Stadsnieuws. Ingezonden. Advertentiën. Maria Wilbeimina de BAS, Vronwe A, E. laa Hoorn, KEN NISG EYING. MAXIMUM-PRIJS VOOR BOTER. De Burgemeester vin Amersfoort maakt bekend, dat bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del, van den 30 Decc 1914 is bepaald: a. dat de maximum-prijs voor boter, be stemd voor verbruik in Nederland, geleverd door producenten aan verkoopers van boter, gedurende de maarió Januari 1915 f 1.55 per K.G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K.G. Bij verpakking in wit fust van 25 K.G. kan vorengenoemde prijs verhoogd worden met t cent per K.G. Bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K.G. kan vorengenoemde prijs met 5 cent per K.G. en bij verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. met 6 cent per K.G. ver hoogd worden. Bovengenoemde prijzen zijn franco station van afzending. b. dat de maximum-prijs voor boter, ver kocht aan verbruikers, gedurende dc maand januari 1915 zal zijn f 1.75. De verkoop aan verbruikers tegen detail prijs kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte en voor koschere boter kan een verhoogde prijs worden toe gestaan in overleg met het Rijks Centraal- bureau voor den Uitvoer van Boter, 42a Buitenhof te 's-Gravenhage. Amersfoort, 5 Januari 1915. De Bu-gemeester voornoemd, Van RANDW1JCK. In het pas afgesloten jaar werd ten post kantore Amersfoort en de daaronder ressor- teerendc hulpkantoren ingelegd bij de Rijks postspaarbank f 535306.61 en daaruit terug gevraagd f 518093.03. In 1913 werd ingelegd f 582 "81.52 en terug gevraagd f 530 579-52- De buitengewone omstandigheden zijn dus van wel zeer grooten invloed geweest. Ook hier ter stede is zeer veel belang stelling voor de Oorlogsleening. liet spreekt vanzelf, dat pas na 11 Januari, den laalsten dag der inschrijving, juiste ge gevens kunnen meegedeeld; doch het is ver blijdend. reeds te kunnen berichten, dat zeer velen, ook «kleyne luyden», een deel van het 5 pCts. fonds trachten machtig te worden en zelfs hun postspaarbank-gelden terug vragen om bijna de dubbele rente te kunnen maken. Door den opperbevelhebber van land- en zeemacht is nogmaals de aandacht er op gevestigd, dat het aan officieren en mindere militairen steeds ten strengste is verboden, ook gedurende het verlof,' burgerkleeding te dragen. Nog tot en met Donderdagavond wordt in het bioscoop-theater aan de Langestraat vertoond de evenveel besproken als algemeen geroemde prachtfilm »Nero en Agrippina», een meesterstuk op cinematografisch gebied, dat in zijn 73 afdeelingen voor oogen brengt de geschiedenis van Nero, den Romeinschen Keizer, naar diens levensbeschrijving van Luigi Marchese. Dc mise-eu scène, door Mario Caserini, met voorlichting van de eminentste oudheid kenners saamgesteld, zoowel met gebruik making van de schatten uit verschillende musea als de reconstructie van gansche stads- deelen, zou een half millioen hebben gekost en heeft dan ook een geheel- geleverd waar uit de praal en de rijkdom van die dagen ten volle spreken. De kleurige gewaden, de sieraden, wapenrusustingen, de wonderfraaie parken, de indrukwekkende grootscheid der bijeenkomsten van den senaat streelen thans achtereenvolgens het oogen geven oeteren in druk van de gebeurtenissen dan verbeelding zich kan scheppen uit de leerboeken. En in al die pracht bewegen zich de beste leden van het Italiaansch tooneel, volkomen in hun emplooi, en maken zóo een subliem geheel, waarbij stipt is vermeden elke overdrijving en daardoor al hetgeen zou kunnen stuiten, I cari Goldmark, de componist van de opera zoowel in de bachanaliën als bij de martelin- „Djg Königin von Saba*, van de Cakuntala- gen der eerste Christenen. ouverture en tal van andere minder