Stadsnieuws. mers neen. Och, ouders, voedt dan uw meis jes op tot verstandige vrouwen, tot al het geen kan dienen tot haar geluk. Een woord van dr. Frackers luidt: »Legt uw hart in uw werk der opvoeding. Laat daar trillen in uw woorden en daden die fijne snaren, welker tonen spreken van hartelijke toewijding en weerklank vinden in elk onbedorven gemoed*. »De vrouw moet vrouw blijven* was een woord van mijn vader, dat reeds in mijn jeugd diepen indruk op mij heeft ge maakt, doch waarvan ik pas later de be- teekenis ten volle heb begrepen en gevoeld. En toch heeft hij me opgevoed in den geest van den ernstigen, ijverigen opvoeder der vrouw, ds. J. P. de Keyser, die van de vrouw wil »dat rij vrij zij .als kind van God, des mans gelijke, opdat zij heersche door in vrijheid dienende liefde*. Het geheel vernieuwde kerkgebouw der Gereformeerdé gemeente aan den Zuidsingel is Zondagmiddag op plechtige wijze in ge bruik genomen. Alle 800 zitplaatsen waren dicht bezet en men wil, dat bovendien een 200-tal belangstellenden de plechtigheid bij woonde, welke werd geleid door ds. H. Tee- rink, die sprak naar aanleiding van J«6aja 40:8 laatste gedeelte: «Het woord onzes Gods bestaat in der eeuwigheid*, den tekst die ook voorkomt op den gedenksteen, welke 15 Mei 1914 werd geplaatst. Na de prediking richtte spr. het woord tot ds. A. M. Donner, de emeriti ds. D. Felix en ds. J. J. de Visser, tot de Kerkeraads- leden van de Gereformeerde gemeente aan de Langegracht en deelde onder meer mede, dat de plaatselijke ineensmelting der beide gemeenten weldra haar beslag zal krijgen. Spr. bracht vervolgens dank aan den heer W. Salomons, lid van den Kerkeraad, die geheel belangloos dé plannen ontwierp voor dit werk, dat zijn meester ten volle prijst aan allen, die hebben meegewerkt aan den bouw en de inrichting, in het bijzonder aan de aannemers, de heeren G, C. Blanke en J. W. de Vaal, en den opzichter den heer Westrienen; en aan de gemeente, die, on danks de benarde tijdsomstandigheden, meer dan een derde der kosten in gereed geld samenbracht; en aan het college van Bur gemeester en Wethouders. dat de plechtig heid bijwoonde, voor zijn belangstelling, die, naar spr. hoopte en vertrouwde, van blij ven den aard zou zijn. Ds. Donner bracht de gelukwenschen van de zustergemeente en ook ds. Felix sprak woorden van hartelijken gelukwensch. De plechtigheid werd, nadat ds. Donner het dankgebed had uitgesproken, gesloten met het zingen van «Zijn naam zal eeuwig eer ontvangen*. Het is den heer Salomons volkomen mogen gelukken, met de betrekkelijk kleine ruimte te woekeren. Een deel van den tuin der pastorie is bij het vorige gebouw getrokken en thans is er een kerk verrezen, die on eindig grooter schijnt; een werkelijk fraai en stemmig gebouw. De preekstoel is ver vangen door een katheder; de zitplaatsen zijn amphitheatersgewijze gerangschikt, zoo dat ieder den predikant ook kun zien. Het gaslicht is vervangen door een electrische leiding met zeer fraaie kronen. Naar verluidt, is het ontwerp tot herziening der Drankwet onder meer om advies ge zonden aan de drankbestrijdings-vereenigin- gen en aan den Ned. bond van koffiehuis houders. Vooral in de wijze van heffing van het vergunningsrecht zijn belangrijke wijzigingen voorgesteld. Vermoedelijk nog in dit zittingjaar zal het ontwerp door de Tweede Kamer in behan- ling worden genomen. De echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Utrecht is thans voornemens, te ontvangen in het hotel Des Pays Bas te Utrecht op Donderdagnamiddagen 11 en 25 Februari en 11 Maart a.s. Den Minister vatl Justitie zijn klachten ten oore gekomen over misbruik, dat enkele kamerverhuurders door cfiT grootere vraag zouden maken ten opzichte van Belgen, die huisvesting zoeken. De Minister van Staat, Minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft daarop de aandacht doen vestigen van de Burgemeesters en dezen doen meedeelen, dat er bij hem geen be zwaar tegen bestaat, dat de Burgemeester bij openbare kennisgeving verzoekt, bij de daarbij met name te noemen personen geen kamers te huren, voordat men zich om in lichtingen tot den Burgemeester heeft ge wend. Voorzoover .bekend, heeft, dank zij den arbeid van het