915. No 64e Jaargang. I in dienst is, het kosteloos gebruik heeft*. Maar ik ben het met u eens, die instructie is nog wat anders dan een benoeming en het is misschien veiliger, het hierin ook te doen uitkomen. Daarom zou ik aan het Col lege van B. W. willen voorstellen, dat amendement van den heer Hofland c er te nemen »vrije ambtswoning*. Is daartegen bij de heeren geen bezwaar? Vraagt een van de heeren nog het woord over dit voorstel? Neen? Dan is het dus, al dus gewijzigd, goedgekeurd. 219. Voorstel van B. W. betref fende reclame tegen den aanslag in het vergunningsrecht van G. van W esterlaak. Het voorstel strekt om den aanslag te ver minderen met f 12.50. Goedgekeurd zonder beraadslaging of stem ming. 220. Voorstellen van B. W. tot wijziging der Gemeente-begrootin- gen, diensten 1914 en 1915. De Voorzitter: Het eerst isaande.orde de dienst 1914. Verlangt daarover iemand het woord Zoo niet dan over den dienst 1915? De heer Van Achterber ghJa, M. de V. Hoewel ik eigenlijk geen liefhebber ben van geheime zittingen zou ik u nu toch willen vragen, in het belang van de Gemeente de deuren te sluiten. De Voorzitter: Het gaat over wijziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1915.1k weet niet of daar iets geheimzinnigs bij is. De beer Van Achterbergh: O, is dat aan de orde Neen, zeker niet. M. de V. Ik meende, dat wij reeds aan het volgende punt bezig waren. De voorstellen worden hierop goedgekeurd [.zonder beraadslaging of stemming. f221. Vaststelling 2e gedeelte van jlhet kohier der Inkomstenbelasting. Idienst 1915. De Voorzitter: Verlangt een van de .heeren hierover het woord !De heer Van Achterbergh: Ja M, de V., maar dan graag in gesloten zitting. De Voorzitter: Kunnen de heeren goed vinden, dat wij aan het einde der vergaderin lf tot een zitting met gesloten, deuren overgaan Dan is thans aan de orde punt 222. Vaststelling kohier Straatbe lasting, dienst 1915. Goedgekeurd zonder zonder beraadslaging I of stemming. 223. Vaststelling iesuppletoire ko hier der Hondenbelasting, dienst |i '9'S- f Als voren. 224. Behandeling reclame's Inkom- stenbelasting, dienst 1914. 226. Behandeling reclame's Straat belasting, dienst 1914. 226. Vaststelling staten van onin bare posten, dienst 1914. De heer Leinweber: M. de V., ik heb den staat van oninbare posten nagekeken die gaat over de Inkomstenbelasting, dienst 1914 en het heeft mij getroffen, dat daarin voor komen 27 dubbele aanslagen. Ik ben zelf op het Stadhuis geweest en als het destijds op het Stadhuis eens voorkwam, dat iemand twee maal aangeslagen werd, dan was dat een witte raafdat was niet in den haakmaar 27, dat is toch een beetje bar. Dat verhoogt den staat van oninbare posten aanmerkelijk en de Ontvanger, die aangewezen is om de gelden zooveel mogelijk binnen te krijgen, krijgt 27 menschen, van wie geen betaling gevorderd kan worden. Het maakt ook op de buitenwereld een raren indruk. Men zou gaan denken wat betalen die menschen te Amersfoort toch slechtwant men weet natuurlijk niet, dat dit in die dub bele aanslagen zit. De Voorzitter: Mijnheer Leinweber, ik dank u voor die opmerking. B. W. hebben reeds maatregelen getroffen, waardoor zich dit niet zal herhalen. 227. Voorstel van B. W. tot wijzi ging der Verordening op het be heer der Gemeente-bedrijven. Goedgekeurd zonder beraadslaging of stem ming. 228. Voorstel van B. W. tot ver koop van een perceel grond aan de Koninginnefaan, groot ongeveer 2460 M-, aan jhr. S. M. van Reigers berg Versluys voor f6000. De Voorzitter: Het verzoek van jhr. Van Reigersberg Versluys heeft tervisie van de heeren gelegen. Vinden de heeren dat voldoende De heer Van Achterbergh: Neen, M. de V. De heer Hofland: M. de V, ik zou er prijs op stellen wanneer u dat even voorlas. De Voorzitter: Het verzoek luidtte koopen van de Gemeente Amersfoort een perceel grond, gelegen achter zijn woonhuis aan de Koninginnelaan, groot 2460 M-. of zooveel meer of minder als bij kadastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van