bekende Bij iedere voorstelling was de zaal, althans toonwerken, is Zaterdag in den ouderdom tot dusver, uitverkocht, zoodat het inderdaad I van 44 jaar te Weenen overleden, noodig zal wezen, intijds plaats te bespreken stra betreffende het instellen van een onder zoek naar de gebeurtenissen op 3 December in het kamp der geïnterneerden bij Soester- berg, een zeer breedvoerig rapport meege deeld als zoogenaamd schriftelijk beantwoorde vraag. Het stuk is uit den aard der zaak wijd- loopiger dan het bericht, dat we den eigea dag plaatsten en dat thans volkomen juist blijkt te zijn geweest. De conclusie luidt: De Minister, hoewel ten zeerste betreuren de, dat moest worden overgegaan tot dit middel, waardoor onvermijdelijk slachtoffers moesten vallen, heeft nochtans de overtuiging, dat het krachtig optreden niet alleen noodig, maar zelfs niet te ontgaan was en dat de kapitein-co.nmandant van het interneerings- kamp no. 1 en de luitenant van piket geheel hebben gehandeld zooals hun plicht gebood. Alleen aan dit tijdig en krachtdadig ingrij pen, hoe treurig ook in zijn gevolgen, is het te danken, dat erger werd voorkomen. Ware anders gehandeld, dan zou ongetwijfeld de geest van verzet zich krachtiger ontwikkeld en tot ernstiger ongeregeldheden aanleiding gegeven hebben. Tot ausver bedraagt het aantal medestanders van de Nederlanrsche Anti-oorlogsraad ruim acht duizend. Ongeveer driehonderd vereenigingen van den meest uiteenloopenden aard sloten zich reeds aan. Nogmaals herinneren we aan het concert, morgenavond in >Amicitia« te geven ten bate van de plaatselijke vereetiiging tot be strijding der tuberculose. Vrijdagavond treedt Pisuisse Amicitia*. ,-eer op in Ook December was voor de Amersfoortsche tram een slechte maand, ondanks den regen en daardoor de modderstraten. Zij vervoerde 8455 betalende passagiers, of 1614 minder dan in Wintermaand 1913; de passage-opbrengst was f420.45, of f84.45 f De handel was minder; de totale ontvangsten bedroegen f 442.95, of f 61.95 minder; en de dagkilo meter-opbrengst was f 7.93, off1.11 minder. Het >Hollandsch tooneel*, onder directie van den heer Albert Bakker, heeft voor de geïnterneerde militairen twee zóo welge slaagde voorstellingen gegeven, dat algemeen het verlangen is uitgesproken, het weder te zien optreden. De Nederlandsche Bank zal voortaan alleen 's Woensdagsochtends van 9 tot 1? Bel gisch geld wisselen, terwijl in verband daar mee Nederlandsch geld des Woensdags tus- schen 12 en i behoort te worden aangebo den ter inwisseling. Het zeggen is, dat de hier nog vertoe vende Belgische vluchtelingen eerlang zul len worden gehuisvest te Gouda. Naar de heden gehouden kaasmarkt wer den aangevoerd 8 wagens met 3634 pond. I De prijs was 41 tot 42.5 cent; d;e van kaas onder Rijks-controle 42.5 cent. vlug. Mejuffrouw A. de Pool verwierf de Mer- curius-diploma's Nederlandsche en Duitsche handels-correspondentiede heeren J. W. van der Heijden en H. A. Reeders behaalden het M<4"-urius-diploma Boekhouden. De Minister van Oorlog heeft de volgende circulaire gericht aan de compagnies-, eska drons- en batterij-commandanten: Ter voorziening in de noodige middelen voor levensonderhoud kan, gelijk U bekend is. aan de gezinnen van miliciens en land- weermannen vergoeding worden verleend. Ter voorkoming van belangrijke economi sche,.nadeelen wordt in een aantal gevallen verlof verleend aan bij de mobilisatie in wer- kelijken dienst gekomen bedrijfsleiders, wier aanwezigheid in hun bedrijf onmisbaar is, in de eerste plaats om werkloosheid van het ondergeschikt personeel te voorkomen. Door velen kunnen echter noch aan de eene, noch aan de andere tegemoetkoming voordeelcn worden ontleend. In het oijzonder verkeeren in dit