MOR VETTER Co VAN De beroemde V komt Vrijdag 11 de Concertzaa Blanche I s= Reisklasting. CREDIET- VEREENÏGIN (i te Amsterdam. Correspondontschap te Amersfoort. mr. H. J. M. van dsn BE UGH. wilhelmin astra at ft. Zij stelt zich ten doel het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijke zekerheid of in-hlanco het inoasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito en rekening-courant. De ondergeteekenden, vormende het Sv comité voor Amersfoort der Vereenigii »Reisbelasting«, veroorloven zich de vrijhe U hierbij dringend te verzoeken eene klei gift af te zonderen voor hen, die om g zondheidsredenen naar buiten moeten en n'- k uit non gaan door gebrek aan de noodij middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen c reisplannen hebben, ook van de niet-reizer.d zal elke gift dankbaar worden aanvaard doij Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEMAN— Doornbos. Mevr. KNOPPERS—Van Eijbergi Mevr. KNOOTE— Van Lanschot Hubrech Baronnesse VAN HEECKEREN VAN MOLECATEN—Holl Mevr. KEMPER—Blok van I.ae Distill. Wijnen, l ikeuren. Lieve Vronwe-feerkhof. AMEKSFOGK! fBij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag |j D© Hollandse lie Lelie Mj? Weekblad onder Hoofdredactie Hf Jonkvr. ANNA <te SAYORNIN LOHMAN. »De Hollandsche Lelie» isheteenige Weekblad in Nederland voor dames uit de hoogste en beschaafdste krin- gen. Let hierop voor uwe advertentie. J| Prijs p. jaarg. f 5.25, fr. p. p. f 6. proefnummer gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. FEUILLETON. 75-) Maar, mevrouw de gravin, waar is de be spieding? Wie vordert van u geheimhouding Niemand. Waarom zoudt u die dan in acb nemen De couranten hebben óok hun ver slaggevers, die hun alles meedeelen. Zij her halen het voor het publiek en natuurlij] zijn de best onderrichten het" meest geachl Is daarin, als ik u vragen mag, het minst spoor van bespiedingWat men van verlangt, zou men politieke verslaggevinj kunnen noemen, een verslaggeving, di voor u op honderd-vijftig duizend guide 's jaars wordt geschat en onuitgegeven moe blijven. Ik verzeker u, dat is heel mooi*. Mevrouw de Nancey, zoo niet volkome overtuigd, was toch wankelend door d drogredenen van den baron en weerstreefd niet meer, maar scheen nog besluiteloos. De heer Von Hertzog hernam »Moet ik u herinneren, mevrouw de gravii dat deze of^cieuse mededeelingen 2an ni< mand, wie het ook zij, het minste» nadet. kunnen berokkenen Wij zijn te zede-ijk, ge loof mij, om zelfs maar uw vaderian sliefde, waaraan wij niet twijfelen, in verzoeking te brengen. Gemoedsbezwaar zou natuurlijk en zelfs wettig zijn, zoo het voorstel, dat u ge- uw bevelen te verwachten om mij opnieuw aan u voor te stellen. Ziehier het adres van het hotel, waar ik mijn intrek heb genomen», voegde hij er bij, op het theeblad een kaar tje leggende. »Daar zal iedere mededeeling, Zij gevoelde e/envel, dat zij eindelijk met haar geweten tot een schikking zou komen, zoo er geen licht in haar donker verschiet ontstond. Den volgenden dag was Baden zoo niet I ik moeten afbreken, omdat ik buiten de orde was. Ik heb dat dadelijk toegegeven, maar ik zou er nu graag op terug willen komen en deze vraag willen stellen Is het de Regeering die oorspronkelijk den prijs van ons brood De Voorzitter: Den maximum-prijs De heer Hofland:den maximum prijs. goed. En telkenmale als de meelprijzen worden verhoogd, wordt ook de broodprijs verhoogd. Hoe is het nu mogelijk, dat in plaatsen, die enkele K M. hemelsbreedte van elkander afliggen, hoe is het nu mogelijk, dat te Alkmaar, een stad die toch niet zóo ver weg is, het melkbrood 22 cent per K.G. kost. terwijl het hier te Amerfoort 30 cent per K.G. kost? Dat maakt een verschil van 8 cent. Ik heb mij er ook nog niet voldoende in kunnen werken, want ik kreeg deze gegevens pas van avond en ik heb dus ook nog niet de wegen kunnen vinden, waarlangs wij tot een verlaging van den van Regeeringswege vast- gestelden maximum-prijs kunnen geraken. Maar u, M. de V., zit er zóo in, dat ik ge dacht heb, dat u