Donderdag 14 Januari 1915. No 8517. 64e Jaargang. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Ame;nfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. 7RSSSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt DmsdagDonderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.— franco per post 1.15. Advertentien 1—6 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleële- en ontelgenings- advertentlén per regel 15 cent Reclames 1—3 regels ƒ1.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advfirtentien van buiten de stad worden de Incasseerkosten In rekening gebracht. BUREAU: SORTSQRACBT 9. Postbus 9. Telefoon iq. KKNNISGEYINGE N. SAMENSTELLING RAADSCOMMISSIES Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dezer Gemeente in zijne vergadering van den 15 December 1914 heeft benoemd a. tot leden van de Commissie van Wetgeving de heeren R. G. Rijken», F. M. Honbaer. M. R. N. Oosterveen en D. Gerritsen. b. tot leden van de Reclame-commissie in zake de plaatselijke directe belasting naar het inkomen de heeren A. M. Tromp van Holst, J. van der Wal Kzn., A. H. van Kalken, M. R. N. Oosterveen en H. Koning c. tot laden van de Commissie van bijstand in het bsheer van den Keuringsdienst de heeren F. M. Houbaer, J. W. Jorissen, P. van Achter- bergh en S. J. van Duinen d. de leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de Gemeente-reiniging de heeren: A. M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn*; e. tot leden van de Commissie voor de Fabri cage de heer A. M. Tromp van Holst, A. Eysink, H. Kroes en P. van Achterbergh f. tot leden van Commissie van bystand in het beheer van de bedrij ven de heerenD. Ger ritsen, A. Eysink, F. M. Houbaer en P. van Achterbergh g. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer va* de plantsoenea en de lande lijke bezittingen der Gemeente de heerenA. M. Tromp van Holst, A. H. van Kalken, D. Gerritsen en H. Kroes; h. tot leden van de Commissie van bijstand in het beheer van de financiën de heeren D. Gerritsen, H. Kroes, J. van der Wal Kzn. en A. M. Tromp van Holst. Amersfoort, 6 Januari 1915. Bargemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, A. R. VEENSTRA. Van RAftDWijCK VERKIEZING GEMEENTERAAD. Burhemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter openbare kennis, dat op DinBdag, 26 Januari 1915, van des voormiddugs 9 tot des namiddags 4 ure, ten Stadhuize bij den Burge meester gelegenheid bestaat tot het inleveren van opgavqn van candidaten ter verkiezing van éen lief van den Gemeenteraad van Amersfoort in het Ie Kiesdistrict, ter voorziening iu de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. 'C. H. BRIET (aftreding 1917) en van twee leden van den Gemeenteraad van Amersfoort in het Ille Kiesdistrict, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer P. 8. R. WÓLTERBEEK (aftreding 1919) en door het bedanken van den heer J. C. RO- LANDUS HAGEDOORN (aftreding 1915). De formulieren van opgave van candidaten zijn ter Secretarie (Afdeeling III) kosteloos ver krijgbaar vanaf heden tot den dag der verkiezing. Deze opgaven moeten inhouden den naam, de voorletters en de woonplaats van de candidaten en onderteekend z|ju door minstens 21 kiezers voor district I en 19 kiezers voor district III. De stemming en de herstemming, zoo noodig, zullen plaats hebben op 3 en 10 Februari 1915. Amersfoort, 12 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat met ingang van heden door den Mi nister van Landbouw, Nijverheid $n Handel is besloten 1. der. prijs van tarwebloem, inlandsch, uitsluitend écn soort, tc stellen pp f 18.50 per 100 K.G. contant aan fabriek, molen ot ma gazijn, voor bakkers en dergelijke verbrui kers aan tusschenpersonon moet op verzoek fo.25 korting worden toegestaan. .2 den prijs van j tarwemeel (ongebuild) te stellen op f 15,50 per K. G.; leverings conditiën als bij tarwebloem. 3. den maximum-prijs voor wittebrood vast te stellen op fo.25 P®r K. G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkeldien van bruinbrood op f0.2 2. Amersfoort, 11 Januari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort, Gelezen een verzoek van W. ten KLOESE alhier, d.d. 20 November 1914, waarbij, on der overlegging der vereischte stukken, ver gunning wordt gevraagd tot het oprichten van eene steenhouwerij, in het perceel alhier gelegen aan hét Sint Janskerkhof, bij het kadaster bekend onder sectie E no. 5150, Overwegende, dat de beslissing op dit verzoek niet kan genomen worden binnen den in het eerste lid van art. 8 der Hinder wet bepaalden tijd, op grond, dat het inge stelde onderzoek nog niet is beëindigd, BESLUITEN,: de beslissing op het voormelde verzoek te verdagen. Gedaan in de vergadering van 8 Januari *9*5- De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KOSTELOOZE INENTING. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort Brengen ter algemeene kennis, dat op Ma&ndng 18 Januari a.s., des namiddags ten drie uur, in een der lokalen van het voormalig Werk huis, aan den Westmngel alhier, gelegenheid tot kosielooze inenting wordt gegeven. Vestigen er voorts de aandacht op, dat bij de aanmelding het vertooaen van een geboortebe wijs of trouwboekje gewenscht is. Amersfoort 11 Januari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. Een oorlogs- en oen vredespartij. Er zijn teekenen, die erop wijzen, dat de oorlog vlugger uit zal zijn dan de Engel- sche strategen beweren, die immers een zevenjarigen oorlog hebben voorspeld, en drie jaar als dei minimum-duur beschou wen. Zeker, de beslissing met de wa penen zal niet zoo spoedig, misschien nooit verkregen wordenmaar in alle oorlogvoe rende landen begint men zóo naar den vrede te verlangen, dat zij, die alleen willen weten van een roemrijken oorlog en een succesvollen vrede, wel water in den wijn zullen moeten doen, al wil dat natuur lijk niet zeggen, dat men vrede zal sluiten k tout prix. Bij het uitbreken van den wereldbrand werd de oorlog alom in de betrokken landen begroet met zeker enthusiasme een treu rig enthusiasme maar de geestdrift bestaat thans alleen nog in Engeland. In Rusland wordt zeer naar den vrede verlangdtal van Russische economen vreezen, dat het eenige resultaat van den oorlog zal zijn een alge meene verarming. Sedert fret mislukken van den opmarsch naar Berlijn moet de Rus sische militairistische partij niet veel meer in te brengen hebben en moet de macht berus ten bij de vredesvrienden1. Men spreekt van een vredespartij, en inderdaad schijnt er zoo'n soort combinatie gevormd te zijn, die den bekenden graaf Witte, den held van den vrede van Portsmouth, die aan den Russisch- Japauschen oorlog, ondanks alle Russische nederlagen, voor Rusland een goed einde maakte, naar Duitscbland moet hebben afge vaardigdnatuurlijk niet naar de officieele personen, doch om zijn voelhoorns eens uit te steken en, zoo mogelijk, in relatie te treden met Duitsche voorstanders van een spoedigen vrede. De Duitsche Regeering heeft graaf Witte vrij laten reizen en trekken. Zij mag nog niet zoo vurig naar den vrede verlangen, een feit is het, dat zij het niet aandurft, den vrede in den weg te treden. Zoodra men in de oorlogvoerende landen hoort van vrede of geruchten van vrede, ontstaan daar vanzelf twee groepen. De eene wil den oorlog doorzetten, wil wachten met onderhandelingen tot de vijand is verpletterd, maar de andere wil zoo spoedig mogelijk den vrede herstellen. De eenheid van het land is dan spoedig verdwenen. Ook in de verschillende parlementen scharen de leden zich in deze nieuwe slagorde. Zóo wordt de vredeskwestie een politieke kwestie en uit den aard der zaak zal de vredespartij al grooter en grooter worden en zullen de voorstanders van het voortzetten der vijande lijkheden moeten capituleeren voor de vredes vrienden. Het tot stand komen van een oorlogs- en een vredespartij in Rusland is derhalve een zaak, die de aandacht verdientzij kan be- teekenen een spoedigen weg tot den vrede. De volksgezondheid in ons land. Dr. W. P. Ruysch, hoofd-inspecteur der volksgezondheid in de Provincie Utrecht, schrijft in het »Tijdschrift voor sociale hygiene*: Droevig, vreemd nieuwjaar. Terwijl wij, hygiënisten, naar onze beste krachten trachten, ziekte, armoede en ellende te bestrijden, het sterftecijfer steeds te doen dalen, den levens duur te verlengen en daardoor de volkswel vaart te bevorderen, worden moedwillig honderdduizenden verminkt en gedood, millioenen vrouwen en kirfderen meedoogen- loos in smart en ellende gedompeld en wordt de volkswelvaart opzettelijk verwoest. Gelukkig bleef, vooralsnog althans, Neder land voor de ellende van den oorlog ge spaard. Toch kreeg het ook zijn deel van de treurige gevolgen daarvan, vooral op sociaal- economisch, maar ook op sociaal-hygiënisch gebied en werd het in verschillend opzicht geroepen om, ten Koste van groote opoffe ringen, krachtig mede té werken tot leniging der ellendige gevolgen van den strijd. Vol toewijding en gaarne heeft ons volk zijn offers gebracht, zoowel ter verzorging en behandeling van de gewonde vreemde krijgs lieden, die over onze grenzen werden aange voerd, als ter verpleging van honderddui zenden die, van alles verstoken, vluchtende voor den vijand, in armoede ons land binnen stroomden en aan wie onmiddellijk hulp moest worden verleend. Tot die plichtsvervulling werden wij allen geroepen en het mag getuigd worden, dat hetgeen nevens het Roode Kruis door verschil lende comlté's