geval vele kleine nering doenden, die door de mobilisatie zwaar wor den getroffen, daar zij het verloopen van hun zaken moeten aanzien, vaak met de zekerheid, dat zij in ernstige financieele moei lijkheden geraken. Voor een mij wenschelijk voorkomende tegemoetkoming aan de door hen ondervon den moeilijkheden heb ik mij gewend tot het Kon. Nationaal Steun-couiite 1914, dat zich bereid verklaard heeft, hun zoo mogelijk de noodige huip te verleenen. In vérband daarmede noodig ik U uit om diegenen uwer onderhebbenden, die geacht kunnen worden, te behooren tot de kleine neringdoenden, aan te zeggen, dat. indien zij zich in de boven aangegeven omstandig heden mochten bevinden of geraken, een verzoek om hulp gericht kan worden tot het comité tot steun ter plaatse waar hun zaken worden gedreven of rechtstreeks tot het Kon, Nationaal Steun-coraité 1914. De zon dichtbij. Op Zondag3 Januari bereik te de zon haar kleinsten afstand van de aarde. Zij was toen niet meer dan 147 millioen Kilo meter van ons verwijderd, een afstand, die door de allersnelste vliegmachine in millioen uur zou kunnen worden afgelegd. Een jaar heeft ruim 8760 uur: zoo'n hypermoderne vliegmachine zou dus meer dan eeuw noodig hebben, ruim 110 jaar, om dien afstand af te leggen. En dan moest ze aldoor in bewe ging blijven. Toch is in de oneindige kosmos dezo af stand onmetelijk klein. Wanneer wij ons het begrip ruimte en tijd goed indenken, dan duizelen wij, engrijpen naar een aardschen maat. Het is inmiddels wel typisch, dat de zon juist in onzen winter, in het hartje van den winter nog wel, zóo dicht bij ons staat, en dat zij het verst van ons verwijderd is in den mid-zomer. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat de schijnbare middellijn van de zon in den winter grooter is dan in den zomer. Met het bloote oog kan men dat weliswaar niet constateeren, maar met instru menten kan ook de leek het vaststellen. Hoe het nu komt, dat de zon. wanneer die zoo dicht bij ons staat, het hier niet wat warmer maakt, waarom zij van den winter geen zomer maakt? Het komt, doordat de thermometer wordt bebeerscht door den hoek, waaronder de zonnestralen de aarde bereiken. Hoe grooter die hoek, des te dichter die straalbundels als het ware en des te hooger de thermometer. Een rijzende zon brengt oils warmte en gloed, meer dan een nabije* zon. Op het Zuidelijk halfrond, waar het zomer is als wij winter hebben, valt de zomer dus samen met den kleinsten zonne-afstand, en is in den winter de zon het verst verwijderd. Hedenochtend werd op den Utrechtsche- weg bij den Waterheuvel een auto van de firma Nefkens aangereden door een militaire auto, die eveneens zich stadwaarts begaf en trachtte te passeerer. Eerstbedoelde werd geheel rondgeslingerd en kantelde ten slotte, waarbij de ohauffeui onder het voertuig ge raakte. Nadat hij was bijgebracht uit zijn bewus teloosheid bleek, dat hij, althans voorzoover na te gaan, geen lichamelijk letsel had be komen. De agent van politie, die 31 December bij het arresteeren van een der kippendieven zoo deerlijk aan het hoofd werd gewond, is nog steeds buiten dienst. Hij is nochtans buiten onmiddellijk gevaar. I Bmten veranmoordelttkhetd van de Redactte. De politie geleidde een minderjarigen jongen naar Haaften en een minderjarig meisje naar Leeuwarden. Zij hield hier een gesignaleerde aan, die nog vijf dagen tegoed had. Afstand heeft op het gemoed de zelfde uitwerking als op het oog. Uit de» Omtrek. Een der medewerkers van het «Hdbld.