Zaterdag 24 April 1915. No 8560 64e Jaargang 'BIJBLAD. Stadsnieuws Uitgave vau de Naamlooze Vennootschap „De Ainersfoortsciic Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD REDACTEUR P. J. 7BIDIEZK8. AMERSFOORT. Verschijnt Dtnsdtg-, Donderdag- eii Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.— franco per post 1.15. Advertenti» n 1—6 regelt 60 cent; elke regel meer 10 cem. Bijregel- abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, ©ffideële- en onteigening»- advertentifin per regel 15 cent Re?lam«8 1—5 regeia /i.»5. Bewijanummere natr bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentien van buiteu de stad worden de Incatteerkoaten in rekening gebracht. KOKTIGIUCHT O. Postbus 9. Ttltfoon 19. Dij dit nummer behoort een KONISiJKVINU. Burgemeester en Wethouders van Amers foort maken bekend, dat te rekenen vanaf 1 Mei e. k., de Kaasmarkt des morgens te HALF negen zal aanvangen, Amersfoort, 21 April 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, Van RAXDWIJCK. De Secretaris, A. R. VEENSÏRA. Is boekhouden noodig voor den middenstand? (INGEZONDEN.) De wereldoorlog, die nu reeds bijna negen maanden woedt, heeft een algeheele ont- wichting van het maatschappelijk leven ver oorzaakt. Wel het allermeest heeft de middenstand daaronder geleden en wie weet hoe lang nog hij er onder zal lijden den middenstand werd al dien tijd en wordt heden ten dage nog niet alleen zeer groote schade berokkend, doch hij wordt bedreigd met algeheelen on dergang. Daarom zijn er middelen beraamd om en daarvoor te behoeden, hem te steunen, zoo dat, wanneer het maatschappelijk leven zijn gewonen loop harneemt, ook de middenstand zal kunnen terugkeeren tot zijn gewonen doen. Onder voorgaan van de Landsregeering getuige de op «3 Maart te's-Gravenhage gehouden vergadering heeft het nietort- broken aan pogingen om de uitermate De- narde positie, in welke de middenstand is geraakt, te verbeteren. Bij het beramen dier middelen is men evenwel gestuit op even vele als groote bezwaren be/waren, die men vroeger wel heeft vermoed, doch die pas thans in een helder daglicht zijn geplaatst. Eén dier bezwaren is: hoe komt men tot een zuivere beoordeeling der credietwaar- digheid van een zaak, van haar of hem die deze zaak drijft? Door informatie komt men al een heel eind; maar een informatie is meestal gesteld in zeer algemeene bewoordingen en de grenzen, welke daarbij zijn te trekken, zijn in 't algemeen erg rekbaar. Daarom moeten de gegevens worden ver zameld op andere wijze, een aan welke men meer houvast heeft. Welnu, daarin is men geslaagd door inzage van en controle over de boekhouding. Doch daarvoor moet, als wel vanzelfspreekt, een boekhouding van de zaak aanwezig zijn. Evenwel, in hoe weinig middenstands-zaken zelfs grootere treft men een eenigszins schappelijke boekhouding aan? Begreep iedereen het nut eener boek houding namelijk dat zij is de geschiede nis, van uur tot uur, van dag tot dag, van maand tot maand, van de zaak en dat uit haar alle gegevens kunnen worden geput, welke dienstig kunnen zijn voor den bloei der zaak dan zou het boekhouden veel meer algemeen worden ingevoerd en, waar liet wordt toe gepast, met oneindig grooter zorgvuldigheid worden beoefend. Juist op de kleintjes moet men passen. Geen postje, hoe klein ook, mag ontbreken. Dit wendt helaas! veel te weinig ingezien. Veel te veel beschouwt men boekhouden als een tijdroovend en kostbaar onding. En toch moet in elke middenstandszaak worden hoek* gehouden. klanten, die