Zaterdag 20 Februari 1915. No. 8533. 64e Jaargang HE COÏÏRAIÏ. Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff' HOOFD-REDACTEUR F. J. FHSDZRZKS. AMERSFOORT. Verschijnt DinsdagDonderdag- eq Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden f i.~ franco per post ft. 15. Advertentien 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bij regel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleSle- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels «.25. Bewijsnummers naar buiten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. BUREAU: SORTZGRACHT 9. Postbus 9. Telefoon 19, KKNNI8GEVINGEÜ De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag 23 Februari aanstaande, des namiddags te acht ure. Amersfoort, 20 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bij deze bekend a. dat dit jaar voor den herijk van maten en gewichten zitting zal worden gehouden alhier in het gebouw van de schietvereeni- ging «Prins Hendrik», Willem van Meche- lenstraat no. 24 voor verkoopers van .nieuwe maten en gewichten en voor eenige eigenaars van groote partijen, die een oproepingsbriefje ontvangen, op Maandag 22 en Dinsdag 23 Februari 1915, voor hen wier familienaam begint met A en C Woensdag 24 Februari des voor middags B 24 des namid dags en Donderdag 25 Februari. D Vrijdag 26 Februari des namiddags E en F Maandag 1 Maart des voormid dags, G Maandag 1 Maart des namiddags, II, I en J Dinsdag 2 Maart, K en I. Woensdag 3 Maart, M en N Donderdag 4 Maart, O en P Maandag 8 Maart des voortnid- dags, Q en R 8 namid dags, S en T Dinsdag 9 Maart, U en V Woensdag 10 Maart, W, X, Y en Z Donderdag 11 Maart De duur der zittingen op bovengenoemde dagen is des voormiddags van 9 tot «2 en des namiddags van 1 tot 3 uur. Voor apothekers, goud- en zilversmeden (fijnere weging) Maandag 15 Maart van 9 I tot 12 en 1 tot 2 uur. b. dat de maten en gewichten schoon, I droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten, die ge stempeld worden met het afkeuringsmerk (den op den basis loodrecht" gearceerden driehoek) niet in winkels, enz. teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten vóór het einde van het jaar 1915 gestempeld moeten zijn met de letter V en dat er, bij verzuim of verhindering om van de onder a ge noemde zitting gebruik te maken, nog ge legenheid bestaat, maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Utrecht des Zaterdags van 9 tot 1 uur. f. dat de milligram-gewicht niet op de herijk-zitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post franco). Amersfoort, 3 Februari 1915. De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSTRA. KAMER van ARBEID. Burgemeester en Wethouder van Amers foort, Gelet op dartfkelen 15 en 18 van het Kies reglement voor de Kamers van Arbeid, Brengen ter algemeene kennis, dat op he den zijn vastgesteld de lijsten, aanwijzende de patroons en de werklieden, die tot het kiezen van leden van Kamers van Arbeid bevoegd zijn, dat de vastgestelde lijsten voor een ieder ter inzage liggen ter Gemeente-secretarie afdeeling III (bureau Militaire zaken) op werkdagen van des voormiddags negen tot des namiddags drie uur en dat afschriften der vastgestelde lijsten tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn, dat binnen 14 dagen na beden bij Gede puteerde Staten dezer Provincie bezwaren tegen de lijsten kunnen worden ingebracht, dat die bezwaren moeten zijn ontleend aan het feit, dat de namen van den verzoeker of van een ander in strijd met de bepalin gen der Wet op de Kamers van Arbeid of van het Kiesreglement voor die Kamers daarop voorkomen, niet voorkomen of niet behoorlijk voorkomen. Amersfoort, 15 Februari «915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris. A. R. VEENSTRA. MAXIMUM BROODPRIJZEN. De Burgemeester der Gemeente Amers foort maakt bekend, dat met ingang van 18 Februari 1915J in afwijking van voorgaande regelingen, door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel blijkens schrijven van 16 Februari 1915, No. 11066/6, is besloten, de maximum-prijzen voor meel en brood te bepalen als volgt 1. Tarwebloem (gebuild, inlandsch, sluitend een soort) per 100 K.G. f20.80, 2. Tarwemeel (ongebuild) per 100 K.G. f 17.—. 