915. No 1 64e Jaargang. I BIJBLAD ran de „Amersf'oortsche Courant" Yan Donderdag 3 Juni, No. 8576. GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort, op Dinsdag j Juni I915, des avonds te acht uur. Voorzitter de Burgemeester, mr. J. C. traaf Van Randwijck. Tegenwoordig de heerenH. W. van Csveld, R. G. Rij kens en N. Veis Heyn, Wet houders benevens de heerenP. van Ach- érbergh, S. J. van Duinen, A. Eysink, D. Gerritsen, J. Hofland, J. W. Jorissen, A. H. van KalkeD, H. J. de Kempenaer, A. C. R. O. Leinweber, M. R. N. Oosterveen, J. A. Rant, M. Tromp van Holst en J. van der Wal Kzn., benevens de Secretaris, de heer A. R. Veenstra. Afwezig de heer H. Kroes, met kennis geving, en de heeren F. M. Houbaer en H. Koning, zonder bericht. De Voorzitter: Ik open de vergade ring. 'i Van den heer Kroes is bericht ingekomen. |fiat hij verhinderd is, deze vergadering bij 'fe wonen. De notulen der vergadering van 4 Jyiei hebben gedurende den voorgeschreven tijd ter visie van den Raad gelegen. Vraagt iemand daarover het woord Zoo niet Dan zijn ze gearresteerd. Ik geef thans het woord aan den Secretaris tot het voorlezen van de ingekomen stukken en mededeelingen. Ouder gewoonte wordt, als er niets bij wordt gezegd, door B. en W. voorgesteld, het stuk aan te nemen voor kennisgeving. Ingekomen zijn de volgende stukken 194. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 25 Mei 1915, 3e afd. No. 1212/930, waarbij wordt goedgekeurd bet eerste ge deelte van het kohier der Inkomstenbelasting dienst 1915, vastgesteld in de Raadsvergade ring van 4 Mei 1/315. Aangenomen voor kennisgeving. 195. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 17 Mei 1915, 3e afd. No. 1210/905, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit, d.d. 4 Mei 1915, No. 184, tot onderhandsche verhuring van het roggeland, gelegen achter »Vleutbergen« aan de Voetbalvereeniging »De Amersfoortsche Vijfjarigen Als voren. 196. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, d.d. 10 Mei 1915, 3e afd. no. 1170/871, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit, dd. 4 Mei 1915. no. 183, tot verkoop van bouwterrein aan L. A. van Essen qq. Als voren. 197. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht, dd. 17 Mei 1915.3eafd.no. 11S7/907, waarbij wordt goedgekeurd het Raadsbesluit dd. 4 Mei 1915, no. 182, tot aankoop van grond van de Hallandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij, Als voren. '98. Brief, dd. 12 Mei 1915, van mej.' E. C. Carpreau, waarbij dank wordt betuigd voor hare benoeming tot onderwijzeres aan school C. Als voren. 199. Brief, dd. 10 Mei 1915, van Rolandus HagedoornSchutte, waarbij wordt medegedeeld, dat zij de benoeming tot Regen tes van het Burgerweeshuis aanneemt. Als voren. 200. Proces-verbaal van de opneming van kas en boeken van den Ontvanger der Ge meente, dd. 18 Mei 1915. Als voren. 201. Adres dd. 31 Mei 1915 van het Be stuur, belast met de voorbereiding van het 67 e Landhuishoudkundig congres, houdende verzoek een crediet te willen verleenen van f 300 ter bestrijding van de kosten, indien het congres woidt gehouden te Amersfoort. De Voorzitter: B. W. stellen voor, dit adres straks te behandelen, aan het einde van deze vergadering, omdat er spoed wordt vereischt. Kunnen de heeren daarmee accoord gaan Zonder beraadslaging of stemming goed gevonden. 202. Adres, dd. 10 Mei 1915, van J. van Ginkel, houdende verzoek te willen bevor deren, dat aan hem weder cokes van de Gemeente-gasfabriek wordt geleverd. Om pr.x'-advies aan B. W, 203. Adres, dd. 17 Mei 1915 van de ver- eeniging »Tuindorp«, houdende verzoek te willen goedkeuren eene wijziging van het wegenplan, ontworpen op de terieinen door de Gemeente verkocht aan den heer Kroes q q Als voren. 204. Voorstel van B. W. tot definitieve oprichting van een Arbeidsbeurs, waarbij amendementen van het lid Hofland. 