niet contant betalen, moeten toch op bepaalden tijd na een week, een maand, een kwartaal er eens aan worden herinnerd, dat zij nog iets schul dig zijn. Het is ondoenlijk, al die kleinere en grootere bedragen te onthoudenzij moe ten te boek gesteld en na zekeren tijd behor.ren uit die aanteekeningen de week-, maand- of kwartaal-nota's te worden geschreven. De noodzakelijkheid 0111 aanteekening te houden van alle handcls-transactiün springt nog meer in bet oog als men denkt aan de wettelijke verplichting om de balans op te maken, dat is na tc gaan om men in het boekjaar beeft gewonnen, dan wel ver'oren en op welk artikel men winst maakte en aan welk men verloor. Het opmaken van een inventaris van den goederenvoorraad is niet zoo'n groote kunst, want dien voorraad kan men zien, tellen, wegen, enzoovoort, en door routine en vak kennis kan men zoo ongeveer de waarde berekenen. Veel moeilijker wordt het echter wanneer men naast dien inventaris een lyst wil op maken van alle nog uitstaande vorderingen. Heelt men daarvan geen aanteekening ge houden dan is het ondoenlijk, zulk een lijst saam te stellen het inenschelijk geheugen is niet zóo veelomvattend, dat het al die vorderingen kan onthouden. Worden nu zulke te innen vorderingen niet nauwkeurig te boek gesteld, dan worden vele er van dubieus dat wil zeggenhét is hoogst twijfelachtig, dat zij binnenkomen en hier door gaat veel winst verloren en is de moge lijkheid volstrekt niet uitgesloten, dat de winst wordt omgezet in verlies. Maar niet alleen moot men zorgvuldig aanteekening houden van hetgeen men heeft te vorderen, doch óok van hetgeen men heeft te betalen, opdat men niet alleen rekening kan houden met den tijd waarop zoo'n schuld moet worden gedelgd (vervaldag van den wissel) maar óok met het crediet, dat men heeft. Een goede boekhouding leert zoowel den toestand der zaak kennen als haar crediet- waardigheid beoordeelen. De vraag: >Is boekhouden noodig voor den middenstand?* kan dan ook slechts worden beantwoord met: >broodnoodigmeer nog, allernoodzakelijkst*. Men zal wellicht tegenwerpen, dat men niet op de hoogte is met de administratie, dat het bijhouden van een boek veel te veel tijd vordert, dat men reeds zóo veel jaar zijn zaken dreef zonder boek te houden en toch altijd precies op tijd de wissels kon betalen, nu ja, dat er in die jaren heel wat tusschen kade eu schip verdween -- maar dit alles is slechts een praatje voor de vaak en met deze verkeerde wijze van zaken doen moet en kan ook worden gebroken. Voor iedere zaak is een eenvoudige en tegelijk doeltreffende boekhouding samen te stellen. Bovendien is er overvloed van gelegen heid om zich op de hoogte te stellen van boekhouden, getuigen de overal ingestelde Middenstands-cursussen. De Middenstands-credietbanken die in dezen tijd van geweldige crisis zijn opge richt, hebben dit bezwaar óok onder de oogen gezien en het meerendeel dier Ban ken zoo niet alle is bereid, ook hierin de behulpzame hand te bieden aan de mid denstanders, wier vakopleiding een geheel andere is dan die van het jongere geslacht en die zich wellicht voor bun vakgenootcu geneeren om hun onkunde wat administratie betreft te erkennen en dus geen gebruik durven maken van de cursussen. Welnu, middenstanders, maakt nu toch gebruik van de gelegenheid, welke U wordt geboden om met heel geringe moeite een volkomen juist inzicht in uw.zaak tc krijgen. Wendt u in vol vertrouwen tot hen, die belangloos begrijpt'eu verstaat ge dit goed hun uw hulp aanbieden, die waar lijk niet komen als potkijkers, doch die u willen helpen de gevolgen van deze nooit gekende crisis te boven te komen. Aanvaardt de toegestoken band eer het te laat is. Doet gij dit niet, dan hebt gij het aan uzelven tc wijten als gij reddeloos verloren geraakt en het >te laat!