Stadsnieuws. ^arktp HaLYf^ajTl"! de bezetting. Schenen niet de beste gedach ten van het Haagsche tractaat daaraan ge wijd? Werd niet in het bijzonder voor die ongelukkige burgers, die alle ellende van den oorlog hebben te ondergaan, en die, hoe het bloed ook kookt en bruischt, vader- landsioozen hebben te leven en te zwijgen en te zwijgen en te dragen, hetgeen de vij and hun oplegt, een beroep gedaan op >les lois de l'humanité et les exigences de la conscience publique"? Had men uit eerbied voor het nationaal gevoel het hun niet zoo gemakkelijk gemaakt, zich als oorlogvoe renden te doen aanmerken? Heeft men hen immer als zoodanig behandeld? En hoevele menschlisvende bepalingen om hun lot drage lijk te maken. Te hunnen behoeve werd bepaald, dat in het bezette gebied, tenzij in geval van abso lute noodzakelijkheid, de wetten van het land moeten worden geëerbiedigd; dat de eer de particuliere eigendom en de gods dienstige overtuigingen moeten worden ge ëerbiedigd; dat de private eigendom niet mag worden verbeurd verklaarddat nimmer mag worden geplunderd; dat nimmer gemeen schappelijke straffen op de bevolking mogen worden gelegd voor de daden van enkelen dat zelfs geen op heeterdaad betrapt spion zonder voorafgaand vonnis mag worden ge dood; dat geen requisities rnogen worden gevorderd dan ter voorziening in de behoef ten van het bezettingsleger, en dat ze jaarsrede uitspreken, terwijl de heeren L. Ruygrok, cellist, en J. van Drancn, violist, in aansluiting met de rede gewijde muziek zullen ten gehoore brengen. De Eerste Kamer nam na langdurig debat doch zonder hoofdelijke stemming aan het wetsontwerp tot overbrenging van de Ar- beidsverzekering naar het Departement van Financiën. De dienst van den Rijks-telefoon aan het post- en telegraafkantoor hier is met ingang van heden weder normaal. Dat is op werkdagen van 's ochtends 8 tot 'savonds 9 uur; op Zon- en feestdagen van 8 tot 12 en van 1 tot 2. Natuurlijk blijft het kantoor voorloopig het geheele etmaal door geopend voor dienst gesprekken. Nader wordt gemeld, dat bij de spoorweg maatschappijen nog voldoende kolenvoorraad is om den meer uitgebreiden treinenloop te handhaven tot half Februari. Om zeker te gaan, zal echter met ingang van 1 Januari een beperkte goederendienst worden ingevoerd. De Burgemeester houdt aanstaanden Zater- dag geen spreekuur. De tijdelijke Gemeentelijke Arbeidsbeurs moge zij spoedig voorgoed ook hier zijn ingesteld zal met ingang van 1 Januari overeenstemming moeten zijn met de bestaans- geopend zijn op werkdagen van S uur tot half 2 en van half 7 tot half S, des Zater dags echter alleen van 8 tot 1.30. Herinnerd zij, dat met ingang van morgen de kippenmarkt wordt verplaatst van den Hof naar het Havik. Het plaatselijk steun-comité mocht ontvan gen als baten van de uitvoeringen der tooneel-vereeniging «Vriendenkring» f 24.50 en van het zangkoor van mejuffrouw Ellie Geuer f 55.50. De heer H. J. Viester behaalde de hoofdakte. De heer W. van Hassel verwierf de La gere akte Fransch. Volgens «Hdbl.» en «N. Rott. Crt.» zal het garnizoen van Hoorn worden overge plaatst naar Amersfoort en zal te Hoorn worden gevestigd het depot van discipline. Een viertal Belgische officieren, die hier sedert 11 October op eerewoord vertoefden, vertrokken gisteravond om 6 uur naar Urk, waar zij thans zijn geïnterneerd. Dr. P. G. Tiddens, Directeur der Hoogere Burgerschool, leidde gister in de te Amster dam gehouden buitengewone algemeene ver gadering der Vereeniging van leeraren bij het Middelbaar onderwijs in de vraag «Moet de Hoogere Burgerschool, of de ---- inrichting die daarvoor in de plaats zal geankerde contactmiinen