Zaterdag 29 fffij Mei 1915. No 8574 64e Jaargang. B IJ B L A D. ilIERSFOORTSCHE DOÜRAK Uitgave van do Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortache Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR Verschijnt Dtnsdcg-, Donderdag- en Zaterdat avond. Abonnement per j maanden i. franco per post f 1.15. Advertenti- n i—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel- BUREAU: P -T yp tTTtfft) TTT Q abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officleêle- en ontelgenings- advertenttén per regel 15 cent Reolamea 1—3 regels f1.25. Bewijsnummers naar bulten KORTlCaiLACHT 9. AMiiHSFnnRT worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij ad vërtentien van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Postbus 9. Telefoon 19. Bij dit nummer behoort een KENNISGEVINGEN. De Gedeputeerde Staten der Provincie Utrecht, Gelet op artikel 111 der Kieswet, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de overeenkomstig artikel 110 der Kieswet in dato 8 Juni 1915 van kracht zijnde en in de plaats der bestaande tredende Lijst der hoogstaangeslagenen in de Provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal, voor een ieder ter Provinciale Griffie ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift algemeen verkrijgbaar ia gesteld. Bedoelde Lijst zal ingevolge artikel 111 der Kieswet worden geplaatst in de »Neder- landsche Staatscourant* van 15 Juni a.s. Utrecht, 25 Mei 1915. De Gedeputeerde Staten voornoemd, VAN LYNDEN VAN SANDENBURG, Voorzitter. A. VAN DOORNINCK, Griffier. De Burgemeester van Amersfoort, Gesien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt tor kennis van de ingezetenen, dat de Kaad dezer Gemeente zai vergaderen op Dins dag den 1 Juni aanstaande, des namiddags te acht ure. Amersfooit, 27 Mei 1915. Do Burgemeester voornoemd Van RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat in de Gemeente Maar tensdijk wederom twee gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Amersfoort, 25 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. Roggebroodprijs. De Burgemeester der Gemeente Amersfoort maakt bekend, dat de Provinciale Rogge- commissie den prijs van het roggebrood voor de Gemeente Amersfoort heeft bepaald op 10 cent per Kilogram. Amersfoort, 27 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN RANDWIJCK. De Burgemeester van Amersfoort brengt, ter voldoening aan de aanschrijving van den beer Commissaris der Koningin in de Provincie Utrecht van 27 Mei 1915, 4e Afdfleling, no. 1558, ter kennis van be langhebbenden, dat in de Gemeente Achttienho ven een geval van mond- en klauwzeer is voor gekomen. Amersfoort, 28 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. VORDERING VAN WOL. Ingevolge aanschrijving van den Hoofd intendant van het leger wordt medegedeeld, dat alle wol, welke bij de eerstvolgende scheer wordt verkregen van de schapen in deze Gemeente, benevens alle blootwol, op grond van art. 32 der nader gewijzigde Wet van 14 September 1866 (Stbl. no. 138) ten behoeve van het leger is gevorderd. Het scheren van de schapen moet op den gewonen tijd geschieden. De wol moet in goede conditie, droog en zonder vuil, worden afgeleverd. De gewone handel in schapen kan zijn voortgang hebben. In de vordering is niet begrepen het arti kel bokken, doch wel de wol der z.g. over- houders. Gevorderde wol mag derhalve niet worden verhandeld, noch eventueel reeds verhan delde wol afgeleverd. Met het in ontvangst nemen van de te leveren wol zullen door het Legerbestuur daartoe gemachtigde personen worden belast. Amersfoort, 29 Mei 1915. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK. De weerklank van den N. A. 0. R. onder ons volk. De oproep, door de Ned. Anti-Oorlog Raad tot ons volk gericht, is niet vergeefsch geweest. Zijn doel, de krachten op het ge bied van oorlogsbestrijding in Nederland te concentreeren, is grootendeels gelukt, al wer den niet alle verwachtingen vervuld. Zoo werd de Raad thans het Centrale lichaam van bijna alle naar een duurzamen vrede strevende en dus den oorlog bestrijdende vereenigingen en bonden. Hieromtrent meldt ons de jongste uitgave van den Raad het volgende. Er traden verschillende landelijke organi saties toe, werkend op godsdienstig of maat schappelijk gebied, als de Remonstrantsche Broederschap, de Bond voor Staatspension- neering, de Volksbond tegen drankmisbruik, de Ned. vereeniging tot afschaffing van al coholhoudende dranken, de Ned. Vegetariftrs- bond, het Hoofdbestuur van Patrimoniupi. De toetreding van al deze en andere orga nisaties heeft den Raad met vreugde ver vuld en geeft z.i. blijk van een goede op vatting bij de natie. De geesel van den