* u zal vervolgen op al uw schreden. I»e 273sto. Morgen 1 Me! is het de 273ste oorlogsdag. Nog altijd duurt de oorlog voortde eenc dag volgt op den andereer wordt gesnakt naar vrede er wordt gesproken over vrede en al maar door, &1 maar door vallen de gewonden, de verminkten, de dooden. Bij 1 honderdtallen worden ze dagelijks geveld, voor altijd verminkt, of voorgoed wegge- rukt de jonge mannen en de mannen in de kracht van het leven, het prachtigst denk bare menschenmateriaal, de kern van een ge zond Volk. In normale in vredes—tijden, is het menschelijk leven het troetelkind der innigste zorgen en der ernstige wetenschap. Er wordt geworsteld om een bedreigd bestaan aan den greep van den dood te omrukken en wan neer een misdaad gepleegd en een mensch vermoord is dan rust de wereldlijke justitie niet, voordat de man, die zich durfde ver- .-grijpen aan het leven van zijn naaste, is gevonden en, ter voorkoming van een nieuw misdrijf, zijn straf ondergaat. In abnormale in oorlog»- -tijden, Is alle» anders. Er wordt gemorst met het gezonde leven het wordt verspild zonder berekening. Hoogere belangen dan het leven van den enkelling eischeo, dat met dit laatste slechts weinig rekening kan worden gehouden. En die hoogere belangen* bestaan aan alle zijden van het gevechtsterrein of worden ge acht te bestaan. En zoo vermoordt de wereld zichzelf, alleen en uitsluitend om hoogere belangen. Want ieder, die vecht, beweert te strijden voor een ideaalof hij aanvalt dan wel wordt aangevallen, het doet er niet toe. Het is om hoogere belangen, die elke opoffering rechtvaardigen. Dat is, wat men zou kunnen noemen, het groote internationale warnet van leugens, waaruit de wereld, pour le besoin de la cause, een soort van heilige officieelewaarheid heeft gemaakt. Aan die heilige officieele waarheid worden nu de offers in menschenicven» gebracht, offers oneindig geweldiger dan ooit bar- baarsche volkeren, over wier doen we met ontzetting en in het volle besef onzer eigen toren-hooge superioriteit in de oude kro nieken lezen, er gebracht hebben. Want we doen nu alles in het groot. De geweldigste veldslagen van weleer zijn van geen be- teekenls in vergelijking met hetgeen we thans beleven. Dc legerkorpsen, die toen tegenover elkaar stonden, maken nu den indruk van een locale vechtpartij. De trust neiging der 2 os te eeuw openbaart zich óok in den nieuwen oorlog. Belanghebbenden voegen zich bijeen, vormen een politieke constellatie met een vechtmachine van reuzen- afmetingen. Wat zal, ten opzichte van de bevolking der oorlogvoerende landen het gevolg zijn Dit, dat het bevolkingscijfer tijdelijk sterk daalt. Niet alleen de gevallenen dun de sterften veroorzaken deze daling, doch ook de geboorten verminderen. Millloenen mannen aan het. front, ver van eigen huis; dat wil zeggen de normale vermeerdering van het gezin gestoord d»t wil óok zeggen minder huwelijken, die gesloten worden, en dus de vooruitzichten op een nieuw geslacht aanmerkelijk besnoeid. Met het eind van den oorlog is voort» de cijfer- en de waardevermindering van de bevolking niet uit. Hoeveel tientallen jaren zullen de gevolgen te zien geven van al hetgeen door den krijg is verzwakt, van de zenuwkranken, van dc