Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. mag geen schade toebrengen aan eenige andere, moet rekening houden met haat streven, aan haar wenschen voldoening trach ten te geven. Werd dat meer in het oog gehouden, het nationalisme zou -minder gevaarlijk, de partij strijd minder heftig, de sociale beweging meer in overeenstemming met de eischen van den economischen vooruitgang zijn. Langs dezen weg onze beschouwingen voortzettend, komen wij tot het inzicht, dat er toch wel iets bestaat als het algemeen belang, in zóo volstreklen zin als onze geens zins volmaakte instellingen gedoogen. Het ontwikkelt zich uit de individualiteit, uit de collectiviteit als een opbloei tot hooger menscut lijk bewustzijn. Er is een naam aan gegeven, die ontleend is aan de vriendelijkste en innigste- verhoudingen des dagelijkschen levens; het brengt de ziel in aanraking met het Oneindige. Langzaam is zijn groei en zwaar zijn de schokken, waaraan het zich ziet blootgesteld, zóo zwaar zelfs, dat het voort bestaan een voorwerp van ernstige bezorgd heid uitmaakt voor allen, die zijn opleving beschouwen als eenige bron van duurzaam menschengeluk. Het zijn, als uitingen van het waarachtig leven voor anderen, de eeu wige beginselen van recht, van waarheid, van vrede en liefde, die zich losmaken uit de worstelingen der afzonderlijke belangen en die als het éene noodige ten slotte zullen komen tot de volheid van waardeering en betrachting, Deze evolutie, zoowel van zedelijken als van godsdienstigen aard in welke beide schakeeringen van de veredeling der men- schenziel samenvloeien geschiedt niet door onderdrukking van het persoonlijk noch van het groepsbelang. Is een mensch- heid ondenkbaar in welke deze niet meer spreken, maar alles opgaat in een eenheid zonder verscheidenheid, de vrucht van alle bemoeiingen, die aan ons leven karakter geven, moet zijn, haar te bevorderen. Snel gaat dht niet. Eeuwen gaan voorbij het groote werK schiet niet op naar begee- ren. Al wisselen ook uiterlijke beschavings vormen, de echte en werkelijke beschavings vruchten Atapelen zich nog geenszins op. Zij zijn niet evenredig aan de ontzaglijke hoeveelheid stoffelijken en geestelijken arbeid, die er aan besteed is. Maar óok welk een massa mineraal heeft men niet op te graven om er eenige Grammen radium uit af te zonderen Ons geloof aan de onsterflijkheid van dat algemeen belang ondergaat in deze dagen een zwaren schok. Het toone daar tegen te kunnen. Het zal er door opleven. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan mr. J. F. van Beek Calkoen als lid en Secretaris der rente-com missie zetelende te Utrecht en is benoemd tot lid en Secretaris dier commissie mr. dr. J. A. van Thiel, ambtenaar van het Openbaar ministerie hij het kantongerecht te Utrecht. De heer J. K. Knottenbelt, van «Vinken- hoef«, is herbenoemd tot lid der zuivel-com- missie voor de Provincie Utrecht. De Nederlandsche Bank zal uitgeven nieuwe tijdelijke typen van bankbiljetten van f ic, 1 25, f40 en f60. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat bij de afdeeling Handel *an het Ministerie van Landbouw, Nijver heid en Handel, Lange Houtstraat 36 te 's-Gravenhage, inlichtingen zijn te verkrijgen omtrent de in-, uit- en doorvoerrechten, accijn zen en andere belastingen, douane-formaü- teiten e. d. in de onderscheidene landen. Ter voorkoming van oponthoud wordt aan bevolen, de artikelen, waaromtrent men in lichtingen wenscht, zoo duidelijk mogelijk te omschrijven en het land van voortbrenging te vermelden. Bij geneeskundige prieparaten, voedingsmiddelen, mengsels e. d. geve men de samenstelling cp; bij weefsels hel gewicht of het aantal draden per c.M-. Bij vakbe namingen, b.v. van werktuigen, gereedschap pen of instrumenten, enz., zoomede onderdee- len daarvan, vermelde men, zoo mogelijk, naast de Nederlandersche ook de Fransche, Duitsehe of Engelsche benamingen. