilijke taak gekweten. Steeds hebt ge met lust en stipt heid gewerkt. Ook dit je ar, in de voorberei ding van het schriftelijk eind-examen, hebt ge me uw uitsprekende eigenschappen ge toond en toen vooral zijn uw werkzaamheid en plichtsbetrachting helder aan den dag gekomen. Toen n.l. plotseling de mobilisatie werd afgekondigd, en de dag daarop al de in gebruik zijnde lokalen ontruimd moesten worden, stondt ge dien nacht om 1 uur nog te schrijven en vijf uren later Waart ge at weer present in het gebouw aan de Van Persijn-straat. Niemand zei iets, gij ook nietmaar ik heb toen gevoeld de ernst waarmee ge u taak opvatte. Ook in de lijstwerk-periode hebt ge steeds uw eerlijkheid, bekwaamheid en ijver getoond. De lijstwerkopgaven wa ren in uw handen even veilig als in een brandkast. Maar niet alleen als concierge hebt ge uw verdienstelijk gemaakt, doch ook als amanuensis. Al laten onze labatoria nog veel te wenschen over, het materieel is goed en steeds hebt ge dit goed verzorgd. Uw proeven waren altijd uitstekend in orde. Nooit was het u te vee!; zij het 's morgens vroeg dan wel 's avonds laat, altijd waart ge gereed. Gij zijt jong in uw ambt gekomen en er oud in geworden, maar uw hart is jong gebleven en ik hoop. dat uw levens avond moge zijn als de dag geweest is. Het ga U goed, nog vele jaren. Hierna sprak dr. Lulofs eenige hartelijke woorden tot Ebert, zijn trouwen assistent. Zoo langzamerhand waferi ze samen op een vertrouwelijken voet geraakt. En, zeide dr. I-ulofs, Ebert je bent toch eigenlijk een type geweest, maar een goed type. Je hield er zoo'n soort van politiek op na. Eerst keek je de kat eens uit den boom en dan, wanneer je alles in orde vond, was het ijs ook gauw gebroken. En zooals het ieder mensch gaat, wanneer ik eens driftig werd, dan was het Ebert die vertrouwelijk zijn hand op m'n schouder legde, zeggende«Bezondig je niet, meneertje; bezondig je niet», Ebert, ik dank je voor al de bereidwilligheid en hulp vaardigheid die je mij als assistentin het laboratorium hebt getoond. En met genoe gen zal ik nog kunnen terugdenken aan die aangename oogenblikken, toen je me behulp zaam was. Hierbij overhandigde dc heer Lulofs namens de leeraren en de oud-leerlingen der H. B. S. een stevige enveloppe met inhoud. Vervolgens dankte dr. Peyrot, Rector van het Gymnasium, Ebert voor den ijver en de toewijding, die hij als amanuensis aan zijn school had bewezen en hoopte, dat den heer Ebert een rustige oude dag beschoren zou zijn. Hierna richtte ook de heer Wesseling het woord tot den heer Ebert. Zij toch samen waren het langst aan de school verbonden. Achtereenvolgens heeft Ebert 6 Directeuren, 200 leeraren en 2000 leerlingen met ijver en toewijding gediend. Hoe zou men de school zich kunnen indenken zonder Ebert, en Ebert kan zijn leven zich niet indenken zonder z'n school Altijd heeft er een innige verhouding bestaan tusschen die beide. Veel goeds was door den vorigen spreker al van Ebert gezegd, maar een eigenschap, die de heer Wesseling in Ebert zoo heeft hooggeschat, was, dat hij altijd de eer van school, Directeur en leeraren hoog hield. De heer Wesseling dankte den heer Ebert voor de hulp hem in al die jaren getoond en sprak den wensch uit, dat de blijde herin neringen hem aan de school nog lang zouden bijblijven. Ten slotte dankte de heer W. van Neck namens de leerlingen Ebert voor al de har telijkheid, aan allen steeds betoond en bood hem een prachtige leeren leuningstoel aan als souvenir. Zichtbaar aangedaan nam ten slotte Ebert het woord om zijn innige erkentelijkheid te betuigen voor al die bewijzen van sympathie en