f 6000 en overigens op de algemeene voorwaarden, vastgesteld bij Raadsbesluit van 27 Januari 1914, no. 50, echter met deze uitzondering, dat het perceel zal worden bestemd voor tuin. De Voorzitter: En nu is dat perceel aangegeven op deze teekening. U kent waar schijnlijk het woonhuis van jhr. Van Reigers berg Versluys en nu is naast dat huis een weg geprojecteerd hier is dat aangegeven en parallel aan de Koninginnelaan is weer een weg geprojecteerd en nu Is de bedoeling van den heer Van Reigersberg Versluys, dat geheele blok tot aan de straat parallel aan de Koninginnelaan te koopen, om er een tuin van te maken. Het concept-besluit luidt: aan jbr. S. M. van Reigersberg Versluys, zonder beroep, wonende te Amersfoort, na kadastrale opmeting te verkoopen een perceel grond, gelegen achter zijn woonhuis aan de Koning!nnelaan, nader aangeduid op de bij dit besluit behoorende teekening, groot twee URAIT. ma A. H. van Cleeff" duizend vierhonderd zestig vierkante Meter (2460 M2) of zooveel meer of minder als bij kadastrale uitmeting zal blijken, voor den prijs van zesduizend gulden (f 6000) onder de volgende voorwaarden en bepalingen 1. onder beding van de op heden opdien grond krachtens servituut rustende lasten; 2. de verkochte grond moet binnen drie maanden, nadat de noodige goedkeuring op het besluit is verkregen, door den kooper worden aanvaard; 3. de aanvaarding geschiedt bij het pas- seeren der akte, waarbij ook de kooppennin gen worden betaald; 4. de kosten van overdracht en kadastrale opmeting komen voor rekening van den kooper 5. de notaris, met het opmaken der akte belast, wordt door B. W. aangewezen; 6. behoudens kleine bijgebouwen, die met toestemming van B. W. mogen worden gesticht, mogen op het gekochte perceel geen andere gebouwen worden geplaatst dan met toestemming van den Gemeenteraad wordende deze bepaling gevestigd als ser vituut ten behoeve van den langs genoemd perceel aan te leggen weg als heerscbend erf. De heer Hofland: M. de V., wat mij getroffen heeft, is dat de aanhef van dezen grondverkoop hierin met andere verschilt, dat daarin niet de prijs per M2 is genoemd. Dit is een beetje ik weet niet hoe ik bet zal uitdrukken onjuist. Ook is het wat vreemd om te spreken van 2400 M'- of zooveel meer of zooveel minder. Wanneer ik nu den prijs per M- uitreken, dan lijkt mij dat een goede prijs toe, zoodat Ik ook indien ik mij er principieel tegen zou willen verzetten daartoe op het oogenblik toch het allerminst zou overgaan. Maar toch is het verkeerd dat de prijs per M2 niet is genoemd. En ook wel hierom, omdat wanneer iemand in die zelfde richting grond zou willen koopen hij al weet tegen welken prijs wij den grond daar al hebben verkocht. En daarom zou ik er prijs op stellen, wanneer alsnog de prijs per M2 in het besluit werd vermeld. De heer Oost er veen: M. de V., wat de heer Hofland hier heeft gezegd, geeft mij aan leiding iets anders op te merken. Hetgeen op dit oogenblik gedaan wordt, mij dunkt dat zouden wij nog wel eens meer kunnen doen in het belang van de uitbreiding van den bouw in de Gemeente. Als Amersfoort moer terrein aanbood tegen zekeren prijs, grootere terreinen, die bij elkander behooren, desnoods tegen iets geschikter prijs, dan geloof ik, dat daardoor de bouw in de Gemeente misschien bevorderd zou kunnen worden. Ik zal mij tegen dit punt dan ook niet ver zetten. De Voorzitter: Mijnheer Hofland, mag Ik uw voorstel schriftelijk hebben Wordt dit voorstel ondersteund Het wordt niet ondersteund en komt mitsdien niet in behandeling. Mag ik dan den Wethouder van Onderwijs het woord vcrleenen tot het doen van een voorstel 229. DeWethouder Rijken»; Ja M. de V., dat voorstel is zeer eenvoudig het betreft het voorstel van de Curatoren van het Gym nasium om ook dit jaar geen overgangs examens te houden, zooals het andere jaren ook reeds is geschied. Er is reeds aangeno men, dit bij een Reglementswijziging ook op te nemen maar dit is nog niet geschied eu daarom is dit voorstel