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulpkantoren is in Januari ingelegd bij de Rijks-postspaarbank f 33 627.80 en daaruit teruggevraagd f84015.16. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje is 19026. In Januari 1913 werd ingelegd f57 687.37 en teruggevraagd f55201.57; verleden jaar Januari werd ingelegd f 57 253.72 en terugge vraagd f51 538.30. Dat er in de eerste maand van dit jaar zooveel minder werd ingelegd, houdt ver band met den economischen toestand; dat er zoo ongewoon veel werd teruggevraagd, zit in de 5 pCts, Staatsleening. Uit den regenmeter hier is in Januari 11a 22 regendagen afgetapt 118 m.M. neerslag; de grootste hoeveelheden op 7 en 16 Januari namelijk 22 en 22.3 m.M. Aan het plaatselijk telefoonnet is alsnog aangesloten met no. 378 J. F. Haarsma's smederij, Hooge- weg De heer W. C. Luberti heeft thans ook bezongen den buikband, vrij naar René de Clercq's »Lied van de terwe«. Het Hoofdbestuur van de Nationale ver- eeniging tot steun van miliciens heeft na gegaan, dat bij demobilisatie van leger en vloot rond 19 400 miliciens en landweerlieden werkloos zullen zijn. Gister vertrokken weer twee hier geïnter neerde Belgische officieren naar Urk. Mr. Franck, Voorzitter van de intercom munale commissie te Antwerpen, bracht Zater dag een bezoek aan de interneeringskampen bij Soesterberg. De Belgische kapitein L. Mamet is toe gevoegd aan generaal Dossen, die deze week die kampen zal bezoeken. De hoofdredacteur van «De Telegraaf» heeft aanhangig gemaakt een vordering tot schadevergoeding en verbetering in eer en goeden naam tegen luitenant J. Mallinckrodt, gedetacheerd bij de bewakingstroepen van J staande wordt geconstateerd in den aanvang het geïnterneerdenkamp bij Soesterberg, die f"H u,aarin a"e vooruitzichten op dienst te Rotterdam in afwachting van zijn ontslag uit den militairen dienst. Hij wordt geschetst als iemand van groote werkkracht, die het vaste voornemen heeft, geheel zich te geven aan zijn nieuwe maatschappelijke positie. Verschenen is het 20ste jaarverslag van de vereeniging «Liefdadigheid". De inleiding daarvan luidt: Het tijdperk, dat door het intreden van bijzondere omstandigheden voor de Gemeente Amersfoort wordt afgesloten, heeft zich althans in de laatste jaren gekenmerkt zoo niet door voorspoed, dan toch door zekeren welstand in alle kringen. Voor wie arbeiden wilde, was volop te verdienen èn het spreekt dan ook van zelf, dat het arbeids veld van een vereeniging als «Liefdadigheid», welke beoogt het opsporen en lenigen van ver borgen, bescheiden armoede en het voor komen van verval tot armoede, in zulke jaren weinig uitgebreid is en de gevallen waarin zij de helpende hand verstrekt, zich in hoofdzaak beperken tot die, waarin ziekte van den kostwinner, en dus de onmogelijk heid om voor het gezin het dagelijksch brood te verdienen, tijdelijke hulp noodzakelijk maakt om te voorkomen, dat het gezin tot armoede vervalt. In dezen geest werd in het afgeloopen jaar in 32 gevallen hulp verstrekt. Maar, vervolgt de ie Secretaris, de