slisaiog worden overgelaten. Kan dit resul taat niet worden bereikt, betzij in bet geheel niet, hetzij ten deele niet, dan zullen de Gemeentebesturen zelf naar middelen moe ten omzien. Voor dat geval meent spr. dat een extra heffing ineens, bijv. éen jaar na den oorlog, meer aanbeveling verdient dan het aangaan van een leening, zij het ook op korten ter mijn. Dringend noodig acht spr. het in dat geval, dat de wetgever daartoe den weg wijst door wijziging van de Gemeentewet of door het scheppen van een noodwet, die deze heffing mogelijk maakt. Spr. gaf in overweging, dat door het Be stuur of een commissie daarvoor aangewezen, het onderwerp in studie wordt genomen pogingen aan te wenden bij de Regeering om tot gemeen overleg te komen alle Ge meentebesturen, zoo mogelijk met goedvinden van de Regeering, te verzoeken, naar éen wijze de uitgaven te boeken, die een gevolg zijn van de crisis; en eindelijk de dekking van de lasten voorloopig uit te stellen en zoo mogelijk te bevorderen, dat de lasten, geheel of gedeeltelijk, door het Rijk worden overgenomen en, zoo dit onmogelijk blijkt, er naar te streven, dat de wijze vai. dekking door de Gemeentebesturen geschiede in over leg met de Regeering. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor: te besluiten tot definitieve oprichting eener Gemeente-arbeidsbeurs met ingang van i Januari 1916, daardoor vast te stellen een Verordening op die Beurs, een reglement voor haar Com missie van toezicht, en het Huishoudelijk reglement voor die instelling, te bepalen, dat de in Augustus 1914 op gerichte tijdelijke Arbeidsbeurs zal, blijven bestaan tot 1 Januari 1916 en hiervoor een crediet toe te staan van f 1000, hun College uit te noodigen, die definitieve vestiging voor te bereiden en de daartoe noodige voorstellen te doen. In hun prae-advies herinneren zij, dat de heer Van Kalken in de vergadering van z8 April 1914 de wenschelijkheid betoogde van de oprichting eener Gemeentelijke Ar beidsbeurs ook hier ter stede; dat de plot seling ingetreden felle stoornis van de arbeids markt het in Augustus 1914 noodigen wen- schelijk maakte, dat werd getracht leiding te geven bij het zoeken naar arbeid en arbeidskrachten. Hierdoor is zonder noemens waarde kosten gebleken, dat een Arbeids beurs hier recht van bestaan heeft. Een langere proefneming zou hieromtrent nog meer zekerheid hebben kunnen geven, ware het niet, dat zoowel de Regcering als het Bestuur der Vereeniging van Nederlandsche Arbeidsbeurzen van oordeel zijn, dat bij het eindigen der crisis het van h§t hoogste be lang zal zijn voor Nederland en dus ook voor de Gemeenten indien de nationale en de intercommunale arbeidsbemiddeling zoo goed mogelijk zijn geregeld. De bedoeling is, dat in verschillende plaat sen een Arbeidsbeurs zal worden gevestigd en dat het land in districten zal worden ver deeld, zoodat de in de steden aanwezige Beurzen tevens districts-beurs zullen zijn en het platteland zullen bedienen. Zoo is ook Amersfoort als districts-beurs gedacht, met als arbeidsveld de Gemeenten Amersfoort, Leusden, Woudenberg, Barneveld, Nijkerk, Scherpenzeel, Soest, Hoogland en Bunschoten. Na rijpe overweging is ons College tot de overtuiging gekomen, dat het op den weg .van de Gemeentebesturen ligt, hun mede werking te verleenen en dat dus bier ter stede niet langer m. g worden gewacht met het nemen van de noodige maatregelen, die de definitieve stichting eener Arbeidsbeurs ten gevolge zullen hebben. En hoezeer deze overtuiging ook wordt gedragen door de gedachte, dat in deze tijden alles moet worden in het werk gesteld om de economische positie van het land zoo krachtig mogelijk te doen zijn en dat ook de Gemeentebesturen, zoo zij daartoe in staat zijn, daaraan hebben mede