Stadsnieuws Advertentién. Kantoorbediende. Ingezonden. te converseeren Waarschuwing Bekerwedstrijd In de Remonstrantsche kerk hoopt ds. E. M. ten Cate a.s. Zondag voor te gaan en in de Doopsgezinde kerk ds. J. H. Bisschop Boele uit Groningen. Aanstaanden Zondagavond zal voor het Rel. Soc. Verbond afd. Amersfoort als spreek ster optreden mevrouw Tr. Kruyt Hogerzeil uit Gennep met het onderwerp: >Ik moet zijn in de dingen mijns Vaders*. Een vioolkwartet zal gewijde muziek ten gehoore brengen. Binnenkort komt Henri Borel in het I-oge- lokaal van de Theosophische vereeniging spreken over den Oorlog in verband met de Oostersche kwestie. Door het A. D. C. is een adres met toe lichting tot den Raad gericht waarbij het verzoekt 1. het maximum aantal vergunningen in deze gemeente te verlagen 2. eene verordening vast te stellen waar aan localen moeten voldoen voor het ver- leenen van een tapvergunning of verlof tot verkoop van alcoholhoudende dranken, an dere dan sterken drank 3. eene verordening vast testellen, waar bij wijken worden aangewezen, waarin door B. en \V. vergunningen niet worden verleend. In de ledenvergadering van een der R.K. Drankbestrijder(sters) Vereenigingen werd reeds besloten adhaesie aan dit adres te verleenen. Door mr. J. Carstcn officier bij de Recht bank te 's Gravenbage is conclusie genomen in een zaak, ingesteld door een prijswitiner tegen Lotisico. De officier was van meening, dat uit het verband tusschen de op de conversie be trekkinghebbende artikelen der overeenkomst duidelijk blijkt, dat het slechts is een schorsing of verandering in de usanciBn der Staats loterij tengevolge waarvan de grondslag van het risico verviel, of de gewone werkwijze van Lotisico onmogelijk werd, conversie mee bracht. Dit nu is niet geschied, daar slechts de trekking van de 2e en volgende klassen der 406e Staatsloterij werd uitgesteld. Derhalve kan Lotisico zich niet op con versie beroepen en werd geconcludeerd tot toewijzing van de ingestelde vordering. Die goed door 't leven komen wil, Onthoude vóór alle dingen: Wat zich nog overbruggen laat Moet men niet over-springen. AUS T HR1IAMS V, II R S N |1 F J K S. Maandag 22 Maart a.s. zal de heer R. Casimir, Rector van het Nederlandsch Lyceum te 's (ïravenhage het doel en de werkwijze van den Anti-Oorlog Raad in eene openbare vergadering te Amersfoort bespreken. Plaats en uur zullen nader worden bekend gemaakt. Het Hoofdbestuur heeft in de afgeloopen maanden zijn werk met kracht ter hand genomen en slaagde er in, een groot aantal personen van bekwaamheid en kennis in commissies te vereenigen, die de beginselen van den Raad nader zullen uitwerken, om tot bepaalde voorstellen te komen. In de Commissie ter bevordering van de internationale samenwerking hebben o.a. zit- ting genomen de professoren mr. D. Simons en dr. Kerkkamp te Utrecht en het kamerlid mr. Kooien. Als leden van de commissis voor het be wapeningsvraagstuk vinden wij oud-minister Taima en de kamerleden mr. Ankerman, Hugenholtz en Van Vuuren vermeld. De kwestie der gebiedswijzigingen zal wor den behandeld onder voorzitterschap van het kamerlid voor Amersfoort, mr. W. H. de Beaufort, terwijl leden zijn dr. J. van Leeuwen en mr. V. H. Rutgers. Voor onderzoek betreffende oorlogsschat ting, prijsrecht en handelspolitiek werden 3 afzonderlijke commissies benoemd. De commissie in zake de naleving van het volkenrecht heeft de oud-minister Heemskerk tot haren voorzitter. In de commissie, die den invloed der volks vertegenwoordiging op de buitenlandsche politiek zal behandelen, vinden wij als lid dr. E. J. Beumer, kamerlid voor Kampen en leeraar