* zag Zondag, let wel 3 Januari, te De Bilt reeds een hazelaar in bloei. Anders vertoont deze lentebode zich zóo pas tegen Maart. j Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Pleines' Kon. zeepfabrieken, aan Den Dol- der, zullen alweer worden vergroot. De heer A. Jurling, te Nijkerk, herdacht daar zijn zilveren feest als Controleur der Gemeente-werken. Als bijzonderheid diene, dat die functie reeds sedert 1812 in de familie is. Toen toch werd de grootvader van den huidigen titula ris benoemd, die in 1838 werd opgevolgd door zijn zoon, terwijl deze in 1800 het ambt eveneens aan zijn zoon overdroeg. De Minister van Oorlog heeft, ter beant woording van de vragen van mr. P.J. Troel- Geachte Redactie, Zoudt U zoo vriendelijk willen zien, bij gaand schrijven te willen plaatsen in u\ blad? Bij vooibaat mijn hartelijken dank. Hoogachtend, LUCY THOUMAIAN- ROJSIER DE VISME. Gelukkig heb ik het neutrale Nederland bereikt. Geheel mijn leven heb ik geijverd I voor den vrede en het zij mij daarom ver gund, nu een nieuwe jaarwisseling achter ons ligt, mijn wensch uit te spreken, dat 1915 beter zal beginnen dan het afgeloopen jaar is geëindigd, m. a. w. dat de vrede spoe dig weder zal intreden in alle landen, die thans in ooriog zijn gewikkeld, en dat die vrede permanent zal blijven. Met Kerstmis was ik te Calais en ik heb de daar aanwezige soldaten namens de drie bestaande vrouwenvereenigingen voor den vrede, waarvan ondergeteekende er twee heeft opgericht, op internationale wijz? toe gezongen het Vrede op aarde*, Met alle kracht zij er op aangedrongen, dat dit schoone Kerstlied een feit worde. De verschillende mogendheden dienen zich daarom in de toekomst niet meer te veree nigen tot het voeren van een gezamenlijken oorlog, maar een organisatie te stichten voor den vrede. Zooals tot dusverre door de politie de burgerlijke vrede wordt bewaard, zoo moeten in het vervolg de verschillende nation gezamenlijk optreden om een algemeenen vrede te handhaven. Worde mijn innige wensch werkelijkheid. Hoogachtend, LUOY THOUMAÏAN— Rossier de Visme. Vlissingen, 31 December 1914. Mevrouw Lucy Thoumaïan, dochter van een Zwitsersch predikant, is de echtgenoote van professor G. Thoumaïan, doctor in de Godgeleerdheid, het eenige Christelijk lid van het Turksche parlement, aanvankelijk Armenisch geestelijke doch, vooral door toe doen van Amerikaansche zendelingen, over gegaan naar de Christelijke kerk. Als een andere Bertha von Suttner ijvert zij voor den vrede en zij stichtte een Inter nationalen rnuwenbond voor arbitrage. VOETBAL. De hier Zondag gespeelde wedstrijden waren niet zeer belangrijk en stonden, ook wat spelkwaiiteit betreft, niet bijster hoog. Span ning ontbrak echter somtijds niet, daar het .krachtsverschil op beide wedstrijden zeer ge ring was. Dit blijkt ook uit de uitslagen H. V. C. 2 - Baarn3-3. V. V. A. 2 Trompenberg 2:4—4. De uitslagen der buiten de stad g .-speelde wedstrijden zijn: Hilversum 1 H. V. C, 3: 2—3. D. O. O. (De Bildt) - V. V. A. 21 -3. Hercules 3 Quick 28—1. H. V. C. 1 en Quick 1 hadden geen wed strijd. Aanstaanden Zondag spc'.t Quick opBirk- hoven tegen Daventria, hetgeen, gezien de diverse uitslagen, een spannende ontmoeting kan worden. FUVI. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder en Behuwdmoeder, Vrouwe geb. Bkkstkr. Amersfoort, 3 Januari 1915. Amersfoort, J. M. REIMAN-de Bas. J. D. HEIMAN Jr. Haarlem, M. W. ten HOOTE de LANGE —de Bas. W.M. ten HOOTE de LANGE. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. De ter aarde bestelling zal Slaats hebben Donderdag 7 anuari, 's middags 12 uur, op Oud Eik-en-Duiuen te Loos duinen. Heden overleed te Utrecht onze geliefde Zuster en He- huwdzusfer geb. J. E. STROEVE. f. L. STROEVE. M, H. baroMe v»s ITTERSUM— STUOBTR. U A. baron V-.» ITTERSUM. Amersfoort, 4 Januari 1915, Eenige keunisgejing. Hezoekeu kunnen niet worden afgewacht. 9

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2