Dinsdag 9 Februari 1915. No 8528. 64e Jaargang Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR P. J. 7RSDSRZZS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-,, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per poet /1.15. Ad ver ten tien 16 regel*. 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief qp aanvraag kosteloos. [.egale, officieftle- en oateigenlngs- advertentien per regel 15 cent Reolecnes 1—5 regels /f.25. Bewijsnummersnaar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals aftonderlijke nummers 10 cent. p Bij advörtentien van buiten de stad worden dè incassoerkosten 'n rekening gebrrcht rost bus q. BUREAU: KORTEGRAOBT 9. Telefoon 1 KENNISGEVINGEN. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bij deze bekend: a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden alhier in het gebouw van de schietvereni ging «Prins Hendrik», Willem van Meche- lenstraat no. 24 voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor eenige eigenaars van groote partijen, die een oproepingsbriefje ontvangen, op Maandag 22 en Dinsdag 23 Februari 1915, voor hen wier familienaam begint met A en C Woensdag 24 Februari des voor middags B 24 des namid dags en Donderdag 25 Februari. D Vrijdag 26 Februari des namiddags E en F Maandag 1 Maart des voormid- dags, G Maandag 1 Maart des namiddags, H, I en J Dinsdag 2 Maart, K en I. Woensdag 3 Maart, M en N Donderdag 4 Maart, O en P Maandag 8 Maart des voormid dags, Q en R 8 uamid- - dags, S en T Dinsdag 9 Maart, U en V Woensdag 10 Maart, W, X, Y en Z Donderdag 11 Maart De duur der zittingen op bovengenoemde dagen is des voormiddags van 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot 3 uur. Voor apothekers, goud- en zilversmeden (fijnere weging) Maandag 15 Maart van 9 tot 12 en 1 tot 2 uur.- b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist; d. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk (een op den basis loodrecht gearceerden driehoek) niet in winkels, enz. teruggebracht mogen worden; e. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat er, bij verzuim oi verhindering om van de onder a ge noemde zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht des Zaterdags van 9 tot i uur. f. dat de milligram-gewicht niet op de herijk-zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post franco). Amersfoort, 3 Februari 1915. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KIEZERSLIJST. De Burgemeester der Gemeente Amers foort, Gelet op de artikelen ti, 12 en 13 der Kieswet, Noodigt de mannelqke inwoners dezer Ge meente uit om, zoo zij in eene andere Ge meente over het laatstverloopen dienstjaar in eene der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, wat de Grondbelasting betreft in eene andere Gemeente of in meer Ge meenten te zamen tot een bedrag van ten minste uen gulden, daarvan, door overlegging der overeenkomstig het bepaalde bij artikel ia der Kieswet voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór den i^den Februari a te doen blijken. Deze aanslagbiljetten wor den na de vaststelling der Kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. Ook worden de mannelijke inwoners, die op grond van het bepaalde bij het vierde lid van artikel 2 der voormelde wet aan spraak meenen te kunnen maken om ge plaatst te worden op de Kiezerslijst, uitge- noodigd daarvan vóór den isden Februari a.s. aangifte te doen. De bewijsstukken, bij zoodanige aangifte over te leggen, waartoe moeten behooren j het aanslagbiljet, of een door den Ontvanger gewaarmerkt kosteloos af te geven duplicaat daarvan, een opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de noodige be- scheiden ten bewijze van het gemeenschap- pclijk bezit, wordpn na de vaststelling der Kiezerslijsten aan belanghebbenden terug- 1 gegeven. Tevens worden de mannelijke inwoners dezer Gemeente, die krachtens artikel ib der zelfde wet aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de Kie zerslijst, uitgenoodigd, daarvan vóór den i5den Februari a.s. aangifte te doen. Bij de Wet, houdende tijdelijke afwijking van de Kieswet is bepaald, dat de Kiezers- j lijst, van kracht geworden 15 Mei 1914, van kracht blijft tot 15 Mei 1916. De boven gedane uitnoodigingen betreffen dientengevolge dit jaar alleen hen, die niet voorkomen op de 15 Mei 1914-van kracht geworden Kiezerslijst. Herinnerd wordt voorts aan art. 3 van de Wet van 30 Januari 1915 (Staatsblad no. 37) houdende tijdelijke afwijking van de Kies wet, volgens hetwelk van de 15 Mei 19/4 van kracht geworden Kiezerslijst worden afgevoerd zij a. die hun Nederlanderschap hebben ver loren b. wien het kiesrecht bij onherroepelijk geworden rechterlijke uitspraak is ontzegd; c. die bij