205. Verslag, winst- en verliesrekening en balans der Bedrijven over het jaar 1914. 206. Verslag, balans, winst- en verliesreke ning van het Grondbedrijf over het jaar 1914. De Voorzitter: B. W. stellen voor, deze drie zaken te behandelen in de afdee- lingen. Geen van de heeren daartegen bezwaar? Dan is aldus besloten. 207. Rekeningen verantwoording over 1914 van de Volkszangschool, door de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst aangeboden. De Voorzitter: B. W. stellen voor, deze rekening goed te keuren. Geen van de heeren hierover het woord? Dan is zij goed gekeurd. 208. Verzoek dd. 29 Mei j.l. van den heer J. F. Lankamp om eervol ontslag als iid van de Commissie van toezicht op het Lager onderwijs. De Voorzitter: B en W. stellen voor, het gevraagd ontslag eervol te verleenen. Zonder beraadslaging of stemming eervol verleend. De Voorzitter: Er zijn nog ingekomen enkele amendementen op de Broodverorde ning. B. W. stellen voor, deze amendemen ten van den heer Hofland te behandelen bij punt 56 van/èe^enda. -De^V-oorziiterDan is nu aan de orde de AGENDA. Mag ik de heeren Hofland en Van Kalken verzoeken, met mij het stembureau uit te maken 209. Benoeming van leden voor de stembureaux voor de verkiezingen van leden van den Gemeenteraad. Er zijn uitgebracht 16 stemmen, terwijl zijn benoemd in Kiesdistrict I de heerfen A. M. Tromp van Holst, Voorzitter: A.. H. van Kalken, plaats vervangend VoorzitterH. J. de Kempenaer, J. A. Rant en F. M. Houbaer, leden; en D. J. M. van Kesteren, E. van Vollenhoven, C. V. Gerritsen, J. F. Lankamp, J. Busquet Sr., mr. A. van Traa, J. Bolk en A. P. Schröder, plaatsvervangende leden; Kiesdistrict II (Hoofdkiesdistrict): H. W. van Esveld, plaatsvervangend Voorzitter; J. Hofland, Th. J. H. Bianchi en S. van Vollen hoven, ledenen J. van Wessum, Joh. Knoppers, A. de Lange, J, W. Putman Cramer en D. de Groot, plaatsvervangende leden; Kiesdistrict UI: J. van der Wal, Voorzitter; D. Gerritsen, plaatsvervangend Voorzitter; H. Koning, A. Eijsink en P. van Achter- bergh, leden; en W. Kleber, A. M. Harte- rink, W. Woudstra, dr. L. J. L. de Rochemont en G. van Wijland, plaatsvervangende leden. De Voorzitter: Deze heeren zijn be noemd met algemeene stemmen, met uitzon dering van den heer Van Achterbergh, die éen stem minder heeft. 210. Voorstel van B. W. tot het verleenen van vergunning aan de N. V. Stoom-olieslagerij en graan handel van J. van Vollenhoven voor het plaatsen van een elevator op Gemeentegrond. Het voorstel strekt om den grond in erf pacht te geven gedurende 50 jaar voor f 100 per jaar en voor deD weg-overgang een recognitie te heffen van f 1 per jaar. De Voorzitter: B. W. deelen mee, dat dit punt wordt terug genomen, wordt aan gehouden tot de volgende vergadering. 211. Voorstel van B. W. om over te gaan tot het bouwen van eenige woningen van Gemeentewege. Het voorstel strekt om: 1. over te gaan tot het bouwen van zes arbeiderswoningen op een terrein aan de Flierbeekstraat, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, sectie A no. 1506, welk terrein door de Gemeente werd aangekocht inge volge Raadsbesluit van 29 November 1910, goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten van Utrecht den December 1910; 2. voor de uitvoering van het sub 1 be doelde plan een crediet te verleenen van f 14450; 3. ter bestrijding van de kosten van den bouw, sub 1 bedoeld, alsmede ter vergoeding van de waarde van het genoemde terrein, aan te vragen en te aanvaarden uit 's Rijks kas een voorschot van f 16 300en 1na opruiming van de bestaande opstallen op de in eigendom aan de Gemeente toe- rijke en langdurige steunverlening ..»wu.K zou zijn. Tijd van voorbereiding was er niet. Er moest dadelijk gehandeld worden. initi'atiëTnaïfl" om maandelijks van ieders 1 Ten einde de