Comité voor uitgewekenen, dergelijke overvraging hier ter stede niet plaats. Mocht dit nochtans wel het geval wezen, dan is men thans gewaarschuwd. Aan de daarop rechthebbenden is thans door de ambtenaren van het Generaal-con- sulaat van Belgie aan kostwinnersgeld uit betaald in het district Amersfoort rond 25 000 franc. Een bedrag, dat bijna gehee) te Amers foort blijft en vooral aan eetwaren wordt besteed. Een hunner stond 40 franc aften behoeve zijner landgenooten, die er meer behoefte aan hebben dan zijn thans hier vertoevend gezin. Mr. D. baron Mackay, te Voorburg, heeft zijn buiten «Klein Krayenhorst*, aan den Utrechtscheweg, ter beschikking gesteld van het Comité voor uitgewekenen. Een tiental vrouwen van geïnterneerden zal daar met hun kinderen kunnen onderge bracht. Aanstaanden Donderdagavond zal de Kon. vereeniging «Het Nederlandsch tooneel* in «Amicitia* hier opvoeren het aan Louis Bouwmeester opgedragen romantisch tooneel- spel in 5 bedrijven «Pro domo*, van jhr. A. VV. G. van Riemsdijk. Behalve Louis Bouwmeester, die er de hoofdrol in vervult en van den graaf De Grancé weer iets buitengewoons maakte, treden er in op mevrouw MannBouwmees ter nooit nog speelden zuster en broeder hier samen mevrouw HoltropVan Gel der, Gusta de Vos -Poolman. Emma Morel en de heeren Jan C. de Vos, Jac. Reule en Van Schoonhoven. De artisten hebben van dit mooie stuk iets zeer aparts gemaakt. Het zal dus dringend noodig zijn, plaatsen te bespreken. De Christelijke gemengde zangvereeniging is thans opgericht onder den naam «Sursum corda*. Directeur is de heer J. G. Groote Balder- haar ten Velde Jr., een goed organist en musicus van veel aanleg. Voor belangstellenden is thans het 7de oorlogs-bulletin der «Alliance francaise* kos teloos verkrijgbaar aan het Secretariaat, Kortegracht 9. De gisteravond onder voorzitting van den heer L. J. K r o o k gehouden vergadering van «Handel en Nijverheid* werd bijge woond door 2 Bestuursleden en 5 gewone leden 2 Bestuursleden en 2 gewone leden zonden bericht van verhindering. De Voorzitter sprak er in zijn openings woord zijn leedwezen over uit, dat, in weer wil van de circulaire bij de jongste convo catie gevoegd, de opkomst weer zoo be droevend gering was. De notulen van 13 Januari werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Naar aanleiding daarvan herinnerde de Voorzitter aan de vergadering van aan deelhouders in de Middenatands-credietbank Amersfoort en omstreken, den Voorzitter Bij de jongste promotie zijn o.a. bevorderd tot ritmeester der cavalerie de ie luitenants jhr. J. W. Godin de Beaufort en H. C, zv. Fabius. Tot reserve se luitenant bij hun tegen woordig korps zijn benoemd de vaandrigs J. W. Muuse, S. Roeloffs en J. J. Tulleken. Bij Kon. besluit zijn 16 militie- of land- weerplichtigen benoemd tot tijdelijk militair tandarts. Nu de interneering-depots zijn gebracht onder de opperleiding van den Opperbevel hebber van land- en zeemacht, is ?an het hoofdkwartier toegevoegd een nieuw bureau, speciaal belast met de behandeling der inter- neeringsaangelegenheden. Aan het hoofd van dat bureau, dat geves tigd is aan den Fluweelen Burgwal no. 6 te 's-Gravenhr.ge, gesteld de gepens. gene- raal-majoor J. Onnen, die reeds Zaterdag hier een rigoureuse inspectie hield. waar spr. n den Raad van Com missarissen vroeg of aan die Bank ook zou worden toegevoegd een Borg-maatschappij tot steun van klein-middenstanders en tot antwoord kreeg, dat die Borg-maatschappij een waardig zusje zou zijn voor den grooten broer, doch nog niet in bespreking was ge bracht bij het Gemeentebestuur. Spr. herin nerde, dat dat de Onder-voorzitter voor die Borg-maatschappij een bedrag van f17 000 noodig achtte. Aan de erde was de voorziening in Be- stuurs-vacatures, ontstaan door het bedanken door de heeren H. Koning en G. van Duin, wegens te drukke bezigheden dan dat zij de Bestuursvergaderingen kunnen bijwonen, en door den heer A. L. Versluys om particu liere redenen. Gekozen werden de heeren Th. J. ri. Nieuwendijk, J. G. Fontein en M. van Raalte Jr. Aan de orde waren de mededeelingen. De S e c r e t a r i s, de heer A. L. Hou- baer, deelde mede, datbij hem ter lezing ligt een naamlijst van de Bestuursleden