aan de H. B. S. alhierOud-minister Loeff zal hier de leiding hebben, terwijl onder de leden verder voorkomen prof. Krabbe te Leidenen mr. P.J. Troelstra. Ten slotte heeft men afzonderlijk zijn aan dacht willen wijden aan het gevaar, dat uitingen van chauvinisme, dat is het nationa liteitsgevoel in zijn overdrijving, voor de internationale samenwerking en goede ver standhouding oplevert. Onder de leden van deze commissie vinden wij prof. Blok te Leiden, prof. Diepenhorst te Amsterdam en den schrijver Marcellus Emants vermeld. Intusschen werd ook in andere landen de voorbereiding ter hand genomen tot het stichten van organisaties in gelijken zin. Na tuurlijk verwacht men alleen van een mach tige internationale beweging resultaten. Voor Amersfoort is het begin gemaakt; tot nog toe telt de groep hier ter stede ruim 70 medestanders. Men schrijft ons uit Amsterd; De daad van mr. Everwijn Lange, die als Raadslid bedankte, omdat een Gemeente ambtenaar tot Burgemeester was benoemd, wordt hier algemeen afgekeurd. Ook zij, die de benoeming van den heer Tellegen tot Burgemeester minder gelukkig achten, vinden de handelwijze van den heer Lange verkeerd en ontactisch. Met heel veel moeite hebben indertijd de Vrije Liberalen met hun candidaat Lange gezegevierd, en zijn wij goed inge licht, dan heeft de heer Lange voor het Raadslidmaatschap bedankt, zonder overleg met het bestuur van de Vrij-Liberale Kies- vereeniging te plegen. Het bestuur zou hier door zeer onstemd zijn. Raadsleden, die aanvankelijk over de be noeming van den heer Tellegen in het geheel niet te spreken waren, zijn thans gekalmeerd, en zeer waarschijnlijk zal bij de installatie van den nieuwen burgervader op de gebrui kelijke wijze worden gespeechd; de burge meester zal zeggen, dat zijn taak moeilijk is, doch dat hij zijn best zal doen, en vanuit den Raad zal men verzekeren, dat de bur gemeester steeds op de medewerking van den Raad zal kunnen rekenen. Ook bij vroe- amersfoortsch WISSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr.S. VAN WEI.DEREN linron MENGERS Kortegrae.ht 11. JJ6- 'IVh'vramiulreH„WiBcelkant'Mir Incasseering van Wis- AssurantiCn. Credieten, Coupons. Deposito's. Effecten. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore. seis en Quita-'tiön. Vreemd geld. Wissels op Binnen- en Buitenland. Naar de »Avp.« verneemt zal eerstdaags een K. B. veaschijnen, waarbij vastgesteld zal worden de unïformkleeding voor den Landstorm, zoowel voor Landstormplichtigen als voor vrijwilligers bij den Landstorm. Ook zal daarbij worden bepaald welke uniform in den vervolge aan de vrijw. L. S. afd. in bruikleen zal worden verstrekt. Reeds nu zullen aan de verschillende L. S.- afdeelingen staten worden gezonden door den lui-kolonel, dir. der Centr. Magazijnen van Mil. kleeding en Uitrusting te Amster dam, waarop de maten der manschappen zijn in te vullen. De uniform is van katoen, kan goed ge- wasschen worden en is bestemd voor zomer en winterdracht over de burgerkleeding heen. Nieuw toegetreden manschappen behooren in het vervolg uitsluitend van deze kleeding te worden voorzien. Voor velen is dus het financieele bezwaar aanschaffing van uniform, uit den weg ge ruimd. 