genegenheid. Den Directeur, den Rector, de leeraren, de leerlingen, geen hunner zou hij ooit vergeten, noch al hetgeen zij heden tot hem gezegd hadden, terwijl hij hartelijk dankte voor de blijvende bewijzen van sym pathie. Gaarne herhalen we onzen wensch, dat het den heer Ebert geschonken moge zijn, nog lang te genieten van zijn zoo welver diende rust. Nieuwjaarswenschen kunnen reeds 27 December ter post worden bezorgd. Over het adres twee elkaar snijdende lijnen te trekken. De heer J. J. P. Verstege behaalde de Middelbare akte Gymnastiek. Aan allen, die ondersteuning ontvingen van het plaatselijk steuncomité, is heden een gulden extra als Kerstgave uitbetaald op last en voor rekening van het Koninklijk Nationaal Steun comité. Slechts in een klein deel der oplage van het vorige nummer konden we opnemen het telegram, vermeldend de bevordering van den 2e luitenant L. A. A. H. Weijtland, van het ie regiment huzaren, tot ie luitenant bij zijn tegenworrdig korps. De reserve-officieren zouden de mededee- ling hebben ontvangen, dat zij er in geen geval op moeten rekenen, vóór 1 Juli naar huis te kunnen terugkeeren. Wat de minderen betreft, heeft de Minister van Oorlog in de Tweede Kamer meege deeld, dat hij hen »geen minuut langer zal houden dan voor de veiligheid des lands noodig is«. Tevens deelde Z. Exc. mede, ten spoedig ste een voorstel te zullen doen ten aanzien van den algemecncu dienstplicht. De regeling van het onderwijs aan Bel gische studenten onder de hier te lande geïn terneerde militairen is opgedragen aan de professoren Schrijnen, Snellen en Winkler uit Utrecht, en Molengraaff, uit Delft. Tien Belgische professoren hebben zich bereid verklaard colleges te geven, welke door een 90-tal studenten van verschillende faculteiten zullen worden gevólgd. Gelijk we bereids meedeelden, is het ge bouw van de Eerste school voor verlofs officieren beschikbaar gesteld voor dit doel. De generaal-majoor, commandant van het interneerings-depot Amersfoort heeft besloten, ter gelegenheid van het Kerstfeest verloven van 24 uur toe te staan aan de geïnterneerde onderofficieren, korporaals en soldoten. De Regeeringstrein naar Antwerpen is, te beginnen met morgen (Vrijdag), voorloopig stop gezet. De Toonkunst-uitvoering, onder de hoogst bekwame leiding van den heer M. W. Petri Dinsdagavond in »Amicitia« gegeven, is een ongewoon goede geweest. De lange inleiding van Mendelsohn's »Lobgesang« gaf aan de Arnhemsche Orkest Vereeniging alle gelegenheid om haar uit muntende eigenschappen ten volle te doen uitkomen en ook in de begeleiding van den zang bleek zij, door groote ingetogenheid, thans geheel gewend aan het koor, dat zich vooral in dit melodieuse werk op zeer ver dienstelijke wijze kweet van zijn taak. De solisten, mejuffrouw Annette Riet- meijer, uit Bussum, en de heer E. G. Tobi, de hier zeer bekende tenor uit Dusseldorf, sloten zich evenals de kleine partijen, ver vuld door leden van het zangkoor, op waar dige wijze aan bij koor en orkest. Ook op den avond der algemeene repe titie was de zaal vol aandachtig luisterenden. We herinneren nog eens aan de soiree ten bate van de plaatselijke Tuberculose- vereeniging door Belgen en landgenooten den 6 Januari in »Amicitia« te geven. Men houde dien avond vrij. De Statuten van de Middenstands Cre- dietbank voor Amersfoort en omstreken zijn gevoegd bij de »Ned. Staatscourant* no. 300. Aanstaanden Dinsdagavond 29 December zullen aandeelhouders den Directeur benoe men. De heer H. C. Snel. lid van het Hoofd bestuur van den Nationalen bond van han dels- en kantoorbedienden «Mercurius* eft Voorzitter van de