onherroepelijk gewordeji rechter lijke uitspraak de beschikking of het beheer over hunne goederen hebben verloren; d. die hebben opgehouden ingezetenen der Gemeente te zijn, een en ander beoordeeld naar den toe stand op 1 Februari 1915. In de tabel, bedoeld in de artikelen 1 en 2 der Kieswet, is, voor zoover de Gemeente Amersfoort betreft, bepaald, dat voor Amersfoort-stadsgedeelte de mi nimum-huurprijs f 1.50 per week en het mi nimum-inkomen f 400 per jaar, moet bedra gen en dat vrije woning of inwoning wordt berekend op f75 per jaar en vrije kost en inwoning op f275 per jaar en dat voor Anersfoort-overig deel de mininum-huur- prijs f 1 por week en het mmimum-inkomen f300 per jaar moet bedragen en dat vrije woning of inwoning wordt berekend op f37.50 per jaar en vrije kost en inwoning op f 200 per jaar. De formulieren tot het doen van aangifte zijn kosteloos verkrijgbaar ter Secretarie der Gemeente. De ingevulde formulieren kunnen kosteloos per post aan den Burgemeester worden toe gezonden, met inachtneming van het volgende voorschrift, dat de omslagen met aangiften en stukken moeten dragen boven aan. de voorzijde het opschrift >Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet» en in den linkerbenedenhoek de vermelding van den naam en de woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne handteekening. Amersfoort, 8 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. de vraag op: geniet de jeugd niet te veel, dan niet noodig om bet recht te doen groeien wordt zij niet bedorven, heeft of néémt zij en krachtig te maken, zoodat-het een flinke niet te veel vrijheid en wordt haar geluk boom wordt, in de schaduw van welks zkken door dit alles wel bevorderd? Stuiten wij bij veletf kunnen uitrusten van hun vermoeid- haar niet vaak op een egoïsme, dat alles I hcid en koelte kunnen genieten na hun tocht voor zich begeert en niet kan begrijpen, dat langs den warmen, dikwijls schaduwloozen een ander óok gaarne zijn wenschen bevre- levensweg. digd ziet. Rust en aangename koelte schonken aan Ja. als wij nagaan, met hoeveel minder vermoeiden, vruchten bieden aan wie laftnis wij ons moesten evreden stellen cn ver- genoegen, dan zijn wij heel wat te kort gekomen. En de jeugd van alle tijden is in den grond der zaak de zelfde wij behoeven, is de taak vau boom en plant in de natuur, De taak van den mensch is de zelfde en luidt: >ge!ukkig maken», waarop volgt: >gelukkig zijn». En evenals boom en hadden dikwijls groote moeite om tevreden plant moeten beantwoorden aan hun levens- Gelukkig maken. Wat heeft de tegenwoordige jeugd veel voor, als wij haar jonge jaren vergelijken bij de onze aldus mevrouw A. Idsinga- 'Scheffer in het jongste nummer van het 'Maandblad in het belang der opvoeding van weezen» zij heeft en geniet zoo heel veel, dat het leven schoon en rijk kan ma ken. Dikwijls komt bij ons, ouderen, daarom zijn en het kostte ons dikwijls heel wat Strijd om ons te vergenoegen met hetgeen ons werd toebedeeld. Pruilen of ontevreden zijn, maakte ons leven minder aangenaam want óf er werd in het minst geen notitie van genomen, óf de ontevredenheid der ouders uitte zich op een wijze, die ons iets onthield, waarop we ons hart hadden gezet. Zou die handelwijze onzer ouders misschien oog zóo bij velen den indruk hebben achterge laten van onbillijkheid, dat het moeilijk valt, neen te zeggen, wanneer hét toegeven aan een Uinderwensch zoo vurig wordt gevraagd en begeerd Wordt het harde van een v ei- gering, na zóo vele jaren, nu nóg zóo diep gevoeld, dat men zijn kind niet aan die hardheid kan blootstellen? En wekt tevens de herinnering aan zoo menige weigering opk niet de berinneriug aan zoo menig oogenblik van een groot dankbaar gevoel, waarin ons duidelijk werd, dat het «neen» der ouders een bewijs was van hun groote liefde, en hun vermeende hardheid ons moest helpen om ons te leeren, onze behoeften te beperken, tevreden te zijn met hetgeen zij ons konden geven en onze wenschen niet te hoog, niet onbereikbaar te stellen. Dat bracht ons tot zelfbeheersching en sterkte ons karakterwe leerden de groote les nietbegeerig te zijn naar hetgeen anderen hadden of waren, maar tevreden zijn met het deel, dat ons was beschoren. En zoo we nu, op lateren leeftijd, dank baar zijn, dat onze ouders ons die kostelijke les hebben geleerd, laten we dan, op onze beurt, ook onzen kinderen leeren. Wij hebben er zooveel goeds aan te danken, niet alleen tevredenheid, maar zooveel goeds in alle opzichtenwe zijn er zooveel geluk aan ver schuldigd laten we ook onze kinderen in staat stellen, dat geluk te kennen. Waar onze kinderen de vervulling van wenschen vragen, die we naar onze overtui ging niet kunnen toestaan, moeten wij ons bij