heer L. A. baron Van Ittersum, waar het boven in het openbaar zou hebben gezegd, dat de Redactie van dat blad tegenwoordig wordt betaald door de Engelsche Regeering, ten einde stemming te maken voor de geallieerden. De gevorderde schadevergoeding bedraagt f io 000. Met lofwaardigen spoed is gister, zóo toen de sneeuwval tot staan was gekomen, aan gevangen met het opruimen van sneeuw en modder op de hoofdverkeerswegen. Ditmaal geschiedde dit door hen die voor het plaatselijk steun-corflité reeds lang bezig zijn met den aanleg van den Kalkweg. Onder voorzitting van mr. J. C. graaf Van Randwijck werd gisteravond ten Raadhuize gehouden een buitengewone ver gadering van aandeelhouders der Midden- stands-credietbank voor Amersfoort en om streken, welke werd bijgewoond door 17 aan deelhouders, uitbrengende 32 stemmen. De Secretaris, de heer W. G. van Dam, las de notulen der vergadering van 8 October, in welke de Statuten werden vastgesteld en tot Commissarissen werden benoemd de hee- ren mr. J. C. graaf Van Randwijck, Th. San ders, N. Veis Heyn, A. R. Veenstra en Job. H. van der Meiden. De notulen werden ongewijzigd vastgesteld en met den Voorzitter geteekend door twee aandeelhouders. Aan de orde was de benoeming van een Directeur tot wederopzeggens ten tegen voor waarden, nader door Commissarissen te be palen (art. 18 Statuten). De VoorzitJ r deelde mede, dat zeer tot hun spijt de benoeming langer heeft geduurd dan Commissarissen -verwachtten. Er waren 87 sollicitanten en de keuze van Commissarissen is ten slotte gevallen op den heer H. Grevers, thans te Rotterdam, iemand omtrent wien de inlichtingen zeer goed waren, die weet van aanpakken, die zich geheel kan en zal geven aan zijn betrekking en zijn uiterste best zal doen om van de Bank te maken hetgeen er van te maken zal zijn. De heer H. Grevers werd hierop benoemd met op 3 na algemeene stemmen, die werden uitgebracht op den heer A. Grevers. De heer Krook vroeg of aan de Bank ook wordt verbonden een Borg-maatschappij en of het Gemeentebestuur, op het voorbeeld van Amsterdam, dat vooral voor de klein- middenstanders een ton gouds beschikbaar stelde, daarvoor reeds een flink bedrag heeft uitg. trokken. Spr. zo'i, gezien den werkelijken noodstand van den middenstand, in over weging willen geven, hierachter spoed te -zetten. De Voorzitter antwoordde, dat, indien noodig, Commissarissen rich kunnen wenden tot het Gemeentebestuur en erkende, dat een Borg-maatschappij een welkom zusje kan zijn van den grooten broer. Spr. kon niet zeggen, dat de aanvraag om crediet ingevolge het jongste Raadsbesluit, waarbij f 20000 werd toegestaan, bijzonder groot is geweest, behalve dan voor de bouw vakken. Als gezegd, kunnen Commissarissen, indien zij dit gewenscht achten, later stappen doen om de bijna onafscheidelijke zaken tot stand te brengen opdat de gevolgen der econo mische crisis niet te zeer drukken. De vergadering, te 8.40 aangevangen, werd hierna klokke 9 uur gesloten. De heer H. Grevers is thans 27 jaar, sedert 1909 officier van het Oost-Indisch leger en werd bij een affaire gewond aan den schouder, zoodat hij moest repa'trieeren. - Doortastend en van zessen klaar als hijjs. bekwaamde hij zich voor den handel en ver wierf reeds verleden jaar de Middelbare acte Boekhouden. Thans is hij bij den étappen- van een tijd, waarin alle vooruitzichten op iederen maatschappelijken vooruitgang zoo niet vernietigd worden, dan toch onzeker gemaakt, worden mogen allen, die