3. de onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn berekend netto contant aan fabriek, mo len of magazijn, voor bakkers en dergelijke verbruikers; aan tusschenpersonen moet op verzoek 25 cent korting worden toegestaan 4. Wit brood a. Gebuild tarwemelkbrood per K. G. f0.26. b. Gebuild tarwehalfmelkbrood per K.G. f0.28. c. Gebuild tarwewaterbrood per K.G. f 0.24. d. Gebuild tarwewaterbrood (rabbinaal toezicht) per K.G. fo.25. Bruin brood. Ongebuild tarwebrood per K.G. fo.20. Amersfoort, 17 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. WAARSCHUWING. Zij, die op de Vrijdagmarkten 12 en 19 Februari van een reizend koopman tteschjes, inhoudende een middel om te verzilveren en te vernikkelen hebben gekocht, worden ge waarschuwd, dat deze fleschjes eene giftige kwikverbinding bevatten en dat het ge vaarlijk kan zijn hiermede voorwerpen te behandelen, welke in aanraking komen met eet- en drinkwaren of welke in handen .an kinderen kunnen geraken. Amersfoort, 20 Februari 1915. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, Van RANDWIJCK. De Secretaris, A R. VEENSTRA. Als de nood op 't hoogst is Geen vereeniging hier ter stede heeft eer. in ieder opzicht prettiger vergaderzaal dan de plaatselijke loge der Nederlandsche Theo sofische vereeniging. De voormalige scherm en gymnastiekzaal van den heer P. de Jong, aan de verlengde Wilhelmina-straat, sedert kort door die afdeeling betrokken, óok voor haar leeszaal en bibliotheek, is op wel zeer onbekrompen wijze ingericht voor haar nieuw doel. Meubels en stofteering getuigen van grooten smaak en goed overlegde ver lichting is onverbeterlijkde verwarming en de ventilatie zijn er zoo als men 't maar kan wenschen. 't Is een lust om er te wezen, j En in dit aangenaam en stemmig milieu sprak Donderdagavond mevrouw Ros-Vrij- man, uit 's-Gravenhage, voor een talrijk en zeer aandachtig publiek. Nadat de heer R e i m a n de openbare vergadering, uitgeschreven door de Orde van de Ster in het Oosten, met een kort wcord had geopend en mejuffrouw Verhage, op het orgel begeleid door mejuffrouw Dyse- I rinck, had gezongen de aria uit »Paulus« Gott der Herr vergisst die Seinen nicht, nam mevrouw Ros, Secretares der Orde, het woord en zeide ongeveer Wanneer gij wel eens iets hebt gehoord van het werk der Orde, namelijk dat haar doel is om den weg voor te bereiden voor een groot Leeraar, die zal inluiden een nieuwe fase in de ontwikkeling der mensch- heid, dan komt het U misschien hinderlijk voor, dat wij, leden der Orde, in dezen tijd tot U komen met een onderwerp als werd aangekondigd: »Als de nood op't hoogst is«. I Is er grooter en schriller contrast denkbaar dan tusschen dezen tijd, met al zijn afscbuwe- lijkheid, wreedheid en wanhoop, dezen tijd 1 waarin het beest in den mensch hoogtijd viert, en het spreken over de verwachting v?n een Leeraar, die in staat zal zijn den weg te banen, dien de mensch zal hebben te gaan Zooiets kan alleen opkomen in het hoofd van theosofen, die onlogisch denkende schepsels met hun dwaze utopieën, zult gij geneigd zijn, te denken, wellicht halfluid te zeggen. Ik wil trachten, tegenover die gedachte U voor te houden mijn redelijke overtuiging, gebaseerd op jarenlange studie en ernstig denken. Ik wil trachten, met U na te gaan hetgeen de geschiedenis van alle godsdiensten en alle wijsbegeerten leert en tot U te komen 1 met redelijke gedachten omtrent de nooden, I die duizenden menschen uit alle kringen deelen. Ik kom niet tot U als zevendedag- I adventiste of als een aan het Bijbelwoord I hangende fanatiek-godsdienstige, doch als modern denkend wezen, wier gelooven is een deel van haar levensovertuiging. Ik zal niet trachten, U een overzicht te geven van de groote, algemeene leering, welke we kunnen putten uit alle godsdiensten in de wereldzulk een overzicht is voor een groot deel te vinden in de moderne theoso fische litteratuur. De eerste leering in al die godsdiensten en wijsbegeerten is, dat het heelal is de uiterste uitdrukking van "buiten in de materie van een groot, aldoordringend, almachtig, albezielend goddelijk leven niet het elemen taire begrip, dat wij in onze jeugd hebben gekregen; niet een persoonlijk God; doch het aldoordringend, alonderhoudend goddelijk leven, dat het heelal in stand houdt en alom leeft. Wij menschen en de gansche schepping, van het nietigst atoompje tot het hoogst ge organiseerd denkvermogen, behooren daartoe. Dit leert ons de onderlinge samenhang, de onderlinge eenheid, het onderling verband, onverschillig de verschillen. Het is maar hoe we de zaak bezien. Vóór U hangt een lamp met groenen