te werken, ons College ia er niet minder vast van door drongen, dat de stichting eener goed geor ganiseerde Beurs en vooral wanneer-zij districtsbeurs wordt mede ten goede zal komen aan de belangen der Gemeente. Dat de Beurs tevens dienstbaar zal zijn aan de omliggende Gemeenten zal er toch niet weinig toe kunnen medewerken, dat Amersfoort, nog meer dan nu al reeds het geval is, een centrum wordt, met de voor- deelen, daaraan voor tal van burgers ver bonden. Ook voor de Gemeente zelf zal de Beurs van veel belang kuunen zijn. ontkennen valt het toch niet, meenen dat er teeke nen te over zijn, dieeropw.j. ,i, dat Amers foort een ontwikkelingsperiode is ingetreden, als te voren niet is gekend. Bij bestendiging van die verschijnselen is het gevaar aller minst denkbeeldig, dat bet aantal arbeids- zoekenden in sterkere mate zich hier zal vestigen, dan de behoefte daaraan bestaat. Een goedgeregeide arbeidsbemiddeling zal dat gevaar kunnen opheffen. Door voort- dnrend op de hoogte te zijn van den stand der arbeidsmarkt, zal het Gemeentebestuur steeds waakzaam kunnen zijn. Hierbij wordt ook gedacht aan de volkshuisvesting, en ook omtrent den toestand waarin de arbeidende klasse verkeert zal de Beurs gegevens kunnen verzamelen, die zoowel die klasse zelve als de Gemeente in haar geheel ten goede kunnen komen. Wij zijn dan ook van oordeel, dat de Beurs niet geheel op zich zelf moet worden be schouwd al zal haar werkkring ook een strenge afbakening noodig hebben maar, dat zij moet worden aangemerkt als een deel van een langzamerhand te vormen Bureau van maatschappelijken arbeid, waaraan de Gemeente, bij haar voortdurende ontwikke ling, meer en meer behoefte gevoelt. Ofschoon het allerminst in onze bedoeling kan liggen, thans reeds tot stichting van zoodanig Bureau in zjjn vollen omvang over te gaan, willen wij daarop hier toch wijzen omdat wij het raadzaam oordeeler, bij de organisatie der Beurs dat doel niet uit het oog te verliezen. De Beurs wordt gedacht in een gedeelte van de weldra vrijkomende Ambachtsschool, waar B. en W. tevens gaarne Bouw- en woningtoezicht, een anderen tak van maat schappelijken arbeid, gevestigd zouden zien. De voorloopige inrichting kan eenvoudig zijn. Aan het hoofd dient te staan een man, die het algemeen vertrouwen kan genieten. Ook met het oog hierop wil het ons een voordeel schijnen, dat door de combinatie het ambt van Directeur der Arbeidsbeurs een geheel onafhankelijke positie kan worden. Naast den Directeur achten wij voorloopig de aanstelling van twee ambtenaren vol doende. en wel een mannelijke en een vrouwelijke. Wij meenen echter, dat de aanstelling zoowel van den Directeur als van de amb tenaren een tijdelijk karakter moet dragen, bijv.aanstelling voor éen jaar. Het is niet met zekerheid te zeggen, in welke mate de Beurs zich zal ontwikkelen; evenmin valt er iets van te zeggen, welken blijvenden invloed de huidige crisis zal heb- op het maatschappelijk en economisch leven. Voorzichtigheid is daarom gewenscht bij het scheppen van de nieuwe instelling. Mejuffrouw mr. R. C. M. van Eek, volon taire ter Gemeente-secretarie, is met ingang van 1 Juni benoemd tot adjunct-commies ter Secretarie, afdeeling Algemeene zaken. Dr. H. W. Schreuder zal aanstaanden Maandag den dag mogen herdenken waarop hij z5 jaar geleden werd bevorderd tot arts. De heer G. F. G. de Bruijn is wederom benoemd tot lid der Commissie voor het Staats-examen tot toelating aan een univer siteit. De heer J. W. Best is aan de Rijks-uni versiteit te Utrecht bevorderd tot arts. De heer J. C. D. van den Bussche, surnu merair bij de directe belastingen, wordt met ingang van 16 Mei ontheven van de tijde lijke waarneming van het kantoor Hulst en tijdelijk werkzaam gesteld aan de