Dinsdag 4 Mei 1915. No. 8564. 64e Jaargang. Ingezonden. AMERSFOORTSCHE Uitgave van de Naamlooze Vennootschap „De Amersfoortsche Courant, voorheen Firma A. H. van Cleeff". HOOFD-REDACTEUR F. J. TRSSSHZSS. AMERSFOORT. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnement per 3 maanden 1. franco per post /1.15. Advertentien 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Bijregel abonnement reductie, waarvan tarief op aanvraag kosteloos. Legale, officieële- en ontelgenings- advertentiën per regel 15 cent Reclames 1—5 regels /1.25. Bewijsnummers naar bulten worden in rekening gebracht en kosten evenals afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advërteritien van buiten de stad worden de incasseerkosten ln rekening gebracht. Postbus 9. BUREAU: EORTSORAOHT 9. Telefoon 19. KENNISGEVINGEN. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag dén 4 Mei aanstaande, des namiddags te acht ure. April De Burgemeester voornoemd VAN RANDWIJCK. PASPOORTEN VOOR DUITSCHLAND. De Burgemeester van Amersfoort maakt, op verzoek van den Minister van Staat,Minister van Binnenlandsche Zaken bekend, dat voor het reizen naar Duitschland wordt vereischt: een buitenlandsch paspoort met photo graphic van den belanghebbende, benevens rijn handteekening, geplaatst onder de pho- tographie, en de verklaring van den Burge meester, dat de op het paspoort geplakte photographic inderdaad die van den in het paspoort genoemden persoon is en dat deze het stuk eigenhandig heeft onderteekend. Ten .slotte moet het paspoort aan den be voegden Duitschen consulairen ambtenaar ter viseering worden overgelegd. Andere papieren zjjnniet voldoende. Amersfoort, 28 April 1915. De Burgemeester voornoemd, Van RANDWIJCK. Pretest. Voor het Internationaal vrouwencongres te 's-Gravenhage las mevrouw Palthe—Broese van Groenau, nadat een dame uit Weenen haar stormachtig toegejuichte rede had be sloten met: »Geeft ons onze mannen, onze zonen terug; houdt op met bloed vergieten», het volgende, haar door mevrouw Engel- mann, te Dresden, toegezonden gedicht: Protest, Protest, Ihr Fraucn auf! So weit dies Elend graut. Die Menschheit blutet Es ist euer Blut. Man schlUgt das Leben tot. Und es ist euer Gut. Ihr habt's gegeben, Und Ihr habt's bewacht. Protest, Protest, Bei euer I.iebe Macht. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Kopy van Ingezonden stukken al dan niet geplaatst wordt nimmer teruggegeven DE ELECTRICITEITSVOORZIENING VAN AMERSFOORT. Geachte Redactie, De aanstaande electrificatie van uw Ge- jneente deed bij mij de vraag opkomen, of Shet niet gewenscht ware, een korte uiteen zetting van het systeem te geven, benevens een opsomming van de verschillende voor- deelen van electrische verlichting en aandrij ving, toegelicht door een bespreking van de verschillende tarieven. Het is hiervoor, dat ik een beroep doe op de gastvrijheid van uw blad, met het beleefd verzoek, aan bijgaande regelen wel een plaats te willen inruimen. Ik zou dit des te meer op prijs stellen, waar ik, door samenloop van omstandighe den, einde Juli niet in de gelegenheid was, een en ander mondeling toe te lichten. In de hoop, dat U wel aan mijn verzoek zultwillen v oldoen en U bij voorbaat dan kend voor uwe welwillendheid, hoogachtend, Uw. dw. E. F. SURINGAR Adviseur der Gemeente. 's-Gravenhage, April 1915. 't Is er dan toch eindelijk van gekomen. Weliswaar heeft de oorlog, die zooveel op op zijn geweten heeft, ook hier het plan aardig in de war gestuurd, maar toch is, nog eerder dan men durfde hopen, alles terecht gekomen en heeft op 1 Mei de levering van electrische energie voor licht en kracht binnen de Gemeente Amersfoort een aan vang kunnen nemen. Deze gewichtige gebeurtenis lijkt mij niet ongeschikt om thans schriftelijk en in verkor ten vorm datgene medé te deelen, dat ik op den avond van den 3oen Juli'11. had willen zeggen. Vooraf nog een enkel woord over de ge beurtenissen van dien avond. Zooals bekend, hadden Burgemeester en Wethouders mij verzocht een voordracht over de aanstaande electrificatie van Amersfoort te houden, toegelicht door verschillende de monstraties. De groote moeilijkheid was nu, dat men voor deze laatste electrischen stroom noodig had, terwijl electrische energie van voldoende capaciteit te Amersfoort niet te krijgen was. Met welwillende medewerking van de firma Denijs van Roon werd toen in haar bioscooplokaal een tijdelijke installatie aan gebracht, gedreven door haar gasmotor. Ofschoon bij de beproeving de geheele inrichting behoorlijk had gewerkt, wilde nu het ongeluk, dat 's avonds de motor, welke, zooals reeds gezegd, niet bij de tijdelijke installatie