oorlog treft, direct of indirect, inderdaad heel het volk, in alle geledingen. Wel zijn, zoowel in wetenschappelijke als godsdienstige kringen, enkele stemmen opge- goan, die den oorlog verdedigen of vergoe lijken zij riepen echter gelukkig terstond energieke tegenspraak op in eigen kring, waarbij met klem dit pogen werd terugge wezen. Bij velen is de hoop op de menscbheid nog levendigzij richten te midden van de heerschende duisternis den blik naar het licht. De N. A. O. R. ondervond ook eenige tegenkanting van de zijde van woord- en penvoerders van politieke partijen, die bezwaar opperden tegen een samenwerking, omdat op grond van hoogere beginselen de oorlog moet worden bekampt en daarin geen een heid bestaat. Deze toestand luwde gelukkig eenigermate; terecht werd begrepen, dat de Raad strijdt voor een m i n i m u m-p r o g r a m, dat volkomen ruimte laat voor strijd op ruimere motieven op eigen terrein. Trouwens, de samenstelling uit zeer hete rogene elementen leidt er van zelf toe, alle scherpe geschilpunten te vermijden. In ver band hiermede was oorspronkelijk alle macht gegeven aan de ongeveer 60 mannen en vrouwen, die uitgenoodigd waren, als lid in den Raad zitting te nemen, zonder dat aan medestanders en aangesloten vereenigingen medezeggenschap was toegekend. Sedert is hierin verandering gekomen iedere Plaatselijke groep kan nu éen of meer stemgerechtigde vertegenwoordigers naar de vergaderingen van den Raad zenden, waar door de opinie der medestanders tot haar recht komt, terwijl bovendien alle aangesloten ver eenigingen van meer dan 300 leden dit zelfde recht hebben. In ongeveer 150 Gemeenten zijn thans Plaatselijke groepen opgericht. Van de bro chure «De komende vrede» werden meer dan 30 000 exemplaren verspreid. Men mag aannemen, dat de denkbeelden van den Raad doordringen en zullen na werken. Die invloed zal niet geheel verloren gaan voot de toekomst. Intusschen kan en moet in dit opzicht nog veel gedaan wordendoor middel van woord en geschrift moeten nog velen worden bereikt. Laat ieder daarom meehelpen aan het ver breiden van de denkbeelden, door den Raad voorgestaan, en anderen opwekken tot aan sluiting. De kanseii. Zijnbeschouwingen in de »Arnh. Crt.« voortzettend, schrijft generaal Jbr. Van der Goes: Indien het de Entente gelukt, Italië te be wegen, zijn hoofdmacht naar het front in Frankrijk te zenden, zijn voor het troepen vervoer twee spoorbanen beschikbaar, t.w. de lijn Genua—Marseille, aldaar aansluitende aan de groote Fransche Parijs Lyon— Mid- dellandsche Zee-lijnen de lijn van Turin naar Lyon, met aansluiting aldaar als boven in Frankrijk loopen dus de beide Italiaanschc lijnen op de zelfde baan uit, waarlangs dan in hoofdzaak het verdere transport naar het front in Lotharingen zal moeten plaats hebben. Voorts kunnen met een transportvloot troepen worden overgebracht naar de Fransche havens maar hiermede is veel tijd gemoeid, om van andere bezwaren niet te spreken. Het vervoer zal dan ook wel nagenoeg ge heel per spoor geschieden. Wij vestigen op dit troepenvervoer slechts de aandacht om te doen uitkomen, dat daar voor heel wat tijd noodig zal zijnvóór half Juni zal een eventueel ingrijpen van Ita- liaansche troepen aan het Fransche front dan ook niet tot uitdrukking kunnen komen. Veronderstellen wij nu, dat het den dan vereenlgden legers mocht gelukken, na eenige weken de Duitschers uit hun tegenwoordige stellingen terug te dringen, en aldus den strijd op Duitsch grondgebied over te bren gen, dan is het van belang, eens na te gaan, welke hindernissen nog zullen moeten worden overwonnen alvorens de verbondenen te Berlijn de vredesvoorwaarden zullen kunnen voorschrijven. Vooraf echter de opmerking, dat de Fransche versterkingen aan de Oostgrens, met hun voortreffelijke verdediging, volkomen hebben, aangetoond, dat, ten spijt van de verbluffende uitwerking van het zwaarste geschut, per manente fortificatiën in staat zijn, maanden lang zelfs, aan de dapperste en krachtigste aanvallen weerstand te bieden, en dat er geen sprake van kan zijn, dat een eventueele Duitsche verdediging in eenig opzicht bij de Fransche zou achterstaan. Gelijk bekend, ligt de hoofdverdedigings lijn van Duitschlands Westgrens aan den Rijn. Het Duitsche gebied ten Westen van deze rivier bestaat uit twee van elkaar vol komen verschillende deelenhet Noordelijke van Hissigny het ontmoetingspunt der grenzen van Duitschland, Frankrijk en Luxem burg ligt min of meer openten Zuiden leidt een aanval steeds naar het versterkte Rijnfront. In dit Zuidelijk deel, en het dichst bij de Fransche grens, ligt de geretrancheerdc leger plaats Metz, reeds in 1870 een met forten omgeven vesting, doch