van den Middenstandsbond en alle daarbij aangeslo ten vereenigingen. Ten aanzien van de verbinding tusschen de beide perrons van het spoorweg-station deelde hij mede, dat een groote verbouwing van het station aan de zijde der Wuytierslaar in voorbereiding is. Tegenover de restaurants komt een nieuw gebouw voor het goederen vervoer. De kaarten-loketten blijven op de zelfde plaats. Erkend wordt ten volle, dat het zeer ge- wenscht zou zijn, een gemakkelijker verbin ding te maken tusschen de beide perrons en aangeraden werd, daartoe een krachtige poging thans aan te wenden in vereeniging met de Kamer van Koophandel en Fabrieken en de middenstands-vereeniging «De Hanze Spr. zou een tunnel beter achten dan een luchtbrug, die bij sterken wind zeer koud is en steeds weinig aanlok kelijk als men bagage heeft mee te dragen. De Voorzitter gaf enkele aanvullingen. De verbouwing zal pas op haar vroegst in het najaar aanvangen. Spr. trachtte reeds de medewerking van het Dagelijksch Bestuur der Gemeente te verkrijgen. Een teekening is daar onbekend; wel is er een schetsje ge weest. Of daarop een tunnel dan wel een luchtbrug is aangegeven, kon niet met zeker heid meegedeeld. Er dient dus gewacht op betere inlichtingen, Spr. zou wenschen, dat in samenwerking met Gemeentebestuur, Kamer van Koop handel en Hanze werd getracht een tunnel te verkrijgen. Spr. meende, dat waar in de «vrije moe rassen" van Den Bosch een luchtbrug moest gebouwd, men hier stellig gemakkelijker dan in het Centraal-station te Utrecht een tunnel kan maken. Nu een groote verbouwing wordt over dacht, is het zaak om te trachten hier een tunnel te verkrijgen, waaraan reeds behoefte is sedert de opening van het station. De Secretaris deelde nog mee, dat in samenwerking met de Hanze-afdeeling werd besloten, hier in Maart een spreker te laten komen van den Rijks-tfoorlichtingdienst. Behandeld zal worden étalage en reclame. De Voorzitter herinnerde, dat voor de mobilisatie breedvoerig werd gesproken over een besteldienst toen het tarief, minder door de H. IJ. S. M. dan door den vrachter, werd gebracht van 10 op 15 cent per collo. Toen werd besloten om, in samenwerking met de Hanze-afdee ling, desnoods een eigen besteldienst in te richten. Onder meer werd gevraagdhoe te handelen als een kist of een baal beschadigd aankomt? Welnu, spr. heeft ervaren, dat de particulier, die thans den besteldienst doet, daarmee wel degelijk rekening houdt en breekschade althans geldelijk voorkomt. Er is ruim voldoende belangstelling voor zoo'n eigen besteldienst. Zpo spoedig mogelijk zal dan ook een ver gadering worden gehouden met het Bestuur der Hanze-afdeeling, waarna in beide ver eenigingen definitieve voorstellen zullen wor den gedaan. Naar aanleiding van de vraag van een der leden werd besloten, in samenwer king met de Hanze-afdeeling te trachten een betrouwbare lijst van bode-diensten op de omliggende Gemeenten uit te geven. De vergadering werd hierna gesloten. De plaatselijke afdeeling van «Patrimo nium* houdt Donderdagavond haar 27ste jaarvergadering. Met een enkel woord deelden we in het vorige nummer mede, dat de Commissie van waakzaamheid, ter voorkoming en bestrijding van mond- en klauwzeer, aan de landbou wers-veehouders heeft doen toekomen een reeks wenken. Zij mogen thans in hun geheel hier een plaats vinden. Ook niet-veehouders kunnen daardoor wellicht meehelpen, de ziekte te voorkomen. Daar het mond- en klauwzeer in een na burige Gemeente is uitgebroken, wordt U, in uw eigen belang, dringend verzocht, vol gende maatregelen ter voorkoming van de gevreesde ziekte in acht te nemen: 1. Bedenkt, dat de smetstof van het mond- en klauwzeer niet alleen door dieren, doch ook door personen, veevoeder en alle mogelijke voorwerpen naar uw vee kan wor den overgebracht. 2. Koopt in tijden, dat de ziekte dreigt, geen vee. 3. Laat geen vreemden, inzonderheid geen veehandelaren, in uwe stallen toe. Is zulks onvermijdelijk, laat hen dan tevoren handen en schoeisel ontsmetten door middel van een 5 pCts. creolin-oplossing (creolin wordt van Gemeentewege verstrekt, tegen inkoops prijs, aan het Gemeente-laboratorium, Appel markt 11, des ochtends van 9 tot 12 uur) en over hun kieeöeren een door U te verstrek ken jas of kiel aantrekken. Deze voorzorgsmaatregelen kunnen ook worden verlangd ten opzichte van personen, die krachtens hun ambt toegang tot uw stal len verlangen. Sluit uw stallen zoodanig af, dat zonder uw voorkennis geen vreemden bij uw vee kunnen komen. 