paste en verder eenigszins overbe last was, plotseling warm liep en bleef staan. Dien tengevolge ging telkens het licht uit, totdat het gebrek van dien aard werd, dat de voordracht moest worden afgebroken. Ik stel er prijs op, hier openlijk te ver klaren, dat de firma Denijs van Roon in deze geen enkele blaam trefthet was uit sluitend een geval van «force majeure», dat, hoe ook onaangenaam ook voor de vele toehoorders, niet op rekening gesteld mag worden van ondeskundige bediening of in ferieur werk. Na deze uitweiding keer ik terug tot mijn eigenlijk onderwerp. Ik stel mij voor, eerst een overzicht te geven van de inrichting van het Amers- foortsch electrisch bedrijf, om vervolgens eenige toepassingen van electriciteit in huis en fabriek nader te bespreken. Zooals men weet, bezit de Gemeente Amers foort geen eigen electriciteitsfabriek, doch betrekt zij den stroom van de Centrale der Hollandsche Electriciteits Maatschappij, te Naarden. Daar staan de stoommachines met dynamo's opgesteld, welke, behalve voor Amersfoort, ook nog den benoodigden stroom opwekken voor Muiden, Muiderberg, Bussum, Huizen, Blaricum, Laren, Hilversum, Eemnes, Baarn, Soest en de interneeringskampen te Soester- berg. Naar al deze plaatsen wordt de stroom door ondergrondsche kabels gevoerd. Zoo loopt de kabel, welke Amersfoort voorziet, van Naarden over Huizen, Blari cum, Laren, Eemnes, Baarn en Soest naar het terrein van de Gasfabriek aan den Kop pel; een afstand dus van ongeveer 30 K.M, Ten einde op dit lange traject zoo min mogelijk verlies te hebben en ook- om de dikte (en dus ook den prijs) van den kabel binnen redelijke grenzen te houden, moest men de spanning van den stroom in dezen kabel aanzienlijk opvoeren. Om dit duidelijk te maken, wil ik den kabel vergelijken meteen gas- of een water leidingsbuis. Ook hier moet men, naarmate de leiding langer en nauwer is, den druk hooger op voeren. ten einde voldoende gas of water te kunnen aftappen. Branden de lampen slecht, of geeft de tapkraan te weinig water, bij overigens nor malen druk in de hoofdleiding, dan zegt de fitter, dat de huisleiding «geen aanvoer ge noeg» heeftmet andere woorden, te nauw is. Doen de zelfde gebreken zich voor in huizen, welke geheel aan het einde van het buizennet zijn aangesloten, dan klaagt men, dat er «te weinig druk» is. Dit laatste is de schuld van de lange toevoerleiding, waardoor de normale druk geen kracht genoeg heeft om de verlangde hoeveelheid gas of water over zoo'n grooten afstand door de buis te persen. In beide gevallen zou men verbetering kunnen aanbrengen door den druk in de hoofdleiding te vergrooten. Nu kan men deze vergelijking toepassen op een electrischen kabel, wanneer men in plaats van «gas» of «water», slechts «elec trische stroom» leest en «buiswijdte» ver* vangt door «dikte van den koperader» of «koperdoorsnede», terwijl «spanning» dan het zelfde beteekent als «druk». Waar nu de voedingskabel van Naarden naar Amersfoort niet alleen lang (circa 30 K.M.) is, doch bovendien, om hem niet te duur te maken, een betrekkelijk geringe koperdoorsnede bezit (elke koperader heeft een dikte van ongeveer 4.5 millimeter, over eenkomende met een doorsnede van 16 vier kante. millimeter) zal het duidelijk zijn, dat men den stroom te Naarden onder hoogen spanning (druk) moet brengen, ten einde de vereisebte energie te Amersfoort te kunnen afleveren. Deze spanning bedraagt to 000 Volt, dat is dus ongeveer 20 malen hooger dan die, welke bijv. voor electrische trams wordt gebruikt. Men noemt dien kabel daarom een «hoog-- spanningskabel». De stroom in dezen kabel wordt dus onder hoogen druk door de koperaders geperst. Het spreekt vanzelf, dat, evenals de wand dikte van een waterleidingsbuis sterker moet zijn, al naar mate de druk toeneemt, de «wanddikte» of isolatie om de keperaders, welke moet beletten, dat de electrische stroom «lekt» of op ongewenschte plaatsen de aders verlaat, ook in evenredigheid moet staan tot den «druk» of spanning. De hoogspanningskabel bezit daarom een zeer zware isolatie, welke geheel.is omsloten door een naadloozen looden buis, of «mantel» zoodat geen vocht vanuit den grond in de isolatie kan doordringen. Vocht toch «geleidt» den electrischen stroom en zou de isolatie bederven. Beschadiging van den looden mantel zou dus ernstige gevolgen voor den kabel hebben. Nu is de looden mantel zeer weekbij graafwerk bijv. zou men hem gemakkelijk met een schop of met een pikhouweel kun nen doorboren. Ten einde den mantel nu tegen deze uitwendige invloeden te bescher men, omgeeft men hem met een pantser van stalen banden, welke laatste wederom tegen roesten