niet anders mogen s r, j komen, een 5-jarigen dan wel een 6-jangen worden crele?d dan zoo. dat ze na een uur uu cursus hebben». Spreker, die verklaarde diep respect te bronnen der bevolking; dat de bezittingen der Gemeenten en van particuliere Banken niet mogen worden in beslag genomendat niet-verdedigde steden op geen wijze mogen wore ;n aangevallen of gebombardeerd en dat aan ieder bombardement een waarschu wing moet voorafgaan; dat bij belegeringen en bombardementen alle noodige maatregelen moeten worden genomen om de gebouwen, gewijd aan den godsdienst, kunsten, weten schappen en weldadigheid, historische monu menten, hospitalen, te sparen, terwijl onder bombardement ook het werpen van bommen uit ballons zou zijn te begrijpen. Herinnert u, dat krijgsgevangenen met menschlievendbeid moeten worden behandeld dat iedere oorlogvoerende Staat is, een inlich tingsdienst hehoort te organiseeren betreffende de geïnterneerden, ter geruststelling van heazelven en ran angstige verwanten. Be denkt, dat net verboden is, de rechten en vorderingen der onderdanen van de tegen partij vervallen, geschorst of niet-ontvanke- lijk in rechten te verklaren verboden, geen kwartier te geven verboden, de uniform van den vijand te dragen. Geeft er u reken schap van, dat de neutrale Staat niet ver plicht is, den uit- en doorvoer te verhinderen van goederen naar de oorlogvoerende Staten, 2elfs niet van munitie en wapenen, voor de Regeering on de troepen bestemd dat niet- worden gelegd dan zóo, dat ze na een uur ongevaarlijk worden, en dat verankerde cootactmijnen niet anders mogen worden gelogd dan zóo, dat ze na een uur onge vaarlijk worden, en dat verankerde mijnen zóo moeten zijn ingericht, dat ze ongevaar lijk worden, zoodra ze van hun ankers zijn losgeraakt, enz. enz. En laat ik nu zwijgen over de Londen- sche Conventie. Engeland heeft ze niet ge- j ratificeerd, beschouwt zich ook niet erdoor gebonden. De Engelsche Regeering be- l heerscht naar eigen inzicht den handel der j neutralen en wraakt en belemmert dien handel, waar slechts de mogelijkheid bestaat, dat de goederen naar het land van den vijand 1 worden vervoerd. Als contrabande wordt j feitelijk beschouwd niet alleen hetgeen be stemd is voor de vijandelijke Regeering en troepen, maar al hetgeen bestemd is voor het vijandelijke volk. De Noordzee is tot oorlogsterrein verklaard. Het gaat niet meer j "0°gescn001» ?e - om de vraag, of de Londensche Conventie ,rede?' recds lhan!.te Ver.enging zal worden nageleefd, maar of men zich hebben voor de cultuur der oudheid, doch het ongewenscht te vinden, daarin eiken jongen les te geven en die betoogde, dat andere leervakken op de zelfde hoogte staan als het Latijn, verdedigde de 5-jarige Hoogere Burgerschool op de volgende stellingen 1. De opleiding, die de tegenwoordige Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aan haar leerlingen geeft, mag als alleszins voldoende worden beschouwd, zoowel uit een oogpunt van algemeene ontwikkeling als wat betreft de voorstudie der leerlingen, in verband met hun, mede krachtens hun eind-diploma, te kiezen carrière. 2. De leeftijd, waarop o. a. zij, die als abituriënten der H. B. S. hun vak-opleiding ontvangen aan Universiteit of Technische Hoogeschool, het practische leven binnen- nog kan beroepen op de Declaratie van Parijs van 1856. Genoegwie de werkelijkheid van dezen oorlog aan zijn oogen laat voorbijgaan, schrikt aan alle zijden voor het schrille con trast tusschen oorlogspractijk en oorlogsrecht. In de Remonstrantsche kerk wordt aan staanden Zondagochtend om 10 uur weer een godsdienstoefening voor jongelieden gehou den en 's avonds om 7 uur een