thans een der sterkste, ruimste en gunstigst gelegen legerplaatsen van Europa, terwijl zij met het op 25 K.M. ten Noorden gelegen Diedenhofen een stel ling vormt, die het Duitsche gebied tusschen Moezel en Saar volkomen beheerscht en aldus een aanval, zoowel in de richting Metz—Germersheim, als Metz—Straatsburg bedreigt. Van een opmarsch naar den Rijn in het vak Mainz—Germersheim—Straatsburg kan dan ook eerst sprake zijn als de stelling MetzDiedenhofen, benevens de vesting Bitsch, genomen zijn. Meer Zuidwaarts nadert de Rijn de Fran sche grens en ligt het Rijnfront in eerste linie. Wij vinden hier tusschen het Zwarte Woud en de Vogezen 1. de Zijdelijkste Rijn vesting Neu-Brei- sach aan het Rijn-Rhonekanaal met het achterwaarts aan den Rijn gelegen fort Mor tier, een bruggenhoofd vormende; 2. 60 K.M. Noordelijker de groote ver schanste legerplaats Straatsburg. Hier verlie zen de Vogezen en het Zwarte Woud hun woest karakter en dalen naar de Palts tot een hoogte van ongeveer 300 M. Waar dus de aanval door de passen der Vogezen met groote moeilijkheden gepaard zal gaan, daar wordt een oprukken door de trouóevanden Moezel vanzelf langs de Noordzijde der Vogezen naar den Rijn geleid. Hieraan ont leent Straatsburg zijn groote strategische beteekenishet beheerscht den Elzas en dekt den Rijn en ia dan ook in de laatste jarer. uitgebreid tot een versterkte legerplaats van den allereersten rang, geschikt tot opneming van meer dan 200 000 man. Het gerevancheerde kamp waarvan Straats burg de kern vormt, is In een kring van 43 K.M, door 14 forten omgevenbuiten dezen kring ligt op 15 K.M. hot fort »Kaiser Wil helm IInabij Molshcim, tegenover de Vogezen aangelegd om hot Breuschul en het défilé van Schirmeck, bij welke plaats de wegen van Domon en Saules samen komen, te behecrschen. Men zegt, dat Esterbazy, na de voltooiing van de kringstelling, er de aandacht van de Duitsche Regeering op vestigde, dat het Breuscbtal onvoldoende verdedigd was ge laten en dat de toen door hem verstrekte inlichtingen later op de rekening van Dreyfus zijn geschoven en tot diens veroordeeling geleid hebben. Op ongeveer 45 K.M. ten Noorden van Staatsburg ligt de vesting Rastatt, die do van het Zuiden komende straat- en spoor wegen langs den rechteroever van den Rijn beheerscht, terwijl meer Noordwaarts de ves ting Germersheim de belangrijke spoorweg- knoop der banen van Landau, Mannheim, Heidelberg en Stuttgart naar Straatsburg dekt. Voorts treffen we aan de samenkomst van Main en Rijn de belangrijke kringstelling Mainz aan, die thans geheel naar de meest moderne eischen is voltooid, terwijl we, den Rijn volgende, eerst Coblenz met Ehren- breitsteln en ten slotte Keulen ontmoeten. Deze beide verschanste legerplaatsen be antwoorden volkomen aan do strengste eischen, die aan moderne kringstellingen kunnen gesteld worden. Uit het vorenstaande blijkt overtuigend, dat het bereiken en meer nog het forceeren van het Rijnfort een operatie zal worden, die. zooal niet onmogelijk, dan toch jaren zal vorderen. Van een aanval der verbonden legers door de Bourgondische poort, ten Zuiden van Belfort, kan wegen» gebrek aan ruimte zonder de Zwitsersche neutraliteit te schenden geen sprake zijn hoogstens zouden hier een paar legerkorpsen, in verband met een opmarsch door de Vogezen, kunnen operee- rentegenover een dergelijke onderneming treft men hier de versterkingen hij Istein en Breisach aan. In het Rijnvak ten N. W. van Keulen tot aan het Nederlandsche grondgebied kan aan een aanval der verbonden legers nauwelijks worden gedachtbij Düsseldorf en Duisburg zijn, ter bescherming van de Rijn-overgan- hen, eenige pantserkoepels gelegen, terwijl verderop de vesting Wesel deze taak var vult. Dit belangrijke spoorwegknooppunt wordt beschermd door het op den linker- Rijnoever gelegen fort BlUcher en twee nieuwe forten, tegenover de spoorwegbrug gen, terwijl op het riviereiland Buderich eenige battorijen aan de verdediging kunnen deelnemen. Resumeerende, komen we tot het besluit, da' le bulp van Italiaanschc troepen ook hier den bondgonooten in afzien baren tijd niet tot een beslissende overwinning kan leiden. Wie nog van meening mocht zijn, dat het ingrijpen van Italië ons spoediger den vrede zal brengen, kan zijn verwachting slechts gronden op de hoop en het geloof, dat Duitschland zich daardoor zou laten ontmoe digen een hoop en geloof waaraan de liefde in dit geval ontbreekt waarvoor geen enkele historische steun in het verle den en geen enkel kenteeken In het tegen woordige te vinden is. Integendeel I Het optreden van Italië kan slechts gerechtvaardigde verbittering wekken

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1