afdeeling Amsterdam, hield Dinsdagavond in de achterzaal van »Café Riché» voor leden en uitgenoodigden der thans 36 leden tellende plaatselijke af deeling een causerie over(Economische druk. Spr. achtte het een goede gedachte, in deze veelbewogen dagen van economischen druk eens in het openbaar te doen uiteen zetten hetgeen er valt te leeren uit de vak beweging. Immers de minst veerkrachtigen ondervinden het allereerst de nadeelen van dien druk. De prijzen der levensmiddelen zijn reeds hooger geworden, de komende hoogere belasting zal het zwaarst drukken op de bedienden, wier salarissen voor 't overgroote meerendeel gering zijn. Het is goed, eens na te gaan of er geen middelen zijn, die meer vastheid van bestaan geven. Gelukkig raakt de tijd over, waarin de bedienden, de werkers met het hoofd, dachten, dat zij beter waren dan de handarbeiders en meenden, dat organisatie beneden hun waar digheid was. Thans beseffen zij, dat zij, even als de handarbeider, zijn een belangrijk en onmisbaar deel der samenleving en dat zij evenmin als dezen werken voor hun pleizier dan wel om hun patroon genoegen te doen. Evenals dezen hebben zij recht op een goede bestaans-basis, dat is op voldoende loon en goede arbeidsvoorwaarden. Zij vinden die door de vakvereeniging. In de Middeleeuwen had ieder zijn ambacht. Enkelen werden meester, doch ieder was zijn eigen baas. Later, bij den meer inten- sieven arbeid en vooral na de invoering der machines, was er meer kapitaal noodig om zich te vestigen als patroon en kwamen de bedienden. »Mercurius« nu werd ruim 30 jaar geleden opgericht met het doel, het intellectueele peil der bedienden te verhoogen. Pas later werden daaraan toegevoegd de economische belangen. Wat deze laatste betreft, bedenke men wel, dat niet zoo gemakkelijk wordt gebroken met sleur, dat verbeteringen niet zoo .spoedig worden ingevoerd 't is a long way to Tipperary. Dan, de vakvereeniging is geworden tot een instituut, dat nooazakelijk is tot verbe tering van de vakbelangen omdat de maat schappelijke noodzaak daartoe dwingt. Webb stelt het begin der vakvereenigingen op het begin der 18e eeuw; de opbloei in Engeland is van 100 jaar later, in Duitsch- ïand pas na 1870. Hun doel is de arbeids kracht het eenige bezit van den arbeider zoo duur mogelijk te verkoopen. Evenals <le patroon jaarlijks een gedeelte van zijn winst losmaakt voor reserve moet ook dc arbeider dit doen ten ein^e gedekt te zijn voor kwade dagen (ziekenfonds, werk- loosheidskas, ouderdomsrente, enz). Bijna alle bedienden zijn door geldgebrek er op aangewezen, levenslang bediende te blij ven en de specialiseering van hun arbeid, noodig om goed en juist werk te verkrijgen, is een factor welke zeer nadeelig werkt op hun economischen toestand omdat, als zij werkloos geraken, zij niet licht een plaats vin den waarin zij weer volkomen passen. Iloe staat het nu met de salarissen? Ge middeld bedraagt dit f 900, gelijk uit een pas door >Mercurius« ingestelde enquête is ge bleken. Doch daarbij is óok gebleken, dat het gemiddeld salaris 5 jaar geleden óok f 900 was; toen waren de prijzen der levens middelen, de huishuren, enz. niet toegenomen met nagenoeg 20 pCt. En toch behooren de arbeiders schadeloos gesteld tegen deze rela tieve verarmoeding en moeten zij dus trach ten, hooger uurloon te bedingen. Uit de enquête, loopend over ruim 3000 leden, is ook gebleken, dat 10 reeas ouder zijn dan 60 jaar en dus op de nominatie staan om eenvoudig naar huis te worden gestuurd. In den regel begint een bediende met zijn 18de jaar; heel weinig kunnen er vóór hun 30ste aan denken, een gezin te