inspectie Amersfoort. Blijkens advertentie in dit nummer heeft de firma H. Koning Zonen haar afneem- sters in de gelegenheid gesteld, de uit haar bakkerij herkomstige soorten brood en be schuit kosteloos te doen onderzoeken door het onder Rijks- toezicht staande Station voor maalderij en bakkerij te Wageningen. Aan kolonel J. H. Huisken, laatstelijk commandant van het 5e regiment infanterie, is thans een voortdurend Rijks-pensioen toegelegd. Geeft gehoor aan den oproep van uw Koningin en neemt vrijwillig dienst bij den Vrijwilligen Landstorm. Morgenmiddag om 1 uur treedt het korps Amersfoort aan op het Stationsplein. Dan kunt gij u aanmelden. Het typisch Vlaamsche stuk »Fientje Beulemans», het kostelijk blijspel, dat Maan dagavond in «Amicitia* zal worden opge voerd door de Vereenigde Belgische tooneel- spelers van den Kon. Vlaamschen schouw burg, wordt door »Het Vaderland* genoemd een werkelijk mooi, sterkgespeeld geheel, waarin de Vlaamsche volkstypen, gecontras teerd door een paar Parijzenaars-figuren, prachtig tot hun recht worden gebracht. De «Nieuwe Courant* roemt ook het spel, waar van zij schrijft: Zulk fijn, natuurlijk, uiterst genuanceerd spel is niet genoeg te waar- deerenzelfs bij open doek gaf het publiek I zijn groot welbehagen te kennen. I 't Zal noodig zijn, plaatsen te bespreken. De Gemeenteraad van Hilversum heeft met 12 tegen 11 stemmen verworpen een voorstel om aan de Vereeniging «Handels school voor Amersfoort en omstreken* een subsidie te verleenen van f 25 per jaar voor eiken der 11 leerlingen uit die Gemeente, die hier hun vakopleiding genieten. In het gewone leven noemt men dat loopen op buurmans zak. PREDIKBEURTEN. Zondag 16 Mei. Evang. Luthersche kerk. Voorm. io'/s uur, dr. Toxopeus. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10V2 uur, ds. W. Mackenzie, uit Zwammerdam. Doopsgezinde kerk. Voorm. io'/q uur, ds. R. Schuursma, uit Zutfen. Gereformeerde kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, ds. Donner. Avond 5V2 uur, ds. Teerink. Gereformeerde kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, ds. Teerink. Avond 5V2 uur> ds. Donner. Chr, Gereformeerde gemeente. Voorm 98/4 uur, godsdienstoefening. Avond 5 '/4 uur, godsdienstoefening. Vrije Gereformeerde gemeente. Voorm. 9V2 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Hersteld Apostolische gemeente. Voorm. 10 uur, godsdienstoefening. Avond 5 uur, godsdienstoefening. Bijeenkomsten. Dagelijks Openbare leeszaal en bibliotheek, Laantje 2, en R. K. openbare leeszaal en bibliotheek, Kamp 18. Zaterdag Theosofische leeszaal. Zo tot Zat. Bioscoop Langestraat. Zat. tot Ma. Bioscoop »De Arend*. M Mei Jaarverg Amicltia. 17 Mei Fientje Beulemans. 12 juni Jaarvergadering V. P .N. 1 juli Centrale Hanze-vergadering. Burgerlyke Stand ran Amersfoort van 7 Mei tot en met 12 Mei GEBOREN Johannes, z. van Jan Hoksbergen en Susanna Antonia van de Brug. Wiecher, z. van Gerrit Hagevoort en Catrina Maria Schip pers. Johan Frederik, z. van Aart Kuis en Annetje van Ommen. Jan Willem, z. van Jan Willem de Vaal en Geertruida van Surksum. Elias, z. van Cornelis van't Wel en Trijntje van Mondfrans. Martinus, z. van Martinus Brink en Grietje van Veen. Cornelis Antonie, z. van Jacques Désiré Wery en Clasina Lablans. Clémentine Fran^oise, d. van Joseph Mewis en Elise Marie Feneuil uit Antwerpen. ONDERTROUWD: Johannes Helle voort en Maria Geertruida van Keulen. Cornelis van den Hoek en Dirkje van Beek. GETROUWD Johan Antoon Cornelis Fokko Potasse en Johanna Eilina Onnekes. Gerrit van Uitert en Hendrika van de Nautena. Willem Gerardus van Diest en Barbara Arnolda Bakker. Rudolf Leonard de Ruiter en Dirkje van der Schagt. Jan Ouwerkerk en Aaltje Koops. OVERLEDEN Gerardus Tesson, 29 jr., echt. van Sophia Kuit, te Leusden. Jacob Christiaan Coen- raad Dettmeijer, 41 jr., ongeb. Anna Maria Schaar, 32 jr., weduwe van Gijsbertus Cornelis de Vries. Wouter Arie Johannes Buis, 18 mnd. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. GEOPEND eiken werkdag van 8 tot 1.30 en des avonds van 6,30 tot 7.30. Op Zaterdag alleen van 8 tot 1.30. HULPBANK Tfi AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal een commissie uit het Bestuur op MAANDAG 17 MEI aanstaande, s namiddags ten twee uur, zitting houden ten Raadhuize, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden óok voor het teruggeven van Selde!^ERMS p VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. i Advertentiën. Op 14 Mei 1915 waren ingeschreven I. de volgende werkzoekenden bakker. 1 mijnwerker. bankwerker. 1 montagewerker, t beeldhouwer. 3 muzikant. 1 behanger. pakhuisknecht. boekbinder. 6 naaister. boekdrukker. rietdekker. boekhouder. 3 schilder. 3 bootwerker. 2 schoenmaker. chauffeur. sigarenmaker. concierge. 31 sjouwer. 34 grondwerker. 1 slager. handelsreiziger. steenhouwer. huisknecht. stoker 1 kantoorbediende. 2 stukadoor. 1 kellner. '2 straatmaker. kleermaker. tabakskerver. koffermaker. telegraafwerk r. 16 koopman. 3 timmerman. 2 letterzetter. 4 tuinman. lithograaf. 12 veldarbeider. 1 loodgieter. visscher. 2 loopknecht. 1 voeger. 17 los werkman. 4 voerman. machineteekenaar waschvrouw. 1 machinepoetser. 2 werkster. i magazijnknecht. 1 wever. 6 metselaar. 3 winkelbediende. 1 meubelmaker. zeeman. II. werden gevraagd de volgende werk krachten 1 bankwerker. 1 loopjongen. dagmeisje. 4 meubelmaker. hoefsmid. naaister. 1 kleerm. grootw. 1 schoenmaker kleermakersleerl. 1 reiziger. 2 kantoorbediende. 1 staalgraveur. kruidenbediende. 1 vestmaker. Alle vragen en aanbiedingen te richten tot de Arbeidsbeurs, Westsingel 7 naast het Stadhuis, telefoon 374. met 80 bladzijden druks, bevat recepten van de volgende ge rechten Onder de rubriek Salades Kreeftensalada, Garnalensalade, Zalmsalada, Huzarensalade, Ha ringsalade, Selderijsalada, Kom kommersalade, Tomatensalade, Bietensalade, Aardappelsalade, Zweedsche Salade, Italiaansche Salade, Russische Salade. Onder de rubriek Koude Sausen Mayonnaise-saus (in 3 minuten te maken), Mayonnaise-saus met room, Remoulade-saus. Ravigotte- saus, Tartaren-saus, Vinaigrette- saus, Canadeesche Saus, Bulgaar- sche Saus. Verder zijn in het recepten boekje o.a. rubrieken gewijd aan Warme Sausen, Hors d'oeuvres, Vleeschsoorten, Wild en Gevogel te, Vischgerechten, Aardappel gerechten, Eiergerechten, Meel- gerechten, Taarten en gebak. Duidelijk en op overtuigende wijze wordt in het receptenboekje aangetoond, dat het gebruik van Delftsche Slaolie in de keuken groote voldoening gi-ft. Het boekje bevat vele wenken en raadgevingen voor het gebruik, benevens getuigenissen van ver- bruikstersuit alle standen, die den smaak der met Delftsche Slaolie gereed gemaakte spijzen als om strijd roemen en op de besparing wijzen, die het gebruik met zich brengt. Het recepten boekje der Delftsche Slaolie, met bijlage omtrent het gebruik van Delftsch Plantenvet Delfia, wordt gratis en franco toe gezonden aan iedere belangstel lende, die het aanvraagt aan de Afdeeling Reclame der Oliefa- brieken Calvé Delft te Delft. AMERSFOORTSCH Ï1SSEL- en EFFECTENKANTOOR (Mr. S. U. VAN WELD EKEN Imrou KKNGE1L8) Kortegraeht 11. Tel. 176. TelegramudreH„Wisselkantoor". Assurantiën. Incasseering van Wis- Credieten. seis en Quitantiën. Coupons. Vreemd geld. Deposito's. Wissels op Binuen- en Effecten. Buitenland. Verhuurt loketten in zijn daarvoor speciaal gebouwde kluis (Safe Deposit) volgens tarief, op aanvrage verkrijgbaar te zijnen kantore.

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 2