1 gere gelegenheden is dit zoo gezegd. Wel- oproep gebeurt in de overtuiging, dat man- nen als De Wet, ds. Broekhuysen en zoovele anderen slechts kunnen gehandeld hebben in I de meening dat zij eene rechtvaardige en I goede zaak te verdedigen hadden; en dat I wie aldus »het al voor 't algemeen wa- j gen* bij mislukking van hun opzet recht hebben op ons aller eerbied en aanspraak op de meest grootmoedige behandeling van hun overwinnende tegenstanders. Al wat men wil is dan ook om wordt het noodig daartoe op dezen een beroep te doen in naam I van ons allen. Laat dus, wie daarvoor voelen en wie haar I naam nog niet aan mrs. Robinson zonden, I haar naam op een briefkaart of met een kaartje, doen toekomen aan de laatst onder- 1 geteekende, Prinsevinkenpark 42, Den Haag. I Maar u kunt meer doenNeem een een- voudig papier en schrijf daarop voor Chris- I tiaan de Wet, en verzamel er handteekenin- gen op. Z-end die lijsten aan hetzelfde adres". I Ten slotstuur, als ge iets daarvoor mis- sen kunt, een bijdrage in de eventueel te maken onkosten als boven. Wat meer ont- J vangen wordt dan voor het doel zelf noodig I is, wordt afgestaan aan het Comité voor! Belgische Vluchtelingen. Lizzie Ansingh H. van BiemaHymans Johanna van Breevoort; >Enka< Anna van Gogh—Kaulbach; Suze Groshans; L. Huyssen van Kattendijke—Van Breugel Douglas; Dr. Aletta H. Jacobs; G. Kapteijn Muijsken Jeanne Kloos; M. de Klerk - Viola H. S. S. Kuijper; Anna Lambrechts— Vos Anna Polak; Cath. van Rennes; Annie Salomons; A. van Sandick—Van Srhilfgaarde; Helene Swarth Augusta de Wit J. A. Simons—Mees. CHRISTIAAN DE WET. Aan de Nederlandsche en. Vlaam- I sche vrouwen. Nadat reeds van uit ons land door twee vereenigingen (de Nederl.-Zuid-Afrikaansche en Het Algemeen Nederlandsch Verbond) j zoowel als door enkele particulieren, die 1 bijzondere betrekking hadden op Zuid-Afrika, 1 na de gevangenneming van Generaal Chris- tiaan de Wet te zijnen behoeve telegrammen I naar Zuid-Afrika verzonden waren, en in 1 een onzer meest gelezen weekbladen in het Engelsch een beroep was gedaan op alle J mannen en vrouwen van Groot-Brittanje, om De Wet niet minder grootmoedig te behan- delen dan indertijd President Kruger het dr._ j Jameson gedaan had, zijn twee Engelsche" j vrouwen, mrs. .Robinson en mrs. Payne, strijdsters in haar eigen land voor de ver- J drukten en vervolgden ook buiten de lands- grenzen, naar Holland gekomen, om hierin het bijzonder de Nederlandsche vrouwen op te wekken, samen met Engelsche vrouwen, een beweging te beginnen voor een groot- moedige behandeling van De Wet en zijne j, medegevangenen. Terwijl aanstonds op een eersten oproep Q fipn kantoor hier ter stede kan direct in onze pers namens deze Engelschen velen j £atst wonjen een jonge man of jonge haar naamkaart als toeken van instemming Jj Jip reedj „„„.„„(„g ,nM inzonden, bleek het toch echter noodig deze beweging uit te breiden en te organiseeren, opdat straks, namens tienduizenden Neder landsche en kan het zijn Vlaamsche vrou wen het beroep op de autoriteiten in Zuid-Afrika en wellicht in Engeland, samen met de Engelsche kan worden gedaan. Op i verzoek van beide Engelsche vrouwen wier werk haar naar het eigen land terug gaat roepen hebben thans de hieronder ge noemden op zich genomen, haar zusteren in den lande daaronder ook de Vlaamsche tot medewerking uit te noodigen. Het spreekt van zelf, dat bij de schaarschte en betrekkelijke eenzijdigheid van berichten uit Zuid-Afrika, het uitspreken van een oor deel over het al dan niet rechtmatige der verzetsbeweging van De Wet en de zijnen achterwege moet blijvente eer waar het Zuid-Afrikaansche Parlement zoo juist een commissie van onderzoek naar de redenen van dit verzet helïft benoemd. Doch deze kantoorwerkzaamliedon bekend is. Brieven onder letter M. aan het Bureau der A mersfoortsehe Courant, Kortegracht 9. GEVRAAGD van geïnterneerde aan, waarom thans niet? 