vormen. Wat de salarissen betreft, bleek, dat 390, van 18 jaar of daaromtrent, een jaar wedde hadden beneden fóoo en dat pas op 29-jarigen leeftijd een inkomen werd bereikt van ongeveer f 1000. Dat men anderen arbeid beter betaalt, bewees spr. uit advertentif-n (boekhouder per maand f40, keukenmeid f 45 per maandfacturist, vertrouwd met schrijfmachine en stenografie, f 30 per maand, expeditie-knecht f32 per maand, enz.). Uit een en ander blijkt, dat de toestand van der. handelsbediende verre van schitte rend is. Ook de lange arbeidsduur werkt slecht op de arbeidsvoorwaarden; in tal van bran ches is een arbeidsdag van 12 uur lang geen zeldzaamheid. Een ander gevaar, dat hen belaagt, is werkloosheid door achteruitgang van zaken, faillissement, conflict, een fout die wat duur uitvalt voor den patroon, en vooral door ouderdom. Voor oversparen was geen ge legenheid de arbeidskracht is verbruiktmen mag zich nog gelukkig rekenen als nog een genadegift wordt aangeboden. Dat is de tragiek van den loonarbeider, die is aange wezen op zijn telken jare verminderend kapitaal d.i. zijn arbeidskracht. Gezwegen nog van de geringe persoon lijke vrijheid en de ellendig» euvels van oogendienarij en serviliteit. Middelen om het een en ander te bestrij den, biedt »Mercurius< aan. als daar zijn: Studeeren; een uitnemend middel, doch bijna allen hebben thans diploma's, waardoor de arbeidsmarkt weer is overvoerd. Organisatie. De wil van den eenling is niets; die van velen doet ten slotte de verbetering brengen, die.men wenscht. Werklooshei d-v e r z e k e r i 11 g, op gericht in 1911, in de crisis voor zeer velen een rots in zee. In Augustus was ontslag, zelfs buiten den overeengekomen termijn, schering en inslag, zelfs bij 20-jarigen dienst. De salarissen, ook van huisvaders en kost winners, werden teruggebracht zelfs tot een kwnrt. Gelukkig is veel daarvan weer terecht gekomen, doch wegens liquidatie, slapte en bezuiniging, alles onder den indruk der crisis, werden er heel wat op straat gezet, die door de werkloosheids-verzekering zijn behoed voor verval tot armoede. Plaatsings-bureel, óok als bemid deling bij werkloosheid, in de meeste plaatsen in samenwerking met de Arbeidsbeurzen en tevens tot regeling van slechte salarissen. Ondersteuningsfonds bij ziekte geen gunst, doch een recht van de leden, die door hun contributie zichzelven verzeke ren tegen verschillende gevolgen van ziekte, ook in het gezin. Weerstandskas om hen te helpen, die schade lijden door actie van den bond. Verder zijn er: het bureau voor arbeids recht, de ziekte-verzekering, het herstellings oord, de invloed op de sociale wetgeving, de vacantie-actie, de Zaterdagmiddag-sluiting, het toezicht op de inrichting der kantoor lokalen, enz: Er is natuurlijk óok een keerzijde en wel de aankweeking van het gevoel van saam- hoorigheid en dat voor het lot van anderen, dus een verwijding om saam te werken in het belang van allen. Er zijn nog steeds onwilligen, die niet toetreden tot den bond; de onwetenden, dat zijn niet de allerergsten, want de propaganda reikt ver en bereikt ten slotte ook hen de zelfgenoegzamen, die maar niet bedenken, dat ook voor hen de kans kan keeren (samensmelting Banken); de lauwen en on verschilligen, die pas tot de organisatie komen als zij aan den lijve hebben gevoeld, dat de eenling niets vermag. De groote bondgenoot de maatschappelijke ontwik keling zal er ten slotte allen toe drijven, zich aan te sluiten, zij 't ook, nadat zij pas door schade en schande hebben geleerd. Spr. besloot met den niet-georganiseerden

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 6