dienst voor de gemeente. Een vriendelijke hand schrijft ons: De religieus-socialistische samenkomsten, welke tot dusver werden gehouden in >Ons I Huis«, zullen in het vervolg beurtelings I plaats vinden aldaar en in de Doopsgezinde kerk. Aanstaanden Zondagavond om half zeven heeft de eerste samenkomst plaats in het kerkje aan de Blankenheimstraat en tegelijk zal dan eenigszins feestelijk worden herdacht, dat bel een jaar is geleden, dat de eerste bijeenkomst bier werd gehouden. De heer Kees Meijer, uit Santpoort, schrij ver vau >Het nieuwe leven*, zal een Nieuw- van den duur der voorbereidende school met éen jaar zou dezen leeftijd met het zelfdé bedrag vermeerderen. 3. Speciaal onderwijs in cultuur der oud heid worde niet ingevoerd op de Hoogere Burgerschool. 4. Bij vergelijking van het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool als instituten van onderwijs blijven motieven als die van «fair play» en «concurrentie» achterwege. 5. De tegenwoordige H. B. S. eischt met volle recht het jus promovendi, in de eerste plaats in de medicijnen en in de wis- en natuurkunde voor haar leerlingen. Bij de besprekingen werd namens de Vereeniging van Directeuren van Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus verklaard, dat deze met 31 van de 34 stemmen heeft uitgemaakt, dat de Hoogere Burgerschool een vijfjarigen cursus behoort tc hebben. Men verzoekt ons, het volgende op te nemen. Van verschillende zijden wordt gevraagd, op welke wijze de inschrijving op de 5 pCts. Oorlogsleening moet plaats hebben door middel van tusschenpersonen (bankiers, com- missiounairs en makelaars in effecten) in het bijzonder of dezen inschrijvingsbiljetten moe ten overleggen van de particuliere personen aan wie zij bun tusschenkomst verleenen. Naar aanleiding daarvan deelt men ons mede, dat dc Staat alleen te maken heeft met degenen, die oen inschrijvingsbiljet tco- kenen en inzenden en zich niet inlaat met de vraag of de inteekenaar zulks voor zich zelf doet dan wel ten behoeve van een ander. Echter hebben personen, van wie het blijkens hun beroep aan te nemen is, dat zij geheel of grootendeels ten behoeve van anderen inschrijven, aanspraak op een kwart percent provisie over het hun toegewezen bedrag hunner inschrijving, uit te betalen nadat alles, waarvoor zij inschreven, door of namens hen is gestort. Bankiers, commissionnairs, enz. hebben geen mededeeling te doen van de personen, voor wie zij inschreven vee! minder een inteekenbiljet van dezen over te leggen dan ingeval die personen prefe rentie wenschen (tot ten hoogste f 10 000) voor het bedrag, waarvoor de bankier voor hem inschrijft. In dat geval moet de bankier, enz, een verklaring van dien persoon over leggen, dat hij preferentie wenscht en die verklaring, waarvoor geen vorm of formulier is voorgeschreven, aan zijn inschrijvingsbiljet hechten, wanneer er meer zijn met een lijst. Zijn er geen dusdanige verklaringen aan het inschrijvingsbiljet van een bankier ge hecht dan heeft hij, evenals anderen, alleen aanspraak op preferentie tot een bedrag van f 10000; in het andere geval heeft hij prefe rentie tot het totaal bedrag der verklaringen, met een minimum van f 10000 -De coupures zullen zijn f 100, f 250, f500 en f1000. j Evenals de zangverecnigingen van dc geheelonthouders hebben ook hun tooneef- vercenigingen zich vereenigd onder den naam Door Eendracht Sterk en met den heer G. S. Grootkop als leider. Blijkens advertentie in dit nummer wordt in het bioscoop-theater aan de I.angstraat met ingang van morgen vertoond de pracht film »Nero en Agrippina». een meesterstuk op cinematographisch gebied, dat overal een zeer goede pers en