't Gaat met het bollenbedrijf niet zooals 't gaan moest. Er zijn bloemisten, die het vorig jaar f 45 voor een mud tulpenbollen van zekere soort kregen en nu blij zijn i' 1 te ontvangen voor dezelfde hoeveelheid. Als veevoeder worden heel wat bollen opgevoerd. Men verwachtte in 't najaar een beteren tijd. wanneer de buitenlandsche reizigers hun bestellingen gingen opnemen. Wellicht, dat er nog veel mee zou vallen. Nu echter zijn velen teleur gesteld. Er zijn weinig bestel lingen uit het buitenland ingekomen, en naar wij vernemen, zijn er reeds groote firma's die een gedeelte van hun personeel met ingang van Maart om die redenen hebben ontslagen. In de Fransche akademie van wetenschap pen heeft dr. Roux, directeur van het insti tuut Pasteur, namens den heer Weinberg, een mededeeling van groot belang gedaan omtrent de uitvinding van een serum tegen koudvuur. Uit de rapporten van den medi- schen inspecteur bij het Fransche leger, generaal Delorme, blijkt, dat er vele gevallen van koudvuur onder de gewonden voorko men, maar toch bijna altijd een amputatie noodig maken. Er zijn proeven genomen met het nieuwe middel, die gunstige resul taten opleverden. De samenstelling van het serum geschiedde nadat dr. Weinberg er in geslaagd was de bacil van het koudvuur te ontdekken. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken, al dan niet geplaatst, wordt nimmer teruggegeven. Mannen van Amersfoort, Reeds vier weken ziet men nllerwege de veelzeggende oproep voor de Vrijwillige Landstorm. Wie Uwer heeft zich aangemeld, mannen van 17 tot 40 jaar? Ik geloof, slechts weinigen. Gemeenten als Hilversum, Nijkerk e.a., ik hoorde vertellen zelfs Hoevelaken, hebben baar Vrijwillige Landstorm afdeeling. Hier in Amersfoort schittert deze door afwezigheid, Wie Uwer werkt er mede aan de oprich ting van, wie Uwer sluit zich aan bij, de op te richten „Vrijwillige Landstorm'' Afdeeling Amersfoort? Van hen, die willen, deelnemen, ontving ik gaarne opgave van naam, enz. aan o. s. adres. U, mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, J. N. LANDRK. Willem V. Mechelenstraat 23. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp straat 18. Bioscoop Langestraat. Vrij.totZo. Bioscoop »De Arend*. 15 Maart Jonge Vrouwen Gilde. 22 Maart Jonge Vrouwen Gilde. Openbare vergadering Anti-Oor log Raad. 25 Maart Nuts-lezing, 29 Maart Vergad. Openbare leeszaal. Jonge Vrouwen Gilde. 20 April Toonkunst-uitvoering. 21 April Emma-bloempje. Condities onder letter G. te zenden aan het Bureau der Amersfoortsehe Cour&nt. Kortegracht 9. Door een recruut, te Amersfoort als mili cien in Mil. Dienst, die gediplomeerd is in de Fransche, Duitsche en Engelsche talen, deze door verblijf in het buitenland absoluut vlot spreekt wordt gezocht iemand, om met hem na diensttijd tot onderhoud en ontwikkeling van het ge leerde. Schrijven aan VETTER t Co. Zutphen. Wegens vernieuwing van den Soextdijker Straatweg, is deze van 15 tot 24 Maart a.R. tusschen „de Roskam" en de „Domlaan" voor zware voertuigen moeilijk berijdbaar. DE ADMINISTRATIE. Sportterrein Birkhoven. ZONDAG 14 MAART. Quick I AMERSFOORT en de westelijke EERSTE KLASSER l1» V. I UTRECHT. Aanvang 2 uur. Entree 30 en 20 cent. NTKOO. Aangeboden voor directe overlading PRIMA I DROOG machinaal geperst rogge- en haver- I stroo. Beleefd aanbevelend, He. JOLII7G, Slroo- en Aardappel-export, NIRUW-WEERIIINUE CREDIET-VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te .aRRap00RT. mr. H. J. M. van den BERGH wilhei.minastraat 5 Zij stelt zich ten doel Va° Ocedieten onder per •°on ijk. of zakelijke zekerheid of in-blanco he mcaeaeeren van handelepapier heton,vangen van gelden S dépoaito in rekening-courant.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2