I MO U RfiisbfilastiiiÊ. I De beroemde V VETTER Co. komt Vrijdag 11 de Concertzaa Blanche CREDIET-VEREENIfllNG te AM9TERDAM. Correspondentschap te Amersfoort mr. H. J. M. van den BËKGH. w1lhelmin astraat 5. Zij stelt zich ten doei het verleenen van Credieten onder per soonlijke of zakelijko zekerheid of in-blanco het incasseeren van handelspapier het ontvangen van gelden déposito en rekening-courant. De ondergeteekenden, vormende het St comité voor Amersfoort der Vereenigii >Reisbelasting«, veroorloven zich de vrijhe U hierbij dringend te verzoeken ecne klei gift af tc zonderen voor hen, die om g zondheidsredenen naar buiten moeten en n! kannen gaan door gebrek aan de noodi) middelen. Vragen wij allereerst steun aan hen c reisplannen hebben, ook van de niet-reizer.d zal elke gift dankbaar worden aanvaard doe Mej. D. A. SIDDRÉ. Mevr. GRONEM AN—Doornbos. Mevr. KNOPPERS—Van EijbergI Mevr. KNOOTE— Van Lanscuot Hubrecb Baronnesse VAN HEECKEREN VAN MOI-ECATEN-Holl Mevr. KEMPER—Blok van Lab Distill. Wijnen. Likeuren. li leve VrouMe-kerkhof. A.WFRKFOOU' atS& «i'jr: AYJrs «Si SA fBij den ondergeteekende verschijnt iederen Woensdag ig De Hoilandsche Lelie t Weekblad onder Hoofdredactie fs van Joukvr. ANNA «Ie SAVORMX LOHSAN. 5 »De Hoilandsche Lelie< is het eenige Weekblad in Nederland voor dames 3 uit de hoogste en beschaafdste krin- i gen. Let hierop voor uwe advertentie. Prijs p. jaarg. f 5.25, fr. p. p. f 6. proefnummer gratis. Amsterdam. L. J. VEEN. FEI1LLET0N. 75-) Maar, mevrouw de gravin, waar is de be spieding? Wie vordert van u geheimhouding Niemand. Waarom zoudt u die dan in ach nemen De couranten hebben óok hun ver slaggevers, die hun alles meedeelen. Zij her halen het voor het publiek en natuurlij! zijn de best onderrichten het meest geacht Is daarin, als ik u vragen mag, het minst spoor van bespieding Wat men van verlangt, zou men politieke verslaggevinj kunnen noemen, een verslaggeving, di voor u op honderd-vijftig duizend guide 's jaars wordt geschat en onuitgegeven mot blijven. Ik verzeker u, dat is heel mooi».1 Mevrouw de Nancey, zoo niet volkome overtuigd, was toch wankelend door d drogredenen van den baron en weerstreefd niet meer, maar scheen nog besluiteloos. J De heer Von Hertzog hernam »Moet ik u herinneren, mevrouw de gravit dat deze officicuse mededeelingen aan ni< mand, wie het ook zij, het minstei nadet. kunnen berokkenen Wij zijn te zede-ijk, ge loof mij, om zelfs maar uw vaderlan sliefde, waaraan wij niet twijfelen, in verzoeking te brengen. Gemoedsbezwaar zou natuurlijk en zelfs wettig zijn, zoo het voorstel, dat u ge- 235. De heer Hofland: Wij hebben bij de ingekomen stukken gehad een adres van den beer Van Ginkel, die klaagt, dat hij veron gelijkt is. Ik wil natuurlijk niet in beschou wingen treden over dat ingekomen adres, maar toch zou ik aan het College van B. W. willen vragenhoe staat het toch met de distributie van onze cokes van de gasfabriek. Dezen winter dat weet ik speciaal goed is het herhaaldelij 1: voorgekomendat menschen die maar een klein prijsje konden uitleggen en die krachtens de verordening aanspraak erop hadden, niet geholpen konden worden. Ik heb daarover al gesproken en ik zal het dus niet herhalen. Een andere vraag is echter, welke maat regelen getroffen moeten worden voor den komenden winter, want ik voorzie in den komenden winter toestanden, M. de V., veel en veel erger dan wij op het oogenblik meemaken en meegemaakt hebben en vooral voor die soort van menschen, die over een gering inkomen hebben te beschikken. Ik meen, dat het op onzen weg ligt, te zorgen, niet waar, dat die menschen niet ver stoken blijven van goedkoope brandstoffen. Ik weet het n'et. ik heb mijn gedachten daarover laten gaan toen ik dat ingekomen stuk las van dien man, die zich verongelijkt gevoelde: maar ik heb er niet voldoende over nagedacht om bier met een concreet voorstel te kunnen komen. Maar ik zou B. W. willen verzoeken te trachten in die richting iets te doen. Nu heb ik vernomen, dat door de Gemeente in die richting reeds maatregelen waren genomenmaar dat is van een anderen kant weer tegengesproken. Kijk, dat was zoo. Op school