reusachtige belangstelling heeft. Onder voorzitting van den heer A. M. Tromp van Hflst werd Dinsdagavond de najaarsvergadering gehouden van de tuinbouw-vereeniging »Amersfoort«, welke werd bijgewoond door 6 Bestuursleden en 6 gewone leden »een bewijs, dat alles loopt als op rolletjes* werd van de Bestuurstafel opgemerkt. De notulen van 25 Mei werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld, met dank aan den 2e Secretaris, den heer H. van der Knoop. De ie Secretaris deed vervolgens eenige mededeelingen, aan welke we het volgende ontleenen. Het uitgebreid verslag zal weder worden geven in het voorjaar, doch thans kan reeds meegedeeld, dat in 1914 de resultaten van den arbeid der ver eeniging al heel goed merkbaar waren. Aan de veilingen werd veel aangevoerd, niet alleen uit Amersfoort en zijn onmiddel lijke omgeving, doch ook uit den omtrek, zelfs uit Nijkerk. Ook wordt hoe langer zoo meer cultuur onder glas toegepast wel een bewijs, dat het voorbeeld navolging vindt en dat de resultaten worden erkend. Door de crisis zijn de prijzen, vooral van boonen en tomaten, lager geweest dan ver leden jaar, maar toch was de opbrengst uit den proeftuin nog f1700, waarvan f300 uit de nieuwe kas. Ook de cursussen en vooral de wandel- lessen in den proeftuin hebben veelgeleden door de tijdsomstandigheden. Door de mo bilisatie werden slechts 5 korte cursussen ge houden, terwijl de overige niet konden door gaan omdat de Directie van den Land bouw geen verder subsidie toestond. Wel werd voortgezet de 2-jarige tuinbouwcursus, aan welken evenwel 2 leerlingen niet kon den deelnemen, omdat zij in militairen dienst werden geroepen. De vereeniging verkeert in bloeienden toestand en heeft ook in 1914 de bereiking van haar doel belangrijk vooruitgebracht. De Rijks-tuinbouwleeraar heeft de beplan ting van den proeftuin goedgekeurd. Tot Bestuurslid werd hierna met op éen na algemeene stemmen herkozen notaris Joh. Knoppers. Deze bracht vervolgens als P e n n i n g- meester de ontwerp-Begrootingvoor 1915 ter tafel. Zij werd vastgesteld op f 3300 in ontvangst en uitgaaf met een post voor onvoorziene uitgaven van f 78. Ten slotte deelde de Onder-voorzatter, de heer J. van der Wal Kz„ mede dat het in het voornemen van bet Bestuur ligt, de kweekers en de leveranciers aan de groenten- en fruitveiling weldra bijeen te roepen, ten einde te komen lot een Veilings-vereeniging, vau welke de proeftuin lid kan zijn. Het is beter, dat die veilingen komen geheel in handen van de meest belanghebbendende zaak loopt best en kan reeds heel goed op eigen beenen staan. Hierna werd de vergadering, die te 8.10 werd geopend, klokke half negen gesloten. Naar de Centrale eierveiling werden gister aangevoerd 9399 kipeieren, die f 7 a f 8.50 jier honderd deden, met een middelprijs van f 7-35- De eendeieren golden f6.25 6.5°, de kippen 50 tot 60 cent per Kilo. Er was llinke kooplust. Dinsdagmiddag omtrent 2 uur was een zeer fraaie zon-halo te zien en 's avonds te gen 7 uur een prachtige maanregenboog. Omtrent den Zuidwester-storm van Maan dagnacht meldt het Kon. meteorologisch instituut, dat hij in gemiddelde kracht nog een weinig overtrof den zwaarsten storm, die ooit te De Bilt is waargenomen. Van middernacht tot 6 uur 's ochtends bedroeg de gemiddelde windkracht 20 M. per seconde bij den Noordwester-storm van 30 December 1904 was het gemiddelde 19.8. De zwaarste stooten bedroegen 28 M. per seconde, hetgeen overeenkomt met orkaan kracht. Van andere zijde schrijft men ons: Gelukkig komt zoo'n storm niet elke week voor. Menig jaar passeert zonder dat de stormwind deze kracht bereikt. Wel daalt de barometer meer tot 735 