misschien dadelijk zou weten hoe dat tot stand komt. Ik zou u dan ook willen vragen, als het u mogelijk is, oefen er dan druk op uit, dat wij hier dat verschil van 8 cent niet meer behoeven te betalen. Te Almelo betaalt men 28 cent, te Apeldoorn betaalt men een gelijken prijs als wij hier. te Assen evtnzoo, te Delft betalen ze 26 cent aan de particuliere bakkers en 25 cent aan de coöperatieve, te Deventer is het 2S cent, te Dordrecht weer 30, te Enschede 29 cent. te Gouda echter 27 cent, te Groningen 27.5 cent en te Haarlem, een stad van veel grooter omvang dan Amerfoort, betalen ze maar 2.5 cent. Amersfoort ligt toch niet in een afge legen hoekje. Ik weet wel, de vrachtprijzen zijn hier een tikje hooger. maar dat is toch niet van zoo'n grooten invloed, dat daardoor de prijs van éen K.G. brood 8 cent komt te verschillen. En voor het waterbrood geldt dat óok. Dat kost hier 26 cent en te Alkmaar maar 18 cent. Dat is mede een verschil van 8 cent; dat is toch enorm. En daarom zou ik u wil len vragen, als het u eenigszins mogelijk is, maar eenigszins mogelijk is, oefen dan een druk uit, opdat de prijs verlaagd wordt. Ai;? ik nog iets weet uit mijn ervaring wil ik dat graag tot uw dienst stellen. De lagere prijs van het roggebrood is eveneens groot. Ver schillende plaatsen betalen 8.5 cent en wij betalen op het oogenblik 13 cent, enz. De Voorzitter: Nu een dubbeltje. De heer Hofland: Ja, nu een dubbeltje, nl. als de verordening in werking treedt. De heer Hofland: Dan had ik nog een onderwerp, M. de Vmag ik dat meteen maar behandelen De Voorzitter: Mag ik even eerst ant woorden op dit punt Dat is misschien beter. Kort na de mobilisatie werd mijn aandacht het eerst getrokken door de broodprijzen te Amersfoort. Toen voor de eerste maal de prijzen van het meel werden vastgesteld, viel het mij op, dat de broodprijs twee cent hooger was het was toen 22 cent dan elders. Dit verwonderde mij ook, daar de arbeidsloonen hier lager zijn dan in tal van groote stedenmaar aan den anderen ka:.t is het fabriekmatig bedrijf te Amersfoort nog niet heel groot. Maar het is toch dikwijls heel moeilijk, hierover een beslissing te geven. De Voorzitter: Is het voorstel aan de heeren voldoende bekend Den nieuwen leden van den Raad kan ik meedeelen, dat dit voor stel jaarlijks aan de orde komt. Het voorstel wordt aangenomen zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming, 230. De heer Van Duinen: M. de V., ik zou gaarne zien, dat de verschillende speel tuinen bij de scholen na lange droogte, zoo als wij nu hebben, besproeid werden. Ik ben De Voorziter: Mijnheer Van Duinen, dit heeft toch niet te maken met dit punt De heer Van Duinen: Pardon, M. de V., ik meende, dat wij al aan de rondvraag waren. De Voorzitter: Neen nog niet, mijn heer Van Duinen maar het is toch misschien beter, dat u dit punt nu maar even afhandelt. De heer Van Duinen: Ik ben van de week een school langs gekomen en de kin deren waren daar aan het spelen. Nu is dat een hygiënische maatregel; maar zooals de toestand daar was, was het allesbehalve hy giënisch. Er waren wolken van stof, waarin de kinderen zich moesten vermeien. En nu de Gemeente een waterleiding heeft, geloof ik, dat met betrekkelijk weinig kosten veel betere resultaten zijn te bereiken. Wanneer met een fijnen sproeier op bepaalden tijd de verschillende grintlagen even gesproeid wer den, geloof ik, dat dit een groote verbetering voor de kinderen zou zijn. Dank u. De Voorzitter: Mijnheer Van DuioeD, B. W. zuilen dit onderwerp gaarne over wegen. 