konden de kinderen bonnetjes krijgen, waarop cokes gehaald kon worden aan de gasfabriek en wel drie maal per week een half mudje. Maar kunnen zij die bonnetjes nu niet uitleggen voor den komenden winter? Ik dacht, wanneer zij die bonnetjes konden opsparen en dan de preferentie hadden in den aanstaanden winter op den voorraad, die de gasfabriek heeft, ik geef u de verzekering, als dat zoo was, dan zou ik dien maatregel ten volle toejuichen. Maar van anderen kant is dat weer tegengesproken en is mij gezegd, dat dit alleen maar was, opdat zij op het oogenblik cokes zouden kunnen krijgen, maar dat zij volstrekt niet in den komenden winter de preferentie zouden krijgen. Toen heb ik gezegd, als dat dan niet waar is, dan moet ik trachten van den Wethouder der Bedrijven de toezegging te verkrijgen, dat hij in die richting werkzaam wil zijn. Laten wij nu eens 7500 mud tegen 50 cent geklopt en afgehaald beschikbaar stellen, dan kan dat, gelet op de groote winsten, die wij maken met de gas fabriek, zeer goed en misschien kan de prijs zelf3 nóg lager gesteld worden. Maar ik heb niet voldoende erover kunnen nadenken om met een bepaald voorstel te komen. Maar het zal mij verheugen indien ik van het Col lege van B. W. de verzekering kan krijgen, dat in die richting tegemoet gekomen zal worden aan de menschen met kleine beurzen verondersteld, dat er een zekere grens moet worden gesteld. De Wethouder Veis Heyn: M. de V. n. mens B. W. wil ik den heer Hofland dadelijk antwoord geven op hetgeen hij ter sprake heeft gebracht. Zaterdag a.s. is er een vergadering van de Vereeniging van Zuid- Hollandsche gasfabrikanten. Die is echter een beetje meer uitgebreid dan de naam aangeeft Utrecht behoort er óok onder, maar het schijnt een onderdeel te wezen van de groote vereeniging. En die komen tezamen om het cokes-vraagstuk voor den aanstaanden winter met elkander te bespreken. En met den Direc teur hebben wij afgesproken, dat wij Zater dag die vergadering zouden bijwonen om ons te laten voorlichten door de besprekingen, die daar gehouden zullen worden. In de Com missie van de Bedrijven kan die zaak dan verder worden ontwikkeld en dan kunnen wij met voorstellen dienaangaande komen. Dus in dit opzicht hoop ik, dat de heer Hof land voldaan zal zijn. Zaterdag a.s. hoop ik daar meer van te weten. De heer Hofland: Nu, M. de V.. ik moet je eerlijk zeggen, dat ik teleurgesteld ben met het antwoord van den Wethouderwerke lijk waar. Ik zou mij toch willen afvragen, is de Raad, is de Commissie van Beheer, zijn B. W. niet competent om uit te maken, of wij een zeker bedrag kunnen disponibel stellen om den cokes-prijs te kunnen verlagen Zijn wij zelf dan niet in staat om uit te maken of wij een 7500 mud cokes disponibel zullen kunnen stellen Moeten daarover de Directeuren der Gemeente-bedrijven vergaderen Maar dat gaat toch niet aan. Als zij geen technische belangen hebben te behandelen, dat hoort er niet, dat hoort óns. Zij kunnen beraadslagen over allerlei zeker mooie onderwerpen van wetenschappelijke beteekenis, over de voor- deelen der exploitatie, enz.; maar dit is een onderwerp, dat zij niet behooren te bespreken. De heer Van Achterbergh: M. de V., ik geloof, dat de heer Hofland op dit punt niet goed is ingelicht. De heer Hofland kon als lid van den Raad weten, dat er een Raadsbesluit is, waarbij de verschillende werk lieden tegen een goedkooperen prijs, zij het dan ook per mud en per week, cokes kunnen afhalen en dat niet geleverd zou worden aan particulieren in het groot, alvorens de kleinere menschen in de eerste plaats zouden zijn ge holpen. Dus in hoeverre de Commisse .