ten op zichte van de vereeniging «Liefdadigheid» een taak op zich hebben genomen, wel be denken, dat, meer dan ooit te voren, voor menigeen achteruitgang, verval tot armoede, een dreigend spook is geworden. In het bij zonder tot U, heeren Departementshoofden, zou ik willen zeggenhet is voor U geen nieuws, want het is zoo dikwijls gebleken, zoo menigeen geeft de voorkeur aan stille armoede boven klagen, welke hulp van eene of andere zijde, al is het op de meest dis crete wijze, ten gevolge zou hebben. Laat ons daarom allen in het komende tijdperk met de meeste opmerkzaamheid om ons heen zien en in het bijzonder letten op hen, die niet in de termen vallen, te worden geholpen door steun-comité of armbesturen. Ongetwijfeld zullen wij gevallen waarnemen, waarin desnoods ongevraagde hulp kan strekken tot een zegen. Warme dank wordt gebracht aan den afgetreden Voorzitter, dr. J. H. Moll, den stillen weldoener, die zóo veel voor de ver eeniging deed. Nog wordt meegedeeld, dat 213 kleeding- stukken en 796 spijskaartjes door de goede zorgen van de vereeniging werden uitge reikt aan hen, die ze niet verkwanselden. Voor de zooveelste maal voegen we aan dit kort overzicht toegeef nooit aan bede laars, vraag hun naam en hun woonplaats, en verwittig het Departementshoofd. Dan bevordert gij ook geen kwaadkwee- kend weldoen. We vestigen er nogmaals de aandacht op, dat aan alle kantoor- en handelsbedienden, die geen theoretische opleiding konden ge nieten aan de Handelsschool, thans een prach tige kans wordt geboden om dit tekort aan te vullen. De plaatselijke afdeeling van «Mercurius», zal binnenkort cursussen voor eerstbegin- nenden en meergevorderden openen ter ver krijging van het diploma Boekhouden en, bij voldoende belangstelling, ook voor Duit sehe, Engelsche en Fransche handels-cor respondentie. Dat «bij voldoende belangstelling» is kos telijk. Alsof onder de goede 150 bedienden er niet heel velen zijn, die ieder uur van den dag bemerken hoe zeer het hun mangelt aan grondige vakkennis, om de eenvoudige reden, dat zij geen Handelsschool konden volgen. Zij grijpen nu deze prachtgelegenheid met beide handen aan en zenden thans zonder verwijl hun schriftelijke aanmelding aan den heer D. T. Nooitgedacht, Kamp 34. Dan kunnen ze spoedig na 10 Februari beginnen bij te spijkeren hetgeen hun thans ontbreekt. Ter gister gehouden kaasmarkt werden aangevoerd 14 wagens niet 5150 pond kaas. De prijs liep van 39 tot 43 cent. De handel was tamelijk vlug. Zondagavond werd een beruchte spiritus- drinkster van elders, die hier dikwijls komt, op de Langestraat in arrest genomen wegens verregaande dronkenschap. Een agent ontfermde zich over de kinder wagen, in welke twee kinderen, waarvan het jongste acht maanden. Terwijl de ongelukkige haar roes uitsliep, werden de arme kinderen braaf verwend door de agenten. De vrouw is later doorgezouden naar de Gemeente waar zij thuisbehoort. De aandacht van den Voogdijraad is inmiddels gevraagd voor de kinderen. waren verwijdert, zijn door do politie «order op transport gesteld naar het vluchtoord te NlJr"fpeJeieidde naar Veenhuiren een hier vertoevend Belg. die steeds ruzie rocht en zich bedronk. Een zwerveling uit Hilversum en een uit Zwolle werden mede door haar naar hun woonplaats geleid. De Arrondissements-rechtbank te Utrecht veroordeelde gister den bij Soesterberg ge ïnterneerde, die 3 December bij de muiterij in een der barakkenkampen op heeterdaad werd betrapt, terwijl bij