met allerlei ziekten beladen slachtoffers der inspanning, dei ont bering, der vernieling van den krijgEn in het geslacht, dat uit die stumper» wordt geboren en, wie weet, in hoevele geslachten daarna, zal de oorlogsmisdaad der vaderen nog worden gewroken. Het is een treurige toekomst voor Europa. Er zijn er nu nóg, die lijden aan de gevol gen van den oorlog 1870/71. Wat «dien de gevolgen zijn van dezen oneindig gruwelijker, oneindig sloopender krijg, roet zijn vernieling en verminking, zijn uitputting op nimmer gekende schaal. Wanneer later de statistieken weer angst vallig de geboorten en de sterften aangeven en de cijfers der elkaar opvolgende Jaren naast elkaar worden geplaatst, wanneer do totalen der bevolkingen van 1913 met die van 1914 en 1915 worden vergeleken, zullen de mcnschen, die er bun aandacht aan wijden, opschrikken van het verlies aan menscbeo- levens, direct en indirect. Doch van de thans levende volwassenen zullen ei waarschijnlijk niet velen den tijd beleven, waarin gezegd kan worden, dat Europa over den oorlog van 1914 en '15 >been< is. De natuur is edelmoedig; zij herstelt veel en zij herstelt spoedig. Doch de mensch heeft op ziju be schavingshoogte zóo geleerd der natuur telle nederlagen te bereiden, dat ook zij. de goede, de. rustige, de herstellende, de over alle graven mos uitspreidende, voel tijd noodig zal hebben om ie doen vergeten, dat er een tijd was van volkeren waanzin, waarin het meuachdom tot supreme taak scheen te heb ben, zichzelve te "vernietigen. Nog altijd duurt de oorlog voort De sene dag volgt op de andere. Morgen is het reede de a;3ete dag. D». M. C. van Wijbe, uit Barchem, heeft een ander onderwerp gekozen voor zijn rede en welZilver en goud en het meerdere daar van (Handelingen 3 1 9). De bijeenkomst heeft plaatsin >Ona Hui»*, Kortegracht 1. De Aartsbisschop van Utrecht heeft bepaald, dat gedurende Mei dagelijks onder de Mei maand-oefeningen, of, als deze niet worden gehouden, na de het pauselijk Gebed voor den vrede ral worden gelezen. Bij Kon. besluit vau .1 April, Staatsblad 204, is bepaald, dat de iogetrokkea bons van f 1, f 2.50 eo I j nog I worden ingewisseld tegen wettig betaalmid del ten kantore van bet Agentschap van bet Ministerie van Financiën te Amsterdam. Men doet bet baat door, als men zalf niet naar de Korte Spinhuissteeg 3 te Amster dam kan gaan, de oude zilverborte daarheen te zenden met een poetwisseltormulier, voor zien van poatxegets voor het bedrag, dat rnen wil inwiseeien. In de hal van het Postkantoor hangt een aanwijzing omtrent de correspondentie met Engeland en dós ook over dat land met BeigiO en Frankrijk. We wildsn baar overnemen, doch ontvingen den raad, liever te verwijzen naar de mode- dccling ten Postkantore, die ieder oogenbllk kan worden veranderd. Aan den Raad der Gemeente ia door de plaatselijke afdeellng van den Neder landecfeen Bond van werklieden in openbare diensten en bedrijven, het volgende adre» verzonden: Geeft met verschuldigden eerbied te kermen dat zij uwen Raad beleefd verzoekt, het daarheen te wHlen leiden, aan alle Gemeente bedrijven hier ter plaatse voor de werklieden die niet tot het drie ploegenstelael bebooren, de week op Zaterdagmiddag om 4 uur te doen eindigen dat hierdoor voor vaste of loese werklieden geen vermindering van loon plaat» heeft; dat zij, ter nadere motiveering van dit ver zoek, zoo vrij zijn te verwijzen naar bijgaands Memorie van toelichting. 't Welk doende, enz.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1