-an Bijstand aan B. W. zal moeten adviseeren om dien maatregel overnieuw vast te stellen, vind ik volgens mijt» gedachte, als lid van die commissie, niet noodig. zoolang het goed loopt; en het is goed geloopen. Nu kan de heer Hofland een toestand van force majeure aanwezig achten zeker, een toestand van force majeure maar er is gezorgd voor een groote hoeveelheid, ik geloof zelfs van 10 000 mud meer dan verleden jaar en ik geloof dan ook werkelijk, dat B. W. vol doende maatregelen hebben getroffen. De Voorzitter: Verlangt nog een van de heeren het woord voor de openbare zitting Zoo niet, dan gaan wij thans over in besloten vergadering. Ik kan het publiek nog mee deelen, dat de vergadering alleen nog maar in het openbaar zal worden gehouden ter vaststelling van punt 15 van de agenda. De deuren «vorden om 9.25 gesloten. Na heropening, om 9.50, stelt de Voorzitter aan de orde punt 15 (221) der agenda. De heer Van Achterbergh: M. de V., ik zal tegen het voorstel stemmen op grond van het feit, dat onze verordening niet is ge baseerd op de Wet op de Rijks-inkomsten belasting. Wat bij de Wet is toegestaan, is bij Gemeente-verordening facultatief gesteld en dat vind ik een onbillijkheid. De heer Hofland: De heer Vau Achter bergh heeft gezegd, dat onze verordening niet is gebaseerd op de Wet op de Bedrijfs- inkomstenbelastingmaar, M. de V. onze verordening steunt op art. 240 van de Ge meentewet. Wat de heer Van Achterbergh zegt, is dus niet juist. De Voorzitter: Verlangt nog een van de heeren het woord over dit punt Verlangt iemand hoofdelijke stemming? Zoo niet, dan wordt het voorstel aangenomen en wordt de heer Van Achterbergh geacht te hebben tegengestemd, waarvan aanteekening zal wor den gehouden in de notulen. Heeft een der heeren nog iets in het mid den te brengen? 236. De heer Hofland: Mag ik nog even wat zeggen naar aanleiding van het droevig ongeval, dat dezer dager, heeft plaats gehad? Ik weet wel, dat de heer Kraaikamp geen toestemming geeft tot het zwemmen, maar hij geeft de gelegenheid om over zijn land te gaan. Zou er geen mogelijkheid bestaan om met bet Eem-college tot een overeenstem ming te komen om dit tegen te gaan? Telken jare gebeuren daar ongelukken. Het is al voorgekomen, dat er twee personen verdron ken zijn. Ik herinner me nog levendig het geval van een jongen van 17 jaar, die in zijn koffieuurtje ik geloof, dat hij bij den heer Eysink in dienst was even ging zwem men en verdronk. Dat zijn toestanden, die voor een Gemeente als Amersfoort niet te pas komen. De vraag is, waar zullen wij een be hoorlijke badplaats kunnen krijgen. Er is mij een plaats genoemd bij Randenbroek; maar mij dunkt, als wij er hooger op een kunnen krijgen, dat zulks beter is; daar is het water minder vervuild. Kunnen wij niet eens in éenen de knoop doorhakken en eens eer, f 20 000 beschikbaar stellen voor een behoorlijke zweminrichting? Ik zou willen zeggenB. W. ziet deze zaak toch eens goed onder de oogendat Amersfoort een goede zweminrichting krijgt, is een zaak van groot belang. De Voorzitter Mijnheer Hofland. B. W. zullen deze zaak gaarne overwegen. De heer Van Achterbergh: Mijnheer de Voorzitter De heer Jorissen: M. de V., ik zou een motie van orde willen voorstellen. Er is een besluit genomen om niet meer discussiën te houden De Voorzitter: Kijk eens, mijne heeren ik zou willen vragen, is het nu wel zaak om in openbare discussie te treden, nu aan het publiek is meegedeeld, dat alleen punt 15 zou worden vastgesteld? De heer Van Achterbergh: Neer.. M. de V.. maar na hetgeen gezegd is, zou ik toch gaarne een korte mededeeling willen doen. Er is hier indertijd een aanbieding geweest om voor f 500 's jaars een bepaald aantal kaarten gratis ter beschikking te stellen voor baden, terwijl na zes uur 's avonds bet zwem bassin kosteloos geopend zou zijn. De Raad heeft dat voorstel toen geketst. Dat voorstel is toen gedaan in het algemeen belang: er moest geld op worden toegelegd. Dat wilde ik maar even in herinnering brengen. De Voorzitter: Ik herhaal, datB.&W. de zaak zullen overwegen en sluit hiermede de vergadering (te 10.05). uw oeveien te verwarmen om mij opnieuw 1 Zij gevoelde eVenwel, dat zij eindelijk met aan u voor te stellen. Zieh'er het adres van haar geweten tot een schikking zou komen, het hotel, waar ik mijn intrek heb genomen», zoo er geen licht in haar donker verschiet voegde hij er bij, op het theeblad een kaar- ontstond. tje leggende. »Daar zal iedere mededeeling, Den volgenden dag was Baden zoo niet in haar aderen en smoorde de stem der voor zichtigheid, die haar zeide, het daarbij te laten. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1915 | | pagina 8