thans noodig. KORTKORAOHT 9. Postbus 9. Telefoon 19. tlaatselijke bladen, die daarvoor welwillend kunne kolommen open stelden, de volgende lommunlqué'a geplaatst: 1. dat de Ingezetenen verzocht werden nededeeling te doen van die gevallen waarin «an de noodzakelijkheid eener steunverlee- ïlng getwijfeld werd, en 2. adressen aan het steun-comité te willen opgeven van personen, die steun dringend ooodig hadden doch om de eene of andere reden daarom niet kwamen vragen. Ofschoon met gestrengheid tegen misbrutk in pogingen tot misleiding werd opgetreden. cwam het wel eens voor, dat personen, u geen uitvloeisel waren van len nood der tijden, ondersteuning kregen. rijke en langdurige steUftverieeinug i.uuu.K zou zijn. Tijd van voorbereiding was er niet. Er moest dadelijk gehandeld worden. inuVarieT narii* om' maandelijks van ieders 1 Ten einde de uitkeeringen zoo doelmatig salaris een bedrag aan het steun comité at mogelijk te doen geschieden, werden in de iet steun-comité, dat geen tijd van voor- ïereiding heeft gebad om met nauwkeurig- teid uit te maken of de nood al dan niet jen gevolg was van den oorlog, heeft echter geen moeite ontzien om zich van alle aan vragen nauwkeurig op de hoogte te stellen an aan het ondersteuningswerk zooveel mogelijk den gewenschten grond van vol making te geven. Tot zijn groote voldoening heeft het in net afgeloopen tijdvak meermalen mogen ondervinden, dat personen, die voor verderen iteun in aanmerking zouden komen, uit eigen beweging bedankten voor dien steun, omdat zij zich konden redden. Het aantal ondersteunden bedroeg tot t April 1915 gemiddeld per week 38 man nen, 2 vrouwen, en 180 gezinnen, en gedu rende de maanden: Augustus 24 mannen 3 vrouwen 226 gezinnen, September 37 man nen 3 vrouwen 209 gezinnen, October 47 mannen 2 vrouwen 196 gezinnen, November ii mannen 2 vrouwen 132 gezinnen, Decem- er 33 mannen 2 vrouwen 142 gezinnen, januari 36 mannen 2 vrouwen 161 gezinnen, Februari 49 mannen 2 vrouwen 184 gezinnen, Maart 45 mannen 2 vrouwen 187 gezinnen. De ondorstcuningsbedragen zijn vastgesteld voor een vrouw of man alleen f3.50, gezin zonder kinderen f4.50, met 1 kind f5.25, met 2 kinderen f6.30, met 3 kinderen f 7.35, met 4 kinderen f8.40 en met 5 of meer f9.45 per week. Van deze bedragen wordt afgetrokken al hetgeen uit anderen hoofde In het gezin Inkomt. Slechts enkelen ontvangen deze volle uitkeering. Sedert October 1914 geeft het comité ook een toeslag aan gehuwde leden van het werkliedenfonds van fo.6o per kind tot een maximum van f3. Voor de gezinnen wier kostwinners onder de wapenen zijn, worden bijv. afgetrokken de uitkeeringen, die zij als vergoeding daar voor van het Rijk krijgen. Aanvankelijk bedroeg het aantal van deze gezinnen, die ondersteund werden onge veer 130. Medio October 1914 werd de Rijka-uitkee- ring voor landweer en militiegezinnen ver hoogd, waardoor de gezinnen van landweer- mannen niet meer voor bijslag van het comité in aanmerking kwamen, en die van militie- mannen in mindere mate dan te voren. Sedert 16 Februari 1915 werd de Rijks- vergoeding aan landweer- en mllitiegezinnen zoodanig gewijzigd, dat het bedrag voor leder wordt bepaald overeenkomstig het loon, dat in normale tijden verdiend werd, verminderd met f 3 en behoudens de vaststaande maxima. Het comité geeft nu een toeslag zóo be- rekend, dat de totaal bedragen worden voor een gezin zonder kinderen f 6, met 1 kind f7, met 2 kinderen f7.80, met 3 kinderen f8.60, met 4 of meer f9.40 per week. Bij meer dan 4 kinderen wordt voor elk geval speciaal beslist of, In verband met het loon in normale tijden, een hooger bedrag dan f9.40 gerechtvaardigd is. Echter wordt niet overschreden het normale loon minus f 3 Van de bovengenoemde bedragen wordt zooals gemeld afgehouden de van Rijkswege ontvangen vergoeding. Ook door andere oorzaken nam het aan tal dier gezinnen af, doordat verschillende 1 werkgevers het loon van hun personeel, dat

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 5