in het belang der vluchtelingen en geïnterneerden is tot stand gebracht, ook de verschillende organen van het Staatstoe zicht voor de volksgezondheid hun plicht trouw en met opgewektheid hebben vervuld, vooral daar waar besmettelijke riekten dreig den en haar uitbreiding moest worden be streden, waarbij ook de geneeskundige inspecteurs en meerdere gezondheids-commis- siën krachtig zijn opgetreden. Daarnevens mocht het aan den militairen geneeskundigen dienst gelukken, met zeer beperkte hulpmiddelen toch den gezondheids toestand van het leger voorbeeldig te hand haven. Aan die samenwerking en toewijding van allen, die niet tot samenwerken geroepen werden, is het almede te danken, dat het afgeloopen jaar, niettegenstaande de vele gevaren, die de volksgezondheid bedreigden, toch nog uit sanitair oogpunt een vrij gun stig jaar mag worden genoemd. Het sterftecijfer bleef ongeveer gelijk aan dat der laatst voorafgaande jaren en ofschoon verschillende besmettelijke ziekten o.a. door vluchtelingen en geïnterneerden in Neder land werden overgebracht, breidden deze zich nergens epidemisch uit. Het meest dreigend trad in de laatste maanden nog de typhus op. maar ook dit gevaar, dat vooral te Vlissingen, Klooster- zande en Buren dreigde, werd afgewend, terwijl diphtherie en roodvonk zich evenmin onrustbarend uitbreidden en enkele gevallen van dysenterie onder geïnterneerden te Amersfoort slechts als sporadische gevallen voorkwamen. Aan onze verwachtingen, bij dtn aanvang van 1914 uitgesproken, dat dit jaar op wet gevend gebied een vruchtbaar jaar zou zijn, werd door de tijdsomstandigheden de bodem ingeslagën. Noch de Woningwet, noch de Quarantainewet welke wetten reeds bij den aanvang des jaars ter afdoening gere<d lagen kwamen in behandeling. Alleen de wet tot toetreding tot de internationale sani taire conventie vond een plaats in het Staats blad. Wat zal ons nu het nieuw ingetreden jaar brengen Onze verwachtingen zijn ditmaal, voorals nog. indachtig de kosten der mobilisatie, niet hoog gespannen, tenzij Regeeiing en Volksvertegenwoordiging mochten goedvin den, een deel der 275 millioen op de meest productieve wijze tc beleggen, d.i. in werken op sanitair en sociaal-hygiënisch gebied. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat dit geld op andere wijze zal worden besteed en dan ziet het er voorHygeiain 1915 voor- loopig hier te lande niet al te best uit. Laat ons intusschen blijven hopen, dat bij terugkeer van de normale toestanden ook het groote belang van de volksgezondheid tot zijn recht zal komen. Ook met de ons thans nog ten dienste staande middelen is er nog veel in het belang van de volksgezondheid tot stand tc brengen. Sluiten dus ook wij de gelederen en laat ons, indachtig, dat nog steeds vele gevaren de volksgezondheid bedreigen, o.a. de cholera, die door de in Duitschland geïnterneerde Russen van uit Rusland reeds via Oostenrijk tot onze grenzen is voortgeplant en de typhus, die ons van uit Noord-Frankrijk en België bedreigt, rustig voortgaan dc belangen der openbare gezondheid te dienen, getrouw aan onze oude leus: Laboremus1 De Nederlandsche vereeni- ging „Landverhuizing". Sedert Januari a.s. is te 's-Gravenhage voor het publiek opengesteld het Informatie bureau van de Nederlandscho vereeniging »Landverhuiz'mg*. Deze vereeniging is opge richt op 12 December 1913. Haar doel is het verstrekken van voorlichting aan aan staand? landverhuizers, het tegengaan van onberaden emigratie en he*, verleenen van practischen bijstand (met uitzondering van financieele hulp) aan hen. die, na inlichtingen verkregen te hebben, besloten zich in den vreemde te vestigen. De vereeniging bestu deert het verschijnsel van emigratie in den ruimst mogelijken zin, ten einde den strijd aan te binden tegen de vele slechte praktijken in het emigratie-wezen. Het voornaamste middel, waardoor de vereeniging dit doel tracht te bereiken, is haar informatie-bureau, gevestigd te 's-Gra venhage, Lange Houtstraat 36 (Gebouw van de afdeeling «Handel* van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel) en voor het publiek geopend van 10 uur v. m. tot 4 uur n.m. Reeds gedurende het afgeloopen jaar heeft de Directeur van het bureau, de heer J. Maurer, gegevens trachten te verzamelen uit alle dealen van de wereld, betreffende voor uitzichten voor Nederlanders, die zich in den vreemde zouden willen vestigen en getracht connecties aan tc knoopen, ten einde, waar noodig, practisch helpend te kunnen optreden. Hoewel een dergelijke organisatie, zoowel wat betreft- het verzamelen van gegevens, als het verleenen van hulp, eerst ontstaat al werkende, is het bureau reeds zoo ver ge-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1