een weigering bepalen en, evenals onze ouders, niet letten op hun pruilen en mok- Ken, en, blijft dit aanhouden, hen brengen tot erkentenis van hun ongelijk. Wanneer zij daarvan overtuigd zijn, dan moeten wij hen heenhelpen over de moeilijkheid, die het opgeven van wenschen als van zelf mee brengt. Mij dunkt, het leeren beperken van behoeften is een noodzakelijk niet kwaad, doel door nuttig en aangenaam te zijn, door schaduw, rust en verkwikking te schenken aan wie ze behoeft, zoo is het levensdoel van den mensch: «gelukkig maken». Daartoe moeten dus de kinderen worden opgevoed en wel zóo, dat zij in het geluk kig maken hun eigen geluk vinden. Dat zulk een opvoeding in onzen tijd heel wat moeilijkheden heeft, is, dunkt me, dage lijks waar te nemen. De meeste jongelieden willen graag, dat alles wordt geregeld naar hun zin en lust, dat hun verlangens en wen schen worden ingewilligd zij vragen niet of dat billijke begeerten zijn en of die ook ge kant zijn tegen het verlangen van een ander 't is niet anders dan een gevolg van egoïsme. Gelukkig maken, leert denken aan de wen schen van anderenegoïsme kent slechts eigen wenschen. En waar het denken aan anderer wenschen en het zorgen voor anderer geluk fo het gezin voornamelijk aan de vrouw en moeder is toevertrouwd, bejammer ik het ten zeerste, dat zoo weinig opgroeiende meisjes voor die taak worden opgevoed, zoovele van haar lijden aan egoïme. Menig meisje wijdt zich aan studie of aan een vak, alleen om zich een vrij en onafhankelijk bestaan te verwer ven, verwaarloost de zoo echt vrouwelijke huishoudelijke bezigheden, let niet op den geest van liefde en waardeering, waarvan de ouders haar het voorbeeld geven, en maakt zich daardoor ongeschikt tot gelukkig maken. Zij meent, dat ontwikkeling van verstand en vermeerdering van kundigheden haar alles zal brengen, dat het leven schoon en rijk maakt. En toch, hoeveel een ontwikkelde en kundige vrouw ook kan genieten van en ia het leven, eenmaal komt er een tijd waarin zij van dat genot gaarne afstand wil doen, om dat zij niemand gelukkig maakt mot haar talenten en daardoor ook niet zicbzelve. Verre zij het van mij. niet van. hazte in te stemmen met de ontwikkeling der vrouw; doch die ontwikkeling mag niet eenzijdig wezen. Naast haar verstand moet haar hart ontwikkeld worden, moet baar oog en oor leeren opmerken de behoeften en nooden van anderen, moet haar gemoed worden doortrokken van den geest der liefde, die een huisvrouw en moeder het middelpunt, de zon van haar huis en gezin doet zijn. Hoe heerlijk is het, te vertoeven in een zooals men veelal zegt maar een nood- gelukkig gezinwelk een blijmoedige, op- zakelijk goedniet alleen uit het oogpunt 1 gewekte stemming hcerscht daar, welke een nauwe, hechte band omvat er de familieleden. Hoe hoog schat elk van hen dat heerlijk van de financieele draagkracht, maar óok beschouwd uit dat van den invloed, die het toegeven aan allerlei behoeften uitoefent op de gewoonten en het karakter. Dat toegeven aan behoeften schept voort durend nieuwe en voert tot een egoïsme, welke alles eischt voor zich en niets over laat voor anderen. Eerst voor zlchzelven zor gen en dan, als er nog iets oveiachict, dan kan een ander dat krijgen. Tot welke gevolgen zulk egoïsme kan voeren, kunnen we dikwijls genoeg opmer ken ouders en opvoeders weten dat alles bij eigen ervaring cn kunnen er van mee praten. Zij betreuren vaak hun dwaze toe geeflijkheid en haar kwade gevolgen geluk kig nog als zij het gevaar bijtijds inzien en •het hun is gogevcr., veel onheil af te wenden eer het te laat is. Het jonge rijsje buigen, is niet altijd een gemakkelijke taak; maar met liefde en geduld slaagt men er toch wel in. Doch als het wat ouder is geworden, hoeveel geduld en volhardende liefde is er plekje, waar eenvoud en gezelligheid wonen, waar een groote liefde allen voor elkander bezielt- waar ieder zich beijvert, de wen schen van den ander te voorkomen. En ver geet daarbij ook niet, hoe de berinnering aan zulk ccn gelukkig ouderhuis nog nawerkt tot in latere geslachtenwant ge werkt door uw opvoeding niet alleen voor het beden ge wilt immers uw kind gelukkig maken ook voor dc toekomst. Zou het u gssn bit ter leed doen, uw begaafde dochter te hoo- ren zeggen >dc studie is mijn alles; ik heb 't land aan huishoudelijke bezigheden; die laat Ik aan anderen over». Zoudt gij wen schen, dat de zegeningen, die gij smaakt, door de blijde, opgewekte gezichten, die u tegenstralcn, en u niet alleen belooneu, maar rijk en gelukkig maken en u alle moeiten en zorgen voor niets doen tellen, zoudt gij wenschen, dat uw dochter al dat geluk, al die zegeningen moest missen lm-

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1