m.M.een daling van 30 a 35 m.M. in twee etmalen is al zeer belangrijk, maar nog niet kras, doch wan neer dat plots gebeurt, wanneer dr weken en weken kalmte en rust heeft geheerscht in de luchtzee boven onze hoofden, dan heb- hen wij aanleiding om ons ongerust te maken. De diepe storm-depressie, die onze me teorologische wereld zoo in rep en roer bracht, is nu gelukkig voorbij. Maar of de atmosferische rust spoedig zal terug keeren, is een andere vraag. De kans is groot, dat nieuwe depressies volgen en in ieder geval kunnen wij bedacht zijn op surprises. De politie hield Dinsdagnacht in de Heeren straat twee kippendieven aan, die hun onguur handwerk op den Heiligenbergerweg onder Leusden hadden uitgeoefend. Den buit had den zij in de voering van hun jas geborgen. Een der vrienden, die 6 nog levende kippen bij zich had, en de jas met 5 kippen van den ander werden aangehouden en mee genomen. Die ander, evenzeer een heel goede be kende van politie en justitie, werd heden ochtend geknipt. Hij had zich verscholen op een zolder van zijn kosthuis aan de Teut. Een der agenten, die niet voor een klein geruchtje vervaard is, liep de zoldertrap op, doch kreeg onverhoeds een slag op het hoofd met een stok, die zóo hevig aankwam, dat hij later heelkundig moest behandeld. Een collega, bij wien een tweede slag afschampte op de klep van zijn pet, schoot zijn revolver af. Toen was 't vrij gauw gebeurdde man werd onder hevig verzet gearresteerd en, na verhoord te zijn, evenals zijn kompaan naar Utrecht geleid en daar ingesloten. F.r schijnt wel eens weer aan te mogen herinnerd, dat het verboden is, zonder nood zaak op de trottoirs te wielrijden. En dat het heel gevaarlijk is, sinaasappel schillen op straat te werpen. Wenscht elkaar >veel heil en zegen maar vooral weest elkaar ten zegen. Het goede voorbeeld, door de patroons in de bouwvakken gegeven, vond bereids na volging bij de behangers-patroons. Zoo werd uit den drang der tijden geboren hetgeen de middenstands-vereenigingen reeds zoo lang en zoo dikwijls vruchteloos tracht ten tot uitvoering te brengen. Geen jaar meer of de klanten zullen niet beter weten dan dat zij contant behooren te betalen en zij zullen den maatregel loven. In het nu bijna afgeloopen jaar heeft het liefdewerk »Oud papier* hier ter stede en in de onmiddellijke omgeving verzameld 37 883 Kilo scheurpapier, waarvoor bij de f300 is gemaakt. 0, laat dan Zooals wanneer in feilen gloed De huizen rond-ons brandend vallen, En enkel eigen huis, van uilen Nog vrij is van der vlammen vloed, Zoo ligt ons land nog ongeschonden Te midden van den wreeden strijd, Al draagt ons volk den droeven tijd En ziet en voelt der volk'ren wonden. En als de scharen raadloos vluchten, Van-over de grens, naar 't vrije land, Dan reikt ons volk tot hulp de hand Aan hen, die onder noodlot zuchten. O! laat dan, burgers van een stad, Die gastvrij in hun midden namen Een deel van hen, die vluchtend kwamen, En gul 'n rustplaats voor hen had, O! laat naast 't mooie, dat ge deedt, Uw hart, tot eigen kring zich wenden, Tot hen, die vroeger welvaart kenden, Thans dragen dicp-verborgen leed. Zendt dan uw bijdragen of uw toezeg gingen aan het plaatselijk steun-comité, ten Stadhuize, kamer no. 5. AMERSFOORT J0 Appelm f 4._~777 f4 - Nieuwe aardappLl, aardappelen fo.- Yj f f J'75 PM 10c s i f i8< !L £"0,u' Ï-' 1 5 ?er Kilo. 13 Kuikens fo.go i i f 0.90. Ganzen fo - L «uk.'BuiveT™.^ varkens fo.— fo °-T' Ze«gni f 4'c- 4~ 1 Vette k Aangevoerd waren Appelen, i5 heet. Pe,ei appelen; - heet Za.c stuks Hoendereieren 300 Kilo Hooiboter-' Magere Varkens; L A slagerij; 50 Biggen; j I

Amersfoortsche Courant | 1914 | | pagina 2