en aanvreten worden beschermd door een laag >n asfalt gedrenkte jute. De op deze wijze beschermde kabel heet dan geasfalteerd-gepantserde (of gearmeerde) loodkabel. Zooals reeds gezegd, komt deze kabel uit op het terrein der Gasfabriek aan den Kop pel. Aldaar is een z.g. «meethuis» opgericht, waarin de door Amersfoort betrokken ener gie wordt gemeten, terwijl verder de noodige instrumenten aanwezig zijn om de sterkte en de spanning van den stroom na te gaan. Van hier af begint feitelijk het Gemeente lijk Electrisch bedrijf, de van Naarden af komstige stroom wordt onder de zelfde spanning door eenige kabels, het z.g. «hoogspanningsnet», naar de verschillende voedingspunten of transformatorzuilen in de stad gevoerd. Mede te deelen, welke maat regelen zijn getroffen om te voorkomen, dat een storing zich over de geheele stad voort plant, zou mij te ver voerenik volsta daarom alleen met de vermelding, dat de stad in eenige, geheel van elkaar onafhankelijke, districten is verdeeld, welke echter desge- wenscht aan elkaar kunnen worden verbon den. Zoodoende zal een storing in een Ge meentelijken voedingskabel zich slechts in éen district doen gevoelen, terwijl xnen, door afkoppeling van den defecten kabel en door verbinding van de omliggende districten aan het uitgeschakelde distrtet, dit laatste binnen korten tijd weer van stroom kan voorzien. Op de hierboven omschreven wijze wordt dus de hooggespannen stroom tot in de transformatorzuilen gevoerd. Een spanning van 10000 Volt is echter niet geschikt voor huiselijk gebruik ter ver mijding van levensgevaar, enz. moet zij tot op een veel lager bedrag worden terugge bracht. In Amersfoort is hiervoor een span ning van 220 Volt voor licht en 380 Volt voor motoren gekozen. Dit veranderen van de spanning geschiedt door een zoogenaamden «transformator»een toestel dus, waar men den stroom Invoert onder een spanning van 10000 Volt en waaruit de strooom weer te voorschijn komt onder een spanning van 220, resp. 380 Volt. Aangezien het aanraken van den trans formator levensgevaarlijk is, Wordt deze om geven door een zuil. Dit zijn de groene ronde zullen, welke men aan den ParellelWeg, tegenover het Station, aan den Utrechtschen straatweg tegenover de Jacob van Campenlaan, op den hbek van Berken weg en Utrechtschen straat weg, nabij het Polltie-bureau, nabij het Post kantoor, op het Zand en aan het einde van de Hendrik van Viandenstraat aantreft. Het bovendeel van deze zuilen bevat de hoogspannings-, het onderdeel de laagspan- ningstoestellen. Om overal gemakkelijk bij te kunneu komen, is de zuil draaibaar en kan men 's avonds het inwendige daarvan door eenige gloeilampen verlichten. De getransformeerde, laaggespannen stroom wordt nu in het „verdeel"- of «laagapanning- net» geleid. De kabels hiervan komen even eens in de zuilen uit en zijn daar aan de laagspanningszijde der transformatoren ver bonden; behoudens dikte der isolatie, komt hun constructie overeen met die van de hier voor beschreven hoogspanningskabels. Op deze kabels na worden de hulzen aangesloten. Ook dit laagspanningsnet is in districten verdeeld, welke men naar verkiezing van elkaar scheiden of aan elkaar verbinden kan. Deze manipulatie geschiedt in de vierkante ijzeren «verdeelkasten», welke men o.a. op de Koninginnelaan, de Regenteaaelaan, den Zuidsingel, enz. aantreft. Voor de bedrijfszekerheid is dus in mime mate gezorgd. Om een huis aan te sluiten, snijdt men den langs het pand ioopende laagspannings- kabel open en verbindt de aldus blootge legde koperaders met den «aansluitkabel», welke naar den electriciteitsmeter in het huis loopt. Deze lasch wordt dan bedekt met een z.g. T-mof. Het spreekt vanzelf, dat dit lasschen uiterst zorgvuldig moet geschieden, wil men geen kans op storingen krijgen. Ten einde den lasch nu gemakkelijk te kunnen terugvinden, maakt men aan alle moffen een ketting met merkblokje vast, welk laatste in de bestra ting wordt opgenomen. Dit zijn de kleine vierkante blokjes met opschrift G(emeente- lijk)E(lectrisch)B(edrijf). Deze wijzen dus de plaats aan, waar zich onder den grond een kabellasch bevindt. Binnen de huizen gekomen, wordt de stroom eerst gemeten en dan door de huis leiding naar de verschillende verbruikstoe- stellen gevoerd. Dikwijls wordt de vraag gedaan, hoe een electriciteitsmeter toch wel werkt. In het kort gezegd, is zoo'n meter feite lijk een kleine electromotor, waarvan proef ondervindelijk is vastgesteld hoeveel energie voor éen omwenteling noodig is. Uit het aantal omwentelingen, dat de meter beeft gemaakt, kan dan worden afgeleid

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1