231. Dan is thans aan de orde het adres, waar van onder de mededeelingen is melding ge- maakt. Ik wil het even voorlezen. Het is van 31 Mei en luidt: Wij hebben de eer U mede te deelen, dat het 67ste Landhuishoudkundig congres in 1915 te Assen zou worden gehouden, doch dat verschillende omstandigheden dit onmo gelijk maken. Aangezien het ons Bestuur wenschelijk voorkomt om het congres tóch te laten door gaan en het van meening is, dat in een plaats als Amersfoort, in het centrum van het land gelegen, onder de tegenwoordige omstandigheden meer bezoek zal komen dan in een meer afgelegen plaats, heeft ons Bestuur de eer, uw College te verzoeken, ter bestrij ding van de noodzakelijke kosten, aan het congres verbonden, een crediet te verleenen van f300. Deze kosten, die niet geheel door de ver- eeniging gedragen kunnen worden, bestaan in uitgaven, noodig voor de ontvangst van officieele personen, drukkosten, pra2-adviezen en verslagen, zaalhuur, stenegraphisch verslag, enz. enz. Het congres is voorloopig bepaald op 13, 14 en 15 September. Met het oog op den zeer korten tijd van voorbereiding zou het ons bijzonder aange naam zijn, uw antwoord spoedig te mogen vernemen. Gisteren is mij door den Voorzitter mede deeling hiervan gedaan en hedenmorgen was het adres in ons bezit. B. W. achten het wel van belang, dit adres direct af te doen en, uitgaande van het standpunt, dat -den laatsten tijd veel wordt gedaan om Amers foort meer naar buiten bekend te maken, adviseeren zij den Raad, goedgunstig op het verzoek te beschikken. Immers, door samen, komst van tal van personen uit alle oorden des lands zal Amersfoort ongetwijfeld meer bekendheid krijgen en ik geloof niet, dat wij meer kunnen doen in het belang van de Ge meente. Die kosten zijn noodzakelijk voorde ontvangst van officieele personen, maar ook voor voorbereidende maatregelen. Een gedeelte van het geld blijft natuurlijk hier, terwijl, uit een practisch oogpunt ge sproken, het hoofddoel is. aan onze plaats meer bekendheid naar buiten te geven. Vraagt een van de heeren hierover het woord Vinden de heeren het voldoende toegelicht Verlangt iemand hoofdelijke stem ming? Zoo neen, dan is aldus besloten. Vraagt een van de heeren voor de open bare vergadering nog het woord? Ik ga dan nu over tot de RONDVRAAG. 232. De heer Van Achterbergh: Ja, M. de V., en ik zou dan wel willen spreken over het vandalisme waaraan de jonge boomen aan de nieuwe wegen blootstaan. Het gebeurt herhaaldelijk, dat van jonge boomen de bast is afgehaald. Zouden B. W. geen maatre gelen kunnen nemen, zoodat daaraan paal en perk gesteld wordt? Ik ben juridisch niet genoeg onderlegd om dat te kunnen baoor- deelen maar kan je die jongens niet direct een paar uur in de doos zetten Als dat direct gebeurt, dan leeren ze het wel af. Ik weet wel, dat de politieverordening zóo is, dat je met kinderen heel weinig kunt aan vangen, maar ik heb het toch in ieder geval onder de aandacht van B. W. willen bren gen, want het is werkelijk treurig zooals het tegenwoordig toegaat, vooral de nieuwe lanen. De heer Oosterveen: In aansluiting met hetgeen de heer Van Achterbergh gezegd heeft, speciaal over de boomen en aauplan- tingen aan nieuwe lanen, niet waar, zou ik er op willen wijzen, dat die baldadigheid in de oude stad óok voorkomt. Vlak bij de Hoofdwacht aan de Kortegracht, dicht in de buurt van het huis van den heer Frederiks, werden of worden voortdurend steenen uit de straat gehaald. Men had daar heele kuilen, waarin de kinderen als in zandbanken speel den. Dat was vlak naast de Hoofdwacht. Ik kom geregeld langs de Kortegracht en loop dan altijd den overkant, maar ik heb er mij zeer aan geërgerd. Eenige dagen daarna is het toen hersteld; maar ik geloof zeker, dat we de politie daarop wel attent moeten maken, die er op aangewezen is om er acht op te geven. De heer Jorissen: Daarvoor is de politie niet. De Voorzitter: B. en W. zullen gaarne op dit onderwerp letten. Zooals de heer Van Achterbergh vreest, is het zeer moeilijk om tegen kinderen wette lijk op te treden. Op dit punt laat onze strafrecht pleging helaas nog wel een beetje te wen- schen over. De heer Van Achterbergh: Maar is bezwaar tegen, dat een politie-agent o'n jongen meeneemt en hem een paar uur in het hok stopt? De Voorzitter: B W. zullen zien wat er tegen gedaan kan worden, 233. De heer H o f 1 a n dM. de V.straks heb in haar aderen en smoorde de stem der voor zichtigheid, die haar zeide, het daarbij te laten. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 6