een vaatje bier uit de cantine naar zijn barak rolde, tot vijf maanden gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis. Dt eisch was zes maanden, met aftrek. Geef toe aan het algemeen gebruik, maar niet aan algemeene dwaasheden. Februari. Sprokkelmaand is de laatste maand van den meteorologischen winter, en inderdaad, we voelen het voorjaar al naderen. De dagen lengen opvallend snel. Vooral aan de avonden kan men het merken. En de zon stijgt hooger en hooger en werpt voorjaarsachtige warmte naar beneden. In een Februari-zon kan het niet vriezen. Meest is Februari een maand van regen en wind, niet zelden ook van sneenw. Ge woonlijk wordt dit slechte weer onderbroken door een goed-weer-periode van 5 tot 10 dagen, met wat nachtvorst, wat lichtgetem- perden zonneschijn, en nevel, soms zelfs mist. De wind zit in den regel in den Zuid- Westhoek. Gedurende de bovengenoemde goed-weer periode is hij Zuidelijk of Zuid- Oosteiijk; ook komt niet zelden windstilte voor, In de laatste dagen van de maand, maar ook weieens eerst in begin-Maart, wil het van tijd tot tijd krachtig waaien uit het Oosten. In Februari stijgt de normaal-temperatuur snel, en vooral in de laatste week kunnen zomersche dagen voorkomen. Hetgeen de oude Enkhuizer Almanak dan ook jaar na jaar voorspelt Vier Belgische vrouwen, die op last van den Commissaris der Koningin uit Limburg De «Berliner Zeitung am Mittag» bevat het volgend treffend gedicht naar het leven, van den Hofprediker Walther Stabn: Alle Vier. Mach nich so traurige Augen, Mann! Denk doch an die geliebten Vier Wunderst dich, dass ich liicheln kann Beim NadelgekUpper für und für,? Ja doch, du brauchst's nicht ewig zu sagen «Die Zeit ist schwer, viel Leid zu tragen». Aber denk' doch an die geliebten Vier! Sieh' den grossen Strumpf soil der Grosse [haben, Der liegt im nassen Sehützengraben, Und. ich wette, er trüumt von mir. Was hat mir der Riese für Schmerzen ge- [macht Und ich habe ihn doch zur Welt gebracht Das ist Numro Zwei, unser Luftikus, Der im Kugelregen fliegen muss. Gib acht, der lacht uns wieder mal aus Und bringt das Eiserne Kreuz nach Haus! Nun kommt mein Blauer, der Sturmbedrohte, In seinem wilden Torpedoboote Dies Packchen für unsren Benjamin. Den liess ich mit schwerem Herzen zieh'n Kaum siebzehn Jahr, das Junkerlein, Dem passtdasHemdchen.schmal und fein Aber MannWeil sie wochenlang nicht [geschrieben Die dumme Feldpost ausgeblieben Ich bin beruhigt, tief und ganz; Die Maschen sind mein Rozenkranz, Den bet' ich ab; solist mich nicht stören, Eine Mutter musz Gott erhören. Wart' nur, zu Weihnachten sind sie da Und singeu mit uns Gloria! Wie der Nebel schwer auf den Dachern liegt Mann, und du hast weiszes Haar gekriegt Was tuschelt man immer durch das Haus? Die Nachbarin wich mir gestern aus, Und wie ich die Hand dem Pförtner gab, Dem guten alten, da kehrt' er sich ab. Verleg' nur nicht immer die Totenliste. Mlch dünkt, wenti man die Namen wösste, Man fühlte all den Jammer nach; Und morgen ist Allerreelentag MannBleib dochDu verheimlichst mir Mann! Welcher ist es?!Alle vier?! Oorlog en aardbevingen. Zooals men weet, is de aardbeefkunde nog een zeer jonge wetenschap en is menteog genoodzaakt, zich tevreden te stellen met tal van hypo thesen. De aardbeefkunde is nog lang niet toe aan haar berekenbaarheidzij moet zich nog wagen aan voorspellingen, die zelfs met geen weervoorspellingen zijn te vergelijken

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2