nitkeeringen salaris een bedrag aan het steun comité at mogelijk le doen geschieden, werden in de •ma A. H. van Cleeff". BUREAU: KOHTEGRAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. plaatselijke bladen, die daarvoor welwillend lunne kolommen open stelden, de volgende •.ommuniqué's geplaatst 1. dat de ingezetenen verzocht werden nededeeling te doen van die gevallen waarin tan de noodzakelijkheid eener steunverlee- .ling getwijfeld werd, en 2. adressen aan het steun-comité te willen opgeven van personen, die steun dringend noodig hadden doch om de eene of andere reden daarom niet kwamen vragen. Ofschoon met gestrengheid tegen misbrutk ;n pogingen tot misleiding werd opgetreden, cwam het wel eens voor, dat personen, wier noeilijkheden geen uitvloeisel waren van len nood der tijden, ondersteuning kregen, iet steun-comité, dat geen tijd van voor- oereiding heeft gehad om met nauwkeurig heid uit te maken of de nood al dan niet ïen gevolg was van den oorlog, heeft echter geen moeite ontzien om zich van alle aan vragen nauwkeurig op de hoogte te stellen en aan het ondersteuningswerk zooveel mogelijk den gewenschten grond van vol making te geven. Tot zijn groote voldoening heeft het in het afgeloopen tijdvak meermalen mogen ondervinden, dat personen, die voor verderen steun in aanmerking zouden komen, uit eigen beweging bedankten voor dien steun, omdat zij zich konden redden. Het aantal ondersteunden bedroeg tot 1 April 1915 gemiddeld per week 38 man nen, 2 vrouwen, en 180 gezinnen, en gedu rende de maanden: Augustus 24 mannen 3 vrouwen 226 gezinnen, September 37 man nen 3 vrouwen 209 gezinnen, October 47 mannen 2 vrouwen 196 gezinnen, November 32 mannen 2 vrouwen 132 gezinnen, Decem ber 33 mannen 2 vrouwen 142 gezinnen, [anuari 36 mannen 2 vrouwen 161 gezinnen, Februari 49 mannen 2 vrouwen 184 gezinnen, Maart 45 mannen 2 vrouwen 187 gezinnen. De ondersteuningsbedragen zijn vastgesteld voor een vrouw of man alleen f3.50, gezin tonder kinderen f4.50, met 1 kind f5.25, met 2 kinderen f6.30, met 3 kinderen f 7.35, met 4 kinderen f8.40 en met 5 of meer f9.45 per week. Van deze bedragen wordt afgetrokken al hetgeen uit anderen hoofde in het gezin inkomt. Slechts enkelen ontvangen deze volle uitkeering. Sedert October 1914 geeft het comité ook een toeslag aan gehuwde leden van het werkliedenfonds van fo.6o per kind tot een maximum van f3. Voor de gezinnen wier kostwinners onder de wapenen zijn, worden bijv. afgetrokken de uitkeeringen, die zij als vergoeding daar voor van het Rijk krijgen. Aanvankelijk bedroeg het aantal van deze gezinnen, die ondersteund werden onge veer 130. Medio October 1914 werd de Rijks-uitkee- ring voor landweer en militiegezinnen ver hoogd, waardoor de gezinnen van landweer mannen niet meer voor bijslag van het comité in aanmerking kwamen, en die van militie mannen in mindere mate dan te voren. Sedert 16 Februari 1915 werd de Rijks vergoeding aan landweer- en militiegezinnen zoodanig gewijzigd, dat het bedrag voor ieder wordt bepaald overeenkomstig het loon, dat m normale tijden verdiend werd, verminderd met f 3 en behoudens de vaststaande maxima. Het comité geeft nu een toeslag zóo be rekend, dat de totaal bedragen worden voor een gezin zonder kinderen f 6, met 1 kind f7, met 2 kinderen f7.80, met 3 kinderen f8!óo, met 4 of meer f9.40 per week. Bij meer dan 4 kinderen wordt voor elk geval speciaal beslist of, in verband met het loon in normale tijden, een hoogcr bedrag dan f9.40 gerechtvaardigd is. Echter wordt niet overschreden het normale loon minus f 3. Van de bovengenoemde bedragen wordt zooals gemeld afgehouden de van Rijkswege ontvangen vergoeding. Ook door andere oorzaken nam het aan tal dier gezinnen af, doordat verschillende werkgevers het loon van hun personeel, dat

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 1