kap; het licht lijkt U groen. Is de kap rood of geel of paars dan lijkt het licht een andere kleur te hebben, doch het licht is in werkelijkheid kleurloos. Gij denkt, dat de dingen verschillend zijn, doch ze zijn éen; alles en allen behooren tot éen onverbrekelijke eenheid en tot die éene.goddelijke bron waaruit ze on^'mden en tot welke ze zullen terugkeeren. Hetgeen ik U zeg, zeg ik niet op eigen gezag of op dat der moderne theosofie; dit is geen bedenksel van een groep menschen ik herhaal slechts hetgeen door alle tijden, alle godsdiensten, alle wijsbegeerten wordt geleerd. Voor het bestaan van het alomtegenwoor dig goddelijk leven zijn duizendvoudige be wijzen te putten uit de litteratuur van alle godsdiensten van heel de wereld, met de figuren van hun stichters, hun groote kun stenaars, hun groote geesten, die in en door hun werk en hun leven hebben bewezen, dat de mensch van geboorte innerlijk is een goddelijk en geestelijk wezen, dat wordt bezield en beïnvloed en beheerscht door de stof rondom ben. Ik laat U niet zien het uitvindsel van een enkelen fanaticus of een sentimentcelehet geen de wereld-litteratuur ons leert, als we die onsectariscb bestudeeren, in het licht waar in zij werd geschreven, bewijst hetgeen ik zeg. Frederik van Feden, Thomas a Kempis, Plato, Pythagoras, Hermes en zooveel anderen bewezen dit reeds. Overal, in alle godsdiensten, vinden we terug de ontplooiing van het geestelijk leven van den mensch op drievoudige wijze. Alle godsdiensten spreken van die drievuldigheid. De Hindoe-wijsbegeerte spreekt van wil, wijsheid en werkelijkheid. Naarmate de mensch stijgt als zedelijk en redelijk en gees telijk wezen, stijgt ook die wil. Een derge lijke uitspraak vinden we in de Egyptische, de Indische en ook in de Christelijke leer. Steeds brengt de tweede persoon (Vader, Zoon, Heilige geest) het heelalsoffer van het goddelijk leven in de stof, die den schakel vormt tusschen de stof en het levenin den Zoon weerkaatst de Vader zich als liefde, zelfopoffering en werkzaamheid. (In Hem heb ik Mijn welbehagenHij is mijn eerstgeborene Hij is de oudste Mijner broederen). Dat beginsel leeft in ons, niet door uiter lijke belijdenis, doch in meerdere mate naar gelang van onze innerlijke ontwikkeling. Het kan zich openbaren in den ongeloovige, die zich slechts vastklampt aan de materie. Dat beginsel is ook in ons, gelijk het leeft in alles; in den mensch drukt het zich ech ter het schoonst uit. Ik moet U over al deze dingen spreken om U te kunnen schetsen de figuur, welke de Orde van de Ster in het Oosten ver wacht. Waar we den arts en de verpleegster zien uitgaan naar het slagveld, waar we zien de opofferende liefde van de helden eens volks, zien we tevens de figuur van Chris tus. Christus leeft niet speciaal in degenen, j die Hem belijden op speciale wijze, doch in ieder, die Zijn geest begrijpt en die gevoelt de samenbindende kracht van wijsheid, liefde en opoffering. In deze atmosfeer valt onmiddellijk weg de kinderlijke gedachte van iemand, die zich een eigen godje denkt. God beperkt zich J niet tot huid of kleur of stand. Gods zon schijnt over allen, boozen èn goeden. Wij kunnen scheidsmuurtjes maken en die hoog j optrekken, zóo hoog, dat wij werkelijk geen I zon meer zien; maar dan vergeten we, dat zij schijnt, ver boven die muren uit. I Hoe ontwikkelen we nu dien Christus geest, opdat gebeure hetgeen Paulus zeide, opdat wij de Christusgestalte in ons krijgen, I opdat Zijn beeld levend en stralend is in ons I hart, opdat de mensch volmaakt worde ge- lijk de Vader in den hemel volmaakt is? I Dat is mogelijk, want anders zou er niet i in alle godsdiensten over worden gesproken. I Het is mogelijk voor ons, de eerste vaste stappen in die richting te zetten. De eerste, onveranderlijke weg is deze gij moet U reinigen, stoffelijk, moreel en j verstandelijk, en daarnaast moet gij uzelven geven aan de wereld in den dienst van zelf opoffering. Nooit is door eenig Leeraar een ander antwoord gegeven op die gewichtige vraag 1 (Christus' antwoord aan den rijken jonge- 1 ling; Eerder gaat een kemel door het oog eener naald). I Geef uzelven. met al hetgeen ge bezit aan stoffelijk en geestelijk goed. Wat ge 1 bereikt langs deze lijn is niet het uwe, want het behoort aan de wereld. Dat is een heel lange, heel moeilijke weg, met veel vallen en opstaan.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1