4. Bezoekt geen vreemde stallen en ver- ,dt dit ook aan uw huisgenoten on mv '""vinart aan vee geen van anivel- pen'kunnen'met' smetstof bezoedeld zijn en °TVK fd.» mi^acStig, doe. dan on middellijk aangifte bij den Burgemeester. Hij, die dU verzuimt, stelt zich niet alleen bloot un veroordeeling tot het betalen eener boete, doch verliest bovendien, overeenkomstig do bepalingen der wet, elke aanspraak op ver- Si»! indien rijn vee tot uuvoenng der voorgeschreven maatregelen moe. worden onteigend en afgemaakt. 8 Vraagt, alvorens aangifte te doen, niet aan'andere veehouders om den aard der bij uw vee opgemerkte verschijnselen te komeii beoordeelen. Hierdoor zou de ziekte bij ander vee kunnen worden overgebracht. o. Hebt gij bij uw vee verschijnselen der ziekte waargenomen, laat dan, in afwachting van het onderzoek, geen personen of vee meer in uw stallen toe en zorgt, dat niets van uw hoeve wordt weggevoerd, ook geen melk, hooi of stroo. Is het voor U of uw huisgenooten beslist noodzakelijk, de hoeve te verlaten, ontsmet dan tevoren handen en schoeisel met een 5 pCts. creolin-oplossing. 10. Is uitgemaakt, dat mond- en klauw- zeer onder uw vee is uitgebroken, volgt dau nauwkeurig de U door of vanwege den Burgemeester, den districts-veearts of diens plaatsvervanger gegeven voorschriften en raadgevingen op. Wacht niet op de wijsheid uit eigen er varing, want die wordt eerst geproefd in tandeloozen mond, en haar smaak is bitter. 'Cit den Omtrek. Het hierboven vermelde geval van mond en klauwzeer heeft zich voorgedaan op de hoeve van Cornelis Kok, in de Birkt, Ge meente Soest, waar in 1911 zich óok het eerste geval in deze Provincie voordeed. Thans bleken drie koeien aangetast. Op last van den districts-veearts is de gehede veestapel, 40 stuks hoornvee, 30 varkens, ruim ïoo kippen, de katten en de hond, af gemaakt, terw!jl de hofstede onder bewaking is gesteld. Met ingang van heden is het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden uit, naar of binnen den kring der Gemeenten Soest, begrensd ten Noorden door den Zwarteweg, ten Westen door den Achterweg en den Soesterberger- straatweg, ten Zuiden door den spoorweg van de Ned. Centr. Spoorweg Mij., ten Oosten door de grens tusschen de Gemeen ten Soest en Amersfoort. Bepaald is, dat wanneer bijzondere redenen afwijking van dit verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den Burgemeester van Soest, onder de door den districts-veearts te Utrecht aan te geven voorwaarden. Enkele dagen na zijn broeder Jan, den edelsmid, is Zaterdagnacht te Utrecht op 5i-jarigen leeftijd overleden dr. Gisbertus Brom, Directeur van het Nederlandsch historisch instituut te Rome. VOETBAL. Niet begunstigd door bijzonder goed weer dus ook niei door het bezoek van eenig publiek, had Zondag op Birkhovcn de wed strijd Quick—Z. A. C. plaats. Quick was volledig, Z. A. C. telde éen invaller. Onmiddellijk na den aanvang valt Z. A.C. goed aan en komt in de meerderheid, welk overwicht de gast ook vrijwel den geheelen wedstrijd door behield. Het eerste doelpunt kwam voor rust door den rechtsbinnen. Kuyper bleek, overigens vrij stfe, voor deze voorhoede te langzaameveneens Muys aan wien tactiek echter niet ontbrak Na rust brengt Z. A. C. den stand op 2-0,. Dit doelpunt maakte de middenvoor echter uit een vrij duidelijke buitenspel-positie. De voorhoede van Quick heeft weinig o£ niets gepresteerd. Samenspel was er ieer weinig; 't meest nog op den linkervlBugel. George bracht nog wel alleen eer» mar maal snel op, doch den goede voorzet bleef uit Verder kan hij. in tegenstelling met zijn o»g% A hoekschoppen nemen. Bij L. A. L. blonk de middenhalf uit, ter wijl de rechtsbuiten en de doel verdediger slecht waren, 6 Bij quick waren allen, behalve Brasser en Paul, beneden het middelmatige Beter bracht Quick 2 het er af, die op wUt'te behalen* Bi" De overige uitslagen zijn

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2